Verslag van de opening der nieuwe Openbare Lagere School te Keusden op Vrijdag 1 October 1926, Hedenmorgen om elf uur werd in te- gewoordigheid van den Inspecteur op het schooltoezicht, de beide Wethouders, de leden van den Raad de heeren de Mol, de Haan en Schmiehausen, de beide aanne mers v. Wijk en Dankers, het onderwijzend personeel en schooljeugd, door den Ed. Achtb. Heer H. J. v. Eggelen, de nieuwe school officiéél geopend. ZijnEd. Achtb. zei ongeveer het vol gende Mejuffrouw, Mijn heeren, alvorens deze school in gebruik wordt geriomen zou ik daaraan eenige woorden willen wijden. Het is nu ruim 40 jaar geleden di\t de toenmalige Inspecteur van Toezich op het Lager Onderwijs en de Schoolopziener, de school die U vandaag gaat verlaten, bui ten functie wilden stellen en het bestem pelden als een onbruikbaar vervallen ba rak. Deze uitdrukking was misschien wel wat scherp, doch de toestand was toch van dien aard, dat de Inspecteur het; gemeentebestuur voorstelde om met het oog oj> de gezondheid, ruimte en licht de school buiten gebruik te stellen. Het is het gemeentebestuuur toen gelukt om van de verplichting om een nieuwe school te bouwen, af te komen, door het aanbren gen van verbeteringen. Verbeteringen die van dien aard waren, dat Ged. Staten bij een plaatselijk onderzoek, de bezwa ren van den Inspecteur ongegrond ver klaarden en voor Ged. Staten er geen aan leiding' bestond, om de gemeente te ver plichten een nieuwe school te -gaan bouwen. Het besluit van den Inspecteur werd vernietigd tot in hoogste instantie toe, want men begrijpt dat Inspecteur en Schoolopziener beiden in hooger beroep kwamen. Dit tijdstip ligt ver achter ons, verschillende feiten maakten het tenslotte noodzakelijk dat de gemeente tot den bouw eener nieuwe school moest overgaan. Deze noodzakelijkheid bleek vooral, toen, ik vind het eigenlijk gek te moeten zeggen, de school te klein bleek en de voorma lige botermijn onder het stadhuis in ge bruik genomen moest worden. Het is aan de groote lankmoedigheid van het School toezicht, in het bijzonder aan den tegen- woordigen Inspecteur te danken dat het tijdstip van den bouw eener nieuwe school zoolang is uitgesteld en waardoor tenslotte dit fraaie gebouw is tot stand gekomen. Den heer Inspecteur die hier naast mij staat moet ik daarvoor in de allereerste plaats mijn dank betuigen en den dank v. h. gemeentebestuur brengen voor de advie zen die hij in dezen heeft gegeven. Ik ben meermalen bij hem geweest, steeds heeft hij mij welwillend te woord gestaan, en heeft hij mij inlichtingen verstrekt met het oog op den bouw der niguwe school. Ik dank hem ook namens het gemeente bestuur hartelijk, ik ben hem erkentelijk voor de inschikkelijkheid, waardoor de ge meente deze fraaie school is bezorgd, waar op zij met reden trots mag zijn. Wanneer ik dank breng voor de totstandkoming van het uit aesthetisch oogpunt mooie gebouw, dan voel ik mij verplicht nyjhe erkentelijkheid te betuigen aan den archi tect Stuijt voor alles wat hij voor den bouw heeft gedaan. Daar deze bouwkun dige tot mijn leedwezen verhinderd is bij de opening tegenwoordig te zijn, wend ik mijn oog op zijn confrère mijnheer v. Stokkum, die met mijnheer Stuijt dezen bouw heeft tot stand gebracht. De heer Stuijt heeft de groote lijnen aangegeven, mijnheer v. Stokkum heeft de finesse voor zijne rekening gehad. Voor zijn voortdu rend nauwlettend toezicht heeft hij den dank van '"het gemeentebestuur verdiend. Wij zijn overtuigd dat hij een groot aan deel heeft gehad in de totstandkoming d^zer school. Nu valt mijn oog op de beide aanne mers. De uitslag der aanbesteding was zoo, dat de heer v. Wijk aannemer was, doch de eigenlijke aannemers zijn toch de heeren v. Wijk en Dankers. -Toen het be kend was dat deze aannemers de school zouden bouwen was het gemeentebestuur daarover zeer verheugd, omdat het wist, dat het aannemers waren met ondervin ding, die reeds bewijzen van hun kunnen hebben afgelegd. Zij genieten als vakmen- schen een reputatie, waardoor wij wisten dat wij met hun geen moeilijkheden zouden krijgen en dat het gebouw ook op tijd zou worden opgeleverd, dat dit heden gebeurd bewijst dat wij goed hebben gezien. Het gemeentebestuur was tevens ver- heugd dat de school gebouwd zou wor den door Heusdensche aannemers. Voor de behoorlijke wijze van uitvoering-, voor de buitengewone accuratesse, waar mede het werk is uitgevoerd, betuig ik hen hartelijk dank en ik hoop, dat, al zal het werk voor hen geen goudmijn zijn, zij toch daaraan eenige winst hebben gemaakt, want ik zou het zeer jammer vinden, als zij aan den bouw onaangename herinneringen behielden. Thans nog een kort woord aan het on derwijzend personeel. Ik wensch dit geluk met de in gebruikneming der nieuwe - school. In het bijzonder het tegenwoor dige Hoofd der school. Het Hoofd dat langzamerhand den leeftijd krijgt, om het onderwijs vaarwel te zeggen en zijn pen sioen te gaan nemen. Ik3 hoop mijnheer Verhoeven dat deze nieuwe school, met zijn ruimte, zijn licht en al zijn groote verbeteringen U nog meer aan het onder wijs moge binden en U aanleiding moge geven om het onderwijs nog niet vaar wel te zeggen. Het contrast met het ge bouw dat U gaat verlaten en dit nieuwe gebouw is zeer groot, ik hoop mijnheer Verhoeven dat U in dit nieuw gebouw nog veel tot het welzijn van de jeugd moogt bijdragen. Ook voor mijnheer Hus zal de inge bruikneming van dit gebouw groote vol doening geven nu aan het verlangen van licht en lucht kan worden voldaan en hij de autobus-mijn kan gaan verlaten. Verder een gemoedelijk woord tot de jeugd. Voor jullie kinderen is het een heel gedenkwaardigen d^g, al veronderstel ik Idat met het verlaten der oude klas ver moedelijk alleen de kleine versnapering die wij U naar aanleiding daarvan hebben toegedacht bij U in herinnering zal blijven. Eerst later als gij ouder zult zijn gewor den, zult gij eerst beter de groote verande ring begrijpen en begrijpen dat hoofdzake lijk in jullie belang deze nieuwe school is tot stand gekomen. Men zegt wel eens dat het er niets toe doet in welke school (het onderwijs wordt gegeven, doch dit is niet waar. Later als je in een andere omlge- ving komt, zal je eerst beseffen dat licht en lucht een groote eisch zijn voor het onderwijs, en dat dit een ruime omgeving meer vrucht zal dragen clan in een duf lokaal. Ik twijfel er niet aan of het ruime ge bouw en de ruime speelplaats, die aan alle eischen voldoen, zullen hun gunsti- gen invloed uitoefenen. De nieuwe school is gebouwd in jullie belang, ik hoop dat het voor jullie aanleiding moge zijn nog meer je best te doen, dan is het (gemeente bestuur daarmede ten volle beloond en zal deze opening strekken tot belang der gemeente en hiermede verklaar ik de school geopend. Hierop neemt de Inspecteur voor het Toezicht op het Lager Onderwijs het woord en dankt in de allereerste plaats den'Bur gemeester voor de woorden te zijnen opzichte gesproken. Als spreker de tot standkoming dezer fraaie school waarop de gemeente met recht trots mag gaan na gaat, dan verdient daarvoor het gemeente bestuur zeer zeker dank, doch in de al lereerste plaats is de totstandkoming te danken aan den voortvarenden Burgemees ter. Het uiterlijk der nieuwe scholen heeft spreker vaak geërgerd, zoo zelfs dat hij zich tot den Commissaris der Koningin in deze provincie heeft gewend, met ge volg dat deze hierover een aanschrijving- tot de gemeentebesturen heeft gericht. Deze school is echter een sieraad voor Heusden, een bezit dat door velen zal worden benijd. Hoewel een schoolgebouw eenvoudig moet zijn, moet het toch aan de eischen voldoen. U mijnheer de Burge meester hebt een woord tot het onderwij zend personeel gesproken, ook ik hoop dat het nieuwe gebouw voor het personeel aanleiding moge zijn om met nog meer ijver het onderwijs voort te zetten. Kin deren, de Burgemeester heeft ook iets tot jullie gezegd, ook ik hoop, dat de nieuwe school aanleiding voor jullie moge geven om nog meer je best te doen, opdat je later menschen in de maatschappij wordt, die liet devies: „Vreest God en, eert den Koning" hoog zullen houden. De heer de Haan neemt hierop het woord en zegt dat de Burgemeester ver schillende personen heeft dank gebracht voor de tot standkoming der school, een persoon is daarbij echter vergeten, n.l. de Burgemeester zelf. Toen de Burge meester aan het hoofd dezer gemeente kwam te staan, bestond reeds een groote behoefte aan de stichting van deze school. De gemeente had toen nog verschillende crisisschulden die eerst moesten worden afgelost, eer tot den bouw mocht war den besloten. Aan het verstandige en zui nig beleid van den Burgemeester is het te danken, dat de bouw tot dit tijdstip kon worden verschoven. Zoodra de schuld was afgelost, werd echter de bouw ter hand genomen. Ook aan het wijze beleid van van 'den Burgemeester is het te danken, dat de bouw der school geen aanleiding tot oneenigheid en ruzie onder de inge zetenen heeft gegeven, zooals dit vaak op andere plaatsen het geval is. De Burgemeester heeft hiermee getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn, spreker brengt hem den dank der ge meente. Met den wensch, dat het Heusden gegeven moge zijn, zijn Burge meester nog lange jaren tot heil der ge meente aan zijn hoofd te zien, eindigde spreker. Hierop dankte de heer v. Stokkum, ar chitect den Burgemeester voor zijn waar- deerende woorden en dankt deze de aan nemers van Wijk en Dankers voor de keurige uitvoering van de werkzaamhe den. Tot slot dankt de heer Verhoeven, na mens het onderwijzend personeel voor de woorden die de Burgemeester tot hen ge richt heeft. Hij brengt dezen tevens dank voor zijn welwillendheid om de opening der school een eenigszins feestelijk karak ter te geven. Hij hoopt dat de woorden door den Burgemeester gesproken in ver vulling mogen gaan. Hierna werd in een ander lokaal de feestelijke opening met een glas wijn beze geld, waarmede de plechtigheid was af- geloopen. Korte beschrijving der school die terecht een sieraad voor de gemeente mag wor den genoemd, wij verwijzen naar de foto in het derde blaci. Zooals bekend, is de school verrezen op het terrein aan den Demert, voorheen eigendom der Godshuizen. Zij bevat vier lokalen elk met een afmeting van 7,35 bij 7.35 meter, welke twee aan twee aait* elkaar grenzen en die in het midden zijn gescheiden door een 21,/2 M. breeden gang. Deze gang vormt de hoofdingang van het gebouw, alvorens men hem door de pracht tige teakhouten dubbele deur binnentreedt, krijgt men eerst een boogvormig portiek, dat aan het voorfront der school eeni grootschen indruk geeft. De gang zelf loopt uit op een 2 M. breeden gang die achter langs het geheele gebouw loopt en waarop de deuren van de vier lokalen uitkomen. Aan het einde van dezen gang aan de Demertzijde, heeft men een kast, en een spreekkamer, aan het andere einde, dus aan den kant van de Wal een kast, W. C. voor het personeel, pomp en een lokaal voor berging der leermidde len. De beide buitenste of hoeklokalen springen iets bij de twee middelste voor uit, terwijl het lokaal aan den Demert met daarachter de spreekkamer ook een front naar de straatzijde heeft en een; frontbreedte van 13l/y M. heeft. De gehee le school heeft een lengte van plm. 33' M. en bij de /middelste lokalen een breedte van 10 M. De ruimte die overblijft tus- schen school en gebouwen der stad voor de stadsreiniging is een open en gedeel telijk overdekte speelplaats, terwijl deze speelplaats, van den openbaren weg is afgesloten door een sierlijke muur met boogjes, waarin in het midden een ijzeren poort, met z.g.n. Tront-ispies. Het verdere gedeelte van het terrein is omringd door palen van gewapend beton, met twee hoog duirns gasbuizen verbonden. De speelplaats, die geheel geplaveid is met basaltine tegels en waarop! 4 zinkput ten zorgen voor afvoer van het overtol lige hemelwater, beslaat een oppervlakte van plm. 32 bij 38 M,. aan de zijde, der stadsgebouwen heeft men de W. C. voor jongens en meisjes en de overdekte speelplaats. De buitenmuren van bet gebouw zijn opgetrokken in halve steens spouwmuren waarvan de buitenmuur in grijze klinkers, waarin ook de afscheidingsmuur is opge trokken. De lokalen ontvangen hun licht door groote op de Zuidzijde uitkomende ramen, zoodat liet onderwijzend personeel uit ieder lokaal, de speelplaats geheel kan overzien. Wij besluiten met den wensch dat de nieuwe school moge strekken tot heil voor de jeugd van Heusden. 0"-~~

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 13