;e Blad KEMP te Trekhond. |De Wenteltrap. r BIGöELAAR's CREOUN A. VERSCHUUR-BAERT S. D. LAMHUYZEN Co's BANK ZONNIG HOEKJE. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden* 4643. Vrijdag 1 October 1926, FEUILLETON, BA/ PRIMA ZWARE ALUMINIUM KOOKPANNEN. UND VAN ALTENft Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, Abonnementsprijs: per 3 maaiden f .25, en ranco per post beschikt i .40. Afzonderlijk* mmmers 6 cent. X Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tct Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. \D, ZILVER, UURWERKEN. (straat 80, HEUSDEN, ja WEKKERS met 2 jaar Jijke Garantie a t 2-25. par wij hier in eene omgeving leven karren met honden hespannen, veel- worden gebruikt, daar komt het joed voor ook onze meening eens ?n kennen, met betrekking tot de eenigen tijd geleden door sommige Inciale besturen aan meerdere ge- tebesturen voorgelegd, of het al dan gewenscht is een absoluut verbod het aanspannen van honden in het te roepen, ilangs op een zeer warmen September- reden we met de auto den weg Nieuw- Cromvoirt. De weg was goed en het uitgelezen voor een autorit. We ge- In van de heerlijke natuur tot we plots hondenkar zagen, waarvoor twee hon- gespannen. Het was hen aan te zien, [het hun groote inspanning kostte dit tuig met de daarop zittende vrouw j-t te trekken. Op de kar zat de be- Irster rustig breiend en de honden de kar waren blijkbaar dood op. lichamen beefden en trilden van ver- [idheid en hijgend vervolgden zijmoei- hun weg. Op sommige plaatsen had wegdek een scherpe bestrating, waar- Jr hun teenen pijnlijk werden aangedaan, vrouw op de kar breide lustig door het ontging haar blijkbaar, dat de die- die haar trokken steeds moeilijker gen, daar de huid hunner teenen niet tand was tegen de scherpe bestrating n geleidster merkte het niet of wilde niet opmerken dat haar,honden gaan- zeg kreupel begonnen te gaan en enkele iner teenen reeds zoodanig hadden ge- Ien dat zij bloedden. Bij een der dieren am bovendien het tuig aanhoudend met ie huidwonde in aanraking. Gelukkig )r deze beklagenswaardige dieren kwam ditmaal uitkomst, want het ongelukkige span werd tot staan gebracht door een ïvallig daar aanwezigen veldwachter, die kreupelheid der honden opmerkte en Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. i i )o( I) Hier werden we ook niets wijzer. Hij ^ees mij het huisje aan, waar de oude rouw en haar dochter woonden, die het Jtwaa ihadden gehoord en twee menschen laast de auto hadden zien staan. Toen jden we langzaam naar huis. Ik liet mij x>r den dokter bij het hek afzetten en lep naar huis langs de portierswo- Jing waar we eerst Louise hadden gevon- |en en later Thomas; langs de oprijlaan, /aar ik een man had gezien, die in het lonker naar de portierswoning stond te jtaren, en waar Rosie later zoo geschrok- len was; langs de oostelijke deur waar nog maar zoo kort geleden die heftige po- Ving was gedaan, om het huis binnen |e dringen, en waar Liddy en ik al twee /eken geleden die vreemde vrouw hadden tien staan. Niet ver van den westelijken j'leugel af lag de ruïne van den ver-« iranden stal. Ik voelde me zelf als een juïne, toen Ik even op de verande staan fleef, voor ik het huis binnen ging. Gedurende mijn afwezigheid waren er twee particuliere detectives aangekomen en jiet was een heele opluchting om aan hen ie verantwoordelijkheid voor de bewaking /an huis en tuin over te laten. Ze vertel- Ide mij dat meneer Jamieson nog meer gelastte de honden uit te spannen. Het in haar breiuurtje gestoorde vrouwtje moest thans zelf haar kar voortduwen en ge laten volgden de onaangespannen honden wier lichamelijke gesteldheid behalve hun ne in het oog vallende kreupelheid, zeer veel te wenschen overliet. Ditmaal werd het beulen door toevallige tusschenkomst van den dienaar der wet gestuit, maar hoe dikwijls moet het trekhondenleed niet tot het bittere einde worden geleden. Gevallen als het bovenstaande, behao ren waarlijk niet tot de uitzonderingen, want hoe vaak ontmoet men onderweg geen karren, bespannen met honden, die lichamelijk in den meest disolaten toestand verkeeren. Over het algemeen zijn dit niet Jeidttot het r>ook.en van de honden, die door boeren voor melk- karren worden gebezigd, maar wel de hon den, die kooplui en voornamelijk vodden- kooplui, voor hunne vehikels spannen. En dit is begrijpelijk als men bedenkt, dat de boeren met hunne honden slechts klei ne afstanden af leggen, terwijl kooplieden dikwijls kilometers ver rijden om hun han del te knunen drijven. Vergelijk eens de honden, die door de boeren in het Land van Heusden en Altena worden gebruikt voor hun bedrijf en de honden, die som menschen had opgeroepen om den ver miste te zoeken en dat de heele streek in alle richtingen doorkruist werd. Dien middag verloor ik er weer een van mijn personeel. Liddy stond mij" op te wachten en vertelde me dat de nieuwe keu kenmeid verdwenen was, bepakt en bezakt, zonder op haar loon te wachten. Nie mand had de bezoekster binnengelaten, die Warner in de bibliotheek met Halsey had hooren praten tenzij misschien de verdwenen keukenmeid. Weer kwam ik niets verder en draaide steeds in een krin getje rond. HOOFDSTUK XXVII. Wie is Nina Carrington? Die vier dagen van Zaterdag tot den daaropvolgenden Dinsdag leefden we in 'n toestand van afschuwelijke spanning. We aten alleen als Liddy ons wat bracht, en dan nog heel weinig. De kranten waren er natuurlijk achter gekomen en we werden belegerd door reporters. Uit alle deelen van het land kwamen aanwijzingen die fout bleken te zijn en ons telkens hoop gaven, en toch op niets uitliepen. Jamieson nam persoonlijk de leiding op zich van het georganiseerde onderzoek en iederen avond, waar hij ook was, belde hij' ons interlocaal op. Het was altijd weer hetzelfde: Vandaag niets gevonden. Heb weer een nieuw spoor. Morgen zullen we wel meer succes hebben. En wanhopig hingen we het toestel weer op en bleven' wachten. Dat nietsdoen was verschrikkelijk. Liddy huilde den heelen dag, en omdat ze wist dat ik zoo het land had aan tranen-, stond mige aardappel- en fruitkooplieden, langs den Hoogen Maasdijk wonende, bezigen om hun producten naar het op grooten afstand gelegen Tilburg te vervoeren, en het verschil is maar al te duidelijk merk baar. De vrachten, die op hondenvehikels wor den geladen, zijn ook dikwijl^ veel te zwaar en zoowel de krachten als het uithoudings vermogen der honden worden niet zelden overschat. Nu is het een feit dat over het algemeen de [honden, die vóór, de kar worden gespan nen in heel wat slechter conditie zijn dan hunne soortgenooten, die onder de kar moeten trekken, ook dit is begrijpelijk. Immers ziet men bij karren, waarbij de honden er vóór zijn gespannen, in den regel dat de geleiders op de kar zijn ge zeten en de honden dan maar steeds door aanzetten om harder te loopen. De ge leiders beseffen of willen dat niet besef fen dat zij dikwijls te veel van bun die ren vergen en beter en verstandiger deden om het wat kalmer aan te leggen. Zijn de honden onder de kar aangespannen dan moeten de geleiders meeloopen en zullen zij wel oppassen dat het niet te snel gaat, want dat kost eigen inspanning. Op grond van het vorenstaande zouden zelen zeggen, dat slechts1 algeheele afschaf fing van den trekhond de wan toestanden op dat gebied afdoende kan wegnemen, maar zoover willen \yjj niet gaan. Dat een hond evengoed als een mensch werk verricht, daartegen hebben wij geen bezwaar indien het werk zijn krachten niet te boven ,gaat en het ge bruik van het dier niet geschiedt op voor hem kwellende of pijnlijke wijze. De thans geldende Trekhondenwet, die eischen steil omtrent schofthoogte van den hond, ziin tuig enz. is absoluut onvoldoende om een goed" en toch nuttig gebruik van den trek hond te waarborgen en daarom moet de wetgever deN wet aanvullen. En die aan vulling moet ons inziens bestaan in een absoluut verbod om op een voertuig mei op flesschen met gebruiksaanwijzing voor huishoudelijk gebruik, voor ont smetting van stallen, bij mond- en klauwzeer en andere besmettelijke ziekten. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. ze hoorbaar om een hoekje te snuiven. Lach dan toch in 's hemelsnaam, snauw de ik haar toe. En haar wanhopige pa- ging om te glimlachen, met haar roode neus en gezwollen oqgen, bezorgde mij een zenuwachtige lachbui. Ik lachte en huilde tegelijk en even later zaten we sa men als 'n paar oude dwazen met dezelfde zakdoek onze tranen af te drogen. Allerlei andere dingen gingen natuur lijk gewoon door maar ze maakten geen indruk op ons. Het ziekenhuis in de stad belde dokter Stewart op, om te vertellen dat de toestand van juffrouw Watson heel ernstig was. Ik hoorde ook dat er pogin gen gedaan werden om op wettige wijze mijn huurcontracten te laten eindigen. Louise was nu buiten gevaar maar nog heel ziek en ze werd zorgvuldig bewaakt door een gediplomeerde verpleegster. In het dorp liep een gerucht, zooals Liddy van den slager hoorde dat Louise en dok ter Walker al getrouwd waren en dit be richt bracht mij eindelijk in beweging. Dinsdags stuurde ik dus om de auto en maakte mij klaar om uit te gaan. Terwijl ik buiten wachtte, zag ik den tuinmans knecht 'n onbeteekenende, oude man, bezig met wieden vlak bij het huis. Een der de tectives zat een eindje verder naar hem te kijken. Toen hij mij zag stond hij op. - Juffrouw Innes, zei hij terwijl hij zijn hoed af nam, weet u ook waar Alex, de tuinman is? Neen is hij hier niet? vroeg ik. Sinds gistermiddag is hij verdwenen. Hadt u hem al lang in dienst? Pas een paar weken. Kende hij zijn vak? Was hij! handig? Dat weet ik eigenlijk niet, zei ik vaag. De tuin ziet er nogal goed uit en ik weet telbf. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader, overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. Gepolyst Belgisch fabrikaat MET GEÏSOLEERDE OOREN, concurreerend in zwaarte, glans en duurzaamheid met elk ander fabrikaat. ZIE ONZE ETALAGE! Firma JOHAN SMULDERS, Vughterstr 33 'sBERTOGENBOSCH, Tel 659* honden bespannen, te mogen plaats ne men. Zoodanig verbod staat het gebruik van honden als trekkracht niet in den weg aan hen, die financiëel niet in staat zijn zich van een ander trekdier te voorzien, maar wel voorkomt zoodanig verbod heel veel leed, dat thans door een trekhond zonder eenige noodzaak wordt geleden. Van harte hopen we, dat de gevraag de gemeentebesturen onze meening kunnen deelen, indien nog mogelijk, en de Hooge Landsregeering zullen advisee- ren niet om tot algeheele afschaffing van den trekhond te besluiten, maar wel tot het in het leven roepen van een verbod, waardoor het plaatsnemen op hondenkar ren krachtig kan worden tegengegaan. 'k Heb in mijn tuin een zonnig hoekje Reeds vroeg met bloemenzaad bezaaid, Daar zit ik somtijds met een boekje Als 'tin mijn leven mist of waait. Wat is het mooi hier en hoe stille. De avend draagt het teerst gerucht Uit verten tot mij, met het gillen Van kindermond en kraaienvlucht. Het zieldoorsnerpend wielgeknetter Op knarsend grint, het asgebrom Van zware karren, 't driftgesehetter Der auto's, zwerft hier kwijnend om. Maar 't sjilpen, kwetteren, fladdervlerken, Van pluimverscheiden vogelsoort, Zwirlt om en langs me of ze merken Dat hun gedoe mij zoo bekoort. En vóór mij, fleurig als bouquetten Op zwart fluweel, de bloemenschat, Waar spinnen in heur zilveren netten Naar mugjes turen, nimmerzat. Een juffer danst op gazen vlerken Aan 't harte van een ridderspoor, En glansbehaarde bijtjes werken, In duikend snoepen, gonzend door. Twee blanke vlinders rijzen-dalen In stoeiend kringlen 't bloemperk rond, Waar wiekjes-wuivend anderen dwalen Met kraaltjes op hun vleugel bont. Een kikker huppelt, oogjestwinklend, Om donkerroode balsemien, In welker schaduw, tongekrinklend, Een pad naar buit zit uit te zien. Een poes sluipt op satijnen voetjes Langs breedomslingerd bloemgestaakt, En tweemaal kwaakt een kikvorsch zoetjes, In 't greppelgras in slaap geraakt 'kHeb in mijn tuin een zonnig hoekje Reeds vroeg met bloemenzaad bezaaid, Daar zit ik somtijds met een boekje En schrijf dan op wat tot mij waait VEEN, 11 September 1926. J. TIMMERMANS. eigenlijk erg weinig van zulke dingen af. Ik weet meer over kamerplanten dan over een tuin. Deze man, zei hij, op den knecht wijL zend, zegt, dat Alex geen tuinman is, en niets van planten af weet. Vreemd is dat, zei ik peinzend. Toen ik hem kreeg kwam hij van de familie Bray, die in Europa is. Juist. De detective glimlachte. Iedere man, die gras kan knippen, is nog geen tuinman, juffrouw Innes, en op het oo- genblik zijn we geneigd om iedereen hier in de buurt voor een schurk te houden, tot het tegendeel bewezen is. Toen kwam Warner net met de auto aan en wa shet gesprek uit. Toen de detective het portier voor mij sloot, zei hij nog Denkt u er om dat u hiervan niets te gen Alex zegt en hem niets laat merken als hij terugkomt. Eerst ging ik naar dokter Walker. Ik was beu van het wachten, en bovendien was ik er van overtuigd, dat het geheim van Halsey's verdwijning hier in Casanova ontdekt kon worden in weerwil van Jamie- son's theorieën. De dokter was thuis. Hij kwam dadelijk aan de deur van zijn spreekkamer en deed zelfs geen moeite om vriendelijk te schij nen. Kom binnen ,zei hij kortaf. Ik geloof dat ik maar liever hier blijf, dokter. Zijn gezicht en zijn manier van doen bevielen mij niet. Van zijd overdre ven beleefdheid was niet veel meer over en ik vond dat hij er onrustig uitzag. Dokter Walker, zei ik, ik ben hier ge komen om u een paar vragen te doen die u, hoop ik, welt zult willen beantwoor den. Zooals u weet is mijn neef nog niet terecht. Dat heb ik gehoord, zei hij stijfjes. Ik geloof dat u ons zoudt kunnen hel- pen als u wilde en dat brengt me op een van mijn vragen. Wjiltf u mij1 vertellen, welk gesprek u met hem had op den avond, dat hij werd aangevallen en ontvoerd.? Aangevallen. Ontvoerd, zei hij met ge huichelde verbazing. Gelooft u niet dat u een beetje overdrijft, juffrouw Innes? Ik hoor dat dit niet de eerste keer is, dat meneer Innes verdwenen is. U draait er omheen, dokter. Het is een kwestie van leven en dood. Wilt u mijn vraag beantwoorden? Zeker. Hij zei dat z'n zenuwen van streek waren en ik gaf er hem een recept voor. Eigenlijk heb ik nu al meer ver teld dan mijn beroepsgeheim toelaat. Ik kon niet tegen hem zeggen dat hij loog. Misschien zag hij het wel aan mijn gezicht. En toen zei ik op goed geluk af: Ik dacht misschien en ik keek hem scherp aan dat u over Nina Carring ton gespfoken had. Een oogenblik dacht ik dat hij mijl wilde slaan. Hij werd doodsbleek en een "klein adertje op zijn slaap zwol op en klopte heftig. Toen lachte hij gedwongen. Wie is Nina Carrington? vroeg hij. Dat hoop ik binnenkort te weten te ko men, antwoordde ik en hij kalmeerde da delijk. Het was duidelijk d/zt hij! doodsbang, was voor Nina Carrington. Ons afscheid was kort; v/e staarden elkaar alleen maar aan over de wachtkamertafel heen. Toen keerde ik mij om en ging heen. Naar Richfield, zei ik tegen Warner, en onderweg dacht ik ernstig na. (Wprdt vervolgd.) - - juf hst Land van Hsusden ei AiteiaJoLaiostraat

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1