Plaatselijk Nieuws Ingezonden. TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School te Nieuwehorne in Friesland hebben zich ruim 80 sollicitan ten aangemeld. —O HET UITSTEKEN VAN DE VLAG OP VERJAARDAGEN v. h. KON. HUIS. Naar de N. R. Ct. ter oore kwam, be staat bij de regeering het aanvankelijk voornemen een algemeenen maatregel van bestuur uit te lokken, waarbij de gemeen tebesturen met de zorg worden bélast, op verjaardagen van de leden van het Kon. Huis de vlag uit te steken. Wij herinneren er aan, dat de.gemeen teraad van Goor in Augustus besloten heeft op den verjaardag van de Konin gin niet te vlaggen. Hetzelfde geschiedde reeds eerder in enkele andere gemeenten, waar de meerderheid van den Raad en de Burgemeester sociaal-democraten zijn. VERDRONKEN De heer T. B., te Oud-Karspel is door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. O DE ZAAK-DE BEUS. De heer Otto de Beus te Culemborg, door de rechtbank te Tiel, zooals wij reeds gemeld hebben, is veroordeeld ter zake van smaadschrift tegen J. Blok, com missaris van politie te Culemborg, gaat van het vonnis in hooger beroep. De zaak wordt bijgevolg opnieuw behandeld voor het Gerechtshof. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteeren de hulppost kantoren werd gedurende de maand Sep tember 1926 ingelegd f 19591 33, terug betaald f7939.02. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9915. j.L Zaterdagavond heeft de »Heus- densche Harmonie* haar 20-jarig bestaan feestelijk herdacht. Nadat van 78 uur een concert in de tent op de Vischmarkt was gegeven, begaven zich de leden met hunne dames benevens eenige ger.oodigden naar de bovenzaal van het café-restaurant »Concordia«. Tegen 9 uur sprak de heer Bax een kort woord van welkom, waarna door den Beschermheer Mr. C. W. van Ommeren eene keurige feestrede werd gehouden. De lotgevallen der Harmonie werden in hoofdtrekken gereleveerd, terwijl daarbij de namen van oud-voorzitters en oud-directeuren niet werden vergeten. Een byzonder woord werd door hem gericht tot Burgemeester en Mevrouw Van Eggelen, Dokter Auër en Mevrouw, het oud-bestuurslid A. Hogetoren, den voorzitter A. Bax, den Directeur Van Berkel, de twee leden die hun 20-jarig lidmaatschap vierden, t. w. A. Bax en B. van Genderen en tot de twee heeren, die 20 jaren geleden het initiatief tot oprichting namen, n.l. W. van Helden en H. van Herwaarden. De avond was vol afwisseling. De leden Van de Poli en Schmiehausen gaven keurige solo-zangnummers ten beste, de heer Hoge toren deed zich weer als een goede voor drager kennen, terwijl de Harmonie menig mooi nummer ten gehoore bracht. Nog werd het woord gevoerd door den Bur gemeester en Dr, Auër. Het feest had een uitstekend verloop en geen wanklank werd gehoord. Te om streeks 1 uur gingen allen, hoogst voldaan over het genotene, huiswaarts. Gaarne brengen wij de Harmonie onze welgemeende gelukwenschen en spreken daarbij de boop uit, dat zij nog lang moge bestaan als, zooals Mr. Van Ommeren het uitdrukte, eene kern gezonde vereeniging. Zondag speelde »Juliana I« een wedstrijd tegen jH.E.C. II* uit Waalwijk welke door »Juliana I* met 51 werd gewonnen. Terwyl de metselaar A. Arnoldus bezig was werkzaamheden te verrichten aan de dakgoot van de woning van den hear Couwenberg, alhier, schoof de ladder onder zijn voeten weg. A. wist zich aan de dakgoot vast te grijpen en bleef daaraan hangen, tot de smid De Bruin, die op het gerinkel van glas, de ladder viel op een straatlantaarn, kwam toesnellen en de ladder weer op zijn plaats bracht en A. uit zyn benarde positie wist te verlossen. S ANDEL. In deze gemeente is de 19- jarige J. de F. aan de besmettelijke ziekte typhus overleden. De Wed. J. van Duist vond dezer dagen een harer beste koeien dood in de weide. Voorwaar een leelyke schadepost. Rolbrug over de Schutsluis. Deze brug ligt in den Rijksgrintweg over den afsluitdijk door de Maas alhier. In verband met bet toegenomen verkeer, is versterking en verbetering van de brug gewenscht. Daarbij zal tevens te letten zyn op een vergemakkeling van de bedie ning, waarvoor thans twee sluisknechts noodig zyn. In verband met de plaatse lijke gesteldheid en met de kosten komen andere brugtypen niet in aanmerking, zoodat de verbetering zal moeten worden gezocht in het maken van een nieuwe rolbrug, waarvoor op de Staatsbegrooting een be drag van f25.000 wordt uitgetrokken. ALMKERK. J.l. Zondagmiddag nam Ds. P. de Jong, Geref. pred. alhier, met een predicatie over Efeze 3:2021, afscheid van zijne gemeente, Na de gebruikelijke toespraken werd den naar Bunschoten vertrekkende leeraar de Zegenbede van Psalm 421:3 en Psalm 134:3 toe gezongen. Een zeer groote schare vulde het geheele kerkgebouw om den beminden leeraar voor het laatst te hooren. Met ingang van 11 Oct. a.s. zal de heer D. de Ruyter, thans besteller bij de Posterijen te Hank (Gem. Dussen), als zoodanig overgeplaatst worden naar den Nieuwendyk (Gem. Almkerk.) BENEDEN-LANGSTRAAT. Het rooien der aardappelen is in vollen gang. Al hoewel over het geheel niet groot van stuk, is men over de opbrengst en ook de kwaliteit zeer tevreden. De pryzen zyn ook eenigszins stijgende. Men besteedt voor de eigenheimers f 2.75 d f 3.en voor de zeeuwen f3.50 a f4.per H.L. De aflevering is ook reeds begonnen. CAPELLE. Vergadering van den Raad der gameente Sprang-Capelle, te houden op heden Woensdag 6 October des nam. 3 uur. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 24 Juni 1926. 2. Ingekomen stukkeD. 3. Goedkeuring begrooting Gezondheids commissie voor 1927. 4. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur Capelle over 1925. 5. Goedkeuring begrooting Burgerlyk Armbestuur Capelle voor 1927. 6. Vaststelling dubbel tallen voor de benoeming van leder van het College van Zetters. 7. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1925. 8. Vaststelling verordening als bedoeld by art. 178 der Gemeentewet (periodieke vaststelling van de kracht zynde verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. 9. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet 1920 over 1924 uit te keeren van de byzondere Lagere School te Sprang roet af rekening over het driejarig tijdvak 1922—1924. 10. Wyziging begrootir-g dienst 1926. 11. Mededeelingen. De korfbalclub vJuliana* alhier, speelde j.l. Zaterdagmiddag te Geertruiden- berg voor bet aldaar plaats hebbende korf- baltournooi een wedstrijd tegen »B.L.E.I.< welke eindigde in een 110 nederlaag voor het Juliana twaalftal. De postduivenvereeniging »De Lucht vaart*, gevestigd in het café vau mej. de weduwe A, van der Haart, hield j.l. Zondag een concourswedvlucht van uit Vlissingen met den volgenden uitslag A. Gloudie 1 J. Ooraens 2; A. Versteeg 3, 9, 17, 24, 25 H. v. Kampen 4, 5, 31M. Soeter- broek 6, 7 J. Verhagen 8, 16, 28,33; H. van Wanrooy 10, 12 J. Laros 11 P. Zylmans 12; P. Pijnenburg 13; L. Mosselveld 14 P. Wagemakers 15 Th. Lichtvoet 18, 19; W. Kemmeren 19, 21 B. Kemmeren 20; J. Zwart 23; J. v. d. Schans 26, 30P. Kemmeren 27J. Verriel 32L. de Rooy 34M. Vessters 35A. van Moergestel 36. Zondag 10 Oct. vm. 9.30 uur, hoopt voor de Herv. Gemeente op te treden de Carididaat H. v. d. Hoek uit Bilthoven. Vanwege het bestuur der landbouw- vereeniging voor de gemeenten Capelle, Vrijhoeve Capelle en Sprang zal bij vol doende deelname dezen winter een land- bouwcursus worden gegeven onder leiding van den beer J. Benjaminse hoofd der O. L. school aan de Nieuwstraat alhier, en den heer A. van Oversteeg, hoofd der O. L. School a. d. Loonschendijk. Door het Burgerlyk Armbestuur te dezer plaatse is besloten tot het bouwen eener dubbele noodwoning aan de Zand- schel, waarvan de aanbesteding a.s. Vrydag 8 October e. k. by den heer L. F. van Dongen zal plaats hebben. DUSSEN. Een zoontje van v. d. P., alhier, viel by den landbouwer De B. van een zolder en bekwam een lichte hersen schudding. Geneeskundige hulp werd in geroepen. De schouw der waterleidingen van het Waterschap vZuid-Hollandschen Polder* zal worden gehouden op Vrydag 15 Oct. a.s. GAMEREN. Ds. G. Menken, alhier, ontving een beroep naar de Geref. Kerk te Genderen. Op de te 's Bosch gehouden ver plichte najaarskeuring van dekhengsten werden o. m. goedgekeurd, de hengst Dragonvan J. A. de Jongh, alhier, en vPasse-Partout* van G. Maas te Aalst. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 115. Op de Rijkspostspaarbank werden 25 inlagen gedaan ten bedrage van f 1424 25, terwyl 24 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f2130, HEDEL. De bewegingsinrichting van de schipbrug te Hedel voldoet reeds geruimen tijd niet meer aan de eischen van het ver keer. De beweging van deze in een groote verkeersweg gelegen schipbrug geschiedt nog geheel door handkracbt. Het openen en sluiten van de brug vordert, vooral indien omstandigheden van wind en stroom tegenwerken, thans veel tyd en krachtsinspanning. By een mechanische beweginsinrichting kan onder normale omstandigheden een tijdsbesparing van ongeveer 6 minuten op elke opening en sluiting worden verkregen. Onder moeilyke omstandigheden van stroom en wind wordt de tijdsbesparing nog aan merkelijk grooter. Het komt thans by stormweer ook voor, dat de brug niet kan worden geopend. Een belangryk voordeel is ook nog, dat het bedieningspersoneel kan worden verminderd. Bij mechanische beweging heeft men de keuze tusschen ie. beweging met explosiemotoren, zoo als in Vreeswyk 2e. beweging met electromotoren, zoo als in Arnhem, Doesbug en Deven ter. De electrische beweging bied veel voor- deelen boven die met explosiemotoren, bovendien zyn de aanwezige ijzeren brug- schepen voor eene electrische inrichting geschikt. Het verdiend daarom aanbeveling de keuze op een electrische inrichting te doen vallen, waarvan de kosten volgens den Minister in totaal worden geraamd op f57,000. MEEUWEN. Bij den landbouwer Van B. doet zich het zeldzame geval voor, dat twee veulens ijjden aan mond- en klauwzeer. De koppen vervellen geheel en een der dieren is zelfs blind geworden. Ook aan de hoeven is de ziekte merkbaar. Onder het rundvee komen nog steeds nieuwe gevailen voor. Het voortbestaan dezer ziekte zal ten slotte een ramp voor den Nederlandschen veestapel worden. De landbouwer Van T. geraakte Zaterdag j.l., door het onwillig terugloopen van het paard, met zijn met zakken haver beladen kar in den diepen boezem, langs de Dyksteeg alhier. Met veel moeite werden door talryke helpers paard, kar en vracht weer op het droge gebracht. De schade bleek nog al mee te vallen. De bietencampagne is begonnen. De opbrengst zal tamelijk goed zyn. RAAMSDONKSVEER. De scholier H. kwam met een zaag in aanraking, waar door hy den duimtop moet missen. Voor de Bijbelverspreiding in Noord- Brabant en Limburg brachten de leden f 54.byeen. De collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen bracht in de Herv. Kerk op ruim f 25. In het Dorp werd voor Alleenstaande Blinden ruim f 29.bijeengebracht. 12 October zal de heer Penning, alhier, een lezing houden over Hongarjje. SPRANG. Te Wageningen is geslaagd voor het ingenieursexamen Ned. Landbouw, de heer P. Verhoeven, alhier. WERKENDAM. De heer J. A. Duyne, alhier, slaagde Zaterdag te 's Hage voor bet notarieel examen tweede gedeelte. Donderdag j.l. vierde de Herv. Meisjes vereen. »De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid* haar 38ste jaarfeest in de nieuwe consistorie. Mej. Kieboom, Presidente, sprak het openingswoord, waarna Ds. Van der Pol in gebed voorging en liet zingen Psalm 0810 en verder behandelde Lucas 10:25-37. Door enkele leden werden verschillende stukjes voorgedragen. In de pauze werden de kleedingstukken, die in 't afgeloopen jaar vervaardigd waren, bezichtigd. Er werd flink getrakteerd. Na het zingen van Ps. 72:11 eindigde mej. Kieboom deze gezellige avond met dankzegging. Een woord van dank komt toe aan het Bestuur en leden, die in de behoefte van vele gezinnen hebben voorzien. WASPIK. Tot assistent aan de R, K. Bijz. Jongensschool, alhier, is benoemd de heer Frargois van Moerdyk. Morgen, Donderdag, wordt in het café van den beer TabbersNetten een knip- en naaicursus geopend. De lessen worden gegeven door mej. D. van Gils, gediplomeerd leerares Ensaid. De le leveringstermijn der suiker bieten voor de Centrale Suikermaatschappij is verlengd van 9 tot en met 13 Oct. A.s. Zondag 10 Oct. zal de R. K. Leesbibliotheek wederom geopend worden. Steeds meer lezers maken van deze nuttige lectuur gebruik. Begunstigd door prachtig najaars weer werd Zondagavond voor een talrijk publiek op de kiosk voor het raadhuis een volksconcert gegeven. Gistermiddag half twee had alhier een ernstig auto-ongeluk plaats. Vermoe delijk door een defect aan de stuurinrich ting reed de auto van den heer J. Markx uit Waalwijk tegen een telefoonpaal. Een der inzittende, een zwager van den heer Merkx, namelijk de heer Meeuwisse uit Beest, werd op slag gedood, terwijl de heer Markx een ernstige hoofdwonde opliep. Geneeskundige hulp werd verleend door dokter Wyflels, alhier, en dokter Kohier uit Capelle, terwyl ook geestelijke hulp spoedig ter plaatse was. De schok kwam zoo aan, dat de tele foonpaal in twee stukken was gebroken. WOUDRICHEM. Gedurende de maand September werden ter gem.secretarie ter keuring aangegeven 14 koeien, 33 varkens, 4 kalveren, 1 schaap en 1 nuchter kalf. In deze gemeente doet zich een geval voor van de besmettelijke ziekte Febris Typhoïdea. De najaarsinspectie voor de lichtingen 1914 en 1917 zal voor deze gemeente worden gehouden in bet gymnastieklokaal der le Openbare School óp 4 Nov. a.s., des voormiddags 10.30 uur. ZUILICHEM. Dat onze gemeente nog steeds in zielental vooruitgaande is, bljjkt dat thans de elfhonderd reeds is over schreden. Donderdag 7 October 1926, des namiddags om 7 uur zal in de O. L. school een algemeene ledenvergadering worden gehouden van de Zuilichemsche IJsclub »D<? Volharding*. J.l. Vrijdag had C. Verzijl, arbeider op de N. V. Steenfabriek »De Ruysewaard* het ongeluk met twee zijner vingers van de linkerhand bekneld te raken tusschen twee spoorbskken, waardoor beide vingers werden afgekneld. Bjj de gehouden vergadering van de varkensverzekering alhier biec-k, dat in het afgeloopen jaar geen sterfgevallen hadden plaats gehad. De vereeniging die slechts een jaar bestaat heeft een gunstige toe komst. Uit de boeken bleek dat ruim f 200 aanwezig was. De vereen, telt plm. 40 leden en 15 donateurs. Er zijn thans 44 verzekerde varkens. In het afgeloopen jaar werden ruim 60 varkens verzekerd. Het mond- en klauwzeer neemt in deze gemeente vrij erg toe, doch gelukkig niet in ernstigen aard. ZALTBOMMEL. Tei herdenking van het 25-jarig bestaan der Harmoniekapel ^Generaal Karei van der Heijden*, zal in 1927 een groot nationaal concours worden georganiseerd voor Harmonie- en fanfare gezelschappen. Het concours zal gehouden worden op Hemelvaartsdag en beide Pink sterdagen, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Naschrift op „Oude Hit." Nu abonné zijn naam noemt mag ik hem misschien nog wel een paar dingen toelichten. Laat mij dan eerst zeggen dat ik niets tegen critiek heb, en ik dus niet, om deze te voorkomen, aanraad, mijn geschrijf, wanneer het niet mocht behagen, terzijde te leggen. Echter is critiek niet altijd rechtvaardig. En lag het in de macht van sommige critici, er zouden niet alleen weinig maar zoo goed als geen dichters onder de men- schen aangetroffen worden. Zoo wordt ook hetzelfde dat U mij verwijt, dat n.l. mijn vers rhetorisch is, onjuiste beelden geeft, soms gezwollen is enz., aan Da Costa verweten, die toch, ook volgens U, dichter is. Over zulke algemeenheden glijdt men wel heen. Nu zou u echter van zoo'n schrijver willen hebben dat hij eens helder uiteenzette wat volgens hem het criterium van een schoon ge dicht is. Hoe kunt u zoo iets vragen. Wat heeft toch iemand die slechts zoo'n rijm als „Oude Hit" schrijven kan, ver stand van e n gedicht? Neen, danhadt U dat criterium eens moeten aangeven, U die zoo goed de gebreken van een gedicht meent te kunnen aantoonen. Dan had ik meteen een model gehad waar naar ik in de toekomst mijn verzen „maken" kon, en was ik daardoor ver zekerd, althans bij U niet in ongenade te vallen. Maar ik vrees dat ik wel zonder uw model zal moeten doorgaan. En ik zal dat maar doen ook. Wat ik over ontroering schreef, heb ik niet spottend bedoeld. Als ik gezegd heb dat ontroering maar al te vaak de plaats van het Woord inneemt heb ik dat ook gemeend. Deze kwestie ligt echter in hoofdzaak op ander terrein. Maar zeer zeker heeft U, door ïtwe ont roering tot maatstaf te nemen, tusschen Da Costa en mij gericht. En dat U dat gedaan hebt, bewijst, dat U van meening zijt boven deze gedichten te staan Maar bewijs dat dan óók door zelf een gedicht te schrijven, dat als maatstaf bij de beoordeeling van het werk van anderen kan worden erkend. Dan evenwel zult U misschien ervaren dat critiek gemak kelijk maar kunst moeilijk is. Nu echter hebt U alleen üw gevoel als maatstaf aangelegd. En al zegt U nu dat ook anderen „Oude Hit" niet mooi vonden waarom zou ik vergen van wèl dit doet hieraan niets af. U hebt voor zelf gesproken en tegenover üwe anderen die het niet mooi vonden kan ik mijne anderen stellen die het wèl mooi vonden. Of deze laatsten echter geloovig of ongeloovig zijn, weet ik niet. U zegt dat zelfs geloovige menschen door mijn vers niet ontroerd worden, dus zullen het wel ongeloovigen geweest zijn die het mooi vonden, 't Zij zoo. Verder houd ik vol dat de stof van Da Costa's „vijf en twintig jaren" den dichter grooter bewogenheid brengen zal dan een oude hit, al is het ook dat men zijn lot zeer ellendig vindt en men méér lijdt dan hij. Waarom vindt U dit laatste zoo mal Misschien omdat U moet vragenwat is dat nu toch „dat Gij met ons hem hield uil snoode hebzucht schond" waarom citeert U steeds zoo bespottelijk? Om mij voor den opper- I vlakkigen lezer belachelijk te noaken^ Dat is toch niet fair. Maar ik wil dit niet denken en alleen maar opmerken dat de zin in zijn geheel luidto trouwe Tod, zie hoe de raensch 't verbond, dat Gij mèt ons hèm hield uit snoode heb zucht schond. Nu krijg ik tenminste iets verstaanbaars. Maar wat beteekent dat nu zult U wéér vragen Dat wil ik U gaarne verklaren. Als u goed gelezen hebt zult U gezien hebben dat de hit gesneden was. Dit vooral trof mij. Het dier had daar echter geen bewustheid van, dus leed niet, maar op mij maakte dit een ellendigen indruk. En niet alleen zag ik hier een dier zóó neergehaald, dat het de door God geschonken glorie missen moest, maar bovendien had het, terwille van de zonde van den mensch, nog allerlei ellende te verduren. Dit alles trof mij. Het dier kon dit echter niet treffen, zoodat ik méér leed dan hij. Maar inplaats van hierover te lachen moesten wij beschaamd de oogen neer slaan, omdat door onze zónde den schep pingsrijkdom Gods zoo verarmd is. Heusch, God lacht om dat alles niet, vergelijk b v. de Mozaïsche wetgeving betreffende het dier, o a. Lev. 2324, waar volgens sommigen, den Joden ver boden wordt de dieren te snijden. Misschien zal iemand dit overgevoelig heid of misplaatst gevoel meenen, misschien zelfs vragen of wij tegenover den naaste even gevoelig zijn. Laat mij daar mogen zeggen dat dit medegevoel niet altijd spreekt, ook niet tegenover den naaste, maar er is dit verschil tusschen den mensch en een dier als oude hit, dat schijnbare ongevoeligheid tegenover den mensch een rechtmatige oorzaak hebben kan en verweer daar mogelijk blijft, maar zoo'n dier is door zijn onmacht absoluut aan 's menschen willekeur overgeleverd. Maar was het nu wonder, dat mijn gedachten, toen mij dit trof, teruggingen naar den tijd, toen God zoowel tegen het dier als tegen den mensch zeidezijt vruchtbaar en vermenigvuldigt. En dat woord (dat verbond) houdt Gód nog altijd. Maar de zonde, onze zonde, heeft ook hier alles in de war gestuurd. Zóó was het voor mij. En is het nu zoo vreemd Purol Verzacht en Geneest ontstoken Huid bij Babies 's GRAVENMOER. Door het hulptele graafkantoor alhier, zyn in de vorige maand behandeld 63 telegrammen, waarvan 24 verzonden en 39 ontvangen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2