Je Oude Zwolsciie van 1895.' Kantongerecht flensden Verdrag Nederland-België. Laiidbouwruhriek Varia. ir Burgerlijke Stand. Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN van Vrijdag 1 Oct. 1926. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Qnarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga. 't Is nog een echt midzomerzittinkje. Slechts 48 zaken staan op de rol en belangrijke zijn er maar een paar bij. De 14 dagen geleden uitgestelde zaak contra J. V. boomkweeker te Dussen komt thans Weer in behandeling. Aan verdacht wordt ten laste gelegd dat hij zonder de vereischte vergunning een dam met dui ker in eene waterleiding heeft gehad. I de vorige zitting zei verdachte dat hfi mondeling vergunning van den voorzit Verhoeven had. Verhoeven, thans als g ter van het Waterschap den Heer Aj tuige gedagvaard, zegt dat hij verdacht* plm. twee jaren geleden mondeling ver gunning heeft gegeven, maar dat de duike veel te nauw is. Getuige heeft verdachte meermalen aangeschreven om den duiker te veranderen tot eene met een middellij^ van 50 c.M. diameter, terwijl hij nu maar 32 c.M. in diameter is, maar al die aan schrijvingen zijn vergeefs gebleken. De Kantonrechter zegt tegen verdachte dat hij niet begrijpt waarom hij geen gevolg aan de aanschrijvingen heeft gegeven en het nu maar op den rechtelijken dwang liet aankomen.. Over 14 dagen zal vonnis wor den gewezen en vóór dien moet de Voor zitter Verhoeven aan den Kantonrechter melden of verdachte alsdan nog zijne ver plichtingen is nagekomen. G. v. S., broodbakker te Almkerk had brood gebakken van 405 gram droge stof, terwijl het 480 gram moest bevatten. De Kantonrechter zeide dat overtreders van de 'Warenwet schijnbaar niet willen lee- ren door kleine straffen, zoodat hem niets anders rest dan er flink de zweep over te leggen. Het ge"knoei en het bedrog met levensmiddelen moet maar voor goed uit zijn. Verdachte heeft f 50 of 25 dagen. J. A. fabrieksarbeider te Hardinxveld en C. H. V. visscher te Werkendam had den in een Zondagnacht in Augustus j.l. op de Nieuwe Merwede gevischt op zalm en elft met een drijfnet. Dit nu mag op Zondag niet, want ook dan moeten zalm en elft van de rust kunnen profiteeren. Verdachte J. A. is niet verschenen, doch verdachte C. H. V. wel. Deze laatste zegt uit armoede te hebben gehandeld en dat hij bovendien erg zwak van gestel is, zoodat hij op geen andere wijze den kost kan ver-- dienen. Verdachte A. is visscher van be roep en ging op verzoek van V. mede om een vischje te verschalken. kantonrechter tegen verdachte: Wat is dat nou, ik zie hier uit d|e stukken dat A. geen visscher maar fabrieksarbeider is. Wjl je me er tusschen neinen? Verdachte: Wel nee Edelachtbare, maar A. was visscher en is nu sedert eenige maanden werkzaam op eene fabriek. Kantonrechter: Van wie jwas, het'pet daan Verdachte: Van Klaasje Hoegée. Kantonrechter: Was die er dan bij om het edel drietal maar vol te maken? VerdachteNeen we hadden het net maar geleend. KantonrechterNee jong, 't is me een beetje schemerig. We zullen de verdere behandeling 14 dagen uitstellen en dan moeten de Rijksveldwachter Annot en v. d. Brugge nog maar eens wat meer komen -«vertellen. A. W. zonder beroep te Andel, had in de kom der gemeente op eene honden kar gezeten. Toen de Rijksveldwachter v. d. Hout haar aanhield, had zij meermalen gezegd dat zij de dochter van den Wet houder was en dat de Burgemeester van Andel en de vroegere Rijksveldwachter Bretveld haar hadden gezegd dat zij in de kom gerust op de kar mocht plaats ne men. De Ambtenaar van het Openbaar Mini sterie: Wat schermen die menschen hier in de buurt er toch dikwijls mee dat ze de zoon of dochter zijn van een of ander dorpsautoriteitje. Dat kan mij absoluut niets schelen en of ik nu voor mij heb de zoon of dochter van een wethouder ot van een scharenslijper is mij' volmaakt ge lijk; mogelijk is de zoon of dochter van den wethouder er nog slechter aan toe omdat van hem of haar mag worden ver wacht dat zij tot voorbeeld van anderen strekken. De Kantonrechter zegt dat onpartijdige rechtspraak absoluut eisch is en dat hij de woorden van den Heer Ambtenaar dan ook geheel onderschrijft. Verdachte krijgt nu f5 boete of 3 dagen zonder hondenkar naar den Bosch. Ha. Ja. v. H. te Meeuwen had in den avond van 26 Augustus j.l. met haar rij wiel zonder licht gereden. Verdachte legl eene verklaring van dr. de Groot te Dus sen over, waaruit blijkt dat ze dien avond medicijenen is gaan halen, maar daar de dokter niet thuis was, moest zij wachten en reed toen zonder lamp tegen de lamp. De Heer Ambtenaar vroeg aan verdach te of ze het voor het Kantongerecht zoo prettig vond, want dat ze den laatsten tijd nog al eens voor was geweest, waapop verdachte antwoordde: „ja, maar mijn zus ter is ook 'wel een paar keer hier geweest De* Kantonrechter wilde in dezen geen straf -toepassen, hoewel het feit wel straf bar moest Worden verklaard en zei voorts dat hij verdachte met plezier voor zich zag, maar niet Vrijdagsmorgens. F. J. H. en H. J. H., beiden sigaren makers te 's Hertogenbosch hadden aan den Wachtmeester der Marechaussée Rooms te Heusden ieder een valkchen naam op gegeven. 't Wordt nu een peperduur valsch naampje want ieder kreeg f 20 of 10 dagen. A. H., werkman te Werkendam had op de Hoogstraat tegen een buis, waarin zich electrische geleidingsdraden bevonden, ge schopt. De Wachtmeester der Marechaus sée te Woudrichem v. Koeveringe, als getuige gehoord, verklaarde gezien te heb ben dat er door het schoppen telkens! kortsluiting ontstond en 't licht uitging. De Kantonrechter vond, dat dergelijke baldadigheden moeten ophouden en gaf verdachte daarom f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Achter het schakelbord van een modern telefoon centrale. Deze foto geeft een beeld van den ge weldigen vooruitgang welken men in de telefoon-industrie heeft gemaakt sinds de dagen van Bell, den bekenden uitvinder van de vBell-Telefoon«. WAT STAAT TE GEBEUREN? De bel wordt geluid voor de laatste rondte "in den strijd om het Belgisch verdrag. Minister van Karnebeek heeft zijn laatste batterijen in stelling gebracht, de eindspurt kan thans beginnen. Iedere Ne derlander zal nu voor zich moeten beant woorden de vraag: Wat staat te gebeu ren wanneer het verdrag wordt aangeno men of verworpen. Bezien wij beide mogelijkheden. WAT GEBEURT BIJ VERWER PING VAN HET VERDRAG? Wie de stelling opwerpt, dat België recht heeft op goedkeuring van het ver drag door Nederland, moet daarvoor sterke argumenten kunnen aanroeren. Minister v. Karnebeek tracht dit te doen door de verzekering, dat het nieuwe verdrag rust op (den grondslag van dat van 1839. Maar Minister Segers, een der Belgische onder handelaars, heeft aan den Senaat de goed keuring van het verdrag aanbevelend, ge zegd, dat de belangrijke voordeelen welke België zal verkrijgen, nooit door Neder land geweigerd zouden zijn, indien het tractaat van 1&39 dit niet had belet. Ont zenuwd wordt hiermede het hoofdargument van Minister v. Karnebeek, door niemand minder dan zijn Belgischen collega, wien ieder zal toegeven, dat door het nieuwe verdrag, dat van 1839 bijna volkomen wordt afgebroken. Wordt het verworpen dan zal Nederland, dat in 1839 getoond heeft België gelegenheid te willen geven zich op handels- en nijverheidsgebied te ontwikkelen tot een der welvarendste Sta ten, zeer zeker bereid blijven opnieuw te onderhandelen, b.v. over de vervanging van het Kreekrak. Er zou dan zeker ge- ring gevaar bestaan, dat Nederland ter zake een zwaardere last zou worden op gelegd dan het thans op zich zou nemen. In elk geval zou na de verwerping kun nen worden vas'tgesteld, desnoods in hoog ste instantie door het Permanente Hof van Internationale Justitie, dat het ver drag van 1839 geen schaduw schept van de rechten, welke men in het nieuwe trac taat „nauwkeurig bepaald" en „geregeld" wil hebben. WAT GEBEURT BIJ AANNE MING VAN HET VERDRAG? Ter verdediging van het verdrag wordt door de (nog slechts weinige) voorstan ders aangevoerd, dat bij verwerping Bel gië zich in de armen van Frankrijk zal werpen en kans loopt uiteen te vallen. Hierop valt aanstonds te antwoordenmoet Nederland dit zeer bezwarende tractaat aanvaarden om België af te houden van Frankrijk; zal een land dat een verstan dig en rechtvaardig bestuur heeft en aai; groote groepen van onderdanen volledg recht laat wedervaren, zoo licht onder gaan? Maar hoe dit zij, de voorstanders beroepen zich. hier op het nationaal be wustzijn van een ander volk. Wenschen zij dat echter wél, dat Nederland zijn eigen nationaal bewustzijn zal verloochenen, door een groote toegeeflijkheid te toonen zon der eenige tegenprestatie te vorderen? Niemand zal toch in ernst gelooven, dat daarmede de vriendschap van de Belgi sche groep zal zijn gekocht; integendeel, men zal zich bij toekomstige nieuwe ei- schen sterk gevoelen tegenover Nederland, dat immers toch voetstoots toegeeft. En afgescheiden van het feit, dat het aanzien van ons land in Europa sterk zal dalen, doemt een nieuw gevaar op: wat zullen wij doen wanneer straks een andere nabu rige Staat, die ook belang heeft bij onze rivieren, zich zal beroepen op onze hou ding tegenover België? Of duidelijker ge zegd: wanneer in Duitschland herleeft de oude wensch: Keulen zeehaven? De overweging van de beide mogelijk heden kan dus tot geen andere conclusie leiden dan deze: wordt het verdrag door Nederland aanvaard, dan zal het natio naal prestige van België even sterk stijgen als het onze zou dalen. „O Nederland, let op U saeck." BERICHT VAN DEN PLANTENZIEK- TENKUNDIGEN DIENST. Ontsmetting van pootaardappelen tegen de Rhizoctonia-ziekte. In verband met de gunstige resultaten verkregen met de ontsmetting van poot- aardappelen met sublimaat ter bestrijding van de Rhizoctoniaziekte, kan deze ont smetting aanbevolen worden in alle geval len waarin de bekende bruine of zwart achtige korstjes van deze schimmels (de zgn. sclerotien) meer dan sporadisch op de schil der aardappelen aanwezig blijken te zijn. Aangezien tevens gebleken is, dat ont smetting in het najaar, vóór het inkuilen, meer aanbeveling verdient dan ontsmet ting in het voorjaar, wordt de aandacht van belanghebbenden hierbij thans op deze ontsmetting gevestigd. Zij geschiedt in een sublimaatoplossing van een tiende pCt. (dus 1 op 100). Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebruiken sublimaat pastilles, die 1 gram sublimaat bevatten. Men gebruikt daarvan dan 1 pastille op eiken liter water. Ter ontsmetting van 1 H.L. aardap pelen van 70 K. G. is 50 Liter oplossing voldoende, welke oplossing driemaal ach tereen gebruikt kan worden. Tijd van on derdompeling anderhalf uur, het water mag niet kouder zijn dan 5 graden C. Aardappelen waaraan grond hecht, moe ten vooraf gewasschen worden. Daar sublimaat metalen aantast, mag de ontsmetting slechts uitgevoerd worden in houten of steen vaatwerk. In verband met de groote giftigheid van subli'maat (dat een zeer sterk maaggif is) moet de behandeling met zeer groote voorzichtig heid worden uitgevoerd. Voor meer uitvoerige inlichtingen en aanwijzingen wordt verwezen naar het vlugschrift no. 41 van den Plantenziekten- kundigen Dienst: Ontsmetting van poot- aardappelen met sublimaat. Door het hoofdbureau van den dienst te (Wageningen en door de op verschillen de plaatsen gestationeerde ambtenaren wordt verder gaarne alle gewenschte voor lichting en advies inzake deze ontsmetting gegeven. i DE VOORSTELLING GAAT DOOR Eenigen tijd geleden viel in een circus een trapeze-werkster van een hoogte van dertig voet van haar trapeze op den grond. Er was geen net of andere inrichting onder aan gebracht om haar val te bre ken en zij brak een arm en werd zwaar inwendig gekneusd opgenomen. Het on geluk gebeurde midden onder het trapeze nummer, waarin zij en andere leden van haar familie optraden. Zij schoof uit en viel. Een oogenblik heerschte er verwar ring. Vrouwen en kinderen gilden en man nen vlogen op, om haar te helpen. Maar de directie van het circus liet gauw een dierennummer beginnen en de voorstelling ging door. De voorstelling moet altijd doorgaan. Een onzer zal verdwijnen, hij krijgt een steen op zijn hoofd of een vrachtauto) overrijdt hem en het is alsof men een steentje in een poel wierp. Er is een.kleib beetje verwarring een paar kringetjes deinen om de plaats*,, waar meni het steentje in het water wierp en spoedig daar na is alles weer even rustig aïs te vojren. Sommige oude menschen herinneren zich misschien nog den 'moord op Lincoln, ande ren herinneren zich moorden of aanslagen op andere regeeringspersonen. Dergelijke voorvallen waren toen zoo geweldig ont zettend, dat men dacht, dat alles in de wereld zou blijven stilstaan. Zij stonden verstomd, toen zij bemerkten, dat alles' rustig zijn gang ging. 1 i Niemand van, ons zou gemist worden. Men verdwijnt van zijn plaats in de ge 'g. "♦-ONth" .•ir'.y''. LinksDempsey, de verslagen wereldkampioen boksen. RechtsTunney, de nieuwe wereldkampioen. MiddenTex Rickard, de bekende promotor van den wedstrjjd. Hoeveel millioen guldens deze drie heeren tezamen met dezen wedstrijd verdiend hebben, is niet precies te zeggen. Winnaar ot versla gene, bokser of promotor, alle drie hebben zij zwaar geld verdiend met dezen wedstrijd. meenschap, een paar vrienden treuren een korte wijle, een enkeling merkt zijn afwe zigheid op en de verdwijning veroorzaakt een tijdelijke droefenis, maar kort daarna wordt men vergeten. Waar is de sneeuw van het vorige jaar? Waar zijn de schoone vrouwen zooals Helena van Troje, die vroeger de geheele wereld in de war brachten? Waar zijn de helden, de machtige mannen van vroe ger, die de wereld onder hun voetstap pen deden dreunen? De grooten, zoowel als de kleinen, zijn gedoemd onder te gaan en het leven gaat voort. Het leven der gemeenschap is als een vloed, die men niet weerstaan kan. Niets kan zijn voortgang verhinde ren. Hoe ontzettend de rampen ook zijn, die het gemeenschapsleven teisteren, spoe dig worden zij opgeslokt door den voort gang der gebeurtenissen. En bij een ieder, die deze dingen over weegt, moet wel de gedachte opkomen: „O, waarom zou de geest der menschen trotsch zijn?" Werkelijk er is, geen reden voor. DE DOODSTRAF. Zij, die denken, dat de doodstraf het aantal moorden en andere misdaden doet verminderen, weten weinig van de men- schelijke lees: misdadige natuur. Twee jonge misdadigers, allebei negen tien jaar oud, werden in New-York door middel van den electrischen stoel geëxe cuteerd. De electrische stoel kon hen wei nig schelen. De een zeide: „Ik trek me er al heel weinig van aan; ik kan zekler zoo 'goed rechtop in een stoel gezeten sterven, als plat liggend in een bed."1 De andere jongen zeide: „Het eenige, waar ik op tegen heb is, dat mijn moe der me dood zal zien, met een hoofd, dat zóó geschoren is." Voor iemand op den electrischen stoel gezet wordt, scheert men zijn haar weg van de kruin van het hoofd, opdat de* electrischen stroom gemakkelijk door den natten spons in de hersenen kan door dringen. Ook snijdt men de broeken der mannen en de rokken der vrouwen aan de zijkant open, om de andere electrode aan den kuit te bevestigen. Een der negerr- tienjarige jongens doodde een neef, die weigerde chantage-geld te betalen; de an der doodde een koopman, dien hij in iijn winkel bedreigde. De schrik voor de doodstraf heeft de ze beide jongens dus niet van hun misda dige ondernemingen kunnen doen afzieff. Het idooden van staatswege maakt aan het dooden door misdadigers geen einde. „BETER" DAN DE NATUUR. Men is nog steeds bezig verbeteringen aan de vliegmachines aan te brengen. Het loodrecht stijgen en dalen moet nog ge perfectioneerd worden. Heeft men daar voor de juiste methode gevonden, dan zal de geheele wijze van vliegen metter tijd veranderen. De vliegmachine van van daag is slechts een imitatie van een vlie genden vogel. De mensch staat niet stil en vergenoegt zich niet met een naboot sing van de natuur neen. De mensch doet alles veel „beter" dan de natujui) het kan doen. De locomotief is geen imitatie van de voortsnellende antilope. De dum-dum-ko- gel is geen imitatie van de tanden <Jesi tijgers. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der Verzekering Maatschappij »De Oude Zwolsche van 1895« te 's Graven- hage, gehouden den 18 September 11. werd met algemeene stemmen de balans én winst- verliesrekening over 1925, zijnde het 31ste boekjaar, goedgekeurd, sluitende met een netto winst van f 50.824.85, welke een uitkeering toelaat van 8 pCt. dividend. Aan het Jaarverslag ontleenen wij de navolgende gegevens Het bedryf van deze Ongevallen Ver zekering Maatschappij is verdeeld in 2 groepen en wel Landbouwrisico'sn.l. Paarden» Vee verzekering en Brandverzekering voor Land bouwbedrijven. Burger).risico'sn.l. Persoonlijke Onge vallen, Automobiel- Wettelyke Aansprake lijkheids-, Brand-, Glas-, Inbraak verzekering enz. Aan totale premiën werd over 1925 ontvangen door de eerste groep een bedrag van f 333.952.45 door de tweede groep een bedrag van f 460.156.53 f 135.429.70 Totaal f794.108.98 Aan de schade werd over het geheel uitgekeerd f321.438.06 terwijl terufe ontvangen werd uit Herverzekering f 42.069.09 De bedrijfsonkosten en uit betaalde provisie bedroegen I 293.247.44 terwijl voor de invoering van nieuwe afdeelingen een bedrag aan onkosten benoodigd was van f 45.243.89 Voor premie-reserve loopend risico werd uitgetrokken een bedrag van Het Maatschappelijk Kapitaal groot f 1.000.000.waarvan geplaatst en vol gestort f 250.000.bleef het afgeloopen boekjaar onveranderd. De waarde van de vaste goederen, effecten, hypotheken en banksaldi komt op de Balans voor met een totaal bedrag van f 390.378.91 De vorderingen op inspectie's, agentschappen en diverse debi teuren bedragen f 80.658.01 terwjjl het bedrag aan credi teuren groot is f 25.983.37 Het bedrijf ontwikkelt zich mede door toevoeging van nieuwe branches bevredi gend en ook laat zich de gang van zaken over 1926 gunstig aanzien. 's GRAVENMOER. Geboren: Pieternella, d. van W. H. Heijblom en G. P. v. d. PotJohanna Geerdina, d. van A. Blok en A. H. Ver steeg Dielis Adrianus, z. van A. J. Faro en J. van lersel. Getrouwd: C. Geleyns, 25 j., en G. Blom, 27 j. Overleden: A. J. Rosenbrand, 1 j. WERKENDAM. Geboren: Wouterina, d. van M. Zwets en C. van OordCornelis, z. van H. Visser en W. den Hollander Leendert, z. van M, Klootwyk en C. W. van Elze- litgen Aria Francina, d. van A. F. v. d. Steenhoven en C. de WaalJan en Barend, zonen van L. A. van Roosmalen en A. v. d. WerkenKrijntje, A. J. de Vries en N. Goedegebuure Jenneke Johanna, d. van ,C. W. Kieboom en E. P, C. A. van Aken Arie Hendrik, z. van C. Kuup en J. den Dekker. Getrouwd: D. van Oord, 24 j., en C. C. Vos, 21 j.P. de Jongb, 25 j., en J. P. Glerum, 24 j.G. Baggerman, 24 j., en S. C. van Driel, 23 j. Overleden: Jozina Chr. Konings, 65 j., wed. van Joh. PruissenG. van Drunen, 50 j. NEDERHEMERT. Geboren: Antonie, z. van F. van Genderen en P. Bodmer. Getrouwd: J. van Leeuwen, 36 j., en A. v. d. Steld, 34 j. WOUDRICHEM. Geboren: Josina, d. van A. v. d. Wiel en A. K. HartmanJohanna, d. van P. T. Kant en P. Millenaar. Ondertrouwd: J. Morelisse, 30j., en G. G. C. Baks, 27 j.H. v. d. Wiel, 34 j., en A. Krielaart, 33 j. Getrouwd: IJ. Schriek, 25 j., en T. Versteeg, 29 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6