Derde Blad ¥0.4645 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. RUNDVEEFOKKERIJ BEHOORENDE BIJ HET Locale Rundveekeuring te GENDEREN op 23 September 1.1. JIJpÉ GROEP BEKROONDE MELKKOEIEN. IM intuin ml IN EEN WASCHKETEL VERDRONKEN. Te Zevenhergschen Hoek is het 2-jarig kind van den landarbeider K. in een on bewaakt oogenblik in «n waschketel ge vallen en daaruit levenloos opgehaald. o— Na eerst een bezoek te hebben ge bracht aan den heer Klijs te Oosteind, fokker in het zoo gunstig bekend staande Cerusbloed (waaruit ook „Daniël" van Brooijmans te Kruisland spruit), trokken we op naar Genderen, waar de eerste „Fokveedag" zou worden gehouden, ge organiseerd door de Fokvereeniging„Land van Heusden en Altena". Als Juryleden fungeerden de H.H. Ir. Ariëns, Rijks- veeteeltconsulent, Ir. Joh. F. B. Tromp en Adr. Klys. De dag werd onder begunstiging van mooi herfstweder en groote belangstelling gehouden op een geschikt terrein, daarvoor welwillend af gestaan door den heer E v. d. Beek. De regeling en het verloop van den dag lieten niets te wenschen over. Het vrou welijk Fokmateriaal was voor een beginnende streek, waar nogal wat paar- denmenschen zitten beslist goed. De kollektie „Vaarskalveren" vormden zelfs een uniform geheel I Als deze diertjes zich zóó blijven ontwikkelen, is men reeds een heel eind in de goede richting. Aan het opstellen van „Fokgroepen" mag in het vervolg echter wel iets meer aan dacht worden geschonken. De koeien uit één groep toch, moeten ook bij elkander passen". Dus niet twee typen in één groep! De heer Van Buuren sprak een passend openings- en slot woord. Ook de Edelachtbare heer Bur gemeester toonde zijn zoo zeer gewaar deerde belangstelling. Na afloop had nog een hartelijk samenzijn plaats bij den heer v. d. Beek. Gaan we nu over tot het meer tech nische gedeelte van ons verslag. Voorgebracht werden achtereenvolgens: „Revenant-Bon 78588", in eigendom bij de Fokvereeniging. Een stier met goed beenwerk. Iets zwak van middenhand, iets wegvallend achter de schouders neiging om een zwaren nek te krijgen. Kon wat vlakker van kruis. Zag er overigens goed verzorgd uit. „Wouter 7576" van Gebr. Oerlemans van der Schans. Terwijl Revenant 2.5jr. is, is Wouter een jaar jonger Is van kruis beter, maar minder van beenen (stand) en wat weinig ontwikkeld. „Stoffel 8134" van dezelfde eigenaars. Is 15 maanden. Wel grof van beenwerk maar niet te vast van schouder en mid denhand. sterk van rug en wat rond van kruis. Lotje" is wat fiju van beenwerk. 1. „Stientje 12792 R van Gebr. Oer lemans van der Schans met „Rientje 14". 2. „Susanna 58107 R." van J. C. Wink met „Susanna 11". 3. „Annie 125" van M. van Wijk met „Witje 23". 4. „Sientje 52290 S." van Gebr. Oer lemans van der Schans met „Sienus 12". 1. Gebr. Oerlemans van der Schans met „Sientje", Stoffeltje", „Stientje" en „Woutje". 2. E. v. d. Beek met „Elsje", „Bertha", „Kaatje" en „Lijntje". 3. M. Spoor met „Janske", „Eliza", „Kaatje" on „Lotje". 4. J. C. Wink met „Susanna", „Ali", „Lucie" en „Marie". Tot slot verkregen de Gebr. Oerlemans van der Schans nog een extra vermel ding voor het door hen op dezen dag getoonde fokmateriaal. BREDA. TROMP. Voor dezen eersten fokveedag, waarvan wij den uitslag reeds vroeger gaven be stond onder de veehouders zeer veel belangstelling, het was jammer dat eenige leden, der vereen, tengevolge van heer- scben van mond- en klauwzeer, niet kon den inzenden, niettegenstaande dit feit, waren toch nog een 100-tal runderen inge zonden. Ook door de autoriteiten werd belangstelling getoond in het streven der vereenigingn.l. verbetering van den veestapel in het Land van Heusden en Altena. Zoo werd een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld door den Edel GrootAchtb. Heer Mr. C. W. v. Ommeren, Lid der Prov. Staten te Heusden, die werd toegekend aan den fokgroep van Gebrs. Oerlemansv. d. Schans te Drongelen. Financieelen steun verleendende EdelAchtb. Heer D. F. Brune, Burge meester der gemeente Eethen, de Edel. Gr.Achtb. Heer A. D v. d. Schans, Lid der Prov. Staten te Andel, den Brabant- schen Zuivelbond, en de Coöp. Zuivel fabriek „op Hoop van Zegen" te Genderen. Het streven der vereeniging verdient zeer zeker alle waardeering, moge het succes hebben, opdat de bevolking onzer streek er in de toekomst de vruchten van zal plukken. Alle teekenen van leven en activiteit die er opgericht zijn, onze vruchtbare streek tot grooter bloei te brengen, kunnen wij niet anders dan met vreugde begroeten en gaarne ver leenen wij daaraan onze medewerking. De Redactie. Kiettw^lad Vergadering van den Raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op Woensdag 6 October nam. 3 uur. Voorzitter: Ed. Achtb. Heer J. H. Meij- ers. Secretaris: WelEd. Heer v. d. Berg. Aanwezig de heeren: v. d. Hoeven, v. Willigenburg, Middelkoop, Michaels, Ver- heijden, Moonen, Rijken, Oerlemans en Kerst. Afwezig de hecren Verhoeven en Zwart. De Voorzitter ppent de vergadering om 3.15 uur. De notulen der vorige vergadering wor den voor de leden ter inzage gelegd, om ze in de volgende vergadering vast te stel len. if Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopneming bij den Gem.-ontvanger op 22 Sept., waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit, waarbij een gedeelte der O. L. School in de Heistraat in bruikleen wordt afgestaan aan de Vereen, tot Stich ting van Bijzonder Onderwijs. Dhr. Michaels zou naar aanleiding van dit stuk iets willen zeggen. De Voorzitter merkt op, dat er nog een adres is van de vereeniging voor Volks onderwijs en het dus misschien beter is dhr. Michaels 'daarbij zegt wat hij op te merken heeft. Goedkeuring door Ged. Staten van de af- en overschrijving begrooting. Beslissing van Ged. Staten inzake be rekening wachtgeld v. d. Lely, waarbij de gemeente in het gelijk is gesteld. Kennisgeving van den heer B. Verhoe ven dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. Wordt aangenomen voor kennisge ving. Goedkeuring van de gemeenterekening 1924 door Ged. St. tot de bedragen zoo als zij door den Raad voorloopig zijn vast gesteld. Idem begrooting 1926. Verzoek van de bewoners van den Loon- schendijk onder Vrijhoeve-Capelle om plaat sing van een lantaarn aan den Berkdijk. Vooral in den winter des avonds is het er zeer donker, terwijl vlak langs den weg een sloot ligt die groot gevaar oplevert voor de drukke passage die er is. De slechte toestand van den weg maakt, dat bij regenachtig weer veel plassen op den weg staan, die het voor voetgangers moeilijk maken den weg te bewandelen. B. en W. vragen de meening van den raad over dit verzoek. Zij meenen er echter op te moeten wijzen, dat, als men er opj ingaat, van verschillende zijden nog meer dergelijke verzoeken zullen inkomen. Het zijn echter alleen kleine straatjes van buitenwijken, zoodat B. en W. meenen, dat niet op het verzoek kan worden in gegaan. Dhr. Michaels zegt dat de Voorz. opmerkt dat 't alle buitenwijken zijn die in aanmer king zouden kunnen komen voor betere ver lichting. Het adres betreft echter een hoofdverkeersweg, met een aanmerkelijk aantal inwoners. Spreker acht het wel noodzakelijk daar een lantaarn bij te plaat sen. De heer v. Willigenburg merkt op dat de weg voor het grootste gedeelte onder Kaatsheuvel thuis behoort, deze gemeente plaatste er reeds twee lantaarns, aan ieder uiteinde een. De Voorzitter zou het adres daarom willen doorzenden aan de gemeente Kaats heuvel. Aldus wordt besloten. Adres van de frma A. L. Sneep te Ca- pelle, waarin zij den Raad verzoekt de Ca- pelsche haven, die op het oogenblik sterk aan het verzanden is, te doen uitbaggeren. Het vervoer geschiedt voor genoemde fa. hoofdzakelijk over het water en zij kan met haar motorboot slecht de haven bin nenkomen. Adressante verzoekt de noodige werkzaamheden te doen uitvoeren, opdat zij hare belasting niet voor niets betaald, Wethouder v. d. Hoeven is van meening dat de fa. Sneep geen reden tot klagen heeft, in het afgeloopen jaar is aan de haven veel geld besteed, al kan het mis schien wel zijn dat er op enkele plaat sen weer gebaggerd moet worden. Als het met enkele honderden guldens in orde was te brengen zou spreker er niet tegen zijn. De heer Michaels merkt op, dat met enkele honderden guldens niets bereikt wordt. De heer Verheijden is van meening dat men met enkele duizenden guldens nog niets bereikt. De Voorzitter vraagt of het geen over weging verdient, het advies van een des kundige in te winnen. De heer Verheijden acht dit overbodig,' beter is het den minister te vragen dje den toestand heeft geschapen, zoowel hier als te Labbegat en Waalwijk. De heer Oerlemans zegt, dat als er niets gedaan wordt de toestand veel erger wordt, doch de haven van Labbegat komt dan in de allereerste plaats voor verbe tering in aanmerking. De heer Verheijen merkt op, dat al wat men er aan 'doet, toch niet helpt, men zie maar naar Waalwijk, waar men er f 60.000 aan ten koste heeft gelegd. De heer Rijken zou toezicht op de ha vens doen uitoefenen en er aan laten ge beuren, wat er aan gebeuren moet, des noods een commssie in het leven roepen, die het naloopt. Dhr. v. Willigenburg is het met den heer Oerlemans èens, als er gebaggerd wordt, komt Labbegat daarvoor het eerst in aanmerking, spreker noemt het echter een moeilijke kwestie. De heer Oerlemans merkt op, dat slechts een gedeelte van het jaar geschikt is om te baggeren, omdat de uitkomende grond geborgen moet worden en dit niet in den zomer kan gebeuren. De heer Rijken meent, dat de schroef van den motor het zand op hoopen gooit, als men die laat wegbaggeren, dan is de haven weer bevaarbaar. De heer Verheijden weerspreekt deze meening, volgens deze spreker is het de slib die de haven onbevaarbaar maakt. De heer Michaels is van oordeel, dat als ieder jaar een f 400 voor baggerwerk aan iedere haven werd ten koste gelegd, dat imen er dam een heel eind mee zou kun- fien komen om ze in goeden toestand te houden. Als men de uitkomende grond verkoopt dan zal deze best wat opbren gen. De heer Oerlemans noemt het voorjaar den geschiksten tijd om te baggeren. De Voorzitter stelt hierop voor, het adres aan te houden tot bij de behandeling der begrooting 1927, er kan dan op deze begrooting mede rekening gehouden wor den. De raad gaat accoord met dit voor stel. Adres van J. v. d. Schans te Capelle, waarin adressant reclameert dat hem niet tegenstaande hij met het bedrag van f 527 de laagste inschrijver was voor het v^rf- werk der gemeentegebouwen, dit verfwerk niet is gegund en het is opgedragen aan een inschrijver die plm. f 50 hooger had ingeschreven. Adressant betoogt, dat het niet gunnen door B. en W. zijn oorzaak vindt in de onjuiste inlichtingen van me deinschrijvers, die beweerden dat hij geen inwoner der gemeente is. Deze bewering wordt volgens adressant echter gelogen straft door het feit, dat hem door hef Gemeentebestuur een bestek is verstrekt. Hij geeft verder te kennen, dat hij zeer goed in staat is het verfwerk uit te voeren en de niet-gunning als een zeer grievende bejegening beschouwd. Adressant die het werk voor zijn in schrijvingssom gaarne had uitgevoerd, ver zoekt den raad hem voor de derving der verdiensten een schadevergoeding yan 10 pCt. der inschrijvingssom te willen ver- leenen. De Voorzitter zegt dat de niet-gunning door B. en W. zijn oorzaak vindt, in de omstandigheid dat v. d. Schans op het tijdstip der inschrijving geen verversbaas was en bij het bureau voor de arbeids bemiddeling stond ingeschreven als werk nemer. De heer Michaels ziet in het feit dat adressant van het gemeentebestuur een uitnoodiging krijgt om in te schrijven, het bewijs, dat hij als inwexner en als ba^s bekend staat, anders zou hem deze uitnoo diging niet zijn gezonden. Spreker weet hoe de zaak is toegegaam, v. d. Wals ijs hier geweest en heeft het noodige er over verteld, o.a. dat v. d. Schans geen werk plaats hier had. Dit was op 'toogenblik der inschrijving ook wel zoo, doch v. d. Schans had een werk aangenomen in Be- soijen en zijn werkplaats tijdelijk naar daar overgeplaatst. Nu gaat de gemeente een werk f 50 hooger gunnen, niettegen staande v. d. Schans wel bekwaam) is het werk uit te voeren. Spreker acht het bil lijk, dat adressant schadevergoeding krijgt, want het was de laagste inschrijver en hij kreeg het werk niet. Voorzitter. Hoe komt het dat hij is ingeschreven bij de arbeidsbemiddeling, als hij baas is. Michaels. Dat kan wel zijn, doch hij heeft gezegd dat hij zich gaat opwerken en probeeren baas te worden. Er is on billijkheid in, dat bij een onderhandsche aanbesteding de laagste inschrijver het niet krijgt, dat is een klap in zij*n gezicht. v. Willigenburg. Ik geloof dat er door den heer Michael te grooten nadruk ojp wordt gelegd. Hij kreeg het werk niet, niet omdat hij geen vakman is of niet so lide, maar omdat hij geacht wordt niet tot dien stand te behooren. Voelt U het? Michaels. Ik voel niets. Als ik de laagste inschrijver was en ik kreeg het werk niet, dan zou ik de onbillijkheid ook voelen. All hij niet tot dien stand behoort, waar om krijgt hij dan een uitnoodiging? Als U in zijn geval stond, zou U de beleedi- ging zelf ook vóelen. v. Willigenburg. Er zit geen beleedi- ging in. Ik vind het niet de persoon' omdat hij niet tot die stand behoort. Michael. Waarom lieten B. en W. hem dan uitnoodigen? Verheijden. Waarom is hem een uitnoo diging gezonden? v. Willigenburg. Er is ons medegedeeld dat hij de bode om een bestek heeft ge; vraagd en er een heeft gekregen. Toen hij de laagste inschrijver was zijn B. en W. er eerst opmerkzaam opgemaakt, dat hij geen baas was. Wij hebben dat niet direct gelooft en hebben de zaak onder zocht en toen bleek ons dat hij stond in geschreven als werkzoeker, zoodat hij niet mocht inschrjjven. Er zal in het vervolg op gelet worden, dat de bode niet meer het recht heeft zooiets op eijgen houtje af te geven. Hij wist zelf dat hij piet mocht inschrijven er zit geen bijzondere bedoeling in. Michaels. Er zit iets scheefs in en ik wil er dan ook een voorstel van maken om hem schadevergoeding te geven. Middelkoop. Het bedrag wat hij heeft gevraagd Michaels. Ik blijf bij mijn voorstel, wordt het niet gesteund dan is het afgedaan. Voorzitter. Hij woont in Besoijen. Michaels. Hij woont in Capelle en blijft daar wonen. Middelkoop. Hoe ging het vroeger, mocht onze bode die bestekken afgeven? v. Willigenburg. Daar is niet over ge sproken. Er is den bode opdracht ge geven de bestekken aan de rechthebben den uit te reiken. Michaels. Dat is iets nieuws van B. en W. Bij de aanbesteding van de school kreeg ik een kennisgeving van BI. en W. met mijn naam er op dat ik een bestek tegen f 3 kon afhalen. Hoe komt dat>? B. en W. weten toch wel dat ik niet mocht inschrijven. Ik zou me daarmee vies de vingers hebben gebrand. v. Willigenburg. Hoe weten B. en W. wat U het liefst is? Het werk o|f bef lidmaatschap van den raad. Michaels. Met andere woorden U hebt eens willen probeeren, of ik er niet in wilde loopen. Ras op meneer Willigen burg. Willigenburg. Ik wensch te protesteeren tegen de woorden1 van dhr. Michaels, alsof B. en W. de bedoeling hebben ge had, hem er in te laten loopen. Michaels. Waarom mij dan een uitnoodi ging gezonden. U wist toch dat ik als raadslid niet mag inschrijven. Voorzitter. Ik zal er voor zorgen, dat geen uitnoodiging meer krijgt. Wij wis ten niet of U het werk niet boven kef lidmaatschap van den raad stelde. U wilt dus voorstellen een schadever goeding van 10 pCt. te geven. Michael. Over het bedrag is te spreken. Kerst. Was hij op 't oogenblik der aan besteding als patroon gevestigd, ik er ken dat het voor hem onaangenaam was, doch over deze vraag gaat het dit moet eerst vast staan. Verheijden. Dan informeeren bij de Ka mer van Koophandel. Oerlemans. Ik vermeen dat er voor de meening van B. en W. wel iets te zeggen is. Immers v. d. Schans was 'voor dé; aanbesteding knecht te Kaatsheuvel. Michaels. Als van der Wals geen werk heeft, stuurt hij zijn broer ook naar elders. Oerlemans. Er was op het oogenblik der aanbesteding veel voor het stand punt van B. en W. te zeggen, omdat hij als werknemer werkzaam was. Michaels. Dan had bij geen bestek moe ten hebben. Voorzitter. Hij heeft de bode er om ge vraagd en het zoodoende gekregen. Wilt U een voorstel indienen om hem schadeloos te stellen of te rehabüiteeren. Oerlemans. Dus zotnder schadevergoe ding. Michaels. Ik wensch voor te stellen hem in eer te herstellen en ten 2te om hem schadevergoeding te geven. De heeren Kerst en Oerlemans wenschen het eerste voorstel te steunen. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen, tset 7 stemmen voor en 2 tegen. De beide Wethouders de heeren v. d. Hoeven en Willigenburg stem den tegen. De heer Miehaef wenscht thans voor te stellen, adressant fien schadeloosstelling van f 5 te verleenen voor de moeite en kote- ten die hij zich heeft getrootet, om zijn be rekening te makesn. Dit voorstel vindt geen ondersteuning, zoodat het niet in stem ming komt. (Slot in 't volgend nummer.) <Wwm De Slieren Melkgevende koeien. De eerste 10 goede melkkoeien. „Stoffeltje 50002 R." is een wat scherpe, maar rechte koe. Verschil lenden waren van kort type, soms wat hellend van kruis. Jammer, dat „Su sanna 58107 R." iets zwak van lendenen was. „Janneke 146" is wat meer „vleesch"- type met goede beenen. „Truida 124" bezit een besten voorhand, maar zondigt in den achterhand. Droogstaande en zichtbaar Drachtige Koeien. „Francina 100" is 'een diepe, ruime koe met best kruis en goede beenen. „Kee 244" ts een wat grooter en wat hooger type. „Agatha 54216 R" is wat hakkig en wat afhangend van kruis. Melkgevende Schotten. Een goede klasse. „Dina 58111 R." is'evenredig gebouwd, „Daatje 58114 R." met best kruis, maar wat gedrukte lendenen. „Mijntje 58106 R" met beste dijen. „Lucie 27'2" is wat groot en bezit te grof staartstuk. „Doortje 250" is wat hakkig. Droogstaande en zichtbaar Drachtige Schotten (met 6 breede tanden). „Cato 285" is best geribd, maar kon van mid denhand iets vaster. „Juliana 252" is minder korrekt van kruis, niet te best van beenen en nogal veel wit. Melkgevende Vaarzen (met 4 breede tanden). Matige groep. „Cor 257" is goed. „Lysje 89672 v. J." te zwak van middenhand. „Sannetje 271" iets of wat sabelbeenig. De rest met nogal af wijkenden kruisvorm en zwakke ruggen. Droogstaande en zichtbaar Drachtige Vaarzen (met 4 breede tanden). Goed van dijen, maar over het geheel minder van kruisvorm. „Pietje" is een beest met een ribbenkast 1 „Gerritje" is minder Melkgevende Vaarzen (met 2 breede tanden). Beide dieren zondigend in de lendenen, maar „Stansje 97764 R. v. J." met ruimer kruis. Droogstaande en zichtbaar Drachtige Vaarzen (met 2 breede tanden). „Janneke 91744 R. v. J." is grof gebouwd. „Kaatje" is iets fijner, terwijl „Lijntje" volgens het oordeel van de Jury teveel het „vleesch"type toonde. Dgl. dieren zijn best als ze daarnaast voldoende en vette melk leveren I „Lijntje" bezit ook best beenwerk. Kuiskalverengeb na Sept. 1925. Een zeer goede kollectie met mooie kruisjes, beste dijen en voldoende grof beenwerk. Stierkalverengeb. na Sept. 1925. Nog te jong om veel van te zeggen „Nico 59" is een gelijnd kalf. Ook „Jan 39" is vrij goed gebouwd. „Huig 29" is grof gebeend. „Sienus 12" is wat fijner van beenen en wat veel wit van kleur, maar met vasten bovenbouw. Moeders met Kalveren. Een minder gemakkelijke beoordeeling. Wij gingen na, waar de prestatie van den stier in verband met het exterieur van de moeder het grootst was geweest. Hier door kwam een minder mooi gebouwde moeder natuurlijk wel eens hooger! De volgorde was ten slotte Groepen van, 4 stuks van één eigenaar. -j....*.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9