Plaatselijk Nieuws botter een prooi der golven werd. Ver geefs werd getracht de visschershaven bin nen te varen. Door den geweldigen golf slag werd het schip 300 Meter voorbij den Noorderpier op een zandbank geworpen. Het sloeg daarna weer los en kwam nog dichter onder de kust. Het lag 25 Meter van den Boulevard, waarop een lijn werd uitgeworpen en de oudste opvarenden daar mee aan land gehaald. De overige drie opvarenden wilden het schip niet verlaten. Zondag lag het schip geheel op het droge maar er was geen gevaar meer. Zaterdagmiddag is de voorgevel van een in aanbouw zijnd huis te Bemelen bij Maastricht ingestort. Een kind van D. werd onder de steenen bedolven en mjet ernstige kwetsuren in levensgevaarlijken toestand naar het hospitaal te Maastricht overgebracht. De moeder kreeg een schou der-ontwrichting. Door den hevigen storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag woedde, sloeg een met staven ijzer geladen schip, afkomstig uit Zwjjndrecht, liggende op de rivier de Waal onder de gemeente Vuren, van het anker. Ondanks de pogingen der opvarenden om het vaartuig naar den wal te sturen, zonk het binnen eenige minuten midden in het vaarwater. In een roeiboot, die bijna met water vol was geslagen, is het den opvarenden gelukt, den wal te bereiken. Het gezonken vaartuig zit geheel onder water en ligt hinderlijk voor de scheep vaart. Door den N. W, storm zijn Zondag de uiterwaarden van de Meent en Maatpolders bij Eemnes, Baarn en Bunschoten door het Zuiderzeewater overstroomd. In spaken burg stond het water op den weg. De Eem is buiten haar oeverc getreden. Tot de spoorbaan UtrechtBaarn staat alles blank. Den geheelen dag zijn de boeren werkzaam geweest om het vee in veiligheid te brengen. Men is zeer ongerust over den logger K.W. 103 met elf opvarenden. Zaterdag ochtend is de logger op de terugreis ter hoogte van Terschellivg gesignaleerd. Na dien is niets meer van hem vernomen. Te Groningen woei Zondag op den Hee- renweg een boom om juist toen een auto, waarin 4 dames en 2 heeren zaten, pas seerde. Mevr. T. uit Groningen werd getroffen en bekwam een schedelbreuk. De overigen werden door glasscherven licht gekwetst. Te Hamburg werden verschillends straten aan de havenzyde overstroomd. Eenige sleepbooten zonken. Zondag heeft op Schiermonnikoog een geweldige storm gewoed, gepaard met hevige regens en hagelbuien. Eenige huizen kregen schade door verlies van schoorsteenen en dakpannen. Het zeewater steeg Zon dagmorgen tot aan de kruin van den zee dijk. Sinds 1915 was het water zoo hoog niet geweest. Het Duitsche stoomschip »Grimm« heeft te North-Shields aangebracht, den schipper van een Nederlandschen haritigiogger. De schipper is ernstig gewond in het hospitaal opgenomen. Zijn schip is in den storm vergaan en twaalf opvarenden zyn ver dronken. De geredde heeft met den jongen, die zich aan boord bevond, eenige uren op zyn rug gezwommen, tot hy door het Duitsche schip werd opgepikt. De jougen is in het hospitaal overleden. De correspondent van het persbureau Vaz Diaz te Londen seintDe naam van den schipper van den Nederlandschen ha- ringlogger, die na eènige uren op zee te hekben rondgedreven, door het Duitsche stoomschip »Grimm« te North-Shields is aangebracht, is Jacob van der Toorn, van den logger »Tbeodoor« uit Vlaardingen. o TYPHUS. In ke kleine gemeente Ottoland doen zich vijf gevallen van typhus voor. Ook in andere plaatsen in de omgeving van Gorkum komt thans deze ziekte voor. Het aantal patiënten, lijdende aan typhus, dat te Arnhem verpleegd wordt, heeft zich uifgebreid tot negen. Acht patiënten, waarvan één uit Renkum afkomstig is, worden in het gem. zieken huis verpleegd. In het Kinderziekenhuis is «en kind op genomen, dat aan de ziekte lijdt. Twee kinderen uit hetzelfde gezin zyn in het Kinderziekenhuis in observatie genomen. Te Nieuwendam is een geval van typhus geconstateerd. —o Als Uw Kind Hoest geeft het dan onverwijld de genezende Mijnhardt's Thijmsiroop Hoesistillend, slymoplossend, verzachtend. By Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. Vergadering van den Raad der gemeente BRAKEL, op Zaterdag 9 October, des v.m. 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer S. v. Dalen, Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering wordt door den Voorzitter namens B. en W. aan den Raad aangeboden de rekening der gemeente over het dienstjaar 1925 bedragende in den Gewone Dienst in ontvangst f 77688.30 in uitgaaf - 74684.04 batig slot f 3004.26, de Kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf f38182.50.. Ingekomen een schryven van het Gemeentebestuur van Kerkwyk, waarin wordt voorgesteld de gemeenschappelijke regeling ter uitvoering van de Vleesch- keuringswet aangegaan in den kring Kerkwijk, te wyzigen als is aangegeven, De Voorzitter stelt voor aan dit verzoek te voldoen de op 28 December 1922 met machtiging van Ged. Staten aangegane gemeenschappelijke regeling met de ge meenten Kerkwyk, Nederhemert, Poede- royen, Zuilichem, Gameren, Hurwenen, Rossum en Ilaaften te wijzigen als volgt: Artikel 15 te lezen »E*entueele batige saldi door het bedrijf gemaakt, worden verdeeld over de aangesloten gemeenten iD evenredigheid van het zielental op 1 Januari van het jaar waarover de winst gemaakt is. Voor zoover het winstaandeel niet aan de gemeente wordt uitgekeerd, wordt voor iedere gemeente afzonderlijk eene reserverekening geopend, welke rekening voor het winstaandeel wordt ge crediteerd. De reserve strekt, voor zoover mogelijk tot goedmaking van eventueele tekorten, nadat deze op de in art. 9 aan gegeven wijze zyn verdeeld.* Aan artikel 18 toe te voegen>Bij uittreding als in het le lid van dit artikel bedoeld, heeft de uitgetreden gemeente aanspraak op de volgens artikel 15 voor haar gereserveerde winstaandeelen, voor zoover daaraan geen bestemming is ge geven, alsmede op een evenredig deel der winst over het afgeloopen jaar, berekend als in artikel 15 is aangegeven.* Dit besluit wordt met algemeene stem men genomen. De begrooting van den Vleeschkeurings- dienst voor 1927 wordt vervolgens goed gekeurd. Komt in behandeling een verzoek van A. C. v. Daalen, strekkende om hem wacht geld te verleenen als Directeur van het Electriciteitsbedriif, uit welke betrekking hij ingaande 1 October j.l. eervol is ont slagen wegens opheffing van het bedrijf. Na eenige discussie wordt besloten op dit verzoek afwijzend te beschikken. Hierna sluiting. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beate en voordeeligste adres. HEUSDEN. Woensdagavond vergaderde in café v. Dijk de Pluiraveevereeniging Heusden en Omsteken. De voorzitter de heer F. v. Dijk heette de aanwezigen welkom en sprak zijne voldoening uit over de talrjjke opkomst. Door aansluiting van leden uit Wyk en Aalburg, Herpt bestaat het ledental reeds uit 65. Het voorstel van het bestuur, uitbreiding bestuur, met 2 leden uit Wijk en Aal burg, vond bestryding by den secretaris den heer Metselaar, die een voorstel in diende om het volgend jaar het geheele bestuur te laten aftreden. De voorzitter stelde voor in de maand Febr. het bestuur bij rooster te laten af treden zooals in de vorige vergadering was vastgesteld. By gehouden stemming werd het voorstel van den voorzitter met 14 tegen 12 en een blanco aangenomen. Besloten werd het clublokaal te vestigen in hotel v. Strien en daar ook de praat avonden te houden. Besloten werd een medaille beschikbaar te stellen voor de a.s. pluimveetentoonstelling te Ammerzo den. Tot pluimveedeskundige werd bij acclamatie benoemd de heer Michaël uit Aalburg, die onder applaus deze benoeming aannam. J.l. Zaterdagavond had de verloting, ten bate der »Heusdensche Harmonie* plaats in café de Gouden Leeuw,* in tegenwoordigheid van den Kantonrechter Mr. C. W. van Ommeren, den Opper wachtmeester Van der Plas en den gem.- veldwachter Van Kuijk. Nadat de Voorzitter een woord van welkom den aanwezigen had toegeroepen en aan alle koopers en verkoopers van loten dank had gebracht, gaf de Harmonie eenige muzieknummers ten beste, - waarna de trekking plaats vond. De prjjzen vielen op de nummers als volgt 160, 23, 305, 517, 349, 538, 322, 500, 362, 447, 143, 640, 384, 107 en 3. De gelukkige prijswinnaar van het rijwiel was de heer Ch. Merkx Jr. De prijs wit naars, die niet bij de ver loting aanwezig waren, kunnen alsnog op vertoon van hun lot, de prijzen bekomen bij den Voorzitter der Harmonie, den heer A. Bax, Putterstraat. ALMKERK. Dezer dagen sloeg, doordat een wiel van zyn kar liep, 't paard van den landbouwer S. alhier op hol. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest zyn paard meester te worden en liep dit onge val met eenige materieel® schade aan zyn kar, wonder goed af, Naar wij vernemen treed de heer A. Snoek van Gorichem als tijdeijjk plaats vervanger op, in verschillende vacatures v. d. Polderbesturen ontstaau door 't over lijden v. d. heer A. W. Donker. ANDEL. Dominee H. van Kapel heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Kooten in Friesland aangenomen. BENEDEN-LANGSTRAAT Naar hooi is thans wel eenige vraag, doch de prijs is eenigzins dalend. Voor het goede handeishooi besteedt men niet hooger dan f 17 per 500 K.G. vrij in de pers. De weiden bieden voor het vee nog overvloedig gras, maar vele buitenpolders moesten wegens het hooge water reeds worden ontruimd. Voor roggestroo besteed men f 11.per 500 K.G. BRAKEL. Tengevolge van den storm is het op de Waal onder deze gemeente liggend sleepschip »N.V. Frans Rijsdyk 66«, geladen met ijzer, in den nachtr van Za terdag op Zondag j.l. onder water geloopen en gezonken. De beide opvarenden, de schipper W. R. en zijn knecht, wisten zich te redden. Zaterdagavond had alhier een on geval plaats, dat boven verwachting goed is afgeloopen. Te ongeveer 11 uur wan delde bij volslagen duisternis een jeugdig paar door de zgn. Steeg. Zij raakten het spoor bijster en kwamen in een diepe moddersloot terecht. Na vele vergeefsehe pogingen te hebben aangewend om weer op den vasten wal te komen, mocht hun zulks eindelijk toch gelukken, zoodat. zij er met doornatte en bemodderde kleeren, plus het verlies van een schoentje en een kostbare oorbel, afkwamen. BAB1LONIËNBROEK. Bij den land bouwer W. Straver, alhier, staat een pere boom in bloei. CAPELLE. Vrijdagavond j.l. werd door het Burgerlijk Armbestuur te dezer plaatse bij den heer L. F. van Dongen aanbesteed, het bouwen van een dubbele noodwoning aan de Zandschel, waarvoor als volgt werd ingeschreven C. Michael, Vryh.-Capelie, f 1295. J. Michael, Capelle, f 1280. J. Nieuwenhuizen, Sprang, f1265,— J. H. Spierings, Capelle, f1264. J. Quirijcs, Capelle, f1093. De begrooting bedroeg f 4200.Het werk is aan den faagsten inschrijver gegund. Nu het aardappeirooien zoo goed als ten einde is, begint er in den aard- appeihandel meer levendigheid te komen. Ware tot voor eenige dagen de latere soorten, zooals bravo's, voor f 4 per H L. niet te koopen, thans worden die, naai men ons mededeelt, verhandeld voor f 3.50 per H.L. Eigenheimers gelden f 2.75 a f3.per H.L. In de plaats van B. Verhoeven is tot lid van den raad dezer gemeente be noemd J. van Beek Czn. Woensdagavond j.l. kwam het Christelijk leesgezelschap in jaarvergadering bijeen. By ontstentenis van den Voorzitter berustte de leiding bij den heer H. Kerst, die deze vergadering met gebed opende, Hierna kwam het belangrijkste punt der agenda aan de orde, n.l. bestuursverkiezing. Door vertrek van de heeren Ds. Meyers en J. T. Wendte, respect. Voorzitter en Secretaris, moest het bestuur met deze functies worden aangevuld. Na enkele verkiezing werd het bestuur als volgt samengesteldH. Kerst, Mej. H. voor de Poorte en M. Koromers. Aan den afgetreden Secretaris, den heer J. T. Wendte, zal een dankbetuiging worden gezonden met bericht, dat voor verrichten arbeid door het leesgezelschap een boekwerk zal worden aangeboden. De boek- en tijdschriften verkoop werd aangehouden tot een volgende ledenverga dering, welke D.V. in Nov. gehouden zal worden. Na breedvoerige bespreking, welke lec tuur voor het ingetreden jaar zal worden aangeschaft, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten, waarna de heer Alblas voorgaat in gebed, G1ESSEN. De heer C. de Raden, alhier, had het ongeluk uit een boom te vallen. De te hulp geroepen geneeskundige achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Go- rinchem noodzakelijk. Door den Commissaris der Koningin zijn benoemd tot leden van het College van Zetters de heeren N. Garstman en A. 't Hoofd. POEDEROIJEN. Naar we vernemen, zou gevaar, bestaan dat het telefoonstation alhier wordt opgeheven, daar de tegen woordige stationhouder niet genegen schijnt nog langer deze diensten te verrichten. De voornaamste reden daarvan schijnt te zyn, dat door het Rijk voor dergelyke gevallen eene bezoldiging wordt betaald, die absoluut niet loonend is. We hopen, dat men ter bevoegder plaatse zal begrijpen, dat een telefoon-stationhouder verplicht is den geheelen dag beschikbaar te 2yn voor eventueelen diensten en dat maatregelen zullen genomen worden die er toe leiden, dat iemand worde gevonden die bedoelde functie zal willen waarnemen of wel dat de tegenwoordige kantoorhouder op zijn besluit zal terugkomen. SPRANG. Vorige week vierde onder vele blijken van belangstelling de echte lieden A. Pruissers en J. Spierings hun zilveren huwelijksfeest. Maandag j.l. werd door de echtelieden L. v. Oosterhout en M. v. Zeist eenzelfde feit herdacht. Moge by beide families dit zilveren door het gouden gevolgd worden. DaJongel.vereen, op Ger. Grondslag alhier, besloot in plaats van Zondagavond Dinsdagavond te vergaderen. VRIJ HOE VE-CAPELLE. Benoemd tot hoofd der Christelyke school aan den Loonschendyk M. J. Juursema te Sur- huister veen. Het mooie weer der laatste dagen heeft nog wel invloed op de vruchtboomen, hij den heer G. J. staat een appelboom voor den tweeden maal in bloei en draagt zelfs vruchten. Door den hevigen Zuidwesten wind, liep Zondagmorgen den buitenpolder onder water, zoodat de landbouwers het vee moesten halen. WOUDRICHEM. Op de voordracht voor benoeming van Secretaris-Penning meester van het Waterschap »de Oude Ban* zijn door het Dag. Best. geplaatst de heeren B. C. Buurman te Woudrichem, G. Visser G.Jz. te Werkendam en W. G. Koppers te Woudrichem. De benoeming zal plaats hebben op Dinsdag 19 Oct. a.s. n.m. 2 uur in café va,» Gooi alhier. De openbare vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag 15 October a.s. des namiddags 3.45 uur. Door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zyn benoemd tot leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen in deze gemeeute de heeren J. Spoor Jz. en P. van Straten Sr. Het nader onderzoek voor de dienst plichtigen van de lichtingen 1944 eu 1917 dezer gemeente zal plaats hebben op 4 November a s. des voorra. 10.30 uur in het gymnastieklokaal der le Openb. school. WERKENDAM. J.l. Vrijdag is alhier een algemeen geacht ingezetene overleden, n.l. de heer W. Kieboom. Gedurende een reeks van jaren had hy zitting in het Be stuur der Ned, Hert. Kerk en langen tyd is hij Lid van den Gemeenteraad geweest. In alle betrekkingen, die de heer Kieboom heeft bekleed, wist hy zich niet alleen verdienstelijk, maar ook zeer geacht te maken, zoodat een ieder gaarne met hem samenwerkte. Het is dan ook geenszins te verwonderen dat zyn heengaan door velen diep wordt betreurd. De collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de Herv. Chr. School gehouden heeft ruim f 60.opgebracht. De collecte in onze gemeente en in de Werken gehouden voor de scholen met den Bijbel heeft f 476.53J opgebracht. De collecte Zondag j.l. gehouden voor de Geref. Meisjes Vereeniging heeft f 84.27 opgebracht. Donderdagavond 7 uur zal in ge bouw Andreas* voor de Chr. Jongel. en Jongem. vereeniging Andreas* optreden de Eerw. Heer L. Verheul, Godsdienstonder- te Giessendam. Dezer dagen viel, door de duister nis misleid de heer Kaliewaard in de Kerkewiel. Op zijn angstig hulpgeroep kwam de familie naar buiten snellen en wist hem van een wissen dood te redden. 18 Nov. a.s. hoopt de Ger. Jongel.- vereen. »Timotheus« haar jaarfeest te vieren in het gebouw voor Chr. Belangen. WAALWIJK, Verschillende posten zyn op de gemeen te-begrooting gebracht. Zoo zal o.m. de trottoir aan de West zijde van de Stationstraat vanaf de open bare school tot aan de Markt worden door getrokken, waarvoor de kosten zijn geraamd op f 3496. De Stationstraat zal van nieuwe keien worden voorzien, zooals thans gebruikt worden door de Provincie voor ds verbe tering van de Provinciale weger. De kosten hiervan zijn begroot op een bedrag van f 26.208, De keien uit de Stationstraat komende worden gebruikt voor de verharding van het H. Hart-plein. Aan de Oostzijde van de Putstraat, tot zoover er woningen zyn gebouwd, wordt voorgesteld een trottoir aan te legg n. Voorts wordt voorgesteld om aan de Handelsavondschool een subsidie te ver leenen van f 1300 en aan de Symphonie een van f 100. Wat het meest zal worden toegejuicht is het voorstel om het tarief van de elec- triciteit te verlagen en van 40 op 35 cent te brengen. Evenals een vorig jaar wordt de H. O. begroot op een bedrag van f 147.500. Door het comité ter viering van het 40-jarig bestaan van de liedertafel Tot bloei der Toonkunst, is besloten om het festival niet, zooals eerst was beslo ten, te houden op de beide Pinksterdagen, maar op de Zondagen 26 Juni en 3 Juli, zulks met het oog dat op de beid* Pink sterdagen in Kaatsheuvel een groot festi val wordt gehouden. Zaterdagmorgen had de weikman v. H. het ongeluk in de lederfabrhk van de firma G. met zyn pols tusschrn een machine te geraken, waardoor hem een slagader werd doorgesneden. Gelukkig was direct geneeskundige hulp bij de hand, zoodat het ergste kon worden voorkomen. Naar omstandigheden maakt H. het thans goed. WASPIK. Zaterdag herdacht de Eerw. Zuster Constanza alhier den dag, waarop zij voor 25 jaren in dit klooster ha.tr in trek nam. Dat het deze goede zuster, die in al die jareu honderden kinderen voorbereidde tot de H. Communie, niet aan blijken van belangstelling ontbrak, zal wel niemand veroordeelen. Moge het haar gegeven zyn, nog tal van jaren met den zelfden ijver en opgewektheid haar functie te vervullen, door mee te werken aan de vorming der katholieke jeugd. In plaats van wijlen den Heer A. Schoenmakers is tot vice-president der vinceniius vereeniging gekozen de heer P. A. de Winter. Door de duisternis misleid, geraakte de heer Chr. A. gisteravond in een diepen sloot by het hótei Van lersel. Gelukkig wist hij zich zelf te redden, doch bezeerde zich in zijn val zoo ernstig, dal hij genees kundige hulp moest inroepen. WAALWIJK 1 Oct, Bij de heden gehouden raadsvergadering waren alle leden, met uitzondering van den heer v. d. Aa tegenwoordig. Nadat de notulen zijn gelezen en goed gekeurd, passeeren eenige ingekomen stukken de revue, die voor kennisgeving worden aangenomen. Aan de afdeelingen Waalwijk en Be- soijen van den bijzonderen vrij willigen landstorm wordt, conform het voorstel van B. on W., voor 1926 en volgende jaren een subsidie verleend van flö,— voor elke afdeeling ter bestrijding der koBten, verbonden aan het houden van schietwedstrijden. Een verzoek van de plaatselijke groen tehandelaren, om te worden vrijgesteld van de leges ad f0,25 voor de maande- lijksche ventvergunningen, wordt afge wezen. Aan den heer P. van Gessel wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de gemeente teekenschool. Thans is aan de orde Nadere beslissing omtrent dé stichting van een abattoir (in de vorige vergade ring hebben hierover de stemmen ge staakt). Mededeeling wordt gedaan van een schrijven van de Gezondheidscommissie te Waalwijk, waarbij deze te kennen geeft, zich geheel te kunnen vereenigen met de motieven, die B. en W. geleid hebben tot hun voorstel en daarom voor deze gemeente de stichting van een openbaar slachthuis zeer wenschelijk acht. De commissie is van oordeel, dat een openbaar slachthuis een veel beteren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2