Eerste Blad C. DE KEMP De Wenteltrap S. D. LANKHUYZEN M ~CRËÖLÏN A. VERSCHUUR-BAERT Uitgave: Firma L. J. VEEEMAN, Hemden, Wo» 4649 Vrijdag 22 October 1926. Opheffing van 32 Kantongerechten. Sc immen Kloosterbalsa telef. no. is EaamsdojaksYeer. AGENTSCHAP VAN HE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM /DROGISTERIJ ^ND VAN ALTERA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.4Ö, Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no® 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HEUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie k t 2-25. li. Het verzet tegen het wetsontwerp van Minister heemskerk tracht Minister Don- ner zooveel mogelijk weg te nemen en Zijne--Excellentie doet dat op eene inder daad handige wijze. Er zijn n.l. meerdere Hoven en Rechtbanken, die uitbreiding van personeel hebben gevraagd en nu redeneert Minister Donner aldus: „met de gevraagde uitbreiding kan ik miji wel vereenigen, maar zij kost geld en hoe moet ik nu daaraan komen zonder de lasten van Justitie te verhoogen. Mi. i. kan zulks alleen geschieden door besparing op de Kantongerechten en wel door een 32-tal op te heffen." Dat Minister Don ner door vastkoppeling van uitbreiding van personeel bij sommige rechterlijke col lege's aan de opheffing van Kantonge rechten ,meerdere Kamerleden, die moge lijk nog zouden over te halen zijn geweest om tegen te stemmen indien die vastkop peling niet ware geschiedt, zal weten te winnen voor zijn voorstellen, lijdt ons inziens geen twijfel. Immer$ zijn tal van Kamerleden die voor het platteland abso luut niets voelen, met een kleinigheid te lijmen voor het regeeringsvoörstel en dat heeft Minister Donner maar al te goed begrepen. Indien het wetsontwerp wet wordt zal volgens eene vroegere berekening plm. f 225.000 worden bespaard. Eene speci ficatie van dit bedrag hebben we nóóit gezien, maar het komt ons voor dat het bedrag, hoe gering ook voor 32 Kanton gerechten, toch nog veel te hoog is. En hoeveel kosten en last zal de verdwijning van kantons niet aan tal van justiciabe- len opleveren? Meent men dat sommige Rechtbanken te overladen met werk zitten dan is stel lig een veel betere weg te kiezen om daar» FiülifLI.tgiTOM' Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( 50) Ik had nooit gedacht, dat het nog; eens zoo ver met me zou komen, zei hij.' Een ding is wel zeker, ze zullen mij niet van medeplichtigheid verdenken. Er wordt van een dokter gewoonlijk verondersteld dat hij handiger is in het begraven, da,n in het opgraven. Er kwam een oogenblik dat Alex e'n; Jamieson hun spaden neergooiden en ik moet bekennen dat ik toen niet meer durf de kijken. Ik hoorde hen hijgen van in spanning, waarschijnlijk terwijl ze de zwa re kist optilden. Ik voelde, dat ik mij niet goed zou kunnen houden en uit angst dat ik zou gaan schreeuwen, probeerde ik aan iets anders te denken. b.v. hoe laat Gertrude bij Halsey zou kunnen zijn ai- fes liever dan aan dat vreeselijke, dat daar vlak bij me op het gras lag,. En toen hoorde ik een uitroep van den detective, en voelde ik dat de dokter mijn arm greep. Nu, juffrouw Innes, zei hij vriendelijk wilt u nu even komen kijken? Ik hield hem krampachtig vast en op de een of andere manier kwam ik er, en keek ik. Het deksel van de kist was op» gelicht en een zilveren naamplaat bewees ons, dat we geen fout hadden gemaakt. Maar het gezicht, dat ik daar bij het schijnsel van de lantaarn zag, had ik nooit eerder gezien. De man die hier voor: aan tegemoet te komen dan de door Mi nister Donner gevolgde. Wij voor ons en 't is ons bekend dat vele vooraanstaande mannen in de rchterlijke wereld onze meening deelen zouden veel liever zien dat de grens der vorderingen, waarover de Kantonrechters in civiele zaken thans kunnen beslissen, verhoogd werd van f 200 tot f 500 of f 600,.terwijl dan daarbij zou kunnen wor den bepaald, dat van vorderingen bene den f 100 geen beroep openstaat. Op deze wijze zou het werk der rechtbanken zeker in niet geringe mate verminderen en zou den de kantonrechters er meer werk bij krijgen, iets wat voor de meeste hunner geen bezwaar zou opleveren, terwijl bij slechts zeer enkele kantongerechten 't aantal rechters mogelijk met één zou moeten worden vermeerderd. Uitbreiding van het aantal rechters bij sommige rechtbanken zou daardoor geheel en al overbodig wor den, terwijl zelfs bij eenige inkrimping van dat aantal zeer wel mogelijk zou blij ken te zijn. ons lag, was niet Paul Armstrong. HOOFDSTUK XXXI. Tusschen twee stookplaatsen in. Door de opwinding van deze ontdek king de wandeling naar huis in den nacht, met natte schoenen en vochtige kleeren, was ik volkomen uitgeput toen ik mij, zonder Liddy wakker te maken, ging uitkleeden. De grootste» moeilijkheid was nog, wat ik met mijn laarzen moest doen, want er was geen plekje in huis dat voor Liddy veilig was. Eindelijk besloot ik om den volgenden morgen naar boven te slui pen en ze in het gat te verstoppen dait „het spook" uit den muur van de koffer- zolder had gemaakt. Zoodra ik tot dit besluit gekomen was, viel ik in slaap en in mijn droom ïnaak- te ik alles nog eens door w'atj jsr d'ien; nacht gebeurd was. Waar zag ik hen allen om het lijk heen staan en hoofde ik de triomfantelijke stem van Alex: Dan zijn ze er bij. Maar i n mijn droom1 szei hij! het telkens en telkens weer, tot h<et in mijn ooren dreunde.. Niettegenstaande mijn vermoeienis werd ik vroeg wakker en begon na te denken. Wie was Alex? Dat hij een tuinman was, geloof ik niet meer. Wie was de mhn, wiens 'lichaam we hadden opgegraven? En waar was Paul Armstrong? Waar schijnlijk zat die veilig in een land, waar hij niet uitgeleverd kon worden, met het fortuin, dat hij gestolen had. Waren Louise en haar moeder van dit schandelijk be drog op de hoogte? Wat had Thomas geweten en juffrouw Watson? Wie was Nina Carrington? Deze laatste vraag was naar mijn over tuiging nu beantwoord, öp de een of an dere manier was zij achter het geheimi Zooals we in ons vorig artikel reeds zei den hebben we geen bezwaar tegen op heffing van eenige kantongerechten, wier bestaan absoluut overbodig is wegens het buitengewoon gering aantal burgerlijke- en strafzaken, dat Zij te behandelen hebben. Welnu, laat deze verdwijnen en voeg hen toe aan aangrenzende gerechten, wier werk daardoor niet zoodanig vermeerdert dat een kantonrechter méér noodig zou zijn. Hef komt ons voor dat we op de aange geven wijze eene bezuiniging verkrijgen, die stellig niet minder zal zijn dan de door den Minister gewenschte en die dit groote voordeel heeft dat de stadsgemeen ten er geen nadeel van ondervinden, ter wijl jhet platteland Iweer :niet beroofd wordt van eene instelling, die het jaren en jaren heeft bezeten. Vergete men toch niet dat het juist te plattelandede Kantonrechter is, die bij juis te opvatting van zijn taak, zoo heel veel in het belang der justiciabelen kan doen. Indien hij er eenige jaren is kent hij zijn menschen en weet precies hoe hij h'en moet aanpakken .En hij kan zijn menschen leeren kennen, omdat zijn gebied niet te groot is en hij daardoor met zijn jufsticiabe- len in nauwer contact kan komen en in den regel ook komt dan zijn collega in een kanton dat een groot aantal zielen telt. Vooral in familieaangelegenheden s'9 de Kantonrechter, die het vertrouwen van de bewoners van zijn kanton heeft weten te winnen, d e vertrouwensman bij uitne mendheid en weest er van verzekferd, dat hij te dien opzichte dikwijls veel kan doen kom de menschen groote onaangenaamheden te besparen. Inwoners van het Land van Heusden en Altena en inwoners van den Bommeler- waard spaart geen moeite om de kantons Heusden en Zaltbommel, die Minister Don ner o.m. wil zien verdwijnen, te behouden, want zijn ze eenmaal weg dan zult ge den grooten last ondervinden en ge krijgt ze nooit weer terug. Gaat met de U (be kende Kamerleden eens praten en probeert te redden wat er te redden v alt. Bij Minis ter Donner behoeft ge geen moeite te doen want dat zou toch worden een kloppen en uweisuren gekomen, en had zij er voordeel uit willen trekken. Nina Carrington had haar geheim meegenomen in den dood, maar hoe het ook gebeurd was, het was duidelijk dat ze het aan Halsey had verteld, dien mid dag toen Gertrude en ik probeerde om een spoor te ontdekken van den man, op wien ik had geschoten. Halsey was buiten zich zelf geraakt, door wat hij gehoord had. Het was duidelijk dat Louise met dokter Walker trouwde om ter wille van haar moeder het vreeselijke geheim te bewaren. Halsey, roekeloos als hij was, was dadelijk naar dokter Walker geloo- pen en had hem er van beschuldigd. Toen was er een heftige sctoe gevolgd en eindelijk ging hij naar het station om'Ja- mieson af te halen en hem te vertellen wat hij te weten was gekomen. De dok ter zat intusschen niet stil. Misschien sa men met Riggs, die voordat hij ruzie met hem kreeg, ook niet veel last van zijn ge weten scheen te hebben, was hij naar het station gegaan, en door voor de auto' te springen, had hij Halsey genoodzaakt te zwenken. De rest van het verhaal ken» den we. Zoo stelde ik mij voor dat het gegaan was, en later bleek dat het bijna juist was niet heelemaal. 's Morgens kwam er een telegram van Gertrude. Halsey bij kennis en herstellende. Ko men waarschijnlijk over een paar dagen terug. Gertrude. Nu Halsey gevonden was en beter werd en we eindelijk een deel van het geheim ontr/ekt hadden, begon ik dien Donder dag met frisschen moed. Zooals Jamieson al gezegd had, langzamerhand kwamen we er achter. Dat ik op het laatst nog bijna het slachtoffer zou worden, wisten we toen gelukkig nog niet. Het was al laat toen ik opstond. Ik lag Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-copi'dnt met rentevergoeding. Incasseert Bimapiu en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- ejytferkoop van Effecten en nazien van Uitlotinge Koopt^én verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilve^Toupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden JKüeposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhjjjan Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBEK. B®"* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. aan doovemansdeur. Neen, alleen van de Kamerleden kunnen we mogelijk nog wat verwachten al lijkt ons de kans op succes niet bijster groot. Maar toch moeten we thans doen wat we kunnen opdat we later nooit behoeven te zeggen: „ach, hadden we dit of dat nog maar eens geprobeerd dan zou het misschien nog niet zoa'n vaart hebben geloopen." IMnnenland GOED AFGELOOPEN. Dinsdagnacht werd de assistentie van de politie te Dieren verzocht door een be woner van de Hoogestraat, omdat diens woning vol gas stond en hij de hoofdkraan niet kon afsluiten. De bewoner was even te voren in zijn slaap gestoord door het rumoer, dat twee katten in de keuken maakten. Hij bemerkte toen een sterke gas- lucht en gevoelde zich onwel. Vervolgens wekte hij zijn vrouw en de buren, die de slaapkamer boven zijn keuken hebben. Ook die gevoelden zich onwel, veroor» zaakt door het uitstroomende gas. De gas slang van het gaskooktoestel was los ge raakt en het uitstroomende gas had reeds een der katten gedood. De bewoners on dervonden geen verder nadeel en hebben vermoedelijk aan de katten hun leven te danken. o VERDUISTERING. De politie heeft den negentien jarigen timmerman C. P. A. v. S. te Rotterdam, langehouden, die er van verdacht wordt in mijn bed te kijken n«ar de vier miiren en probeerde mij voor te stellen achter welke van de vier een geheime kamfer zou kunnen liggen. Bij dag verdiende Zon- nehoek in alle opzichten zijn naam; het was een vroolijk o pen huis en allesbehal ve somber. Schijnbaar was- er geen enkel donker hoekje in, en toch geloofde ik vast dat er ergens achter de keurig be hangen muren een geheime kamer moest zijn met al de mogelijkheden die daaruit voortvloeiden. Ik besloot om dien dag het heele huis te laten opmeten om er acliter te komen of er ook ergens een groote opening! tusschen binnen en buitenmuren 'kon zijn en ik probeerde mij weer te herinneren wat er precies op het papiertje had ge staan dat Jamieson gevonden had. Er stond ook op: schoorsteen. Dat was het eenige waar we op af kondein ga.an, en in een groot huis als Zonnehoek waren er natuurlijk veel. Er was een open haard in mijn kleedkamer, maar niet in mijn slaapkamer, en terwijl ik zoo lag rond te kijken, bedacht ik plotselnig iets, waar door ik recht overeind ging zitten. Opi den kofferzolder, die vlak boven mijn slaapkamer lag, was een open stookplaats en een steenen schoorsteen en toch was er niets van dien aard in mijn karn'er. Ik stond op en bekeek den muur tegen» over mij eens nauwkeurig. Er was geeii spoor van een schoorsteen te vinden en in de hal, vlak er onder, was op die plek ook niets. Het huis was centraal ven- war md. Alleen beneden in de huiskamer hadden we een giroote open haard, maar dat was aan den anderen kant van hef, huis. Waarom was er op den kofferzolder een radiator en een stookplaats? Zulke dingep deed een architect toch gewoonlijk niet/ Geen kwartier later was ik boven, gewa» eenige maanden geleden ten nadeele van zijn patroon een bedrag van f 150, dat hij op kwitantie had geïnd, te hebben ver duisterd. 1 M i o— DE TYPHUS TE BREDA. Te Breda zijn Dinsdag wederom twee patiënten als genezen uit de barakken ontslagen. Te Teteringen bleef de toestand Dinsdag stationnair. In geen der gemeen ten werd uitbreiding geconstateerd. De toestand was Dinsdag als volgt: Breda 36, Princenhage 27, Teteringen 3 patiënten. Totaal 66 zieken. —o— 1 i BIJTIJDS GEZIEN. Een meisje passeerde te Wychen een onbewaakten overweg, toen een trein in aantocht was. Haar fiets werd verbrijzeld Grooter ongelukken werden voorkomen door het buitengewoon krachtige remmen van den machinist. op flesschen met gebruiksaanwijzing voor huishoudelijk gebruik, voor ont- smetting van stallen, bij mond- en klauwzeer en andere besmettelijke ziekten. Verkrijgbaar bij Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. pend met een centimeter in pla(ats van met een duimstok. Ik was vastbesloten onr niets van mijn vermoeden tegen Jamieson te zeggen, voor ik meer zekerheid had. Het gat op den kofferzolder was er nog steeds, tusschen den schoorsteen en den buitenmuur. Ik onderzocht het opnieuw, maar zonder resultaat. Maar de ruimte tusschen binnen- en buitenmuur kreeg nu een nieuwe beteekenis. Het gat was maar aan één kant van den schoorsteen, en ik besloot te onderzoeken, wat voor ruimte er zich aan den anderen kant van den schoorsteenmantel bevond. Ik werkte met koortsachtigen haast. Liddy was naar het dorp gegaan om boodschappen te doen, want ze geloofde zeker, dat de winkeliers ons te wéinig gaven als zij niet bij de weegschaal lette, en dat we op de kleintjes moesten gassen, nu de Handelsbank over den kop was; ik moest mijn plan ten uitvoer brengen vóór Zij terug was. 't Gereedschap had ik niet ,maar na veel zoeken, vondf ik een bijl en een tuinschaar, en daarmee gewapend ging ik aan het werk. Door het pleisterwerk kwam ik gemakkelijk heen, het houten latwerk was moeilijker. Het veerde achteruit, maar sprong dan weer terug, en het werk was des te moeilij ker, omdat ik het zoo vorzichtig moest doen. Toen de bijl er tenslotte door heen ging had ik een blaar op m'n handj; de bij) viel door de opening met een harden slag. Ik ging op een koffer zitten, en ik ver wachtte niet meer of minder dan dat Liddy de trap op zou komen rennen, met de rest van het huishouden als de staart van een komeet achter zich. 'r1 (Wjordt vervolgd.) MEITWSBLtB vier he! Laid ui Hsisdei n AiteiaJeLanstraat ti öe Boiielerwaird wonden, brandblaPfcn^en huidaandoe ningen genezen vlug zondw^litteekens itoet den pijnstillenden, zuiverenctes^Akker's 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1