Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, dé Langstraat en de Bommelerwaard. MO, 4649 ONS KINDERHOEKJE Werkhanden PUROL Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Parlementair Overzicht. NUTTIGE °WENREN BEHOORENDE BIJ HET Stop die rheumatiek Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheumatiek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig mensehen bij vochtig of koud weer ge heel van rheumatiek bevrijd blijven, be hoeft deze kwaal niei die kwelling te zijn als het geval is. De oorzaak is gewoon lijk urinezuur, en zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren ge zond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren ver zwakt heeft, is - derhalve de eenige veilige weg om de werking dezer allerbelangrijk ste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kostbare tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gij de mins te rheumatische pijn voelt; wek de trage njeren op en versterke ze, en bevrijd, u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek 'en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 3,;4 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels van verleden week zijn 1. Kiel. 2. Mat roos of de roos hij het schijf schieten. 3. Domino(spel). 4. De muis van haar hand. De nieuwe raadsels zijn 1. Welke pomp wordt eiken dag door velen gebruikt en heeft toch nog nooit water gegeven 2. Wie kan mij zeggen, wat men tusschen licht en donker vindt? 3. Gewoonlyk krijgt een lui zakenman als hij weinig werkt, het steeds minder druk. En toch kén ik een man, die, al doet hy niets, steeds drukker is. Wie is dat 4. Mijn geheel bestaat uit 7 letters, wordt door de leerlingen op school wel gebruikt, is lang en dun en heeft alleen nut, als het recht is. 5 6 1 is een visch zonder schubben. 7 6 5 3 is een weg met veel boomen. 5 7 2 is de verkorting van een meisjes naam, die met een A begint. 4 5 is de uitroep van een ezel. OOM KAREL. DE AVONTUREN VAN HEINTJE KOOL. Vervolg. Voorzichtig gaven Hansje en Ansje hun pink aan Heintje Kool, die deze heel deftig schudde. Want hun heele hand, die was te groot, die had Heintje nooit kunnen vastpakken. Even later kwam vader thuis. Wel, wel, wat zette die een groote oogen op. Zoo iets had vader ook nog nooit gezien, hoewel hij toch heel erg knap was en bijna alles wist. Want vader was op een groot kantoor, waar hjj groote vellen papier volschreef met allerlei knappe dingen, die heel moeilijk waren om te leeren. Toen een uurtje later de tafel in de huiskamer gedekt werd, voor het eten, mocht Heintje Kool op de tafel zitter. Vader legde een lucifersdoosje plat op tafel neer. En daarop kon Heintje net zitten. Ansje had een schoteltje van een kopje van bet poppenservies gehaald en dat was zyn bord En vader sneed van twee lucifers houtjes een heel klein vorkje en lepeltje. Daarmee kon Heintje eten. Wat was dat grappig om te zien, hoe he/t heele kleine kereltje parmantig op zijn lucifersdoosje zat en het poppenschoteltje leeg at. Na het eten duurde het niet lang meer, of het was bedtijd voor Hansje en Ansje. »0, mam, riep Ansje op eens uit, waar moet Heintje nu slapen Drommel, ja, dat was waar ook. Daar had moeder nog niet eens aangedacht. En alweer bracht vader uitkomst. Hij had een mooi blikken sigarettendoosje. Dat werd leeggemaakt en dat moest het bed van Heintje worden. Moeder zocht gauw wat heerlijke zchte wollen lapjes uit haar naaidoos en legde die in het doosje. Ziezoo het bedje was klaar. Nu nog een paar mooie lapjes en een linnen lapje, en ziedaar, de dekens en het laken van Heintje's bedje waren ook gereed. Heintje had er met verwon dering naar zitten kijken, terwijl hij nog steeds op tafel op zijn lucifersdoosje zat. En nu pakte moeder Heintje met zijn stoel en al op en bracht hem naar de slaap kamer van Hansje en Ansje. Daar mocht zijn bedje staan, op het tafelje naast Ansje's bedje. Moeder zette Heintje ook op het tafelje, die daar weer bleef zitten kijken, hoe moeder Ansje en Hansje uitkleedde en in hun bed legde. Toen stapte Heintje ook in zijn bedje. Moeder stopte hem nog even toe, aaide hem nog even met haar vinger over zijn hoofdje en zeiNacht Heintje, ga maar gauw slapen, morgen zal moeder een mooi pakje voor je maken, net als Hans er een heeft. En je mag wel »Mama« tegen me zeggen, hoor vent, net als Ansje en Hansje, Dat vond Heintje heel prettig en met zijn zachte fijne stemmetje zei hij »nacht Mama, jelui zyn allemaal erg lief voor me.« Toen Ansje den volgenden dag, al heel vroeg, wakker werd, dacht ze bij zich zelf »wat heb ik vannacht leuk gedroomd, van dat kleine jongetje, dat uit een kool kwam. Heintje Kool, haha, wat aardig was dat. En wat jammer dat het niet heuscti gebeurd is. Maar toen zag ze op eens het doosje naast haar bed staan, waarin Heintje Kool rustig lag te slapen. Dus het was toch waar I En Ansje danst van vreugd in haar bed, zoodat Hans en Heintje Kool er wakker van werden. Heintje Kool sprong uit zijn bedje en wat zag hjj daar liggen op zijn lucifersdoosje, waarop hjj den vorigen dag gezeten had. Een prachtig mooi jasje en broekje van echt goed, net als het pakje van Hans. Er zaten zelfs twee groote zakken in. Dat pakje had moeder den vorigen avond, toen de kinderen sliepen, nog heel gauw met de naaimachine gemaakt. Nu je begrjjpt, Heintje Kool was al heel gauw aangekleed en wandelde in zijn nieuwe pak heel par mantig over het tafeltje rond. Een uur later gingen Hansje en Ansje naar school. En Heintje Heintje gaat mee naar school, zei vader I Hoera juichten de kinderen. (Wordt vervolgd.) tot alle vlekken verdwenen zyn en het dan flink in de boenwas te zetten. In de meeste gevallen is na deze bewerking het blad weer keurig opgeknapt. Kantversiering voor ondergoed. MAUW EN KNOR OF REIS. Toén Mauw en Knor hoorden, dat zij met den veldwachter mee moesten sprong Mauw snel in een boom en Knor rende uit alle macht weg. De veldwachter achter volgde hem en toen Mauw weer uit den boom naar beneden kwam, was Knor nergens meer te zien. Mauw begon te huilen en riep »Oh, arme Knorretje, waar ben je Wat moet ik nu alleen beginnen Toen Mauw geen antwoord kreeg ging hij aan den kant zitten en begon nog veel harder te huilen. Maar opeens klonk een stem achter hem »Wat is er Mauwtje Waarom zit je zoo te huilen En toen Mauw opkeek zag hij zoowaar het uitjee mannetje weer. De nieuwe mode, om kant fe gebruiken als versiering voor ondergoed, doet zijn invloed reeds gelden op het ondergoed voor kinderen en de laatste modellen in de winkels toonen een teruggang naar de druk bewerkte versieringen van eenige jaren geleden. Natuurlijk zal het ondergoed onzer kinderen niet zoo versierd zijn als ons eigen, maar het is niet waarschijnlijk, dat zij ons alle versieringen en kanten zullen laten houden, terwijl zij tevreden moeten zijn met een gekleurd bandje en een recht steekje. Z(j zullen zeer zeker een stevig standpunt in deze aangelegen heid innemen en opdat er geen »onaan- genaamheden« zullen ontstaan, hebben de machten der mode ook voor kinderen een aardige versiering van het ondergoed inge voerd. De modelletjes zyn ook een beetje veranderd. Door de nieuwe wydere rokken moet het ondergoed ook een beetje wyder zijn en pantalonnetjes en onderrokjes zijn tamelijk ruim, hoewel de Jyfjes nauw sluitend blijven. Het eerste van onze beide afbeeldingen, No. 1166, vertoont het zeer aantrekkelijke van een combinaison, welke bestemd is voor winterdracht en gemaakt is van zeer fijn wit flanel. Het lange lyfje zit strak, maar de pypen van de pantalon zyn zeer ruim en afgezet met kant evenals de hals en de armsgaten. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1166. Men gelieve den leeft yd aan te gevende combinaison is geschikt voor meisjes van 1115 jaar. Kosten 55 ets Effen wit batist is de stof, waarvan het aardige nachtjaponnetje gemaakt is, dat is afgebeeld onder No, 1167. Het gaat vanaf de schouders recht naar beneden en is aan den hals afgewerkt met kleine opnaaiseltjes. De Y-voimige halsuitsnijding is versierd met Valenciennes kant evenals de ingezette mouwtjes. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1167. Leeftijd van 1016 jaar. Kosten 55 ets. voor de Huisvrouw. Een dienblad van lichtgekleurd eikenhout, dat door het gebruik veel geleden heeft en gevlekt is, kan men soms nog aardig ophalen door het eerst goed af te wasschen, daarna flink te wry ven met warm bier, Bovenstaande foto vertoont Koning Alexan der van Yoegoslavië, die momenteel incog nito te Parijs vertoeft, met Fransche Officieren in gesprek bij zijn bezoek aan President Doumergue. Over tandmeesters en tandheel kundigen. Minister Koningsber ger onder het mes. Ned.-Belg. Verdrag. 's Graveqhage 21 Oct. Nu, buitengewoon wereldschokkend wa ren de onderwerpen niet, waar&ver de Tweede Kamer beraadslaagde, toen zij dan eindelijk weer voor goed bijeenkwam. Een ontwerp was bijv. dat, wat onze tanden en kiezen tegen onbevoegde handen en tangen beoogt te verdedigen, n.l. de her ziening van de uitvoering van de wet van .29 Juni 1925. De wet was te ruim uitge- voerd, er was te kwistig met de visumfe voor tandtechnici omgesprongen. Nu moest die herziening de uitvoering binnen de grenzen brengen,- die men zich gedacht had, toen de wet tot stand kwam. Zij, wier bewijzen van vestiging krachtens de wet voornoemd waren geviseercf, zouden hun stukken opnieuw moeten inleveren, waar na opnieuw zou worden onderzocht of het visum kan worden verleend. Een com missie van advies (voorzitter-jurist, 2 tand artsen en 2 tandtechnici) zou worden inge steld. Meneer Marchant, v.d. was niet best over het beleid van den minister te spreken en hij verdedigde een am'ende- ment, waarbij na 31 Dec. 1926, desnoods een maand later, de visums krachtens de wet van 1925 ongeldig zouden wor den verklaard. En degenen die de bevo'egd- heid tot uitoefenen der volledige tandpro these weer zouden wenschen te verkrijgen, zouden dan weer de bij de wet van 1925 voorgeschreven procedure moeten volgen. Aldus kon het in den minister geschokte vertrouwen worden hersteld, vond hij. Dan was daar nog mevr. de Vries-Brui- ne s.d., die, als in het amendement van de comm. van rapporteurs, niet wilde spreken van tandheelkundige, doch van tandmeester. Hoe kom je d'r bij, dacht haar partijgenoot Duijs; tandmeester. Dat was kleinzielige,plagerij van de tandartsen, verklaarde hij en zou verwarrend werken. Nee, kort en krachtig „tandheelkundige" moest het zijn. De heer van Sasse van IJsselt, r.k., vond dat het amendement van den heer Marchant te ver ging. Het had feitelijk de beteekenis van een motie van afkeuring. Niet dat deze spreker inge nomen was met de uitvoering der wet. Geenszins. Maar dat amendement, nee dat was te bar. De heer Snoeck Henkemans, c.h., was van hetzelfde gevoelen. De mi nister, die zijn ontwerp verdedigde vond natuurlijk, dat het amendement-Marchant niet beter zou voldoen dan zijn ontwerp. Maar wilde men de menschen tandmees ter noemen? Fiat, dat kon ermee door. Maar ten slotte verwierp de Kaiher den titel toch met 56 tegen 19 stemmen. Ook het amendement Marchant viel met 69 te gen 6 stemmen en het wetsontwerp werd toen verder z.h.s. aanvaard. Zoodat de tandmeesters nu tandheelkundigen zullen heeten. De Indische regeering kreeg de noodige vriendelijkheden te hooren, toen de' beer Cramer,s.d., zijn interpellatie hield over de houding der Indische regeering ten opzichte van de plannen van den Pol1.. Econ. Bond om met steun van den Java- Suiker Werkgeversbond een anti-commu nistische actie te ontvouwen. Al dadelijk oefende de heer Cramer felle critiek over het feit, dat men invloed heeft trachten te oefenen op de verkiezing voor de 're gentschapsraden en de prov. raden in O. Java en dat de regeering niet onsympa thiek tegenover deze plannen stond. Dan kwamen de noodige vragen; of het ne vendoel van de anti-communistische actie (dus het voornoemde invloed oefenen) niet aan de Indische regeering bekend was, en of het regeeringsschrijven aan de be trokken residenten voor haar ambtenaren nie/ eigenlijk de beteekenis had gehad van een regeeringsopdracht om het streven van de op te richten inlandsche vereenigingen te bevorderen. En of het niet gewenscht was den indruk weg te nemen, dat er iets tusschen P.E.B. en Indische regeering bestond? Ja, de minister gaf toe, de in druk van het regeeringsschrijven had wel die van een regeeringsopdracht kunnen zijn. Maar de bedoeling van steun te ver- leenen aan een politeke partij was het zeker niet geweest. En zeker was het stre- van van den P.E.B. om invloed ujit te oefenen op verkiezingen af te keuren. De behandeling in den Volksraad had verder volgens den minister wel den verkeerden indruk omtrent de houding der Indische regeering weggenomen.' Maar meneer Cra mer was niet tevreden. Onzin, vond hij, de regeering moest toch geweten hebben, van wie het geld voor de actie afkomstig was. Spreker vond het antwoord van den -jaoA SuuaaSaj oq 'leeAoj ;aiu jojsuuiu de zich schuldig, meende hij, dat bleek uit alles. Waarom zei hij dan niet royaal dat zij zich had vergist? Daarom; een motie. Waar bij de Kamer als haar oor deel uitspreekt dat het ongewenscht is, dat de Indische regeering bijzonderen steun verleent aan een politieke partij. Dat was koren op den molen van den heel de Visser comm., die onder afkeurend gehamer van den voorzitter uitriep, dat de Indische regeering met vervolgings waanzin tegenover de communisten bezield is. De heer Joekes, v.d., meende dat die Indische regeering een onoprechte houding heeft aangenomen en steunde de motie Cramer. Evenals de heer Drooglever For- tuijn, v.b., die zei, dat de regeering er voor dient te waken, dat ziji dïen strijd tegen het communisme niet aan een poli tieke partij overdraagt. Ten slotte werd de motie Cramer verworpen met 51 te gen 29 (democraten) stemmen en was de interpellatie van de baan. Dan was daar nog de mededeeling van den kamervoorzitter, dat nog geen voor stel kon worden gedaan over den datum van behandeling van het Ned.-Belg. ver drag. Want op 9 November moesten de begrootingsdebatten aanvangen, wilde men met Kerstmis gereed zijn. In verband met het grootste aantal ontwerpen, dat nog voor de begrooting behandeld moest wor den, was het niet mogelijk nu al een datum aan te geven. Eerst afwachten hoe do zaken loopen, wilde de voorzitter. Het geen in zekere parlementaire kringjen werd beschouwd als een voorbereiding, dat het verdrag niet voor de begrooting aan de orde zou komen. Fleel zeker is die ver onderstelling echter niet, daar men in be voegde parlementaire milieux het nog zeer goed mogelijk acht, dat het verdrag vóór de begrooting behandeld wordt. De com missie van rapporteurs heeft eindelijk nog besloten enkele vragen aan den minister van Buitenlandsche Zaken omtrent het ver drag te stellen. POLITICUS. Het nut van|Esperanto werd dezer dagen wel op zeer bijzondere wyze gedemonstreerd. Dnze foto geeft namelyk weer de Hon- gaarsche muziekleerares Mezzi Schonax, die eenige jaren geleden op een Esperanto- congres te Salzburg kennis maakte met den Ergelschen advocaat Coleman uit Streatham. Zij konden zich slechts door middel van deze internationale taal aan elkander verstaanbaar maken, doch dit lukte zoo wonderwel/ dat zjj besloten zyn te gaan trouwen. Hierboven het bruidspaar. ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. Kienwfblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5