Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10,(649 Wl-aanbod „SWAN" vulpennen. DRIEKWART Firma L. i. VEERMAN, DAMRÜBRIEK. Binnenland. Buitenland Landbonwrubriek Burgerlijke Stand. VULPEN Zie onze speciale étalage! Tot 31 October 1936 is dos een behoorende bij het Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Nu de tyd is aangebroken dat 's avonds het dambord weer eens op tafel komt, om een partytje te spelen, meenen wy goed te doen, de aandacht nog eens te vestigen op de opening van het spel en de vele «valletjes*, die daarin voorkomen. Op de meest eenvoudige, als de «Haarlemmer* e. a., hebben we vroeger als reeds gewezen. Onderstaande combinatie wordt verkregen in een onregelmatige opening. 31—27 20-24 37—31 14—20 31—26 20—25 41—37 10—14 46—41 5—10 37- 31 24—29 33X24 19X30 (op 34X23 volgtZ. 19X46) 35X24 13—19 24X22 27X46 Deze combinatie kan ontwikkeld worden in de «Korte Centrum-Opening* en ook door Wit worden toegepast, als Zwart ondoordacht 2025 speelt. 33—28 18—23 31—27 20—24 34-30 17—21 39-33 12—18 44—39? 7—12 37-31 14—20 31—26?? 24-29 1 26X17 i) 11X31 36X27 29—34 40X29 23X25 1 Bovenstaande stand is verkregen na 23X25 van Zwart. 1) Op 33X24 volgt 20X29 26X17 11X44 50X39 29X34 40X29 23X25 1 1 OVERSTROOMING. Uit Losser wordt gemeld De Dinkel is thans weer gestegen. Hon derden H.A. zoowel wei- als bouwland staan blank. De buitengewoon hooge stand van het water scbynt toe te schrijven aan het feit dat er geen voldoende afvloeiing is. Reeds zyn verschillende boerderyen geïsoleerd. Soms kon het vee slechts met moeite gered worden. o EEN GEVAARLIJK POETSMIDDEL. De Gezondheidsraad vestigt de aandacht op het gevaar, dat het poetsmiddel, onder den naam Cinderella Silver Slipper Cleaner in den handel gebracht, oplevert. Dit middel is bestemd om zilveren of verzilverde versierselen van damesschoenen nieuwen glans te verleenen. Het is een oplossing van een hevig vergif (blauwzuur natrium en zilver), dat slechts met de allergrootste voorzichtigheid mag worden gebruikt en bewaard. ,VL' A .LI:. ':.i EEN DRAMA. De 55-jarige landbouwer R. Oltwater in de buurtschap Klein Dochteren by Lochem, zou met een paard een zaaimachine van het land halen. Even later kwam het paard met de machine zonder den boer thuis. Deze werd met ver van zyn woning met een ernstige hoofwonde op den weg gevonden. De man overleed spoedig. o DE PASPOORTEN. Wy vernemen, dat een wetsontwerp in voorbereiding is, waarby de prijs van een paspoort voor een Nederlandsch staats burger wordt teruggebracht tot een gulden, terwyl de duur van een paspoort wordt verlend tot twee jaar. HET FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL Een wetsontwerp tot het scheppen van de gelegenheid tot het geven van onder wijs in de Fransche taal in de vyfde en zesde klasse der lagere school zal dezer dagen bij de Tweede Kamer worden inge diend. —o DE POSTCHÈQUE- EN GIRODIENST. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den Minister van Waterstaat gevraagd of hy bereid is te bevorderen, dat op elk hulp- postkantoor een lijst van rekeninghouders van den postchèque- en girodienst voor het pubiiek ter inzage komt te liggen, ten einde het kleinen zakenmenschen gemakkelyk te maken. BALDADIG. Een te Westervoort passeerende auto werd door een steen getroffen, dien een wielrijder door de voorruit had geworpen De bestuurder kreeg een stuk glas in het' gelaat en moest ijlings in het Elisabeths- gasthuis te Arnhem worden verbonden. De dader ontkwam in de duisternis. DE MOORD TE HEERLEN. Maandagmiddag is te Heerlen aangehou den de 22-jarige C. de V. mijnwerker, afkomstig uit Oost-Friesland, verdacht van den moord op den 41-jarigen mijnwerker V. V. V. De man heeft Maandagavond voor den commissaris van politie bekend v. Vondel te hebben gestoken. Hij was, zoo verklaarde hij, samen met het slachtoffer van de kermis te Hoens- broek gekomen. Zij hadden toen woorden gekregen, waarbij hij door v. V. was be dreigd. Hij trok daarop een mes, waar mede hij den doodelijken steek toebracht. Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. VERDUISTERING VAN STAAT. De politie te Leiden heeft in verzekerde bewaring gesteld L. S. suikerbakker, ge boren te Bruntal in Oostenrijk, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van staat. Een kind van een gehuiwde vrouw heeft hij n.l. den Burgerlijken Stand te Leiden bij de geboorte als zijn kind la ten inschrijven. Reeds eerder is een kind van deze vrouw in het geboorteregister onder zijn naam ingeschreven. o ONGELUKKEN. Toen Zondagmorgen de machin'st van het stoomgemaal van het waterschap Dieze bij Zwolle wakker werd, bemerkte hij, dat het stoomgemaal niet werkte, terwijl er wegens den hoogen waterstand dag en nacht gemalen moest worden. Bij onder zoek bleek de hulpmachinist Kwakkel, die nachtdienst had, verdwenen te zijn. Een oliekannetje werd op den grond gevonden. Daar de machine automatisch blijft stil staan, wanneer iets tusschen de schoepen van den molen en den betonnen vloer van het anderhalve meter diepe reservoir komt, vreesde men, dat K. je water was geraakt, wat later bleek werkelijkheid te zijn. Na geruimen tijd werd z'ijln lijk on der de machine vandaan gehaald. De bee- nen waren op eenige plaatsen gebroken. K. is blijkbaar bij het smeren te water geraakt en door den sterken stroom mee gesleurd tot onder de schepraderen. Om vijf uur hadden visschers het stoom gemaal nog zien werken, en om half zes verwonderden voorbijgangers zich er over dat de machine niet meer werkte. K. was een oppassende ongehuwde man van 27 jaar. Op de rijwielfabriek van den heer J. Cortus te Scherpenzeel is een ernstig on geluk gebeurd. De moffelinrichting scheen niet goed te werken en de knecht haalde toen de patroon erbij. In de moffelkamer aangekomen, die met gas gestookt wordt wilde men de branders weer ontsteken. Waarschijnlijk 'had in den tijd dat de knecht den patroon riep, de kraan opengestaan; er volgde een geweldige slag1, die vier in den omtrek was te hooren. Het gebouwtje werd totaal vernield. Van de dichtbijstaan de kerk werden de pannen en de ruiten weggerukt. De knecht was levensgevaar lijk gewond. De heer Cortus zelf heeft ernstige hoofd- en armwonden gekregen en was eenige uren buiten kennis gewleest. O VEELBELOVENDE JEUGD De Schiedamsche politie heeft Maan dagmiddag omstreeks half drie in den win kel van den goudsmid B. aan de Hoogst r. aangehouden twee meisjes, die een gouden ringetje hadden ontvreemd. —o EERSTE STEEN LEGGING. Op den Vrijenberg te Beekbergen is de eerste steen gelegd van het Troelstra- oord, een stichting van het N.V.V., dat hiermede een bewijs van aanhankelijkheid aan den socialistischen leider heeft wil len geven. Deze stichting zal in de zomer maanden aan arbeiders en hun vrouwen gelegenheid bieden er eenige vacantie-we- ken door te brengen. De overige maanden zal het dienstbaar worden gemaakt aan de ontwikkeling van jongere arbeiders en ar beidsters, die er cursussen in sociale eco nomie kunnen volgen, waarbij zij geheel intern als hotelgasten onderdak in het gebouw zullen vinden. Aangezien de heer Troelstra door ziek te niet aanwezig kon zijn, geschiedde de eerste-steenlegging door den heer J. van Zutphen voor het bestuur van het N.V.V. Meerdere personen voerden na hem nog het woord. EEN ONGEZONDE DIKTE. Een dame uit de Zaagmolenstraat te Rotterdam had een achttienjarig dienst meisje in betrekking. Zij meende reden te hebben, de eerlijkheid van het meisje in twijfel te moeten trekken en toen zij haar betrapte op diefstal van een theelepeltje waarschuwde ze de politie. Het meisje werd gefouilleerd en toen kwamen in de eerste plaats een paar schoenspanners voor den dag, welke zij onder haar kleeren ver borgen had. Maar tevens bleek, dat het dienstmeisje drie hemden van mevrouw over elkaar aan had,, een onderjurk van mevrouw droeg, een paar sokken en voorts drie pantalons, een battisten en twee zij den, alle van mevrouw aan had. Bovendien had zij enkele lappen stof, en eenige linten ook al van mevrouw afkomstig, om het lichaam gewikkeld. Tenslotte kwam eveneens nog een brochje van mevrouw voor den dag. Het meisje is gearresteerd. Volgens een bericht uit New Schot land is de kapitein van het Italiaansche s.s. „Dori", dat enkele weken geleden in strijd met de wet heeft getracht 12?, immigranten aan wal te zetten, veroor deeld tot een boete van 20,500 pond ster ling of 3 jaar gevangenisstraf. o ARBEIDERSBANK OVER DEN KOP De Brotherhood Savings and Trust Cy. te Pittsburgh, een van de voornaamste arbeidersbanken, welke in Amerika door de vakvereenigingen gesticht zijn, heeft op last van het staatsdepartement haar deuren moeten sluiten. Het tekort be draagt 100.000 dollar; 3 bankbeambten zijn gearresteerd, verdacht van verduiste ring van 650.000 dollar. Tal van arbei ders zijn gedupeerd. smokkelaar-verklikker. Den laatsten tijd deden de Duitsche kommiezen aan de Geldersche greris be langrijke aanhoudingen, waarbij ze werden geholpen door een man uit het grens- plaatsje Anholt, die de rol van verklikker speelde en de kommiezen op de hoogte hield wanneer er werd gesmokkeld. Thans hebben de kommiezen dezen man zelf aangehouden, toen hij bezig was een zak met tabak uit ons land naar Pruisen te smokkelen. bloedkTdrama. Te Duisberg heeft Dinsdagmorgen een 26 jarige kapper een meisje van 22 jaar, dat van zyn liefdesaanzoek niets wilde weten, met een scheermes verscheidene wonden aan den hals en aart de armen toegebracht en daarna zichzelf de keel af gesneden. DE MAN MET 178 SECRETARISSEN. De Parjjsche ingenieur Grimaud, die, om zyn «uitvindingen* aan den man te brengen, zich niet minder dan 178 secre tarissen had aangeschaft, van wie by een borgstelling van vele duizenden francs vroeg, heeft thans in het huis van bewaring ge zeischap gekregen van een drietal zyner voornaamste medewerkers, die klopjacht maakten op candidaat-secretarissen en zich van de borgtochten een aanzienlyk deel zagen toebedeeld. v Zwakke borst? AKKER's ABDIJSIROOP STROO ALS MESTMATERIAAL. Het zou mij niets verwonderen, als een deel der geachte lezers en lezeressen het hieronder volgend artikel met eenige terughouding beginnen te lezen Misschien zelfs, wekt het gebruikte woord „terughouding" nog wel een te zwak beeld van de gemoedstemming, waarin sommige geraken by het lezen van het opschrift: STROO ALS MESTMATERIAAL. Toch heb ik die met bijzondere zorg alzoo gekozen 1 Bij eerste ingeving had ik de volgende vraag als titel opgeschreven Is stroo goedkoop mestmatcriaaH Het leek mij echter niet tactisch, zulk een geruchtmakende vraag, zoo in het oog loopend op den voorgrond to stellen I de bewaring in de stalmesthoop verloren gaat, kunnen zé later als plantenvoedsel dienst doen I Doch voor het zoover ie' moeten er nog verschillende omzettingen plaats hebben, die altijd met verlies of waardevermindering gepaard gaan We nemen echter aan, dat alle stoffen geheel tot zijn recht komen, zoodat we gerust mogen zeggen dat 1000 K.Q stroo nooit zoo'n hooge waarde als meststof heeft, als we hieronder zullen becijferen. We nemen als voorbeeld tarwestroo I 1 K G. stikstof in Zwavelzure Amm> niak kost momenteel 75 ct. 1 Fosforzuur in Slakkenmeel 17 ct. 1 Kali in Kalizout 12 ct. 1 Kalk in K'uitkalk 2 ct. In 1000 K.G. tarwestroo komt voor» 4,8 K.G. stikstof 75 ct. f3,60 2 fosforzuur 17 f0 34 9 kali kalk A 12 f 1,08 A 2 f 0,05 DE WINTER IN AANTOCHT. Te Koningsbergen is de laatste dagen veel sneeuw gevallen. Maandag is in het Reuzengebergte eveneens veel sneeuw ge vallen. De temperatuur steeg echter zoo danig dat de sneeuw niet bleef liggen. o— VLIEGER VERONGELUKT. Te Berlijn Adlershof is een tweedekker van 200 M. hoogte neergevallen. De vlieger werd dood uit de overblijfselen van het vliegtuig gehaald. Volgens een bericht uit Tokio is daar een jongeman in hechtenis genomen, die tot den minister-president trachtte door te dringen onder voorwendsel, dat hij hem een brief moest overhandigen. Bij fouilleering vond men bij hem een dolk doch ook den brief, waarin den minister werd uitgenoodigd af te treden. De kwestie toch, in hoeverre stroo een goedkoop materiaal is, om tot mest te worden verwerkt, is er één van bij zondere gevoeligheid I Vele landbouwers en veehouders kun nen er n.l. zoo moeilijk in komen, dat stroo niet een eerste vereischte is voor het op kwaliteit brengen van den stal mest Bij gesprekken, lezingen en vergade ringen, waar deze vraag ter sprake komt, blijkt dit overduidelijk. Men kan (of wil) het niet gelooven, dat de jarenlange gevolgde methode stroo tot mestmakeneen schrikkelijk dure is En toch is dat zoo 1 Jaar op jaar wordt door vele veehouders een hoop stalmest gemaakt die veel te veel heeft gekost I Onnoodig wordt de mest per M3. te hoog in prijs. Al te veel wordt er gewerkt op hot maken van een groote massa mest 1 Daarbij wordt dan vaak vergeten, dat de hoeveelheid plantenvoedende stoffen, die de op stal staande dieren leveren in hun uitwerpselen, daardoor over veel meer wagens of karren verdeeld, op het land worden gebracht, i Per kar, wagen, M3. of hoe men de massa beoordeelen wil, brengt men dan natuurlijk minder plantenvoedende etof- fen, al naar er K.G. strooisel gebruikt tijdens het verzamelen van de mest. Dat wordt meestal niet voldoende in oogenschouw genomen. De kracht van een stalmestgifi af meten naar de massa mest, die op het land is gebracht, is onmogelijk I De mest van de één is per M3. veel meer waard dan van den ander I 2,7 Totaal f 5,07 Als mestmateriaal is tarwestroo aan plantenvoedende stoffen momenteel dus in het allergunstigste geval 5,07 waard per 1000 K.G Is het daarom voor iedereen in deze tijden niet dubbel noodig, zich ernstig af te vragen, kan ik het dezen winter niet eens met heel weinig stroo klaar spelen Vooral degenen die stroo moeten koopen Tracht middelen te vinden, waardoor u met weinig stroo veel bereiken kan I Uw dieren moeten een warme droge ligging hebben, dat moet vast staan. Doch kan dat niet met minder dan „dik in het stroo"? Snijdt uw stroo in stukken, strooi zuinig en houdt uw stallen op andere manier dan door overdadig strooien rein I Het bespaart u in één jaar mis schien het bedrag, dat gij voor aanbouw van een gierkelder noodig zou hebben 1 Althans een groot deel er van 1 Stroo maakt den stalmest duur I Men moet mij echter goed begrijpen! Voor uw vee en uw zuivel is strooien in de meeste stallen noodig I Doch be schouw het strooisel als een noodzake lijke uitgaaf daarvoor! En niet: om er mest mee te maken F. C. HUIJSER Landbouwonderwijzer Woudrichem. woudrichem. Ondertrouwd: J. Viveen, 29 j., en J. de Rooij, 29 j. Getrouwd: H. v. d. Wiel, 34 j.f en A. Krielaard, 33 j.J. Morelisse, 30 j., eu G. G. C. Baks, 27 j. In hoeverre is stroo nu, gebruikt als strooisel, duur materiaal voor de be reiding van de stalmesthoop? Om daarin een inzicht te krijgen, moeten we uitgaan van de scheikundige samenstelling van het stroo 1 Op labo- ratorims heeft men daaromtrent talrijke onderzoekingen gedaan. De gemiddelde cijfers van al die analyses nemen wij nu aan als het ver moedelijk gehalte van de stroosoorten aan de diverse plantenvoedende stoffen. Het is dus mogelijk, dat het stroo van het eene bedrijf hoogere gehaltecijfers bezit en van een ander lager dan de hieronder, uit Starings-Almanak 1925 overgenomen cijfers. Vermoedelijk zal stroo op voldoende en volledig gemest land, een hooger ge halte hebben en stroo gegroeid op een zijdig of niet bemest land mindere cijfers vertoonen. Doch de verschillen zijn steeds klein voor de belangrijkste stof, die tevens het duurste betaald moet worden voor de stikstof l In 1000 K.G. Stikstof Fosfor- Kali Kalk Tarwestroo Roggestroo Wintergerst Zomergerst Haverstroo Erwtenstroo Boonenstroo K.G. 4,8 4,- 6,- 6,4 6» 10,4 16.3 zuur K.G. 2- 2,8 1.8 1.9 3,~ 3,5 2,9 K.G. 9» 11,— 12- 10,7 14,— 9,9 19,4 K.G. 2,7 3,1 5, 3,3 4>2 15,9 12,- Voor onze berekening houden we vast aan deze cijfers. Als er niets van deze stoffen tijden SWl Op veler verzoek is het „Ruil-Aanbod" thans we der van kracht. n voor van den prijs verkrijgbaar, tegen in levering van een vulpen houder van elk willekeu rig fabrikaat, in welken toestand ook, gebruikt of gebroken, mits de gouden pen aanwezig is. BQ Nadere inlichtingen worden zonder eenige verplichting gaarne ver strekt door: Boekhandel, HEUSDEN. Jfieiwsblad -—O— Versterkt borst en keel met de slymoplossende, krachtige

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9