ahlmarm molron= en famasie dekens GORINCHEM. voor weinig gelcL Ook voor wollen=, fin wij voor <XJ het aangewezen adres. zou hij provisie hebben ontvangen van aankoopen voor de vereeniging. »Tel.« o ONWEER. Dinsdagmorgen is het paard van den landbouwer H. de Regt, onder ïerneuzen, voor den ploeg op het land door den bliksem gedood. De zoon van den land bouwer, die den ploeg bestuurde, werd bewusteloos, doch is, nadat hij door het personeel was thuis gebracht, weer betrek kelijk vlug bijgekomen. o— ZONDERLINGE AARDIGHEDEN. Den laatsten tijd maakt iemand heel waarschijnlijk een vrouw er in Rotter dam werk van, winkeliers te dupeeren op de volgende manier: zij belt een win kelier'bijv. een banketbakker, op en geeft hem opdracht voor rekening van mevrouw zoo en zoo, van daar en daar, een fijne taart te bezorgen bij de familie die en die, Laatsgenoemde familie is dan wel heel verrast een taart te ontvangen, maar als blijkt, dat de loopjongen zich niet ver gist heeft, wordt zij dankbaar aanvaardt. Doch weldra komt de «banketbakker dan met de rekening want de mevrouw zoo en zoo blijkt totaal onvindbaar. De fa milie weigert natuurlijk die niet bestelde,, maar wel opgegeten taart te betalen en de banketbakker is het slachtoffer. De onbekende lastgeefster breidt haar aardigheid nog verder uit. Zoo heeft Za terdagmorgen een familie in het Westelijk stadsdeel eerst twee niet bestelde taarten gekregen van twee verschillende banket bakkers. Het waren groote roomtaarten, welke Zondag de tafel hebben gesierd en het dessert belangrijk hebben uitgebreid. Maar Zaterdagmorgen zijn er ook plotse ling bloemen gebracht en even later is er een schoorsteenveger verschenen, die bij hoog en laag den schoorsteen wilde ve gen, zeggende, dat hij telefonisch opdracht had gekregen. Blijkbaar had dezelfde on bekende de familie ook dezen schoorsteen veger op het dak gestuurd. Het heeft moeite gekost, den man er van te over tuigen dat men zijn diensten niet noodig had en dat er waarschijnlijk een vergissing- in het spel was. Nauwelijks was de schoorsteenveger weg of er verscheen een bedienaar der begra fenissen, die beweerde, dat er iemand in het huis overleden was en dztt hij kwam om een en ander over de teraardebestel ling te bespreken. Hij was wel heel ver wonderd, dat de familie niet gesloten had en mede daardoor gelukte het spoedig den man er van te overtuigen dat er ten huize niemand gestorven was. N.R.Ct. O DE GL1NDHORST-ZAAK. De advocaat-generaal bij het Gerechts hof te Amsterdam mr. baron V;. Harinxma thoe Slooten, requisitoir nemende inl tie: zaak tegen den Geref. predikant Ds. S. J. V. in hooger beroep terecht staande ter zake van opzettelijke mishandeling door misbruik van het gezag en van twee mis handelingen gepleegd op het opvoedings gesticht De Glindhorst, vroeg vernietiging van het vonnis der rechtbank te Utrecht en veroordeeling van beklaagde op andere gronden tot veertien dagen gevangenis straf. Het vonnis der rechtbank was f 500 boete sub. 50 dagen hechtenis. Na het pleidooi van den advocaat werd besloten de zaak veertien dagen uit te stel len om nog vier getuigen te hooren. o Vergadering van den raad der gemeente SLEEUWIJK op Maandag 25 Oct. n.m. half d rie. Voorzitter: Ed. Achtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer G. Vos. Afwezig de heeren v. Driel en de Boom. De overige heeren zijn tegenwoordig als de Voorzitter om 2,45 de vergadering met gebed opent. De Secretaris leest de notulen, die met een kleine opmerking van den heer v. Straten worden goedgekeurd. De heer v. Straten merkt op, dat in de notulen staat, dat de vergadering is ge schorst, hij acht het beter dat er openbare wordt bijgevoegd, omdat er anders niet uit blijkt, dat de raad in geheime vergadering is overgegaan. De Voorzitter heeft geen bezwaar met een klein renvooy aan het verlangen van den heer v. Straten te voldoen, niette genstaande uit de zinsnede „na herope ning" blijkt dat de raad in geheim comité is geweest. Ingekomen stukken: Dankbetuiging van P. J. v. Eeden voor zijn benoeming tot monteur van het G.E.B. Wordt aangeno men Voor kennisgeving. Schrijven van het bestuur van het Wa terschap „Nieuwland van Altena" waarin dit kennis geeft, dat het beslo ten heeft een subsidie van f 200 onder de gestelde voorwaarden niet te aanvaarden. Het bestuur heeft bezwaar tegen de bepa ling dat de subsidie wordt verleend in de buitengewone herstelling van den Kil dijk, omdat het bestuur niet yan plan is tot een buitengewone herstelling over te gaan, alleen is het voornemens meer kei- slag er op te brengen. De Voorzitter licht toe dat aan het be stuur is geschreven dat de subsidie is ver leend als een tegemoetkoming in die kos ten van een buitengewone verbetering van den Kildijk. De heer v. Arkel vindt het bjest van pas dat ze de subsidie niet willen aan nemen. De heer Gulden komt het voor, dat het schrijven van het Waterschap zeer onwelwillend is. Bij de discussie over de toekenning der subsidie is door spreker de vraag gesteld of het B. en Wj. ook be kend was welke verbeteringen het Water schapsbestuur voornemens was tot stand te brengen, voorwaarden zijn niet gesteld. Het komt spreker zeer kleinzielig voor, dat het Waterschapsbestuur zich heeft la ten leiden door de gevoerde corresponden tie. Hij meent echter dat men dejn) zeer desolaten toestand niet kan laten voortdu ren, en dat h<?t gemeentebest. naar aan leiding van dit schrijven nog eens met het Waterschapsbest. moet gaan praten, om op die manier te trachten verbetering te verkrijgen. 139 gez/nnen zitten daar, vooral in den winter in een varkensmoeiras. Er moet iets gedaan worden meent spreker, ondanks de onwelwillende houding van het polderbestuur. De heer v. Straten acht het overbodig om alsjeblieft te gaan vragen. J?pr. meent dat de gemeente blij mag zijn, dat het pol derbestuur de subsidie niet wil hebben. Hij neemt de weigering aldus op, dat het best. zegt hou je f 200 maar, we knapp'cjn het zelf wel op. De heer Gulden zegt dat hij Zijn voorstel alleen bedoelt om contact te krijgen met het Waterschapsbestuur, om daardoor de hoog noodige verbetering te krijgen. Het is [niet de kwestie dat het gemeente bestuur gaat vragenwil je de f 200 heb ben, alleen wil je verbetering van den Kil dijk De heer Walraven zegt dat h;et polder bestuur de subsidie niet durfde vaanne- nemen, omdat in liet schrijven vermeld stond dat jdieze subsidie werd gegeven in de buitengewone verbetering, en het pol derbestuur niet voornemens is buitenge wone verbetering a,an te brengen, alleen za.1 er wat meer keislag worden opgei- bracht. Deze is reeds aangekocht en zal direct na de bietencampagne er worden opgebracht. Nu is de vraag maar, wordt dit als een buitengewone verbetering aan gemerkt. De Voorzitter merkt op, dat,het gemeen tebestuur de subsidie heeft aangeboden als bijdrage in de buitengewone herstel ling van den Kildijk. Spreker leest het schrijven door het gemeentebestuur tot het Waterschap gericht, v'oor, en zegt daarna dat het opbrengen van wat meer keislag niet als een buitengewone .verbe tering kan worden aangemerkt, basalt kan de gemeente er zelf wel opbrengen. Onder buitengewone verbetering verstaat spr. b.v. het aanbrengen van een klinkerpad op het midden van den weg. Al was het dat' het polderbest. had besloten om voorloopig over een lengte van 200 M. een dergelijk klinkerpad aan te leggen, dan vwas de sub- sudie door de gemeente te .verleenen, ge rechtvaardigd, om echter deze subsidie te verleenen als er slechts wat mieer kei slag op wordt gebracht, zou spreker nooit doen, men schept daardoor een gevaarlijk precedent. De heer Walraven zegt dat het Water schapsbestuur een brief van Ged. St. heeft gehad, waarin werd aangedrongen op een buitengewone verbetering van den Kildijk. Hieraan kan echter niet worden gedacht, want deze zou zekelr 6 a 7 duizend gulden kosten, een klinkerpad alleen zou nog, op f 2500 komen. De Voorzitter meent dat het polderbe stuur de subsidie niet botweg had moe ten weigeren, had het voorgesteld oirro te beginnen met een gedeelte zooals reeds genoemd, dan had de raad daarover nu knunen beslissen. De heer Gulden zegt dat het feit is dat hij in 1923 den toestand van den Kildijk reeds ter sprake heeft gebracht. De aan drang tot verbetering is uitgegaan van het gemeentebestuur en van Ged. Staten en niet van het polderbestuur, dit is de reden waarom de heeren niet willen me dewerken, het initiatief gaat niet uit van henzelf. De heer Walraven zegt dat de Kildijk een polderweg is. Ged. St. kunnen er niets aan doene en kunnen het polder bestuur niet verplichten er nfeer aan te doen, dan het tot heden deed!. Wat het polderbestuur kan doen, wordt gedaan, de toestand wordtter beslist beter. De' heer Pellikaan vraagt of de subsidie is aangevraagd voor buitengewone verbe tering, waarop den Voorzitter antwoordt, dat de subsidie niet door het polderbe stuur is aangfevraagd. Ged. Staten hebben een schrijven tot dit bestuur gericht, waar in zij wezen op den slechten toestand van den Kildijk en waarin het college aandrong gen op verbetering. Ged. St. achtten het echter billijk dat de gemeente in deze buitengewone herstelling bijdraagt, omdat er tal van ingezeten van de verbetering profiteeren. B. en W. hebben daarom dan ook voorgesteld een subsidie te geven van f 200. Kon het bestuur nu toezeggen dat het een gedeelte van 200 meter van Klin kerbestrating zou voorzien dan zou spr. er voor zijn de subsidie toch te ge ven'. Men kan dan zien hoe of het bevalt, en zou dan jaarlijks met een gedeeltie kun nen doorgaan. De heer Walraven merkt op, dat 200 meter een vijfde gedeelte van den geheelen weg vormt. De heer v. 't Sant merkt op, da,t d|ë heer Walraven daar straks heeft gezegd, dat een klinkerpad over den geheelen weg f 2500 zou kosten. Betaalt de gemeente nu f 200 voor een lengte van 200 meter, dan draagt de gemeente ongeveer de helft bij. Voorzitter. Als wij daar een klinkerpad hebben komt dit ook ten goede aan het Waterschap, dit is dan ook voor geruimen tijd van het onderhoud af. v. 't Sant. Als wij dien kant opgaan, dan zal de geheele bestrating de gemeente op 1000 gulden komen te staan. v. Straten. Het ligt op den weg van den polder den weg te verbeteren, niet op dien van het gemeentebestuur. Verhagen. Ik zou voorzichtig zijn, pol der Sleeuwijk heeft ook nog slechte? wie gen. 1 Gulden. Het lijkt mij zakelijk te trachten om met het polderbestuur in con tact te komen. Ik heb weinig verwachting van papieren contact en verwacht meer van een bespreking door het Dag. Best. waarbij het polderbestuur de verzekering wordt gegeven, dat hare voorstellen een gunstige ontvangst bij den raad kunnen te gemoet zien. Het is niet onbillijk dat de gemeente subsidie verleent, omdat er 139 gezinnen wonen van onze gemeente ten wiens behoeve den weg mfede wordt stuk gereden. Daarom zou ik willen voor stellen dat B. en W. eens met het polder bestuur gingen praten. Koman. Ik heb een voorstel om1 het dit jaar nog eens af te zien, aangezien er al meer aan gedadn wordt, tengeVolge van de vingerwijzing die het polderbestuur van ons en van Ged. Staten heeft gehad. Voorzitter. Ik voel wel wat voor het voorstel van den heer Gulden, imits de raad het er over eens is dat er een klinkerpad over het midden van den weg komt, al is het dan ook niet direct over den ge heelen weg. Wij kunnen dan zien hoe dit voldoet en of de menschen tevreden zijn. Wat de heer Verhagen zegt, dat er m|eer polderwegen zijn, daar ga ik niet mede accoord, omdat het hier een polderweg betreft, waaraan vele gezinnen van de gemeente wonen. Al zou het de gjemeente ook f 1000 kosten om daar een goeden weg te krijgen, dan zou ik daar nog voor zijn, kan de raad daarmede accoord gaan? v. 't Sant. Wordt door de bewoners van den Kildijk ook medegewerkt om daar een goeden weg te krijgen? Er is mij vertelt dat verschillende personen de grint, die er door het polderbestuur werd opgei- bracht er weer afhaalden, voor eigen ge rief. Ik weet niet of het waar is, ik heb he^ slechts hooren vertellen, is het niet zoo, dan neem ik het gaarne terug. Voorzitter. Dat kan niet ernstig igemeend zijn, want dat zou diefstal Zijn, die zeer zwaar gestraft zou worden. Gulden. Het is mij bekend dat er men schen zijn, die genegen Zijn er iets voor te betalen, dat is wel medewerklen. v. 't Sant. Het komt niet uit mijn bron, ik heb het slechts hooren zeggen. Verhagen. Ik weet niet waar wij over praten, zfij zeggen immers dat ze geen buitengewone verbetering tot stand wil len brengen. Voorzitter. Voor het Waterschap is een polderweg, als zoodanig voldoende on derhouden, een boer komt er met zijn paard al licht door en is een niet voor doende, dan spant hij er twee voor. Het is echter tevens een bebouwde kom, waar uit kinderen eiken dag naar school moeten gaan, zoodat het voor de gemeente wel een offer waard is dat er een betere toe stand komt. Koman. Als het mogelijk is moet er iets gedaan worden. Walraven. Het is wel goed daar geld voor uit te geven, doch de belastingen zijn toch al hoog, zoodat wij' wel reke ning mogen houden met de draagkracht yan de ingezetenen. Kan niet een gedeelte verhaald worden op hen die den weg stuk rijden Gulden. Dat zijn de winkeliers uit Alm- kerk en Werkendam. Voorzitter. Dat is niet mogelijk. De bewoners van den Kildijk zijn reeds be voordeeld met het verlaagde schoolgeld, doch ook op verbetering van dezen weg hebben zij redelijkerwijze recht. Walraven. Ik wil niet zeggen dat de menschen door den modder moeten blij ven gaan, doch wat doen wij met geld dat we niet hebben. Voorzitter. Er is geen macht die het polderbestuur tot verbetering kan dwingen. v. 't Sant. Voordat ik er mijn stem aan geef, zou ik er eerst de bewoners van de Kil over willen spreken. Gulden. Dan moet je op huisbezoek gaan. v. 't Sant. Dat is niet noodig, als ik er een paar personen over spreek dan is dat voldoende. Walraven. Zooals het polderbestuur het nu gaat doen, acht ik voldoende, ik kan daarom het voorstel Koman steunen om er voorloopig van af te zien. De keislag is reeds aangekocht en deze wordt er direct na de bieten opgebracht. Ik ben niet t egen klinkerbestrating, maar dan moet het ook heelemaal gebeuren. Gulden. Ik handhaaf mijn voorstel om met het polderbestuur te gaan praten, het is waar, de 'belasitngen zijn hier hoog, doch de ingezetenen loopen daar in den modder en als wij dit met f 200, wat voor ieder ingezetene op een paar centen neer komt, kunnen verbeteren, mogen wij dit niet nalaten. Een leening van duizend gul den, die loopt over dertig jaren, betee- kent voor de gemeente heel weinig, daar om mogen wij het niet laten. Voorzitter. De heer Walraven heeft gé- zegd dat hij de verbetering die nu door het Waterschap wordt aangebracht, vol doende acht, wij zouden het daarom kun nen uitstellen om er later als de verbete ring niet voldoende blijkt te zijn er op terug te komen. Gulden. Nu is er contact, deze kwestie is jaren oud, maak er toch een einde aan. Voorzitter. Wie ondersteunt het voor stel van den heer Gulden. Walraven. Ook het voorstel om m|et het polderbestuur te gaan praten kan ik steunen. Koman. Ik doe mijn voorstel naar aanlei ding van het gesprokene door den heer Walraven, die zelf aan den Kildijk zit. Voorzitter. Er zijn twee voorstellen, dat van den he^r Gulden is het verststrekkend ik breng dit het eerst in omvraag. Voor dit voorstel stemden de heeren Dekker, Wal raven en Gulden, de andere heeren tegen. Het voorstel van den heer Koman in stemming gebracht wordt aangenomen met 1 stem tegen ,die van den lieer Diekker. De heer Gulden merkt op, dat het voor stel vanzelf is aangenomen, nu het zijne is verworpen blijft er niets over dan af wachten. Nog is ingekomen: Circulaire van den Ned. Brandweerbond, waarin de gemeente wordt aangezocht als lid tot dezen bond toe te treden. Aangezien de gjemeente reeds lid is, wordt deze circulaire voor kennisgeving aangenomen. Adres van eenige bewoners der Looze Stoep,-waarin zij verbetering van de wa- terloozing verzoeken. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. liet advies van de Gezondheidscommissie hierover hebben gevraagd. Dit advies is nog niet binnen, zoodra dit het geval is zal de raad er mede in kennis worden gesteld en kan over dit adres be'slist worden. De heer Gulden vraagt of dat B. en W|. reeds tot een bepaald bedrag idlefr kosten zijn gekomen. Het verzoek, aldus spr., komt neer op rioleering, volgens henij kan het bedrag niet zoo hoog zijn, dat daarom den rotten toestand daar moet voortduren. De kwestie viert haast zijn' 25-jarig jubileum in den raad. De Voorzitter zegt dat over de kosten nog niets is te zeggen, zoolang niet het advies van de Gezondheidscommissie bin nen is. B. en W. hebben met een deskun dige den toestand opgenomen en dezie dacht dat de kosten op een twee of drie honderd gulden zouden komen. B. en W. waren echter van meening dat men nog meer vuiligheid in den sloot zou brengen en willen daarom eerst het advies vain de Gezondheidscommissie afwachten, om eerst daarna met een voorstel en raming der kosten te komen. OnderhandSche verkoop van grond. Van den heer W, v. Vuure js bericht ingekomen dat hij met het besluit van den raad accoord gaat. B. en W. stellen daarom voor aan v. Vuuren 179 vierk. M. bouwgrond aan den dijk te verkoopen tegen 1.25 per vierk. M. B. en W. achten het noodig dat er een strook van 3 meter breedte blijft liggen. De raad gaat zonder discussie met het voorstel van Bi. en W. accoord. Voorloopige vaststelling gemeentereke- - ning 1925 en rekening G.E.B. over 1925. De Voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek rapport te willen uitbren gen. De heer Dekker zegt, dat de Commissie de rekening heeft onderzocht en allies, in orde heeft bevonden. In de vorige ver gadering is gevraagd of het waar was, dat een ambachtsman voor het ophangen van een schilderij f 14 in rekening heeft gebracht. Dit is niet duidelijk, wel staan er zeer veel uren op die rekening zonder dat er 'bij omschreven staat wat er voor gepresteerd is, de cijfers zijn wel duide lijk, aldus spreker, de rekening echter niet. Er staat op 24 Oct. 12 duimpjes a 5 ct. wordt 60 ct., vijftien uren arbeid f7,50 totaal dus f8,10. Op 20 Oct. 12 koperen kapstokken a 60 ct. plus 17 uren arbeid f 8,50, plus 24 ct. bootvracht voor die haken wordt f 15,94, totaal f24,04 dat is wel wat veel. Zestig cent p'er k'apl- stokhaak, waar massief koperen niet meer dan 40 ct. kosten is wel wat overdreven. De Commissie had alleen deze aanmerking en kan verder tot goedkeuring adviseeren. De Voorzitter 'zegt dat naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergade ring de heer v. Wijk bij: hem is geweest. Spreker heeft v. Wijk gezegd dat Zijn re kening ook de aandacht van B. en W. had getrokken. Deze weten wel dat tv. jWijk niiet iemand is die zoo maar iets lopschrij/t, doch zijn rekening is zeer onduidelijk. De datum van de duimpjes bleek over een te komen met den datum van opening van het gemeentehuis, waarbij bijl hulp heeft verleend, waarvoor niets op de re kening stond vermeld. De heer v. Wijk zeide, toen spreker hem daarop attent maakte, ik heb slechts een postje-opge schreven. Dat heeft tot schromelijk abuis aan leiding gegeven, want spr. weet zeker dat zij met hun tweeën of drieën geruimen tijd zijn bezig geweest, niet alleen voor de duimpjes toch ook voor het in orde maken vaneen en ander. Spreker heeft toen ge- zegd, geeft in 't vervolg een duidelijker omschrijving, toevallig wist hij', dat zij met hun drieën toen zijn werk'zaaim ge weest. Zoo zit het ook met het aanschroe ven van de kapstokhaken, hierbij zijn ook andere werkzaamheden verricht. Dekker. Volgens zijn rekening van 24 en 26 October staat er duidelijk dat daar voor de uitgaven zijn. Mij dunkt als men massief koperen haken voor 40 ets. kan krijgen en hij rekent 60 ets. dat dit nog al veel is. v. Straten. Hij behoeft er niet gebelgd over te zijn, hij heeft het aan zich zelf te wijten. Dekker. Er zijn nog meer dingen f175 van het dammetje is ook1 niet te weinig. De heer Gulden wil het voorkomen dat de wijze van behandeling der rekening door de rapporteurs, zooals die tot he den geschied, niet in orde is, zooals nu gebeurd, dat ambachtslieden zonder de zaak eerst voldoende te onderzoeken, in een verkeerd daglicht worden gestleld, is dikwijls verkeerd. Spreker treedt niet op als verdediger der ambachtslieden, doch als een beschuldiging niet juist blijkt tc zijn, dienen zij in bescherming te worden genomen. Het is ook niet die bedoeling de Commissie van onderzoek een ver wijt te doen, doch in het vervolg zou; spreker bij twijfelachtige posten de Com missie w/llen adviseeren zich eerst mje't B. en W;. in verbinding stellen om d\q zaak te onderzoeken. Tevens zou spreker B. en W. willen adviseeren in het vervolg geen genoegen meer te nemen met onge specificeerde rekeningen. Was dit thans gebeurd, dan zouden deze onaange name dingen niet zijn gezegd,, a1 is het waar dat het de betrokkene zijn eigefn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10