Octobertafereel. Marktberichten. Napels en de Vesuvius. schuld is. De Voorzitter gelooft dat met de toe lichting die thans is gegeven, de ambachts lieden volkomen gerehabiliteerd zijn. Met de opmerking om in het vervolg op meer gespecificeerde rekeningen te letten, zal worden rekening gehouden. De gemeenterekening wordt hierop vast gesteld, zooals zij is aangeboden. Aanbieding gemeentebegrooting 1927 en begrooting O.E.B. 1927. Deze worden in handen gesteld van dezelfde commissie die de gemeenterekening heeft onderzocht. Vaststelling eener verordening op de sluiting van winkels. De Voorzitter zegt naar aanleding van het gesprokene in de vorige vergadering dat Burgemeester en Wethouders thans met een verordening komen, waarbij het ver boden is, winkels op Zondag, le Kerstdag, en Hemelvaartsdag voor des namiddags 1 uur te openen. Tevens is verboden biet venten op genoemde dagen. De heer Pellikaan vindt het sluiten der winkels onzin, het venten des Zondags is wat anders, dat dit verboden wordt, daar is hij ook voor. Winkelsluiting op Zondag wordt echter 'n bron van narigheid dit heeft Werkendam bewezen. De bussen zitten op de dagen van het Kantongerecht vol, met overtreders van nietigheden. De Voorzitter zegt dat dit niet juist is, zoolang de verordening op de winkelslui ting er te Werkendam is, zijn er nog) slechts 5 processenverbaal voor gemaakt. De verordening wordt hierop vastgestAl zooals zij door B. en W. is aangenomen. Vaststelling eener verordening op hef beheer van het Vleeschkeuringsbedrijf dei- gemeenten Werkendam en de Werken c.a. De Voorzitter zegt dat deze verordening ter visie heeft gelegen en vraagt of ook een der heeren er iets over in het midden heeft te brengen. De verordtening is in overleg met het gemeentebestuur yan Wer kendam samengesteld. In deze gewijzigde verordening wordt bepaald dat de eventueele winsten door de beide gemeenten ieder voor de helft zul len worden gedeeld en dat de keuïings- veearts door de gemeente/Wierkendam aan gesteld wordt en deze gemejente ook voor de administratie enz. zOrgt. De heer v. 'i Sant .vraagt of de gemeen te de Werken dan geen zeggjenschap hierin heeft. Spreker is ef tegen dat de gemeente zich gebonden ^gfeeft aan een ander, dan dienen de voorcleelen op te wogen tegen de bezwaren. De Voorzitter antwoordt dat noch de gemeente Werkendam noch de gemeente de Werken zeggenschap heeft, de keurings dienst js ingesteld en wordt beheerd in onderling overleg. De heer Gulden merkt op dat de be noeming van den Keuringsveearts alleen door de gemeente Werkendam plaats hieeft. De Voorzitter stemt dit toe, bij jde inwer kingtreding der wet zijn verschillende krin gen gevormd, die een keuringsdienst vor men. Werkendam en de -Werken zijn toen tot een kring gevormd- De kosten om voor iedere gemeente een afzonderlijken dienst in te richten zouden veel te hoog worden voor de betrokk-en gemeenten. De heer Gulden meent dat de gemeente de Werken toch ten allen tijde bet recht heeft de administratie te doen controleeren. De Voorzitter stemt dit toe. De verordening wordt hnerop vastgesteld Wijziging der verordening aangevende een door motorrijtuigen en rijwielen in acht te nemen maximum-saielheid. De Voorzitter deelt mede, dat de Hoofd ingenieur zijn bezwaren na het laatste besluit van den raad tegen plaatsing dei- borden heeft laten vallen. Ook de Com missaris heeft' verder geen bezwaar dje kom te wijzigen, als deze komt 75 meter van K.M. paal I, dat is hier aan het gemeente huis. Met algemeene stemm en wordt, tot de voorgestelde wajziging besloten. Wijziging .algemeene politieverordening. De Voorzifter deelt mede dal naar aan leiding van het verbod tot afrijden per rijwiel van de Looze stoep en waarbij de verplichting wordt gestel'd van 'het rijwiel af te stappe n de politieverordening moet wordpj! gewijzigd. ^uet algemeene stemmen wordt tot de "Voorgestelde- wijziging besloten. De heer v. Straten zou een botrdije plaatsen, waartegen de Voorzitter geen bezwaar verklaard te hebben, hoewel men het gauw genoeg weet. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School te Sleeuwijk. Op de voordracht zijn geplaatst: Mej. A. T. v. d. Giezen te Sleeuwijk, Mej. S, A.. JVty. v. d. Linden te Leeuwar den en J. F. A. Lastdrager te Westervoort. De Voorzitter deelt mede dat de twfcc laatste dames wachtgeldsters zijn, die op de voordracht zijn geplaatst naar aanlei ding van een anoniem schrijven tot d,en Ministey. Het gemeentebestuur heeft daar De lieer Gulden zou^ver personen wil len spreken, waarop de Voorzitter de ver gadering schorst. Na heropening wo/dt tot stemming over gegaan met uitslag dat mej. v. d. Giezen zeven en mej. Lastdrager twee stemmen verkreeg, zoodat Mej. A. T. v. d.^oiezen is benoemd. MIJNIIARDT^r Zenuw Tabletteif 75 ct Lax eer Tabletten 60 ct Hoofd pJjitTabletten 60ct Bii/Apoth. en Drogisten. Bestalen wordt tot een paar kleine af- en >0verschrijvingen der begrooting 1926. ij de rondvraag zegt de heer Walraven dat de heer v. d. Stelt van het Burgerij Armbest. hem heeft medegedeeld, dat hij reeds f 40 heeft voorgeschoten: Dit is de uitgaaf voor iedere week, de heer v. d. Stelt zeide, nu een bedrag bij' de g|ei- meente te hebbena angevraagd doch nog, niet te hebben gekregen. De Secretaris licht toe dat als de heer 'v. d. Stelt geld noodig heeft hij dlit de heer Versteeg telefonisch laat aanvragen. Deze laatste heeft het echter 14 dagen vergeten vandaar de vertraging. Dezelfde spreker informeert naar de noodwoning, deze behoeft noodig herstel ling. De Voorzitter zou de bewoners advisee- ren een andere woning te zoekjen om de noodwoning af te kunnen breken. De heer Gulden heeft hooren zieggen dat de bewoners 60 ct. per week willen betalen, waarom accepteert men dat niet? dan kon met dit biedrag de woning, wor den opgeknapt. Spreker voelt niets voor de menschen, die geen medelijden waard zijn, alleen voor de arme kinderen die in een nat hujs liggen, zou hi| wat wijlen doen om ze zoo mogelijk er voör te bewa ren, dat zij in diezelfden toestand weg zinken, als waarin hun ouders verkeeren. De Voorzitter zal laten onderzoeken hoe het in elkaar zit. Spreker heeft echter hooren zeggen dat zij niet betalen1. De heer Gulden zegt dat het riooltje aan den ouden weg er nog steeds niet is. De Voorzitter antwoordt dat opdracht is gegeven het in orde te maken, spjr. zal er nogeens naar vragen. De heer Gulden zegt dat het wegvlak van de Looze Stoep nog steeds verbe tering behoeft, kan dit nu niet eens tot oplossing worden gebracht? De Voorzitter meent dat dit tegelijk kan geschiede'n met de oplossing van de water- loozing. De heer Gulden zegt dat de termijn vöor gratis lichtpunten is verstreken, dat iemand die er voor in aammerking kwam het bedrag nog niet heeft gehad. De Voorzitter zegt een onderzoek en uitbetaling toe. De heer Gulden zegt dat voor de vast stelling der belasting brandassu- rantie briefjes bij dei ngezetenen zijn thuis- gezonden, die met acht dagen weder zou den worden teruggehaald. Spreker heeft nog niemand gehoord waar ze terugge haald zijn en al is hij niet voor déze be lasting toch had de gemeentebode deze reeds lang moeten ophalen- Spr. meent dit even onder de aandacht van het ge meentebestuur te moeten brengen. Koman. Het zou zonde zijn *als hij het niet deed. De Voorzitter slu,it hierop de openbare vergadering en gaat de raad ov er in ge heime zitting ter behandeling bezwaar schriften schoolgeld en verlichtii igsbelas- ting en vaststelling van oninbare en nog te verhalen posten van ontvangst-' Zóó als in boerenschouw een koperen vuurplaat glanst, En üfstraalt op den toog waaronder 't haardvuur danst Met rose en gouden gloed, die zelfs den grijzen rook, Omwemelt met het tooverschoon der sprook, Zóó glansde 't Westen, toen de gouden zonnekraus, Uitbundelde, nog eens vóór't sterven, vanachter regenschans Naar welvend midden, op wolkjes, weggeschuimd Uit ziedend Zuïen, met purperlok bepluimd Het daglicht geelde er van, en deed de oogen pijn Die tuurden naar het zwerk, waar, boven strakke lijn Van effen donkerblauw, als bollend zeildoek hing, De grauwe watervacht, en waar de tinteling Der regenboog herinnerde aan Gods verbond met d'aarde. Met gouden hamerslag, blonk, waar de lucht öpklaarde, 't Geschubde firmament, en rosse draakfiguur, Een vischgeraamt gelijk, schoot dreigend uit in vuur De hemel dreigde en de bosschen beefden 't Boomgewas Trilde op zijn wortelen als wentelde uit heur as De aarde, en langs zijn takken stegen De najaarsgeesten op zijn bladerbeuklaars tegen, Die zij versplinterden langs drasgeregend land. In breede beuken sloeg, als golvend uit heur band De hooge windezee, en lijk het naderend ruischen Van vele auto's, klonk hun groeiend bruisen Verschrikt zag óm de wandlaar, maar het lied Der winden, dat van alle zijden aanzong, stiet Hem wild voorbij en weeklaagd' om den toren, Err daverde langs 't veld met stem van duizend koren, Of zuchtte in diepe schouw en voer weer gillend uit, En kreunde aan deur en raam of huilde krijgsgeluid Om schuwen populier en sidderende kastanje, Die bevend glippen liet zijn vruchten van oranje Doorhuiverd tot de kruin, verdroeg de appelaar, Der stormen geeseling nauw, en in zijn takkenhaar, Sprong ritslend, keer bij keer, een flonkerappel los, Nagloeiend als koraal op donzig weidemös. De schichte perelaar wierp gouden vrucht bij vrucht, - Wijdslingrend van zich af als ware hij beducht Lijfsonderzoek en onder windeplak, Gleed lenig vruchthout door met lichten smertekrak Toen zeeg de duisternis, maar 't bruisen, schuimen, koken, Des draaikolks, hekste op, aschgrauwgevlekte spoken, Wier holle krochtgehuil door merg en beendren drong, Wanneer in zwarten nacht het om de Vensteren hong. En zogen z' even af, dra golfden zij weêr aan, En tolden als in spel, met halfverdorde bla&n, Van boom en struik, maar 'tmenschdom, 't schrikken moe, Verschool zich in het bed en sloot de oogen toe Veen, 15 October 1926. J. TIMMERMANS. 's BOSCH, 27 Oct. Op de markt van heden werden aangevoerd 2380 stuks.. 1338 stuks hoornvee, 892 biggen,, 19 zeugen, 51 schapen lammeren, 8 ">kal veren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien f 250 k f 380, kalfvaarzen f 220 k f 300, magere ossen en koeien f 120 f 190, vette ossen en koeien le kw. 46 2e kw. 40 ct. p. p., pinken f80 f150, zeugen f 80 él f 110, biggen fl.75 f 2.25 p. w. schapen f16 f25, zuiglammeren f 13 a f 19. Aanvoer ruim. Handel traag. GOR1NCHEM, 25 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd 272 runderen, 1 nuch tere kalveren, 158 overloopers, 667 biggen 0 schapen lammeren. De volgende pryzen werden besteed zware kalfkoeien f 350f 375 melkkoeien f 275f 350 kalfvaarzen f 200f 275 guiste vaarzen f150f 200 j pinken f-100 f 140 graskalveren f 30f 65, nuchtere Ikalveren f 00f 00, overloopers f 30f 415, biggen f 18f26, schapen f -f lammeren f f ROTTERDAM, 26 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 263 paarden, 38 veulens, 2235 magere runderen, 855 vette runderen, 220 vette kalveren, 665 nuchtere kalveren, 740 graskaiveren, 435 schapen of lammeren, 586 biggen, 15 bok-1 ken of geiten, 10 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee: melk koeien f285425, kalfkoeien 1290 430, stieren f120— 480, pinken f85 130, graskalveren f 50 80, vaarzen f160225, paarden f200350, slacht* paarden f 90175, hitten f400200, veulens f4090, biggen f 818 biggen per week f 2.00f 2.25, overloopers f 24 35, fok-nuehtere kalveren f 22 —30, slacht- j nuchtere kalveren f 12 17. estende Kinderen i geeft men rkverzachtende, hoeststillende Mijnhara^sThijmsiroop Bij Apothekers en Drollen. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakklbg^Let hierop, De RoUerdamsche cierreiliug Op de in ons Yeilingslokaal, Warmoe zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 8.55-fl0 70 Idem (klein) f 5.50—f 8 35 Eendeieren f 6 15f 7.75 Aanvoer 55.000 stuks. ZALTBOMMEL, 26 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 135 biggen, prys f 917. 0 kalveren f af 1901)0 eieren, prijs p. st. 9£ a 10| ct. 820 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.l2|, boerenb. fl.20. Op de heden gehouden najaars veemarkt werden aangevoerd 113 runderen en 22 kalveren. Met tamelyken bóeren- handel, hoofdzakelijk in hokkelingsvaarzen, golden di? volgende veepryzen kalfkoeien f260—f325, kalfvaarzen f225—f300, hokkelingsvaarzen f135f180, bokkelings- ossen f120f160, varekoeien f135 1200, pinken f100f140, graskalveren f 60f 100, nuchtere fokkalveren f 14 f20, stierkalveren voor de slacht f7 ;f 40. Vette varkens boven 150 pond 32 cv. per pond vuil, IV. Iets verder begon de weg sterk te stij gen (.20 pCt.) en moesten tandradbaan en electrische locomotieven in het werk gesteld worden. De grond is hier overal bebouwd met wijnstok, vijgen, sinaasap- pelenboomfen en allerlei zuidvruchten die er een geweldigen wasdom vertoonen. Dje vulkanische grond is hier zelfs zoo vrucht baar, 'dat men er meerdere malen per jaar kan oogsten. Hier en daar passeerden we kleine huisjes waarvan de bewone'rs ons gezelschap vriendelijk toewuifden. We genoten van de prachtige verge zichten. Napels zonk steeds dieper onder ons weg, terwijl steeds meer de geheele bekoorlijke kustlijn zich voor ons oog ver toonde. We klommen steeds hooger en bereikten door wouden van wilde kastanje, groen en boomen ten slotte het observatorium, een klein gebouw, waarin bij verhoogde werkzaamheid van den vulkaan deskundi gen en geleerden een oog in het zeil hou den. Dan gingen we weer over lavavelden heen tot we op 750 meter hoogte, in het station voor de „ferróvia funicolare", het kabeltreintje moesten overstappen. Hier waren we fa an den aschkegel jgfenalderd. Met een stijging van 51 pCt. wordt een wagentje met sterke kabels electrisch ruim 00 meter naar boven getrokken. In 1906- werd deze baan bij een eruptie van dé?n vulkaan vernield. Doch men liet zich niet afschrikken en in 1909 werd een en ander weder opgebouwd. Langzaam gaat het hooger en hooger en men krijgt van uit het gemakkelijk zittende wagentje steeds meer h|et geheele prachtige panorama van Napels en omge ving voor de oogen. Nu en dan hoorden we reeds doffe en/ zware slagen boven ons. Maar het wekt geen ongerustheid, want verder is allés zoo rustig en vreedzaam en het uitzicht op de zee en kust zoo verrukkelijk', dat aan geen mogelijk gevaar wordt gedacht. Eindelijk waren we bovenaan den kra ter, 1200 meter boven de zee. De op- stijging van uit Napels had ongeveer an derhalf uur in beslag genomen. Aan eiken bezoeker wordt boven ver plichtend een gids toegevoegd waarvoor nog een klein bedrag betaald moet worden. Nog een kleine wandeling/ en stijging over. asch en sintels en we kregen den eigenlijken krater te z.ien. Men kijkt hier in een re.usachtigen trech ter van ongeveer 700 meter middellijn en ruim 100 meter diepte. Hier endaar vallen de rotswanden ^loodrecht naar be neden, doch op andere plaatsen meer ge leidelijk, zoodat men naar beneden zou kunneiy dalen, wat* evenwel verboden is. De k'raterbodem gelijkt veel op een plot seling gestelde/sterk bewogen zee. Hier en daar vertoonen zich spleten waaruit zwaveldampen opstijgen. Somtijds openen zich die spleten en laten vloeibare geele zwavel door. In het midden waar de ^ehefjje bodem geel ziet van de zwavel is de eigenlijke krater. Uit een groot rond gat, waarin de lava rood gloeiend kokend en bezie lend zich langzaam op en neer beweegt, worden met korte tusschenpoozen met ge weldige kracht, machtige zuilen stoom en rook omhoog geperst, die zich hoog in de lucht verheffen. In den berg rommelde en donderde het voortdurend, zoodat men somtijds liet tril len van het rotsteen kon voeleti Even was het dan daar beneden weer rustiger, doch dan klonk weer een on heilspellend gerommel en met een zwa- ren slag als van een kanonschot, schoot met een enorme kracht weer een dikke rookzuil de hoogte in, gloeiende stukken steen en asch hoog in de lucht opvoerend. Het is een machtig schouwspel van zoo dicht bij den gevreesden vulkaan te zien werken. En thans was de reus nog maar in betrekkelijke rust, hoewel hij op dat tijd stip dat wij hem bezochten belangrijk meer waakzaamheid vertoonde dan gewoonlijk, Eenigen tijd later heeft dan ook een erup tie plaats gehad, waardoor het bezoek een poos niet kon plaats hebben. Welke krachten de Vulkaan ontwikke len kan leert ons het verleden. Rieeds in de vroege oudheid was de Vulkaan be kend, doch schijnt toen weinig, werkzaam heid vertoond te hebben. Evenweï in den tijd van Keizer Nero, in het jaar 63 na Christus werd de sluimerende kracht van den berg in een vreeselijke aardbeving bekend, die een gedeeltte van de bloeiende omgeving vernielde. Onder Titus in 79 na Shristus had de eerste geweldige uit barsting plaats. Een vreeselijke aardbe ving deed de zee rollen en bruischen, een nachtelijke duisternis, hing bij dag over den geheelen omtrek. Felle bliksemschich ten doorkliefden de lucht, terwijl onder geweldige donderslagen de vulkaan mas sa's vuur, gloeiend steen en asch uit wierp, zoodat de van ontzetting lam ge slagen bevolking het einde der wereld ge komen achtte. De aan den voet van den berg gele gen stadjes Herculaneum en Pompeje wer den o.a. geheel vernietigd en onder de asch en lava bedolven. Na deze vreeselijke eruptie hadden in later jaren tot 1500 nog 6 uitbarstingen plaats, doch minder hevig dan de eerste. Van 1500 tot 1631 was er geen werking meer in de vulkaan te bespeuren, zoodat de geheele berg met bosschen overdekt was en het vee in zijn krater liep 4e weiden. In 1631 volgde evenwel weer een ont zettende uitbarsting waarbij zeven lava- stroomen verschillende dorpen verwoest ten. De aschregen was zoo hevig1, dat zelfs te Napels het daglicht er -Van ver duisterd werd. 3000 menschen kwamen hierbij om. Verschillende uitbarstingen volgden. In 1872 werden massa's gloeiende stee- nen tot 1300 meter omhoog geslingerd. Een geweldige lavastroom die in 12 uur tijd, 5 K.M. aflegde, vloeide roodgloeiend uit den krater. Na verschillende kleine eruptie's kwam die van 1906. Aschwolken werden tot 5000 meter hoogte omgedreven. Napels was ge heel in duisternis gehuld en werd 'bedekt met een 5 c.M. dikke aschlaag. Ook in latér jaren hadden nog kleine uitbarstingen plaats. Schrikkelijk is dus wel de kracht van den steenen reus, op wiens top we ons thans bevinden en van wiens geweldigheid we nu een klein proefje te zien kregen. Voor eenige Lires extra betaling voer de onze leider ons een aantal meters den krater in en konden we daar onze Tiaind in een spleet in den rotswand steken. Het gesteente voelde hier kokend warm aan. Wel een bewijs dat er in het binnenste van den vulkaan een geweldige hittegloed heerscht. (Slot volgt.) op een lijst van wachtgelders ontvangen? waaruit door B. en W]. in overleg met den Inspecteur van het schooltoezicht deze voordracht is samengesteld. Spr. vraagt of een der heeren over de personen dei- voordracht wenscht te spreken, zoo ja, dan zal hij daartoe de openbare verga dering schorsen. ■N

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 11