Eerste Blad C. DE KEMP De Wenteltrap BI0GELAAR's DIEREN GENEESMIDDELEN, A. VERSCHUUR-BAERT S. D. LANKHÜYZEN röo's BANK De zieke arbeider. Uitgave t Firma L» J. VEERMAN, ,W'0, 4651 Vrijdag 29 October 7 no. 61525. De meest gevraagde T. BOONSTRA. UND VAN ALTE^ Dit blad verschijnt WOENSDAG er» VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f i .25, er» jj franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke Qummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening Heugden, 1.926, Advertentiën van i 6 regels 90 cent. meer 15 cent. Giroote letters naar plaatsruir Advertentiën worden tot Dinsdagraiddjnf 4 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ëngstraat 80, HEUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2-25. Het is merkwaardig hoe vaak ons vra gen worden voorgelegd in zake betaling der kosten van verpleging en van loon van zieke dienstboden .en daarom lijkt het ons niet ongewenscht onze lezers daar over zoo 't een en ander mede te deelen. Een zeer belangrijke verplichting des werkgevers bestaat in de zorg voor behoorlijke verpleging en ge neeskundige behandeling in geval van ziek te of ongeval van een inwonenden ar- arbeider (waaronder natuurlijk ook dienst boden vallen) en in de betaling der kos ten van genezing en verpleging. Met de behandeling van ziekten van den niet- inwonenden arbeider, als b.v. de z.g.n. dagdienstbode heeft de werkgever met de wet in de hand niets uit te staan, al gebiedt o.i. de naastenliefde dat in ieder geval apart wordt beoordeeld of verplegingskosten en loon toch door den werkgever behooren te worden betaald. De wet beperkt de zorg voor verple ging en geneeskundige behandeling tot den duur der dienstbetrekking, doch uiterlijk tot den tijd van zes weken. Bovendien heeft de werkgever deze verplichting alleen voor zoover daarin niet uit anderen hoof de is voorzien." Wat de kosten betreft, gedurende de eerste vier wieken zijn deze ten laste van den werkgever, behalve in de twee na te noemen igevallen. Is de ziekte van langeren duur dan zal hij de kosten op den arbeider kunnen verhalen. Na zes weken kan de werkgever dus niet meer verplicht worden voor de verple ging en geneeskundige behandeling zorg te dragen. Gedurende dezen termijn zal de werkgever zich echter niet van die zorg kunnen ontslaan, uit welke oorzaak de ziekte of het ongeval ook ontstaan is. Wat nu de kosten betreft, de twee geval len waarin de werkgever deze ook ge durende de eerste vier wekjen niet behoeft te dragen, doch op den arbeider kan ver- FEUILLHTOSÏ Naar het Amerikaansch van 52) MARY ROBERTS RINEHART. )o( Toen werden de rollen omgekeerd. Eerst had Arnold geld gegeven voor Lucien's opvoeding, maar nu perste hij Anne Watson geld af tot ze niets meer had. Hoe dieper Arnold zonk, hoe meer hij begon te eischen. Toen het tusschen hem en zijn familie tot een breuk kwam, werd het nog erger. Anne nam het kind uit het tehuis weg en verborg hem bij1 een boerenfamilie in de buurt van Casa nova. Het waren Duitschers en hij noemde q1®, vrouw „Grossmutter". Het was een aaro".;?€ jongen geworden, en het eenige, dat Amne nog had op de wereld. De Arn?.<trong's g'ngen naar Californic en Arnold's achtervolging begon opnieuw. Hij was woedei?d omdat het kind verdwe nen was en ze w'ts bang voor hem. Ze durfde niet in het gvroote huis te blijven en nam haar intrek in de portierswoning. Maar toen ik Zonnehovk huurde dacht ze, dat hij' haar wel niet met just zou la-i ten. Ze had zich aangeboden als hu|isM houdster en ik had haar aangenomen. Dat was op een Zaterdag. Dienzelfden avond kwam Louise plotseling. Thomas stuurde om juffrouw Watson en ging toen Arnold Armstrong halen op de club. Anne hield wel van Louise, die haar aan Lucy herinnerde. Ze wist niet wat er aan bay y halen, zijn: le. wanneer de ziekte of het ongeval door des arbeiders opzet of onzedelijkheid is veroorzaakt en 2e. het gevolg is van een lichaamsgebrek, waar omtrent de arbeider bij het aangaan der overeenkomst den werkgever opzettelijk val- sche inlichtingen heeft gegeven. De strjek- king van het voorschrift is duidelijk. De Haagsche Post, die het in een nummer van enkele weken geleden ook over „De zieke dienstbode" had, zegt in verband met een arrest van den Hoogen Raad het volgende „Het is echter wellicht, vooral ook ten behoeve van medici, apothekers enz., niet kwaad eens .de aandacht te vestigen op een eigenaardige beslissing door den Hoo gen Raad in 1924 gegeven. Heeft n.l. de dokter enz. het recht, van den werkge ver rechtstreeks betaling te vorderen van zijn kosten? Of moet hij zich wenden tot de dienstbode en kan deze, na bje- taald te hebben d_en patroon verzoeken haar overeenkomstig de wettelijke bepa ling schadeloos te stellen? De vraag is niet zonder belang, want als men (die laatste opvatting huldigt, zal de hand was, maar Louise was vreeselijk opgewonden geweest. Juffrouw Watson probeerde zich te verbergen voor Arnold, maar hij was zeer onaangenaam geweest. Ongeveer om half drie verliet hij de por tierswoning en ging naar huis; hij werd binnengelaten door de oostelijke deur en kwam er weer heel gauw uit. pr was iets gebeurd, dat wist ze niet, maar even later waren meneer Innes en nog e'en andere meneer in de auto weggereden. Thomas en zij hadden hun best gedaan om Louise te kalmeeren en even voor drieën ging juffrouw Watson naar het huis terug. Thomas bezat een sleutel van de oostelijke deur, dien hij haar gegeven had. Halverwege het grasveld kwam ze Arnold tegen, die om de een of andere reden het huis in wilde. Hij had een golf- stok in zijn hand, die hij ergens gevonden had, en- toen ze weigerde om hem binnen te laten had hij er haar mee geslagen. Haar hand was leelijk gewond en de bloedvergiftiging die er bij gekomen was, veroorzaakte nu haar dood. Razend van woede en angst Iwias ze weggehold en in huis gekomen terwijl Ger trude en Jack Bailey aan de voordeur stonden te praten. Eigenlijk zonder goed te weten wat ze deed rende ze naar boven. De deur van Gertrude's kamer stond open en Halsey's revolver lag daar op bed. Zij had het ding gegrepen en was een paar treden van de wenteltrap afgcloopen. Ze kon hooren dat Arnold probeerde om de deur open te maken. Stilletjes liep ze naar 'beneden en maakte de deur open; hij kwam onmiddellijk binnen en zij liep weer een paar treden naar boven. Het was pikdonker, maar ze kon zijn over hemd zien. j Van de vierde tree af schoot ze op hem. de dokter .allicht achter het net visschen, daar van de dienstboden niet zelden wei nig te halen zal zijn. In 1919 werd te Utrecht in 's Rijks Universiteitskliniek eenige weken een dienstbode verpleegd. Een kostenrekening van ruim f 50 werd den werkgever ge presenteerd, doch deze weigerde te betalen. Dagvaarding voor den kantonrechter volg de; toen deze procedure mislukte, ging de exploitant van de kliniek, dus de Staat der Nederlanden in liooger beroep, en daarna in cassatie. Tot in hoogste in stantie werd echter uitgemaakt, dat men uit het betrekkelijk wetsartikel niet mocht afleiden een bevoegdheid om den wlerk- gever rechtstreeks aansprakelijk te stellen tegenover het ziekenhuis. Immers, aldus de Hooge Raad, een overeenkomst ver mag in het algemeen alleen de contractee- rende partijen tegenover elkaar te binden en derden hebben niets te maken rr.Lt de tusschen partijen gesloten overeen komst Het betrekkelijk artikel is voorts in de wet geplaatst in de afdeeling„Van de ver plichtingen des werkgevers", behandeld bij „de overeenkomst tot het verrichten van arbeid." Hieruit blijkt wel, dat de bestem ming van het artikel is, de verhouding tusschen arbeider en patroon te regelen en niet de verhouding tusschen dokter en patroon. Daar staat e,enter iets anders- tegen over. De patroon is, zooals hierboven is aangegeven, volgens de wet gerechtigd, de kosten geheel of gedeeltelijk „op den arbeider te verhalen". Uit deze bewoor dingen zou men allicht dé conclusie trek ken, dat de patroon moet beginnen met te betalen, dus wèl gebonden is tegenover dokter en ziekenhuis. De Hooge Raad denkt er anders over en daarmede heeft men rekening te houden. Ziekenhuis (en dokter zullen dus wijs doen met, alvorens de behandeling op zich te nemen, den werkgever <U'itdrukkelijk te laten verklaren dat hij de kosten tegenover hen op zich van G- T. CAMPAGNE Jr. te Culem- bor-g' zijn verkrijgbaar 'in de DROGISTKRIJ van Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. Toen hij viel, gaf er iemand in de biljart kamer een schreeuw en liep -weg. Toen er alarm gemaakt werd had ze geen tijd gehad om naar boven te gaan; ze ver stopte zich in den westelijken vleugel tot iedereen beneden was. Toen sloop z(e naar boven gooide de revolver uit een raam en kwam net op tijd beneden om de inen- schen van de Greenwood-club binnen te laten. Misschien vermoedde Thomas wel wat er gebeurd was, maar hij had nooit iets gezegd. Toen de hand, die Arnold Arm strong had gewond, erger werd, gaf ze het adres van Lucien aan den ouden' man, en bijna honderd dollars. Dat geld moest dienen om Lucien's kostgeld te be talen in Richtfield, tot zij weer beter was. Zij had om mij gestuurd, om 'mij te vragen of ik met de Armstrongs over Lucien wilde praten. Toen ze merkte dat ze achteruit ging, had ze aan mevrouw Armstrong geschreven, haar verteld dat Arnold's wettige kind in Richfield was, en haar gesmeekt hem te erkennen. Ze was stervende. De jongen was een Arm strong en had recht op een deel van de nalatenschap. In haar koffer op Zonnehoek zaten alle papieren met brieven van oen doode, waar door alles bewezen zou wor den. Op dien avond dat Jamieson iem'and op de wenteltrap had hooren loopen, was zij het geweest. Toen hij haar achtervolg de was ze door de eerste de bestfe deu,r gevlucht en in den waschkelder gevallen. Er stond een mand waschgoed, die haar val had gebroken. Ik had wel kunnen) huilen van opluchting, omdat het toch ten slotte Gertrude niet geweest was. Dat was haar verhaal. Tragisch als het was, scheen het de stervende vrouw toch telef. no. is R aampoonksYeer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegén nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekenim^courant met rentevergoeding. Incasseert RHmen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aapten verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden y& Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuprt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie leemt. Weigert de werkgever, dan komt hij daarmee naar onze meening wee'r in strijd met zijn verplichtingen tegenover zijn dienstbode, zoodat in den regel de werkgever wel geen bezwaar zal maken. Zoo komt men langs een omweg toch weer op het goede pad; de hierboven uit eengezette opvatting van den Hoogen Raad heeft echtef tot gevolg dat nu en dan een dokter de dupe van het geval kan worden, als niets blijkt van instemming van den patroon met de behandeling. Een andere wetsvertolking zou dus wellicht practischer zijn geweest." Gok rijst de vraag in hoeverre de werk gever verplicht is loon aan eenen zieken arbeider uit te betalen. De wet zegt dat de zieke arbeider aanspraak heeft op loon „voor een betrekkelijk korten tijd", wan neer hij tengevolge van ziekte of ongeval is verhinderd geweest zijn arbeid te ver richten, tenzij de ziekte of het ongeval veroorzaakt is door opzet of onzedelijk heid. De aanspraak op loon is dus in tweeërlei opzicht beperkt n.l. ten aan zien van den duur en ten aanzien van de oorzaak van de ziekte of het onge val. Wat onder „betrekkelijk korten tijd" moet worden verstaan zal bij verschil van meening de Kantonrechter hebben uit te maken, die daarbij steeds rekening) moet houden met den langeren of kor teren duur der tusschen partijen reeds bestaan heb bende en bestaande rechtsbetrekking. KuiteiikiiKl EEN GEHEIMZINNIGE TRAGEDIE Te Leyburn bij Leeds zijn een 56-ja- verluchting te geven om het te vertellen. Ze wist niet dat Thomas dood was, en ik vertelde het haar niet. Ik beloofde» haar dat ik voor Lucien zou zorgen en bleef bij haar zitten tot de heldere oogen- blikken al minder en minder werden en ze tenslotte bewusteloos werd. Dienzelf den nacht stierf ze. HOOFDSTUK XXXIII Onder aan de trap. Toen ik in het huurrijtuigje van het station in Casanova naar huis reed, zag ik den detective Burns heen en weer slen teren in de straat bij het huis waar Dokter Walker woonde. Jamiesojn begon er dus haast achter te zetten blijkbaar. In huis was alles stil. Het onderzoek van de wenteltrap had niets opgeleverd, en behalve een tweede telegram van Ger trude, dat Halsey er op stond om maar huis te gaan en dat ze dienzelfden avond nog kwamen, was er geen nieuws. Toen Jamieson er niet in geslaagd was om fie geheifne kamer te ontdekken, deed hij dit onder voorwendsel dat hij plotseling erge maagpijn had, en dat hij' bij hem geïn formeerd had welke treinen er 's avonds naar de stad liepen. Hij zei, dat hij al' een heeleboel tijd aan deze geschiedenis had verknoeid en dat een groot deel van die geheimzinnige dingen maar in mijn ver beelding bestonden. De dokter dacht dflt het huis dag en ancht bewaakt werd. Nu als je er maar voor zorgde', dat iedereen dit dacht, had je heelemaal geen bewaking noodig, beweerde Jamieson. En laat in den middag liepen de twee andere detectives met Jamieson door de hoofd straat van Casanova en stapten later in rige gepensionneérde kolonel, zijn echtge- noote en hun zoon dood in hun woning gevonden. Allen toonden zij wonden van revolverschoten in het hoofd, terwijl po gingen waren 'aangewend om het hu/s in brand te steken. Vermoed wordt dat de kolonel' eerst zijn vrouw en zijn zoon heeft doodgescho ten, daarop met stroo en petroleum den brand heeft veroorzaakt en vervolgens zelf moord heeft gepleegd. Niemand van ken nissen of vrienden, die hen niet anders dan als een gelukkige familie heeft gekend, weet eenige reden voor de tragedie op te geven. O SPANNENDE REDDING. Een angstig tooneel heeft zich te Sout hampton voorgedaan. In een garage aldaar, waarboven een woonhuis, brak brand uit. De trap, die uit de woning naar de straatdeu(r leidde, liep door de garage en stond weldjra in vlammen. Een moeder, met twee kinderen, een van vier jaar en een van een maand die zich in de bovenwoning bevonden, konden dus niet meer langs de trap gered I worden. j De in doodsangst verkeerende vrouw wierp haar twee kinderen uit het venster, 18 voet boven de straat. De kleinen wer den door helpende handen opgevangen en bleven ongedeerd. Daarna sprong de moeder zelf het raam uit. Haar val werd door krachtige mannenarmen gebroken en zij werd slechts licht gewond. De vrouw zonk echter bewusteloos ineen als gevolg van de doorgestane emotie. Garage en bovenwoning brandde geheel uit. een trein naar de stad. Dat ze er bij het eerstvolgend sation weer uitstapten en in donker naar Zon nehoek terug wandelden, wist toen nie mand. Persoonlijk wist ik van de heele geschiedenis niets af ik werd op dat oogenblik door andere dingen in beslag genomen. Toen ik wat uitrustte van mijn tocht naar de stad, bracht Lididy mij thee en op het theeblad lag een klein boekje uit de bibliotheek van Casanova. Het heette: De onzichtbare Wereld en er zat een opwekkend omslag om, waarop een stuk of zes in lakens gehulde gedaan ten om een grafsteen heen dansten. De sombere stemming waarin mijn be zoek aan het ziekenhuis mij gebracht had, verdween bij het vooruitzicht dat ik des avonds Halsey weer zo,u zien. Het was ongeveer v'ijf uur toen Liddy mij een grijze zijden kimono en een paar pantoffels aan trok en zei dat ik een dutje moest gaan doen. Ik wachtte tot dat ze wegging, en zoodra ze veilig en wel beneden was, ging ik naar boven naar den kofferzol der. Er was in dien tusschentijd niemand geweest en ik begon dadelijk weer te zoe ken naar den ingang van de geheime ka mer. Door de openingen aan weerskanten van den schoorsteen kb|n ik niets anders ontdekken dan een stuk steenen muur van een meter. Nergenü wlas een knop of een scharnier te ontdekken. De toe gang moest te vinden zijn in den schoor steenmantel of op het dak, dacht ik, en toen ik na een half uur Imlet den; schoorsteenmantel nog niets bereikt had, besloot ik het op het dak te probeeren. ft IMIEUWSBIiAB ïGsr hst Laië ybr Bgis^s ei AllonajeLaiptraat 01 dg Binelsrwaar Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1