De Wenteltrap. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, JFo* 4652. Woensdag 3 November Heusdem 1926, Binnenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. UND VAN alte^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1,-40. Afzonderlijke Qummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. VERGADERING van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Woensdag 27 October nam. half drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden, behalve de heer v. d. Werken. De Voorzitter opent de vergadering op gebruikelijke wjjze, leest daarna de notulen der vorige vergadering die hierop onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Begrooting vleeschkeuringsbedrijf dienst 1927, vermeldende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 5463,50. Adres van de afdeelirig Zaltbommel en Omstreken van den Bond van Nederl. Onderwijzers, waarin den raad wordt ver zocht een rookverbod" in het leven te roepen voor kinderen beneden de 16 jaren en den verkoop van tabak en sigaren aan deze jeugdige personen te verbieden. De Voorzitter zegt dat hiervoor een wijziging der politieverordening zou moeten plaats hebben. De heer Peereboom zou het adres maar voor kennisgeving aannemen, als de plaatse lijk® verordenlning nog eens gewyzigd wordt, zou men er nog rekening mede kunnen houden. De heer de Gaay voelt wel iets voor een rookverbod, er is wel wat voor te zeggen. Besloten wordt het adres voor kennis geving aan te nemen. Bericht van Ged. Staten over de ver ordening op het geven van vervolg-onder- wys, met aanmerkingen van den Inspecteur en Hoofd-Inspecteur voor het Schooltoezicht. Het grootste bezwaar van den Inspecteur bestaat hierin, dat aanmelding voor den cursus op het secretarie moet geschieden. De secretarie toch is gevestigd aan de Zuid-zijde, terwijl de meeste leerlingen aan de Noord-zijde wonen, zoodat de Inspecteur aanmelding bij het Hoofd van den cursus aan de Noord-zyde meer doel matig acht, weshalve hy de verordening gaarne in dezen zin zag gewyzigd. De Hoofd-Inpecteur zag gaarne, waar herhalingsonderwys wordt gegeven aan jongens en meisjes, de leervakken aange vuld met «nuttige handwerken De heer Peereboom zou vasthouden aan de bepaling, dat aanmelding ter secretarie moet geschieden. Ook de heer v. Vliet verklaart zich daarvoor. Vkdiillkto*. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. I )o( 53) Ik houd niets van een hoogte. Als ik nog eens een enkelen keer een ladder opgeklommen ben, voel ik me altijd dui zelig en slap in mijn beenen. En toch klom ik zonder eenige aarzeling op het dak' van Zonnehoek, zooals een hond, die een spoor ruikt, zooals mijn voorvaderen uit den oertijd op de berenjacht moeten zijn gegaan, zoo voelde ik mij nu ook. Van de onafgemaakte balzaal uit klom ik door een raam op het dak van den oostelijken vleugel, die maar twee verdiepingen hoog was. Toen ik daar eenmaal was, was het gemakkelijk tenminste het leek gemakke lijk, om op het dak van het middenstuk te komen, langs een smal verticaal ijze ren laddertje, dat aan den buitenmuur van de balzaal was vastgemaaikt en mis schien vier meter hoog was. Die vier, meter leek van onderen af mafr heel weinig maar het klimmen viel niet mee. Ik sloeg mijn grijze kimono om mij heen en slaagde er eindelijk in om bovenaan de ladder te komen. Maar toen ik daar een maal Stond, was ik volkomen buiten adem. Ik ging zitten met mijn voeten op die. bovenste sport van den ladder, en stak mijn haarspelden wat beter vast, terwijl Met algemeens stemmen wordt dit voor stel aangenomen. De Voorzitter leest hierop de verordening voor zooals die thans wordt. De heer v. Ooyen meent, dat, als er ook les in nuttige handwerken wordt ge geven, het personeel uitgebreid zal moeten worden. De heer Smits acht dan benoeming van een onderwijzeres tot Hoofd van den cursus de beste oplossing. Voorloopige vaststelling begrooting 1927. De begrooting wordt post voor post be handeld, tydens welke behandeling de heer v. d. Werken ter vergadering komt. Voor plaatselijke Inkomstenbelasting is een bedrag uitgetrokken van f 4000.de post on voorziene uitgaven is geraamd op een be drag van f459.11, terwyl de begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f23178.76. De heer v. d. Werken vraagt, of een bedrag van f400.voor steun van arm lastigen en werkloozen wel voldoende is. Bij een strengen winter, als de fabrieken stil liggen, kunnen de menschen niet werken en is een bedrag van f 400.spoedig uitgegeven. De Voorzitter antwoordt, dat de onder steuning al enkele winters niets heeft ge kost, het is moeilijk daarvoor een bedrag vast te stellen, blykt evenwel f 400. niet voldoende, dan kan altijd nog overge schreven worden uit den post onvoorziene uitgaven. De begrooting wordt hierop met alge- meene stemmen voorloopig vastgesteld. Nog wordt besloten tot een paar kleine af- en overschrijvingen op de begrooting '26. By de rondvraag informeert de heer r. d. Werken of er dit jaar vervolg onderwijs wordt gegeven. De Voorzitter antwoordt, dat het onder wijs reeds aan den gang is aan de Noord- zyde 12 leerlingen nemen er aan deel, 10 uit de gemeente en twee uit Welseind. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM op Woensdag 27 Oct. 1926 nam. 7 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. Beuken kamp. Secretaris: WelEd. Heei ,J. A. Tim mermans. Aanwezig alle leden. Allereerst heeft de installatie plaats van het nieuwbenoemde raadslid D. van Zuid- de wind van mijn kimono een zeil maakte. Ik had een scheur in de zij gemaakt en trok er nu zonder aarzeling jeen heele reep af, die ik om mijn hoofd heenbond. De kleinste geluiden van beneden kon ik hier merkwaardig duidelijk hooren. Ik hoorde den krantenjongen fluiten op de oprijlaan, èn ik hoorde nog iets. Ik hoorde dat er iemand met een steen gooide en toen een langerekt en verschrikt „miauw" van Beulak. Ik vergat mijn afkeer van een groote hoogte en liep bijna -tojt den rand van het dak. Het was intusschen half zeven geworden en al bijna donker. Hei daar jongen, riep ik. De krantenjongen keerde zich om |en keek. Toen hij niemand zag, keek hijj naar boven. Het duurde een oogenblik voor hij mij in het oog kreeg, toen bleef hij een oogenblik als verlamd staan, gaf een vreeselijke gil, gooide zijfa kranten) neer en rende over het grasveld naar den weg toe zonder om te zien. Op een oot- genblik viel hij, en hij' had zoo'n vaa,rt dat hij tegen wil en dank kopje duikelde. Onmiddellijk stond hij1 weer overeind eln holde door en hij sprong over de heg heen, wal onder gewone omstandigheden voor een volwassen man al een heele toer is. j Dit is de verklaring van het verhaal; van De Dame in het Grijs, dat nog altijd in Casanova de ronde doet. In het dorp maakten ze er de gevolgtrekking uit, dat het altijd ongeluk brengt als je een zwar te kat met een steen gooit. De krantenjongen was den weg afge hold en daar het langzamerhand etenstijd werd, zette ik haastig het onderzoek voort. dam. Nadat door dezen de vereischte be loften zijn afgelegd heet de Voorzitter hem hartelijk welkom en spreekt den wensch uit dat hij zal medewerken tot den bloei van Werkendam en dat er altijd evenals bij zijn voorganger den heer v. Wijk een prettige verhouding zal zijn tus- schen de raadsleden onderling en het Col lege van B. en W. De heer v. Zuiddam dankt den Voorz. voor de woorden hem toegesproken, ook voor de waardeerende woorden zijn voor ganger betreffende, en zegt de belangen der gemeente te zullen behartigen en voor namelijk dat gedeelte dat hij' vertegen woordigd, de arbeiderspartij. Hierop worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede dat de dienst regeling van den veerdienst Werkendam- Hardinxveld is vastgesteld door B. en W. ook wat betreft den dienst op Zon dagen. De heer Vos vraagt of men er niet bui ten had gekund op Zondag te laten va ren. i De Voorzitter deelt mede dat dit niet gaat volgens de Veerenwet. Vos. Ik kan er mij niet mee vereenigen dat er op Zondag gevaren wotdt. Voorzitter. Er moet gevaren worden volgens de Veerenwet 1921, er is dus niets aan teveranderen. De Voorzitter deelt mede dat de kas bij den gemeenteontvanger is opgenomen. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken: Een adres van K. de Vries e.a. wonen de in het Laantje, waarin zij verzoeken een lantaarn te plaatsen in het verlengde van de Kerksteeg, in het Laantje. B. en W. stellen voor de lantaarn aan het einde v£n de Kerksteeg te versterken en er een nachtbrander bij te maken. De heer De Waard informeert of het plaatsen van een nieuwe lantaarn veel kosten meebrengt. Voorzitter. Nu dat zoo zeer niet, maai er zijn plaatsen die het nog meer noodig hebben. Komt er een lantaarn bij het huis van den heer v. Oord dan hebben de men schen, achter in het Laantje, volgens den heer Visser er ook voordeel van. De heer Groeneveld zegt, dat het plaat sen van een lantaarn op eiken draai;, nog al wat zou kosten. De heer Vink sluit zich bij het gezegde van den Voorzitter aan en vindt !het vreemd dat er nu juist daar een lantaarn geplaatst moet worden nu het huis van den heer v. Oord er is. Gelukkig was het dak plat, en kon ik ieder plekje er van bereiken. Maar helt leverde niet veel op. Er was njergens een luik of een raam, niéts djan twee pijpen van ongeveer vijf centimeter door snee een meter van elkaar af en onge veer vijftig centimeter hoog, mtet een soort kapje er op om den regen tegjén et houden, maar waardoor wel lucht naar binnen kon komen. Ik nam een steentje van het dak en liet het er in vallen', terwijl ik mijn oor tegen een der pijpen legde. Ik hoorde dat het ergens opviel met een scherp metaalachtig geluid, maar ik kon onmogelijk uitmaken hoe diep het gevallen was. Tenslotte gaf ik het op en liep den ladder weer af zonder door iemand ge zien te wordén klom1 ik de balzaal weer in. Ik ging dadelijk terug naar den kof ferzolder en zittend op een koffer, over dacht ik het probleem zoo nauwkeurig mogelijk. Als de pijpen op het dak ven tilators waren van de geheime kamer, en er was geen luik boven, moest die toegang te vinden zijn in een der twiqe kamers waar het geheime Ve'rtnek tus- schen in lag. De schoorsteenmantel liet mij geen rusï. Hij was van hout en met snijlwerk ver sierd, en hoe meer ik tór naar keek, hoe meer ik er mij over verwonderde hoe dwaas zulk een schoorsteenmantel in de ze kamer was. Er waren ingewikkelde krullen en platte vakjes in uit gsneden en tenslotte schoof ik, louter toeval, een van die platte vlakjes opzij. Het bewoog ge makkelijk eit er kwam een koperen knop te voorschijn. Het is niet noodig om hier uit te wei- De heer Visser merkt hierna op, dat er vroeger altijd een lantaarn bij de z.g.n. Bruigomspad heeft gestajn, maar dat deze reeds een tijd weg is. t Voorzitter. Wij zien het belang er nog niet van in er een lantaarn bij te plaat sen; laten we het eens probeeren met het versterken van de lamp en het aanbrengen van den nachtbrander. De heer Hakkers heeft er geen bezwaar tegen daar een lantaarn bij te plaatsen!, maar zegt dat er dan op meerdere plaatsen een bij moet komen. De Voorzitter is daar ook voor. Bogers. Ik kan er mij mee vereenigen om meer lichtpunten te plaatsen, maai de heer Hakkers was er vroeger tegen. Hakkers. Ik wist toen nog niet dat Wij het garantiebedrag voor het afnemen van stroom niet zouden halen. De Voorzitter vraagt of het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer de Boon verzoekt het niet op de lange baan te schuiven, waarop de Voorzitter mededeelde dat de zaak spoe dig in orde komt. Door de raadsleden kan deze week me degedeeld worden waar zij nog gaarne een lantaarn zouden willen hebben;, door B. en W. zal dan een plan gemaakt wor den. Adres van den heer Pruissen uit den Biesbosch om de gemeentewoning nog 3 maanden te kunnen huren, daar zijn eigen woning nog niet klaar is. B. en W. worden gemachtigd deze voor onbepaalden tijd te verhuren voor f 1,25 per week. DE KATWIJK 148 VERGAAN. Thans blijkt, dat ook de logger Kat wijk 148 in den laatsten storm vergaan is. Alle twaalf opvarenden zijn verdronken. Blijkens de door den schipper van de Vlaardinger logger 103 bij den terugkeer van de haringvisscherij uitgebracht rap port wordt thans als vasstaand aangeno men, dat ook het loggervaartuig, Kat wijk 148, van de N. V. Katwijksche ree- derij en haringhandel voorheen Arie den Duik te Katwijk aan Zee, waaromtrent het uitblijven van berichten in deze ge meente reeds enkele dagen ongerustheid wekte, bij de laatste stormen schipbreuk heeft geleden, waarbij de geheele beman ning uitsluitend bestaande uit Katwijkers om het leven moet zijn gekomen. Bovengenoemde schipper toch heeft bij de Doggersbank netten afkomstig van de Katwijk 148 opgevischt, terwijl in die omgeving ook tonnen 'drijvende werden den over de afwisselende hoop en wan hoop, en angst voor wat ik er achten zou kunnen vinden, waarmee ik de knop omdraaide. Het ding bewoog wel, maar er gebeurde verder niets, en toen ontdekte ik 'wat er aan de hand was. Ik duwlde de knop hard naar een kant en toen Ikwam de heele schoorsteenmantel naar voren uit den muur en werd er een holle ruimte zichtbaar. Ik haalde diep adem, deed de deuj* van den kofferzolder naar den gang dicht maar gelukkig niet op slot, en na den schoorsteenmantel nog verder naar voren getrokken te hebben, ging ik de verbor gen kamer* in. Ik zag nog net flauwtjes een kleine draagbare brandkast, een ge wone houten tafel en een stoel', en toen viel de schoorsteenmantel weer achter mij dicht. Een oogenblik bleef ik heel stil staan in het donker, zonder te beseffen wat er gebeurd was. Toen keerde ik mij om, en sloeg woedend met mijn Vuisten op de deur. Deze was wee[r in hjet slot gevallen en in het donker voelde ik langs de gladde houten oppervlakte, zonder een spoor van een knop te vinden. Ik was woedend op mij zelf, op den schoorsteenmantel, ja, op alles. Ik wias niet bang dat ik stikken zou, voor die ge dachte bij mij opkwam had ik al gezien dat er licht kwam door de twee ventilatie- buizen in het dak. Die zorgden voor de lucht, maar voor niets anders. De kja- mer zelf was nu pikdonker. Ik ging op een stoel zitten en p'rojT beerde te bedenken hoeveel dagen een mensch zonder eten of drinken in leven kon blijven. Toen dat een beetje eento nig en pijnlijk werdstond jk op, en zooals aangetroffen. Vooral door dit laatste wordt het vergaan van het schip als een feit! beschouwd en wordt daarmede de hoop, dat het vaartuig nog zal terugkeeren opge geven. De opvarenden zijn: Schipper Gorne- lis van Beelen; stuurman Cornelis Blok Krijn Groen; K. de Haas; Dirk van der Plas; C. Zwanenburg; H. Messemaker; Arie Vlieland; Arie Hoek; Arie de Best; J. Kuijt tón Arie v. d. Marei. o BIJTIJDS GEZIEN. Woensdag verscheen aan het grenskan- toor te Goirle de Belgische groentenboer J.N., die geregeld met groenten in Til burg vent. Hij kwam, op het kantoor om eenige artikelen aan te geven. De ontvanger gaf echter last, ook zijn kar af te laden'. Toen bleek, dat de achterwand met schroeven was vastgedraaid. Toen de ont vanger aanstalte maakte om deze schroe ven los te draaien, .werd de man zfeer' zenuwachtig en zei; laat die schroeven maar zitten. Natuurlijk ging de ontvanger daar niet op in en toen de plank losgeschroefd was, bleken er 4463 stok ongestempelde speelkaarten achter te zitten. Deze werden in beslag genomen, terwijl de m'an door de marechaussee werd gearresteerd en naai de kazerne aan den Bosschenweg werd overgebracht. Nader verneemt men, d'at de speel kaartensmokkelaar die te Lier woont, weer op vrije voeten werd gesteld, nadat pro cesverbaal tegen hem was opgemaakt. De man beweerde niet te weten, dat deze. enorme hoeveelheid kaarten in zijn kar verborgen was. De in beslaggenomen kaar ten beslaan een ontzaggelijke ruimte in het kleine grenskantoor. o ONGELUKKEN. Het vijfjarig dochtertje van dèn pach ter Kasper op het Kampereiland werd bij het dorschen gegrepen "door de kop peling van de as der dorschmachine. Het kind werd op slag gedood. Te Driene, gem. Lonneker, is 'de 73-ja- rige landbouwer J. L. door een stier met de horens in het onderlijf gestooten. De oude man werd zoo ernstig verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Scharsterburg in Friesland is de arbeider Lanenburg door een paard zoo danig getrapt, dat hij spoedig overleed. Zondagavond keerden drie personen uit 's Heerenberg, die naar Emmerik waren geweest, huiswaarts. Toen zij de grens dat voor menschen, die in een onbe kende duistere gevangenis opgesloten zijn, betaamt, begon ik langs de wanden te tasten. Het kamertje was maar heel klein. Ik voelde niets dan ruwe planken, en toen ik weer naar den stoel ging zoeken liep ik met mijn gezicht tegen' iets aan, dat met een knal op den grond viel. Toen Toén ik wat van den schrik bekomen was ontdekte ik dat het een electrisch lampje was geweest, van een hanglicht; en las dit mij niet per ongeluk overkomen was, had ik dus den hongerdood moeten sterven in een verlichte gevangenis. Ik moet ingedut zijn. Flauw gevallen ben ik niet ,dat weet ik zekplr. I'k wai$ volkomen rustig. Ik herinner me dat ik er over dacht, wat ze met mijn bezittingen zouden doen, als ik niet ontdekt werd. Ik wist zeker dat Liddy mijn paarse japon zou willen hebben en paars staat haar afschuwelijk. Een paar maal hoorde ik muizen achter het beschot en ik ging dus op de tafel zitten met mijn voeten op den stoel. Ik verbeeldde mij dat ik hooren kon, dat het huis doorzocht yverd en op een oogenblik kwam er iemand op den kofferzolder, ik kon duidelijk de voet stappen hooren. In den schoorsteen, in den schoorsteen, riep ik zoo hard ik kon en het resultaat was een gil v&n Liddy en het toeslaan van den zolderdeur. Toen voelde ik mij weer op mijn gemak, hoewel ik het erg warm begon te krijgen. Ik twijfelde er niet aan of ze zouden nu in de goede richting naar mij zoeken, en na een poosje dutte ik in. Hoe lang ik sliep weet ik niet. MEIJWSBL41 vtar let Laii val Beisiei ei AlteufeLaigstrnt ei ie Biaielervurd (Wordt vervolgd.) (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1