Schrijnende Handen na de Wasch Plaatselijk Nieuws Emmerik-'s Heerenberg naderden geraak ten zij onder de tram die iom 9,20 uit de richting Emmerik kwam. Een der per sonen is op de buffers blijven 'hangen, een ander kwam met een been ondier de machine, de derde werd licht gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Emmerik overgebracht, waar een hunner Roelofs uit 's Heerenberg spoedig overleed. TWEE OUDJES. De wed." C. A. Bresijn-v. Zqurejn te Utrecht is 101 jaar oud geworden ter wijl Mej. E. Witte wed. van Asselmain te Hengstdijk 104 jaar is geworden. Eerstegenoemde was Zondag en laatst genoemde Maandag jarig. verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct, PUROL EEN VELDSLAG TUSSCHEN POLITIE EN BURGERS TE ROTTERDAM. Uit Rotterdam wordt aan de „Crt." gemeld: i j Zaterdagnacht is tusschen burgers en politie op de Kaasmarkt nabij de Boter- sloot een ware veldslag geleverd, waar bij een burger de 25-jarige varensgezel Goossen uit de Hudsonstraat, door een revolverschot is gedood. Het was ongeveer half twee in den nacht toen twee surveilleerende agenten, die van de Botersloot kwamen en de Kaasmarkt opgingen, uit de St. Laurens- straat een troep van plm. 25 personen zagen komen, die schreeuwend, zingend en tierend de Kaasmarkt optrok. De agenten maanden de schreeuwers, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, aan, zich kalm te houden. Het gevolg was, dat de burgers de agen ten begonnen uit te jouwen, nog harder gingen zingen en om de politiemannen opdrongen. De belhamel va<n den troep, de fietsjongen D. de B. uit de Ebenha- ezerstraat werd daarop gearresteerd. En reeds wilden de agenten dezen ter waarschuwing voor de anderen overbren gen naa.r het bureau Lange Torenstraat, toen de geheele bende weldra op hen aanviel ten einde den arrestant te ontzet ten. Zonder hun arestant los te laten, trokken de agenten de sabel en wisten zich zoodoende eenigen tijd de opgewon den menigte van het lijf te houden', toen een passeerend majoor-rijwielagent, die ter controle de ronde deed, hen te hulp kwam. Hij bedacht zich geen oogenblik, stap te van zijn rijwiel, drong door de van alle zijden toegestroomde menigte en trok intusschen den gummiestok. Hij trachtte nu alleen de woedende menschenmassa tegen te houden, teneinde zoodoende den aftocht der twee agenten met den arres tant te dekken. Dit is volkomen gelukt, Want de agenten hebben hun arrestant weten mee te krijgen. Docht toen zag de majoor zich geheel alleen staan tegenover de steeds aangroeiende menigte. Een der belhamels greep hem aan. Hij trachtte hem met den gummistok van zich af te slaan, doch van den anderen kant werd met zulk een kracht aan den met een léeren riem om den pols bevestigden gumm.stok getrokken en gerukt, dat het riempje brak, nadat het den majoofr tot diep in het vleesch van den pols wajs, gedrongen, waardoor hij bloedend ver wond werd, Hij greep den grootsten ver- zetpleger, die later bleek te zijn de 33-ja- rige loswerkman J. B. stevig vast en liet niet los ondanks het rukken en trek ken. Met de rechterhand greep hij daarop zijn revolver en loste daarmede een schot in de lucht. Een kameraad van J. B. wierp zich daarop op den majoor ten einde hem te noodzaken den belhamel los te laten. Hij gaf den majoor een stomp tegen de maag en een slag tegen de opgeheven rechter hand, waarin de revolver zich bevond. Door dien slag werd de rechterarm om laag gebracht en ging tegelijkertijd een tweede schot af, dat den 26rjarigen va rensgezel Goossen;, die zich op een af stand van één meter bevond en tojt den troep herriemakers behoorde, in 't hoofd trof. De man viel terstond neer en bleef liggen, omringd door de opdringende me nigte. Op het geknal der schoten waren echter van alle zijden politiemannen ter assistentie aangekomen. Met de sabel werd ruim baan geslagen en eerst toen was het mogelijk den getroffene te naderen. Hij bleek terstond dood te zijn geweest. De menigte verspreidde zich naar alle kan ten toen eenmaal meer politie ter plaatse was. o— DE MALVERSATIES TE WOERDEN. Wij vernemen ,dat Vrijdag op last van den officier van Justitie te Utrecht, is ge arresteerd het voormalige hoofd van het magazijn, een majoor, die een half jaar geleden uit deze functie werd ontslagen en die toen tijdelijk toegevoegd is aain den Generalen Staf. Ook deze derde ar restatie staat in verband met de aan het Centraal Magazijn gepleegde malversaties. De majoor was den laatsten tijd 'te Lei derdorp woonachtig. De verdachte 0e- vindt zich thans te Utrecht in voorloo- pige hechtenis. O— NIET NETJES. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van den raad der gemeente Go- rinchem trad de communist de heer Nieuw- stad, zoodanig op, dat de voorzitter de vergadering moest schorsen. Nadat de ver gadering was geschorst riep de heer N. den voorzitter het woord „fielt" toe, ter wijl hij' een glas water naar den burge meester gooide. Gelukkig kwam het glas, dat in scherven brak, tegen de tafel aan. De burgemeester verwijderde zich even in de kamer van B. en W. met den In specteur van politie, waar ook de heer N. ontboden werd, en daarna maakte deze, in de raadszaal teruggekeerd, van de ge legenheid gebruik, om in tegenwoordigheid van de raadsleden en het publiek, den burgemeester zijn excuses aan te bieden en zijn spijt te betuigen over het voorge vallene. Naar aanleiding van de onlangs voor de Tielsche rechtbank behandelde zaak van een onderwijzer te Gameren, tegen wien 20 gulden boete of 10 dagen hechtenis was geëischt wegens vrijheidsberooving van een leerling, die zich, naar bleek, achter een kast had verstopt, de on derwijzer werd vrijgesproken schrijft D. G. P. M. te Ai. in „De Schooil met den Bijbel.": We hebben ons voor de zooveelste maal verbaasd, over den tijd, dien we beleven. Ook op dit terrein gaat het hoe langer hoe meer lijken op een „verdwaasde ker mis." Misschien zijn er bijkmistandighe- den, diehet feit wat verontschuldigen, maar zoo zonder meer loopt het heele- maal de spuigaten uit. Menig collega zal het gelezen hebben en zich gelukkig ge prezen, dat het hem (haar) tot nog toe niet overkomen is. Er is hier een aan klager geweest, vermoedelijk een ouder, en de justitie heeft nota bene rechts ingang verleend. Voor zoo'n „kleinen boos- doener" heeft iemand terecht gestaan. Zoo langzamerhand gaan we leven bij de gratie der leerlingen. Eerst is er al zoo iets geweqat van 'n voorstel tot verbod van nablijven. Dat feest is niet doorgegaan, maar als nu een kleine boosdoener zich verstopt, dan krijg je moeilijkheden. Deze man is er nu goed afgekomen. Voor de tien minuten, dat de leerling van zijn „vrijheid" zou zijn beroofd, zou de meester tien dagen ach tereen van zijn „vrijheid" worden beroofd. Voor elke minuut één dag, dat is .60 minuten, dan zit er een eisch op' van zestig dagen of f120. Misschien dat we een onderlinge verzekering tegen der gelijke beroepsongevallen kunnen gaan slui ten, als het tenminste mag. Want van daag „hij", morgen „Wij". O— EEN RARE SINJEUR. Te Baarn vervoegde zich een zwerver aan het politiebureau om onderdajk. Dat kan niet voor tien uur, werd hem geantwoord. De zwerver liep daarop naar de Bosch straat en wierp een kei door de groote spiegelruit bij de firma v. D. De eigenaar stoof naar buiten en vroeg den zwervér, die kalm was blijven staan, of deze de ruit had ingegooid. De zwerver antwoordde bevestigend, en zei: je bent immers verzekejrdf. Toen werd de politie gewaarschuwd. De zwerver meldde zich, en zei: Het is nog wel geen tien uur, maar nu zajl je me toch wel onderdak verschaffen. Pleizierige gasten voor de glasverze kering. HET VLEESCH INVOERVERBOD IN ENGELAND. In verband met geruchten, welke ge- loopen hebben, betreffende de regeling van uitvoer van vleetch naar Engeland, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de Engelsche regeering eerst de re geling wil afwachten om later de even tueel van buitenlandsche zijden aan te voeren bezwaren onder de oogen te zien. DE INVOER VAN VEE IN BELGIE. Als gevolg van de besprekingen, wel ke de Belgische minister van Landbouw dr. Baels en onze minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, kortelings gehóuden hebben heeft de Dir. van den Veeartse- nijkundigen Dienst dr. Berger, vergezeld van dr. Lourens, dir. der Rijksserumin- richting, te Brussel een bespreking gehou den met minister Baels en hoofdambtena ren van den Belgischen Veeartsenijkundi- gen Dienst omtrent aangelegenheden den dienst der beide landen betreffende. Door deze bespreking zijn de onder handelingen belangrijk gevorderd en waar het is gebleken, dat dr. Baels zich ont vankelijk toonde voor de van Nederl. zijde voorgestelde regeling, mag verwacht worden, dai in de naaste toekomsti de vee-invoer in België op meer doeltref fende wijze zal kunnen plaats hebben. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrjjven. Buisje 75 ct, By Apoth. en Drogisten. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligate adres. HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand October 1926. Ingelegd f 15297.59, Terugbetaald f 15899.87. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje~draagt het nummer 9933. VNaar wij vernemen is onze stad genoot de Heer B. J. van Ommeren be noemd tot assistent bij de Deli-Batavia- Maatschappij op Sumatra in Nederlandsch- Indië. Onze stadgenoot de heer H. Verhoeven legde j.l. Donderdag te Groningen met gunstig gevolg het arts-examen af. De elf doode iepenboomen staande op het kerkhof by de Herv, Kerk alhier, zyn door de firma de Haan Oerlemans alhier aangekocht voor een bedrag van f 336.—. De doode boomen der gemeente staande op den weg naar Eishout en in de ge meente alhier, totaal 83 iepen en twee lindeboomen brachten f 1030.op. ALMKERK. Naar wij vernemen is de heer S. de Jong onderwijzer aan de Chr. School te Waardhuizen benoemd in gelijke betrekking aan de (Nie. Beetsschool) te Heemstede. A.s. Vrijdag 5 November hopen de heer G. K. en echtgenoote alhier, den dag te herdenken dat zij voor 40 jaren, door den Band des huwelyks werden, ver- eenigd. Terwijl op dien dag haar jongsten dochter het huwelijksbootje ook hoopt in te stappen. Zeer zeker zal 't hun dien dag niet;aan belangstelling ontbreken. CAPELLE. J.l. Vrydag hield de Chr. besturenbond te dezer plaats haar aange kondigde propaganda-vergadering in de schoenfabriek van de firma C. Vos alhier. Om circa half acht opende de voorzitter, de heer P. Faro, deze byeenkomst, die niettegenstaande de minder gunstige weer gesteldheid flink Was bezocht met gebed en heette daarna de aanwezigen welkom, in heü byzonder den directeur en werkende leden van het muziekgezelschap «Kunst na Arbeidt, die zoo welwillende waren ge weest ook voor dezen avond hunne mede werking te verleenen, Hierna richtte hjj zich met een welkomst woord tot de sprekers voor dezen avond de heeren J. v. d. Steen uit Voorburg en de heer Palma uit Utrecht. Laatsgenoemde is in de plaats gekomen van den heer Veldwijk, die verhinderji was deze verga dering bij te wonen. Spreker deelt mede dat vanwege het Chr. Nationaal Vakver bond deze week eiken avond op 12 a 15 plaatsen groote propaganda-vergaderingen zijn belegd, zooals deze, om de liefde voor de Chr. Vakbeweging weer te doen op laaien en met vernieuwde kracht de pro- paganda-actie in te zetten. Hierna geeft «Kunst na Aabeidc een prachtigen Vlaamschen marsch ten gehoore, waarna het woord wordt gegeven aan den heer van Steen. De inleiding begint met er op te wijzen hoe de toestand voor ons arbeidersvolk thans is en voor 50 jaren geleden en gewaagt daarbij van Gods rij ken zegen voor onze Chr. sociale beweging. Wel is waar is de teleurstelling op dit gebied dikwjjls nog veel en we zyn nog niet waar we wezen moeten, maar toch mag men zeer dankbaar zyn voor de ver kregen verbetering. Daarom acht referent het onze roeping om met vernieuwde kracht voorwaarts te gaan en Gode de eer toe te brengen die hem toekomt. Er zyn nog verschillende vragen die onze aandacht eischen, zooals het vraagstuk van mede- zeggiDgsschap, de Werkloosheidsverzekering, het woningvraagstuk, enz. Immers de arbeider is ook beelddrager Gods en heeft als zoodanig recht op een menschwaardig bestaan. Eenerzijds gaat het tegen het socialisme, dat onder schoonklinkende woor- de en leuzen de arbeiders oproept tot een anderen maatschappijvorm, waarby het per soonlijk bezit voor communaa bezit. Men verwerpt de Chr. beginselen voor het sociale leven en houdt geen rekening met den geopenbaarden wil des Heeren. Anderzjjds gaat de stryd tegen het economisch libe ralisme, dat ook heden nog een groote macht heeft en dat den arbeid als koop waar beschouwt, inplaats van dsn arbeider een menschwaardig bestaan toe te kennen. Vooral in dezen tyd tien we een groote groep werkgevers zich krachtig verzetten tegen alles wat in den loop der tjjden is bereikt en er wordt fel gestreden tegen bedryfs-organissatie en mede-zeggingsschap en den 8 urigen werkdag. Laten we trachten het verkregene te behouden en met vernieuwde kracht voorwaarts gaan en stryden voor het goede recht op het maatschappelijk terrein des levens. Hier mede besluit spreker zyn rede en geeft «Kunst na Arbeid* weer een mooi stuk ten beste, waarna de tweede spreker, de heer Palma het woord verkrygt. De heer Palma wjjst er op dat niemand kan worden gemist in den progaganda- arbeid, die met alle kracht moeten worden gevoerd. Huisbezoek is de aangewezen weg en er moet getracht worden, dat alle arbeiders zich by onze beginselen aanslui ten. Niet een onzer leden moet zich van den arbeid op dit terrein onthouden, want ieder is staat om indien hij wil zyn krach ten aan te geven. Nog duizenden staan buiten onze organisatie. Vooral de jeugd moet bewerkt worden, de ongeorganiseerden moeten bezocht en er moet voor versprei ding van de noodige lectuur gezorgd wor den. De stryd tegen reactie en conser vatisme is zwaar, maar wanneer we goed toegerust zijn met de noodige kennis valt onder Gods zegen door geregeld huisbe zoek veel te bereiken. Trouw lezen van zyn pers en bijwonen zijner vergaderingen is een voornaam punt. Intusschen komt De. Snoek ter vergadering^ die zeer harteljjk welkom wordt geheeten en overgaat tot het spreken van een slotwoord, nadat ge legenheid is gegeven tot het wisselen van gedachten met de geachte sprekers, waar van een zeer druk gebruik wordt gemaakt. In een breedvoerig betoog toont de ge achte spreker aan hoe noodzakelijk het is op alle terrein des levens en dus ook op dit vooral rekening te houden met Gods geopenbaarden wil. Tenslotte brengt de voorzitter een woord van dank aan alle sprekers voor dezen avond en ook aan «Kunst na Arbeid. Alsnu wordt het Wil helmus gespeeld en door alle aanwezigen staande medegezongen, waarna Ds. Snoek in dankgebed voorgaat. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. de Jong, Med. Doet. Arts, heeft zich thans als geneeskundige gevestigd te Loenen op de Veluwe. Onze vroegere dorpsgenoot, J. W. L. H. A. Maaskant, thans te Apeldoorn, is bevorderd tot vaandrig bij het 10de Regiment. Infanterie. Uitgaande van de landbouwvereen. alhier [is dezer dagen alhier een landbouw- cursus geopend, waaraan les wordt ge geven door de landbouwonderwyzers J. Benjaminse en A. v. Oversteeg. Het bestuur der Chr. School aan den Loonschendijk heeft mej. A. v. Campen, onderwijzeres aan genoemde school, belast met de tydelyke waarneming^jvan het hoofdschap. Benoemd tot tjjdeljjk onderwijzer aan genoemde school, damheer J. Kohlenberg uit 's[Gravenhage, Gedurende de maand^ October werden voor den Vleeschkeuringsdienst aangegeven 25 runderen, 51 varkens, 5 kalveren en 10 geiten. X DUSSEN. De 26-jarige^ De W., te Hank, werd Zaterdagmorgen dood te bed gevonden. Den vorigen^dag was|hy|nog den geheeien dag op reis geweest. GENDEREN. Dankuur voori het gewas zal D.V. worden gehouden in de Herv. Kerk heden Woensdag, 's^avonds zeven uur door Ds. Rijnenberg en in de Geref. Kerk op Donderdag 4 November,'s avonds 6.30 uur door Ds. Menken te Gameren, den toekomstigen predikant der gemeente. 's GRAVENMOER. In het College van Zetters dezer gemeente is herbenoemd als lid de heer P. van der Dussen en als zoodanig benoemd de heer E. Beunis Azn. Vorige week hield de Tuinbouw- vereen. «Ons Belangt in het café van G. Snels hare eerste jaarvergadering. Van de 23 leden waren er 19 opgekomen, terwyl ondermeer aanwezig was de E.A- Heer D. Smits, Burgemeester. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereen, in het eerste jaar reeds groote verbete ringen heeft gebracht op het gebied van veiling en verzending der producten, het geen by de zich steeds uitbreidende tuinderij van groot belang moet worden geacht. De vereen, zal thans ook overgaan tot het vragen der Kon. goedkeuring op hare statuten. RAAMSDONKSVEER. Op uitnoodiging van de Zendingsvereen. treedt Donderdag in het gebouw voor Prot. Belangen op Dr. K. J. Brouwer van Oegstgeest. SPRANG. Maandagavond kwam onder leiding van haar Voorzitter, de heer G. J. van Willigenburg, de A.-R. Kiesvereen. in goed bezochte vergadering by een. Met het lezen van 1 Thess. 5 en gebed door den Voorzitter, werd de vergadering geopend. Na een welkomswoord werd door den 2en Sacretaris de notulen gelezen welke werden goedgekeurd. In de vacature J. Stoffels werd de heer J. W. Genuït tot Bestuurslid gekozen, aan wie doör het bestuur het secretariaat werd opgdragen, welke opdracht werd aanvaard. Tot afgevaardigde naar de te Breda te houden vergadering van het Prov. Comité werd benoemd J. Dalmaijer en tot afge vaardigde naar de vergadering van den Kieskring 's Bosch te Heusden G. Vos Mz. Door de kiesvereen. werden de nav. namen genoemd voor den grosljjst der a.s. Staten-verkiezingde heeren A. D. v. d. Schans te AndelJ. G. Schouten te Andel G. J. van Willigenburg, alhierH. Kerst te Capelie en E. A. Wysmuller te Eindhoven. Besloten werd de heer v. d. Wal te 's Bosch uit te noodigen om in openbare verg. voor de kiesvereen. op te treden. Na een breedvoerige bespreking over de actie in deze winter-campagne, sloot de Voorzitter deze byeenkomst, waarna de heer Dalmayer voorging met dankzegging. Vanwege de Chr. Besturenbond Sprang- Capeliezal in de zaal van den Chr. Volksbond een groote propaganda- vergadering gehouden worden op Donder dag 16 Nov. e.k. Als sprekers zullen optreden, het oud-lid der Eerste Kamer de heer Amelink uit Utrecht, en de heer Ekkel, Voorzitter van »Unitas.« Er zal gesproken worden over «Met vernieuwde kracht voorwaartss en «Niemand kan ge mist worden. VR1JHOEVE-CAPELLE. Bij den heer O. Michael viel Zaterdagavond zyn best werkpaard plotseling dood neer. Den ge heeien dag had het nog goed gewerkt en er was in 't geheel niets aan gezien. Maandag is het onder politietoezicht begraven. Hier heerscht in verschillende huis gezinnen de mazelen, zoodat vele kinderen niet naar school gaan. WOUDRICHEM. Voor den cursus voor vervolgonderwijs aan de le Openb. school hebben zich 16 leerlingen en aan de 2e Openb. school 9 leerlingen aangemeld. De heer W. N. Koppers, alhier, is aangewezen tot leeraar in de stenografie aan een opgerichte cursus van het Dept. tot Nut in het Algemeen te Werkendam. WERKEMDAM. Woensdag j.l. had de eerste Nutsavond in dit seizoen plaats. De Voorz. deelde in zijn openingswoord o.m. mede, dat de toestand van het De partement zeer gunstig genoemd kan wor den en herinnerde de leden er aan dat in December 1927 het 90 jarig bestaan zal worden gevierd. Na bespreking van de verschillende Nutsinstellingen, werd het Dubbelmannenk wartet Orpheüs uit Dordrecht, dat door motorpech een uur te laat arri veerde gelegenheid gegeven het program ma af te werken. De leden waren met hun introducé's in zeer grooten getale op gekomen en geen wonder want Orpheüs is hier zeer gunstig bekend en ook dezen avond is weer genoten van de schkterende prestaties van het dubbel kwartet. Het nummer Ecce quomode moritur van Handel werd evenals het vorig jaar onder ademlooze stilte aangehoord en deed de aanwezigen onder den indruk komen, dit was ook het geval met het nummer Vexilla Regis van NeumanD, hetgeen op meesterljjke werd vertolkt. De andere nummers van het programma werden alle even keurig en gloedvol voorgedragen en dwongen ieders bewondering af. Duidelyk kwam uit over welk een prachtig bariton en tenor het dubbel kwartet beschikt. Oogstte ieder nummer reeds een dave rend applaus by afloop van het program ma kwam aan het applaus schier geen einde. Met buitengewoon^ veel genoegen kan dan ook op dezen prachtigen Nutsavond, waar iedereen volop heeft genoten, wor den terug gezien. Het dubbelmannen- kwartet Orpheüs met zjjn directeur den Heer H. v. d. Berg uit den Haag zeggen wjj dank voor het gebodene en roepen hen een tot weerziens toe. Iedereen ging enthousiast en hoogst voldaan huiswaarts. Het programma dat werd afgewerkt was het zelfde, dat door hen begin October werd gezongen in het uitverkochte «Kunst min* te Dordrecht. WASPIK. In eene Donderdag in de Harmoniezaal by den Heer H. van Iersel Montens gehouden vergadering van inge zetenen, werd tot de oprichting besloten der Vereeniging «Waspiks belang*. Da bijeenkomst werd geopend met een har telyk woord van welkom door den Heer Ant. Brokx. In eene onderling gehouden bespreking door de aanwezigen werd het doel uiteengezet, waarna tot de verkiezing "—o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2