Eerste Blad DIEREN GENEESMIDDELEN, A. VERSCHUUR-BAERT De Wenteltrap. C. DE KEMP S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heusden. 4653, Vrijdag 5 November 1926, Wegenbelasting en auto's. FEUILLETON!. Binnenland. telef. wo. is Raamsdonksvee: AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BATSR^VDAM ^ND VAN ALTEN* Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. De meest gevraagde Wiltebroodstraat W 52 HEUSDEN. T. BOONSTRA. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlek® nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Van G. T. CAMPAGNE Jr. te Cul'em- borg zyn verkrijgbaar in de DROGISTBRIJ van Het is stellig niet zonder belang eens na te gaan, hoe het ontwerpt-we't met be trekking tot deze belasting dobr de 2e Kamer is ontvangen. Over het algemeen stemden de leden er nog al mee in, omdat men wel begrijpt dat de Nederlandsche wegen op geen stukken na geschikt zijg voor het vervoer van den hedendaagschen tijd. De regeering acht eene tijdsruimte van 25 a 30 jaar noodig om het geheele we gennet te brengen in een toestand, die vol doet aan billijke eischen. Dit aantal jaren wordt door de regeering genoemd, omdat de aanleg van wegen in de verbetering er van wel eens zou kunnen tegenloopen, maar zij denkt toch wel dat de duur mee zal vallen. De regeering zegt dat aan de wegen met kracht en spoed zal worden gewerkt en we gelooven werkelijk, dat zij dat eer lijk meent. Maar de vraag is of steeds de noodige middelen aanwezig zullen zijn om immer flink te kunnen doorwerken. Sommige leden waren bevreesd, dat het bedrag van 41/2 millioen, hetwelk jaarlijks aan onderhoud van de wegen wordt be steed, in de toekomst niet toereikend zal zijn. Ons komt het voor dat bedoeld be drag absoluut onvoldoende zal blijken te zijn en dat de jaarlijksche kosten nog heel wat hooger zullen loopen. Wanneer men nu de wegen ziet, die voor dit 'bedrag/ worden onderhouden, dan kan men wel nagaan dat 41/2 millioen geheel onvol doende is als het wegennet woridt uitgéf- breid en beter wordt onderhouden. millioen voor aanleg en onderhoud van wegen is een veel te lage raming. Wegenaanleg en wegenverbetering kos ten veel geld en 't is niet meer dan b,il« Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. I )o( 54) i Het zal wel een paar uur geduurdlh leb ben, want ik had een vermoeienden dag gehad en toen ik wakker werd Was iki stijf geworden door de ongewone houding. Het eerste oogenblik kon ik mij niet her inneren waar ik was en ik h'ad een vree- selïjk zwaar gevoel in mijn hoofd. Lang zamerhand drong; alles weer tot mij door, en ik merkte dat de lucht heel slecht was, niettegenstaande de ventilattebuizen. Ik haalde hijgend adem en mij|n gezicht was klam en vochtig. Waarschijnlijk zat ik er al een heelen tijd en waren dje ant- deren 'bezig om het bosch te doorkruisen of in de beek te dreggen. Ik wist, dat ik over enkele uren bewusteloos zou zijn, en als ik niet meer in staat was om' te roepen, zou mijn eenige kans op redding verkeken zijn. Ik 'probeerde de bewusteloosheid af te weren door in de kamer op en neer te loopen, maar ik had de kracht niet het vol te houden en ten slotte ging ik Weer op de tafel zitten met mijn rug tegen die muur. Het was stil in huis. Eens dacht ik dat ik voetstappen onder mij hoorde, waar schijnlijk in mijn eigen kamer. Ik greep den stoel beet en beukte er mee op den vloer. Maar er gebeurde niets, ik kwam tot het bittere besef, dat het lawaai, zoo het al gehoord werdgehouden zou wor- lijk dat zij, die van de wegen gebiruik maken, in de allereerste plaats zijn aange wezen om daaraan te betalen. Maar waarom :moet nu (weer het grootste gedeelte der belasting op de motorrij tuigen worden verhaald? 't Is ook te dwaas om te meenen dat zwaar beladen doo>r, paarden getrokken voertuigen zoo goed als geen schade aan het wegdek veroor zaken en de veel minder zware auto ojp luchtbanden alleen het wegdek vernielt. Waarom moeten de door de openbare lichamen gehouden motorrijtuigerk vrijge steld worden van het betalen van belas ting? Brengen zij niet evenveel schade aan het wegdek toe als de auto's vany particulieren? Dat de vrijstelling van openbare licha men als b.v. provincie en gemeente eene onbillijkheid is, ligt wel voor de hand. Immers mogen zich de motorrijtuigen van openbare 'lichamen vrij op den weg be wegen, terwijl de motorrijtuigen dje b.v. nimmer buiten de stad komen en dus geen gebruik maken van de wegen, voor wel ker aanleg of onderhoud de wegbelasting den voor het geklop, waarvan we kort geleden zoo geschrokken waren. Het was onmogelijk om na te gaan hoe laat het zou zijn. Ik probeerde vijf minw- ten af te meten door mijn polls té tellen en twee en zeventig slagen per mjnuut te rekenen. Maar het duurde eeuwen en tenslotte viel het mij moeilijk om1 te tellen, mijn hoofd was zoo verward. En toen hoorde ik beneden in het huis lawaai. Er was een soort van tjrillend{ geluid, dat ik meer voelde dan hoorde, zooiets als een motorbrandspuit in de stad Een oogenblik dacht ik dat het huis in brand stond en mijn hart stond haast stil van schrik; toen begreep ik het. Het was het geronk van een auto, en Halsey was teruggekomen. Dat gaf mij weer hoop. Halsey en Gertrude zouden misschien sa men wel slagen in wat Licldy en de drie detectives niet gelukt was. Na een poosje leek het er heusch op of ik gelijk gehad had. Er gebeurde blijk baar iets beneden, er werden deuren dicht geslagen en er drongen opgewonden stem men tot mij door. Ik hoopte dat ze dich ter bij zouden komen, maar na een poosje hield het geluid op en was er niets dan de stilte en de hitte en de druk vajn de muren, die mij' dreigden te verstikken. De eerste waarschuwing die ik kreeg was een gemorrel aan den schoorsteenman tel. Ik was op het punt om een gil te ge ven, maar zweeg. Misschien was ik door ondervinding voorzichtiger geworden, mis schien was het instinct. Wat het ook was, ik bleef onbewegelijk zitten en hoorde hoe er iemand in alle stilte met zijn vingers langs het snijwerk zocht en het ver schuifbare paneeltje vond. Nu werd het lawaai beneden weer dubbel erg: ik maakte er uit op, dat er verschei dene menschen tegelijk de trap op lier- dient, hun portie hebben te betalen, 't Is dus «zeer begrijpelijk dat reeds nu door meerdere vrachtautohouders de auto's van de hand worden gedaan teneinde daar voor paarden en wagens aan te schaffen. Maar de wegen moeten verbeterd wor den en wel zoo spoedig mogelijk en daar voor is geld noodig. En nu kan men zeg gen: „Laat de belasting laag en leen het te kort komende", maar daarvoor voe len wij niet erg veel. Laat hem, die het meest aan het wegdek bederveni, 't meest betalen, dat is billijk, maar dat ook ande ren die van de wegen op eenigerlei wijze met hun voertuigen profiteeren, meebe talen is alleszins gerechtvaardigd.. Echter moet de belasting toch niet al te hoog worden opgevoerd, want een te hooge belasting zou voor vele bedrijven de ondergang beteekenen. Immers dwingt de concurrentie de menschen om er een snel vervoermiddel .op na te houden en., velen, die zulks nu reeds met groote moeite kunnen doen, zullen, indien de belasting druk voor hun werkauto's wordt ven* hoogd, hun auto's moeten afschaffen en zulks is natuurlijk voor hun zaak aller- bedenkelijkst.. Wanneer de belastingen niet te hoog zijn, zal het aantal motorrijtuigen steeds grooter worden en komt het geschatte bedrag der opbrengst aan "belastingen toch binnen. Sinds eenige jaren is het aantal bijna vier maal zoo groot gewoirdein en wanneer zulks door te hooge lasten niet tegengehouden wordt bestaat er zeker kans dat dit binnen enkele jaren nog heel wat zal groeien. Een feit is het dat niet alle autobezit ters kapitaalkrachtige personen zijn en van deze waarheid schijnen velen nog niet te zijn doordrongen. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ëngstraat 80, HEUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2-25. ONGELUKKEN. TE Erica is de heer K. de Graat, die in gesprek langs de rails liep, door een aankomende tram gegrepen en overreden; beide beenen werden hem afgereden; hij is naar het ziekenhuis te Hoiogeveen ver pen en toen ze dichter bij kwamen kon ik hen zelfs verstaan. De trappen in het oog houden, riep Jamieson. Verdraaid er is hier geen licht. En toen weer: Allemaal tegelijk. Een twee drie. De deur van den kofferzolder wa9 blijk baar van binnen op slot gedaan. Toen ze hem met vereende krachten hadden open- broken en er, te oordeelen naar het la waai, een van hen met de deur nuee in de kamer viel, werd de knop van de:n schoorsteenmantel opzlji igeschoven —het stuk ging open en weer dicht. N;u was ik niet meer alleen in de geheime ka mer. Er was nog iemand in de duisternis, iemand die zwaar ademhaalde, en die zoo dicht bij was dat ik hem met mijd hand kon aanraken. Ik was verlamd van schrik. Buiten klon ken opgewonden stemmen en ongeloovige uitroepen. De koffers werden door elkaar gegooid, de ramen werden opengedaan; en de man die bij mij' in de kamfer was,, stond stil en luisterde. Zijn achtervolgers wisten blijkbaar niet wat ze er van den ken moesten, ik hoorde hem diep adem halen en zich omdraaien om den weg te zoeken in de duisternis. En toen raakte hij mijn hand aan. Een hand in een leege kamer. Hij hield Zijn adem in. Behalve dat hij zijn hand plotseling wegtrok, bewoog hij zich niet. Ik denk dat hij volkomen hulpeloos was van schrik. Toen ging hij achteruit, lang zaam, stap voor stap wijkend voor de hand in den hoek. Zijn adem kon ik niet hooren. Toen hij eenige passen van mij af was, gilde ik als een krankzinnige, en ze hoor de n|mij. In den schoorsteen, gilde ik. Achter den schoorsteenmantel. Den schoorsteen- Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeente^komen voorwaarden. Opent rekening-courant met re^erfergoeding.- Incasseert Binnen- en Buitenjactfosche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop v^Èffecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verko^pt^vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupopjif'tm bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden èt Den^sflt)) rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt S^ferfToketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK*^»" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie In aah^luiting aan onze gevoerde correspondentie met Sint-Nïtsolaas over de thans heerschende algemeene malaise in Hbljand ontvingen wij heden onderstaand per Radio overges^md antwoord SPANJENovember 1926. Sint-Nicbkms die goede Oude^Man, trekt zich van de in Holland heerschend&jnalaise niets an. \l£ant hij is er zeker van dat een ADVERTENTIE IN DIT BLAD denJZqkenman helpen kan. Vraagt onze Advertentie-Tarieven voerd. Op den Haarlemmerweg bij Haarlem is door het springen van een voorband een motorrijwiel over den kop geslagen, tengevolge waarvan de bestuurder ern stig gewond werd. Hij is per zieken auto naar Haarlem vervoerd. Op den Slotejweg te Amsterdam heeft een ernstig motorongeluk plaats gehad, waarbij de 25-jarige bestuurder van het motorrijwiel gedood en de 52-jarige duo- rijder ernstig gewond is. Vermoedelijk is het motorrijwiel in een bocht van den weg mantel. i Met een vloek wierp de man zich op mij en ik gilde weer. In zijn razernij h|ad hij zich in de richting vergist en ik hoor de dat hij tegen den muur aansloeg'. Dien keer ontweek ik hem; ik liep de kalpfer door en greep den stoel. Een seco>nde| bleef hij staan luisteren, toen kwam hij; op nieuw op mij af en ik sloeg hem met den stoel. Ik denk dat het hem Verdoofden want ik merkte even niets van hem, enf toen riep er buiten iemand: -Wij kunnen er niet in!, Hoe gaat— bet open? Maar de man in de geheime kamer was van tactiek veranderd. Ik voelde dat hij heel langzaam op mij toesloop, maar ik wist niet uit welke richting. En toen greep hij mij'. Hij legde zijn hand opl mijn mond en ik beet hem1. Ik was hul peloos, ik stikte haast en er was iemand •bezig om van buiten af door den schoor steenmantel heen te breken. Er scheen al iets geweken te zijn, want er kwam een heel dun lichtstraaltje door het hout. Toen hij dat zag, liet de man m'ij1 los; toen draai de plotseling volkomen geruischloos de tegenovergestelde muur open, ging even geruischlos dicht en ik was weer al leen. De onbekende was verdwenen. In de kamer hiernaast, riep ik opge wonden. Hier naast? Maar mijn stem! werd niet gehoord dooir het geklop op1 den schoorsteenmantel. Toen ik er eindelijk in slaagde mij verstaanbaar te maken wa ren er al een paar minuten voorbij. Toen holden allen naar dat andere ve'rtrek behalve Alex, die doorwerkte tot hij mij bevrijd had. Toen ik weer veilig en' wel op den kofferzolder stond, hoo|ride ik) hen beneden loopen. Na al zijn inspanning om mij! te btef- vrijden nam Alex heel weinig notitie van ter plaatse met groote snelheid tegen een boom gereden. Beide slachtoffers werden naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. O ERNSTIGE MISHANDELING Een 65-jarige vrouw te Amsterdam is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Haar waren met een scherp voorwerp eenige steken toegebracht, waardoor zij bloedend was verwond. Zij wenschte niet op te geven, wie de dader is. Een 50-ja- rige man is aangehouden verdacht van deze mishandeling. me. Hij sprong door de opening in de geheime kamerj elu greep de draagbare brandkast. Ik zal dit in de kamer van meneeir Halsey zetten, juffrouw Innes, zéi hij, en ik zal er een van de detectives de wacht bij laten houden. Ik verstond herfi nauwelijks. Ik kon wel lachen en huilen tegelijk en ik wilde naar bed en een kop thee drinken, en Liddy een standje geven, en de duizend en een dingen doen, die ik bijna nooit 'meer had kunnen doen. En de lucht. De koele avond lucht op mijn gezicht. Toen Alex en ik op de tweede verdie ping waren gekomen, kwam Jamieson ons tegemoet. Hij was kalm en erinstig en knikte begrijpend toen hij het brandkast je zag. Wilt u een oogenblik meegaan, juf frouw Innes? vroeg hij en toen ik toe stemde ging hij mij1 voor naar den oos telijken vleugel. Beneden liepen ze met lampen rond en er stonden een paar dienstboden bij de trap te kijken. Ze gil den toen ze mij zagen en weken achter uit. Alex mompelde iets achter mij, dat ik niet Verstaan kon en liep mij zonder plichtplegingen voorbij. Toen zag ik dat er iemand onder aan de trap lag en dat Alex zich over hem heenboogj. Terwijl ik langzaam naar beneden kwam ging Winters opzij en Alex weer rechtop staan en keek mij aan. Hij had een grijze pruik in zijn hand en voor mij op den vloiejr lag die man wiens grafsteen op het kerkhof in Ca sanova stond Paul Armstrong. MEI ft SBLtB Tiir let L3il tii Ueisder ei AlteuieLngstriat ei le Biaielervasrti ADIO-TELEGRflM. (Wordt vervólgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1