Tweede Blad Nieuwsblad \i 4655 Vrijaas 12 Meier ONS KINDERHOEKJE Ah de HOEST 't slapen belet. AbdusïrooP Bibliotheek te Wijk. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. Vrouwenrubriek BEHOORENDE BIJ HET Bevrijd Uw lichaam van urinezuur Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverhedten uw heele gestel in de war. Daarom is liet zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnse len te verwaarloozen, zooals rugpijn, urine- stoornissen, blaaskwalen, rheumatische pij nen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duize ligheid en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de ver giften uit uw bloed filtreeren. tiet is onverantwoordelijk om de kans te loopen dat zich blaasontsteking, chronische rheu- matiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chroni sche nierziekten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel. In ge heel Nederland is zijn succes bekend. Dui- zende dankbare mannen en vrouwen zeg gen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij knunen ook 11 gezoncl ma ken e n houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Mevrouw »Houd je veel van kinderen Dienstbode, die zich komt aanbieden »Dat hangt voornamelijk af van het loon, Mevrouw.* Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels van verleden week zijn 1. Met pepermunt of met kruizemunt. 2. Gaspitten. 3. Hoofdkaas. 4. Pelgrim (p, pet, peluw, vlaggen, aarde, dik, m.) De nieuwe raadsels zijn: 1. In welk huis- heeft nog noqiteenig mensch gewoond 2. Welke boonen worden nooit gegeten en worden toch in bijna elk gezin dage lijks gebruikt? 3. Zoek de verborgen Hollandschc plaatsnamen in de volgende zinnen: Er loopt een groote dam naar den overkant. Achmed geef de kalk maar hier. Kinderen hoor, nu is het spel uit. De sabel zat i n een lederten schede. 4. Wie kan van de volgende letters een hoofddeksel maken, dat door slechts enkele menschen op de geheele wereld gedragen wordt? gikknnnooors DE AVONTUREN VAN HEINTJE KOOL (Vervolg en Slot.} Op dat oogenblik hoorden ze allemaal een zacht geritsel, alsof er een muis de: kamer inliep. Allen keken naar de deur en wat zagen ze daar? Heintje Kool, die op een drafje de kamer binnentrippelde en met zijn fijne stemmetje riep: Vader, Moeder, Hans en Ans, hier ,ben ik. Nu, dat was me een vreugde, dat Hein tje weer terug was. Natuurlijk moest hij zijn wedervaren vertellen en toen hij alles verteld had, zei .vader: Je bent een heel dapper kereltje, Heintje. En moeder streel de hem met haar vinger over zijn hoofd. Weet je wat, zei vader nu: Heiptje gaat met mij mee, om me den weg' te wijlzen, dan zal ik de vorken en lepels terughalen. Zou je dat wel doen, zei moeder ang stig, alleen naar zoo'n inbreker toegaan? Vader glimlachte kalm. Ik ben niet bang, zei vader. Die inbreker is geen gewone inbreker. Hij deed het omdat hij heel erg verdriet had en geen geld o<m voed sel vo:or zijn zwakke vrouw te koopen. Het was natuurlijk heel slecht wat hij' deed, maar ik geloof toch niet dat hij een slecht mensch is. Ik wil kijken, of ik helm |hel- pen kan. En je weet immers wel, vrouw, dat je nooit bang behoeft te zijn: als je iets goeds gaat doen? Ja, dat is zoo zei moeder, en ze lachte blij. Ga maar gauw, zei ze. Heintje Kool mocht in vaders zak zit ten en zoo gingen ze op stap naar het oude huisje ,waar de man woonde, die de vorken en lepels had weggehaald. Toen vader aanbelde, deed de man zelf open en hij riep naar Deneden: Wie is daar?. Wat moe je? En hij zei dat heel kwaad en onvriendelijk. Maar vader glimlachte hem vriendelijk toe, liep de trap op naar boven en zei zacht: Wees maar niet bang. Er zal niets met je gebeuren, als je mie eerlijk die zilveren vorken en lepels te rug geeft, die je vannacht uit mijn' huis hebt weggehaald: De man, werd heel bleek en stamelde: Vorken... lepels.... hoe weet u dat ik? Vader klopte hem op den schouder en zei: Hoe ik dat weet, komt er niet op aan. Geef ze me eerlijk terug, wil je? De man ging de kamer binnen, waai de zwakke vrouw in bed lag en hoestte. De zak stond op tafel en die gaf hij aan vader. Dank je wel, zei vader, en vertel me nu eens waarom je dat deed, wdst je nu geen ancler middel om geld te krijgen? Want verbeeldt je nu eens, dat de politie je gepakt had, dan was je de gevangenis in gegaan en had je heelemaal niet mper voor je vrouw kunnen zorgen? Heb je MAUW EN KNOR OF REIS. De booze juffrouw geloofdewel dat Mauw en Knor niet met opzet aan haar vlecht hadden getrokken en vriendelijk vertelde zy »Mjjn naam is juffrouw Bromvlieg en myn haar heeft eiken avond een andere kleur 1 Ik was juist van plan om hier wat te gaan rusten en een kopje thee te zetten. Lusten jullie ook thee? Natuurlijk namen Mauw en Knor het aanbod gaarne aan en met z'n drieën hadden zij een vroolyk feest. Mauw at zooveel van het heerlijk gebak, dat hy zoowaar pyn in 2yn buik kreeg I daar wel aan gedacht? De man knikte bedroefd, maar zei niets. Vader ging voort: Je wist natuurlijk geen raad en toen je geen uitweg meer zag, ben je gaan stelen nietwaar? Maar hoor eens, beste vriend, onthoud nu eens goed, dat er altijd een uitweg is, hoor. Hoe groot, onze nip ei lijk heden ook zijn, er bestaat altijd een uitweg. Zoo, en kijk nu eens, hier heb. je tien gulden. Daar kun' je de eerste dagen wel mee rond komen, niet? De man keek met groote oog-en naar vader. Is dat voor mij? vroeg hij] toten heel zacht? Ja, zei vader en lachte hem vriendelijk toe. Toen begon die groote man op eens te snikken. En de vrouw', die op bed lag en natuurlijk alles gehoord had begon ook zachtjes te huilen. Maar dat was natuurlijk allemaal van vreugde. De man greep vaders hand, en zei Dank u wel meneer. Zoo, zei vader en nu heb ik een knecht noodig. Ik heb namelijk een groot kantoor en nu heb ik iemand noodig, die m'et een kar groote pakken naar het station rijdt. Wil jij dat doen, dan krijg je een goed loon? Graag, zei de man, heel graag. Toen ging vader heen. De man kwam bij hem in d|ien,st en bleef nog vele jaren zijn flinkste knecht. En Heintje? Heintje kwam, toen hij van school kwam, bij vader op het kantoor. Daar mocht hij op vaders schrijftafel zit ten en mocht daar vader helpen bij zijin werk. Hij maakte heel moeilijke sommen voor vader en zoo meer. En hoe groot Hans en Ansje later ook werden, ze ble ven steeds even veel houden van hun kleine, kranige broertje: Heintje Kool. •Parys zal altijd bittere herinneringen voor Marie houden.* Een liefdesgeschiedenis •Dat nu niet direct. Het is de plaats, waar zij haar huwelijksreis heen zou maken, als ze ooit trouwde De moderne avondjapon. De avondjaponnen zijn dit seizoen zeer aantrekkelijk en er zijn zoovele uiteen- loopend e modellen in de mode, dat een ieder iets naar zijn gading kan vinden. Een ding is 'bij alle modellen opmerkelijk en dat is, dat de rokken bij jalle beslist wijd zijn. De meesten ervan zijn injgerim- peld en het is tevens opmerkelijk, dat de rokken iets langer zijn, dan het vorig jaar. Als een rok op zichzelf geen plooien heeft ,dan wordt de plooi-idee toch aan gebracht door middel van ruime over- rokken, fladderende inzetsels of wuivende draperieën. Borduursel en velerlei soort is en vogue en bestaat uit zijde, kralen, paarlen of kristalletjes, terwijl franje ook zeer veel succes heeft. Sommige japonnen zijn geheel bedekt met beschaduwde fran je, terwijl weder andere geheele overrok- ken hebben van franje of i nzetsels, die doordat er ontsteking veroor zakende slijm op Uw borst zit, zorg dan, dat er naast Uw bed staat, om U een rustigen nacht te bezorgen. Akker's - Abdijsiroop lost de slijn» op en verdrijft den hoest» prikkel, beroemd en onge ëvenaard bij bronchitis, kink- hoest, slijmhoest en asthma* met franje zijn bewerkt. Ook kant heeft veel aanhangsters, hetzij, dat zij georuikt wordt voor versiering, ofwel om geheele japonnen van te maken. Van de twee aar dige toilletten, die hierbij zijn afgebeeld geeft het eerste een aardige creatie wejer in heel zacht rose georgette. Het slanke, mouwlooze lijfje is van verbluf f enden een voud en steekt dus zeer af bij den rok. Deze is zeer ruim en valt in plooien over een kanten voering, terwijl de afwerking bestaat uit een breeden band van zilver kant. Op den rand tusschen rok en zil verkant is een strookje pastelkleurige bloe metjes genaaid. Knippatronen zijn verkrijg baar in de maten 42, 44, 46, 48 oinder opgave van No. 1186. Kosten 55 cents. Het andere toilette, uitgevoerd inlicht blauw crêpe satin, heeft de ruime ge plooide overrok met de ongelijke onder lijn, welke zooveel opgang maakt. Om de taille wordt een ceintuur gedragen van dezelfde stof, térwijl het borduur al is uitgevoerd in zilver en rose. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van No. 1186. Prijs 55 cents. De gewassenwedstrijd voor het Land van Heusden en Altena Door de Noordbrabantsche Mij. van Landbouw werd onder de kleine boeren in het land van Altena en Heusden een gewassenwedstrijd georganiseerd. Het verslag daarvan is thans versche nen en daaruit blijkt, dat opgegeven waren perceelen wintertarwe, haver, erwten, sui kerbieten, zomertarwe en aardappelen. Niet voor alle genoemde gewassen kon de com missie een eersten prijs toekennen, terwijl 't perceel zomertarwe geen prijs is uitge reikt. De commissie heeft bij de beoordeeling der gewassen in de eerste plaats rekening gehouden met de markt- of verkoopwaarde van het gewas en vervolgens met stand, zuiverheid, onkruiden, plantenziekten, lig ging der perceelen enz. Het oordeel der commissie is als volgt samen te vatten: In het algemeen kan worden aangeno men, dat de deelnemers nog niet voldoende zorg aan hun gewassen hebben besteed. Verschillende waren er bij, wier gewassen niet voldoende zuiver stonden of vier per ceelen niet voldoende waren behandeld. Ook waren niet alle deelnemers van de noodzakelijkheid doordrongen om raszui ver en ziektevrij zaai- en pootgoed te ge bruiken en het land een voldoende be mesting te geven. Met vorenstaande wordt niet gezegd, dat de gewassen slecht wa ren, maar allen dat ze beter hadden kun nen zijn. Er is niet uitgehaald, wat er uitgehaald kon worden. Vooral in dezen tijd, nu de prijzen dalende zijn, moet wor den gezorgd, dat de- productie zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Loevestein geen kruitmagazijn meer. Toen verleden jaar onze groote land genoot Hugo de Groot in alle beschaafde landen werd herdacht, sprak men natuur lijk weer veel over zijn vlucht uit Loeve stein. Velen maakten een verre reis om het beroemde Slot, „waarvan de wereld sprak'", te bewonderen. Men verwachtte een goed gerestaureerd kasteel te zien en zag.... een ruïne. Is dat Loevestein"? vroeg mij de Pool- sche gezant en toen' ik zijn vraag bevesti gend beantwoordde, keek hij mij onge- loovig aan en ik schaamde mij voor mijn vaderland, toen hij zoo iets mompelde van „het is een groot volk, dat zóó zijn ïgroote mannen eert." „Verboden te rooken" staat in vier talen aan den ingang van het Slot. Ecu weggeworpen lucifer, één stompje sigaar één vonk kon de ernstigste gevolgen bob ben, want Loevestein was een kruitmaga zijn. Was. Is het tengevolge van een be zoek dat de oud-ministers Colijn, Iden- burg, Rainbonnct en andere aanzienlijke heeren kort geleden aan onze vroegere staatsgevangenis brachten? Hoe het zij, onze Regeering heeft de kelders doen ontruimen ook den kelder onder den Maastoren, waarin één van Holland's stadhouders werd opgesloten en die dienst deed als munitiewcrkplaats. Hulde aan onze Regeering! Zij verdient den dank van gelukkig nog zeer velen, die oog en hart hebben voor Ncerland's sclioo- ne geschiedenis. V. Hier ter plaatseheeft zich een Comité gevormd, met het doel, in ons dorp een bibliotheek te krijgen. En het is gelukt. Door de „Centrale vereeniging voor Rei zende Bibliotheken," gevestigd te Broek in Waterland, is ons toegestuurd een kist met honderd boeken. Honderd mooie boe ken, die er zeer verzorgd uitzien, alle netjes gekaft, gereinigd en voorzien van etiketten. Het behoeft ,gecn betoog dat die boeken netjes en zindelijk moeten blij ven! Het is werkelijk een lust het kastje te zien staan, in één der lokalen van de la gere school, alhier. "Dat is een vooruitgang voor Wijk. Tot nu toe was er alleen de school bibliotheek, met boeken dus, hoofdzake lijk bestemd voor jeugdige personen. Nu kunnen ook ouderen zich het genót ver schaffen van een aangenaam leesuur. Hoe vaak toch uit men' de woorden Hé nu wou ik dat ik een mooi boek had, op winteravonden, wanneer T bui ten spookt, wanneer de wind om de hoe ken der huizen giert en de regen tegen de ruiten striemt en klettertWelnu, de gelegenheid is er, om zoo'n mooi boek te halen. Maakt er nu ook gebruik van. Haalt iedere week een boek. De kostprijs is zeer gering: 3 cent per week en per boek. Iedere^ week moet een boek uitge lezen worden en teruggebracht. Men kan dan een ander er voor in de plaats krijgen. Op welken dag en welk uur de uitreiking der boeken plaats heeft, wordt nog nader bekend gemaakt, (zie o.a. Vrijdag a.s. in de aanplakkast). Wat den inhoud der boe ken betreft, deze is in hoofdzaak twee erlei.: ten eerste is er een collectie voor volwassenen en ten tweede een jeugdaf- deeling. Ook bij de laatste echter zijn veel exemplaren, die ook door oudere perso nen met veel genoegen gelezen zullen worden. En nu aan 't lezen! Wie leest loopt niet langs de straat. Wie leest, verveelt zich niet. Wie leest, verschaft zich aangename uren. En wat meer zegt: Wie leest, verrijkt zijn geest, verruimt zijn blik! En als dus heel Wijk leest, dan stijgt het geestelijk peil van Wijk. Werkt allen daartoe mee. Zorgt, dat ons leesregister een groot aantal namen bevat. „De Centrale Vereeniging voor Rei zende Bibliotheken'" verricht nuttig werk, door heel ons land heen. Steunt dit werk, door lid te worden van de thans opge richte „Afdeeling Wijk" dezer vereeni ging HENK WOLTERS. Wanhopig echtgenoot (terwijl hy zijn vrouw, die in tranen baadt, zyn portefeuille toesteekt»Hier, en schei in hemelsnaam uit met huilen I 6a dan maar naar binnen en koop dien ellendigen hoed dan maar!* Vrouwtjelief»0, je bent toch ook zoo'n schat 1 Hou eens even die ui voor me vast, wil je?« OOM KA REL. Overal verkrijgb. in kokers f 1.50, f 2.75, f 4.5(J De groóte flacons zijn voordeeliger.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5