Derde Blad voor het Land ran Heusden en Altena, de Langstraat sn de Bommelerwaard. F*. JOH. DE MOL F*. JOH. DE MOL F'. JOH. DE MOL F\ JOH. DE MOL P. JOH. DE MOL 10.4655 Kantongerecht Heusden Harde Baard Verstopping' Parlementair Overzicht. 1 Plaatselijk Nieuws Kleeding naar maat. BEHOORENDE BIJ HET HEUSDEN. Wollen dekens 5.95-6.95 Gestikte dekeno 7.95-8.95 Fantasie dekens 8.25 9.75 Molton dekens 1.29 1.75 Bedspreien 4.25-4.95 Kapokbedden 19.95-24.50 Veeren bedden 42.50-52.50 Kapok matrassen 34 50-42.50 Zeegras matrassen 9.75-11.75 Vlokke bedden 43.75 Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN van Vrijdag 5 Nov. 1926. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Quarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga. 66 zaken staan er op de rol, van welke er 4 kinderen betreffen. E. A. v. B. koopman te Wijk', had hl zijn vrachtauto rijdende geen signaal gege ven bij het passeeren van een hoek in den Hoogen Maasdijk, aldus het proces-ver- baal van den wachtmeester der marechaus- sée Rooms, die ter terechtzitting bij het 1 in het proces-verbaal gerelateerde, vol hardde. Twee jonge dames n.l. W. Zonne veld uit Wijk en Adriana Kraaij uit Veen verklaren als getuige a décharge dat ver dachte wel degelijk signalen heeft gegeven en wel vóór het ingaan van den draai. Wachtmeester Rooms houdt vol dat ver dachte wel signalen heeft gegeven maar eerst toen hij den draai reeds was gepas seerd. De Kantonrechter,die overigens absoluut vertrouwen stelt in den Wacht meester Rooms, zegt, dat z.i. de mogelijk heid niet is uitgesloten dat er eene ver gissing in het spel is en meent daarom dat het wettig en overtuigend bewijs niet is geleverd, weshalve verdachte wordt vrij gesproken. In de in de vorige zitting uitgestelde zaak contra W. v. B. mandenmaker te Haarsteeg, wien dronkenschap bij eerste herhaling is ten laste gelegd, verklaart de verbalisant marechaussee Jansen dat verdachte stom dronken is geweest en dat hij, toen hij was ontnuchterd, nog eenige liefelijke woorden aan het adres van den .marechaussée heeft gericht. De Kanton rechter zegt dat verdachte een vervelend individu is, dat te Haarsteeg telkens in de gort roert en waaraan nu maar eens 'n eind moet worden gemaakt. Veroordeeling; 3 dagen principale hechtenis. G. B. koopman te Babyloniënbroek had een ongekeurd, zijn natuurlijken dood ge storven kalf vervoerd. Kantonrechter: Waarom vervoerde je dat kreng f Verdachte: Ik heb het kalf vervoerd naar huis over den Biesheuvel en heb het thuis uitgeslacht. Van het vleesch heb ik de honden wat gegeven en de rest heb ik met creolien overgoten en begraven. Kantonrechter: Waar haalde je die cre olien? Verdachte: Ik had thuis nog wat in een flesch staan. Maar Edelachtbare het was alleen mijne bedoeling om de huid te hebben om wat te verdienen voor mijn ouden, armen vader. Bij het scheren van de meest harde en stugge baard geen last van stuk gaan of schrijnen der huid, indien men vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30» Tube 80 ct. PUROL Kantonrechter tegen den getuige Jansen: Ken jij den verdachte nog uit den tijd toen je te Dussen waart? Getuige Jansen: Ja Edelachtbare, hij sjouwde veel in krengen en hij drinkt een stevigen borrel. Kantonrechter: Ah, ah, ventje dat is wat anders dan geld verdienen voor je ouden vader, krengen slachten zonder aangifte daarvan te doen en wat je er dan aan ver dient omzetten in jenever is meer dan een schandaal. Feitelijk moest ik je maar eens eenige dagen achter slot en grendel laten zetten, maar voor dit keer wil ik het nog bij eene boete laten; ik geef je in Naam der Koningin f 30 boete of 20 dagen hech tenis. M. d. H., landman te Herpt had ook al zonder er aangifte van te doen een ge storven kalf geslacht, dat hij cadeau had gekregen "Van Janus Buijs te Herpt. Kantonrechter: Wat moest je met dat cadeau doen? Verdachte: Het was me alleen maar om de huid te doen, want het vleesch heb ik netjes begraven? KantonrechterWat versta je onder net jes begraven? Verdachte: Jao za'k" mèr zeggen in een kuiltje bij m'n huis. Kantonrechter: Ik weet dat je meerma len krengen slacht. En wat doe je met het vleesch. Komt het nooit terecht in magen van Bosschenaren? Verdachte: Nee, Edelachtbare, nooit; ès ze me er ooit op betrappen, d^t ik rot vleesch verkoop, dan mag de met me doen wè ge wilt. Kantonrechter: Ja dat weet ik en als ge ooit betrapt wordt op verkoop van vleesch van gestorven dieren, dan krijg je een straf van me waar heel Herpt van zal daveren, wees daarvan verzekerd. Nu zal ik je nog een lichte straf geven, want ik weet dat je overigens goed oppast en me niet zult misleiden; je krijgt nu f 10 boete of 5 dagen naar een plaats, waar ze je zeker geen doode kalveren cadeau zullen geven. C. B. autobusondernemer te Aalburg had op 6 Sept. j.l. een op zijn dienstre geling aangekondigden dienst niet gereden. Verdachte zegt stukken te hebben gehad, Eiken Salontafels 13.95 Huiskamertafels 6.95 Waschtafels 5.25 Nachtkastjes 7.25 Stroomatstoelen 2.30 Schilderyen, per paar 1.78 Spiegels 1.89 2.19 Ledikanten 6.95 Kinderledikanten 10.75 Vloerzeil 183 cM. 1.59 Cocos 100 cM breed 1.79 Veeren 55 ct. Kapok 89 ct. zoodat hij niet op tijd kon rijden. De veldwachter Werther, als getuige ge hoord, verklaart dat verd. hem gezegd had dat zijn motor stuk was. Verdachte had een half uur gestaan en toen zoo'n beetje staan prutsen. Te 5,15 had verdachte uit Woudrichem moeten vertrekken, maar te plm. half zes kwam hij pas aan; hij had dus direct moeten omkeeren en niet tot 6,20 moeten wachten. Toen verdachte te 6,20 den motor aansloeg, liep deze prach tig- Kantonrechter: Waarom ben je na aan komst te Woudrichem niet direct terug gereden? Dat je stukken hebt gehad, daar van geloof ik geen steek. Verdachte,: Ja, ik heb toch stukken gehad. Getuige WertherVerdachte is ajtijd erg onverschillig, dwars en brutaal. Ook heeft hij gezegd, dat hij geen steek gaf om hetgeen Burgemeester en Wethouders voor schrijven. Kantonrechter: Waarom ben je toch al tijd zoo dwars, brutaal en artlemachtig vervelend? Concurreer eerlijk, maar doe het niet op zoo'n hoogst onaangename manier. Verdachte: Ja, ik ben altijd zoo zenuw achtig. Kantonrechter: Dat heb je me al eens meer verteld, maar dan móet je je zenu wen en driften maar in bedwang houden, zoodat een ander er geen last van heeft. Je onaangenaam optreden tegen personen waarvan je meent dat ze je iets in den weg leggen, verveelt me al lang en een gezegde dat je niets geeft om het geen Burgemees ter en Wethouders voorschrijven, komt allerminst te pas en vooral niet van een joggie van 21 jaar dat pas komt kijken. Je moet nu maar eens f 20 boete beta len of anders 10 dagen gaan zitten. Aan J. v. d. W. landbouwer te Haar steeg werd ten laste gelegd dat hij op een met een paard bespannen kar gezeten geen teeken heeft gegeven toen hij een rijweg inreed en dat hij bij het ingehaald worden door een auto, niet is uitgeweken'. Kantonrechter: Waarom heb je geen teeken gegeven en waarom ben je niet uit geweken? Verdachte: De juffer was nog zoo wijd achter me dè ze nog goed veur langs kon. Ze ree hard, wel 50 Kilometer zoodè 'k nie uit kon haolen. Toen ze blaasde was ik 't huukske al om. Mèr wi'k oe is wè zeg gen Edelachtbare 't was de juffer om niks anders te doen dan om een neiding, want 't ding daar ze mee rijdt is beroerd slecht. KantonrechterHeb jij er dan verstand van? Verdachte: Dè wee'k nie, mèr 'tding is nie veul. Getuige juffrouw Jansen verklaart, dat ze al lang achter verdachte had aangere den en vele signalen had gegeven^ maar of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. dat verdachte niet op zij ging.. Bijl iden keiweg wilde zij links passeeren, omdat zij er anders niet langs kon. Ze reed toen tegen een petroleumwagentje op en kreeg f 6 schade. Ook had verdachte geen tee ken gegeven toen hij van richting wilde veranderen. Getuige van Eeten verklaart niet gezien te hebben dat verdachte een teeken heeft gegeven toen hij van richting veranderde. Wel weet hij dat hij niet op zij reed en dat juffrouw Jansen meerdere signalen heeft gegeven. De Kantonrechter zegt dat hij wil dat in het kanton Heusden op den weg behoor lijk wordt uitgeweken. Het ten laste ge legde feit „geen teeken geven" acht de de Kantonrechter niet bewezen en spreekt verdachte daarom daarvan vrij, maar het feit van „niet uitwijken" neemt hij als geheel bewezen aan en veroordeelt ver dachte daarvoor tot f 10 boete subsidiair 5 dagen hechtenis, terwijl aan juffrouw Jansen f 6 schadevergoeding moet worden betaald. P. A. H. werkman te Werkendam had den nachtwaker Baggerman vastgegrepen en hem een slag met de rechtervuist tegen de linkerbovenkaak gegeven, zoodat Baggerman op den grond viel en zijn lin kerhand werd ontveld, zoodat er een dok ter bij te pas moest komen. Eeni du,te klap, die f 40 sub. 20 dagen kost. Nu stonden terecht twee leden van het Woudrichemsche Trio, zooals de Kanton rechter het uitdrukte. G. S. fabrieksarbeider te Woudrichem had in dronkenschap de openbare orde verstoord. Kantonrechter: Beken je het ten laste gelegde Verdachte: Ik heb niet gevochten, maar ben wel dronken geweest. Getuige Werther: Hij was dronken, vloekte en tierde, stoof tegen mij op en dreigde met allerlei moois. Kantonrechter: Verleden week ben je bij mij geweest om te vragen je welwil lend te willen behandelen, maar nu hoor ik waarachtig dat je een tijdje geleden bij de wed. van Bergeijk de boel mee stuk hebt helpen slaan en dat je verleden week Zaterdagavond ook weer aan den gang bent geweest. En met het Festival heb Jekkers Winterjassen Ulsters Jongensjassen Regenjassen Fantasiebroeken Manchesterbroeken Pilowbroeken Gryze broeken Manchesterjassen 8.75 11.50 9.75 tot 29.50 43.75 tot 25.— 6.75 tot 16. 18.50 3.95. 3.85 4.25 2.95 je de Heusdenaren ook al den noodigen last aangedaan. Dacht je dat ik nu nog clementie met je kan gebruiken"? Je bént een ellendeling en wees ervan verzgjc^rd- dat ik aan je telkens meer dari bèróéVd optreden gauw een eind zal maken. Of, ik je nu een tijdje naar den. Bosch zal sturen of je nog eene boete wil geven is eene moeilijke beslissing voor mij. Verdachte: Edelachtbare, geef me alsje blieft geen gevangenisstraf. Ik zal het nooit weer doen. Kantonrechter: Nog een keer, maar dan voor 't allerlaatst, wil ik je nog eens een boete geven en wel f 25 of 10 dagen. P. M. visscher te Woudrichem, no. 2 van het Trio -staat ook terecht vooir het verstoren der openbare orde in dronken schap. Verdachte bekent. Getuige Werther: Deze verdachte is net eender als de vorige. Het laaste half jaar is het treurig met hemj. Getuige den Toom: Jammer genoeg heb ik j.l. Zaterdag niet kunnen constatee- ren dat verdachte dronken was. Overi gens is hij net als de vorige verdachte. 'tZijn ellendige lastposten. Ook deze verdachte kreeg een flink standje van den Kantonrechter in den zelfden geest als Trio no. 1. Met f25 boete of 10 dagen hechtenis kan ook hij naar zijn geboorteplaats terugkeeren. Voor burengeruch kregen beide laatstge noemde heeren bovendien ieder nog f 10 subsidiair 5 dagen, zoodat ze langzamer hand wel zullen gaan beseffen dat het beter is om rustig burger van het rustig stedeke Woudrichem te zijn dan een last post voor hun medeburgers en voor de politie. Nogmaals: Het verdrag met Bel gië. De groote rede van minis ter Karnebeek. Weer bezwaren. Interpellaties. 's Gravenhage 11 Nov. Er kunnen zich toch soms rare geval len in de Kamer voordoen. Het oude ge zegde van „voor stoelen of banken" staan te spreken wordt daar van tijd tot tjijld werkelijkheid. Dat was bïj'v. het geval, toen de communist de Visser zijn bezwa ren tegen het Belg. Ned. Verdrag uiteen zette, dat bij een indirecte militaire over eenkomst met België noemde, een oor- logstractaat met een land, dat militair en diplomatiek verbonden was met de nieuw opkomende imperialistische macht in Eu ropa, die zich om Frankrijk groepeert en een bedreiging voor den vrede is. Er was geen enkel kamerlid meer, om naar zijn woorden te hooren. Gelukkig waren de journalisten er nog en de stenografen En ook eenige ministers. Maar van colle giale belangstelling gesproken... ho, maar. Nadat Mr. Kortenhorst r.k. nog zijn be zwaren tegen het verdrag had uiteengezet het regelde z.i. de verhouding tus- schen de beide landen slecht en was geen basis voor goede verstandhouding ds. Lingbeek in een gemoedelijk, ondeugend speechje had verklaard niet met den mi nister te kunnen meegaan en de heer Al- barda voor nieuwe onderhandelingen had gepleit,/ n welke richting ook het betoog Als Uw Kind Hoest geeft het dan onverwijld de genezende Mijnhardt's Thijmsiroop Hoeststillend, slymoplossend, verzachtend. By Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mynhardt op verpakking. Let hierop. van den heer de Visser c.h. ging, was ein delijk het woord aan minister van Karne beek. Nu, toen was er wel belangstelling in de Kamer. Slechts weinig banken ble ven onbezet en voor een bijna ademloos toeluisterend auditorium begon de heer v. Karnebeek zijn rede, zijn „groote rede" zooals velen het uitdrukten. Twee volle uren sprak hij, aan één stuk. Verontwaar digd wees hij de bewering van de hand', dat onze hoogheidsrechten werden aan getast en onze veiligheid in geva;ar ge bracht. Indien zulks juist ware, riep de minister uit, dan zou de regeering dut; verdrag niet aanvaard hebben. Het was juist de bedoeling geweest van de mannen die aan het tractaat hebben gearbeid;,, om de souvereiniteitsrechten veilig te stel len. En wat de doorvaart van Belgische oorlogsschepen betreft, indien in de toe komst daarvan sprake zou zijn, dan zoiP ten aanzien van die kwestie geeji beroep kunnen worden gedaan op den tekst van dit verdrag. De cassus-belli-verklaring was een kwestie, die Nederland heeft uit te leggen. Om omtrent de beteekenis van de casus-belli-verklaring te Brussel een vraag te stellen, daarvoor was dus geen aanlei-^ ding. Overlegging van "de verklaring der Belgische regeering, waarbij België afzag van vroegere mibitaire en politieke eSschen wat de heer Tilanus gevraagd had, was onmogelijk omdat zulks in Augustus '24 mondeling geschied was. Nu dat Antwer- pen-Móerdijk-kanaal? De minister had op- Jongenstruien 1.95 Jumpers 2.95 Tricotpakjes 2.45 Vesten in allep ryzen. Manstruien 3.75 5.75 Tricot Heeren borstrok ken 1.65 Tricot Heerenpantalons 1.65 Directoirs 49 Damesborstrokken 1.15 Corsages 0.50 Corsetten 1.20-1.85 ;s ij i i gemerkt ld at men steeds de voordeelen van het kanaal betwist heeft, maar een werkelijk overwegend bezwaar had hij niet gehoord. Toegegeven, het was niet onmo gelijk, dat het kanaal van invloed zou zijn op de concurrentie tusschen Antwer pen en Rotterdam, maar er was daarom geen sprake nog van ramp of zelfmoord. Kort en goed: het verdrag was geen be dreiging van de Nederlandsche nijverheid. Er was geen reden dit verdrag te weige1- ren tegenover Antwerpen en de Vlaamsche bevolking en daarom: wanneer gevraagd wordt naar nieuwe onderhandelingen, dan zeg ik U, dat ik op dien weg niet zal kun nen medegaan. Het is mijn grondige over tuiging dat het verdrag, dat ter ratificatie wordt voorgesteld, u w goedkeuring waar dig is. Men zal moeten huiveren voor een andere uitspraak, aldus concludeerde de minister in beteeken/svolle niet te misken nen hoogst ernstige woorden. En de Ka mer applaudiseerde onder den indruk. Maar al waren door het betoog van den minister vele weifelaars tot voorstanders gemaakt, de overtuigde tegenstanders hiel den voet bij stuk. Dat bleek bij de re plieken. De heer Lovinck c.h. vonjd in de rede van den minister geen enkel argu ment, waarmee de concessie van het ka naal verdedigd kon worden. En juist tegen het beginsel van dat kanaal had hij over wegende bezwaren. De heer Krijger c.h. vond nog steeds dat het Schelde-regime te ver gaat en door 's ministers verkla ringen ten voordeele van het kanaal was hij evenmin overtuigd. In denzelfden geest sprak weer de heer Brautigam s.d., De concurrentie van Rotterdam ten opzichte van Antwerpen was uiterst moeilijk en werd door de kanalen verzwaard. Dan was er nog de heer Kersten, die zijn pppositie handhaafde en ook natuurlijk de heer Knot tenbelt v.b., die de verklaring, kwam af leggen, dat het geld voor de bekende ad vertenties tegen het verdrag uitsluitend uit bijdragen van Nederlanders was verkregen. Alsook nogmaals zijn bezwaren te berde bracht: Schelde-regime, de samenstelling- van de commissie van arbitrage, prijsge ven van het recht van beslag en de looas- regeling in de Wielingen, omdat wij niet meer het recht zouden hebben een loods boot daar te hebben. Tenslotte deed hij de mededeeling, dat een mot/e om de besprekingen met Bel gië te heropenen zal worden ingediend. Het verdrag was een zwart vlek in onze historie. De heer Tilanus c.h. kon niet meegaan met de verklaring inzake de door vaart der Belgische oorlogsschepen, juist omdat deze kwestie buiten het verdrag blijft. Maar nadat de heer v. Gijn nog had medegedeeld dat de Vrijheidsbond niet aan de totstandkoming van liet tractaat kan medewerken, kwam mr. Heemskerk a.r. er de aandacht op vestigen dat de mi nister heropening der onderhandelingen heeft afgewezen en dat deze mogelijkheid dus zou beteekenen een aftreden van de zen minister. Ratificatie beteekende: een Europeesch probleem uit de wereld. Wat nu de doortocht van Belgische schepen aangaat, was deze spreker van meening dat, als België verklaart, dat er niets ver anderd is dat zulks dan beteekènt, dat België ons recht om de Schelde te sluiten erkend heeft. Mr. Marchant betoogde de wenschelijkheid van een motie, waarin de wensch wordt uitgedrukt, het overleg voort te zetten, teneinde alsnog met België tot overeenstemming te komen. De bezwaren tegen het verdrag waren n.l. dat Neder- land's recht om de Schelde niet uitdruk kelijk was vastgelegd, en het Antwerpen- Moerdijkkanaal. Maar deze motie werd nog niet ingediend, omdat eerst het debat voortgang moest hebben. De v.d. spreker wilde blijkbaar eerst den minister nog eens uit zijn tent lokken en afwachten, wat deze er wel van zou zeggen. ANDEL. Tot bestuurslid van het Comifé voor Winterlezingen is in de plaats van den heer C. Redert, die deze gemeente heeft verlaten, gekozen de heer D. G. Mans, alhier. AMMERZODEN. Zandagavond hield onze fanfare »St. Caecilai haar gewone jaarlyksche vergadering aanwezig waren alle leden, doch de opkomst van het Hoofd bestuur mag niet rooskleurig genoemd worden. De directeur, de WelEd. Heer P. Baselaar leidde de vergadering. Aller eerst werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd, daarna werd voor gesteld voor de heeren Honoraire leden in begin Januari a.s. een uitvoering te geven, welke zal bestaan uit een humo risten wedstryd. Ook werd besloten in Augustus 1927 een groot nationaal concours te houden voor muziek- en zanggezelschappen, waar aan, gezien het succes van het vorig jaar, eeker verwacht wordt dat het zal slagen, utinoodigingefi zuilen eerstdaags worden verzonden. Daarna kwam aan de beurt verkiezingen van twee bestuursleden, n.l. de heeren JASSEN, vanaf 24.50 COSTUÖMS 26 50 MANTELS 16.00 Prima bewerking. Coupeur aan huis te ontbieden. Stalen op aanvraag. Broekstofien 90 Manchester 125 Pilow 95 Johan van Doornmalen, secr., en Louis van Doornmalen Jzn., comm., welke beiden weer by acclamatie werden herkozen. Toen volgde de aanstelling van negen adspirantleden tot lid. Na nog enkele besprekingen welke van minder groot be lang waren, werd de vergadering gesloten en ging ieder weer huiswaarts. Nieuwsblad -—O-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9