Derde Blad Jtfettwsblad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 1.4651 Fa. JOH. DE MOL 1 F*. JOH. DE MOL «Pb 1 Grijp F*. JOH. DE MOL F*. JOH. DE MOL F". JOH. DE MOL DAM RUBRIEK. Parlementair Overzicht. Kleeding naar maat. BEHOORENDE BIJ HET HEUSDEN. Wollen dekens 5.95-6.95 Gestikte dekens 7.95-895 Fantasie dekens 8.25 9.75 Molton dekens 1.29 1,75 Bedspreien 4.25-4.95 Kapokbedden 19.95-24.50 Veeren bedden 42 50-52.50 Kapok matrassen 34 50-42.50 Zeegras matrassen 9.75-11.75 Vlokke bedden 13.75 Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. De nieuwe Oplossings Wedstrijd. Zooals gemeld zouden we deze weck een begin maken met den wedstryd. We geven weer 10 problemen.#e!ke week één. Voor elk goed opgelost en op tyd inge zonden probleem worden twee punten toegekend. TWEE PRIJZEN worden be schikbaar gesteld. Zijn er meerdere die het maximum aantal te behalen punten hebben, dan beslist het lot. We geven twaalf dagen tijd voor het oplossen en inzenden van het geplaatste probleem. We hopen op veler medewerking. Doet allen eens Uw best, wij zullen het U niet Al te moeilijk maken. PROBLEEM No. 1. drag! betreffende, dien doortocht niet kon worden aangevoerd, want de tekst sluit de oorlogsschepen uit. In elk geval stond dit vast: Geen verandering in het politiek en militair régime van de Schelde en onze souvereiniteit bleef ongerept. Tegen de kanalen waren geen doorslaande be wijzen van nadeeligcn invloed aangevoerd. En, zoo riep de minister uli, zooals de zaken nu staan, gezien de fase 'waarin wij nu verkeeren, dienen wij onder het verle den 'een streep te zetten. Wij moeten niet terug naar het verleden van wederkeerig wantrouwen en tegenstellingen tusschen beide, landen. Wij moeten het gezicht wen den naar de toekomst. Nu moest het af- loopen en de kwestie beëindigd worden. Geen nieuwe onderhandelingen meer. Het laat zich begrijpen dat in de zaal van de Tweede Kamer een mlet electri- citeit geladen atmosfeer was, tijdens de rede van den minister. Toen: de stem|- ming. Eerst de motie-Marchant tot her opening der onderhandelingen. Verworpen. Met 53 tegen 44 stemmen. Dit geeft moed aan de voorstanders van aanneming, voor de stemming over het verdrag zelf. De heer Braat, onversaagde verdediger van de belangen van den boerenstand, komt nog even zijn stem vóór het verdrag mioti- veeren. Dan, onder geweldige spanning, komt het verdrag zelf in stemming. En het komt er, op het nippertje, met 50 tegen 47 stemmen. De minister had dus overwonnen. En het gevaar voor dezen bewindsman, wel licht voor het geheele kabinet was gewe ken. Vreugde in het kamp der voorstan ders. Handen worden gedrukt, de minister wordt gecomplimenteerd. Niet lang daar na vonken de gelukwenschen langs de te legraafdraden. Troelsfra feliciteert den mi- Maar het hielp niet. Dan is er een actie te wachten, uitgaan de van de drie landarbeidersbonden. Zij hebben besloten 'dbn minister van arbeid om een wetsontwerp ter bescherming van den landarbeider en regeling van d:en ar beidsduur te vragen. Een begin dus van de sociale wetgeving voor den landbouw. POLITICUS. 'AV, iÜ sf- Jongenstruien 1.95 Jumpers 2.95 Tricotpakjes 2.45 Vesten in allep r ij z e n. Manstruien 3.75 5.75 Tricot Heeren borstrok ken 1.65 Tricot Heerenpantalons 1.65 Directoirs 49 Damesborstrokken 1.15 Corsages 0.50 Corsetten 1.20-1 85 Stand in cijfers Zwart 8 sehyven en 1 dam op3, 10, 14, 18, 23, 27, 28, 36 en dam op 2. 'Wit 9 schijven en 1 dam op: 17, 35, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 48 en dam op 46, Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 24 November a.s. H6t inzenden per briefkaart is voldoende. De namen der goede oplossers worden gepubliceerd in de rubriek van 26 Nov. a.s. De laatste loodjes. De mi nieter gered. Emotie-volle kamerdagen. Nieuwe plannen. 's Gravenhage 18 Nov. Nu, aan emoties heeft het de laatste uren vóór de aanneming van het Belgisch- Nederlandsche verdrag niet ontbroken. Eerstens het verdrag zelf. De re- en du plieken kwamen vrijwel aldoor op het zelfde neer. Een enkel lid kwam verkla ren, o.m. Kortenhorst, r.k., dat de minis ter in zijn repliek de voor hem bestaande bezwaren had weggenomen. En dan ein delijk: de slotrede van minister v. Karne- beek, die de laatste wankelmoedigen moest overtuigen. Voor de derde keer minstens verzekerde hij in zake de kwestie der Belgische oorlogsschepen dat, wanneer er ooit sprake zou kunnen zijn van doortocht van oorlogsschepen, de tekst van dit ver- nister met een lang telegram. De pers ter eene zijde jubelt, de andere zijde spreekt schamper over de overwinning, op het kantje af. Maar in België heerscht vreug de. Een eervolle en redelijke oplossing was het, zei graaf Carton de Wiart, oud'- eerste minister en oud-gezant te 's Hage. Ook in Volkenbondskringen groote vol doening. Omdat Nederland zijn politiek van internationale toenadering gestand ge daan heeft. Wanneer de resultaten van het verdrag werkelijk zoo zullen zijn, als de optimistische beschouwingen in binnen- en buitenland doen verwachten, dan kan wer kelijk deze merkwaardige 11 November wapenstilstandsdag, een grootsche histo rische herdenkingsdag worden. Maar veel heftiger ging het toe bij de interpellaties over de militaire relletjes. De bezwaren van interpellanten kennen we reeds. Waar de ruzie in de kamer eigenlijk over aankwam, was een bijna persoonlijke antipathie van eenige afgevaardigden. Dhr. Duijs maakte zich heel boos, omdat de voorzitter hem aldoor op de vingers tikte wanneer hij de dingen forsch en scherp zeide. Hij beet den voorzitter boos toe, dat hij niet altijd met bijbelteksten be streden wilde worden. De heer Zadelhoff had vooral grieven tegen den heer v. Dijk, wien hij toevoegde, dat hij het 9q gebod Vergadering van den raad der gemeente BRAKEL op Zaterdag 13 November 1926 des v.m. 11 uur. Voorz.E.Achtb. Heer S. v'. Dalen. Tegenwoordig alle leden. Na opening en het lezen der notulen van de vorige vergadering welke onver anderd worden vastgesteld, komt allereerst aan de orde de voorloopige vaststelling der gemeenterekening 1926. De Voorzitter vraagt of nog een der le den het woord verlangt of iets omtrent de rekening wenscht te weten. Dit niet het !ge- val zijnde, stelt hij voor de rekening vast te stellen overeenkomstig het bij de aan bieding medegedeelde ontwerp-besluit. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. De Wethouders stemden niet me de, ingevolge voorschrift der gem.-wet. De rekening bedraagt in ontvangst ge wone dienst f 77688,30 in uitgaaf gewo ne dienst f 74684,04. Batug slot f 3004,26. Kapitaaldienst ontvangst f 38182,50, uit gaaf f 39482,50. Nadeelig slot f 1300. Vervolgens wordt aangeboden de be grooting voor 1927. Deze zal op de sec retarie ter lezeing worden gelegd. De Voorzitter deelt mede dat de plaat selijke inkomstenbelasting hetzelfde bedrag zal moeten opbrengen als het vorige jaar. Deze begrooting zou gunstiger geweest zijn, doch men beschikt niet over een zoo groot batig saldo als in de vorige dienstjaren, daar de buitengewone aflos sing van geldleening uit de gewone midde len thans haar invloed doet gevoelen. Een ontwerp-besluit tot wijziging van de begrooting voor 1926 waarbij enkele posten worden verhoogd en weer ande ren verlaagd, wordt zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Een verzoek van de Vereen, voor Chr. Vacantie-Kolonies om subsidie voor een harer instellingen. De Voorz. wijst er op, dat menschen uit de gemeente zelden naar dergelijke inrichting willen en de gemeen te dan overigens aan eigen zieken en be- hoeftigen zooveel te doen heeft dat hij voorstelt op dit verzoek afwijzend te be schikken. Aldus wordt besloten. Naar aanleiding van een schrijven van de Afd. Zaltbommel van den Ned. Bond direct hy uwe gevoelige en hinder lijke zweren, steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen oude en verwaar loosde wonden, open beenen naar de wereldberoemde Oprechte Winsnmer Zalf, zy geneest u onmiddellijk, alsook winterhanden en voeten, smetten, kloven, barsten, fijt, likdoorns en wratten; dauw-, baard- en ringworm enz. enz. Prjjs per bus f 0.75. Verkrijgbaar by Apoth, en Drog. in acht moest nemen. Ja, zoo'n opmerking kon de voorzitter weer niet doorlaten. Dus: ook meneer Zadelhoff werd berispt. Mi nister Lambooij deelde ten slotte nog me de, dat .oen maatregel in voorbereiding was, om het contact tusschen kader en manschappen beter te doen zijn. De bei de moties, de langdurige van den commu nist de Visser, die van alles afkeurde, de regeering alle schuld wilde toeschrijf ven en van alles wilde opheffen, als her halingsoefeningen, politietroepen enz., zoo wel als d'e motie-Ter Laan, die slechts een nieuw, onpartijdig onderzoek naar de oorzaken der relletjes vroeg, werden ver worpen. Democraten en communisten stem den vrijwel zonder uitzondering voor. JASSEN, vanaf 24 50 COSTUUMS 2650 MANTELS 1600 Prima bewerking. Coupeur aan huis te ontbieden. Stalen op aanvraag. Broek stoffen 90 Manchester 125 Piiow 95 van Onderwijzers wordt besloten in de politieverordening de bepaling op te ne men dat :het rooken door kinderen bene den 14 jaar op publieke plaatsen verboden is en het aan winkeliers verboden is aan dergelijke jeugdige personen rookmateriaal te verkoopen. De Voorzitter zeide dat het zeer nuttig zou zijn, doch dat hij vreest, dat de na leving der bepaling zeer moeilijk zal zijn te controleeren. De heeren v.' Zanten en Veenendaal zeg gen dat vooral het verbieden van den verkoop niet aangaat. Een jongen zou dan b.v. voor zijn vader geen tabak meer kunnen halen. De heer v. Zanten wijst er op dat iemand die in den Waarddijk woont, niet expres naar het dorp komt om tabak, als zijn jongen, die naar school 'moet er todh heen gaat. Dat zou nu niet meer gaan. De leden zijn het er wel over eens, dat het rooken door jeugdige personen zeer toeneemt en schandelijk is. De heer v. Dalen zegt als men eenmaal weet dat kleine jongens niets kunnen koo- pen, de vader zelf wel naar den winkel zal gaan. De heeren Klop en v. Daim v. Brakel verklaren zich voor opname in de verorde ning, in stemming gebracht wordt, zoo als gezegd het verbod in de politieveror dening opgenomen met 5 tegen 2 stem men. Tegen stemden de heeren v. Zanten en v. Veenendaal. Verzoek van het bestuur van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst om aan K. v. Zanten, gewezen machinist bij het voormalig electriciteitsbedrijf een wachtgeld toe te kennen, waar dit bestuur heeft vernomen dat de Directeur van dat bedrijf eene wachtgeldregeling had ge vraagd die sterk verband hield met zijne dienstjaren. De Voorzitter zegt dat op het verzoek van den Directeur afwijzend beschikt is en deze zich nu op de Kroon 'beeft be roepen. Dat het daarom consequent zal zijn ook op dit verzoek niet in te gaan. Dan moeten zij beiden maar in hooger be roep probeeren. Na eenige discussie aldus besloten. Een verzoek van B. Vroom, tuinbouw- onderwijzer te Zaltbommel om hem ten behoeve van een in Brakel te geven cur sus in tuinbouwonderwijs van personen beneden 21 jaar eene subsidie van f 50 toe te kennen. De Voorzitter zegt dat personen bene den 21 jaar niet kunnen toetreden tot een cursus welke van rijkswege wordt ge subsidieerd. Vroom kan nu in deze 'ge meente geen voldoend aantal leerlingen boven 21 jaar bij elkaar krijgen om een cursus voor ouderen met rijkssubsidie te stichten. Dit is erg jammer. Hij wil mu trachten een particuliere cursus te be ginnen. v. Dam v. Brakel: Zouden er jongelui te krijgen zijn? Klop: Dat geloof ik toch wel. v. Veenendaal: Als er echter bij de ou deren zoo weinig belangstelling is, ver wacht ik van de jongeren ook niet veel. Voorzitter: Eerlijk gezegd voel ik ei- weinig voor subsidie te geven, daar toch blijkt dat in de gemeente niet veel belang stelling voor het onderwijs bestaat. v. Dalen: Laat ons de jongeren de ge legenheid geven. v. Dam: Kunnen op dezên cursus ook geen ouderen toegelaten worden? Voorzitter: Dat geloof ik wel, maar de vraag is of Vroom dat doen kan met het oog op het verschil in onderwijs. v. Zanten: Ik zou in beginsel besluiten subsidie te geven doch alleen als er ge noeg leerlingen zijn. Na eenige bespreking wordt aldus be sloten, dat de subsidie zal worden ver leend, als er 20 leerlingen aan den cur sus deelnemen. Bij de rondvraag vestigt de heer van Zanten de aandacht op een geval van armenzorg, waarna de vergadering wordt gesloten. Vergadering van den raad der gemeente DUSSEN op Dinsdag 16 November '26 des nam:. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Snijders. Aanwezig zijn de heeren: F. v. d. Pluijm, v. d. Steen, v. Drunen, J. C. v. Dijk; W. D. Middelkoop, Berm en J. v. Balkom. Afwezig de heeren G. v. d. Koppel, Hermans, M. v. d. Pluijm en J. Leenmans.' De Voorzitter opent te drie uur de ver gadering, leest daarna de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen De Voorzitter deelt mede dat is ingeko men Prov. blad 29, waarin wordt ken- Eiken Salontafels 13.95 Huiskamertafels 6.95 Waschtafels 5.25 Nachtkastjes 7.25 Stroomatstoelen 2.30 Schilderyen, per paar 1.78 Spiegels 1.89 2.19 Ledikanten 6.95 Kinderledikanten 10.75 Vloerzeil 183 cM. 1.59 Cocos 100 cM breed 1.79 Veeren 55 ct. Kapok 89 ct. mm nis gegeven dat tot leden van het College van Zetters voor de gemeente Dussen zijn benoemd de heeren F. A. v. d. Pluijm, en G. F. Verhoeven. Een schrijven d.d. 16 Oct. van de Auto- busonderneming „Onze Dienst", waarin den raad wordt dank gezegd voor de toe zegging van subsidie. Begrooting exploitatierekening van het Vleeschkeuringsbedrijf. De begrooting geeft aan een ontvangst en uitgaaf van f 40 22,255, de exploitatierekening een be drag van f 3853,25. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waar in wordt medegedeeld, dat het Col lege in de meening verkeerde, dat de Gem. Electr. bedr. door de PNEM werden over genomen tegen den kostenden prijs, dat het College echter uit de ter goedkeu ring toegezonden raadsbesluiten blijkt, dat dit niet overal het geval is en slechts een gedeelte van dezen prijs wordt vergoed. De gemeenten waar dit het geval is wor den verzocht het te hunnen laste blijven de bedrag te vermelden onder hoofd stuk 15 van den gewonen dienst. Tevens is het College gebleken dat niet overal waar het bedrijf aan de PNEM is over gegaan, de bedrijfsverordening op het GEB is ingetrokken, zoodat het formeel is blij ven voortbestaan. Ged. St. verzoeken die gemeentebesturen die dit tot lieden ver zuimden, genoemde bedrijfsverordening als nog in te trekken. Goedkeuringsbesluit van Ged. St. der voorloopig vastgestelde gemeenterekening 1924. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De Voorzitter schorst hierop de open bare vergadering voor het doen van een paar mededeelingen in geheim comité. Tijdens de geheime vergadering is de heer Hermans ter vergadering gekomen. Na heropening komt aan de orde: Vaststelling kohier hondenbelasting. Dit kohier wordt vastgesteld zooals het door B. en W. is aangeboden. Aanbieding gemeenterekening en gem.- begroot/ng. De gemeenterekening geeft voor den ge wonen dienst een ontvangst aan van f 69748,86 en een uitgaaf van f61297,775 batig slot f 8451,095. Voor den kapitaal- dienst een ontvangst van f 43040.01 en een uitgaaf van f40747,395, batig slot f 2292,615. De begrooting 1927 sluit in ontvangst en uitgaaf gewonen dienst met f 88242,04. Kapitaaldienst f 13.000, met een post on voorzien groot f 7972,715. Tot leden van de commissie van onder zoek worden door den Voorzitter aange wezen de heeren v. Drujneln, Herman, en van Balkom. Voorschot ter uitvoering der landar- beiderswet. De Voorzitter leest een adres voor van het bestuur der Dussensche Landarbei dersstichting waarin dit kennis geeft, dat de Stichting het besluit heeft genomen, om van den heer V. d. Steen ee;n p'e'r- ceel grond te koopen, bekend onde;r sec tie 319 en 392, gemeente Dussen, samen groot 3 H.A. 68 A. 40 cA., tegen een prijs van f 3500 per H.A. wat een bedrag wordt van f 12894. Het bestuur der Stich ting heeft het voornemen dit land in gereedheid te doen brengen en het te doen dienen voor de uitgifte van plaatsjes voor te bouwen woningen door arbeiders uit Dussen die een plaatsje aanvragen. Heï bestuur verzoekt het gemeentebe stuur haar een bedrag van f 13000 te wil len beschikbaar stellen tegen een rente van 4 pCt., voor de eerste 3 jaren, daarna voor rente en aflossing een "bedrag fan 54/ö pCt. Bij het adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd, die door den Voorzitter wordt voorgelezen en waar in het bestuur der Stichting te kennen geeft dat het reeds herhaaldelijk is voor gekomen, dat aan een betreffend ver zoek om een plaatsje beschikbaar te stel len geen gevolg kon worden gegeven, omdat er geen grond beschikbaar was noodgedwongen kleine strookjes grond moesten worden gebezigd voor den bouw van een arbeiderswoning en dat ter ver krijging van het benoodigde bedrag een hypotheek moest worden gesloten tegen hooge rente, omdat bedoelde arbeiders niet door middel van de landarbeiderswet kon worden geholpen, omdat de opper vlakte van den grond niet aan de gestelde eischen beantwoordde. Door het aanbod van het medelid den heer J. v. d. Steen die genoemde grond beschikbaar heeft ge steld is het mogelijk in de toekomst, aan aanvragen te voldoen en de arbeiders door middel van de Landarbeiderswet aan een woning te helpen. Het perceel land is thans nog in huur bij Stevens (tegen een huur van f 475 per jaar, tot ultimo 1929. Met den huurder is echter een overeenkomst aangegaan, dat hij afstand zal doen van de huur tegen een vergoeding van f 50 per H.A. Zoo het land bij een aanvrage reeds gemest is zal voor deze bemesting een vergoeding worden gege ven van f 2,50 per kub. Meter, is het geploegd een vergoeding van f 10 per H.A. voor dit ploegen. Doet zich het geval voor dat gewassen te velde staan, dan zal daarvoor een schadevergoeding worden verleend nader over een te komen. De grond is gunstig gelegen tusschen de kom der gemeente Dussen en Dussen binnen in den Zuid-Holl. polder, zoodat de koopsom zeer aannemelijk is, want Jekkers - 8.75 11.50 Winterjassen 9.75 tot 29.50 Ulsters 13.75 tot 25.— Jongensjassen 6.75 tot 16.— Regenjassen 18.50 Fantasiebroeken 3.95 Manchesterbroeken 3.85 Pilowbroeken 4.25 Gryze broeken 2.95 Manchesterjassen mochten er voorloopig geen aanvragen ko men dan wordt de rente gedekt door de huuropbrengst. Stelt de gemeente het ge vraagde bedrag beschikbaar dan zullen de benoodigde bruggen worden aanbesteed en met het oog daarop is het bedrag- op f 13000 gesteld tegen een rente van f 520 voor de eerste drie jaren, daarna -• -T

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9