Eerste Blad van Spanje naar ons Land. van Spanje naar ons Land k woelingen ia West-Java. PUROL Waarborg-Premie van Sint Nicolaas. BON €<i avontuur in Zwitserland. Ruwe Hui' Uitgave? Firma L. J. VEERMAN, Heusden, jf#„ 4658. Woensdag 24 November 1926, Binnenland. Int. Telefoon no. 10. Postrekening no. 61525. WlÜLLKTON. Buitenland Ill Und van alten^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ad verten tiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wy noemen de schitterende Premie die wij tot onze vreugde voor de kinderen onzer lezers beschikbaar kunnen stellen, dóarom Waarborg Premie, omdat wij U met het oog op het zeer groote aantal liefhebbers voor deze Premie, willen waar* borgen, dat U als bet eenmaal Sint-Nicolaas is, niet teleurgesteld zoudt behoeven te zijn, indien deze schitterende Premie uitverkocht zou wezen. En de teleurstelling zou inder daad heel groot zijn. Voor slechts f 0.95, afgehaald aan ons Bureau, stellen wij met onderstaande Bon, beschikbaar, Dit ongeëvenaarde Lees Prentenboek met 18 groote platen, die schilderijen genoemd mogen worden, de vol ledige, gezellige en tevens hoogst leerzame wederwaardigheden die Sint Nicolaas ondervindt van dat aanstalten gemaakt worden om de groote reis door vreemde landen heen, aan te vangen, tot de groote verrassing voor de Holiandsche kinderen, toe. De prys van dit prachtboek, zoowel voor de kleinen als voor de grooten, is eigen lijk f 1.90, voor onze lezers slechts f 0.95, franco per post f 1.20. Maak de kinderen met deze Premie gelukkig, zooals Sint Nicolaas dat zoo gaarne deed. In ernst moeten wij U raden niet te wachten met het bestel len dezer Waarborg-Premie tot tegen St. Nicolaas; dan is leve ring niet meer verzekerd. Voorloopig kan iedere Lezer meer dan een exemplaar dezsr Premie bestellen. DE REDACTIE. Als Lezer(es) van het »Nieuwsblad« verzoek ik U mij te willen leveren Ex. tegen den Premie prijs van f 0.95 afgehaald, f 1.20 franco per post. Het bedrag per Postwissel gaat hierbjj. Giro Woonplaats Naam Het bekende Fransche blad „Le Matin" wijdde dezer dagen een artikel aan de com munistische relletjes in onze Oost Indische Koloniën. Uit dit artikel blijkt, dat de schrijver ervan nog niet zoolang geleden het was in April van dit jaar in Tndië geweest is. Hij vindt ,dat de Neder- landsche regeering zeer onvoorzichtig is geweest in zooverre als zij toeliet, dat politieke agitatoren van allerlei slag en ras een vrijwel onbeperkte vrijheid genoten hun onzalige ideeën onder de koelies én de bevolking te verspreiden. Massa's de zer heeren zwermden er door Java. De leiders lieten zich als chef of hoofd van een afdeeling koelies aanwerven, terwijl anderen, die reeds doortrokken waren van den geest van opstand en verzet, zich aan gaven als koelie. Op deze wijze was het natuurlijk voor deze elementen al heel ge makkelijk om de beweging naar believen uit te breiden. En dat de beweging een uitgebreide is, dat behoeven wij ons niet te verheden. Zoowel in West-Java, als in Midden-Java breken telkens opnieuw beroeringen uit. 2) De bediende was eenige uren later ge storven. Er werd een beschrijving in ge geven van de voornaamste kostbaarheden die waren gestolen en het bedrag van de verdwenen sieraden beliep tot onge veer een half millioen Zwitsersche francs. Verder stond er het signalement van de beide bandieten in. Onder de gestolen voorwerpen was een groote platina ring met een schitterenden agaat, omgeven door vier waterheldere briljanten en een ring, met drie prach tige smaragden. Aan den voet van het blad waren twee fotografiën afgedrukt, waarvan ik er onmiddellijk een herkende, als mijn medereiziger wiens naam, tus- schen twee haakjes Luigi Lermi was, en die bekend stond als berucht juweelendief terwijl de 'beide ringen, welke door zijn gezellin gedragen werden, wonderwel over eenstemden met de te Amsterdam gestolen kleinodiën. Ik zeide niets en toen ik in mijn hotel In Solo werd een communistische verga dering uiteengeslagen, waarbij 22 perso nen werden gearresteerd. Bij een gevecht in Laboean, in het Bantamsche, werden den vijand verliezen toegebracht. Alles bij elkaar genomen is het in Indië een soort guarilla-oorlog, maar: een oorlg, Thans ageert de Overste d'Engelbron? ner in Bantam met een strijdmacht 600 man. Dit getal zegt voor ons weinig, want wat is zeshonderd man in een oor log. Maar dit getal gewapende en goed- getrainde militairen geeft den kenner van Indische toestanden juist een uitstekend beeld van den ernst van den toestand. Ve len onzer zullen zich nog verschillende onlusten op Atjeh uit vroeger jaren herin neren. Bij zoo'n gelegenheid haalde, in 1899 een „colonne" infanterie den rebel T. Tjhi uit zijn schuilplaats te Tjot Pi; luitenant H. Colijn, commandeerde in Juni 1899 de bezetting van Tapa Toean,, dat destijds een belangrijk gebied was voor militaire operaties. De vermaarde onder luitenant Christoffel spoorde met „patroul- les" Polem, het machtige hoofd der XXII Moekims op. Luitenant Rijnen bracht den afvalligen Toekoe Cema met „een pele- ton snelladers,, een zwaren klap toe, waar bij 110 Atjehers den dood vonden. Van terugkeerde, zag ik hen op hun gemak in de hall zitten. Daar ik Lugano goed keu de, maakte ik me zeiven aange naam bij hen, door hen beiden te invitee ren om mede te gaan kijken naaf de ski- wedstrijden, die in een plaatsje in de buurt zouden plaats vinden. Daar zij nooit ski- wedstrijden gezien hadden, vonden zij dat vreeselijk leuk en vanaf dat oogenblik werden wij onafscheidelijken. Wij brachten dus den geheelen verderen dagen samen door en ik moet zeggen, dat het een eigenaardig experiment was, om den geheelen dag in het gezelschap van een gewapenden juweelendief en zijn vrou welijke medeplichtige, wier vingers getooid waren met ringen, die in het politieblad stonden, door te brengen. Zeker was het, dat geen van beiden ook maar in het minst vermoedden, wat ik wist en verder was ik zoo verstandig om hen te doen gelooven, dat ik geen woord Italiaansch verstond, hoewel ik die taal, door mijn langdurig verblijf in Ita lië volkomen machtig was en ieder gefluis terd woord verstond. 's Avonds was het erg gezellig in het hotel. Er waren veel gasten, Engelschen en Amerikanen, voornamelijk en na het diner werd er opgewekt en vroolijk ge danst. Ik danste met het Italiaansche meis je, dat door haar compagnon als Rosette, zijn zuster, werd aangesproken. Daalen's tocht dwars door de Gajoel-r landen in 1904, vervulde de Gajo's der mate met ontzag, dat zij er thans nog over spreken. En toch trok deze overste slechts met tien brigades naar het meergebied. Tien brigades, dat is... ongeveer 180 man. De Regeering is er dus niet al te gerust op, dat de zoo ontzettend groote krijgs macht van 600 man thans in het Bantam sche opereert. De boven aangehaalde op standen en relletjes uit vroeger jaren wo gen in dien tijd precies even zwaar als de kleine opstandjes, die tegenwoordig zoo nu en dan nog weieens in het Atjehsche plaats vinden en dan werd zoo'n opstand met een paar patroulles of een peleton den kop ingedrukt. Maar 600 man. Dat geeft te denken. Wat ook te denken geeft is, dat de laatste telegrammen berichten dat „het offensief door ons genomen wordt". Het moet er dus wel spannen. En w'ij hopen dan ook, dat de Regeering met forsche hand zal ingrijpen. De kan ker van het communisme moet met één snelle snede uit het lichaam onzer kolo niën worden verwijderd, willen wij het genot van een bezitting als onze Oost nog lang kennen. De inwerking van communis tische ideeën fo'p de burgers van een vrij land is een geheel andere, dan die, welke plaats vindt op de oer-bewoners en bezitters van een kolonie. En wat te zeggen van de resultaten als agitatoren de kans krijgen hun heillooze meeningen te verkondigen aan Oostersche ooren? Wij kénnen tochi al zoo weinig; 'van den ge- dachtengang der Indiërs. Laten wij oppas sen. van Handen en Gelaat verzacht en geneest men^zeer spoedig met Doos 30, 80 ct. STORM IN WEST- EN ZUID-EUROPA. De ontzettende storm, die sedert en kele dagen boven Frankrijk woedt, heeft vooral in het Zuiden in de buurt van Mar seille, groote verwoestingen aangericht. Te Parijs bereikte de storm een snel heid van 90 K.M. per uur. De telefonische en telegrafische verbindingen zijn gestoord. In de golf van Tos is een stoomschip ver gaan. Bij St. Marie is een dijk doorgebro ken. Tengevolge van het aanhouden van de regens zijn de wegen op verscheidene plaatsen weggespoeld. Vele huizen moesten worden ontruimd wegens het gevaar van instorten. In de buurt van Andreville zijn duizenden olijf- en amandelboomen ontwor teld. Ook in de buurt van Lyon en het Rhonedal zijn groote verwoestingen aan gericht. De storm nam Zaterdagnacht nog in hevigheid toe. Bij Ciotat is een vliegtuighal vernield. Door het inslaan van den bliksem zijn landsche politie het spoor van den man reeds tot in Zwitserland gevolgd hebben? Van de balzaal liep een breede trap naar beneden in den schitterenden palmen tuin en daar de deur openstond, stelde de jonge Italiaan voor, dat wij een oo genblik een luchtje zouden scheppen. Wij waren nauwelijks eenige stappen ver in den schaduw-duisteren tuin, toen ik een glimp opving van den heer met den baard, die ons volgde. Blijkbaar hield hij ons goed in het oog, vreezende, dat wij door een zijuitgang uit den tuin zou den ontsnappen, hoewel wij allen in avond toilet waren. Ik was een paar schreden zijwaarts af geslagen om een mooien palmboom te bekijken, toen ik plotseling, geschuifel achter mij hoorde, gevolgd door den scherpen knal van een revolver, en toen ik mij verschrikt omwendde, zag ik mijn beide gezellen heftig worstelen met drie groote zware mannen blijkbaar detec tives, die van achter de struiken te voor schijn waren gekomen. In de hand van den jongen Italiaan zag ik een revolver, dien een der drie mannen na veel moeite tegen den grond kon slaan, zoodat het tweede schot dat meteen afging, niemand trof. Oogenblikkelijk ontstond overal verwar ring. Een honderdtal gasten renden uit de balzaal den tuin in, verschrikt als op sommige plaatsen boschbranden ont staan. In de omgeving van Cherbourg zijn ten gevolge van de geweldige regens tal van plaatsen overstroomd. Te TreboU|l is veel schade aangericht aan de schepen in de haven. Verscheidene visschersvaartuigen zijn gezonken. Te Cannes en te Juan les Pins is de strandboulevard op vele plaatsen door de zware zeeën vernield. Alle rivieren in het kustgebied zijn buiten haar oevers getre den. Boven in het Kanaal heeft Zaterdag de zwaarste storm van dit j«ar gewoed. In de haven van Folkestone kon slechts met veel moeite de mail voor Vlissingen aai boord worden gebracht. De mailboot voor Boulogne is slechts met de grootste moeite buiten de haven gekomen. Langs de geheele Zuidkust van Engeland is schade aan de boulevards der badplaat sen toegeDracht. Ook uit Afrika komen stormberichten. Zoo is te Tedhala tengevolge van djert storm een petroleummagazijn ingestort, en zijn een aantal arbeiders ernstig gewond. BRAND. In de voorstad van Straatsburg, Rup- prechtsau heeft een hevige brand gewoed, die den dood van vier menschen tot ge volg heeft gehad. Verscheidene personen sprongen uit de vensters en liepen ver wondingen op. o ROOVERSBENDE OVERMEESTERD Te Heide aan de Westkust van Holstein is een rooversbende onschadelijk gemaakt die den laatsten tijd de geheele kuststreek terroriseerde. De bende werd aangevoerd door twee broeders. Bij de pogingen tot arrestatie boden zij hevigen tegenstand. Een der broers werd bij het vuurgevecht met de politie gedood. VERGIFTIGING. Een familie van zes personen te Bor deaux is door het eten van paddestoelen vergiftigd. Vier kinderen zijn reeds over leden, terwijl de moeder en de grootmoe der in hopeloozen toestand verkeeren. —o DOOR WOLVEN GEBETEN. Te Krems aan den Donau maakten 2 oppassers uit een circus een kooi schoon waarin vier volwassen wolven waren op gesloten. Plotseling viel een wolf een hun ner aan, waarop een andere wolf den tweeden oppasser in den voet beet. Deze wist echter het hok uit te komen. De viei wolven vielen toen allen op den overgp blevene aan die zich niet meer verweren kon en wien het vleesch van het lijk ge rukt werd. Tenslotte kwam de directeur op het lawaai toeloopen en begaf zich, alleen met een zweep en een in het voor bijgaan opgeraapt bankje, gewapend in de kooi. Na een opwindend gevecht met de woeste dieren slaagde hij er in ze van hun slachtoffer te verjagen en in een hoek te drijven. De oppasser bekwam twintig ernstige beetwonden en werd naar een Terwijl wij1 midden in een opgewekten fox-trot waren, bemerkte ik plotseling een man van middelbaren leeftijd, met een baard en zeer elegant gekleed, die ons aandachtig stonden op te nemen. Wij wis selden een 'blik, doch hij draaide zich om, alsof hij niet wilde laten mierken, dat hij zooveel belang in ons stelde. Hij was ongetwijfeld iemand van de recherche! Toen de dans uit was, bracht ik de jonge dame weer naar ons tafeltje terug, ging zitten en stak een sigaret op, terwijl ik mijn belangstelling in het geheele ge val voelde groeien. Zag u dien man? vroeg Rosetta, ter wijl zij' hem aanwees, want hij zat aan een tafeltje op korten afstand van het onze. Hij schijnt ons te bespieden! Dat geloof ik niet, was mijn antwoord. Hoewel het blijkbaar waar was wat zij zeide. Waarom zou hij? vroeg ik. Maar zij antwoordde niet. Zij lichtte haar hand op en met een dwazen zin tot schitteren, legde zij haar hand met de ringen op tafel en keek er met een lief- koozenclen blik naar. Toen haar broeder terugkwam merkte ik op, dat hij, voor hij ging zitten, den heer met den baard in het oog kreeg, en hij fronste de wenkbrauwen. De situatie werd omstreeks middernacht, zeer interresant. Zou de werkzame Hol- ziekenhuis overgebracht. GRIEZELIGE VONDST. Te Bordeaux heeft de politie in de woning van een zekere mevrouw Calvé het lijk ontdekt van haar man, die reeds negen maanden overleden was. De vrouw had het overlijden niet aangegeven om niet gedwongen te worden van het lijk te scheiden. o BIJTIJDS GEZIEN. Naar de spoorwegdirectie te Ludwigs- hafen aan den Rijn mededeelt, hebben twee Fransche soldaten getracht een trein te doen derailleeren. Zij legden een dikke plank dwars over de rails, hetgeen echter nog op het laatste oogenblik doiO(r een baanwachter werd ontdekt. Beide solda ten zijn door het Fransche legerbestuur in hechtenis gesteld en zouden een volle dige bekentenis hebben afgelegd. Te Brugge is een in aanbouw zijnd; huis ingestort, twee arbeiders werden ge dood, drie gewond. —o ONLUSTEN IN PORTUGAL. Te Lissabon hebben bloedige botsingen plaats gehad. Een door communisten ge vormd: Rood Legioen, trok plunderend en roovend door de straten. Het kwam/ tot botsingen met de politie, waardoor het hoofd van de politie te Lissabon ge wond werd. De Portugeesche minister van onderwijs is afgetreden. Te Delft is ten huize van den werk man ter W. in de Prof.- Krausstraat de brandende kachel omgevallen, doordat een kind er al spelend tegen aan liep. Drie kin deren van 1, 2 en 4 jaar kregen de;n inhoud van een pan water, welke op de kachel stond te koken over het lichaam. Met ernstige brandwonden werden zij naar het ziekenhuis vervoerd. Van twee der kinderen is de toestand vrij ernstig. De vader kreeg brandwonden aan het onder lichaam. Nader wordt gemeldt dat een der kin deren reeds is overleden. Bij het afbreken der machines in de electrische centrales te Rhenen, kantelde een vliegwiel. De arbeider v. d. Br. uit Achterberg geraakte er onder en brak een zijner beenen op twee plaatsen. Op de cacaofabriek der firma Bloo ker te Amsterdam werd Zaterdag; een werk man door een drijfriem gegrepen en eeni ge malen rondgeslingerd. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis overgebracht. De 12-jarige C. v. d. Bok te Ouddorp is tijdens de lessen op de avondschool plotseling onwel geworden en overleden. De ontsteltenis op de school was, zooals te begrijpen, groot. zij waren door de schoten. Alles in orde, mijnheer! riep een van de detectives tot den keurig gekleeden heer met den baard, die zooals later bleek, commissaris van politie van Lugano was. Wij zijn rechercheurs uit Amsterdam, en zullen dit stelletje wel even naar den politiepost brengen. De gevangenen werden, na een tweede heftige worsteling in een geweidigi zware automobiel gezet en weggereden, terwijl zij luide protesteerden tegen hun gevangen neming door Holiandsche politie op Zw/t- serschen bodem. Maar wonderlijk genoeg bereikten zij nooit het politiebureau, om de eenvoudige reden, dat de 3 „Hollanders" medeplich tigen waren, en in het geheel geen detec tives. Door deze buitengewoon listige truc ontkwamen zij aan den val, die de Zwit sersche politie voor hen had gezet. En hoewel de autoriteiten geen steen op zijn plaats lieten om hen te vinden, was en bleef het eenige spoor, dat zij achterlieten, de automobiel, die men ge heel vernield op een afstand van 15 kilo meter van Milaan langs den weg vond liggen. NIEUWSBLAD voor het Land vai Heisden bi AlteiaJeLaigstraat en tie Bunielervaard (Vervolg en Slot.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1