IN MEMORIAM. Plaatselijk Nieuws Adrianus van Eersel J.Mzn., VERDRONKEN. Te Deul is de 17-jarige W. de Jong, die aan toevallen lijdende was, te water geraakt en verdronken. Even beneden Tiel is tijdens het zeer onstuimige weer een dekknecht van een opvarende sleepboot der Ned. Rijnvaart Mij. overboord geslagen en verdronken. O—* GESTOLEN. In de woning van de wed. A. v. Leeu wen te Vlaardingen is ingebroken. De in brekers zijn er met een partij kostbaar heden ter waarde van twee a drie duizend gulden vandoor gegaan. Zij lieten geen spoor achter. 1Q DOODELIJK ONGEVAL. De heer E. Peeters, onderwijzer te Put te is aldaar Zondag van zijn motorrijwiel gevallen. In ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd en is na eenige uren overleden. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Rotterdam waarschuwt belanghebbenden tegen de praktijken van een te Dubbeldam wonen den Duitschen caféhouder, die er zijn werk van maakt om in geïllustreerde bladen de bezitters van oude Duitsche papieren Mar ken op te roepen. Schrijft men aan hem, dan ontvangt men een circulaire, waarin wordt medegedeeld dat, wanneer men aan genoemden caféhouder voor iedere oude papieren Mark een cent stuurt, hij kans ziet door middel van zijn connecties de bewuste Marken in ieder geval vóór 1938 weder voor 60 et-, per stuk in te wisselen. Alvorens met den caféhouder in relatie te treden, waarschuwt de commissaris eerst bij hem inlichtingen in te winnen!. o— HET COMPLOT DER COMMUNISTEN OP JAVA. Aneta seint uit Soerakarta, d.d. 20 Nov. 30 Communisten hebben vannacht de wo ning van een rechercheur buiten Soerakar ta aangevallen. De rechercheur werd ver moord, zijn vrouw en kinderen bleven on gedeerd. Zijn revolver is meegenomen. Militairen ,die ter hulp snelden, arres teerden twee verzetslieden. Zij zetten de vluchtenden na, van wie er 22 gearresteerd werden. Het aantal arrestanten in Soera karta bedraagt 200. —o BELASTINGBETALEN OP POSTKANTOREN. Naar men meldt, zal te beginnen met 1 Januari 1927 bij wijze van proef op nader aan te wijzen postkantoren gelegen heid gegeven worden om belasting te be talen. o BRAND.. Zaterdagavond werd brand ontdekt op de derde verdieping van het nieuwe Post kantoor te Rotterdam. Daar de brand zich eerst ernstig liet aanzien rukte een stoombrandspuit met de machinale ladder aan. Men had het vuur spoedig onder de knie. De schade is met groot. o— VAN 'n EDELACHTBARE. Geknipt uit een verslag van de Woens dag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Rotterdam De heer Coremans roept, dat er niets gezegd is bij de algemeene beschouwingen Hij scheldt de Wethouders voor schof ten, ploerten enz. Wethouder De Zeeuw zegt, dat hij nu weer op de grofste manier beleedigd is. Als daaraan niet een einde komt, dan be dankt hij liever als lid van den raad ,dan hier terug te komen. De heer Coremans: Dat durf je niet. De Voorzitter stelt voor den heer Core mans den toegang tot en het verblijf in de raadszaal te ontzeggen. Dit voorstel wordt aangenomen. De ver gadering wordt geschorst. o— INKOMEN VAN H. M. DE KONINGIN. Minister De Geer deelde in de Kamer mee, ook thans weder een schrijven na mens H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder te hebben ontvangen, waar in de Vorstinnen* verklaren, ook voor het volgende jaar 10 pCt. van haar grondwet telijk inkomen te zullen laten staan. o— VALSCHE BANKBILJETTEN. Men meldt dat in de Drentsche ge meenten gewaarschuwd wordt tegen val- sche bankbiljetten van f 25, die er in om loop zijn. Het papier is slapper, de datum er op is 20 Juli 1923 het no. is Serie D. U. Voorts zijn er meer afwijkingen; aan de achterzijde staat 'b.v. achter het woord Amsterdam geen komma, die wel op echte biljetten voorkomt. —o— VERDUISTERING. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft voortgezet de behandeling van de zaak tegen den 58-jarigen R. L. W., oud-ge meente-ontvanger van Franeker, die door de rechtbank te Leeuwarden is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens voort gezette verduistering van ongeveer f 38.000 De advocaat-generaal heeft 1 jaar ge vangenisstraf geëischt wegens voortgezet valschelijk opmaken van registers. Vrijdag is tegen een 29-jarig kantoor bediende te Amsterdam een gevangenis straf geëischt van één jaar met aftrek van de preventieve hechtenis, wegens ver duistering van f 70,299,26 ten nadeele van de N. V. Centrale Suikermaatschappij. o ONGELUKKEN. £)e werkman L. S. te Budel, had het ongeluk van een vijf meter hoogen stei ger te vallen. In hoogst ernstigen toestand, met een hoofdwonde en inwendige kneu zingen, werd dé ongelukkige naar het gasthuis overgebracht. Vrijdag waren eenige werklieden in de blikfabriek te Vlissingen bezig met het wegpompen van water, waarbij een 73-ja- rige werkman, staande op een ladder, het ongeluk had zijn evenwicht te verliezen en in een bak met warme soda-oplossing kwam te vallen. Direct werd de man uit zijn benarde positie bevrijd en met brand wonden aan het onderlichaam in het zie kenhuis opgenomen. Vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op Vrijdag 19 No vember 1926. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. A.Meij er, Burgemeester. Secretaris: WelEd. Heer v. d. Berg. Aanwezig zijn de heeren v. d. Hoeven, v. Willigenberg, Verheijden, Moonen, Oer- lemans, Kerst en Zwart. Afwezig de heeren Middelkoop, Micha els en Rijken, een vacature. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergaderingj, die voor de leden ter inzage hebben gelegen, on veranderd vastgesteld. Onderzoek van den geloofsbrief j/a#n J. v. Beek te Sprang benoemd tot lid van den gemeenteraad, vacature B. Verhoeven. De Voorzitter wijst als commissieleden voor dit onderzoek aan de heeren Verheij den, Moonen en Oerlemans en schorst de vergadering. Na heropening verklaart de heer Moonen, dat de Commissie de ge loofsbrieven in orde heeft bevonden en al- zoo voorstelt de heer van Beek als lid van den raad toe te laten. De Voorzitter zegt nadat besloten was tot toelating van den heer J. van Beek: Als gevolg van dit besluit, mijneheeren, dat is genomen in verband met de U in de vorige vergadering overgelegde ontslag name, heeft de heer Verhoeven opgehou den lid te zijn van den gemeenteraad. Zeer spijt het mij, dat hij tot de genoemde ont slagname heeft besloten, hoezeer ik ook moet eerbiedigen de reden, die hem tot dat besluit hebben geleid. De heer Verhoeven toch, de nestor on- zer vergaderingen, was iemand die èn als lid van den raad èn ook als Wethouder in voormalig Sprang steeds met eere zijn plaats heeft vervuld. Gedurende veertig jaren was hij lid van den raad van voormalig Sprang en van die 40 jaren bijna 30 jaren Wethouder, terwijl hij na vereeniging dier gemeente met Capelle en Vrijhoeve-Capelle, zitting kreeg ook in den raad der nieuwe gemeen te tot op heden toe. Gedurende al dien tijd heeft hij zich doen kennen als een bestuurder in den waren zin van het woord. Het zou me te ver voeren, wanneer ik zou willen rele- veeren de verrichtingen en besluiten van het gemeentebestuur, waarin hij een werk zaam aandeel heeft gehad. Ik moge daar om volstaan met te zeggen dat hij immer bereid was zijn krachten te stellen in dienst der gemeente en veel heeft gedaan voor de belangen, welke hem waren toever trouwd, terwijl zijn rijke ervaring mij per soonlijk meermalen tot steun is geweest. Voor al zijn werken en zijn zorgen zeg ik hem persoonlijk, als inamens de (gemeente en haar burgerij van af deze plaats van harte dank, daaraan toevoegende, den wensch dat zijn levensavond een aangena me moge zijn en hij nog verscheidene ja ren in dankbare herinnering moge terug zien op het vele, dat hij in het belang der publieke zaak heeft mogen doen. De heer v. Beek wordt hierop door den secretaris de raadszaal binnengeleid, waarop deze in handen van den Voorzitter de vereischte eeden aflegt. De Voorzitter spreekt de heer v. Beek hierop als volgt toe: Met het afleggen der eeden geachte heer v. Beek, hebt U de betrekking va;n lid van den raad dezer gemeente aanvaard. Ik wensch U geluk met uwe benoe ming en ik hoop dat U in deze beltrek king moge werkzaam zijn in het belang der gemeente Sprang-Capelle. De zetel, die gij innemen gaat is die van iemand die op het gebied van het gemeentelijk bestuur zijn sporen had verdiend. Ik hoop dat U djlen zetel met eiere zult vervullen. De heer v. Beek dankt den Voorzitter voor deze waardeerende woorden en zegt dat hij zooveel als in zijn vermogen is, de voetsporen van zijn voorganger zal volgen en de belangen der gemeente steeds zal /rachten te bevorderen. De heer v. Beek wordt hierop door de leden van den raad met een handdruk gelukgewenscht met zijn toelating als lid van hun college. De heer Rijken is inmiddels ter verga dering gekomen. Ingekomen stukken: Bericht van den Commissaris der Ko ningin dezer provincie dat tot leden van het Zetterscollege dezer gemeente zijn be- Hedennacht overleed na een korte, ernstige ziekte in den ouderdom van bijna vier en vjjftig jaren de heer Ontvanger dezer Gemeente, Secretaris- Ontvanger van het Algemeen Bur gerlijk Armfonds, 2e Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, Secretaris- Penningmeester van het Waterschap »de Lage weg met de Velden* en van het Waterschap Beoosten de 's Gravemoersche vaarttevens Notariskietk te Raamsdonk. Bij deze vele betrekkingen, die de overledene alle met de meeste ijver en nauwgezetheid vervulde, was hjj de raadsman van velen. Hij was een zeldzaam mensch, van onkreukbare trouw met een groot plichtsbesef met een heldere, werk zame geest en eene buitengewone bereidwilligheid. In zjjn meer dan bezetten tjjd wist hjj altjjd nog oogen- blikken te vinden om anderen met raad en daad te helpen. Groote droefheid heerscht in zjjne familie over het zware verlies dat haar treften in het dorp heerscht algemeene verslagenheid nu deze hooggeachte medeburger is heen gegaan. 's Gravemoer, 22 Nov. 1926. noemd de heeren G. A:. v. d. Hoeven en G, J. Rijken. Een schrijven van den Noordbrabant- schen Brandweerbond, waarin wordt ver zocht, dat de gemeente als lid tof dezen bond zal toetreden. De Voorzitter zegt dat een dergelijk verzoek reeds meermalen tot het gemeen tebestuur is gericht, dat het echter steeds voor kennisgeving is aangenomen. B. en W. stellen voor dit ook thans te doen. Al dus wordt besloten. Verzoek van Ged. Staten om in de ver ordening, in het leven geroepen ingevolge art. 1 der Woningwet, een kleine wijzi ging aan te brengen. De Voorzitter deelt mede, dat over de noodzakelijkheid dezer wijziging verschil van gevoelen bestaat, aangezien er ech ter voor de gemeente geen bezwaar be staat aan het verzoek te voldoen, stellen B. en W. voor de verlangde wij'zigingl aan te brengen. Aldus wordt beslóten. Een schrijven van de wed. Lommei te Capelle. De Voorzitter deelt mede, dat hij de klacht in net schrijven vermeldt, ter kennis van de politie heeft gebracht, die een onderzoek zal instellen. Het schrijven ligt verder voor de ledejB ter inzage. Schrijven van J. Koenen en anderen, die verzoeken den weg in den Woïfsnest te verharden en den toegangsweg te verlich ten. De Voorzitter merkt op dat dit adres niet behandeld kan worden, aangezien het niet op zegel is. Wethouder v. d. Hoeven merkt op, dat het verzoek niet aan den raad is gericht en dat het perceel land met de Steegj aangekocht is, door 2 personen, eigenaars zijn 2 gebroeders, de polder heeft daar het onderhoud en de gemeente heeft er geen zeggenschap. De heer Verheijden zou uitscheiden met verharden der wegen. De heer Oerlemans zou nog wel iets over het adres willen zeggen, doch zal er bij de rondvraag op terugkomen^ Het adres wordt hierop voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter deelt mede dat nog is in gekomen een verzoek tot beschikbaar stelling van een schoollokaal voor het geven van een landbouwcursus. B. en W. stellen voor een verwarmd en verlicht lokaal ter beschikking te stel len voor dit doel. De heer Verheijden had gaarne voorle zing van het adres, aan dit verzoek wordt door den Voorzitter voldaan. Uit deze voorlezing blijkt, dat gevraagd wordt een lokaal van de Openbare school te Vrijhoe ve-Capelle, omdat deze in het centrum der gemeente is gelegen, dat de cursus gegeven wordt door den heer Benjaminse en dat zich hiervoor hebben aangemeld 10 leerlingen uit Sprang en 4 uit Loon op Zand. De heer Verheijden wil hierover wel iets zeggen, heeft hem iets verwonderd dan is het dit schrijven, waarin het gemeentebe stuur de beschikbaarstelling wordt ge vraagd, voor een lokaal voor het geven van een landbouwcursus, waaraan 10 leer lingen uit Sprang en 4 uit Loon op Zand zullen deelnemen. Het is spreker onbe grijpelijk dat zich uit Capelle geen enke le leerling heeft aangemeld. (Slot in }t volgend nummer.) Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. O— •«föjEÓsan ■■■rrrr><•***-?*> w** HEUSDEN. Ons bericht over het aan vaarden van het beschermheerschap door den EdeLAchtb. Heer H. J. van Eggelen alhier, van het sHeudensch Mannenkoor<t, dient in zooverre verbetering dat zjjn EdelAchtb. niet het beschermheerschap, doch het Eere-Voorzitterschap aanvaardde. Zondagavond gaf de R.K, Tooneelv. »Kunst en Vermaak* alhier, voor een stampvolle zaal, haar eerste groote Winter- uitvoering in haar vereenigingsgebouw, Na een woord van welkom door den WelEerw. Heer Kapelaan, Regisseur der vereeniging, werd ten tooneele opgevoerd het kluchtspel in 3 bedrjjven Meneer Klaproos?: van den gevierden schrjjver Gerard Nielen. Dit allerkoddigst kluchtspel werd onder leiding van haar Regisseur, Kapelaan v. d. Vleuten, op schitterende wjjze opgevoerd. Men gierde van het lachen en de tooneellisten mochten een daverend applaus oogsten. Na het kluchtspel werden nog een tweetal Kom. Voordrachten en een duet ten ge- hoore gebracht en ook deze heeren viel een uitbundig applaus ten deel. Na afloop dankte de President der vereeniging allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond; inzonderheid werd een woord van dank gebracht aan den heer C. J. M. Merkx voor zjjn keurig pianospel, ter begeleiding der Kom. Voordrachten en bjj de verwisseling der tooneelendank voor de tegenwoordigheid der besturen van de Fanfare der H. Familie en de zangv. »Heusdensch Mannenkoor* dank voor de talrjjke opkomst der aanwezigen en hoopte dat bjj de Jubileum-uitvoering op 26 Dec. a.s., ter viering van haar 20 jarig bestaan, de vereeniging eenzelfde opkomst zou moge zien. Daarna richtte de Heer Burgemeester, de EdelAchtb. Heer v. Eggelen, een waar deerende toespraak tot de tooneellisten, waarin hjj hen hulde bracht voor hun schitterend spelinzonderheid aan den vertolker van de hoofdpersoon van het kluchtspel voor zjjn buitengewone wjjze van uitbeelding, die alle succes hadeen woord van dank braeht aan de Regisseur, den WelEerw. Heer Kapelaan, voor de moeite •n zorgen besteedt om dezen avond zoo schitterend te doen slagen. Kunst en Vermaak* heeft ons weder een zeer genot volle avond verschaft. ANDEL. In het vorig nummer werd medegedeeld, dat Ds. H. H. van Kapel alhier op 5 Dec. a.s. afscheid zou nemen van de Geref. Gemeente alhier. Naar men ons thans mededeelt, is deze datum evenwel vastgesteld op Zondag 28 November a.s., terwijl zjjn intrede te Kooten op 12 Dec. is bepaald. Bij de op Donderdag j.l. gehouden verkiezing van notabelen in de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen de heeren J. Schouten en A. Naaijen, terwjjl in de plaats van wjjlen A. van Andel werd ge kozen de heer Ant. de Fjjter. ALMKERK. Naar wij vernemen zal a.s. "Donderdagavond 6.30 uur vanwege de Chr. Herv. Schoolvereen. alhier, een Ouderavond gehouden worden. De heer J. K. Koekkoek alhier, is benoemd als Directeur der nieuw-opgerichte Mannanzangver. »David< te Werkendam. CAPELLE. Het schip »Dankbaarheid« van onzen dorpsgenoot G. v. d. Hoeven, geladen met steenen én onderweg van Breda naar Den Haag is te Rotterdam overvaren en gezonken. De schipper en zjjn gezin zjjn gelukkig gered. Naar wjj vernemen, is het schip gelicht en ter reparatie overgebracht naar de werf van de heeren Rujjtenberg te Waspik. Bjj de j.l. Zaterdag gehouden ver kiezing van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente a. d. Loonschendjjk werden 60 stemmen uitgebracht, verdeeld als volgt 20 op J. Haverhals, 17 op A. Majjers, 13 op P. J. Geenen, 9 op G. de Jong en 1 op P. Dekkers. Volgens mededeeling van den President- Kerkvoogd is deze verkiezing voor vernie tiging vatbaar en kan derhalve thans nog niet definitief worden vastgesteld wie als benoemden kunnen worden beschouwd. GIESSEN. Dezer dagen heeft een schaap van den landbouwer v. E. reeds twee lammeren geworpen, Wel wat vroeg voor lenteboden HEDIKHUIZEN. Door de stierhouders dezer gemeente is het dekgeld voor runde ren buitengewoon verlaagd. Op Zondag j.l. waren drie bekendmakingen aangeplakt op een boom nabjj de R.K. Kerk alhier en waren o.a. van den volgenden inhoud. Ie. Staande ter dekking bjj Kinderen P. v. Geffen een goedgekeurde stier, dek geld f 0.30. 2e. Staande ter dekking bjj J. C. Winkel de roodbonte volbloed stam boekstier »Nero IV«, dekgeld f0.25. 3e. Staande ter dekking bij Kinderen v. Oud- heusden een pas ingevoerde goedgekeurde zwartbonte dekstier, tweemaal dekken voor f 0.25 en een kop koffie toe. Veehouders uit de omstreken, doet Uw voordeel I RAAMSDONKSVEER, Onze dorpsge- noot, de heer A. A. A. van Beek, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het Arts-examen. Vrjjdag van 10 tot 4 uur zal er in de consistoriekamer op 't Veer stemming zjjn voor 3 leden van het Kiescollege. Tot lid van de T. B. C.-Commissie van den C. N. W.-Bond werden gekozen, de heeren Adr. Pols, P. Hejjblom, H Netten, F. Schott, C. Sneep, J. en G. Faro. De filmavondvertooning beelden H. Land, is alleszins schitterend geslaagd, een meer dan volle zaal, prachtige beelden en duidelijke, interessante verklaring door den heer Nonhebel. SPRANG. Terwijl zekere P. J. L. Zaterdagavond zich in het café van T. Hofman bevond, gevoelde hij zich plotseling onwel, waarop hevige pjjnen volgde. De ontboden geneesheer achtte directe over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk, waar onmiddellijk operatie volgde. Zijn toestand is erg zorgeljjk. In den gevaarljjken bocht kwamen de wielrjjders A. v. d. S. en T. uit Waalwjjk met elkaar in botsing. V. d. S. bekwam een diepe hoofdwonde, terwyl zijn fiets nogal werd gehavend. T. kwam met den schrik vrjj. A.s. Donderdagavond 7.30 uur zal in het belang van de Geref. Ziekanver- pleging, alhier, optreden, de heer J. Steen huis uit Ermeio, met het onderwerp »De noodzakelijkheid van Christ. Zieken huizen.* Tot Ouderling bjj de Geref. Kerk alhier, is benoemd C. Klootwijk, en tot Diaken C. v. d. Hoven Mzn. WIJK. Op 94 jarigen leeftijd is Vrjjdag j.l. overleden, de heer K. v. Drunen, de oudste inwoner dezer gemeente. Tot Eere-Voorzitter der gemengde Zangvereen. »Con Amore* is Vrjjdag j.l. gekozen, de heer K. v. d. Velden, alhier. Wjj zien in deze keuze ongetwjjfald een goede, aangezien de heer v. d. Velden het vereenigingsleven voorstaat en bevorder). WIJK. De raad dezer gemeente hield Dinsdagmorgen (gisteren) een openbare vergadering, waarin met den Voorzitter en Secretaris alle leden tegenwoordig wa ren. Met op een na algemeene stemmen werd besloten het G. E. B. niet voor het bedrag van f 17,500 aan de P. N. E. M. over te dragen, doch het in eigen beheer te houden. Dhr. B. v. Wijk stemde voor overgave. In de vergadering die Dinsdagavond 30 November a.s. zal worden gehouden, zul len B. en W. met een voorstel komen voor de benoeming van een tijdelijk monteur en administrateur voor het G. E. B., ter- i' wijl in die vergadering dan ook de jaar wedden voor deze functies zullen worden vastgesteld. (Verslag in het volgend nummer.) WOUDRICHEM, Op Donderdag 25 November a.s. zal door de muziek vereen. •Woudrichem's Fanfarecorps* een uitvoe ring worden gegeven in de bovenzaal van café P. G. Wilhelm, alhier. WOUDRICHEM. Veiling 19 Nov. per K.G. Zure Bellefleuren I 1922 II 14—16 Giezen Wildemanperen 1013J Spruiten 1718 Roode kool 3 4J Savoije kool 2—4 Knollen fl per H.L. Bloemkool 10 ct. p. st. WERKENDAM. De collecte gehouden in de Geref. ter gelegenheid van hetdank- uur voor het gewas heeft opgebracht de som van f 1552,395. De gehouden voetbalwedstrijd tus- schen A.D.O. van Gorinchem en W.V/V. I, alhier, te Gorinchem eindigde met 4-6 in 't voordeel van W.V.V'. I. Zaterdagavond j.l. om half acht trad voor de A. R. Kiesvereeniging alhier, in 't Gebouw voor Chr. Belangen op, de Ed.Achtb. Heer P. Bergmeijer, Burgemees ter van Almkerk, met het onderwerp:1 „Indië een kurk of een steen." Spreker behandelde dit onderwerp op een boeiende en begrijpelijke wijze. Jam mer dat het gebouw maar tamelijk bfezet was. In bovengenoemd gebouw zal Vrijdag a.s. des avonds acht uur een ledenverga- 'v'.i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2