Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat envde Bommelerwaard. lo. 4658 Woensdag 24 Hovemtier Firma LJ. VEERMAN Firma L.J. VEERMAN >r;\ Firma L.J. VEERMAN FirmatJ. VEERMAN Mooie sorteering InktstelleiK knaL J. VEERMAN „sw POSTPAPIER Provinciale Staten, Plaatselijk Nieuws Schooltasschen Schoolvulpenhouders Schoolétuis RUIM KEUZE „MONT-BLA Vulpenhoude Rechtzaken. Prachfsor teering Luxe doozen Sint-Nicolaas-Cadeau Vragen op rechtskundig gebied 'Ruime sorteering pmpw BEHOORENDE BIJ HET HEUSDEN. PORTEFEUILLES SIGAREN KOKjERS PORTEMONNAIÈS^ ACTE-T ASSCHEN Vergadering van den raad der gemeente VEEN op Donderdag 17 November des v.m. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris: WelEd. Heer J. Timmermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, de Secretaris leest daarna de no tulen der vorige vergadering, die hierop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken:. Kon. besluit, waarbij het raadsbesluit is goedgekeurd, zoodat het heffingsper centage voor 1926-'27 is vastgesteld op 5. Wijziging gemeentebegrooting 1926. Met het oog op een subsidie aan het Burgerlijk Armwezen moet een begro tingswijziging plaats hebben. De totale bijdrage der gemeente aan het Armbest. zal zonder buitengewone omstandigheden dit jaar f 1600 bedragen, het vorig jaar was dit een bedrag van f 2200, De pf- en overschrijving kan gevonden worden uit den post onvoorziene uitgaven en uit posten waarbij over is. De raad gaat met de voorgestelde af- en overschrijving ac- coord. B. en W. bieden den raad een adre's ter goedkeuring aan gericht aan Oed. St., waarin ontheffing verzocht wordt van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen. Deze onthef fing loopt met 1 Jan. 1927 af, thans wordt verzocht deze opnieuw te verleenen tot 1 Januari '29, omdat aan de eenige openbare school die de gemeente bezit, een lokaal en terrein voor deze oefeningen ontbreekt. De raad hecht zijn goedkeuring aan dit adres. Aanbieding gemeentebegrooting 1927. De ontvangsten dezer begrooting zijn geraamd op f 26 9 21,805, de uitgaven op f 32029,92, zoodat de uitgaven de ont vangsten met een bedrag van f5108,125 overtreffen. De Secretaris licht toe dat men nog slechts zoover is kunnen komen, nadat het percentage is bepaald op 6 en de uitgaven met f 1000 zijn bezuinigd. De pensioen- storting is berekend. De heer v. d. "Pol meent dat het beter is de begrooting zoo aan te bieden, dan ze ten slotte met' cijfers, waaraan mien niets heeft sluitend te maken. De begrooting van het Burgerl. Arm bestuur sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 1503, als bijdrage der ge meente is geraamd f 1500. Beide begroo tingen worden voor de leden ter visie ge legd om in de eerstvolgende vergadering te worden vastgesteld. Bij de rondvraag ontspint zich een dis cussie over het niet-sluiten der begrooting. De Voorzitter wijt dit voor een groot gedeelte aan den raad die het heffings- percenfage niet wilde verhoogen. De heer v. Andel brengt daartegen in, dat het percentage onmogelijk zoo ver is op te voeren, dat men daardoor een sluitende begrooting krijgt. Voorzitter. Dan hadt U gedaan, wat mogelijk was. v. Andel. Wat helpt een verhooging van 1 pCt. Voorzitter. Een procent beteekent ruim f 1200 meer. v. d. Pol. Twee jaren achtereen is het een bedrag van f 2500. De heer Schreuders meent, dat men vol gens de gedachte van den heer v. Andel dan even goed zou kunnen zeggen!, we zullen maar 3 pCt. heffen, wij komen er toch niet. De heer v. Andel merkt op, dat het een ieder beke-nd is dat 5 pCt. voor deze ge meente reeds meer dan hoog genoeg is, een paar ingezetenen zouden een hooger percent kunnen opbrengen, het meeren- deel echter niet. M De Voorzitter zegt dat de raad reeds drie jaar terug het percentage, had moeten verhoogen zooals hij steeds heeft gewild, mien ging het toen echter verlagen. De heer Smits merkt op, da|t de raad het percentage niet heeft verlaagd doch het op 5 heeft gehouden, waartegen de Voorzitter inbrengt dat het vroeger steeds 6 is geweest, toen kon de gemeente zich bedruipen, men heeft het percentage echter op 5 gebracht en daardoor is men in de misère gekomen. De heer Ballegooijen zegt dat de vorige raad het percentage op 5 heeft vermin derd en hij dit nooit had moeten doen De heer Schreuders merkt op dat de oude raad het percentage terug had ge bracht op 5, omdat het batig slot van het vorige dienstjaar dit toen toeliet. De heer v. Andel herhaalt, dat hij niet gelooft, dat met verhooging van het per centage de begrooting sluitend is te krij gen. De Voorzitter voert hiertegen in, dat de gèmeente nu nog met schuld zit, die met verhooging van het percentage be taald had kunnen worden. De heer 't Lam vraagt hoe het zit met de geldleening. De Voorzitter weet daar niets van, weet ook niet, hoe deze begrooting goedge keurd moet worden, maar weet wel dat men met 5 pCt. steeds dieper zinkt. De heer v. Andel zegt dat hij !niet weet, hoe het gaan moet, de gemeentegebouwen beginnen ontzaggelijk te lijden, er wordt niets aan gedaan. De Voorzitter antwoordt dat er niets \aan, gedaan kan worden, hierover spreekt men echter wel, doch mjejt 1 an. heeft spr. HEUSDEN. zeer geschikt voor reeds f 3000 aan de gemeente te goed; doch daarover wordt niet gesproken. De heer v. Andel meent, dat men toch iets aan de gemeentegebouwen moet laten doen, ze verwaarloozen al meer en meer en de gemeente komt ten laatste op hooge kosten. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat als men wat wil laten doen, men belas ting moet heffen, als men gedurende de drie jaar 1 pCt. meer had geheven, dan had men daarmede weer aardig wat kun nen betalen. De heer v. Andel merkt op ;,dat de vo rige raad het percentage niet had moeten verlagen, wat de Voorzitter doet zeggen dat de tegenwoordige raad het percentage niet heeft willen verhoogen. De vorige raad kan tot zijn verontschuldiging aan voeren dat het dat jaar gewettigd was, de tegenwoordige raad heeft geen veront schuldiging. De heer v. d. Pol geeft gaarne toe, al heeft hij het zelf mede gedaan, het niet goed is geweest dat de raad het percentage heeft verlaagd, B. en W. hebben echter later willen verhoogen en de tegenwoor dige raad wilde daar niet aan. De heer v. Andel zegt dat als de re geering niet helpt, de gemeente steeds die per zinkt, zij kan zich zelf niet helpen. De heer Smits is van oordeel dat de meeste ingezetenen niet meer kunnen op brengen dan zij thans doen, velen die thans belasting moeten betalen zou met Januari eerder wat gebracht moeten wor den, hoeveel menschen zijn er hier, die belasting kunnen betalen? De Voorzitter gelooft hier niet veel van, zeker, heeft men wel eens een slecht jaar doch spreker gelooft dat men met den handel ook nog wel wat verdient, als men de menschen hoort, dan verdienen zij nooit en valt het altijd tegen. Thans volgt nog een langdurige discus sie over opbrengst fruit en landerijen, waarbij de Voorzitter nog op merkt, dat hij in een Landbouwblad een statistiek heeft gelezen over de opbrengst der lan derijen, het vruchtbare Land van Heusden en Altena, kwam daarbij in de laagste klas se. Naar spreker meent vindt dit zijn oor zaak in onverstandige behandeling van den teelgrond. Hierop wordt de vergadering gesloten-. Ik heb een griend, omgeven door wei landen van drie eigenaren. Nu eyn er van twee eigenaren meermalen koeien in myn griend geweest en hebben er naar schatting voor een goede f 100 schade aangericht. Een der eigenaren, van wie 3 koeien in den griend hebben geloopen, heeft mij f 40 schadevergoeding gegeven, maar de andere, van wie er 4 in hebben geloopen, wil niets geven. Deze laatste nu wil ik vervolgen. Hoeveel kan ik van hem vorderen B. J. v. D. mm Schele A y' Fo hoofdpijn r's MaagpHh In de najaarszitting 1926 komt onder meer aan de orde Subsidie Stal verbetering. Voorgesteld wordt aan de vereeniging voor Stal verbetering in Noord-Brabant voor 1927 eene bjjdrage van f 250 te geven. Tarief veerrecht Werkendam —Hardinxveld. Gedep. Staten bieden ter vaststelling aan een ontwerp-besluit tot wjjziging van het tarief voor de heffing van rechten aan het veer over de Merwede tusschen Wer kendam en Hardinxveld. BRAKEL. Bij Kon. Besluit van 27 Oct. 1926 no. 31 is vernietigd het beslu/t van Ged. Staten van Gelderland d.d. 12 Jan. 1926 no. 139, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het geërfdendagsbesluit van den dorpspolder van Brakel van 3 April 1925, tot onderhandschen verkoop van grond aan J. K., J. M. v. d. V. en L. v. D. alhier. Ged. Staten hadden geene goedkeu ring verleend omdat door C'. v. Z. alhier een prijs voor dezen grond was geboden, aanmerkelijk hooger dan die welke bij' ver kaveling van den grond door verkoop aan verschillende personen kon worden ge maakt. De Kroon overwoog echter, dat Ged. Staten reeds de goedkeuring van het besluit tot verkoop aan eerstgenoem- den in uitzieht hadden gesteld en deze daarop gerekend hebben, toen aan en kele door Ged. Staten gestelde voorwaar den alsnog was voldaan. Dat die toezeg- HEUSDEN. ging al gedaan was toen v. Z. het hoogere bod deed en daarom de goedkeuring aan het besluit tot verkoop slechts kon worden onthouden om redenen van overwegend be lang, terwijl "in de omstandigheid alleen, dat een hoogeren prijs is geboden, der gelijke reden niet is gelegen. De heer A. J. Noels, onderwijzer aan de O. L. School alhier, komt voor als no. 1 op de voordracht ter benoeming van een Hoofd der O. L. School te^Beesd. DUSSEN. Alhier is op 16, 17 en 18 November een bazar gehouden door de Ned. Herv. Meisjesvereen. voor de aan schaffing van een nieuw orgel dier veree niging. Door den heer Michaël hoofd der school in Dussen (binnen) werd een ope ningsrede gehouden, waarin hij alle aan wezigen welkom heette, het doel van de bazar uiteenzette en de hoop uitsprak dat de bazar zich in een druk bezoek zou mogen verheugen. Wat het laatste betreft, dit beeft alle ver wachtingen verre overtroffen daar de ba zar door ongev0er 8 a 900 personen is be zocht. Niettegenstaande het ongunstige weer en de verre afstanden hadden velen uit omliggende gemeenten dit getrotseerd, overtuigd zijnde, dat een gezelligen avond hun wachtte. Van de verschillende verma kelijkheden, zooals prijstrekken, rad van avontuur enz. enz. werd een gretig gebruik gemaakt. Een der zalen was ingericht als theesalon waar men tevens kon genieten van een stukje muziek, welke door eenige dames werd uitgevoerd. Waren de ver wachtingen zeer hoog gesteld, wij durven volmondig te bekennen dat alle verwach tingen verre werden overtroffen. Een woord van dank aan de dames en heeren die hun medewerking geheel belangeloos verleenden, is hier niet mis- "]5laatst. Een bijzonder woo'rd van dank moet echter gebracht worden aan den heer en mevrouw Michaël voor hun onver- moeiden ijver voor het welslagen, getoond. Wij hopen dan ook dat deze vereeniging dergelijke avonden meer zal organiseeren. DUSSEN. Door de Burgerwacht alhier werden in de zalen van de heeren Heessels alhier en Pennings te Hank een drietal bioscoopvoorstellingen gegeven. Als hoofd nummer werd vertoond: „Zonen vanéén Volk" hetwelk bijzonder in den smaak viel. Ook het nummer: „Mooi Indie" was zeer .interessant en gaf èen schitterend beeld van N.-I. met zijn rr.aclKjge vul kanen en tropische natuur,, vprschillende bedrijven van den inlander cir cle daav heer- schende vreemde gebruiken. h<;t komische gedeelte bracht de lachspieren jiog eens in beweging. De voorstellingen wu-tlen ta melijk goed bezocht, doch de Vo,u-zitter den heer C. Pols, sprak de hoop lix in de toekomst een nog grootere opkomst +e mogen verwachten, daar men hier niet alleen geniet van hetgeen wordt vertoond, doch tevens de Burgerwacht hiermede steunt. Den Ed.Achtb. Heer Burgemees ter, eere-voorzitter der Burgerwacht, woon de ook deze voorstellingen bij. Moge den wensch van den voorzitter vervuld worden' en bij een volgende gele genheid de opkomst nog grooter zijn. Zaterdagavond werd men op de Hank opgeschrikt door den schipper P. P., die bij den barbier P. Th. binnenstormde en uitroepende dat het water den polder binnen stroomde. Allen liepen verschrikt met half ge schoren en witte gezichten naar buiten. Reeds waren er verschillende paarden, koeien en varkens losgemaakt en den dijk opgejaagd, toen men zich eindelijk op de hoogte ging stellen, wat of gebeurd was. Wat bleek nu het geval? Niets, dan dat voornoemde schipper de maneschijn over het weiland voor water had aange zien. Zondagmorgen kwam de arbeider A. J. werkzaam op de papierfabriek „De Maasmond" tot de onaangename ontdek king dat een nieuwe lantaarn van zijn fiets was ontvreemd, van de daders tot op he den nog geen spoor. WERKENDAM. Op Dinsdag en Woens dag 16 en 17 dezer werd in de Nutzaal alhier de reeds enkele weken van te voren aangekondigde bazar gehouden, waarvan de netto-opbrengst geheel ten bate zou ko men van de alhier verleden jaar opge richte IJsclub. Door het bestuur was tijd noch moeite gespaard om deze bazar aan zijn doel te doen beantwoorden. Wie met het organiseeren van dergelijke avonden bekend is kan ook weten hoeveel tijd en moeite het voorbereiden van zoo iets aan de betrokken personen kost. Het succes, dat deze bazar echter heeft opgeleverd, moge voor hen, die zich in het bijzonder voor het gereedmaken daarvan hebben ge- intereseerd een voldoende belooning zijn, want, geslaagd is deze bazar, zooals nog geen enkele geslaagd is. Reeds bij her betreden der zaal bleek het, dat hier niet alleen goed maar ook aangenaam werk verricht was. De gezel ligheid, die het gevolg was van de geheel gewijzigde inrichting der zaal, deed aange naam aan en wij kunnen dan ook niet nalaten naast 'het bestuur een woord van lof te brengen aan de heeren Q v. Ber- chum, C. van Breugel, J. van Herpt, C. van Loon en J. van Laren, die er allen het hunne toe bijdroegen, om deze sfeer van gezelligheid te voorschijn te roepen. De verschillende attracties en wij den ken bi het bijzonder aan kniptent, sjoel bak e;n\rad van avontuur waren juist gekozen \n de tent met dameshandwerken mm HEUSDEN. waarin ruime keuze, lokte heel wat bekijks, ierwijl in de gezellige theetent een aan genaam zitje, met damesbediening menig bezoeker zijn vermoeide ledematen een oo- genblik rust gunde, ten einde aldaar on der een gezellig praatje met de dames weer op kracht te komen. Ook deze da mes komt stellig een woord van dank toe voor de wijze waarop zij zich van haar taak hebben gekweten. Liet het bezoek aanvankelijk nog al wat te wenschen over, den tweeden avond was de zaal evenwel tjokvol en heerschte er' een gezellige stem ming. Hulde daarom aan het Werken- damsche- en het De Werkensche publiek voor de wijze waarop het heeft mede gewerkt om deze bazar te doen slagen. Wij willen nog vermelden, dat zich1 ook op deze avonden buitengewoon ver dienstelijk hebben gemaakt: het Fanfare corps „Kunst na Arbeid" uit den Bies- bdsch, dat ons den eersten avond op zeer verdienstelijk gespeelde muziek vergastte en Mej. A. v. Dortmond die den tweeden avond door pianomuziek de opgekomen menigte wist te boeien. Aan het slot van ons verslag willen wij nog even vermelden dat de sprei is ge vallen op het lot van G. Pruissew, de Electrische lamp op dat van C. v. Ber- chum, terwijl de vaas als prijs voor het raden van het juist aantal bladzijden in een boek ten deel viel aan C. van der Veeken. Alle drie deze prijzen werden door de winnaars wederom ter beschikking ge steld van het bestuur ten einde ten batp van de IJsclub bij opbod te worden verr kocht. Naar wij vernemen, bedraagt de opbrengst van deze bazar bruto ongeveer 1100 gulden. Dinsdagavond 30 November a.s. zal er in de sociëteit van den heer J. Zwets een algemeene jaarvergadering gehouden wor den van de IJsclub, als wanneer er een paar nieuwe schaatsen van Nooitgedacht, gratis onder de leden zal. worden verloot. Zij die zich na dien datum als lid vain de IJsclub opgeven, zullen de dubbele 'ontributie moeten betalen. Het bestuur van de /Jsclub heeft inmid dels een terrein gehuurd van den heer P. Devker, gelegen vooraan den Sleeu- wijkschen dijk, waarop een baan kan wor den aangelegd van ongeveer 400 M. engte en 35 M. breedte. Daar op de hanen van de IJsclub niet-leden slechts zullen worden toegela ten tegen betaling van een hoog entee- geld, is het ieders belang zich vóójr 30 November a.s. als lid op te geven,. WIJK. Bij de uitvoering, die de fanhre „Oefening en Uitspanning" alhier Zaer- dagavond met medewerking van de Wjk- sche Tooneelvereeniging hoopt te geven, zal deze laatste opvoeren: „Een minmar zonder jas", blijspel in een bedrijf van T. W. Buchner voor 2 dames en 3 heeren. en „Een jaloersche Vrouw", blijspel in een bedrijf van Theod. vL d. Stempel, voor 2 dames en 4 heeren. WASPIK. Dank de onvermoeide zorgen van het bestuur en de werkende leden van den missienaaikring, werd Zaterdag j.l. in het patronaat een tentoonstelling geo pend ,die den toets der vergelijking met andere parochies in alle opzichten kan weerstaan. De keurig versierde zaal boód een prettigen aanblik, terwijl een rijke verscheidenheid van met wat kunstenaars-? hand vervaardigde goederen in bonte ver- scheidenheid gerangschikt, den bezoeker in verrukking brachten. Was het aantal belangstellenden Zaterdag reeds aanzien-; lijk, Zondag was het legio en de dames belast met den verkoop van loten en der-^ gelijke, maakten van de gelegenheid ge- bruik om op een aangenam<e, tevens tact volle manier hare waren aan den mian te brengen, zoodat allen hoogst voldaan en velen met een verlichte beurs huiswaarts keerden. Op Vrijdag 26 November a.s. zal 's avonds ont 7 uur in de oude openbare school een ontwikkelingscursus geo^A**l; worden voor de R. K. werklieden. Bij den heer Vloeimans te Was- pik-Boven is een tooneelvereeniging opge richt. De vereeniging draagt den naam van „Vriendenkring". Ging tot heden St. Nicolaas telken jare de deur van vele arme kinderen voor bij, thans zal hij ook dezen bezoeken. A.s. Zondag 28 November zal hij per motor boot in de Kerkvaartsche haven aanko men, om vervolgens met een staf van pie termannen door de gemeente te trekken. Wij hopen en vertrouwen, dat ook! de armen thans een prettig St. Nicolaasfeestje zullen krijgen. Zondagavond gaf de Tooneel- en Operette-vereeniging „Entre-Nous" hare le winteruitvoering in de harmoniezaal bij den heer H. v. Iersel-Montens. Opge voerd werd: „Zijn jongen", tooneelspel in drie bedrijven. Als naar gewoonte werd er goed spel vertoond. De rollen waren in goede handen en het publiek was even als vorige jaren hoogst tevreden. Tot procuratiehouder met beperk te volmacht van het kantoor te Tilburg der Nationale Bank te Utrecht is be noemd de burgemeester van Waspik, de Ed,Achtb. Heer P. N. Dekkers. "VEEN. Het Gerechtshof te 's Bosch, uitspraak doende in hooger beroep, be- vestigde het vonnis, waarbjj M. K., koop man alhier, door de Rechtbank veroordeeld werd tot 3 jaar gevangenisstraf, terzake .HEUSDEN. I". dat hij Jacob Vos, alhier, door revolver schoten van het leven heeft beroofd. Het voorarrest wordt op de straf in mindering gebracht. ARROND.-RECHTBANK TIEL. Vonnissen, uitgesproken door den Politie rechter op 17 Nov. 1926. Niet voldoen aan een bevel van een ambtenaarG. B. te Zuilichem, en W. d. V. te Nieuwaal, ieder f20 of 10 d. DiefstalJ. d. V. te Biakel, f 15 of 10 d. Nieuwsblad is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Maagpillen ven spoedig uw werken uiterst mi verschaffen ueengezSpden eetlust, en een ijeur. verkrijgbaar f 0.65 per flacof EN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5