Eerste Blad Onder valsche Vlag. [andwondjes Binnenland Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61535. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS Buitenland land van alten# Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. A-bonneroentsprija: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave s Firma L« J» YEEKMAM, Heusden. 3"&, 4662. Woemdag 8 December 1926, Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. EEN COBRA. Aan een maaltjjd, die een havenambte- naar te Trincomali op Ceylon eenige gasten aanbood, gaf de gastvrouw, naar de »Eve- ning News« meldt, plotseling aan een in- landsche bediende last een kom melk neer te zetten op een vacht bij haar stoel. Iedereen begreep dadeljjk, dat er een slang in de kamer moest zijn, daar melk voor een slang een onweerstaanbare lek kernij is. Men bleef doodstil zitten, doch zocht met onrustige blikken de kamer af om het dier te ontdekken. Toen de kom melk neergezet was, kroop er dadelijk een groote cobra op af. Het beest werd on middellijk afgemaakt, waarop de gastvrouw in zw|jm viel. De cobra had zich om haar enkel gewikkeld en met een bewonderens waardige tegenwoordigheid van geest was zjj doodstil blijven zitten tot het beest weg gelokt was. o STAKING IN DE DIAMANT-INDUSTRIE. De staking in de diamant-industrie te Antwerpen is begonnen, als gevolg van het mislukken der onderhandelingen over de loonen. Vier fabrieken hebben het werk stopgezet. De werkgevers zijn bijeengekomen en hebben de uitsluiting geproclameerd. Vijf tienduizend arheiders komen hierdoor zonder werk. De uitsluiting geldt voor 8 dagen en wanneer deze termijn is verstreken, zullen de werkgevers den toestand weder onder de oogen zien. Er zal een nieuwe conferentie plaats hebben tusschen de werkgevers en de arbeiders-afgevaardigden. TORPEDOBOOTEN VERKOCHT. Te Brugge zijn de Torpedobooten ver kocht, die tot dusver de Belgische oorlogs- miLLKTON, (Naar het Engelsch) Van W. G. WATERS. I. DE KENNISMAKING. Ik verdiende mijn dagelijksch brood als graveur. Niet echter, die waarheid ge biedt het te erkennen, niet als grootkuns tenaar, die meesterwerken mag leveren naar de stukken onzer groote schilders. Wel was er een tijd geweest, dat ik die ijdele hoop koesterde en het niet on mogelijk vond, dat ik nog eens de wereld in verrukking brengen zou door een proe ve mijner kunst met het graveerstift. Maar de dagelijksche strijd van het leven had mij die illussies spoedig benomen en mij ge dwongen tot meer alledaagschcn arbeid, waarmede ik arnper in mijn onderhoud kon voorzien. Mijne ouders toch hadden mij niets nagelaten. Mijn vader was kapi tein van liet leger geweest, maar ondanks zijn krijgshaftig •beroep dermate in aan raking gekomen, met wissels, accepten en ander gestempeld papier, dat hij op het laatst daaronder bedolven scheen en bij zijn dood de nalatenschap meer schuld 'dart baten bleek te bezitten. 2oo leerde ik plotseling de harde nood zakelijkheid, dat ik alles wat ik ooit in het leven mocht willen bezitten, alleln dodr eigen arbeid zou moeten verwerven. En \Jie a iJbeid bestond vooral in het teö- kenex en graveeren van vignetten op t'tel- vloot uitmaakten een der booten bracht 33,000 francs op, alles te zamen 200.000 francs. AANVARING VAN EEN VEERBOOT OP DE SCHELDE. 300 passagiers in gevaar. De veerboot Burght I, die de verbinding tusschen Hoboken en Gruybeke op de Schelde onderhoudt, had Donderdag te Hoboken een 300-tal passagiers, mannen vrouwen en kinderen opgenomen om ze stroomopwaarts naar Gruybeke over-^te brengen. In net midden van de riviei gekomen, had de boot op zij een sleep van 3 schepen, getrokken door een sleep boot en voor zieh twee motorbooten. Wat op dat oogenblik gebeurde zal onderzoek moeten uitwijzen. Gezegd wordt, dat de kapitein van de sleepboot eerst bakboord en vervolgens na een korte aarze ling stuurboord signaal gaf, waardoor de overige schepen van de wjjs werden ge bracht. Feit is, dat een der motor booten plots van koers veranderde en schuins op de veerboot aanstevende. De kapitein van de veerboot zou na een oogenblik aarzelen zjjn machines hebben stopgezet en ver volgens achteruithebben gecommandeerd. De motorboot liep met kracht op de veer boot in, waarin ze een groot gat boorde. Onder de passagiers brak een onbe schrijflijke paniek uit. Degenen die zich in de kajuit bevonden sprongen als krank zinnig naar boven, waar een vreesel|jke verwarring heerschte en gevochten werd om de zwemgordels. Vrouwen en kinderen werden tegen den grond geworpen en ver trapt. 'Gelukkig zat de motorboot met haar voorsteven nog in de veerboot vast, zoodat deze niet kon zinken. De kapitein van de motorboot had de goede gedachte, »vooruit« te commandeeren, zoodat de veerboot langzaam naar den oever geduwd werd. De tweede motorboot kwam on- dertusschen langszij liggen en nam een groot aantal passagiers over. De sleepboot liet haar sleep varen en deed hetzelfde. Zoo aan beide zijden geëscorteerd en op geduwd, wist men de veerboot weer tegen den wal te brengen. Geen enkel persoon lijk ongeval viel te betreuren. In de dor pen langs de Schelde heeft het geval in- tusschen levendige beroering teweeg* ge bracht. Om bladen voor kleine uitgevers. Later kwam daar beter werk bij: gezichten voor reis gidsen en meer samengestelder ontwerpen voor aanplakbiljetten en spoorwegaandee- len. Rijk werd ik niet, maar kreeg het drukker en drukker, zoodat ik, weinig per soonlijke behoeften hebbende, de toekomst onbezorgd tegemoet ging. Mijn woning was gelegen in Camber- well, een bescheiden wijk van Londen en in de voornamere buurten kwa(nf ik weinig. Eens echter moest ik mij naar Soho begeven, waar een rijke klant van mij woonde. Wij hadden veel samen te bespreken en toen ik hem eindelijk; verliet was het gewone uur van mijn mid dagmaal reeds lang verstreken. Deze om standigheid en liet plotseling bij mij opge komen verlangen om eens te genieten van de Fransche keuken, deed mij naar een koffiehuis omzien en weinige minuten la ter bevond ik mij voor het café De Divan. Binnenkomende bespeurde ik weinig van de oostersche pracht, die de naam zou doen vermoeden. Het was een lange zaal met het buffet aan het einde, waarachter een dame gezeten was met een allerwon derlijkst kapsel. Met haar stond een jonge kellner te praten, die echter spoedig' op mij afkwam en mij een spijskaart aanbood. Ik kon van alles krijgen, zoo beweerde hij, maar als ik na lang kiezen hief een of ander bestelde, bleek dit toevalliger wijze juist niet meer voor handen te zijn. Per slot van rekening moest ik mij dan ook met een cenvoudigeti biefstuk met aardappelen tevreden stellen. Onder mijn middagmaal verdiepte ik mij in een werk van Defoe, dat ik onder weg aan een stalletje gekocht had en bleef COMPLOT VERIJDELD. Te Los Angeles is een aanslag op den vroegeren maharadjah van Indore bijtjjds verijdeld. Een 3-tal zwaar gewapende Hindoes, inwoners van Indore, z|jn gearres teerd. Voor den commissaris van politie verklaarden zij het plan te hebben gehad deri maharadjah te vermoorden. Zooals men zich zal herinneren heeft de maharadjah verleden jaar noodgedwongen afstand ge daan van den troon naar aanleiding van het schandaal met de schoone danseres Moemtaz Begoem. do>& pijn bij den arbeid en leiden vaak verzwering 'of bloed- vergiftigin^sReinig ze altijd dade lijk en bentftKl^l ze verder met Doos 30-60-90 ct. \PUROL EEN 103-JARIQE OVERLEDEN Te 't Meer onder Heereveen is overleden op ruim 103-jarigen "leeftijd de weduwe Heida. o DE MILITAIRE RELLETJES TE ASSEN EN AMERSFOORT. Naar aanleiding van mededeelingen om trent een militair strafrechterlijke ver volging van den kapitein J. C. M. Gla- sius in verband met de jongste militaire opstootjes te Assen, heeft het „Volk" ter bevoegder plaatse i nlichtingen ingewonnen. De auditeur-militair bij den krijgsraad vooi de landmacht, bericht het blad nu, „da/ de inlichtingen, dat binnenkort voor den krijgsraad een zaak tegen den kapitein Glasius in behandeling zou komen, niet juist zijn". De „Tel." verneemt dat bij het Hoog Militair Gerechtshof een aanklacht is in gediend tegen majoor Brussen, uit Amers foort ,die beschuldigd wordt bij de mi litaire relletjes, welke aldaar op Konin ginnedag hebben plaats gehad, niet de noodige maatregelen van geweld tot on derdrukking der ongeregeldheden te heb ben genomen. o— CARBIDLANTAARN GESPRONGEN Drie kleine jongens te Hellevoetsluis, die met een weggeworpen carbidlantaarn speelden, wierpen die in een urinoir en gooiden daarna een brandende lucifer op de lamp waardoor een ontploffing ont stond en de vlam een 7-jarig jongetje in volkomen ongestoord. De Divan scheen, althans op dezen avond, geen druk be zocht koffiehuis te zijn. Enkele heeren, Franschen en Italianen op hun uiterlijk en kleeding afgaande, kwamen ,aan het buf fet, en wisselden met de dame daarachtei eenige woorden. In een hoek zaten twee Franschen, met luid gerammel van de steenen, domino te spelen. Maar ik stak mijn pijp op, bestelde een kop koffie en bleef rustig lezen, zonder naar de andere bezoekers om te zien. Naarmate het later werd kwamen er meer bezoekers en toen ik na een poos opzag, bemerkte ik aan het tafeltje naast het mijne een ouden heer met een buiten gewoon goedhartig gelaat en den mooiste» witten baard, dien ik ooit gezien had. Wij zagen elkander aan en ik giste onmiddellijk dat hij vafi spraakzamen aard was, maar ik was zoo verdiept in mijn lectuur, dat ik weinig neiging gevoelde een gesprek aan te knoopen. Zoo las ik door, tot ik gestoord wetd door eenigi gestommel in mijn nabijheid. Toen ik op zag bespeurde ik, dat de oude heer po gingen deed om een lucifersstandaard, die aan het andere einde van zijn tafeltje stond te vatten, en toen zagl i!k tevens, dat een paar krukken naast hem stonden. Toen ik daaruit de natuurlijke gevolg trekking maakte dat hij kreupel was of gebrekkig, stond ik dadelijk op en zette de lucifers voor hem neer. De oude heer bedankte mij allerbe leefdst en uit den toon waarop hij sprak en den vriendelijken trek op zijn ge laat, kon ik opmaken, dat hij gaarne een praatje zou maken. Er was bovendien iets in zijn uiterlijk, dat i k mij tot tocna- het gelaat trof. Hij is naar het Ziekenhuis te Rotterdam gebracht. Men vreest voor het verlies van zijn gezicht. o— LICHTZINNIGE BRUIDEN. De kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Putten heeft besloten geen huwelijken meer te bevestigen indien de bruid niet gekleed is in een eerbaar gewaad en met gle- dekten hoofde liet kerkgebouw binnengaat. Ook wanneer de bruid zich de haren heeft laten afknippen wordt haar huwelijk niet kerkelijk bevestigd. o WEER EEN TREINONTSPORING. Zaterdagmiddag is trein no. 168, welke om 4,56 uit Utrecht vertrok, tusschen de stations Bleiswijk en ZoetermeerZeg-- waart ontspoort. De ontsporing was hét gevolg van het springen van een radband van een der wielen van het eerste rijtuig. De trein stond spoedig stil, naar de reizi gers dachten voor een onveilig signaal. Geen der passagiers had eenig letsel beko men. Het verkeer in beide richtingen was den geheelen avond gestremd. Daar de ontsporing geschiedde na het invallen van de duisternis, ging het opruimingswerk met groote moeilijkheden gepaard. Dc avondtrein uit Den Haag naar Duitsch- land, werd over Amsterdam geleid. De andere treinen kwamen met groote vertra ging op hun plaatsen van bestemming aan, daar het overstappen op de plaats van het ongeluk veel tijd vergde. Zondagmorgen was de lijn weer hersteld en was het ver keer weer normaal. —o ROOVERSBENDE OVERMEESTERD De politie te Leeuwarden heeft een ge- va! van berooving, eenigen tijd geleden aldaar gepleegd, tot klaarheid gebracht, waardoor niet minder dan 5 individuen, twee vrouwen en drie mannen, ter be schikking van de justitie konden worden gesteld. Het vijftal had een buitenman van een aanzienlijk bedrag weten te be- rooven. o VERDUISTERING. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft veroordeeld den ontrouwen gemeente-ont vanger van Franeker, den heer L. R. W., tot zes maanden gevangenisstraf. o VERDRONKEN. De 51-jarige schelpenventer Jan Pie- terse geraakte Vrijdagavond in het Groot- Noord-Hollandsch kanaal te Alkmaar. Eenigen tijd later werd de man levenloos opgehaald. o LEGAAT. Aan de Maatschappij van Weldadigheid dering aanspoorde en dus mijn boek ter zijde schuivende, bracht ik mijn kop koffie naar het tafeltje van mijn buurm;an over en was weldra met mijn nieuwen kennis in gesprek. Ik zeide reeds dat hij iemand was van zeer aangenaam, innemend uiterlijk en thans bleek mij dat hij daarenboven iemand was van groote geestesgaven. Nooit had ik ge luisterd naar een melodieuser stem dan de zijne, en terwijl hij sprak verhelderde een vriendelijke glimlacht zijn gelaat. En de onderwerpen, welke hij behandelde, wa ren zulke als men schaars mag verwachten bij bezoekers van koffiehuizen als De Di-' van en dergelijke plaatsen. Hij begon over muziek, maar spoedig bespeurende dat ik daar weinig over mee kon praten, bracht hij het gesprek met groote gemakkelijkheid op schilderkunst. Toendertijd werd juist een fraaie verzame ling schilderijen van zekeren markies in het openbaar verkocht en als men den ou den heer over al die stukken hoorde spre ken moest men haast gaan geldbven, dat hij ze gedurende de laatste twintig jaren dagelijks gezien had. Hij vergeleek de prij zen, die zij thans opbrachten, met die welke de verzamelaar er voor betaald had en sprak met vuur over eenige zeldzame gravures van een ouden Hollandschen meester, die den vorigen dag verkocht wa ren. Hier kwam ik met hem op geljijk terrein, want kort tevoren had ik zelf een copy van een dezer oude etsen ge kocht, zoodat dit onderwerp voor mij als werkman en voor hem als kunstliefheb ber belangrijk was. Ik zie dat gij bekend zijt met gravures, zei hij. te Frederiksoord, heeft nu wijlen mevr. Bouricius 1e Hilversum, een legaat ver maakt van f 5000. o TOT HET UITERSTE GEBRACHT. Dezer dagen werd een onderwijzer, die naar O.-Indië zou vertrekken, dermate door vertegenwoordigers en inspecteurs van di verse maatschappijen |ojverstroomd, dat hij op de deur een biljet plaatste met het opschrift: „Wat in de bus komt, is u kwijt". De bel was zelfs vastgebonden. EEN OVERSPANNEN DESERTEUR De militaire politie wilde in de Huden- straat te Amsterdam een deserteur arres teeren. Deze verzette zich evenwel ernstig zoodat de hulp der gemeentepolitie moest worden ingeroepen. Toen de man over meesterd was bleek hij zoo overspannen te zijn, dat hij per autobrancard naar het Wilhelminagasthuis moest worden overge bracht. Hij zal spoedig aan de militaire autoriteiten worden uitgeleverd. DE DEFTIGE CHAUFFEUR Zekere H., uit Tilburg, die Zondag j.l. een kastelein te Goirle voor 100 gulden trachtte op te lichten, doch daarin niet slaagde en die later kans zag de vrouw van een anderen kastelein te Goirle voor 60 pop beet te nemen, is Zaterdag door de Tilb|Urgsche politie gearresteerd. Zoo- als is gebleken was de man naar België gegaan en had daar de f 60 opgemaakt. Van armoe kwam hij weer naar Tilburg terug, waar hij direct werd aangehouden. o— ONGELUKKEN. De 15-jarige zoon van landbouwer C. L. uit Luijkgestel kwam op de Stoomzui- velfabriek te Bergeijk rfief zijn handèn in" aanraking met een der machines. Een duim en een halven vinger werden hem afge koeld. De 7-jarige v. L. te Tilburg werd Zater dagmorgen door een autobus overreden en ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. De 30-jarige kolenwerker W. v. d. Stelt wonende te Mijnsheerenland, is aan boord van een, in de Waalhaven te Rotterdam liggende lichter in het ruim gevallen. Met een hersenschudding, inwendige kneuzin gen en een verwonding aan den neuls is hij in het ziekenhuis opgenomen. Door onvoorzichtigheid had de melk rijder O, het ongeluk door den trein van Harlingen naar Stiens te worden aange reden. Hoewel de boomen van den over weg neergelaten waren, meende O., dat hij nog wel voor den trein kon passeeren. Dat wil zeggen van de geschiedenis dier kunst weet ik nagenoeg niets, ant woordde ik blozend. Maar ik heb bijzonde re voorliefde voor die Hollandsche en Duitsclie meesters en maak mij daar altijd meester van als ik ze voor een prijsje kan krijgen. Ik ben graveur van mijn beroep. Toch? Dus hebt gij onderwijs gehad in die kunst? O, hadden mijn ouders dat ook voor mij gedaan. Ik graveer zelf ook zoo wat, zooals ik alles doe, minnetjes, als amateur. Gij hebt u kunst zeker wel zeer lief m Ik ben haar dankbaar, sedert zij mij brood geeft, en ik heb haar lief zooals ik elke kunst liefheb. Maar eerst toen ik een arm man geworden was, begon ik mij meer met haar bezig te houden. Zoo, dan was mijn eerste indruk toch goed. Zoodra ik udat boek uit den zak zag halen, dacht ik, dat is een fatsoenlijk man, die betere dagen gekend heeft. Wat het eerste gedeelte betreft, hoop ik dat gij gelijk hebt, antwoordde ik lachende, en wat betere dagen aangaat, geloof ik nu even goed af te zijn als ik ooit geweest ben. Het verheugt mij u zo o te hooren spre ken. Hoe dikwijls hoort men niet afgeven op arme kunstenaars en dergelijke, en beweren dat iemand arm is omdat hij kun stenaar werd. Ik daarentegen blijf vol hou den ,dat iemand alleen door armoede een waar kunstenaar worden kan, omdat hij door armoede gedwongen' is in de kunst den troost te zoeken, die alle moderne Mi- dassen in hun overdadige weelde op geen tiende deel vinden kunnen. Dat ben ik met u eens, hernam ik. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD vior iet Leid ui Hsislsi n AlteulcLaiostriat n de Bonelerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1