J. v. WELL-v. DOORMALEN GROOTESTRAAT 207 WAALWIJK. ZATERDAG 11 DECEMBER begint onze groote C0NFECTIE-0PRU1MING. Plaatselijk Nieuws K Rechtzaken. Alle nog voorradige MANTELS. KINDEgMANIELS en JAPONNEN. DAMES»o—KtNETERHUEDEN, iENSpCSSENrTEitKERS/worden voor spotgoedkoópe prijzen opgeruimd. DUS ALLEN NAAR Midden op de rails gekomen, wilde het paard niet meer vooruit, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was. De trein ver nielde den wagen en eenige melkbussen g'e- heel. Koetsier en paard kwamen er heel huids af. De 23-jarige timmerman J. Weerman, te Noord-Barge viel bij het verrichten van werkzaamheden van een dak. De spoedig aanwezige geneesheer constateerde hersen schudding. De ongelukkige is kort daarna overleden. Vergadering van den raad der gemeente DUSSEN op 2 Dec. n.m. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Snijders. Aanwezig alle leden behalve de heer Herman. t j De Voorzitter opent de vergadering en leest daarna de notulen der vorige verga dering die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen: Verslag van de Keuringsdienst voor wa ren te Breda wordt voor de leden ter in zage gelegd. Vaststelling begrooting 1927 en reke ning 1925. De Voorzitter deelt mede dat van de Commissie rapport is ingekomen over het onderzoek der rekening, door haar inge steld in hare voltallige vergadering op 25 November j.l. De Commissie zegt dat dit onderzoek haar aanleiding heeft gegeven tot de op merking dat deze rekening door den Gem.- Ontvanger te laat is ingezonden, zoodat de door Ged. Staten gestelden termijn is ver streken, de Commissie acht dit niet be vorderlijk voor een goed onderzoek. De Commissie kreeg ook den indruk dat deze rekening gehaast is gemaakt en niet steeds met de gewenschte nauwkeurigheid. Zoodat het bedrag presentiegeld raads leden niet eens is vermeld, op een andere plaats stemden de ontvangsten niet overeen met de werkelijke ontvangst. Wat de ontvangsten der Inkomstenbelasting en de (o|pcenten der Rijksbelastingen betreft, hiervan kon de commissie alleen consta- teeren dat de ontvangsten overeenstemden met de gegevens, doch niet of ontvangen is, waarop de gemeente recht heeft. On danks den minder goeden indruk over het opmaken der rekening kan de Com missie tot haar genoegen constateeren, dat met veel zorg de finantiën der gemeente -zijn beheerd, waardoor een behoorlijke ver houding is verkregen tusschen ontvangsten en uitgaven, waarvoor de Commissie B. en W. een woord van dank brengt. De Comm. adviseert den raad de rekening op een ont vangst voor den gewonen dienst vast te stellen van f 105,591,05 en een uitgaaf van f 97,139,955, batig slot alzoo van f 8451,095. Kapitaald/enst ontvangst 43040,01, uit gaaf f 40747,39^, batig slot alzoo een be drag van f 2292,6l5. De Voorzitter zegt dat B. en W. naar aanleiding van de late indiening der reke ning opmerken, dat het vorig jaar oe rekening ook eerst aan het eind van het jaar is ingediend, wegens een geschil dat later is opgelost. Wat de opmerking! over Inkomstenbelasting, opcenten R. Ink. belasting betreft, hierover is de Ontvanger der Rijks Directe belastingen nog nader gevraagd, doch deze kon niet nader opge ven, hoeveel de gemeente moet ontvangen omdat verrekening plaats heeft over de Bank van Nederlandsche Gemeenten. De meerdere ontvangst van f 2,50 betreft boete voor huur van een woning in den polder die niet op tijd was betaald. Spr. betuigt verder dank aan de Commissie ook aan de Wethouders voor hunne waardeerende woorden over het financiëele beleid van B. en W. De rekening wordt hierop vooir- loopig vastgesteld op de door de Com missie genoemde bedragen. Begrooting 1927. De inkomsten voor den gewonen dienst bedragen f 87922,04, uitgaven hetzelfde bedrag. Voor den ka- pitaaldienst zijn deze bedragen f 13000. De post van onvoorziene uitgaven is ge raamd op een bedrag van f 7622,61!. De begrooting begint met het batig saldo f 8451,095. Over deze begrooting meent de Commissie te moeten opmerken, dat ook die vroeger behoorde ingediend te zijn. Waar echter de cijfers van de rekening nog niet bekend waren, waarmede met het op maken der begrooting moet worden reke ning gehouden, verwijst de Commissie ver der naar hetgeen over de rekening is ge zegd, t Wat de aanvragen om subsidie betreft van de R. K. Militaire Vereeniging te Ven- lo en de Politievakschool te 's Hertogen bosch waarvoor op de begrooting geen bedragen zijn uitgetrokken, zou de commis sie willen adviseeren afwijzend op deze aanvragen te beschikken. De ervaring heeft geleerd, dat slechts in onvermijdelijke ge vallen door ingezetenen van deze instel lingen wordt geprofiteerd, terwijl de ge meente er bovendien geen controle over heeft. De post lijkwagen die 50 gulden hoo- ger is geraamd, komt de comiriissjic te hoog voor. Verder heeft de commissie die bestond uit de heeren Hermans, v. Balkom en v. Drunen, geen aanmerkingen en wil zij gaarne hulde brengen aan het beleid van B. en W., waardoor het zonder verhooging van belasting mogelijk is geweest, een sluitende begrooting te krijgen. De Voorzitter merkt namens B. en W. op, dat deze zich wel kunnen vereenigen mef een afwijzende beschikking op liet verzoek om subsidie, van de Militaire Ver eeniging te Venlo, echter niet met die van de politievakschool te 's Bosch, deze laat ste heeft reeds meer subsidie ontvangen, dus nu intrekken achten B. en W. niet ge- wenscht. Wat de rechten voor den lijkwa gen betreft, deze zijn f 50 hooger ge-, raamd omdat er meer gebruik van wordt gemaakt. Verder moet bij het opmaken der begrooting rekening worden gehouden met bestaande verordeningen en heffingen, hoewel de raad natuurlijk vrij is rechten te verminderen. De heer Middelkoop vraagt of de post Inkomstenbelasting niet te hoog is ge raamd. De Voorzitter zegt dat dit moeilijk voor uit is te zeggen. Er is gerekend naa,r de opbrengst van het vorig jaar en spreker zou zeggen dat men dit bedrag mag aan houden en het niet te hoog is, doch met zekerheid is dit natuurlijk niet te zeggen. De post onderhoud wegen is ruim geno men. Spreker zou zeggen dat mien daar zeker mede toe zal komen en het bedrag niet eens zal noodig zijn. i De heer Middelkoop noemt een post van ruim f 7000 als onvoorzien, ook heel mooi daaruit kan nog al een tegenvaller gedekt worden. De heer v. d. Koppel merkt op, dat de belasting het vorig jaar weinig minder was dan was geraamd. De Voorzitter beaamt dit, de belasting- is medegevallen en B. en W. vertrouwen dan ook dat met de geraamde bedragen zal worden toegekomen, zoodat geen nieu we betalingen behoeven te worden inge voerd om een sluitende begrooting te krijgen, zooals B. en W. oorspronkelijk dachten. De heer Middelkoop vraagt of de R. Ink. Belasting niet minder zal zijn, waar op de Voorzitter antwoordt, dat de op-.- brengst van 80 opcenten op de gebouwde en 20 op de onbebouwde eigendomlmen het vorig jaar f 4357,99 was. De 50 opcenten op de Personeelé be lasting brachten het vorig jaar f 2351,71 op, terwijl was geraamd f 2372,30 en nu f 2400, een verschil van niets. De 100 opcenten op de Rijks Ink. Bel. hebben opgebracht f 13148,18, terwijl ge raamd was f14150 en nu 14,500. De 100 opcenten op de vermogensbe lasting brachten op f 1895,06 terwijl ge raamd was f 2950, daarom is nu ook slechts f 2000 geraamd. De belasting naar het inkomen bracht op f 20502,16, terwijl was geraamd een bedrag van f 23000. Dit laatste bedrag is ook thans geraamd. Men moet hierbij niet vergeten dat de gemeente de kasteelbewoners er bij heeft gekregen, zoodat er waarschijnlijk nog meer aan belasting zal binnenkomen dan het vorig jaar. Met algemeene stemmen wordt hierop de begrooting voorloopig vastgesteld zoo als zij den raad is aangeboden. Aanvraag ingevolge art. 17 der Land- arbeiderswet. De Voorzitter zegt dat het betreft de aanvrage van M. v. d. Pluijm, waarover in de vorige vergadering reeds mededee- ling is gedaan. Genoemde v. d. Pluijm vraagt een plaatsje in Wijk C. van de Land arbeidersstichting en vraagt daartoe een voorschot aan van f 2500. B. en W. stel len voor aan het verzoek onder de gebrui kelijke voorwaarden te voldoen. Aldus wordt besloten. De heer v. d. Koppel vraagt of de lijk wagen nog niet is veranderd. Spr. heeft gezien dat nog kort geleden, om te draaien, de paarden moesten worden afgespannen. Kan men het hier niet veranderen, dan weet spreker in Almkerk nog wel iemand die het kan doen. De kosten behoeven niet zoo groot te zijn, men kan best meteen oud onderstel volstaan en die zijn er ge noeg te krijgen. De Voorzitter zegt toe in Almkerk eens te zullen inforineeren. Aan het verzoek van den heer v. Dru nen over verandering van een lichtpunt, is nog niet voldaan kunnen worden, omdat de monteur daarvoor nog geen tijd heeft gehad. De heer v. d. Koppel verwacht niet veel van de voorgestelde verandering, De heer v. Drunen meent dat er wel eenige verbetering door ontstaan zal, het is daar aan den dijk erg donker. De Voorzitter merkt op, dat f 1000 min der is geraamd voor verlichting, wil men dus met het geraamde bedrag toekomen dan moet men zuinig zijn. Er is geraamd op 3200 K.W.U. a 40 ct. wat f 1500, wordt, hier moet men dus niet boven gaan. Thans bedraagt de prijs nog 45 ct. per K.W.U. doch de PNEM heeft toege zegd dat het met 1 Januari op 4Cf ets. zal worden gebracht. De heer v. d. Koppel betwijfelt of er nu met de hooge kolenprijzen van djeze toezegging wel veel terecht zal komen. De Voorzitter sluit hierop de vergade ring. HEUSDEN. In de plaats van den Heer J. de Kok, die voor zijne benoeming had bedankt, is tot Notabel der Nod. Herv. Gemeente alhier benoemd de Heer Ant. van Ryswyk, die zijne benoeming heeft aangenomen. Op de Donderdag j.l. gehouden maandelyksche vergadering der Pluimvee* vereeniging Heusden en Omstreken, werd door den Voorzitter eene lezing gehouden over de inrichting der hoenderhokken. Spreker oogstte hiermede een welverdiend applaus. Besloten werd gezamenlyk op Zondag 12 Dec. een bezoek te brengen aan de Pluimveetentoonstelling te Ammer- zoden, aan welke tentoonstelling door de vereeniging een medaille is beschikbaar gesteld. By genoegzame deelname zal dit per autobus geschieden en de leden kunnen zich hiervoor bij den 2en Secretaris, den heer v. d. Plas aanmelden. In verband met de uitgereikte be lastingbiljetten, verwijzen wij voor vak kundige behandeling -van reclames enz. naar de advertentie van den heer Verhuist, belasting-consulent, voorkomende in het nummer van heden. - Zondag speelde het le elftal »Juliana« een wedstrijd tegen »R. W. B. II« uit Besoyen, welke wedstrijd door »R. W. B« werd gewonnen met.62. Het 2e elftal speelde een wedstrijd tegen ^Baardwijk 3« te Baardwijk, welke door »Juliana« werd gewonnen met 51. Maandagavond trad voor het Depar tement Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de heer Frits Bouw meester in de zaal van het hotel Concordia. De Voorritter van het Departement, de heer Hilwig heette aanwezigen en den heer Bouwmeester welkom, waarna de laatste begon met een kleine inleiding en toelich ting te geven op het onderwerp dat hij zich vóór de pauze had gekozen n.l. Koning Richard de Tweede van William Shakespeare. De werken van Shakespeare is zware kost, door de inleiding en vooral door het meesterlijke voordragen van den heer Bouwmeester, kreeg zelfs iemand, die het meesterwerk niet kent er een goed inzicht in. Op voortreffelijke en schitterende wijze werden de verschillende personen, die in het stuk voorkomen, weergegeven, terwijl de voordracht door de aanwezigen in adem- looze stilte werd aangehoord. Na de pauze droeg de heer Bouw meester eenige gedichtjes voor van Adema van Scheltema, Jan Feith en Charivarius, van meer komische strekking. Ook hierin liet de heer Bouwmeester zich als een uitstekend declamator kennen. Te spoedig was het programma afge werkt, al was het later dan dit bij andere Nutsavonden de gewoonte is. Al was de heer Bouwmeester nog geruimen tijd op het podium gebleven, geen der aanwezigen zou daarover spijt hebben gevoeldhet was een mooie Nutsavond. Alleen jammer, dat zoo weinigen daarvan profiteerden werkelijk, de niet opgekomenen kunnen zich hun thuisblijven beklagen, zij hebben veel moois gemist. De heer Bouwmeester werd met een langdurig applaus en na afloop met een kort woord van den Voorzitter, beloond. ANDEL. De smid J, Garstman alhier, bezeerde dezer dagen een zyrier armen zoodanig, dat hy zfbh onder geneeskundige behandeling moest stellen. ALMKERK. Bedankt voor 't beroep naar de Geref. Kerk te Waardhuizen Cand. Smits van Nieuwweerdingenen voor 't beroep naar de Herv. Gem. te Uitwyk, Cand. J. de Wit van Noord- wykerhout. Op de j.l. gehouden vergadering van de Ant.-Kiesvereeniging alhier, zyn als Candidaat voor de Prov. Staten op de Grosljjst geplaatst de heeren A. v. d. Schans, Burgemeester te AndelC. G. de Jong alhier J. J. v. Oord te Werkendam en P. Bergmeijer, Burgemeester dezer gemeente. CAPELLE. De Gemengde Zangver- eeniging Het Rozeknopje« alhier, zal op Woensdag 15 en Donderdag 16 Dec. a.s. in de zaal van den heer L. F. v. Dongen haar eerste winteruitvoering geven. Behalve verschillende zangnummers, zullen ter af' wisseling eenige voordrachten en tooneel- stukken worden opgevoerd. Naar men ons mededeelt zal de heer N. Snijers uit Raams- dot.ksveer juist met de uitvoering zijn 10-jarig jubileum als Directeur van 't Rozeknopje vieren. In de plaats van den heer C. Vos Czn. alhier is in de dezer dagen gehouden bestuursvergadering tot Voorzitter van de Capelsche ysclub benoemd de heer A. E, Dekkers Jaczn. Naar we vernemen zal de Gemengde Zangvereeniging »De Heidebloemalhier, op Maandag 13 Dec. a.s. onder leiding van haar directeur, den heer A. v. d. Kolk uit Besooyen, een uitvoering geven in de zaal van den heer J. Treffers. Bij de j.l. gehouden verkiezing van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. a.d. Loonschendijk werd in de vacature Wendte tot ouderling gekozen de heer C. Paans. DUSSEN. J.l. Vrijdag kwam de arbeider v. K. alhier, werkzaam op de papierfabriek »De Maasmond^, tot de onaangename ont dekking dat zyn portemonaie uit zyn kleeren was ontvreemd. Tot op heden nog geen spoor van deze laffe daders. EETHEN. Namens de afd. Eethen der Ned. Vereen, tot bevordering der bijen teelt zal gedurende dezen winter in de Openb. Schooi alhier een cursus worden gegeven in byenteelt. Ieder, die een blik wil werpen in de geheimen van het bijenleven kan dezen cursus volgen. 's GRAVEMOER. Tot Ouderling werd in de Geref. Kerk herkozen de heeren W. Versteeg Jz. en M. Borstlap Jz. en tot Diaken de heeren W. Versteeg Hz. en C. Dekkers Hz. Alhier is opgericht een afdeeling der Raiffeische bank, waarvan het hoofd kantoor is gevestigd te Utrecht. HEDEL. Zondagavond om kwart over elf werden wij wakker geschrikt door het geroep: »Brand,« Kort daarop deed de brandklok weeklagend geluid hooren. Er bleek brand te zijn uitgebroken by den landbouwer A. W. De zoon, welke niet goed ter been is, was slechts alleen thuis, en kon dus, daar het vuur door het gretig voedsel van hooi en stroo enz. snel om zich heen greep, niets redden dan een paar geiten. De brandspuit, welke spoedig aan wezig was had te c.a. half een het vuur gebluscht. De geheele woning met de belendende schuur brandde tot den grond af, De brand is vermoedelijk ontstaan in den schoorsteen. Verzekering dekt de schade. NIEUWENDIJK. Zaterdag j.l. gaf het Mannenkoor Onderling Genoegeneen welgeslaagde uitvoering in het Instituut. Zoowel de zangstukjes als de voordrachten en samenspraken vielen goed in den smaak van het publiek. De zaal was goed bezet, alles had een ordelijk verloop zoodat allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. NEDERHEMERT. Het laatste schip met bieten is verleden week vërtrokken. Er werden geleverd in 1926 in 1925 voor de C. S. M. 1996246 K.G. 2565987 K.G, voor de G. B. B. 522170 K.G. 221051 K.G. Mej. Scholten, onderwijzeres alhier, is met 1 Januari als zoodanig benoemd tot onderwijzeres te Kesteren. Door het Kiescollege alhier, is her benoemd tot Ouderling de heer Jan Hobo tot Diaken de heer R. Oomen, in de plaats van den heer W. de Gaay. VRIJHOEVE-CAPELLE. By den heer P. de Rooy lag Zaterdagmorgen een koe dood in den stal. Het cadaver is onder politietoezicht begraven. Door het onder linge veefonds wordt de schade gedekt. VEEN. Tegen Maandagmorgen 10 uur was een Raadsvergadering uitgeschreven. Op den bepaalden tyd waren met den Voorzitter en Secretaris slechts de leden v. d. Pol, v. Ballegooyen en Jiskoot aan wezig, zoodat de vergadering niet kon door gaan. Een nieuwe vergadering is thans uitge schreven tegen Donderdagmorgen 10 uur. WIJK. Donderdagavond 7 uur zal de Excelsior-Bioscoop uit Zwyndrecht weer een voorstelling geven in het gymnastiek lokaal. Als hoofdnummers zyn geannon ceerd »IIou je roer recht« en »JopieSlim en Dickie Bigmans«. Denzelfden dag des middags om half |vyf zal er een kinder voorstelling gegeven worden. Zie verder advertentie. WOUDRICHEM. De door den heer J. Smits Jz., in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfshezen heeft opgebracht de som van f 70.83. Bij de te Gorinchem gehouden aanbesteding door den Eerstaanwezend In genieur der Genie werd voor het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken in den Bommelerwaard, het land van Altena en den Biesbosch het laagst ingeschreven door G. Struik alhier voor f 5449.—. De Mannenzangvereeniging »Wou- drichem's Liedertafek is voornemens op 17 en 18 December a.s. in een lokaal der le Openbare school alhier haar eerste winteruitvoering te geven. WASPIK. Op postkantoor en in ver schillende winkels zijn liefdadigheidspostze gels verkrijgbaar gesteld. De baten zijn voor uitzending van zwakke kinderen. Tal van zegeltjes worden verkocht. Maandag bracht de Waspiksche Harmonie een serenade aan het zilveren echtpaar der familie van Kaiker te Geer- truidenberg. WERKENDAM. Herkozen tot President- Kerkvoogd in de Ned, Herv. Kerk, de heer Fr. Kramer, gekozen tot Voorz. der Nota belen, vacature de heer H. Bogers, de heer Joh. C. Visser en tot Secretaris der Nota belen, vacature de heer M. v. d. Steenhoven, de heer P. Cornet. WAALWIJK. Bij de gehouden aan besteding voor het bouwen van een abatoir voor rekening der gemeente, werd inge schreven als volgt J. Kraaij, Haarlem f 84 000 C. Michael, Capelle, 82.900 J. Michaël, Capelle, 80.130 fa. Venhoven en Evers, Heemstede 79.974 H. van Eindhoven, Tilburg, 77.777 Gebr. Nagle, Geertruidenberg, 77 600 J. Ligtvoet, Oosterhout, 77.520 A. van Geffen, Boxtel, 76.800 P. J. Vaessen, Vught, 76 000 Drent en Westreene, Zaltbomrael, 75.900 M. v. d. Bouwhuijsen, 's-Bosch, 75 200 Gebr. van Heeswijk, Bast, 74.800 firma Bakker, Werkendam. 74 300 J. W. Koeken, Tilburg, 72.840 G. de Bont, Nieuwkuik, 71 600 A. J. v. d. Meyden, Boxtel, 71.000 J. de Koning, Boxtel, 70.400 A. Peters, Nijmegen 70.400 P. Petmings, St. Mich.-Gestel, 70.320 A. J. Mols, Tilburg, 70.000 J. de Bont, Nieuwkuik, 69.900 J. Appels, Tilburg, 69.800 H. Moerenburg, Oisterwyk, 68.900 E. Torremans, Tilburg 68.880 W. J. de Vries, Tilburg 67.333 J. W. Nieuwenhuijsen, Capelle, alleen voor perceel II 63.200 Het werk is nog niet gegund. WAALWIJK. 3 Dec. Door de ge* meente-politie alhier werd tegen zekeren M. T. uit Wyk proces-verbaal gemaakt wegens het vervoer van mollenhuidjes. Doordat veel geld voor deze huidjes wordt betaald, kunnen velen de bekoring niet weerstaan de voor den landbouw zoo nuttige beesten te vangen. In de Verlengde Putsteeg zijn een aantal boomen van de gemeente beplanting vernield. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. In de gehoudeD vergadering van de vereeniging Eerste Hulp by Ongelukken is tot eersten plaatsvervangend leider be noemd de heer Van der Schans, BOSSCHE RECHTBANK. De briefschrijfster van Andel. Voor da Rechtbank werd de behandeling voortgezet der strafzaak tegen J. v. R., weduwa var L, S., te Andel, de brief schrijfster die omstreeks 1 Juni 1926 op zettelijk H. Vogelaar heeft bedreigd met doodslag en brandstichting en hem heeft beMedigJ door hem een brief toe te zenden met voor Vogelaar zeer beleedigenden jn- hoiid. De vrouw die zoo wat 150 rare brieten heeft rondgezonden bracht met die vreende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2