Tweede Bh voor het Mnd van Heusden >n Altena, de Lanio'traat en de Bonmelerwaard. i,l862 ïy/ansdae 8 Decetnuer URM, MM!!. Groote verscheidenheid in Modellen en ketters BEHOORENDE BIJ HE'/ I# Vergadering uin Jen raad der gemeente WOUDRjCHEM op 1 December j,l. des namiddags zes uur. Burgemeester de heer Jac, v. d. Lely. Secretaris de heer Chr. v. Rijswijk.. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formuliergebed, waarna de notulen der vergaderingen van 15 October en 8 November j.l. worden, gelezen en na een opmerking van het lid Viveen worden vastgesteld. Ingekomen zijn: a. schrijven van Qed. St. dezer pro vincie, houdende bericht van ontvangst der verordening betreffende het innemen van den openbaren weg met motorrijtuigen. b. rapport van het scheikundig onder zoek van het water uit drie straatpompen, waaruit blijkt dat het water uit de pomp op Visschersdijk voor drinkwater geschikt is en die op de Hoogstraat na doelmatige filteratie. In verband hiermede stellen B. en W. voor bij wijze van proef op den Visschers dijk een z.g.n. vleugelpomp aan te bren gen, waartoe na eenige discussie m.a.s. wordt besloten. c. schrijven van den Secretaris van den Raad van State, houdende mededeeling dat tot 11 Dec. a.s. afschriften kunnen wordpfi genomen van ingekomen stukken betreffen de het door den Gemeenteraad ingesteld beroep tegen het besluit van Ged..St. waar bij de Raad werd verplicht de./gevraagde medewerking te verkenen voor den bouw eener bijzondere school in /ijk A. Het lid v. d. .Wiel stelt?'voor, aangezien het hier een belan^ijlfe zaak betreft, af schrift der stuktón te doen nemen en vraagt den Burgemeester of deze genegen is inzage der jukken te gaan nemen. M. a- s. iwordt hiertoe besloten. Een ingekomen verzoek van een 5-tal bewoners van «en zijstraatje van de Molen straat, om aldaar electrische straatverlich ting aan te brengen, wordt, aanlgezien dit eerst heden is ingekomen, in handen gesteld van B. en W. om advies. Voordat tot behandeling van het vol gend punt wordt overgegaan, gaat de Raad over in comité-generaal. Na heropening der vergadering komt in behandeling het aanbod van de N. V. de PNEM tot overneming van het G. E. B. De PNEM garandeert rente a 41/2 o/0 en aflossing van een kapitaal van f 22500, terwijl de electrische stroom zal worden geleverd tegen 45 ct. per K.W,.U. voor licht en 25 ct. per K.W.U. voor kracht-, verbruik en de hoeveelheid stroom, wel ke boven eene voor elke woning te lyfel- len norm wordt verbruikt, welke voor de kleinste woning twee en veertig K.WXJ per jaar bedraagt, berekend zaj'worden tegen 25 ct. per K.W.U. De/ meterhuur blijft ongewijzigd, terwijl d^ gemeente voor straatverlichting moet .gcirandeeren 2500 K.W.U. per jaar. De Voorzitter deelt mede, deze zaak met Wethouder Halster met den Direc teur der PNEM; te hebben besproken, waarbij is gezegd dat het bedrag, dat thans wordt géboden voor liet bedrijf niet meer wordt/gegeven. Indien de gemeente het bedrfff overgeeft, zal, zooals de leden uit e<Jn toegezonden berekening hebben kunijfRi zien, het voor de gemeente blij vend verlies voor 1927 bedragen f 2899,50, voor 1928 f 2626,25, voor 1929 f 2679,75 en vervolgens elk jaar f 73,25 minder. In dien de gemeente het bedrijf zelf houdt, is het verlies over 1927 'geraamd op f 2607, hetgeen echter, wanneer ook werd overge gaan tot verlaging van den stroomprijs tot 45 ct. per K.W.U., naet f 700 moet wor den verhoogd. Hij adviseert om bet aanbod te aanvaar den. Het licht wordt dan den ingezetenen verstrekt voor 45 cent, waarbij nog komt dat, wanneer men meer verbruikt, (faii een norm door de PNEM voor icdcrcy'wo ning vastgesteld, het meerdere tegen 25 ct. per K.W.U. geleverd wordt, Wordt niet op het aanbod ingpgaati en verstrekt de gemeente het licht* voor 45 cent, dan wordt het nadeel igf saldo per jaar f700 grooter, welk- bedrag weer op de belasting betalende" burgers moet wor den verhaald. Ook de onderhoudskosten van het net zullen ieder jaarf grooter en grootere be dragen gaan„,eischen als palen en meters vernieuwd/moeten worden. Bij niet Over gave zal/het administratief beheer wel minder .gaan kosten, doch het technisch beheer zal duurder worden, vooral als we voorlichting van buiten de gemeente noo- dv£ hebben. Ook het nieuw te sluiten con tract zal z.i. niet voordeeliger zijn, waar bij de regeling der maximale belasting hoo- ger zal worden, terwijl de prijs van aan koop der K.W.U. voor de gemeente van 3 op 4 ct. is gebracht en de bepafingj der kolenclausule eveneens ongunstiger is. Draagt de gemeente het bedrijf over, dan weten we precies wat het jaarlijks de gemeente kost. Hij gelooft niet, dat het bedrijf hier spoedig rendabel zal worden, aangezien dan bij een lichttarief van 50 ct. per K.W.U. jaarlijks 5000 a 6000; K.W.U. meer zouden moeten worden ver bruikt. Het lid Viveen zegt, dat wij van (feze belangrijke zaak niet genoeg de beteëkenis en omvang kunnen overzien, zonder tech nische voorlichting, hetgeen ook het ge val was toen vijf jaren geleden tot oprich ting werd besloten en alles op goed geloof van de P.N.E.M. werd gedaan. Toen was het volgens de PNEM een gemeentebelang maar direct tot teekening van het contract over te gaan, terwijl het nu weer een be lang voor de gemeente is het bedrijf over te geven. Hocus pocus.... De manier waarop deze zaak wordt be handeld doet denken ,aan joden op de markt en de heeren der PNEM lijken hem dan ook uitermate onbetrouwbaar. Hij meent evenwel dat het bedrijf voor de gemeente niet rendabel zal worden en de prijs van het licht niet op 45 ct. per K.W.U. zal kunnen worden gebracht, zoodat hij, al is het met een bloedend haft, er voor is- het bedrijf over te geven. Hef lid Holster zegt hoewel oorspron kelijk tegen overgave te zijn geweest, van zienswijze te zijn veranderd sedert het be zoek aan den Directeur der PNEM. Het bedrijf is voor deze gemeente niet renda bel dn de prijs van het licht zal, zonder dat het verlies aanmerkelijk grooter wordt, niet op 45-- ct. kunnen worden gebracht, zooals dat de PNEM zal doen. Daarbij komt dat de PNEM de kleinere bedrijven beter -tén goede zal kunnen komen indien die.in haar bezit zijn, dan thans het geval is, terwijl zoodra de PNEM winsten maakt, "deze zullen worden angewend tot verlaging van den stroomprijs. In verband met een en ander is hij thans voor overgave van het bedrijf. Het lid v. Straten staat op het standpunt niet voor overgave te zijn, omdat de PNEM beloften doet, waar hij niets om geeft, doch omdat hij meent, dat indien de ge meente het bedrijf houdt, voor nog groo tere kosten zal komen te staan als thans het geval is. Hij vraagt den Voorzitter of de verlaging tot 45 ct. per K.W.U. voor meerder verbruik in het contract sta,at, waarop deze mededeelt, dat dit niet het geval is, doch dat daar wel opi gerekend kan worden. Hij zegt evenwel dat wij daarvan in deze gemeente, in ver band met het gering stroomverbruik geen hooge illusies moeten maken. Het lid van Wendel de Joode gelooft wei dat deze belofte zalt worden nageko men, doch dat de inwoners er niet veel aan zullen hebben. Voor-heen is hij steeds voorstander geweest het (bedrijf zelf te ploiteeren'op vermoeden, dat dit rendabel zou worden. Dit zou wel het geval zijn als all'e inwoners het licht gebruikten/ doch er zijn er te veel, die dat niet doeh. We hebben vijf jaren e4ectrisch licht ge had en ook vijf jaren ii* financië/é duis ternis verkeerd. Verder tneentjifj dat wij grootere kosten voor onderhoud zullen gaan .krijgen en de gemeente het licht niet voor 45 ct. per K.W.U. zal kunnen leve ren, hetwelk voor de burgerij een voor deel van f 700 beteekent. Om al deze re-, denen is hij thans voor overgave. Het lid Schaap zegt het door def vor/ge sprekers gezegde tot overgave van .het be drijf te kunnen onderschrijven. Aanlgezien hij meent, dat vooral het technisch beheer altijd moeilijkheden op zal leveren is juj ook voor o1 vergave van het bedrijf. Het lid Viveen zegt dat er wordt gespro ken dat de PNEM. wel betrouwbaar is, AAls daar sprake van was, dan had ze de gemeente niet in schuld behoeven te steken en voor een net dat f 55000 heeft gekost, thans een krats geven. Hij vertrouwt ze heelemaal niet en heeft er ook niets geen verwachting van. Het lid Spoor zegt, dat het vertrouwen in de PNEM ons bij de oprichting heeft bedrogen. Hij gelooft evenwel dat in den thans fun ge erende n directeur meer ver trouwen k^fi gesteld worden en de ver schillende'zaken onder diens beheer veel minder zullen kosten, getuige de aanmer kelijke /vermindering van personeel. Het lid v. Straten merkt nog op dat het geh'eele bedrijf bij groote duurte is) aange- 'legd en verschillend materiaal thans slechts de helft meer waard is, waarvan; de ge-, meente de dupe is, terwijl de PNEM zoo doende goedkoop aan het net komt. Het lid Viveen zegt, dat toen de PNEM» bij de gemeenten kv/jam met de illusie da t het bedrijf winst zou afwerpen ze wel', wisten dat een provinciaal bedrijf voor de gemeente beter zou zijn, maar zij wilde de gemeenten de dure netten laten betalen en deze naderhand goedkoop overnemen, dat was het doel. Het lid v. id. Wiel zegt eerst voornemens te zijn geweest niet aan de discussie deel te nemen ,doch wil naar aanleiding /an het door het lid Viveen gezegde betreffen de technische voorlichting in het midden brengen, dpt ook de gemeenten, die derge lijke technische gegevens wel ter beschik king hadden, eveneens zijn bedrogen. Hij heeft eens tegen den Directeur vian de PNEM gezegd respect te hebben voor de ingenieurs der PNEM, die zoo alle ge meenteraden, ook die waarin knappe tech nische kopstukken zaten, den das om heb ben gedaan en is deze meening nog toege daan. Het lid Viveen zegt daarna, dat niet alle gemeenten zijn bedrogen en verschillende groote winsten maken. Na nog eenige discussie wordt daarna met algemeene stemmen besloten, het be drijf op de gestelde voorwaarden aan de PNEM over te geven. Daarna komt aan de orde de benoeming van een lid van het Burg. Armbest., we gens periodieke aftreding van den heer J. Spoor Rzn. Door B. en W. worden voor gedragen: J. Spoor Rzn. en 2. C. J. van Wijk. Bij gehouden stemming wordt met 7 stemmen herbenoemd de heer J. Spoor Rz. Op voorstel va-n B. en W. wordt daar na met algemeene stemmen vastgesteld de instructie voor een kademeester, benevens de voorwaarden voor verpachting van het recht van heffing op de aanlegplaats. Eveneens wordt op voorstel van B. en W. gewijzigd dë begrooting voor het jaar 1926. De Voorzitter deelt daarna mede, dat een aanbod is ingekomen voor de levering van vier eiken palen voor het remmingwerk aan het veerhoofd, welke met inbegrip van inheien f 565 zullen kosten. Hoewel de palen nog niet direct noodig zijn, is het aanbod zoodanig, dat volgens het oordeel van B. en W. deze dienen te worden ge kocht om in reserve te worden gehouden. De raad gaat hiermede accoord,. Daarna komt in behandeling de door B. en W. ingediende geheel gewijzigde bouwverordening, waarop eerst het advies der in de gemeente aanwezige bouwkundi-' gen is gevraagd en die eveneens aan dé Gezondheidscommissie ter advies is toege zonden. Na wijziging van eenige artikelen, waar tegen bij sommige leden bedenkihgen be staan, wordt de eindbeslissing over de verordening tot een volgende vergadering uitgesteld. Bij de rondvraag wijst hét lid Spoor op den toestand waarin de niestfaalt verkeert en stelt voor een muur de plaatsen, waar op de Voorzitter mededeelt, dat in het College van B. en W/is besproken of het niet mogelijk zoude zijn het straatvuil naar de batterij in den Postweg te brengen. Het lid Spoor zou tevens gaarne zien, dat het electrisch 'licht onder de Gevangen poort voortdurend brandt, aangezien het daar wel noodig is. Nadat door het lid v. d. Wiel nog wordt gèinformeerd' naar het ingekomejn adres van den polcler „Nieuwe Ban" over bijdra ge onderhoudskosten Oudendijk, hetwelk in een voegende vergadering zal worden be handeld en het lid Viveen informeert hoe het sta4t met de werkzaamheden aan Zand- steeg;en Almkerkschen weg, wordt de ver gadering gesloten. MOOIE VISITEKAARTJES met BIJPASSENDE ENVELOPPEN in vierkant of smal ..ttf-otfel vanaf Onze modelboeken liggen ter inzage Üg deyifavolgende Agenten: JOHs VAN ESCHf Aalfekrg. JAC. ROZA, Wijk. M. SMITS, Nederhaafert. C. HERREWIJN,/Veen. Wed. VAN OS /ZOON, Andel. G. A. VAN HERPEN, Rijswijk. P. VAN KRIEKEN, Woudrichem. Mej. C. VAN DER MOOREN, Genderen. S. GOUDA^ Eethen. M. LA/KHAAR, Babyloniënbroek. Mej/VOS—van Rijswijk, Meeuwen. P.ySTERKENBURG, Dussen. PAANS, Almkerk. r. M. DALME1JER, Sprang. H. VAN WIJGERDEN, Brakel. A. LANKHAAR, Waspik. Prikkelbaarheid Foster's ^Maagpilli Vergadering van den raad der gemeente POEDEROIJEN op 2 Dec. .1926 des voorm. 10 uur. Tegenwoordig ,a 11e leden. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer/S. v. Dalen. De voorlezing van de notulën der vorige vergadering geschiedt zijnde, vraagt de Voorzitter of daarop op- of aanmerkingen zijn. G. A. J. Bok. Ged. St. schrijven nu weer dat de Raad weigerachtig is geble ven om de jaarwedde van een ambtenaar ter secretarie op de 'bëgrooting te ramen. Dat is niet waar. Ik heb voorgesteld f 100 Voorzitter. Dat is zoo, ja, daar heeft U het over gehad, maar mijri voorstel om' de post er op te brengen ad f 500 over eenkomstig het Kon. Besluit waarbij het beroep van den' raad ongegrond verklaard is, is alleen in stemming geweest en veer worpen. Dit voorstel was van de verste strekking. G. A. J. Bok. Er is miet 4 tegen 3 jstern1- men besloten den post op f 100 te ramen. Het fid Haasakker merkt op dat vorige spreker zich vergist. De zaak is zooals de Voorzitter zegt. Ook de andere leden spre ken zich aldus^uit. ©e notulen worden daarop vastgesteld mét 4 tegen 3 stemmen terwijl het lid 0. A1. J. Bok zegt dat dit draaijerij is. Ingekomen stukken Een schrijven van Ged. St. waarbij aan B. en W. wordt verzocht, nu de Raad wei gerachtig is gebleven den post wegens jaarwedde ambtenaar ter secretarie op de begrooting voor 1926 te ramen, deze be grooting te willen opmaken in overeen stemming met het Kon. Besluit waarbij het beroep van den rand tegen niet-goedkeu- ring door Ged. Staten ongegrond is ver klaard en de begrooting opnieuw ter goed keuring in te zenden. De Voorzitter deelt mede, dat dit is ge schied en dat de begrootifig thans is goed gekeurd. Een schrijven van Ged. St. waarbij in overweging wordt gegeven enkele wijzi gingen aan te brengen in de verordening houdende rookverbod aan jeugdige perso nen. De Voorzitter stelt voor daaraan te voldoen. G. A. J. Bok. Ik wilde daar echter nog eens over spreken. Die den leeftijd, van veertien jaar niet bereikt heeft en rookt op straat, is strafbaar. Nu zag ik een groote jongen, die aan een kleine jon gen een sigaret gaf. Hoe oud hij was., weet ik nier, maar in elk geval onder de Jaren. Zijn daar nu de ouders aanspraker lijk voor. Voorzitter. De heele verordening-/ zal moeilijk toe te passen zijn. Maar wr kun nen probeeren strafbaar te stellen het ge ven van rookmateriaal. Een brief van B. en W. vafi Kerkwijk, houdende verzoek om mededeeling of ac coord wordt gegaan met we jaarweddere- geling van het personeel/van den Vleesch- keuringsdienst. Geen bezwaar. Aan de orde is thans de begrooting der gemeente voor.-het dienstjaar 1927. De Voorzitter/oet voorlezing van de posten en behandelt tegelijk het ingeko men rapport/an de commissie van onder zoek. f Jaarwedde Wethouders. De commissie wenscht -het presentiegeld der Wethouders te doe?! vervallen. Kan dit niet, dan ook aan de raadsleden f 1 presentiegeld per vergadering toekennen. Voorzitter. Het traktement der Wethou- ders, voor de helft als presentiegeld uit- S-Ngekeerd, wordt door Ged. St. bepaald. De - raad kan dat niet verlagen. v. d. Sluis. We zouden het kunnen vra gen. Haasakker. De Wethouders kunnen ook uit e/gen beweging afstand doen. P. W. Bok. Kan doen wie w/ maar ik doe het niet. Ik heb geen zin/m iedere week daar voor niets te zitten* Na eenige bespreking bc/oteii den posi „wethouders" te handbeen. Wordt ge stemd over de vraag of,'aan de raadsleden presentiegeld zal worden uitgekeerd. Mei 4 tegen 3 stemme/ besloten geen pre sentiegeld uit te ..keeren. Jaarwedde aprbtenaar ter secretarie. De commissie stelt voor dezen post op f 10C te ramen. Jd^ordt met 4 tegen 3 stemmen aldus besloten. Woning veldwachters. De commissie steil voor elk der veldwachters f 75 huishuur per jaar te doen verwonen. Voorzitter. Ze zijn benoemd op vrije woning. Het zal zoo maar niet gaan die te ontnemen. Ooijen. Intusschen zijn dé trakte- v. menten omhoog gegaan. De ge-riieente heef) ook het onderhoud der wbningen. v. d. Sluis. Ik zou er/niet tegen zijn, als de woningen goed/waren. Maar wal is dat hier in Aalst nu voor een woning In stemming gebracht wordt het voor stel der commisjpé verworpen met 4 te gen 3 stemmepf G. A. J. /ok. Er staat ook een post van f 100 óp de begrooting als bijdrage van den Polder. Dit is voor den veldwach ter. Ik wou dat schrappen. De Polder kan dan het geld geven aan wie hij wil. De ge meente behoeft daar niet tusschen te ko men. Voorzitter. Ik zou anders maar aan den polder overlaten of die het de gemeente' geeft of niet. Het is wel bedoeld als bij drage in het salaris van den veldwachter te Aalst, maar de Polder geeft het aan de gemeente. Stel, dat de Polder dit niet meer zou geven, dan zou de gemeente de schade lijden, daar het traktement van den veldwachter nu eenmaal zoo bepaald is. G. A. J. Bok. Nee, de gemeente heeft er nu scha aan. We moeten pensioen be talen van die f 100 voor den veldwach ter. Laat de polder het rechtstreeks als gratificatie geven. Voorzitter. Ik zeg U dat de goede weg thans wordt gevolgd. Het is indertijd zoo bepaald. In stemming gebracht wordt de post met 4 tegen 3 stemmen gehandhaafd1. Verhaal pensioenbijdragen. De commis sie stelt voor in plaats van 75 pCtl voor taan 85 pCt. te verhalen op de ambtena ren. Aldus met 4 tegen 3 stemmen beslo ten. Onderwijzerswoningen. De Commissie wijst er op dat de raming f 200 minder is als vorig jaar. Voorzitter. Zeker, de woning te Aalst is onbewoond. We kunnen daar dus niets voor ramen. Ge wilt ze niet voor minder dan f 200 verhuren. G. A. J. Bok. Ze kosten meer dan f 200 aan onderhoud. P. W. Bok. Nu in Poederoijen is de wo ning verleden jaar nog wel geverfd, maar dat heeft geen f 200 gekost. Opcenten grondbelasting Gebouwde ei gendommen. De commissie stelt voor de heffing te verlagen van 80 tot 50 opcenten. v. d. Sluis. Het is moeilijk daarov'er te beslissen, n.l. of het gaan zal. Voorzitter. Alles wat ten slotte tekort is, komt bij de Inkomstenbelasting, dat- kan niet anders. Besloten met 5 tegen 2 stemmen de op centen op 50 te brengen. Opcenten Personeele belasting. De com missie stelt voor ook deze op 50 terug te brengen. Wordt na eenige discussie beslo ten overeenkomstig het voorstel. P. W. Bok. Als ge toch aan het verlagen gaat, zou ik de opcenten op de Vermo gensbelasting ook maar omlaag doen. G. A. J. Bok. De personeele 'belasting treft veel meer den kleinen man. P. W. Bok. Dat is zoo, maar wie betaalt de Vermogensbelasting. Dat zijn er maar enkelen. Ik stel voor te verlagen van 100 op 80. v. Ooijen. Ik dacht dat het rappjoii^ti behandeld werd. Voorzitter, Het rapport wordt behan deld, maar een ander lid heeft even goed het recht een voorstel t e doen. h Met 4 tegen 3 stemmen besloten te verlagen tot 80 opcenten. Rondvraag. G. A. J. Bok. In de vergadering van 12 Aug. was een schrijven dat nadere me- moriën en bewijsstukken aan den Raad van Staten moest worden gezonden oim- trent de begrooting. Daar is geen raadsbe sluit van opgestuurd. Voorzitter. Zeker is dat gebeurt. De Voorzitter leest een gedeelte der no tulen van 12 Aug. voor. Hieruit blijkt dat toen door vier leden een memorie was ingediend en dat met algemeene stemmen is besloten deze op te zenden naar den Raad van State. G. A'. J. Bok. Juist, 'maar de r a a d moest het besluit insturen. Niet het stuk dat wij hebben ingediend. Voorzitter. Is dat dan niet gelijk. Als met algemeene stemmen wordt besloten dan is het toch een raadsbesluit. Het gaat toch maar over den inhoud dier memorie. y VISITEKAARTJES! 100 komt vaak voort uit slechte spijsvertering, Alle spijsverterings stoornissen moeten ipa^dig 2wichtenvoor Maagpillen, het lax? I bij uitnemen Alom verkrijgbaar d f 0.65 per flacon?'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5