Kleine Kinderen PP ROL Plaatselijk Nieuws GESLAGEN IJZEREN RAMEN Sroote verscheidenheid in Modellen en ketters. Zuidholland als ons oordee lte kennen, dat de exploitatieresultaten van het veer over de beürijfsjaren 19231925, welke blijkens den overgelegden overzichtstaat uitwezen, dat aan de gemeente Gorinchem over '25 naast de vergoeding voor de exploitatie van het veerrecht ad f 10,000 nog eene winst van ruim f 20,000 was ten deel ge vallen, wettigden eene wijziging en verla ging van het aangeboden tarief in den zin, door den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat voorgesteld. 2 Diens voorstel strekte om met wegla ting van de in te voeren couponboekjes het tarief voor volwassenen en kinderen algemeen te verlagen van 12 op 10 ets. en van 6 op 5 ets., dat voor paarden en run deren te brengen van 30 op 20 ets. en te handhaven de bepaling van het vigeerend tarief dat voor aangespannen trekdieren geen afzonderlijk recht zou zijn verschul digd. 1 i J Onze ambtgenooten in de provincie Zuid- hc'land gaven toe, dat goede gronden voor onze voorstellen waren aangevoerd, doch zij aarzelden daarop in te gaan zonder overleg met het Gemeenteebstuur van Go rinchem en zonder een voorafgaand onder zoek naar de gevolgen, welke de voorge stelde tariefsverlaging op de uitkomsten der hefting zouden hebben. Ons voorstel was te laat ingekomen om dat overleg en dat onderzoek nog tijdig te kunnen beëindigen, waarom onze ambt genooten onze medewerking inriepen voor de vaststelling van het aangeboden tarief voor slechts één jaar met die wijziging nochtans, dat voor aangespannen trekdie ren geen afzonderlijk recht zou zijn ver schuldigd. Wij hebben ons tot die medewerking be reid verklaard onder mededeeling, dat wij er op rekenden, dat Ged. Staten van Zuid- holland het gemeentebestuur van Gorin chem zouden uitnoodigen, inmiddels aan de hand van de verkregen bedrijfsresultaten na te gaan, of de door ons aanbevolen wij zigingen en verlagingen van het tarief zul len zijn te aanvaarden. Overeenkomstig het vorenstaande hebben wij de eer uwe vergadering aan te bieden een ontwerp-besluit tot vaststelling van het nieuwe tarief, tot 1 Jan. 1928. Bascules, gewichten, ijzerwaren en gereedschappen. Landbouw- bind- en paktouw in alle dikten. Kachels, Haarden, Calorifères, Petroleum kachels, enz. Firma J0HAN SMULDERS - 's-Hertogenbosch - Vughterstraat 33. ALMKERK. Ds. Kok van Wommel? behandelde Zondagavond jl. voor de Ger. Jong.-Ver. »Samuël« 't onderwerp »Ver- scheidenheid*. Zijn rede viel zeer in den smaak. Waar we onzen blik ook wenden, aldus spr., overal bespeurt ons oog verscheiden heid. Let op de kinderwereld, op de groote roenschenmaatschappij en u treft 't verschil in uiterlijk, gelaat, oogopslag en houding, doch ook 't innerlijk leven, het tempera ment der menschheid biedt eindelooze vari atie. Onder temperament verstaan we de natuurlyke aanleg bij de geboorte. Vier temperamenten zal spr. ons doen zien, aan de hand van Lukas 9 51 e. v. nl. het cholerisch, sanguinisch, melancholisch en flegmatisch. Deze temperamenten komen niet zuiver doch vermengd voor, echter zoodanig, dat één hoofdkleur steeds duidelijk te onder scheiden is. Wet kan de hand van een kunstenaar het temperament wijzigen, doch 't eigenaardige, 't karakteristieke blijft be houden. Ouders, onderwijzers, ook de Jong.- Ver., hebben wel degelijk met het tempe rament te rekenen 't leidt tot beter waar- deeren, beter begrijpen, beter oordeelen. Ten eerste dan de cholerikue. Deze wil heerschen, leiden. Hij heeft reformatorisch bloed in de aderen. Half werk duldt hy niet. Hy is de man van het initiatief. Zijn wachtwoord is: »aanpakkan«. Schaduwzijde kan zijn stijfhoofdigheid, eerzucht. Doch onder de tucht des H. Geestes is de cho lericus in staat tot wereldoverwinnende daden. Dit temperament treffen we aan by »de zonen des donderse, die vuur van den hemel wenschten, om de ongastviye Samaritanen te straffen. Christus heeft echter het temperament van Johannes en Jacobus gewyzigd. Lees slechts Joh.'s Zend brieven. Ze ademen liefde, vol van inge houden kracht. De kracht is ten goede gekeerdde bliksem is geworden weldadig' licht. Uit de Schrift wijst spr. ons op Mozes,' die in zyn jeugdjaren in woesten drift den Egyptenaar doodde, doch in Gods vorm school vervormd is tot een man Macht- moediger dan alle menschenc. Slaat 't oog op Paulus, den baanbreker van het Christendom in de heidenwereld. Ziet hem in zyn felle vervolgingen. Doch daarna wordt hy de opbouwer van de Ge meente des Heeren. Ten tweede de sanguinicus. Als ken merken van 't sanguinisch temperament, noemt spr. o.a.een licht ontvlambaar gemoed. Hem kenmerkt een zekere ge haastheid en wispelturigheid. Traan en lach verschynen haast tegelyk. Gemakkelijk wint ge zijn sympathie, doch ook spoedig valt ge by hem in ongenade. De sanguini cus heeft iets beminnelijks en is zeer open hartig. Hooge gedachten van zichzelf koestert hij niet. Hij heeft een vroolijke, optimisti sche levensbeschouwing en voor conversatie is hij uitstekend geschikt. Jezus staat hier tegenover een sanguinicus. »Heere, ik zal U volgen, waar Gij ook henengaat, doch de Heiland kalmeert den gevoelsmensch, brengt hem tot nadenken met Zyn wee moedig »De vossen hebben holen en de vogelen des hemels nesten... Hij moet zich een goed denkbeeld vormen wat 't behelst Jezus te volgen. Onder de discipe len moet Petrus genoemd worden als voor beeld van den sanguinicus. Op 't eerste woord van Jezus »Kom 1* werpt hij zich over boord en wandelt met den Meester op het water, doch het volgend oogenblik bekruipt hem doodsangst, als hy ziet op golven en zee. Zóó vernemen we van zijn lippen de heerlijke getuigenis: «Gij zijt do Zoon des levenden Gods* later ver loochent hij zyn Meester tot drie keer toe. Welk een moeite moet aangewend om die »kwikzilvernatuur« om te vormen tot een rot9man. Doch alleen Gode de eer 1 Spr. laat nu zingen Ps. 111 2 en 6. Het derde temperament, dat spr. be handelt is het melancholisch. De melancholikus denkt graag na voor hij begint. x> Bezint eer gy begintis zyn leus. Hij is de man met de sombere levens beschouwing. Soms is hij hinderlyk achter dochtig en wantrouwt hij uw beste bedoe lingen. Een kindervriend is hij niet. Hij is de man van het »ja maar«. Ziet de sanguinicus een bloem, is hy verrukt over haar schoonheid en geniet hij van haar geur, de melancholicus bewondert ja, wel de pracht der kleuren, maar och, hoe kort van duur is haar leven. Twyfelzucht vooral heeft de melancholicus te overwinnen. Nu verstaat ge de derde ontmoeting van Jezus beter. ïVolg Mij* spreekt de Heiland. De melancholicus, tot wien Jezus deze woorden richt, heeft een aansporing noodig. Niet eerst moet hij zijn vader begraven. Hoe licht kon hij weer gaan twijfelen en »'t volgen* uit- misschien afstellen. Spr. noemt Thomas, als goed voorbeeld van den me lancholicus. Hij vergadert niet met de andere discipelen, na Jezus' opstanding, doch vertoeft liever in de eenzaamheid met zijn diepe smart. Toch zien we hem ook door Jezus' leiding neervallen in aanbid ding »Mijn Heere en mijn God.« Ten slotte zal spr. kort stilstaan by den flegmaticus. Deze heeft veel gemeen met den melancholicus. De flegmaticus raakt nooit uit den pas, beredeneert alles kalm, is onaandoenlijk en vindt een gelijkmatige stemming het begeerlijkst. »Io alles maat* zegt hy. Kalm overweegt bij aiies, voor hij overgaat tot handelen. Sporadisch komt ook warme geestdrift bij hem voor. Hij schept een eenigszins kille atmosfeer en werkt niet bezielend op anderen, doch koninklijke trouw en taaie volharding vin den we eveneens bij hem. Ook de flegma ticus ontmoeten we in Lucas 9. Heere, ik zal U volgen, maar laat me eerst afscheid nemen. Als Jezus zijn verzoek toestond, zou hij mogelyk weer gaan redeneeren, twijfelen misschien, vandaar Jezus' ant woord »Niemand, die zijn hand aan de ploeg slaat en ziet naar hetgeen achter is, is bekwaam tot het koninkryk Gods. Dan wyst spr. er nog op, dat in Jezus' karakter alle goede eigenschappen van bovengenoemde temperamenten zijn ver- eenigd. De geloovigen kunnen daarom al leen door gemeenschap met Christus te oefenen, leeren elkaar aan te vullen, met behoud hunner persoonlijkheid. Spr. liet nog zingen Ps. 119:5 en ging toen voor in dankgebed. AMMERZODEN. De door onze pluim- vereen. »Nut en Sport* gehouden piuira- veetentoonstellirig werd, nadat de Voorz. van het tentoonstellings-comité, de heer G. Rademakers, een welkomstwoord had gesproken, geopend door den Burgemeester, den heer Herckeoratb, die daarbij wees op het nut van tentoonstellingen als deze. Het bezoek is druk geweest. De navolgende prijzen werden o.m. be haald Eere-beker voor het hoogst aantal punten over de geheele tentoonstellingJ. F. v. Heereveld, Kerkdriel, met 72 punten. Groote zilveren lauwerkrans voor het hoogste aantal punten hoenders Ph. Stibbe, 's Bosch, met 28 punten. Uit AmmerzodenJ. F. Goesten, 1 eereprijs, 2 eerste. 1 tweede, 1 derde A. v. KeulenKremers, 1 eerepr., 1 eerste P. Groeneveld, 2 derdePh. v. Aalten, 1 eerepr., 2 eerste M. v. Beers, 2 derde A. Verhoeven, 1 eerepr,, 1 eersteW. Verlouw, 1 eerepr., 1 eerste, 1 tweede, 1 derdeG. Rademakers, 1 tweede H. v. Bokhoven, 1 eerepr., 1 eerste, mej. C. Dikmans, 1 eerepr., 1 eerste, 'n z.e.v. A. Klaren, 1 tweedeJ. Veriouw, 2 eerepr., 1 eerste, 2 tweede, 2 derde, 1 z.e.v. Nic. Kremers, 1 eerv. verre. Verder J, C. v. Campenhout, Kerk driel, 5 eerepr., 1 eerste, 2 tweede, 2 derde S. Udo, Heerwaarden. 1 tweede J. A. v. d. Pitte, Velddriel, 2 eerepr., 1 eerste, 1 tweedeW. v. Heesch, Waal- wyk, 2 eerepr,, 1 eerste, 3 tweede, 1 derde M. H. v. Schie, Rossum, 1 eerepr., 1 eerste, 3 tweede, 1 derde J. L. Ver voort, Gemonde, 1 eerepr., 2 tweede K. v. d. Mooren, Wijk, 1 eerepr., 1 derde; J. F. v. Heereveld, Kerkdriel, 14 eerepr., 12 eerste, 5 tweede L. v. d. Lee, Vlij men, 1 eersteJ. B. Verwiel, Wyk, 2 eerepr., 1 eerste, 1 tweede W. A. Maas, Aalst, 2 eerepr., 1 eerste, 1 tweede, 1 zeer eerv. verm. H. de Graauw, Hedel, 1 eerepr., 1 eerste; A. v. Swam, Hoen- zadriel, 2 eerepr,, 2 eersteH. Heide, Gameren, 1 tweede S. Kranendonk, Zui- lichem, 1 derdeL. v. Rhee, Bruchem, 1 tweedeJ. F. Bosma, Duurswoud, 5 eerepr., 6 eerste, 4 tweede, 2 derde, 2 eerv. verm. Th. v. d. Oetelaar, Hintham, 1 eerepr., 1 eerste; D. de By!, Kerkwijk, 1 eerepr., 1 eerste, 1 tweedeA. v. d. Griend, Vlijmen, 1 tweede M. Elshout, Nieuwkuik, 2 eerepr., 4 eerste, 2 tweede, 1 zeer eerv. verm.M. Schouten, Wyk, 3 eerste, 1 tweedeA. van Eeuwijk, Hurwenen,' 1 eerv. verm. Chr. Moritens, Waspik, 1 derde F. Parel, Brakel, 1 eerepr., 1 tweede A. van Bokhoven, Herpt, 2 eerepr,, 2 tweede. behandelt men de roode en smettende plekken met ALMKERK. Op de j.l. Woensdag ge houden vergadering van de Herv. Jong. vereen. »Eben Haëzer* werden tot bestuurs leden gekozen de heeren A. Geudeke, J. Büchner, H. Rombout, A. Brand, C. Spran- gers, als C. Kraaiveld voorz.. en vice-voorz., in verschillende afmetingen met en zonder tochtwangen steeds voorradig bij de Firma JOHAN SMULDERS Vughterstraat 33 VI! E K T OSENBOSC II Telefoon 659. Van O?, respectiev, enz. Dezer dagen bad de heer v. V. alhier het ongeluk, met zijn fiets te water te rijden. Gelukkig wist hy zich zelf spoe dig op 't droge te werken, zoodat hij zijn reis met den schrik en een nat pak kon vervolgen. AALBURG. By den heer A. Michael alhier, werd in den nacht van Woensdag op Donderdag een gans ontvreemd. Ver moedelijk is hier een losloopende hond of vos niet vreemd aan. EETHEN. Op Dinsdag a.s., des voor middags half elf, zal alhier openbare raads vergadering worden gehouden. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Commissie tot wering van schoolverzuim. 3. Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur. 4. Voorstel tot openbaren verkoop grond aan de Doeverensche Steeg. 5. Voorstel tot onderhandschen verkoop grond aan de Groene Steeg. 6. Voorstel tot verhuring van Vio H.A. grond aan de Groene Steeg. 7. Voorstel tot wijziging gemeente- begrooting voor 1926. 8. Voorstel tot goedkeuring rekeningen Burgert. Armbesturen 1925. 9. Voorstel tot verleerting voorschot ingevolge de Landarbeiderswet. GENDEREN. Op Woensdag 22 Dec., hooft des avonds voor de A. R, Kiesv. alhier in de Geref. Kerk te spreken den WelEd. Heer C. B. v, d. Wal uit 's Bosch, met het onderwerp »Kerk en politiek*. 's GRAVEMOER. In de een dezer dagen gehouden Raadsvergadering deelde de Voor zitter een besluit mede van Ged. Ststen tot goedkeuring van de verordening tot wyzigirtg der bouwverordening inzake ver plichte cansluiting aan de drinkwaterleiding, daargesteld door de N. V. Waterleiding maatschappij N. W. Brabant. Ook werd medegedeeld het besluit van Ged. Staten van 1 Dec. 1926, waarbij de gem.-rek. 1925 werd vastgesteld. Aangeboden werd de begrooting van het Alg. Burg. Armfonds voor 1927. Vastgesteld werd eene nieuwe Instructie voor den Gemeente-ontvanger. Hierna werd met algemeene stemmen benoemd tot Gemeente-ontvanger, insgelyks tot Secretaris-Penningmeester van het Alg. Burg. Armfonds en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de plaats van wylen den heer A. van Eersef J.Mz. de beer P. M, van der Perk, Ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. Op 14 Dec, j.l. zijn in de leden vergadering van de eenigert tijd geleden opgerichte Chr. Hist. Kiesver. gekozen in het bestuur, de heeren W. Begeer, Voorz. W. G. Hartman, Secret, en H. Faro Az., Penningm. Ds. F. Anker, Ned. Herv. Pred., zal op advies van zijn geneesheer, om ge zondheidsredenen, eenigen tijd zijn ambte lijken arbeid moeten beperken. Na lang verstoken te zyn geweest van verwarming, werden Zondagmorgen de leden der Geref. Kerk verrast, daar haren Kerkeraad wederom dit gebouw hebben laten verwarmen door plaatsing van een kachel. Dinsdag a.s. zal het Fanfarecorps »Euterpe« in het café van M. de Geus haar eerste winteruitvoering geven. De trekking door dat muziekgezelschap georganiseerde verloting zal plaats hebben Zaterdag 18 Dec., des avonds half zeven, in de school. NIEUWENDIJK. Woensdagavond hield de Jongel. Ver. »De Zaaier* haar gewone jaarvergadering in het Instituutlokaal. De onderwerpen die behandeld werden alsmede de voordrachten, vielen zeer goed in den smaak. Een bespreking op de geleverde onderwerpen volgdehet was een gezel- ligen en leerzameo avond. Zondagmorgen overleed in het zie- kengasthuis te Gorinchem de heer W. Monshouwer, diaken der Ger. Kerk alhier. Ds. de Kok van Wommels hield Zaterdag voor de Ger. Jong.vereen. »De Zaaierin het Iustituutlokaal een boeiende rede over Verscheidenheid*. Deze rede werd met stille aandacht beluisterd. De opkomst was zeer goed. In de afgeloopen week vierde »Ruth« haar gewone jaarvergadering de onder werpen die behandeld werden, waren zeer goed te noemen en gaven blijk van flinke studie. Het was een zeer gezeliigen avond. Bij den heer C. Heijstek werd dezer dagen een partij draad gestolen. Van de(n) dader (s) tot op heden pog geen spoor. Bij de II. Zondagavond gehouden stemming voor Ouderling en Diaken der Ger. Kerk werden herkozen J. Kroop (ou derling) en Z. Wynand (diaben) gekozen werden C. van Helden (ouderling) en K. v. d. Stelt Az. (diaken). Deze week werden aangevoerd 1390 eieren. Men besteedde voor kipeieren f 7 90 en voor eendeneieren f7.50 alles per 100 stuks. De heer W. Bax kocht deze wefk een nieuwe Ford Landoulet, speciaal ver voermiddel voor zieken. ^-RIJSWIJK. Door den heer Bakker, aannemer te Gorinchem, wordt met een zuiger een berm gespoten in de z g.n. Wiel alhier. Een baggermolen baggert op de rivier de Maas, voor deze gemeente, hiervoor het benoodigde zand. Maandagavond had bij deze werkzaam heden een plotselinge grotidafsciiöivirig plaats. Een gedeelte van den aldaar aan wezigen berm, verdween plotseling met de daarop staande boomen in de diepte der Wiel. De uitvoering dezer werkzaamheden trekt veel toeschouwers. Met geweldigen kracht drijven de michines het zand door de buizen, welke vanaf de aanlegplaats over den Hoogen Maasdijk naar de Wiel zijn gelegd, om vervolgens met donderend gerias in de peillooze diepte der Wiel te worden uitgestort. SLEEUWIJK. Herhaalde malen bood J. v. B. konijnen te koop aan den opkoop De H., alhier. Daar De H. bekend w dat v. B. geen konijnen bezat, stelde de politie hiermee in kennis. Alras bleek, dat deze konynen gestolen waren. Zijn gerechtelijke straf zal hij wel niet ont- loopen. y<Hoe gevaarlijk het is met messen te stoeien, is hier deze week gebleken. Het knechtje en de dienstbode van Van 't S. moesten brood voor het vee klaar maken, waai by zjj aan 't stoeien l aakten. De dienstbode bekwam hierbij een diepe snede in haar arm. Ingeroepen genees kundige hulp achtte overbrenging rtaar het ziekenhuis noodzakelijk. SPRANG. A.s. Dinsdagavond zal in het Ned. Herv. kerkgebouw door de onderwij zers met de kinderen der Herv. Zondags school Kerstfeest gevierd worden. Met het oog op de onmogelijkheid van het nog schoonmaken van het kerk gebouw vóór den Zondag, heeft de kerke raad der Ger. Kerk alhier afwijzend be schikt op het verzoek van de Chr. Zang- vereen. «Looft den Heere* alhier om den lsten Kerstdag in dit gebouw een uitvoe ring te geven. Deze zal nu op eert werk dag in de maand Januari gehouden worden. WAALWIJK. De heer J. v. d. Griendt, alhier, behaalde op het Humoristen-con cours te Geertruidenberg, Zondag j.l. ge houden, onder zware concurrentie den 2en prijs, zijnde een verguld zilveren schild. Maandagmiddag te half twee werd de Waalwyksche brandweer gealarmeerd wegens het uitbreken van brand in de schuur der firma- Klerkx-van Herpt te voormalig Baardwijk. Het vuur, door tot nog toe onopgehelderde oorzaak ontstaan, vond in den aanwezigen voorraed kolen, hout, dennenappels en andere licht ont vlambare materialen, gretig voedse'. Een motorfiets en een tweetal rijwielen werden gered, de schuur met den inhoud brandde verder geheel uit. De stoombrandspuit, onder leiding van MOOIE VISITEKAARTJES met BIJPASSENDE ENVELOPPEN in vierkant of smal model vanaf Onze modelboeken liggen ter inzage b\j de navolgende JOH8 VAN ESCH, Aalburg. JAC. ROZA, Wijk. M. SMITS, Nederhemert. C. HERREWIJN, Veen. Wed. VAN OS ZOON, Andel. G. A. VAN HERPEN, Rijswijk. P. VAN KRIEKEN, Woudriehem. Mej. C. VAN DER MOOREN, Genderen. S. GOUDA, Eethen. M. LANKHAAR, Babyloniënbroek. Mej. VOSvan Rijswijk, Meeuwen. P. STERRENBURG, Dussen. W. PAANS, Almkerk. W. M. DALMEIJER, Sprang. H. VAN WIJGERDEN, Brakel. A. LANKHAAR, Waspik. Wed. JOH8 COLIJN, Nieuwendijk. VISITEKAARTJES! 100

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10