Eerste Blad Wijzigingen in de nu ll DIEEEN GENEESMIDDELEN, A. VEHSCHÜUR-BAERT S. D. LANKBÜYZEN Go's BANK C. DE KEMP Onder valsche Vlag. Uitgave Firma L. J, VEERMAN, Heugden. Mb. 4665 Vrijdag 17 December 1926. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers GRATIS FKIJILLETÖS. •mm UND VAN ALTEN^ Dit blad v«rschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt Qummers 6 cent. 1.40. Afzonderlek® Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Door de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal werd onlangs aangenomen het ont werp „Wegenbelastingwet", welk ontwerp betreft het heffen van een belasting en het treffen van verdere voorzieningen ten be hoeve van openbare verkeerswegen te land. Ingevolge her bepaalde bij artikel 40 van dat ontwerp wordt, behoudens de heffing van tol, ter zake van het rijden nipt mo torrijtuigen op den openbaren weg geen andere belasting geheven dan de rijkswe genbelasting. Zoodra dus het ontwerp tot wet z^l zijn verheven, zal de bevoegdheid der provincie tot het heffen van weggeld wegens het gebruik harer wegen met mo torrijtuigen voor haar verloren gaan. Krachtens het bepaalde bij artikel 142 der Provinciale wet zullen alsdan de bepa lingen der provinciale Noordbrabantschc weggeldverordening, voor zoover zij op de motorrijtuigen betrekking hebben van rechtswege ophouden te gelden. Na het verdwijnen uit de provinciale weggeldverordening van de motorrijtuigen zal de hoogste weggeldaanslag f 18 bedra gen, zijnde de aanslag voor een paard, aangegeven niet in eenig bedrijf. In ver band daarmede stellen Gedeputeerden aan de Staten van Noordbrabant voor het prac- tisch deugdelijk gebleken beginsel van con tante betaling, in 1922 in de weggeldveror dening gebracht, doch voornamelijk met het oog op de groote aanslagen voor de motorrijtuigen toen beperkt tot de kleinere aanslagen, niet te boven gaande het be drag van f 6,00 (voor honden e.d., land- bouwpaarden en rijwielen), thans geheel door te voeren en dus ook van toepassing te verklaren op hoogere aanslagen b.v. van bedrijfspaarden. Blijkens opgedane onder vinding met de gerechtelijke invordering van achterstallige weggeldaanslagen en mei de behandeling van de onipbare posten (Naar het Engelsch) Van W. G. WATERS. 4) De heer Bellamy bemerkte dadelijk dat die tegenstelling mij had getroffen. Dat is heel iets anders, met waar? riep hij bijna opgewonden. Voor mij en voor iedereen die een greintje verstand bpzit, is het zoo duidelijk als de dag, dajt deze plaat later in het boek geplajajtst is in plaats van den echten titel. Maar toen ik dat aan mijn vriend opmerkte, mijn hemel, ik dacht dat hij mij te lijf zou gaan. H|ij' kon niet toegeven dat er een onecht stuk in zijn verzameling zou kunnen zijn. Dat is een zwakke gewoonte van verza melaars, antwoordde ik, maar als gij zoo zeker zijt, dat deze plaat onecht is, waar om neemt gij haar dan in uw herdruk op? Het is in volkomen disharmonie met het andere werk. Misschien is het dat, maar ik heb mijn zinnen er op gezet een nauwkeurige re productie te geven, hernam de oude heer met een vriendelijken glimlach. Maar wat denkt gij er van als graveur? Ik geloof dat het de toets van modern werk z|al doorstaan. Zeker, antwoordde ik, wat het ook zijn mag,' het is in elk geval het werk van een waar kunstenaar. Er ligt iets in van den schilder David en zijne school, maar waar schijnlijk is het veel ouder. Misschien, wie zal dat zeggen. Maar dier belasting kan tegen de verplichte' contante betaling ook van de hoogere aan slagen geen bezwaar bestaan. Dat aan contante betaling ook voor de administratie meerdere belangrijke voor- deelen zijn verbonden, ligt wel voor de hand. Mochten intusschen in een of ander geval blijken dat de aangever werkelijk niet in staat is de verschuldijgde som te kunnen voldoen, dan zou voor zoo'n enkel geval door Gedeputeerde Staten van de betaling, hetzij geheel, hetzij ge deeltelijk ontheffing of uitstel kunnen wor den verleend. Bij de invoering van contante betaling ook voor aanslagen hooger dan f 6,00 kunnen kohieren en aanslagbiljetten ver dwijnen. Deze aanslagen worden alsdan evenals die voor rijwielen enz. op een voudige lijsten gebracht. Gedeputeerde Staten wenschen de be staande weggeldverordening, die in ver band met liet vorenstaande gewijzigd dient fe worden ook nog te wijzigen met be trekking tot de controle op de paarden. Vooral in den laatsten tijd is gebleken, dat de aangifte van paarden te wenschen overlaat. Daar door bestuurders van paar den, waarvan de houders binnen deze provincie woonachtig zijn, geen betrek kelijke kaart vertoond behoeft te worden, ondervinden de toezicht hebbende amb tenaren vele moeilijkheden. Het is dan ook bekend, dat veldwachters e. a. van de con trole op de paarden afzien, omdat het onderzoek, of het paard al dan niet is aan gegeven, te veel voeten in de aarde heeft. Behoort echter evenals thans voor de rij wielen, ook voor de paarden steeds de betrekkelijke kaart vertoond te worden, dan is voor deze laatste objecten de controle eenvoudig. Bij de invoering van het weggeld is de verplichting tot vertooning der kaart be perkt „tot het gebruik van den provinci alen weg met motorrijtuigen en rijwielen, omdat de behoefte aan zoodanige verplich ting voor de objecten, uit de (vroegere) paardenbelasting overgenomen, in de prak tijk zich niet had doen gevoelen". De meest gevraagde van G. T. CAMPAGNE Jr. te Culem- borg zijn verkrijgbaar in de DROGISTKR1J van Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN' nu moet ik u eens een zonderling denk beeld van "mij vertellen. Ik kan hjet mij' maar niet uit het hoofd zetten, dat iemand anders dit beeld in onzen tijd nagemaakt heeft. Hebt gij nooit iets gezien dat op de ze figuur gelijkt? Ik beschouwde de plaat nauwlettend en wachtte eenige seconden eer ik antwoordde. Neen, ik herinner mij niets. Wat een prachtige fotografie is het. Elke lijn even scherp alsof het gedrukt is. Ja, het is ook niet in Engeland gemaakt. Zulk een negatief zou men in Londensche mist niet kunnen krijgen. Maar wat denkt gij, zoudt gij het voor mij kunnen gravee- ren op verkleinde schaal, om het ovaal van die groote D te vullen, zooals lil het oor spronkelijk? Kunt gij een reproductie ma ken niet grooter dan dit? En hij toonde mij een ovaal van ongeveer twee duim hoog en één breed. Zulk werk heb ik nooit gemaakt, zei ik, maar ik wil het beproeven. Er kunnen echter wel een paar mislukken. O, laat er een dozijn mislukken, her nam mijn vriend, terwijl hij zijn hand! vaderlijk op mijn schouder legde, gij zuil ten slotte slagen, mijn jonge vriend, daar ben ik zeker van. En dus neemt gij' het op u zonder een woord van geld te spreken? Dat kenmerkt u als een waar kunstenaar, maar gij zult op die manier niet rijk wor den. 1 j O, gij zult het mij geven, wat het u waard is, ik zal de fotografie meenemen en beloof u er morgen dadelijk aan; te beginnen. De glimlach speelde nog vriendelijker dan anders om des grijsaards mond, toen hij antwoordde: Dat is het juist. Gij moet een oud man De ondervinding, met het weggeld, op gedaan, heeft aangetoond, dat op dezen maatrgel moet worden teruggekomen. "De aard van de controle op de naleving der paardenbelasting is geheel verschillend van die op de naleving van het weggeld. Voor de vroegere paardenbelasting moest woraen aangegeven elk paard, dat gehouden werd (gemakkelijke controle aan huis van den belastingplichtige), voor het weggeld daar entegen behoort te worden aangegeven elk paard, waarmede, ial is het ook sporadisch, van den weg gebruik gemaakt wordt. Behalve op het bovenstaande moet nog de aandacht worden gevestigd op het vol gende. In den allerlaatsten t ijd is het voor gekomen ,dat bestuurders van paarden des gevraagd niet aanstonds genegen waren aan onzen controleur op te geven de na men van de houders der paarden en andere gewenschte bijzonderheden. Vermoed wordt, dat deze handelwijze in verband staat met den inhoud van artikel 29 van het nieuwe Wetboek van Strafvordering, volgens het welk de verdachte niet tot antwoorden verplicht is. Dat op die manier de con trole nog moeilijker wordt dan zij reeds is, ligt voor de hand. Op grond van vorenstaande overwegin gen stellen Gedeputeerde Staten aan de Staten voor de verplichting om de betrek kelijke rijkaart bij zich te hebben en op eerste vordering te vertoonen, op te leggten aan alle bestuurders van rij- en trekdieren (paarden, honden e.d.), dusook aan be stuurders van die dieren, waarvan de hou ders hun hoofdverblijf of den zetel van hun bestuur binnen deze provincie heb ben. Mocht hier gewezen worden op den hst, die aan paardenbestuurders wordt opge legd, dan kunnen daartegenover worden gesteld de last, die de controle onder-i vindt' van het nietbehoeven te vertoonen van de kaart, en het belang van de pro vinciale kas bij het tegengaan van ontdui kingen. Evenals aan de bestuurders van rijwielen zou door verbalisanten ook aan de bestuurders van paarden enz., die de kaart slechts „vergeten" hebben, de gele genheid gegeven kunnen worden deze als nog binnen 24 uren te vertoonen om aldus de bekeuring te voorkomen. Op die wijze wordt hij, die geen ontduiking heeft ge pleegd, niet meer dan noodig is bemoei lijkt. Van eene contante betaling van weg geld voor landbouw- en bedrijfspaarden mogen we tenslotte ook nog als groot voordeel vermelden dat daardoor een eind wordt gemaakt aan het veelvuldig voor komend geknoei met opgaaf van den naam van den eigenaar. Immers gebeurt het als ik ben ,een gril vergeven. En al is het een dwaze gril, ik geloof toch „dat gij er wel aan zult willen voldoen, want ik zie u voor een der beste jongelieden ter we reld aan. Kijk1, ik zou, ik weet niet wat, liever doen, dan deze fotografie uit :mijn huis te laten gaan. Als gij wist hoevetel moeite ik gehad heb, haar te krijgen,, zoudt gij dat billijken. En dan zou ik bo vendien zoo gaarne willen, dat gij dadelijk aan het werk ging en het hier in huis af maakte. En bij deze woorden zag de oude heer mij eenigszins ongerust aan, alsof hij bang was mij door zijn vreemd voorstel belee- digd te hebben. Ik bleef eenige seconden zwijgen. Bel lamy's blik werd nog onrustiger, tot hij eensklaps uitriep: O, ik begrijp het, gij denkt aan onze voorwaarden. Hoe dom van mij om dal te vergeten. Ik zal u vijftig pond geven voor de gegraveerde plaat, maar dan moei zij ook zonder een enkele fout zijn. Gijl zult het hier even goed hebben ajls in uw eigen huis. Wij kunnen het onzen vrienden zeer aangenaam maken, als wij willen, niet waar Antonie? Ik zag haastig om en bemerkte dat de dwerg met het groote hoofd in de kamler gekomen was. Hij antwoordde niets op de opmerking van zijn meester maar zag onderzoekend naar den hoek achter den haard. De oude heer knikte en Antonie opende een deur, die ik tot dusver niel had opgemerkt en verdween in wat ik voor een belendende kamer hield. Iets in de houding van den ouden heer, de onverwachte tegenwoordigheid van dien dwerg en het zonderlinge verzoek, dat dit huis niet zou verlaten alvorens een telef. No. is Rsamsdonksveer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BSF* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA niet zelden dat b.v. een vader, hoofd van een gezin, voor een bedrijfspaard wordt aangeslagen en zijn aanslag niet voldoet. De man wordt dan gedagvaard voor den rechter, aan wien hij verklaart dat niet hij eigenaar van het paard is, maar wel zijn bij hem inwonende zoon, zoodat volgens hem de verkeerde persoon is aangeslagen. Dat zulks knoeierij is, is gemakkelijk te begrijpen. Contante betaling van het weg geld en het ten allen tijde bij zich moeten hebben van de rijkaart, achten ook wij be langrijke verbeteringen met betrekking tot het innen van weggeld. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Woensdag 15 December, n.m. half drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met lezing van het gebed, waarna de notulen der vorige vergadering wordon gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is besluit van Ged. Staten, waarby dë rekening wordt goedgekeurd op een bedrag van f 25748.60' voor ont vangst, 22307.01' voor uitgaaf, alzoo met een batig slot van 13441.59. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van de begrooting voor 1927, waar by de opmerking wordt gemaakt, dat de begrooting gewijzigd moet worden met de pensioen storting der onderwijzers. De begrooting moet hiervoor in ontvangst en uitgaaf ge wijzigd worden, met een bedrag van fé74.85. werk voleindigd te hebben, dat mij min stens drie of vier dagen zou bezig houden, dat alles gaf mij een beklemd gevoel en ik besloot het voorstel af te wijzen. De kalme vriendelijkheid, die tot dusver op Bellamy's gelaafle lezen viel, was verdwe nen; hij scheen gejaagd en ontstemd en vouwde zenuwachtig een stukje papier aai hij van den vloer had opgeraapt, open en dicht. Ik ben u ten hoogste erkentelijk voor uw aanbod, zei ik na een poos, en als ik geen ander werk onder handen had,zou ik het gaarne aannemen, ondanks de zon derlinge voorwaarde, die gij er bij stelt. Maar er zijn er honderden die evengoed werk kunnen leveren als ik en als ge wilt zal ik een mijner vakgenooten bij) u zenden. Tot weerziens dus, mijnheer Bellamy. Geef u geen moeite, ik zal den weg wel vinden. Ik vrees dat Antonie de voordeur afge sloten heeft, antwoordde Bellamy dat is een gril van hem. Blijft zitten, dan zal ik hem roepen. De oude heer was fluks met zijn kruk ken overeind en uit de kamer verdwenen. In de meening ,dat hij zijn knecht last ging geven mij uit te laten, bleef ik zitten wachten. Ik nam de prenten uit de porte feuille en beschouwde ze nogmaals nauw keurig. Wederom trof mij Jiet contrist tusschen die oudere gravures en de foto grafie, die nog steeds op den schoorsteen mantel stond, en ik wendde mij otai, om die nogmaals te bezien. III. AAN HET WERK. Maar voor ik de fotografie zag, viel De raad besluit tot deze wijziging. Verzoek van raej. H. Scholten, onder wijzeres aan de openbare school aan de Noordzijde, odq eervol ontslag met 1 Jan. 1927 a.s., wegens hare benoeming te Kesteren. Het gevraagde ontslag wordt verleend, aangezien mej. Scholten met genoemden datum, zeer waarschijnlijk toch op wacht geld zal komen. Benoeming van een lid voor de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer A. Vos. De aftredende wordt met alge- tneene stemmen herkozen' Verzoek van den heer P. Smits, om met ingang van 1 Januari a.s., eervol ontslag als lid van de Commissie tot "Wering van Schoolverzuim. Het gevraagde ontslag wordt verleend en in zijn plaats wordt benoemd de heer M. Smits. Daar verder niets te behandelen is en niemand het woord verlangt, sluit de Voor zitter de vergadering. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HEUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie A f 2.25. mijn blik op iets anders, iets schooners clan de fraaiste fotografie van een vrou wenbeeld kan zijn. Aan den hoek der tafel, juist onder den lichtkring, die onder de larnjjekap ver spreid werd stond een slank meisje, met regelmatige trekken en liefelijk gelaat. Zij was in een eenvoudig zwart kleed gehuld, en haar rijke lokken door een enkel lint bijeengehouden, vielen langs haar schou ders neder. Onmiddellijk stond ik met een lichte buiging op en Wachtte tot zij zou spreken. Mijn vader heeft u gesproken over gra veerwerk, niet waar, mijnheer? begon zij eenigszins weifelend. Ja, antwoordde ik, mijnheer Bellamy heeft mij een zeer mooien prijs geboden voor eenig werk, maar ongelukkigerwijze heeft hij daarbij voorwaarden gesteld, waaraan ik niet kan voldoen. En dus kunt gij hem niet helpen? vroeg zij, en op haar gelaat was zoowel teleur stelling als onrust te lezen. Ik vrees van niet. Uw vader is zijn knecht gaan roepen om de voordeur te openen. Misschien wilt gij wel zoo goed zijn mij uit te laten? Ik deed een stap in de richting van de deur, maar hoewel het meisje mij in den weg stond, maakte zij geen beweging om mij voorbij te laten, Integendeel hief zij den arm op, alsof zij mij wilde verzoe ken te blijven. Ik hoop dat gij niet wilt heengaan, zonder te doen wat mijn vader verlangt, hernam zij. Hij heeft op sommige punten zonderlinge denkbeelden, dat zult gij mis schien wel hebben opgemerkt. (W/>rdi vervolgd.) Me S \IGI WSBLI0 Yoor Int Land nan Neusden en Alteoa, de Langstraat en de Imtltrwnrl M—M—IMM—O—O—a—Pt—GEB—ar.'l IIIII WWII—Tl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1