Derde Blad voor het Land van Keusden en Aliena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4665 frijglIDeceier pZwereiijig BEHOORENDE BIJ HET .•Vergadering van den raad der gemeente WIJK op Woensdag 15 Dec. des v.m. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. v. Dove ren. Secretaris: WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met ebed, waarna de notulen der vorige ver- dering worden gelezen en onveranderd stgesteld. Ingekomen stukken zijn er niet. Vaststelling van de begrooting van de gemeente Wijk c.a. en die der afdeeling Aalburg dienst 1927. Deze begrootingen zijn in onderzoek geweest bij eene com missie bestaande uit de heeren B. v. Loon, O. v. d. Pol en J. v. d. Pol. De heer J. v. d. Pol kan namens de com missie medecieelen dat geen der posten aan leiding hebben gegeven tot op- of aan- kingen. De commissie heeft geconstateerd, dat de begrooting op een goede basis rust, de ontvangsten zijn laag, de uitgaven ruim genomen, daarbij is de sluitpost aan be lasting geraamd op f 11,000, alzoo f 1000 minder, daartegenover de post onvoorzien f700 hooger als voor de begrooting 1926. Voorts komt op deze begrooting voor een post f 200 voor torenuurwerk en f 900 als bijdrage aan de gemeente 's Bosch voor schoolkinderen uit deze gemeente die daar school gaan. Alles samengenomen heeft de commissie tot haar genoegen gezien, dat de finnantiëele toestand van de ge meente weer beter is als in 1925, terwijl voor 1927 de belasting weder een weinig verlaagd kan worden. De zuinigheid mag echter nog steeds niet uit het oog verloren worden, de commissie kan verder advi- seeren tot vaststelling der begrooting, zoo als zij door B. en W. is aangeboden. De Voorzitter vraagt of een der heeren nog iets heeft te zeggen, waarop de heer B. v. Loon het woord neemt en zegt dat de belasting op deze begrooting weder iets verlaagd is en dat hij gelooft, namens vele ingezetenen te spreken als hij dank brengt vanaf deze plaats aan B. en W. voor het zuinig beheer. Spreker hoopt dat B. en W. niet tè optimistisch zullen worden door de bereikte resultaten, want niettegenstaande de verlaging blijft de be lasting nog steeds hoog, vooral gezien de toestand, waarin de landbouwbedrijven ver- keeren, terwijl ook de handel slecht is te noemen, zoodat de inkomsten der belas tingbetalers sterk zijn gedaald en daarmede het belastbaar inkomen. Spreker zou willen voorstellen alle werkzaamheden voor de gemeente in het vervolg aan te besteden, naar zijne meening is daaruit voor de ge meente nog wel eenig voordeel te behalen. Voorts zag hij gaarne het herhaiingson- derwijs weder ingevoerd, al^ dit geschied zal er naar zijne meening een dankbaar gebruik van worden gemaakt en zullen de ouders er den raad dankbaar voor zijn, de leerlingen worden er door van de straat gehouden, hebben wat te doen, en leeren er mede. Het is tevens een schoone gele genheid om die vergaderingen op het Kruis te beëind/gen. Het is voor de ouders een groote gerustheid te weten, dat hun kinde ren op school zitten. Verder zou spreker voor willen stellen om de schoolkinderen in het vervolg tus- schen het middaguur op het schoolplein te doen blijven, ze hebben daar ruimte ge noeg en voor de veiligheid der kinderen is het van groot belang. Spr. hoopt dat de Voorzitter aan zijn bezwaren zal tegerrfoet- komen tot heil der gemeente. De Voorzitter vraagt of de vergadering nog voorlezing van de verschillende pos ten verlangt, daar geen der heeren hier op staat, zal spreker als geen der leden iets meer over deze begrooting heeft te zeggen, deze in omvraag brengen. De heer v. Wijk zegt dat hij de be grooting ook heeft ingezien, spreker vraagt of het overtollige kasgeld dat nu op de Giro staat, niet bij de Boerenleenbank kan worden geplaatst, de gemeente trekt dan zooveel meer rente. De heer Roza zegt, dat B. en W, in hun ne laatste vergadering hiertoe reeds beslo ten hebben, doch vraagt spreker is het niet de zedelijke plicht van de gemeente, het kasgeld te plaatsen bij de Bank van 'Ned. Gemeenten, omdat de gemeente lid is van de Vereeniging. De Voorzitter acht dit niet noodig, bij de Boerenleenbank plaatsen is voor de ge meente gemakkelijker, doch de raad moet dan een besluit nemen, mocht dit niet wor den goedgekeurd, dan kan men nog al tijd het besluit nemen, om (het kasgieldj bij de Bank van Ned. Gemeenten te plaat sen. Met algemeene stemmen wordt dien overeenkomstig besloten. Hierop wordt de begrooting met alge meene stemmen .goedgekeurd op een be drag van f 7 1 61 9,965 in ontvangst en uit gaaf. De Wethouders onthielden zich van stemming. Vaststelling begr. 1927, afd. Aalburg. De heer J. v. d. Pol zegt, dat de Com missie van onderzoek ook over deze be grooting geen op- of aanmerkingen heeft. Met algemeene stemmen wordt de be grooting goedgekeurd op een bedrag van f 10400. Vaststelling der begrooting van het GEB dienstjaar 1927. Zonder discussie wordt deze begrooting vastgesteld op een ont vangst en uitgaaf van f 15276,50. Benoeming van een lid van het Burgerl. Armbest. wegens periodieke aftreding van den heer W. v. Wijk. De aftredende wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Benoeming leden van de stem'bureaux. Voor het stembureau te Wijk worden aangewezen de heeren R. J. v. Doveren, G. P. L. Bouman en K. v. d. Velden, als plaatsvervangende leden de heeren B. Ro za, W. Bouman en H. v. Doveren. Voor het stembureau te Aalburg de heeren E. Sluijmers, G. v. d. Pol en Bw v. Loon, ais plaatsvervangende leden de hee ren G. Zoon, B. van Wijk en W. Schouten. Benoeming van een technischen en ad ministratieven ambtenaar van het GEB. De benoeming geschiedt voor een jaar, sollicitanten voor het technisch beheer zijn in alfabetische volgordeG. v. d. Maaden Wijk, Molenbrugge, Drunen en B. v. d. Pol te Wijk. De heer Roza zou over deze benoeming wel iets willen zeggen, niet speciaal over personen, doch meer in het algemeen, zoo dat hij dit ook wel in een openbare ver gadering wil doen, acht de Voorzitter het echter beter de openbare vergadering hiervoor te schorsen, is hem dit ook goed. De Voorzitter acht het gewenscht over te gaan in geheim comité, al heeft de heer Roza niet de bedoeling over personen te spreken, door de discussie komt men daar licht toe. De heer v. Wijk vraagt of de raad niet behoort te stemmen over het al of niet in geheim comité gaan. De Voorzitter stemt dit toe, wenscht de heer v. Wijk stemming dan zal hij daar toe overgaan. De heer v. Wijk vindt dit niet noodig, hij heeft er geen bezwaar tegen om in be sloten vergadering over te gaan, zijn vraag was meer in 't algemeen bedoeld. Hierop gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening der openbare vergadering wordt tot stemming overgegaan, met uit slag dat de heer G. v. d. Maaden verkreeg 6 stemmen en B. v. d. Pol 1 stem, zoodat de eerste is benoemd. Voor administrateur komt alleen in aan merking de ambtenaar ter secretarie W. Bouman, die bij acclamatie wordt benoemd. Vaststelling verordening krachtens art. 178 der Gemeentewet. De bedoelde veror deningen worderi weer voor den duur van vijf jaren van kracht verklaard. De heer v. Wijk merkt hierbij op, dat in het café Nijenhuis een radiotoestel is opgesteld geweest, dit geeft aanleiding tot dansen op zon- en feestdagen, is het niet gewenscht, het nu te verbieden. N,u de heer Nijenhuis vertrokken is bestaat er een mooie gelegenheid. De Voorzitter verklaart gaarne mede te willen gaan met de algemeene opinie, de vraag is echter of men (het hebben van een radiotoestel in een cafélokaliteit kan verbieden, dit zal eerstdaags door den Hoogen Raad worden uitgemaakt. Alvo rens een verbodsbepaling in het leven te roepen, doet men dus het best, eerst de beslissing van den Hoogen Raad af te wachten. Het dansen, kan spr. natuurlijk verbieden en hij zal dit ook niet toelaten. Vrijstelling onderwijs in lichamelijke oe fening. Besloten wordt ontheffing te vra gen tot 1928. De Voorzitter deelt nog mede, dat van B. en W. van Heusden bericht is ingeko men dat de gemeente Wijk f21,91 moet bijdragen in het nadeelig saldo van het Vleeschkeuringsbedrijf over 1925. Spreker licht toe dat het nadeelige saldo is ontktaan door de weinige slachtingen. De heer Roza meent dat het dan van oit jaar wel anders zal zijn. De Voorzitter is ook deze meening toe gedaan, er is dit jaar veel geslacht en1 uit- gehald. Met algemeene stemmen worden B. en W. gemachtigd het bedrag uit te be talen. Bij de rondvraag vestigt de heer G. v. d. Pol nog even de aandacht op de be graafplaats. De Voorzitter zou deze kwestie willen laten rusten tot tijd en wijle dat de ge meente er wat beter voor staat. De heer v. d. Velden komt nog even terug op het rapport, uitgebracht dooi de commissie over de begrooting. Spr. zegt dat in '23 de gemeenterekening sloot met een nadeelig saldo van f 3000 |en thans kon trots de groote distributie schuld die is afgelost, de belasting gelei delijk verlaagd worden. In 1923 was het vermenigvuldigingscijfer gesteld op 2.3, thans is het 1.7. minder, daarbij komt nog dat in 1926 nog geen aflossing voor het GEB op de bcgrooting voorkwam' en er nu een bedrag van f 2700 voor is uitge trokken. Zooals de rapporteur terecht op merkt zijn de ontvangsten niet te hoog, de uitgaven daartegenover wel aan den rui men kant genomen. B. en W. hebben dit gedaan om het volgend jaar niet met een nadeelig saldo te zitten, trots dit alles is de belasting toch nog met f 1000 verlaagd kunnen worden. Wel een bewijs, dat het beheer der gem. bij de arbeidersvertegen woordigers in goede handen berust en zij het vertrouwen der kiezers niet hebben be schaamd. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. open wonden, steenpuisten, bloedvin- I nen, negenoogen, dauw-, baard- en I ringworm, winterhanden en voeten, I fijt, likdoorns en wratten, oude en I verwaarloosde wonden, open beenen, I zwerende borsten, snij-, brand- en I open wonden, smetten, kloven, barsten, I uitslag, huidverschilvering, aange- I zichtspuistjes, geneest direct en pijn- I loos de wereldberoemde Oprechte I Winsnmer Zalf. Prijs per bus Hj Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. I Vervolg raadsverslag SPRANG-CAPELLE De heer Verheijden vindt het rapport goed gesteld, het is een schandaal dat een christelijke regeering de gemeente met een afgedankte Christelijke Burgemeester laat zitten. Ook de opmerking over het onder wijs noemt spreker juist. De Burgemees ter van Kaatsheuvel stond er van te kijken, wat het hier kost. Met algemeene stemmen worden hierop de beide rekeningen voorloopig vastgesteld zooals zij door B. en W. zijn aangeboden, waarna de Voorzitter dank brengt aan de Commissie voor haar onderzoek. Vaststelling der begrooting! van inkom sten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1927. Ook deze begrooting is bij de commissie in onderzoek geweest, waar over deze commissie het navolgende rap port heeft ingezonden: De commissie ingevolge in jde vergade ring van den Raad der gemeente Sprang- Capelle van 19 November 1926 gegeven opdracht b elast met het onderzoek der be grooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1927 heeft na onderzoek dezer begrooting de eer den raad mede te deelen, dat zij zich met de daarin verwerkte cijfers en ramingen ac- coord kan verklaren. Zij stelt den raad dan ook voor deze begrooting vast te stel len gelijk zij door B. en W. is aangeboden. Intusschen meent zij te moeten opmerken dat het ook in deze begrooting verwerkte bedrag aa f 7500 voor onderhoud wegen, haar in verhouding tot de resultaten, die met betrekking tot dit onderhoud werden bereikt zeer hoog voorkwamen, waarom zij heeft gemeend den raad in overweging te moeten geven B. en W. op te dragen ten aanzien van het onderhoud der wegen te trachten te komen tot toepassing eener methode, welke verbetering brengt in de verhouding tusschen kostprijs en resultaat in welk verband de commissie speciaal de aandacht vestigt op het al dan niet, onder aanwending van bindmiddelen, inwalsen van de aan te brengen verhardingsmateri alen. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren nog iets heeft op te merken, zegt de heer Verheijden dat hij aan deze begrooting een opmerking" wenscht te wij den. Zooals spreker daareven reeds heeft gezegd kan hij zich absoluut niet begrij pen, dat in ons Protestantsche Nederland met zijn rechtsche regeering zoo weinig met de belangen wordt rekening gehouden. Wij hebben hier oud-burgemeester Valther, die tot de Christel. Historische partij behoort, eveneens de oud-gemeentesecretaris Van Santen, welke kleur deze heeft, weet spr. niet, doch hij vermoedt dat hij ook dicht bij de Chr. Hist, partij staat, die herhaalde malen hebben gesolliciteerd naar een an dere betrekking, die het echter ten slotte hebben opgegeven. Vanaf de hoogste toi de laagste ambtenaren in ons land, zoo wel H'. 'M. de Koningin als U Burgemeester hebben den eed afgelegd, dat ze de be langen van het land zullen behartigen en nu staat spreker vaak verbaasd hoe licnt- zinnig met dien eed dikwijls wordt omge- gesprongen. Ook de Minister hééft be loofd de belangen van het land te zullen voorstaan. En wat zien wij nu hier, dat ze ons reeds drie jaar laten zitten met wacht gelden die de gemeente maar kan -betalen, niettegenstaande deze wachtgelders reeds herhaalde malen hebben gesolliciteerd. U mijnheer de Voorzitter en ik, evenals Notaris Middelkoop weten heel goed hoe de belasting hier gaat drukken. Ze zeggen wel dat wij hier geen schuld hebben, maai wij weten dat wel beter en daarom wil ik voorstellen den post wachtgelden te ver minderen met f 1, dat is het eenige wat wij bij wijze van protest kunnen probeeren. De heer Oerlemans meent dat het ee- nigste wat men hiermede bereiken kan is, dat de begrooting niet wordt goedgekeurd en dat men evenals in het afgeloopen jaar op het laatste nippertje toch aan den eiscb van God. Staten moet toegeven. Herhaalde malen heeft men requesten tot de regee ring gericht zonder resultaat, nu is het waar, dat er een andere Minister van Fi nanciën is en men het zou kunnen probee ren. Als men echter van te voren weet, dat men geen resultaat zal bereiken, zou spreker het niet doen. De heer Verheijden verklaart bij zijn voorstel om den betreffenden post bij wijze van protest met 1 jg ulden te verminderen te blijven. Spreker heeft Zaterdag nog 2 aanslagen van boeren gezien, waarvan hij niet weet waar het vandaan moet komen. J,a, als men de boel ten behoeve van de belasting maar verhypotheekt, doch dan heeft men ten slotte ook niets meejr., 't is ongehoord. De Voorzitter meent dat het nog eens te probeeren is en de minister er nog eens op gewezen kan worden. De heer Verheijden zegt dat er mot schrijven niets te bereiken is. Dhr. Valter heeft reeds herhaaldelijk gesolliciteerd, doch kreeg bij Ruijsch telkens nul op request. Er worden niets benoemd dan afgescheiden Burgemeesters, dat zie je aan Almkerk, ik weet er wel meer van wat er in Almkerk is gebeurd. De heer v. Willigenburg zegt dat men ei allen van overtuigd is, dat het wachtgeld voor de gemeente een zware last vormt en het is waar dat op de regeering de zede lijke plicht rust de gemeente er af te hel pen. De gemeente heeft hierover tot de regeering requesten gericht, en men kan de wachtgelders verzoeken te solliciteeren naar de plaatsen waar zij meenden eenige kans te hebben. Nu kan men er over naai den Minister gaan om er voor te pleiten, doch men dient te weten, dat er ook ge solliciteerd is, anders loopt men gevaar, dat men van den Minister te hooren krijgt, er is nog geen sollicitatie ingekomen, zoo dra dit gebeurt, zal ik zien wat ik kan doen. Nu kan men moeilijk eischen dat de wachtgelders solliciteeren en als zij dit doen, dat zij het ons dan mededeelen. De heer Verheijden merkt op, dat de wachtgelders wordt aangewezen te sollici teeren naar plaatsen gelijk staande met hun vorige betrekking, men kan ze dan ech ter wel een plaats aanwijzen, waar ze niet willen zitten, zooals b.v. Almkerk ge heel van boot en spoor afgelegen. Het wachtgeld is een dure historie, dat dieper invreet dan de steunregeling waarover wel eens geklaagd wordt. Daarom zou spr. het nogeens probeeren. v. Willigenburg. Ik geeft toe, wat je zegt is waar, de vraag is echter zullen wij kans hebben. Ged. Staten blijven toch de sterksten. Verheijden. Hoe het in Sprang is weet ik niet, doch in Capelle gaan de oogen open. v. Willigenburg. Als wij het wachtgeld niet ramen op het juiste bedrag dan zul len Ged. St. de begrooting niet goedkeu ren en staan de zaken stop en dat wil je ook niet. Verheijden. Je weet de geschiedenis even goed als ik, ik behoef er niets meer over te zeggen. Het voorstel van den heer Verheijden om den post wachtgelders f 1 lager te ramen, vindt geen ondersteuning, zoodat het niet in stemming komt. Hierop wordt de be grooting met op één na algemeene stem men vastgesteld voor de gewone inkoms ten en uitgaven op een bedrag van f 132,888,57 en voor den kapitaaldienst op f 10,065. De heer Verheijden stemde tegen. Bij de irondvraag zegt de heer Verheijden dat naar hem ter oore is gekomlen, de vorige week in den Bosch een belang rijke vergadering is gehouden, waartoe ver schillende groote plaatsen waren uitgenoo- digd en ook eenige kleinere plaatsen. Deze vergadering die gehouden is op 3 Dec. was uitgeschreven door den Burgemeester van 's Bosch, ook deze gemeente was naar spreker heeft vernomen, daartoe uitge- noodigd en is vertegenwoordigd geweest door de heeren v. Willigenburg en v. d. Berg. Is het verhandelde op die vergade ring niet geheim, dan vernam hij daarover gaarne eenige inlichtingen, want hij heeft wel de klok liooren luiden, doch het juiste is hem niet bekend. De Voorzitter zegt dat het juist is dat de heeren v. Willigenburg en van den Berg op de vergadering tegenwoordig zijn ge weest. Spreker verzoekt een der heeren eenige mededeelingen te willen doen. De heer v. Willigenburg verklaart.dat hem geen geheimhouding is opgelegd, zoo dat hij gaarne bereid is over deze verga dering eenige inlichtingen te verstrekken. Zooals de heeren weten bestaat er een Staatscommissie tot wijziging van de Lager Onderwijswet. Deze commissie heeft Ged. Staten gevraagd of deze ook wenschen had den omtrent de wijziging. Daaitoe alle groote gemeenten en die kleine °e" meenten waar kwestieus waretl geiezen over de uitvoering van de L. O.-wet op een vergadering uitgenoodigd- Door den Burgemeester van 's Bosch zijn °P die ver gadering enkele punten aangegeven en werd verzocht om eventueele wenschen kenbaar te maken. Ook wij hadden ons voorgenomen enkele wenschen naar voren te brengen, 't Is echter gegaan, zooals het meestal gaat, nadat men twee uren had geredeneerd, was men nog even ver en ten slotte werd een commissie aangewezen die de verschillende wenschen krijgt te verwerken. Deze commissie bestaat uit den Burgemeester van 'g Bosch en Tilburg, de Secretaris van Deurne, een Ambtenaar uit de gemeente Eindhoven en een mijnheer uit Son. Voor een zekeren datum moeten even tueele bezwaren bij deze commissie zijn opgegeven, waarna de gemeentebesturen nogmaals ter bespreking zullen worden uit-' genoodigd. Verheijden. U hebt goed uw woord ge daan, wat wisten de Burgemeesters van Bergen op Zoom en Tilburg te verkla ren? Die heeren schijnen nog al heel wat verteld te hebben. v. Willigenburg. Die heeren dachten dat de gemeentebesturen met genoeg zeggen schap bezitten, de raad heeft alleen de fi- nantiën toe te staan en mist verder alle zeggenschap, en nu zeiden die heeren dat alle zeggenschap alleen berust bij mijnheer pastoor. Verheijden. En dominé. v. Willigenburg.. Deze werd niet ge noemd. Het bleek dat in Den Bosch de toestand niet zoo erg is, als elders. Verheijden. Hoeveel huishoudscholen be zit den Bosch. v. Willigenburg. Vier, en daar wil men één goede van maken, doch U schijnt het evengoed te weten, alsof ge er bij geweest zijt. Verheijden. Ja, ik heb goede vrienden in de groote gemeenten. Het doet me gje- noegen dat U deze inlichtingen heb wil len geven en ik dank den Voorzitter dat hij de gelegenheid daartoe heeft (gegeven en mijnheer v. Willigenburg voor zijn be reidheid. Wij zullen hopen dat het groote verandering zal brengen, al geloof ik, dat ze net zooveel zullen vatten als ze krijgen kunnen. De Voorzitter sluit hierop de vergade ring. Mannie Wat Nogal meer geld En ik dacht, dat je voor iedereen al een ca deautje gekocht had VrouwtjesDat dacht ik eerst ook maar bij nader inzien vind ik ze te mooi om weg te geven, NAJAARSZ1TTINQ 1926. Tarief veerrecht Gorinchem—die Werken c. a. Ged. Staten schrijven o.m.: Bij gemeenschappelijk besluit der Staten van Zuidholland en van Noordbrabant, onderscheidenlijk genomen in hunne ver gaderingen van 18 Dcc. 1923 en van 10 Jan. 1924 werd het tarief vastgesteld, waarnaar de gemeente Gorinchem, gerech tigd tot het veerrecht aan het veer tusschen Gorinchem en de Werken c.a., rechten zou mogen heffen voor het overzetten aan dat veer, en werd voorts bepaald,, dat dit tarief van kracht zou zijn: t)ot 1 Jan. 1927. Het gemeentebestuur van Gorinchem heeft zich tot onze ambtgenooten in de provincie Zuidholland gewend met het ver zoek te bevorderen, dat met ingang van dien datum voor den tijd van drie jaar het gewijzigde tarief van kracht zal worden verklaard. Dit tarief beoogt door invoe ring van coujDonboekjes den overzetprijs voo (rvolwassenen en kinderen te reducee- ren van 12 en 6 ets. tot 10 en 5 ets., voorts de heffihg van vrachtauto's van 2000 K.G. eigengewicht of minder, terug te brengen van f 0,60 tot f 0,45 en die van vrachtauto's met een eigengewicht van 2000-3500 K.G. van f 1,— tot f 0,60, terwijl het in tegenstelling met (het vigee- rend tarief ten aanzien van voertuigen, als bedoeld sub 13, 14 en 16 bepaalt, dat boven en behalve het deswege verschul digd recht nog afzonderlijk recht zal wor den geheven van de aangespannen trek dieren. Wij gaven aan Ged. St. der provincie Kienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9