Huwelijk. HEUSDEN Jan Osfizen Huwelijks-uitzetten. Binnenland Café Rölaurant Uitspifining. Ruime auto- garage's jf-kjjnen en M. A, J. van Liempt worden herkozen. De leden der commissie van bijstand voor de gemeente licht- en water leidingbedrijven. De aftredende leden P. "W. H. Verwiel, L. Hartog en F. C. Smol ders herkozen. Ook de aftredende leden der commissie van bijstand voor het woningbedrijf de heeren A. de Graafï, F. C. Smolders en B. J. H. C. Timmermans werden herkozen. de rondvraag wyst de heer Roxs op het ongerief veroorzaakt door den slech ten toestand, waarin de trambaan in de Grootestraat in voormalig Besoijen ver keert. De Voorzitter zegt dat het Gemeente bestuur de Tramdirectie reeds herhaaldelijk op hare tekortkomingen heeft gewezen en toe nadere stappen te zullen doen. Wij leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. Vergadering van den raad der gemeente EETHEN op Dinsdag 21 December '26 des v.m. half elf. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer D. F. Brune. Secretaris; WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig aalle leden. De Voorzitter opent de vergadering, daarna leest de Secretaris het formulier gebed, waarop de notulen die zijn thuis gezonden onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Brief van Ged. Staten van 10 Nov. be vattende nota van aanmerkingen op de begrooting 1927. Aangezien de aanmer kingen slechts van administratieven aard zijn en deze aanmerkingen geen wijziging in de bedragen brengt, worden ze in han den van B. en W. gesteld ter afdoening. Brief van R. Bouman te Eethen, om een stukje grond tusschen zijn woning en het transformatorhuisje in erfpacht te-mo gen hebben. Aangezien er nog een kwestie hangende is over het stukje grond aan de Doevereitsche Steeg, stellen B. en W. voor deze aanvraag voorloopig aan te houden. De heer Smits vraagt wat er eigenlijk tusschen zit? De Voorzitter antwoordt dat nog aan hangig is de kwestie over den grond aan de Steeg, er is verschil oVer het eigen domsrecht, spreker zou deze zaak eerst tot oplossing willen zien gebracht alvorens een nieuwe aanvraag in behandeling komt. Het reeds in de vorige vergadering aan de orde gebracht, doch uitgesteld ver zoek van v. Gammeren te Drongelen, die een jaarlijfcsche vergoeding van f75 vraagt ingevolge art. 13 der L. O.-wet, omdat een kind van hem de school te Waalwijk bezoekt. De Voorzitter zegt deze zaak te hebben onderzocht in hoeverre het schoolgaande kind nog onder de bepalingen der Leer plichtwet valt en het is spreker gebleken dat dit niet meer het geval is, zoodat B. en W. voorstellen afwijzend te beschikken. Overeenkomstig dit voorstel wordt met algemeene stemmen aldus besloten. Verzoek van J. G. v. Dijk te B.-Broek, om een bijdrage ingevolge art. 13 der L. O.-wet omdat zijn zoon een school te Heusden bezoekt. Adressant vraagt f 2,50 per week, omdat de school meer dan 4 K.M. van zijn woonplaats is verwijderd. Ook naar aanleiding van dit adres heeft de Voorzitter een onderzoek ingesteld en het is hem gebleken, dat ook dit jong'- mensch niet meer onder de bepalingen der leerplichtwet vaft, zoodat hij namens B. en W. voorstelt ook op dit adres afwij zend te beschikken. Aldus wordt beslo ten met algemeene stemmen. De Voorzitter merkt verder op dat het de heeren bekend is, dat van Ged. Staten een brief is ontvangen, betreffende het onderhoud van den toren te Heesbeen. Ged. Staten hebben 20 Sept. geschreven dat het Kerkbestuur van Heesbeen den toren niet als eigendom wenscht te erken nen, en dat naar hunne meening een eind aan het geschil dient te worden gemaakt. Spreker heeft een onderhoud miet den dominé van Heesbeen gehad, omdat hij meende dat deze Voorzitter van het Kerk bestuur was, en heeft deze naar diens persoonlijke meening gevraagd en op wel ke manier deze zich voorstelde een eind aan de kwestie te maken. De dominé ver klaarde evenwel buiten het Kerkbestuur te staan en al erkende hij dat hij er we,! invloed op kon uitoefenen, achtte hij het toch beter zijne meening niet te zeggen en een vormelijke afhandeling beter. Spr. heeft toen gezegd, dat hij geen opdracht had van het gemeentebestuur om te onder handelen dat hij echter van meening was dat door een mondelinge bespreking een boel geschrijf voorkomen kon worden. Nu zeggen Ged. Staten wel dat het Kerk bestuur den toren niet hebbeln wil, doch spreker wil er op wijzen dat het gemeen tebestuur in het bezit is van een schrijven van dit Kerkbestuur, waarin het tegenover gestelde wordt gezegd. In April 1925 heeft liet Kerkbestuur aan het gemeente bestuur bericht dat het wel in het bezit van den toren wil zijn, dat hij echter in een toestand verkeert, die hoog noodige herstelling behoeft, waarvoor een bedrag van 7 A 8 honderd gulden noodig zajl zijn, welk bedrag voor het Kerkbestuur veel te hoog is. De dominé wist schijn baar van dit schrijven niets af, hij meen de dat wel eens mondeling een bedrag van 7 a 8 honderd gulden was genoemd, doch niet dat dit schriftelijk was opgege ven. Bewijs dat het Kerkbestuur den toren in eigendom wenscht te hebben, blijkt hieruit dat het een subsidie 'aan het ge meentebestuur vroeg in de kosten van her stelling. Men vraagt toch alleen subsidie voor een voorwerp dat men zelf in eigen dom heeft, immers was dit niet zoo dan had men kunnen schrijven dat de toren in slechten toestand verkeerde en dat her stelling hoog noodig was, had men hel gemeentebestuur dus op zijn plicht van herstelling moeten wijzen. Spreker zou daarom nog eens met Ged. Staten willen correspondeeren en het col lege op het schrijven van het Kerkbest. willen wijzen en er een afschrift van bij voegen en vragen of het 't Kerkbestuur wil adviseeren den toren als eigendom! te be schouwen mits het gemeentebestuur zijn toegezegde subsidie van f 350 in de her stelling handhaaft. De heer Smits zegt dat er toch ook een schrijven van het Kerkbestuur is, waarin het zegt dat het den toren niet wil hebben. De Voorzitter zegt dat er over deze kwestie reeds een boel gecorrespondeerd is, in geen schrijven staat echter dat het Kerkbestuur den toren niet wil hebben. Dhr. v. Buren vraagt of het niet beter is zich eerst tot het Kerkbestuur te wen den, voor men zich tot Ged. St. richt. De Voorzitter merkt op dat de dominé hem heeft gezegd dat het Kerkbestuur zich' tot Ged. St! heeft gewend en dat dit college is bericht dat men wel bereid is tot een minnelijke schikking, als de raad met een billijk voorstel kwam. Nu Ged, St. hun advies hebben gjegeven waarbij het dag. bestuur zich niet kan neerleggen, dient men zich toch eerst tot Gedepj. Staten te richten en te vragen ojf het gemeentebestuur niet billijk is, wanneer het een subsidie in de herstelling wil geven, mits de kerk het eigendom van den toren erkent. Smits. Is het Kerkbestuur ook gevraagd of het op deze voorwaarden den toiren wil hebben. Voorzitter. Er is alleen gevraagd of men het eigendomsrecht wil erkennen, het is altijd de vraag geweest, wie is eigenaar, de gemeente of de kerk. Het is gewenscht deze kwestie op te lossen om in de naaste toekomst geen moeilijkheden te krijgen. Laat ons daarom vragen dat het Kerk bestuur den toren in eigendom overneemt of erkent dat het dien eigendom reeds fte- zit. Smits. Als Heesbeen zegt dat hij den toren graag wil hebben, dan is dat een bewijs dat hij van de gemeente is. Voorzitter. Zoover als ik heb kunnen nagaan heeft de gemeente nog ndoit een cent voor het onderhoud van den toren betaald. Smits. En in Eethen en Meeuwen dan? Voorzitter. Daar heeft men een andere toestand. Smits. Als men de school verhuurd voor f 60 per jaar, wat is dat dan vootr een werk? Voorzitter. Ik stel voor te handelen volgens het voorstel van B. en W. Smits. Ik zou willen voorstellen dat de gemeente den eigendom erkent. Dit voorstel wordt door geen der hee ren ondersteund waarop het vooYstel van B. en W. wprdt aangenomen. Verzoek van den Ned. Bond van Ar beiders in land- en tuinbouw en zuiivel- fabr., waarin bericht wordt dat in deze gemeente een afdeeling van dezen bond bestaat, waardoor de werklieden aange sloten bij dezen bond verzekerd zijn te gen werkloosheid gedurende de maanden December tot April, dat uitkeering ech ter niet kan plaats hebben, omdat de ge meente niet is aangesloten bij de regje- ling vervat in het Werkloozenbesluit. Treedt de gemeente tot deze regeling toe, dan krijgen cle aangesloten werklieden bij werkloosheid in genoemd tijdvak, een uit keering van f 1,20 per dag tot hoog stens 36 dagen, 50 pCt. der uitkeering komt dan voor rekening van het rijk en de gemeente, voor de gemteeinte dus een bedrag van dertig cent. Namens B. en W. moet spreker tot zijn spijt voorstellen afwijzend te beschik ken, zijn persoonlijke meening is dat het goed zou zijn als lid toe te treden. De leden troosten zichzelf reeds een offer door het betalen der contributie en geven daardoor blijk dat zij niet in de aller eerste plaats het armbestuur of kerkbest. willen laten zorgen. Er is wel veel voor te zeggen om ze bij hun pogen te steunen, door het offer van de zijde van de ge meente van dertig cent per lid per dag tot hoogstens 36 dagen, is het voor hen slechts mogelijk een uitkeering te krijg|en. v. Buuren. Door wie gebeurt de con trole? j Voorzitter. Deze heeft plaats door de vereeniging, niet door liet gemeentebest., dit kan natuurlijk wel laten aantopnen d,at men werkloos is. v. Buuren. Als wij aansluiten, zijn wij dan ook verplicht aangesloten te blijven? Voorzitter. Dit weet ik niet zeker, ik meen wel dat als wij eenmaal aangesloten zijn, dit ook moeten blijven. Er is iemind uit Utrecht geweest en die heeft gejzegd dat hij meerdere inlichtingen zoiu zenden doch dleze zijn nog niet gekomen, door welke omstandigheid weet ik natuurlijk niet. v. Buuren. Het spijt mij evenals den Voorzitter, dat er een voorstel van B. en W. is om afwijzend te beschikken, ik zou er voor zijn om als het mogelijk is voor een jaar een proef te nemen. Ik weet wel dat er vaak misbruik van gemaakt wordt, is dit echter niet het geval, dan,, vind ik het pracht/g en zou het mij spijjfcen als hed adres zonder meer den bons kreeg. Smits. Ik zou er voor zijn eerst te in- formeeren, of als men lid is, lid moet blijven ,ik vind het anders wel een goeden weg. v. Buuren. Aangesloten te moeten blij ven, is wel wat erg. Voorzitter. Kunnen de heeren er zich mede vereenigen dat wij eerst in een vol gende vergadering een beslissing nemen. Geen der leden heeft bezwaar tegen dit voorstel, zoodat het adres wordt aange houden tot de volgende vergadering. Benoeming leden Commissie tot wering van Schoolverzuim. De aftredende leden de heeren P. Nolen, D. van Buuren, W. Blom, P. J. de Raad en M. v. Wijk wor den herkozen. Benoeming leden Burgerl. Armbest. Te Genderen is aftredend de heer A. Vos Hzn. Aanbevolen worden naast den aftredende de heeren G. Vos Hzn., en G. Haspels. De aftredende wordt met alge meene stemmen herkozen. Te Eethen is aftredend de heer R. Staal, naast dezen worden aanbevolen de heeren A. Timmermans en G. J. W. Bran derhorst. De aftredende wordt met alge meene stemmen herkozen. Te Drongelen is aftredend de heer M. van Mersbergen, naast dezen worden aan bevolen de heer C. M. Donken en IJ. v. d. Stelt. De aftredende wordt met zes stemmen herkozen, terwijl 1 stem op den heer C. M. Donken was uitgebracht. Te Babiloniënbroek is aftredend de heer G. H. Straver, naast dezen worden aanbe volen de heeren W. Lankhaar Oz. en J. E. Haspels. De aftredende wordt met al gemeene stemjnen herkozen. Voorstel tot openbaren verkoop grond aan de Doeverensche Steeg. De Voorzitter zegt dat zooals bekend is de heer J. v. d. d. Mooren een verzoek heeft ingediend tot aankoop van genoemden grond, dat ter openbare kennis is gebracht. Tegen het verzoek zijn bezwaren ingebracht door den heer J. H. Kleinloog die verzocht hetzelfde stukje grond te koopen volgens zijn schrijven ook met het vaste voorne men om er het volgende jaar een huisje op te bouwen. Aangezien er meer gega digden zijn, stelt spreker voor niet tot onderhandschen verkoop doch tot openba re verkoop te besluiten. Zooals de heeren weten behoeft het waterschap alleen Af stand te doen, als er ook werkelijk ge bouwd wordt, aan den verkoop is thans ,de voorwarden te verbinden dat er ook in 1927 moet worden gebouwd. Smits. Hoeveel wordt er verkocht.? Voorzitter. Vanaf den punt tot aan de heining die er staat ten noorden van de veldwacbterswonihg, het stukje grond loopt spits toe, bovendien zal de bepa ling gemaakt moeten worden, dat men minstens 1 meter van de boomen moe^ afblijven. De heer v. Buuren meent d#t het ter- reintje niet geschikt is als bouwgrond en dat daarom bezwaar tegen den ver koop wordt gemaakt. De Voorzitter merkt op, dat met een kleine moeite het terrein toch geschikt is te maken ,men kan het toch ophoo- gen. v. Buuren. Ik heb vernomen ,dat het polderbestuur er op tegen komt, omdat het geen bouwgrond is. Voorzitter. Het polderbestuur maakt geen bezwaar meer. Ondefhandsche verkoop grond aan de Groene Steeg. Van den heer G. van Everdingen te Heusden is een verzoek ingekomen tot onderhandsche aankoop van gemeld stukje grond. De Voorzitter stelt voor, als schat ters te benoemen de heeren H. Verhoe ven, G. Brouwers en G. Wagemakers. De heer v. Buuren vraagt of het de bedoeling van den heer van Everdingen is daar te bouwer». De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer van Everdingen heeft daar voor zijn arbeider een woning gezet op zijn eigen grond, bij deze woning had hij graag een stukje grond voor tuin, het is hetzelfde stukje dat tot heden steeds verhuurd is aan G. Baaijens. De heer Branderhorst zegt dat het thans in huur is bij den man voor wïe de wo ning is gezet. De heer v. Buuren vraagt of het geen bezwaar is, dat de grond voor tuingrond en niet voor bouwgrond wordt bestemd. De Voorzitter antwoordt dat in de Groene Steeg nog zooveel grond ligt, dat er geen bezwaar tegen bestaat, voor al ook, omdat Heesbeen zich niet zoo sterk uitbreidt. Voorstel verhuring grond van een tien de H.A. grond aan de Groene Steeg. A. van Berkel ,te Heesbeen, die reeds eenige grond in erfpacht heeft, verzoekt nog wat grond in huur, vanaf de oost zijde der Groene Steeg tot aan zijn wo ning. i Voor de vereeniging heeft de raad van Genderen besloten perceeltjes ter grootte van een tiende H.A. te verhuren voor f 10 per jaar. B. en W. stellen voor een tiende H.A. te verhuren voor den prijs van f 10 per jaar, mits van Berkel 2 meter blijft van de boomen van den heer van Everdingen. v. d. Heuvel. Dat is dus tegen f 100 per H.A. j. Voorzitter. Er groeien meer biezen dan iets anders, veel is de grond dus nijet waard. I 1 De heer v. Buuren acht het wel goed dat de bepaling wordt opgenomen, dat de huur slechts zoo lang zal duren tot dat er een aanvrage inkomt om op het be doelde stukje grond een woning te bouwen. Het voorstel van B. en W. aangevuld -met de opmerking van den heer v. Buu ren wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Wijziging gemeentebegrooting voor '26. Het betreft een niets beteekenende wijzi ging die in handen van B. en W. wordt gesteld ter afdoening. Goedkeuring Rekennigen Burgerl. Arm besturen 1925. De Voorzitter verzoekt de Commissie die deze rekeningen heeft onderzocht rap port te willen uitbrengen. De heer v. d. Heuvel zegt namens deze Commissie, dat het onderzoek tot geen op- of aanmerkingen heeft geleid. De rekening van "het Burgerl. Armbest. te B.-Broek sluitende met een voordeelig saldo van f 167,155, die van Drongelen sluitend met een voordeelig saldo van f 674,315 worden hierop goedgekeurd. Voorstel tot verleening voorschot v.g. de Landarbeiderswet. Het voorstel van B. en W. om aan M. Hak een voorschot van f 1800 te ver- leenen voor het bouwen van een huisje en den grond wordt zonder discussie aan genomen met algemeene stemmen. De agenda is hiermede afgewerkt, de Voorzitter zegt evenwel nog iets te hebben voor geheime vergadering, voor hij echter de openbare zitting sluit zou hij eerst wil- len vragen of misschien een der heeren nog iets voor de rondvraag heeft. Dhr. Vos vraagt of het niet gewenscht is op een donker punt te Bab.-Broek een lantaarn bij te plaatsen. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer v. d. Schans zegt dat de pol der in Drongelen een sloot heeft uitgegra ven over een lengte van 1000 meter, langs gemeentegrond. Er is veel modder uitge komen zoodat het gewenscht is dat deze spoedig wordt opgeruimd. De Voorzitter antwoordt dat dit bij B. en W. reeds ter sprake is gewelest, straks zal de heer v. d. Beek over deize kwes tie met den heer v. d. Schans overleg plegen. De heer Smits zou willen vragen om het licht 's avonds een half uur later te doen branden en een half uur later aan te doen gaan, het brandt nu vaak te vroeg. Daarbij brandt het licht in de eene plaats langer dan in de andere. De Voorzitter zegt dat het moeilijk voor uit is te zeggen hij heeft b.v. voor Vrijdag avond last gegeven het licht om kwart voor vijf aan te doen, het kan dan misschien best nog licht genoeg blijken, terwijl het op een anderen dag misschien reeds voor dien tijd zeer donker is. Wat het verschel van de eene met de andere plaats betreft, dit zit waarschijnlijk in de klokken^ er zal order worden gegeven dat deze eens worden nagegaan. Dhr. v. Buuren vraagt of de kapotte lampen reeds in orde zijn gemaakt. De heer. Vos zegt dat men heden juist bezig was ze in orde te brengen. De heer v. Buuren vraagt of de ge meente nog iets heeft te maken me|t het gereedschap voor de electrische verlichting. De Voorzitter antwoordt ontkennend, de zorg daarvoor berust geheel bij de PNEM. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in ge heime zitting. Het door genoemden handelaar ontvangen biljet bleek afkomstig te zijn van een fir ma in Duitschland. Het is door den Com missaris van politie te Deventer in beslag genomen. o— EEN STELENDE VERPLEEGSTER Eenige dagen geleden werd te Den Haag aangifte gedaan van diefstal van een ju- weelen speld uit een juwelierswinkel in de Piet Heinstraat. Vrijdag is een verpleeg ster, als verdacht van dezen diefstal^, gearesteerd. De speld werd nog in haar bezit gevonden. O— IN HET BOSCH VERLOREN Het Dagblad van Noordbrabant van Dinsdag schrijft: Op Zondag 12 Dec. j.l., na de Hoog mis, ging een 24-jarige Hongaarsche, die inwoont bij een familie te Ginneken, wan delen naaar het Ulvenhoutsche bosch, met de bedoeling daar plantjes te gaan pluk- pen. Met die bezigheid doende is zij, vol gens haar zeggen, uitgegleden, waarbij zij zich aan het been zoo ernstig ver wondde, dat zij bewusteloos viel. Toen zij weer bijkwam, was het donker. Door de pijn kon zij onmogelijk gaan. Zoo heeft zij acht dagen tot Zondagmid dag 19 December, daar gelegen. Af en toe kwam zij weer tot bewustzijn,, maar aIs zij zich wilde oprichten werd de pijn an dermaal zoo hevig, dat zij telkens haar te genwoordigheid van geest verloor. Zoo heeft het meisje acht dagen op een een zame plek in het bosch gelegen. Omdat zij op een verafgelegen plaats lag, baatten haar kreten om hulp niet. Koude vocht, honger en dorst kwelden haar bo vendien in hevige mate, en de angst maak te zich van haar zoo meester, dat zij aan redding wanhoopte, totdat een boschwach ter haar Zondagmiddag als bij toeval ont dekte. Het meisje werd zoo spoedig mo gelijk naar het St. Laurentius-gesticht ter verpleging overgebracht en behandeld door dr. Gommers. De geneesheer hoopt dat zij spoedig de gevolgen van dit angstig avontuur zal hebben doorstaan en de plek ken koudvuur weldra uit het been zullen zijn verdwenen. o— De Arnhemsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 21- jarigen J. J., wonende te Nijmegen,thans gedetineerd ,die terecht heeft gestaan we gens het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel in den nacht van 11 op 12 Oct. aan A. Mogendorff, den dood tengevolge hebbende. Verdachte werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. ONEERLIJK CONDUCTEUR. J Een hoofdconducteur, zeker© D. D. Zwolle, stond reeds lang onder verdei van diefstal. Op een klein station hem daarom door een arbeider een feuille gegeven, die, naar deze hernf in een coupé was gevonden moest worden afgegeven, feuille bevond zich f 200 gemerkt By aankomst te Nymegen ontbraf' briefje van f 2.50. D. werd daarop gehouden. deze hem len en te Niji In die IN BESLAG GENOMEN. Een eier handelaar te Deventer kreeg dezer dagen van een collega elders een bankbiljet van f 1000 in betaling, waarme de hij zich naar een bankinstelling begaf om het te verzilveren. Hier bleek, dat het biljet behoorde tot de 180 Nederhnd- sche bankbiljetten van f 1000 die begin September j.l. te Genève zijn gestolen. ZIJN EDELACHTBARE WEER EENS; GEVERBALISEERD. i Voor het Café van het Raadslid Co*- mans aan de Korte Pannekoekstraat t Rotterdam had zich een volk sop loop/vek zameld. Toen nu een passeerende veldwachter de verzamelde menigte aan maande om door te loopen «n den doorgang niet langer te versperren, me/ide Z.Ed.Achtbare hiertegen te moeten rotes- teeren, waarbij hy uitgeroepen zou bbl ïMenschen, niet doen Laat de maar dazen I Staan bljjven Hierin vond de rijks veld wachtei atnlei- ding den vertegenwoordiger de' lapal- jaansche party te verbaliseeren. ruies- pblen politie ONGELUK. Het™ anderhalf-jarig kindje van H. te Limbricht is in een kuip met het water gevallen en aan de brandwonden oirleden. #3' Hezceb van ouds bekend Hófej St. Janstraat 10-12 '8 U0SCH. Tel. interc. 436 Station N.A.B.O. SLEÈÜWIJK-'s BOSCH L JOH. DE KL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10