Eerste Blad cTde kemp S. D. LANKHUYZEN Co's BANK DIEEENGENEESMIDDELEN, A. VERSCHUUR-BAERT Nieuwjaarsgroet Onder valsche Vlag. UitgaveFirma L. J. VEESMAN, Heugden. Wo* 4667, Vrijdag 24 December 1926, Buitenland Int. Telefoon no* 10. Postrekening no. 61525. ^al jnoel hel j(er§lfee$l eji§ brengen? r K uii Lr T. BOONSTRA De meëst gevraagde ^AND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke cnimmers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «ai Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. In het nummer van 1 JANUARI wordt weder, evenals andere jaren, de gelegenheid geboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Kennissen en Cliëntèle. Tijdige opgave wordt verzocht. De Administratie. Er zijn slechts weinig woorden, die zoo sterk op ons gemoed werken, als het eenvoudige woordje „Kerstmis". Hoeveel verscheidenheid van gedachten het ook bij ons allen, rijk of arm, oud of jong moge opwekken, door al die gedachten heen klinkt toch steeds deze ondertoon O, vroolijke, o zalige Kersttijd 1 En is de Kersttijd dan ook niet vrooiyk? Ja, er is vreugde alom, innerlijke vreugde, die zich naar buiten openbaart. Reeds als de adventtijd begint legt zich over ons geheele denken en voelen, ja zelfs over al onze handelingen een soort eigen aardige sluier, een niet te omschrijven wijding en hoe meer het Kerstfeest nadert, des te dichter en hechter wordt die sluier van wijding, totdat deze, op het Kerstfeest zelf, valt. Maar met den sluier valt niet de wijding, doch deze deelt zich mede aan de vreugde, die tot dan toe lang en vol verwachting teruggehouden was. Wij zingen van het vroolijke Kerst feest. Vreugde heerscht er dan ook in paleizen en in hutten, want de vredes boodschap werd ons gebracht. Vrede moet er zijn en in deze dagen vinden wij dien ook. Doch van hoe langen duur is hij Ach, soms ie hij maar al te spoedig voorbij, de lieve vrede. En toch luidde de boodschap der engelen te BethlehemVrede op aarde. Misschien zegt er iemand brommend„Er is im mers toch geen vrede op aarde te vinden zie maar om je heen overal twist, nijd en afgunst, gramschap en haat." Dat is waar. Maar waaraan ligt het dan, (Naar het Engelsch) Van W. G. WATERS. 6) Hij opende de deur waardoor hij (binnen gekomen was en bracht mij in een kamer iets kleiner dan de eerste, maar op! dje- zelfde wijze gemeubeld. In den haard brandde een flink vuur en voor ,het eenige venster; volkomen gelijk aan dat in de andere kamer hingen, zware, donkere gor dijnen. Qok dit vertrek zag er warm en gezellig uit. Er stonden eenige gesneden eikenhouten stoelen en een fraaie kast te gen de muur en in een hoek stond dje' mooiste Friesche klok die ik ooit gezien had. De wijzerplaat was van geel koper metr wit metaal opgewerkt en de kast was van glad dpnker hout met vergulde ver siersels. Die klok tikte zeer melodieus, en als zij sloeg scheen het m;uziek!. In het midden van de kamer stond een tafel me t graveursgereedschap een nieuwe plaat en een lage lamp met kap. Dit was dius mijn werkkamer en ik moet bekennen, dat wat het verblijf betreft, ik geenerlei aanmerking zou kunnen maken. Hier is de slaapkamer, zei de dokter, toen hij een andere deur opendjq, en ik twijfel niet, of gij zult hier alles vinden, wat gij noodig hebt. Nathalie, lieve, ver volgde hij tot het meisje dat met ons mede gegaan was, wilt gij aan u vader zeggen dat mijnheer....^ pardon, ik heb nog niet dat die vrede niet eeuwigdurend is Datj ligt aan ONS, omdat wij, ieder voor zich, geen innerlijken vrede hebben. En hoe zou dan een uiterlijke vrede van langen duur kunnen zijn? De maatschappij be staat uit individuen, en als die ver schillende individuën geen persoonlijken innerlijken vrede bezitten, waar moet de maatschappelijke vrede dan vandaan komen P Daarom moeten wij op de allereerste plaats beginnen met de boodschap der engelen in ons zei ven te verwezelijken, dan zal ons Kerstfeest ook een echt vroolijk, zalig Kerstfeest worden, waar van de vroolijkheid wortelt déAr, van waar ook de boodschap van Bethlehem kwam. O zalige Kersttijd I Ja zalig is hij en bezieling gevend. In dezend tijd treden de dagelijksche zorgen en beslommeringen min of meer op den achtergrondde vreugde triomfeert en het gevoel, de onaange naamheden des levens nu eens niet zoo drukkend te bemerken, dat gevoel is zalig. Maar in den Kersttijd zijn het niet alleen de gevoelens, die dezen tijd voor ons zoo schoon maken. Neen, ook de daad, die op deze gevoelens volgt, is een zalige, een vroolijke. Reeds lang voor het feest beginnen de aardige huise lijke genoegensniet alleen voor de kinderen, doch ook voor de volwassenen. Steeds meer vindt het vieren van het Kerstfeest in ons land ingang en ieder een doet zijn best de anderen, die hij lief heeft door een geschenk, al is het nog zoo klein, genoegen te doen. Zelfs worden er kleine offers voor gebracht. En bij zulke gelegenheden kan men zoo echt in het hart voelen, hoe heerlijk het is, te geven, wanneer dat geschiedt in den geest der liefde. Maar waarom blijft het dan niet immer zoo? Is dan het geven, de vreugde en de liefde be perkt tot het Kerstfeest Men zou werkelijk haast gelooven, dat het zoo was! Jammer genoeg 1 Maar het moest eigenlijk anders zijn 1 Maar onze men- schelijke zwakheden, ons egoisme ver hinderen ons maar al te dikwijls den goeden geest, die ons met Kerstmis be zielt, ook wanneer het Kerstfeest voorbij GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HËËSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2-25. de eer uw naam te weten.... Ik heet Costello, zei ik. Dar mijnheer Costello aan het werk wil gaan... Maar wacht, breng ons eens de fotografie uit de andere kamer. Het meisje haalde da plaat en zette haar op een ezel onder de lamp en ver liet toen de kamer door een deur, die op de gang scheen uit te komen. Geen minuut later hoorde ik het geluid van de krukken van den ouden heer en kwam Bellamy binnen. Ik schaam mij bijna u onder de oogen te komen, begon hij met al zijn vroegere goedmoedigheid, maar een verstandige jon ge man als gij zal even toegevend zlijti voor de grillen van een grijsaard, als mijn goede vriend dr. Fabricus is. Nathalie, mijn kind, ga Anthonie zeggen, dat hij wat avondeten voor mijnheer Costello brengt. Hij moet zijn krachten sparen. Een eend vogel en een flesch wijn, dunkt u dat ge noeg? -/ j Ik verklaarde daarmede zeer tevreden te zijn. En nu de plaat, hernam hij, ziehier dat is de grootte, en gij moet het hier in deze hoek graveeren. En nu zal ik u verlaten en naar bed gaan en als gij verstandig; zijt blijft gij ook niet langer dan tot half 12 aan het werk. Goeden nacht. En bij deze woorden verliet hij de ka mer, weder dezelfde vriendelijke oude heef zooals ik hem bij onze eerste ontmoeting had leeren kennen. Het souper werd gebracht. Ik at en dronk en juist zou ik aan mijn werk be ginnen toen dr. Fabricus weder binnen kwam. Hij is veranderd als een blad op een is nog te doen voortwerken en hem het geheele jaar ja ons geheele leven door dagelijks in staat te stellen ons tot goede daden aan te sporen. Wanneer wij dat kunnen bereiken, dan zal de wereldvrede heel wat dichterbij zijn want dan zullen de verschillende individuen, die de maatschappij samenstellen, ieder voor zich met den noodigen innerlijken vrede uitgerust zijn en wanneer de op bouwende deelen der maatschappij vrede ademen, hoe kan ne maatschappij dan anders, dan hetzelfde doen? Laten wij dus, met dit Kerstfeest te beginnen, werken aan onze eigen inner lijken vrede tot heil, niet alleen van ons zeiven, doch tot dat van de geheele wereld NOODLOTTIGE BRAND. Een geweldige brand ontstond in een huis te Sofia, waar op de derde verdieping een dokter met zijn gezin woonde. De trap was reeds door de vlammen aange tast en de uitgangen waren afgesneden, toen de familie door het geknetter der vlammen wakker werd. De brandweer lieden spanden een net op straat. De moeder met twee kinderen sprongen naar benelen, doch het net brak en aiie drie waren op slag dood. Een oogenblik later viel het lijk van den geneesheer omlaag, en kwam op de menigte terecht. Men vond een kogel in zijn hoofd. ROOFOVERVAL. Te Kansas Cily*hebben te midden van een groote menigte, die bezig was inkoo- pen te doen voor Kerstmis bandieten een agent aangerand, die een bank bediende vergezelde. Zy maakten zich meester van 97,000 dollar en vluchtten in een auto. ONDER HET PUIN BEDOLVEN. Tank door een-dak gestort. Te Philadelphia is een zeer ongewoon ongeluk gebeurd. Een groote watertank stortte door het dak van een fabriek van suikergoed waardoor 2 personen werden gedood en een groot aantal arbeiders onder de puinhoopen werden bedolven. Nadat de tank in zijn val de derde verdieping had bereikt, kwam hy even tot rust, om echter spoedig zijn tocht voort te zetten, totdat de kelder werd bereikt, waar een gat van 6 meter breedte werd geslagen. Driehonderd brandweerlieden en poiitie- boom, sedert de zaak geschikt is, mijn heer Costello, hij heeft aan u de verlen ging zijner levensdagen te danken. Dr. Fabricus sprak met dien eigenaar- digen muzikalen klank, dien de Italianen nooit verliezen. Hij was uitermate beleefd maar niettemin gevoelde ik een instinct matige afkeer van hem. Van het eerste oogenblik dat ik hem gezien had hin derde mij de heerschappij die hij over den ouden zonderlingen man en over diens dochter uitoefende. Of het jaloerschheid of iets anders was kan ik niet verkkren, maar het resultaat was hetzelfde. Het verheugt mij het te liooren, ant woordde ik, het zal wel de eerste maal zijn, dat een graveur den dokter helpen kon. Ja, maar wij geneesheeren werken niet zooals gij onder een helder lichtgevende lamp. De knaps ten onder ons tasten nog in het duister en vaak zonder 'belooning. Maar mijnheer Costello, gij zult voortaan altijd het bewustzijn hebben van een goede daad te hebben gedaan. Gij zijt mijn ideaal en het verheugt mij buitengewoon mfet u kennis te hebben gemaakt. Waren er maar meer zooals gij in de wereld. De vleierij van dien man nam mij nog meer tegen hem in. Gij kent mij niet zoo goed als ik mij zelf ken, dr. Fabricus, antwoordde ik, of gij zoudt zoo >niet spreken. Gij bedoelt, dat ge er een geldelijke belooning voor aanneemt, hervatte ihij, maar' ik vraag li wie doet dat niet? Deugd vindt het loon in haar zélve, zegt men. Ba. Als dat zoo was, zou de deugd eindelijk zoo zeldzaam zijn als... Maar ik wil u niet langer met mijn gepraat op telef. no. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. &ÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie agenten snelden toe en trachtten met ra zende snelheid de puinhorpen uit den kel der te verwijderen. Men gelooft, dat meer dan 20 personen zijn bedolven. Zeven ge wonden zijn nog naar het ziekenhuis ver voerd. o CHAUFFEUR VERMOORD. Op den straatweg van Seehausen naar Stendal werd een man dood in een greppel gevonden, liggende in een plas bloed. De recherche constateerde, dat een Hamburg- sche auto met 3 passagiers Seehausen was gepasseerd. De passagiers hebben den chauffeur doodgeschoten en zijn met de auto in de richting van Berlijn ontko men. AARDBEVING TE LISSABON. Zaterdag heeft rnen te Lissabon een aardbeving waargenomen, die 3 seconden aanhield en overal een paniek veroorzaakte. M^nscherilevens gingen niet verloren, er werd slechts materieele schade aangericht. De materieele schade is echter vrjj gro^t. De schok was zoo sterk dat zelfs in stevig van G. T. CAMPAGNE Jr. te Culem- borg zijn verkrijgbaar in de DROGISTJERIJ van Wittebroodstraat W 52 NEUSDEN' houden. Goeden nacht. Zie, hier staat koffie bij het vuur, en als gij. nog iets anders noodig hebt, kunt gij Antonie roe pen, hij slaapt in de voorkamer^ Toen ging dr. Fabricus heen en ik was verheugd van zijn gezelschap ontslagen te zijn. Toen ik nu .alleen met mijn werk was, begon ik eerst ten volle te begrijpen hoe vreemd mijn toestand was. Het ge leek waarlijk op een sprookje. Alvorens aan het werk te gaan, keek ik in de voorka mer en zag daar den dwerg Antonie sla pende op een veldbed. Ik voelde aan de deurknop van de kamer, waarin ik het eerst gekomen was en bevond dat die deur afgesloten was, evenals die waardoor de dokter mijn werkkamer had verlaten. Mijn slaapkamer was een klein vertrekje met slechts écn deur, die in mijn werk kamer uitkwam. Hoog boven het bed was was een venster met dikke traliën. Onte genzeggelijk was 'ik tijdelijk gevangen, maar 'ik maakte mij volstrekt niet ongerust, nu ik van het meisje en van den dokte/- gehoord had, waarom zij zoo vurig ver langden den zin van den ouden lileer te doen. Zoo zette ik mij aan tafel en wa.s spoedig aan het werk. Ik teekende de fo tografie op verkleinde schaal en bevond dat mijn taak gemakkelijker was da(n ik gedacht had. Zoo werkte ik door 'tot de klok twee uur sloeg en toen dacht ik aan de koffie ,die de dokter mij aangewezen had. Ik nam een kop en vond ze heerlijk, betere koffie dan ik ooit gedronken had. Toen denkende aan Bellamy's waarschu wing om niet te lang te werken, ging ik naar bed. gebouwde huizen meubelen omver werden geworpen. Een aardbeving van zulk een kracht is de laatste jaren te Lissabon niet waargenomen. DE DUITSCHE REGEERING TEN VAL GEBRACHT Een door de sociaal-democraten inge diende motie van wantrouwen tegen de re geering is verleden week Vrijdag met 249 tegen 171 stemmen aangenomen. Naar uit een ander telegram valt op te maken was om twee uur in den rijksdag het lot der regeering zoo goed als beslist. De pogingen om de Duitsch-natio,nalen te 'bewegen, zich bij de stemming over de socialistische motie te onthouden, wa ren niet geslaagd. Ook de besprekingen bij den rijkspre sident hadden geen positieve oplossing van den toestand gebracht. Na afloop van de stemming besloot het kabinet onmiddellijk zijn ontslag bij den rijkspresident in te dienen. De rijkskanse lier werd hiermede belast. Von Hindenburg heeft het ontslag van het rijkskabinet aanvaard; hij betuigde den rijkskanselier en rijksnjiinsters zijn dank voor de door hen bewezen diensten en verzocht het kabinet, zich voorloopig met dc leiding der zaken te blijven belasten. De rijkskanselier verklaarde zich hier toe, namens het kabinet bereid. WATERHOOS Een waterhoos heeft op de Azoren-ei- landen talrijke visscherswoningen vernield. Zeventig meiftchen worden vermist. -O IV. DE VALSTRIK. Ik kan niet zeggen hoe lang ik gesla pen heb. Toen ik ontwaakte meende ik dat het reeds dag was, op te maken, uit het verwijderd gerucht van de straat. Het was echter in mijn slaapkamer nog half duister, alleen door de deur kwam licht. Ik stond op en vond de lamp, die ik uitgeblazen had, weder opgestoken, en de gordijnen opengeschoven. De onderste ruiten van het venster bleken matglas te zijn, en door de bovenste kon ik alleen de zwarte mu ren en hooge schoorsteenen van Londen- sche achterhuizen zien. Op een tafeltje terzijde was mijn ontbijt neergezet. Ik gebruikte dat en ging weder met ijver aan het werk. Een paar uren werkte ik onafgebroken voort, want meer en meer oefende liet werk een eigenaardige bekoring op mij uit. Naarmate de gestalte van de schoone vrouw duidelijker op mijn graveerplaat te voorschijn kwam, kwam zij mij meer en meer bekend voor en onwillekeurig her- innende ik mij de vraag van dén ouden heer Bellamy, of ik niet vroeger iets dergelijks gezien had. En het scheen dat de woor den van den Italiaanschen dokter bewaar heid zouden worden, want ik kwam hoe langer hoe meer onder den indruk van dat schoone, kalme gelaat, dat van de foto grafie op den ezel op mij neerzag;. (Wordt vervolgd.) g WIfilIW$BLAD uirltl Lail tii Itislei ei Altei2,feLaii:trnt ei le Bsneiervaarl iT-n-mrwTHr—wr- Q -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1