iliiiiienlaiid. Schrale Lippen Plaatselijk Nieuws deeltelijk gevonden uit een hoogere stroom- prijs, terwijl het in de gemeenten wa^ar men het bedrijf overgeeft, geh/eel be taald moet worden uit de belastingen, per slot blijft het dus hetzelfde. Alleen met dit verschil, dat in die gemeenten waar het net werd overgegeven, mien over 30 jaar wel van de schuld af is, toch ook geen waarde overhoudt, terwijl men dan hier in het onbezwaard bezit is van het net en daardoor de ingezetenen tegen lagen prijs van stroom kan voorzien. De be wering dat het onderhoud zooveel zal gaan kosten, is niet waar, dergelijke bewe ringen worden alleen gelanceerd uit poli tiek oogpunt om daardoor de gemeente besturen des te gereeder tot overdracht te bewegen. Hier langs den straatweg staan ruim 200 telefoonpalen, die er reeds 35 jaar staan, allen nog kerngezond zijn en nog jaren meegaan, waar dan verder die •groote onderhoudskosten vandaan moeten komen, kan spreker zich niet voorstellen. NA 35 JAAR. .Zekere v. K. te Leeuwen heeft dezer dagen onder een haag, nabij zijn woning, een gouden trouwring gevonden, met de inscriptie Th. S. Bij onderzoek is gebleken dat de ring toebehoort aan den heer Th. S. uit Druten, die hem in het jaar 1891 daar ter plaatse had verloren. o— NIEUWE BANKBILJETTEN VAN f20 Na 27 Dec. 1926 zal een bankbiljet van f 20 in omloop worden gebracht. De voorzijde van dit biljet heeft 2 kleuren, lichtbruin en lichtgroen, gedruk te vischgraatvormige guilloche als onder grond, welke rechts van het biljet een strook onbedrukt laat. In deze strook/ welke lichtblauw van kleur is, komt het waterwerk (2e bijen) voor. De tekst luidende als volgt: De Neder- landsche Bank betaalt aan toonder twin tig gulden, is geheel boven in het midden van het biljet gedrukt. De ruimte tusschen de letters wordt gevuld met een guillochle. Onder dezen tekst zijn twee vakjes biestèmd voor de handteekeningen van den presi dent en den secretaris. Tusschen beid,e vakjes is het Nederlandsche wapen ge componeerd. Onderaan rechts van het mid denveld bevindt zich een gravure van 'n stoeren visscherman in oliejas en zuidwes ter, de beide handen aan het stuurrad. Links hiervan een ornamentaal monogram N. B. Geheel links van het biljet een decoratief zeepaardjesmotief. In de vijer hoeken is het cijfer 20 in een rechthoe kige versiering geplaatst. De geheele op druk is in zwart aangebracht. De achterzijde van het biljet is, met vrijlating van de watermerkstrook, geheel bedrukt met een groot geguillocheerd mo tief in een bruine en groene kleurenmenge ling. In dit motief komt drie keer het cij fer 20 voor. Boven en onder op de grijze fond en aan de bovenzijde van de water merkstrook komt driemaal herhaald in bruin gedrukt, de serie-aanduiding en de nummering voor; aan de onderzijde van de watermerkstrook is in zwart gedrukt het woord Amsterdam met den datum. In de grijze fond zijn in de vier hoeken vakjes uitgespaard, waarin e'en uittreksel van de artt. 208 en 209 van het Wetboek van Strafrecht is afgedrukt. De biljetten worden gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier van onge veer 17 bij 9 centimeter. Zij worden ter voorzijde voorzien van een afdruk van den stempel der handteekeningen van den pre sident en den secretaris. De biljetten zijn gedateerd van 2 Januari 1926 af. (St.ct.) o SCHANDELIJK. Te Cheribon in Indië, zoo meldt het „Bat. N'bl." dat in het ziekenhuis werden opgenomen een inlander en zijn vrouw, die door een tot dusverre onbekend gebleven individu met zwavelzuur overgoten waren, terwijl zij in hun huis lagen te slapen. De man bleek blind te zijn, terwijl de vrouw wonden had opgeloopen aan gezicht en borst. Naar den laffen dader, die zich door ondergraving toegang tot het slaap vertrek van het echtpaar had weten te verschaffen, wordt thans gezocht. GE VERDRONKEN. Te Overdinkel is een anderhalf jarig kind in een tobbe met water verdronken. Zaterdagmorgen is te Oisterwijk door het ijs gezakt en verdronken de 15-jarige J. Kleijn, wonende Kruisstraat te Tilburg. o— EEN NOODLOTTIGE GRAP. Een sleepcrswagen, welke miet ledige tonnen was beladen, reed over de KJan Kuijtenbrug te Rotterdam. De 16-jarige J. D. van de Varkenoordscbe kade, die met den wagen meereed, was voor de grap in een van de vaten gaan zitten), een as van de wagen stootte tegen een paaltje, waardoor cie wagen een schok kreeg. Een van de vaten, juist dat in welk de jongen zat, rolde van den wagen crt botste mei groote kracht tegen het afsluithek van de brug. De jongen kreeg' zware inwendige kneuzingen en overleed spoedig aan de gevolgen van zijn verwondingen. -o— KIND GESTIKT. De vrouw vari den visscher K. J. Smit te Giethoorn ,had haar jongste kindje» ongeveer vier maanden oud, zorgvuldig te slaapen gelegd, Toen zij eenigjen tijd daarna eens ging kijken, was de kleine, tot haar groote ontsteltenis, in het zachte veeren kussen van het wiegje gestikt. O DOODELIJK ONGEVAL. De 41-jarige J. de Knegt te Rotterdam, die aan boord van het in de Rijnhlaven liggende s.s. „N;il" een vallend blok op het hoofd had gekregen is aan de beko men verwondingen overleden. o ONTSPORINGEN Tweeden Kerstdag is op den Stations weg te Leiden de tram De» Haag-Leiden der H.T.M. ontspoord. Het tramverkeer tusschen deze gemeenten, ook dat tusschen Katwijk-Noordwijk-Den Haag der N. Z. H.T.M. heeft daardoor ongeveer 3 kwar tier vertraging ondervonden. Een tram van Rembang naar Djatirogo in Indië is nabij de halte Ngandang ge derailleerd. De locomotief kantelde om en de daarop volgende wagen liep er boven op. De machinist werd verpletterd. O VEELBELOVENDE JEUGD Een paar weken geleden ontliep een 18-jarig meisje C. W. genaamd, de ouder lijke woning te Nieuw-Vennep. De burge meester verzocht haar opsporing, aonder resultaat evenwel. De vorige week echter werd zij aangetroffen op den Kruisweg bij Aalsmeer, waar zij bij een der bewoners een ruit had ingeworpen. Daar zij boven dien verdacht wordt van diefstal en ver duistering, is zij ter beschikking van ae Jusititie gesteld. o BRAND.. Zondagmiddag is de opslagplaats van den houthandelaar Bisterbos te Kampen totaal uitgebrand. Het gebouw, alsmede veel hout ging totaa lverloren. De schade? die vrij aanzienlijk is, wordt door verze kering gedekt. o INBRAKEN. Te Heemstede is in vier villa's inge broken. De inbrekers hebben zich, naar uit het onderzoek is gebleken, vóór* de inbraak schuil gehouden achter eenige broeikassen. In de eerste villa brachten zij het niet verder dan de keukendeur. Daar werd f 7,94 aan geld meegenomen. In de an dere huizen werden echter groote hoe veelheden tafelzilver ontvreemd. De ge stolen voorwerpen heeft men waarschijnlijk in de eerstgenoemde broeikassen ingepakt, waarna de inbrekers in de richting Haar lem verdwenen moeten zijn. Men heeft hen tot dusver nog niet kun nen ontdekken. o— GAAT PRINSES JULIANA ZICH VERLOVEN? Uit Stockholm wordt gemeld: Volgens een bericht van „ExtrabladG" zaal prinses Juliana zich binnenkort ver loven met den tweeden zoon van den kroonprins van Zweden. De tweede zoon van den Zweedsch'en kroonprins is prins Sigvard, Oscar Fre- derik, hertog van Uppland, geboren op het kasteel Drottningholm, 7 Juni 1907, en is dus 19 jaar. Bovenstaand berichtje laten wij geheel voor rekening van het Stoekholmsche blad, zegt de „Crt." waaraan wij dit bericht ontleenen. HET COMPLOT DER COMMUNISTEN OP JAVA. De relletjes te Meester-Cornelis (Indië). Uit Batavia wordt gemeld: De Landraad alhier sprak in de zaak van den moora op den politieagent Karet en het verwekken van oproer de volgende vonnissen uit: één beklaagde tot levens lange gevangenisstraf, één tot twintig jaar gevangenisstraf en drie anderen tot de doodstraf. Er was zeer veel publieke belangstelling. Het gebouw stond onder sterke politiebe waking. o DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. De verkoop van de weldadigheidspost zegels loopt dit jaar vlot. Voor zloover uit de globale opgaven valt op te maken, zijn er nu in de eerste drie. wekien reeds, meer zegels verkocht dan het vorige jaar in de geheele maand van verkoop. Dit betreft den omzet over het gansche land. Ten aanzien van bepaalde gemeenten zijn nauwkeuriger gegevens beschikbaar. Zoo staat b.v. vast, dat in Den Haa|g thans reeds meer dan anderhalf maal zoo veel zegels zijn verkocht als het totale aan tal, dat daar vorig jaar werd bereikt. Ook de verkoop van de Jan Steenbrief kaarten is zeer bevredigend. Men kan aan nemen, dat er tot dusver ruim 20.000 stel, dat is 120.000 kaarten, zijn verkocht. o HET MILITAIR OPROER. De vier veroordeelden H. K., F., O. en D. hebben hooger beroep aangeteekend, welke zijn veroordeeld wegens het Ver oorzaken van militair oproer te Ede, zoo mede, J. K., die bij de relletjes te Assen betrokken was. De soldaat W. die tot vier maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld, berust in zijn vonnis, terwijl de beide overigen nog niet hebben beslist.. en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 29 December 1926, des namiddags 8 uur. Te behandelen 4. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Verzoekschrift Bestuur Wit-Gele Kruis om subsidie. 4. Voorstel van B. en W. tot openbare verkooping van oude schoolbanken. 5. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van eervol ontslag aan M'-juff. E. Knoop, als onderwijzeres aan de school voor M.U.L.O. wegens ophef fing der betrekking. Zondagavond 2de Kerstdag gaf de R. K, Tooneelvereen. »Kunst en Vermaak hare aangekondigde jubileum-uitvoering ter gelegenheid van haar 20 jarig bestaan. De zaal, die voor deze gelegenheid feeste lijk versierd was met guirlanders en een prachtige bloemenmand, was tot in de alleruiterste hoeken met een talrijk publiek bezet. By den aanvang van het programma werd door de «Fanfare der H. Familie», onder leiding van haar Directeur, den heer W. van Heivoort, eene serenade gebracht. Nadat de leden der jubileerende vereen, zich op het tooneel hadden opgesteld, werd door de Fanfare een marsch ten gehoore gebracht, waarna de Vice President der Fanfare, dê beer F. van Bladel, met een kernachtige toespraak hulde bracht aar* de jubileerende vereenigirig by de viering van haar 20 jarig bestaan en hen namens de fanfare feliciteerde. De Eerw. Heer Kapelaan Van Vleuten, Regisseur der vereen, bracht vervolgens den dank over namens de vereen, voor deze ovatie en hoopte, dat de vriendschaps banden tusschen beide vereen, nog vasier moge worden geknoopt tot groei en bloei der vereenigingen. Tevens heette Z.Eerw. de talryke aanwezigen welkom en dankte de aanwezige oudleden der vereeniging voor hunne tegenwoordigheid, ZijnEerw. sprak een woord van hulde tot de heeren Gebr. Engelen, inzonderheid den heer P. Engelen, die als decorateurs der vereen, medegewerkt hebben tot het welslagen der uitvoeringen. Vervolgens werd na deze huldiging, door de tooneeilisten de vroolijke klucht in 3 bedrijven »'t Kan verkeeren» en de klucht in een bedrijf »De noodlottige fuif« op gevoerd. Beide stukken werden op keurige en zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Alle rollen waren in uitsteker.de handen. De aanwezigen genoten en de lachspieren werden terdege in beweging gebracht. Een luid applaus mocht de vereeniging na afloop van elk bedrijf in ontvangst nemen. Na afloop dankte de HoogEerw. Heer Deken, als Beschermheer der vereen., de jubileerende vereen, voor haar schitterend spel en bood tevens zyne gelukwenschen aan met het 20 jarig bestaan. Spr. had gaarne gezien, dat de oud-regisseurs der vereen, hierfy tegenwoordig waren geweest; hij feliciteerde met dit jubileum in het byzonder de heeren J. Engelen en L. J. J. Wassen, Hierna dankte de Piesident, de heer Joh. van Laarhoven, de HoogEerw. Deken voor zyn schoone woorden tot de v»reen. gericht en tevens dankte hij de aanwezigen voor hunne talrijke opkomst eu riep hen enn spoedig weerzien toe. Na afloop der uitvoering bleven de leden der vereen, gezellig byeen, waarbij de HoogEerw. Heer Deken de jubileerende leden nogmaals feliciteerde en hen namens de vereen, een prachtig cadeau als blyvende herinnering aan dit feest aanbood, Maandagavond vierden de kinderen der Zondagsschool in de Ned. Herv. Keik hun kerstfeest. De belangstelling was vrij goed, hoewel de opkomst andere jareri op den feestdag zelf grooter is. Nadat het samenzyn was geopend door het zingen van Ps. 68:10 en gebed, werden al dadelijk een paar Kerstliedeten gezongen. Wat nu volgde, zouden we kunnen noemen «een openbare les in de Bybelsche ge schiedenis». waaruit bleek, dat verschil lende leerlingen met vrucht het Zondags- schoolonderwys volgen. De tractatie viel by de jeugd zeer in den smaak. De overige Kerstversjes Meksn goed ingestudeerd ie zyn. Een Kerstverhaal, door Ds. Huygens verteld, werd met aandacht gevolgd. Aan het einde werden de leerlingen, die de Zondagsschool verlaten, toegesproken ieder kreeg als herinnering een bybeltje. Dank werd gebracht aan allen, die hadden meegewerkt tot het welslagen van dezen avond, zy die fiantieelen steun hadden verleend, maar vooral Mevrouw Huijgens, Zuster Meta en Mej. Van Ryswijk, die eiken Zondag opnieuw zich de moeite ge troosten om belangeloos onderwijs te geven. Moge hun werk ryke vruchten dragen. Met het zingen van Gez. 96 en dank zegging, werd deze prettige kerstfeestviering door Ds. Huygens gesloten. Maandagavond vierden de knideren der Gereformeerde Zondagsschool hun Kerstfeest in het kerkgebouw' in de Gast huisstraat, onder leiding van Mej. C. Han sen, in tegenwoordigheid van veel belang stellenden, het kerkgebouw was tot in alle hoeken ibezet. Nadat de heer H. Hansen de bijeenkomst met een korte toespraak en gebed had geopend, vertelde mej. Han sen een mooie geschiedenis, die gevolgd werd door een kerstvertelling, dat door de 'kleinen met alle aandacht werd gevolgd. Eenigen hunner zegden mooie voordrach ten op terwijl gezamelijk verschillende liederen werden gezongen, die keurig wer den uitgevoerd en getuigden van vc'el studie en opoffering van de zijde van Mej. Hansen. De kinderen werden rijke lijk onthaald en ontvingen fraaie geschen ken. Na afloop sloot ouderling den Her tog met een woord van dank aan de ge vers, waardoor dit Kerstfeest zoo goed kon slagen en in het bijzonder aan Mej. Hansen, die zich zooveel moeite en opof fering getroost, om de kleinen in Gods Woord te onderwijzen. Met d ankgebed en het zingen van een psalm werd de bij eenkomst gesloten. ANDEL. De heer H. Verzijl alhier, is benoemd tot melkcontroleur bij de Coop. Stoomzuivelfabriek „Op hoop van Zegen" te Genderen. Zondag 19 Dec. j.l. werd Ds. H. H. van Kapel bevestigd bij de Geref. Kerk te Kooten door Ds. S. J. Popma van Eg- wierum, die Joh. 1 vers 6—8 tot teksit had en deed intrede met een predikatie ovdr Job. 1 vers 29. Na eenige toespra ken werd den nieuwen leeraaf Ps. 134 vers 3 toegezongen. Op Vrijdag a.s. van des namid dags 1—2 uur zal i n de consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk alhier gelegen heid bestaan tot het betalen der zitplaat- sengelden over 1926, terwijl na 2 uur de verhuring van zitplaatsen voor 1927 zal plaats hebben. }<ALMKERK. J.l. Zaterdagmiddag, 1ste Kerstdag, werd alhier onder groote be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Heer P. v. d. Wiel, in leven Rijksveldwachter-Titulair dezer Gem. Aan de groeve werd allereerst hst woord gevoerd door den Heer v. Veelen, ouder ling der Gerf. Kerk, vervolgens de Heer v. Ommeren, kantonrechter te Heusden, de heer P. Bergmeijer, Burgemeester dezer Gemeente, de heer van Brugge, majoor der Ryksveldwacht te Werkendam en de majoor der Rijksveidwacht te Raamsdonks- seer. Den oudsten zoon v. d. overledene de heer C. J. v, d. Wiel Sec. dezer Gem. dankte voor de laatste eer hun vader be wezen. 1ste Kerstdag nam. 6 uur werd alhier onderleiding van Ds. Röth Herv. pred. dezer Gem. het Kerstfeest der Zon dagschool-kinderen gevierd, welke bijzonder genoten alles had een zeer ordelijk ver joop. Maandagmiddag had den arbeider Job. Vink Az. alhier, werkzaam bij den heer J. van Vark, het ongeluk, terwyl hij met nog eenige andere arbeiders aan 't ijisbraken was, plotseling naar beneden te schieten. Gelukkig wisten toegeschoten hulp den waaghals met een paar hoomhaken op het droge te trekken en werd hij zoo doende van een gewissen dood gered. BRAKEL, Door de fanfare «Oefening baart Kunst» alhier werd Vrijdag voor Kerstmis wederom eene uitvoering gegeven in het lokaal der Werkliedenvereniging. De zaal was geheel, niet alleen met in- woners, doch wij zagen ook velen van buiten als uit Zuilichera, Niewaal e.d., welken O. B. K. dien avond een bezoek brachten. De vereeniging is het dan ook gelukt hare toehoorders eert gezelliger» avond te verschud n. Het muzikale gedeelte van het programma werd onder leiding van haren Directeur den heer Joh. van B»rkel uit Ammetzoden, uitstekend weergegeven, terwijl ook de voordrachten en tooneel- stukjns zeer in den smaak vielen. Gezegd mag worden, dat de uitvoering uitstekend van stapel is geloopen en we wenschen de vereeniging gaarne verder veel succes in haar streven om op dit gebied steeds meer te kunnen bereiken. Voor de inschryving van personen, behoorende tot de lichting 1928 van den dienstplicht, zal in de maand Januari ter gemeentesecretarie gelegenheid bestaan en moeten zich aangeven, personen geboren in 1908. Voor het doen der aangifte zal meer in het byzonder gelegenheid bestaan op Woensdag 12 Januari a.s. des voormiddags van 9 tot 12 uur. CAPELLE. De heer M. Kommers Jzn. heeft zyne benoeming tot onderwijzer aan de Chr. School te Apeldoorn aangenomen en voor die te Oegstgeest bedankt. le Kerstdag werd met de kinderen der Herv. Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk alhier, des namiddags half twee, onder leiding van het personeel, het Kerst feest gevierd, hetwelk door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Hoogst voldaan keerden de kleinen 's avonds huiswaarts. Met de Kerstdagen werd op het overstroomde land in den Buitenpolder reeds druk schaatsen gereden. Honderden bewogen zich over de baan. De Capelsche IJsclub heeft haar baan j.l. Maandag open gesteld In het Café van Mej. de Wed. A. v. d. Haart zal op 1 Januari a.s. een post duiven-tentoonstelling worden gehouden door de postduiven vereeniging «De Lucht vaart». Bij de laatst gehouden examens, uitgeschreven door het Centraal Bureau van het instituut Pont te Den Haag, slaagde voor stenografie met een snelheid van 130 lettergrepen per minuut, onze dorpsgenoote Mej. E. P. van der Linde. J.l. Donderdagmiddag ten twee uur werd in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschen- dyk het Kerctfeest gevierd door de kinderen van de Chr. School aldaar. De leiding hiervan berustte by het vroegere hoofd dier school, den heer J. F. Wendte, thans te Zalt-Bommel, die zich de moeite had willen getroosten daarvoor expres over te komen. De leider "opende dit feest door in gebed voor te gaan, waarna een Psalm vers werd gezongen. Hierna zongen de kinderen enkele liederen onder leiding van het personeel der Chr. School en begeleid door het kerkorgel, dat op schitterende wijze werd bespeeld door den heer Bra'oer. Alsnu gaf de leider een overzicht van de Kerstgeschiedenis. Na afloop daarvan werden weer enkele liederen gezongen. Vervolgens werd overgegaan tot ver deeling der cadeaux, daartoe vervaardigd door de meisjes van den naaikrans, alsmede van die welke voor dit doel waren aange kocht Tenslotte bracht de heer Wendte een woord van dank aan allen, die er het hunne hadden toe bijgedragen om dit feest op zoo uitnemende wijze te doen slagen en eindigde met dankzegging, waarna ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. Een woord van dank aan den heer Wendte is in dezen dan ook niet misplaatst. Naar men ons mededeelt heeft het kerkbestuur der Ned, Herv. Gem. alhier besloten aan zyn verplichtingen ten aanzien van den Raad van beheer te voldoen, zoodat thans weer kan worden overgegaan tot het beroepen van een predikant. - By beschikking van den Directeur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accynzen te 's Bosch is bepaald, dat met ingang van 1 Jan. e.k. door den Rijks ontvanger te Kaatsheuvel alhier zitting zal worden gehouden op den tweeden Woensdag van iedere maand, behalve in de maanden Jan. en Aug. De zitting zal telkens aan vangen df'8 voorm. 9 uur en eindigen des nam. 1 uur. DUSSEN. Toen Maandagmorgen de vrouw van P. Achterberg op den hooi zolder van de gezusters Verbeek was,, had zij het ongeluk er door te vallen, zoo dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. GENDEREN. Op 22 Dec. j.l. hield de WelEd. Heer v. d. Wal uit 's Bosch de aangekondigde lezing voor de A. R. Kiesvereen., in de Geref. Kerk alhier. Na het zingen van Ps. 79 vfers 5 ging de Voor zitter in gebed voor, die na lezing van 2 Thess. 2 een openingswoord sprak. Het onderwerp, dat spreker tot over denking h ad gekozen, droeg tot titel „Kerk en politiek'". Spreker wees er in de eerste plaats op, dat onze eeuw het stempel draagt van de formatie, wat te betreuren is. Daarna wijst spreker er op, dat er menschen zijn die hun oogen alleen op het materieele richten en aan de andere zijde, menschen, d(ie hun oog alleen op het ideëele richten eu geeft hiervan een voorbeeld uit de prak tijk. Doch beide idealen moeten we af keuren, men moet verband houden tus schen materieel en ideëel. Lang staat spr. stil 'bij art. 36 onzer Gel. Bel. en weer legt tevens op duidelijke wijze de tegen werpingen der H. G. S. Spreker laat hier bij uitkomen onder welke omstandigheden de opstelling van voornoemd artikel heeft (Slot in 't volgend nummer.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2