Eerste Blad VAN alten# Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. 4669, Vrijdag 31 December 1926, Onder valsche Vlag. BIGGELAAR'S-TABAK JAARS WISSELING. NIEUWJAAR. Buitenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Lh.ieders waardeering. §84&. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1 <<40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ad verten tiëa van 1—6 regels 90 cent. Elke regel moer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentifin worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zoo is dan wederom een jaar met rassche schreden voorbijgespoed. Nau welijks begonnen, is het al weder ten einde en toch hoeveel hebben wij dit jaar al weder beleefd I Nog duidelijk herinneren wij ons de in trede van het afgeloopen jaar; als was het een uur geleden, zoo duidelijk hoorden wij die zware stem der klokken, die het oude jaar uit- en het nienwe inluiden en toch hoevele malen heeft die klok in dien tuschentijd geluid en hoevele malen hebben wij daar acht op geslagen Op Oudejaarsavond echter, luistert ieder ingespannen naar de eerste stemverhef fing van den bronzen wachter van den Tijd, omdat allen voelen,»dat wederom een Nieuw Jaar en een Nieuw Tijdperk ons te wachten staat; omdat wij allen, met een lach soms, doch ook met een traan, afscheid nemen van het jaar, dat ons twaalf maanden geleden bij den slag van twaalven te wachten stond onbekend. In den sluier der onzicht bare toekomst gehuldvan datzelfde jaar, dat ons over- en overbekend is, dat wij geheel en al hebben door-leefd en dat thans niets verborgens of onbekends voor ons meer heeft. En opnieuw, zooals bij iederen terug keer dezer gelegenheid, vragen wij ons afwat zal het nieuwe jaar ona brengen En wederom moeten wij het antwoord op deze, ons zeiven gestelde vraag, schuldig blijven, omdat ook 1927 zich aanmeldt als een zwaar gesluierde Vrouw, die haar identiteit niet wenscht te ver raden. En misschien is dit wel een van ie bizonder charmes van het Nieuwe Jaar: dat, wat het ons brengen zal, ons volkomen onbekend is. Ieder heeft gelegenheid, zijn beste krachten in te spannen, om het komende jaar zoo vruchtbaar mogelijk voor hem te doen zijn en de hoop op een gunstige ontwikkeling van de verschillende fac toren, die zich in den loop van een jaar kunnen voordoen, steunt ons om met moed en vertrouwen de komende ge beurtenissen tegemoet te zien. Wij willen deze gelegenheid niet laten voorbijgaan, zonder onzen lezers een zeer gelukkig Nieuwjaar toe te weoschen een Nieuwjaar „vol heil en zegen" in den vollen zin des woords. Wij wen- schen hen toe alles, wat kan bijdragen tot hun geluk en voorspoedgezondheid Lv*2j> (Naar het Engelscb) Van W. G. WATERS. 8) Het is geen aangename gewaarwor ding opgesloten te zijn in een kast met een springslot en de gedachte dat uw be vrijding alleen afhangt van den goeden wil van een volmaakt onbekend man, een vreemdeling, dien gij onder de vreenfdste omstandigheden hebt owifmoet en die bo vendien geen bijzonder gunstigen indruk op u gemaakt beeft. Maar weldra werd ik minder ongerust. Welk letsel kon mij worden aangedaan in het huis van zulk een vriendelijken ou den inan als de heer Bellamy? Hij was wat zonderling met zijn theoriën over kunst en wijsbegeerte, dat is waar, maar twee derden der menschen heeft immers een stokpaardje. En bovendien was Natha lie er ook nog. Den dankbaren blik waar mede zij mij den vorigen avond had aan gezien, zag ik nog en ik geloofde, dat zij mij niet in eenig gevaar zou laten zon der al het mogelijke te doen om mij te rjed- den. Met inspanning luisterde ik of de ka merdeur geopend werd en de politie beambten binnenkwamen. Ik vroeg mij af, of zij mijn graveerwerk niet zouden on derzoeken en er misschien zinnebeelden van oproerige theoriën in zouden zien. Zouden zij die schoone vrouwengestalte misschien houden voor de Godin der vrij en werkkracht, huiselijk, zoowel als maatschappelijk geluk, kortom, alles, wat kan bijdragen tot een voorspoedig 1927. En ook den Lande in het algemeen mogen wij voorzeker dezelfde heilwen- schen toeroepen. Ongetwijfeld kunnen er in het nieuwe jaar besluiten worden genomen door onze Volksvertegenwoor diging, die tot nut en heil der bevolking zullen strekkenwenschen wij onzen Staatslieden een helder oordeel, een scherpen blik en een critisch oogwen- N- Jj schen wij den politieken partijen bij groote besluiten de meest mogelijke samenwerking, éénheid van gevoelens en één-heid van besluit, zoodat voor spoed en welvaart in alle deelen der maatschappij en in alle rangen en stan den des volks mogen bloeienwenschen wij ons Gemeentebestuur en Gemeente lijke instellingen kracht en volharding om voort te gaan op den goeden weg tot verbetering der toestanden, besten diging der goede instellingen en ver fraaiing onzer Gemeente tot in lengte van dagen! Aan allen een gelukkig Nieuwjaar I heid? En eensklaps, alsof mijn bewustzijn van de laatste vier en twintig uur plotseling door een electrischen schok vernietigd vviei d stond mijn hart stil, mijn bloed scheen in mijn aderen te stollen. Ik begreep eensklaps wat ik gedaan had sedert ik Bellamy's gast was. In een oogwenk kwam in dat half duister van mijn zonderlingen kerker het begrip van de schriklijke werkelijkheid bij mij op en ik verbaasde mij, dat ik mij zoo lang in slaap had laten wiegen. Herhaaldelijk, onafgebroken had ik in de fotografie en in de verkleinde gravure op mijn plaat iets gezien, dat mij van vroeger bekend scheen, maar, rampzalige die ik was, ik had het vrouwenbeeld niet herkend, Maar thans wist ik het, de fraaie gestalte, die ik had gegraveerd was dezelfde, welke op de linkerzijde van de Engelsche bankbiljetten voorkomt. Ik was in de macht van valsche munters. HOOFDSTUK V. IN DEN VAL. Een minuut lang was ik verlamd). Ik weet niet of ik de kracht zou hebben gehad, mijn been te verzetten, als de deur mijner gevangenis voor mij geopend ware. Hoe duidelijk herinnerde ik mij nu al de akelige verhalen, die ik gelezen had van menschen, die in een valstrik gevangen waren, zooals ik thans. Wat kon ik ver wachten van de schurken wier werktuig ik geweest was? Ik had voor hun doel gediend, mnar zij zouden het niet veilig achten mij vrij te laten. Het verhaal van de Zóó als een grauwe reiger, schotgetroffen, zinkt, Op zwingen, zwevenszwak, door morgenmist, doorblinkt Van nieuwen dag, naar donkre rietgors, waar Verbloedend, hij in doodsstuip huivert in elkaar, Zóó zonk, Decembergrauw, het oude jaar De Tijdgrens over, door seconden, schemerklaar Reeds van het nieuwe, naar het Tijdelooze, zacht Verkreunend in der klokke middernacht.... En even staan de sterfelijken stil, En neigen, scheidenswee, het hoofd, als of de wil, De laatste van een lieven doode werd verklaard, Dien Al verganklij kheid terugriep van deze aard En even schijnt het of baatzuchtge broederwrok, In eindigheidsbesef, aan 't sterfbed hénentrok, Maar in het erfdeel kiemt alwéér een nieuwe haat, Lijk Oude Jaar een liet in 'tonverzoende kwaad.... Zóó als een vrouw, die in haar smarten licht Den kreet nog drinkend van uit haar geboren wicht, Bezwijmt met glans van moedervreugd Op mat gelaat, zóó zonk, haast licht-verheugd, Het Oude Jaar bewusteloos, toen het klam Van doodszweet, nog de schemering waarnam Van het Nieuwe, dat zijn marmerbleek gezicht, Liefkozend langsstreek in zijn wordend licht, En uit de sferen spartelend wiegde naar benêen En aarzelend naderen de maanden één voor één, Tot voedsters aangewezen door den voogd: de Tijd... En langs de velden, bij' de menschen, luiden wijd en zijd De vreugdeklokken, en de glazen klinken Als bij geboortefeest, en blijde vrouwen schinken Hen boordevol den mannen, die elkaar Gods zegen wenschen in het pas begonnen jaar Vien, December 1926. J. TIMMERMANS. DE KEIZER VAN JAPAN OVERLEDEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de keizer van Japan, Josjihito, in den ouderdom van 47 jaar overleden. De gezondheidstoesland van den Japan- schen keizer was al sedert de laatste jaren wankel. Reeds vroeger werd al enkele keeren melding gemaakt van zorgwekkende belichten betreffende den zwakken toestand van zyn geest. Zyn slechte gezondheids toestand kreeg dezen keer een zwarep slag door een longontsteking, waarvan de artsen den keizer tevergeefs hebben pogen te politie was natuurlijk van het begin tot het einde verzonnen, .en als ik geweigerd had in de klok te gaan, zouden zij wel een ander en even afdoend middel heb ben gevonden om mij uit den weg te rui men. En midden in den storm van die vree- selijke gedachten werd ik tot mijzelf ge roepen door het geluid van hel uurwerk, dat boven mijn hoofd begon te slaan. Ik telde £en slagen en kort daarna hoorde ik voetstappen in de kamer en scheen een helder licht door de openingen in de klokdeur. Ik richtte mij zoo hoog mogelijk oip om mijn oog voor een dezer openingen te brengen. Daar zag ik in de kamer den man, dien zij dr. Fabricus noemden, bij de tafel staan, bezig met het opruimen van mijn gereedschap. En geen seconde latei- kwam de oude Bellamy binnen, thans, tot mijn verbazing en schrik, niet langer op krukken, maar voortloopende met een krachtige stap. Een oogenbli* spraken beide mannen fluisterend, zooaat ik hen niet kon ver staan. Toen gingen zij naar een hoek der kamer en begonnen het karpet op te rollen en toen zij dit over een gedeelte van den vloer gedaan hadden, zoodat de houten grond zichtbaar was, bukte Fabricus naar een ijzeren ring en tilde een luik op, dat voorzeker de ingang naar den kelder was. Vreemd genoeg wekte dit bij mij weder een sprank van hoop op. Misschien was het verhaal van de politie toch waar. Mis schien was de oude man werkelijk een anarchist of behoorde hij tot de zoogen. bevrijders van Ierland. Misschien was het kelderluik de weg redden. Na eenige zwakke vleugen van beterschap is de toestand hoe langar hoe slechter geworden en thans komt het be richt, dat de Keizer uit het leven is ge scheiden. Josjihito, de 122e keizer van Japan werd op 31 Augustus 1879 te Tokio als zoon van keizer Moetsohito geboren. In Novem ber 1889 werd hg kroonprins en 'va Jali 1912 volgde hij zyn vader als keizer op. In 1900 huwde hg SadaJko, uit welk huwelyk in 1901 de tegenwoordig® troons- opvolger Hirobito werd geboren, die in 1921 met het oog op de ernstige geestes ziekte van den keiier en diens gedeetoelpte tot ontvluchting, op dezelfde vernuftige wijze als van een onschuldig uitziende Friesche klok een gevangenis gemaakt was. Maar toen kwom ook de gedachte dat die kelder misschien het graf zou zijn, waar in ik levend begraven moest worden, om alle herinnering te doen verdwijnen aan h(et geheim van die noodlottige plaat en het beeld, dat ik in mijn onwetendheid daar- op gegraveerd had. Lang verkeerde ik niet io onzekerheid. Toen het luik openstond naderden z| de klok en schoven haar te zamen van haar plaats. Kennelijk stond zij op rollen en was het onderstuk los, want ik hoorde het uurwerk tegen den muur blijven tikken, terwijl ik reeds midden in de kamer ge schoven was. Tot dit oogenblik had ik mij stil en onbewegelijk gehouden, maar nu kwam de crisis, zooals zij bij de vlieg in het web komt als zij de spin »et na deren. De strijd om het leven monst wor den aangegaan, hoe slecht mijn kansen ook stonden. Ik gleed met mijn hand langs het inwendige van de kast om te voelen waar het slot was, en voelde inderdaad de koperen plaat, die kouder was dan het omringende hout. Toen beurde ik mijn knie- en op tot de hoogte van het slot, drukte mijn rug tegen den achterwand van de kast en spande al mijn krachten in om de planken van mijn enge cel uit een t# doen springen. Het hout kraakte, de kast wan kelde en zou zijn omgevallen als niet «en der mannen haar had opgevangen en piat op den grond gelegd had. O, zoo mijn vriend, hoorde ik Bellamy zeggen ,zijt gij moe van het rechtop staan? Nu, dan zullen wij u wat laten, rusten. Maar hij zal anders niet veel meer b«jb<3(ev<*i te verlamming tot regent werd benoemd. Hirohito bracht op zgn reizen indertgdook een bezoek aan Nederland. -—(J INFLUENZA IN ZWITSERLAND. Vermoedeigk tengevolge van de aan houdende droogte en de temperatuurwisse lingen is de vorige week in Zwitserland een infloenza-epidemie uitgebroken, die zich snel over de lager gelegen gedeelten des lands heeft verspreid. In de voor naamste steden, waar een groot aantal ziekte gevallen is opgetreden, heeft men de scholen reeds voor de vacantie moeten sluiten. De hoogere streken zyn voar de ziekte, die overigens «en goedaardig karakter cfoaagt, immuun, oodat de wintersport- pi er g;-»n hinder van ond«rvinden. o- AANSLAG OP PRESIDENT DIAZ. Uit Managua wordt dato 26 December aan de »Crt.< gemeld De president van Nicaragua, Diaz is ternauwernood aan vermoording ontsnapt. Toen b$ in zyn rytuig van een officiéél bezoek terugkeerde, werd hy door twee met messen gewapende mannen aangeval len. Toen de beide mannen zich op het ry tuig wierpen, stapte de president aan de andere zyde uit. Hy bleef ongedeerd, maar de koetsier, die tussehenbeidekwam, werd letterlijk in stukken geeneden. Zyn oog en werden uitgeetoken en zijn handen en neus afgesneden. De ongelukkige werd zieltogend achtergelaten. SCHEEPSRAMP BIJ Dl ENGELSCHE KUST. Uit Londen wordt dato 26 Decern bee aan de »Crt.< gemeld Aan de Engelsche kast nabij Portland heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de Fransche bark vEugène Schneideren de vBarata® van de Elder Dempsterlyn. Hierbg kwamen 24 opvarenden van de vEugAoe Schneider® om hst leven. De »Barutu« kwam te Portland aan met vier overlevenden der Fransche bemanning, die erin geslaagd waren, zwemmende de «Barutu te bereiken. De vEugèae Schneider®, die onmiddel- lyfe na de botsing zonk, met 2218 ton en is gebouwd in 1902. Het schip was op weg van West-Afrika naar Gent. loiopen, is het wel mijn goede dokter?? Terwijl de oude schelm sprak, spande ik al mijne spieren in en de kast bleef kraken, ik voelde zelfs het voorpaneel uit wijken maar het slot bleef houden. Nog maals en nogmaals spande ik mijn krach ten tot het uiterste in dezen strijd voor het leven en zoo overspannen was ik ia mijn vruchteloos pogen, dat ik niet ge voelde, dat ik heen en weder werd ge* schud, tot mijn hoofd eensklaps om laag zonk en ik een schok kreeg. De kast werd blijkbaar langs ruw hout geschoven, ea bleef toen eensklaps met een tweede schok stil en een luide slag boven mij bewees dat het kelderluik, dat ik had zien openen, nu boven mij dichtgeworpen was. Niet het fijnste lichtstraaltje drong thans door de openingen in de kast door en die schrikkelijke duisternis bewees mij, dat ik thans nederlag in mijn doodskist, in de» kelder van een hol van valsche munters, met nog minder kans op ontvluchtnig dan van een ijsberg in de Poolzee. De luide slag van het kelderluik klonk mij in het oor als de slag die een einde maakte aan mijn jammerlijk lot en ia een oogwenk was de zelfbeheersching die ik tot dusver nog bezeten had, verdwenen. Tot nu toe was geen geluid ov|er. mijn lippen gekomen, maar nu begon ik luid* keels te schreeuwen en sloeg met alle kracht tegen de wanden mijner gevange nis. Weldra waren mijn kleeren verscheurd en mijn knieën verwond, ik voelde het warme bloed vloeien uit de kwetsuren die ik mij zeihad toegebracht. (Wordt vervolgd.) mr let Lasi tü Hnsiei ei iiieierinrt AB .«Ml

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1