Eerste Blad Onder valsche Vlag. ^and van altena FEUILLETON. Uw Hoofdhuid Binnenland Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave? Firma Lu J. YEERMAH, Heusden« W&* 4670. Woensdag 5 Januari 1927, Advertentiën van 1—-6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op Woensdag 29 December des nam. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Meijer. Secretaris: WelEd. Heer v. d. Berg. Afwezig zijn de heeren Middelkoop, Kerst en Zwart. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger, waarbij alles in behoor lijke orde is bevonden. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot wijziging der Gemeentebe- grooting 1926. Schrijven van het Wit-Gele Kruis, waar in suosidie wordt gevraagd. Aangezien het verzoek op ongezegeld papier is ge steld, wordt het op voorstel van den Voorzitter aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van het Armbestuur te Capelle, waarin wordt kennis gegeven, dat het Armbestuur een rekening-courant zou wil len openen bij de Boerenleenbank aldaar, tot een bedrag van f 5000 en de gemeente wordt verzocht zich voor dit bedrag als borg te stellen. De heer Verheijden vraagt of het Armbestuur persé geld noodig heeft, of dat hec meer de bedoeling is om het over tollig kasgeld bij de Boerenleenbank te plaatsen. - De Voorzitter antwoordt dat hij dit niet weet, doch waarschijnlijk is het de bedoeling om steeds geld disponibel te hebben, omdat de pachten in het laatst van het jaar nog niet binnen zijni, De heer v. Willigenburg merkt op, dat het in het eind van het jaar voorkomt, dat het Armbestuur geld tekort komt, om de noodige betalingen te doen. Verheijden. Zooals ik het bekijk zijn ze meer vóór dan achter, ik kan mij hier mede niet vereenigen. Als ze geld te veel hebben, moeten zij het bij de Giro plaat sen. v. Willigenburg. Daar is het zeker zoo veilig. Verheijden. Ik spreek niet over veilig. v. Willigenburg. Daar moet men over spreken, anders staat het zeker zoo goed bij de Boerenleenbank, deze geeft rente en de Giro zoo goed als niets. Michael. Hebben B. en W. ook een voor stel? Voorzitter. B. en W. stellen voor om het verzoek toe te staan. (Naar het Engelsch) Van W. G. WATERS. 0) Toen kwam de uitputting. Na een korte wanhopige poging om mijn bewustzijn te behouden, viel ik in onmacht, en lag be wusteloos ik weet niet hoe lang in mijn levend graf. Bewusteloos. En toch waren de spoken der nachtmerriën, die mij angst aanjoegen, de schrikkelijke droomen die ik doorleefde nog levend. Nu eens zag ik mij zelf be zig met vogelnesten uit te halen of appe len te stelen, of langs het kiezelpad wan delende, dat in mijn vaders tuin langs het kanaal liep. Dan weer zag ik mijzelf op school, de Latijnsche thema overschrij vende van mijn buurman, of later in mijn werkkamer bezig met eenig graveerwerk, lijnen, lijnen,* die allen ten slotte de trek ken aannamen, den katachtigen glimlach van den ouden schelm, die mij zoo ver- radelijk in' een hinderlaag had weten te lokken. Of ook liep ik door drukke stra ten en op het gelaat van alle voorbijgan gers zag ik dienzelfden valschen, wree- den lach. Op elk gelaat? Neen, één was er dat dankbaarheid, genegenheid bijna, toonde, denzelfden trek dien ik gezjen had, voor ik den eersten stap zette in het niet, waarvan de mazen mij nu over het hoofd waren gehaald, was het werkelijk dank baarheid geweest, oprecht gemeende, on- Verheijden. Ik ben er tegen. v. Willigenburg. Ze bezitten eigendom men genoeg. Oerlemans. De Boerenleenbank geeft geen geld zonder borg. v. d. Heijden. Zijn ze met de betalingen voor of achter, dat is de vraag. Dat de armmeester geen geld in huis wil hebben dat kan ik me begrijpen, doch laat men het dan bij de Giro plaatsen. Oerlemans. Ik geloof dat het hier in zit, dat men tegenwoordig niet zoolang cre- diet geeft. v. Willigenburg. Dat is zeker ook een groote reden. Verheijden. Er zit meer muziek ach ter. Habben ze geld noodig dan is er nog wel een andere gelegenheid, om er aan te komen. Het voorstel van B. en W. om het verzoek toe te staan wordt hierop in stemming gebracht en wordt aangenomen met een stem tegen, die van den heer Verheijden. Goedkeuring begr. Burgerl. Armbestuu Sprang voor 1927. B. en W. stellen voor deze begrooting goed te keuren, zooals zij is aangeboden, n.l. in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 420^. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarbij de heer v. Willigen burg en v. Beek zich als lid van dit Arm bestuur van stemming onthouden. Benoeming van een lid van het Burgerl. Armbest. te Capelle wegens periodieke aftreding van den heer J. Huijsman. De voordracht luidt J. Huijsman en J. A. Verheijden. Verheijden. Alvorens tot stemming over te gaan, wensch ik de navolgende opmer king te maken. Toen ik bij de plaats ge had hebbende branden van woningen van het groot armbestuur van Capelle op nieuwbouw aan de Zandschel aanbeval, werd mij dit door dit college kwalijk ge nomen en wat ziet men nu gebeuren? Om bevolkingsmateriaal te verkrijgen voor de pas geopende bijzondere school in de Heistraat, bouwt men nu twee woningen voor 2 armlastige gezinnen, die vóórdien van God noch gebod hoorden. Indien we in Amsterdam woonden zou den we reeds van een diaconieschool spre ken. Ik vraag dan ook in gemoede, moet op zoo'n manier deze nieuwe school be volkt worden? Het is meer dan misselijk en de gevol gen kunnen niet uitblijven, dat steeds min der kapitalen getesteerd worden voor der gelijke instellingen, die voor politieke doel einden misbruikt worden. De heer Huijsman wordt hierop met algemeene stemmen herkozen. Benoeming van een lid v-an het Burgerl. Armbest. wegens periodieke aftreding van schuldige dankbaarheid? Al die beelden trokken mij voorbij ate levend. Maar na hen kwam altijd weer het half omsluierde denkbeeld van den dood. Of nog erger van het langzame sterven. Maar ook die schrikkelijke slaap kwam aan een einde en ik ontwaakte in de duis tere stilte. Hoe vermoeid en pijnlijk ook over al mijn leden, hoezeer mijn hoofd klopte en brandde; was mijn denkvermogen toch weer helder. Ik hoorde de klok in de -kamer boven mij twee slaan en kort daarna iets krabben of knagen aan mijn doodskist. Het moest een rat zijn. Steeds had ik een onbeschrijfelijke afkeer, ja angst van die dieren gehad en honderd maal grooter was mijn afschuw thans. Nu liep de rat boven over de kist. Ik meende haar scherpe tanden reeds in mijn vleesch te voelen. Met de uiterste krachtinspanning van mijn radelooze wanhoop drukte ik mijn ellebogen tegen de buitenzijden der kast en met een luiden slag sprongen de plan ken los. HOOFDSTUK VI. NATHALIE. De koude kelderlucht streek over mijn gelaat, maar ik bewoog mij niet. De on verwachte schok, de ontdekking, dat ik eindelijk uit die vreeselijke kist bfevrijd was, verdoofden mijn bewustzijn haast evenzeer als het besef van mijn gevangenschap het had gedaan. Eerst beurde ik mijn hand op, toen nam ik een zittende houding aan en eindelijk, met moeite door mijn pijnlijke leden, stond ik op en stapte op den kei den heer J. L. van Santen. Naast de aftre dende wordt aanbevolen de heer M. Zwart. Met algemeene stemmen wordt de aftre dende herkozen. Benoeming van een lid Van de Com missie van Toezicht op het L. O. wegens periodieke aftreding van den heer E. Collet. Naast den aftredenden wordt aanbevolen de heer W. J. de Roon. De aftredende wordt met algemeene stemmen herbe noemd. Benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, wegens peri odieke aftreding. De aftredende heeren worden allen herkozen, n.l. de heeren E. Colet, J. Oerlemans, A. v. d. Hoeven, W.. M. Dalmaijer en J. Holst. Onderhandsche verhuring van het school huis te Sprang. Dit huis is vanaf 1 Jan. 1926 verhuurd aan den heer J. C. Gouw voor f 250 per jaar. B. en W. stellen voor het gedurende het jaar 1927 aan denzelf den huurder onder dezelfde voorwaarden te verhuren. Overeenkomstig dit voorstel wordt mef algemeene stemmen besloten. Bespreking inzake al of niet eervol ont slag van overtollige leerkrachten aan de school in de Nieuwstraaat. De Voorzitter schorst de openbare vergadering om dit punt in geheim comité te bespreken. Na heropening stelt de Voorzitter voor, Mej. Brinkman met ingang van 1 Januari 1927 eervol ontslag te verkenen als onder wijzeres aan genoemde schoolwelk voor stel met één stem tegen, die van den heer Michael wordt aangenomen. Benoeming van een havenmeester aan de Capelsche haven, idem aan de haven te Labbegat. De Voorzitter deelt mede d at de haven te Capelle tot 1 December over 1926 heeft opgebracht f 573,175. De Labbegat- sche haven tot heden f 935,90. De heer v. d. Linden wordt tot haven meester te Capelle, de heer H. Gouda tot havenmeester te Labbegat benoemd. Bij de rondvraag zegt de heer Michael dat het voorkomt dat een schipper twee maal havengeld moet betalen. Komt hij met pulp binnen en hij moet later half weg waï bieten bijladen, dan betaalt.hij daarvoor 2 maal havengeld, éénmaal voor de pulp en later ook voor dat beetje bie ten. Spreker acht dit onbillijk en vraagt of niet een betere regeling hiervoor kan worden getroffen. De Voorzitter stemt toe dat er wel ee- nige onbillijkheid in schuilt doch het is zeer moeilijk hiervoor een goede regeling te treffen. De heer Oerlemans zegt dat de veror dening eenmaal zoo is, ook deze spreker erkent echter het onbillijke. Misschien was evenwel verbetering te brengen door te re- dervloer. Maar ik was te zwak of te ver doofd om mijn evenwicht te bewaren. Ai mijn bloed scheen naar mijn hoofd te stroomen. Ik wankelde en in het wilde mijn handen uitstrekkende om iets te grij pen, vatte ik een arm, een arm van een levend mensch. Toen werd een hand zacht op mijn schouder gelegd en een stem fluisterde mij toe, dat ik nog niet buiten gevaar was, en zoo ik mij niet stilhield, ik mijn vrijheid nimmer zou herwinnen. Ik behoef niet te zeggen, dat zoodra ik dien onzichtbaren arm had aangeraakt, ik ook begreep wie mijn bevrijder was. Zelfs in de duisternis van dezen voch- tigen kelder meende ik diezelfde droome- rige oogen voor mij te zien in het meis-, jesgelaat, dat in de kamer hierboven mij een dankbaren blik had toegeworpen. Dezen weg, fluisterde zij, volg mij. En ik voelde mijzelf in de duisternis voortge- leid. Waarschijnlijk liep ik niet meer dan een zestal schreden maar het leek mij een hatve mijl toe. Eensklaps bleef mijn gids staan en ontstak na een lucifer te hebben aangeschrapt, een lampje dat zij in de hand hield. Ik zag thans dat ik mij in een over welfden kelder bevond. Een zware deur sloot den uitgang af, maar Nathalie haalde twee sleutels uit den zak, opende met een daarvan de deur en bracht mij in een twee den, veel kleiner kelder. Aan het eind van dezen was een uitbouwsel in de muur, van boven gesloten door houten tralies waar over een ijzeren bout liep met een hang slot. Het meisje schoof zwijgend een ledige kist nader, ging daarop staan en opende het hangslot met den anderen sleutel., De ijzeren bout viel in haar hand., maar kenen naar de vracht die zij innemen en niet naar de tonnenmaat, zooals thans ge beurt. Spreker geeft evenwel toe dat hier in ook een moeilijkheid blijft schuilen. Hij stelt voor dat B. en W. de kwestie in overweging zullen nemen en dan een*vol gende vergadering met een voorstel zullen komen. De Voorzitter zegt overeenkomstig dit voorstel te zullen handelen. 'Hij wenscht alle heeren een goed uiteinde en alle voor spoed bij den aanvang van het nieuwe jaar. De vergadering wordt hierop gesloten. wordt vrij van roosj/en Uw haar wordt zacht en glanzen^ als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tnfcé 80 ct. PUROL DOOR EEN TRAMWAGEN VERMORZELD. Vrijdagavond omstreeks 9 uur wilde de 55 jarige koopman A. J. F. van Pelt, van den Nieuwe Binnenweg te Rotterdam op den hoek van den Nieuwe Binnenweg en Westersingel springen op het voorbalcon van bywagen 403 van lijn 41 der R.ET.M. welke juist achter den motorwagen, be stuurd deor A. N. v. d. L. uit de Willem Barendszstraat, de brug over den Wester singel af kwam in de richting der Mathe- nesserlaan. De heer Van Pelt greep evenwel mis, viel en werd door den bijwagen ge grepen. Hij verdween onder den wagen en, hoewel den wagenvoer-ler van den motorwagen, gewaarschuwd door de angst kreten der getuigen van het ongeval, on middellijk stopte, kon niet worden verhin derd, dat de heer Van Pelt door de wielen van den bjjwagen werd vermorzeld. Slechts met groote moeite slaagde men er in, o.a. door het opvjjzelen van den wagen, om de deeflyk verminkte over blijfselen onder den wagen vandaan te halen, waarna zij per auto van den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel werden overbracht voor de ge rechtelijke schouwing-. Het tramverkeer in de richting Delfs- haven ondervond door dit tieurig ongeval geruimen tyd vertraging. o— op hetzelfde oogenblik weerklonk buiten op straat, den zwaren,rustigen stap van een politieagent. Zij wenkte mij het licht weg te houden en bleef onbeweeglijk staan, bijna zonder te ademen. Eurst toen na een poos het geluid der voetstappen wegge storven was, beurde zij het houten hek op en zei mij op fluisterenden toon, te vluchten. De lamp had zij uit mijne hand overgenomen en uitgeblazen, maar aan de overzijde der straat stond een lantaarn en bij het flikkerend schijnsel van die gasvlam zag ik hoe ontroerd haar gelaat was en hoe tranen in haar donkere oogen opwel den. Nog geen woord van dank had ik tot mijn bevrijdster gesproken, maar nu, al had ik er voor moeten sterven kon ik niet langer weerstand bieden, ik vatte haar hand en bracht die eerbiedig aan mijn lip pen. Zij trok haar niet terug, maar de hand beefde als een spiraal en met trillende lippen fluisterde zijVlucht, o vluchjti, gij zijt i n groot gevaar zoolang gij in dit huis zijt. Vlug, haast u, misschien zjul- len zij bemerken dat ik weg ben en mij zoeken. Ik was jong in die dagen en menig jon ge man, ook al was hij voorzichtiger dan ik ben, zou in deze omstandigheden van meening zijn geweest, dat de voorzichtig heid voor een poos moest worden terzijde gezet. Ik barstte in een stroom van woor den los. Het meisje verborg haar gelaat in hare handen, tfren ik haar zeide, hoe lief ik haar had en haar wilde redden uit dit huis van verschrikking. Zij snikte krampachtig. O, zulke oogenblikken van groote ontroering komen zelden in een menschenleven voor en laten een onuit- AUTOBUS IN BRAND. Te Weert vloog de autobus van den ondernemer Van Eyck uit Assen in brand. De wagen werd totaal vernield. De chauf feur wist zich in veiligheid te brengen. DOOR DE STOOMTRAM GEGREPEN De 40 jarige handelaar in kippen, J. G., reed op den weg van Nieuw-Amsterdam naar Schoonoord, met zyn hondekar, toen achter hem, uit de richting Sleen de stoom tram naderde. De hond sprong plotseling opzij, met het gevolg, dat de wagen om sloeg, de man op de rails werd geslingerd en door den motorwagen werd gegrepen. Hy werd op slag gedood. De wagen werd vernield. Ook de hond is gedood. o— BRAND TE HILVERSUM. Te Hilversum heeft een ernstige brand gewoed in een hoedenwinkel van den heer L., aan den Vaartweg. Een agent van politie ontdekte den brand en waarschuwde de bewoners. De heer S. was reeds bewusteloos en werd met groote moeite naar buiten ge dragen. Ook mevrouw S., nog een dame en een kind van tien jaar werden met moeite gered. De brandweer wist den brand tot de btnsdenverdieping, die gehetl uitbrandde, te beperking. NOODLOTTIGE VAL. Te Houten is het 5-jarig zoontje van G. Z. in het achterhuis door een balkluik*. gevallen op de sieenen deel. Zonder bij kennis te zyn gekomen, is het ventje over leden. o— HET BELGISCHE VERDRAG. Wat zal de Eerste Kamer doen Volgens het Haarl. Dgbl. is er in de Eerste Kamer een meerderheid tegen goad keuring van het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Volgens zyn berekening onthou den hun stem aan het ontwerp tractaat7 sociaal-democraten (van de 11)6 Vry- heidsbonders (de volledige fractie)6 Chris telijk historischen (de heer Van Wassenaar van Catwyck is vóór); 3 Roomsch-Katho lieken) de heeren Arntz en Verheyen en een derde, wiens naam de correspondent niet vernam) 2 vryz.-democraten (de heer Van Emden schijnt nog te weifelen, hoe zyn stem uit te brengen) en 2 anti-revolu- tionnairen (de heeren Briët en Croles). wischbaren indruk achter. Die oogenblik ken waren zoet voor mij, God alleen weet hoe zoet, toen ik aan den uitgang van dit gewelf, dat mijn graf had kunnen zijn, de b ekentenis hoorde van hare lippen. O, voorzeker zal nooit een man onder vreem der omstandigheden van liefde gesproken en zijn liefde beantwoord gezien hebben dan ik. Geen lief gelaat, met een blos be dekt, geen zacht gefluisterd, ja, gaf mij de verzekering van mijn geluk, maar die blijken van doodsangst voor mijin veilig heid en behoud en die haastig uitgestooten woordenVlucht weg, zoo snel gij kunt, zij zullen u dooden als zij u vinden en ik zou uw moordenares zijn, maar dan met u willen sterven.. Zoo was het geheim geopenbaard en ieder weet hoe gaarne men luistert en nog eens luistert naar dergelijke woorden Maar plotseling besefte ik, hoe zelfzuch tig ik was door het gevaar te vergrooten van ontdekt te worden en ook Nathalie in gevaar te brengen door mijn vlucht nog langer uit te stellen. Ik nam haar in mijn. armen en kuste haar en snelde toen heen, in vrijheid. HOOFDSTUK VIL NASPORINGEN. Een oogenblik zag ik rond, onzeker waarheen te gaan, tot ik eensklaps een lichtschijnsel bespeurde achter de huisdeur en het geluid hoorde van grendels, die ver schoven werden. Ik was dus nog niet bui ten gevaar. (Wjordt vervolgd.) NIEUWSBLAD Tiir let Lui Til Heislei ei AlteuieLnistriit eiie giBieleriaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1