Eerste Blad C. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Go's BANK DIEREN GENEESMIDDELEN, A. VERSCHUUR-BAERT Onder valsche Vlag. tri ieders waardeering. dejette UitgaveFirma L. J. VEERMAN» Heusden» No. 4673. Vrijdag 14 Januari 1927, Het weggeld in de provincie Noord-Brabant en de Rijkswegenbelasting. FEUILLETON. BiGGELAAR'3-TABAK telef. No. is RaamsdonksYeer. Binnenland De meest gevraagde ^ND VAN ALTE^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, lbonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.4Ö. - Afzonderlijk* aummers 6 cam. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur #n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HEUSDEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie a f 3.25. Dikwijls wordt ons de vraag gesteld, of ook nog provinciaal weggeld voor au tomobielen, rij- en trekdieren en rijwielen moet worden betaald zoodra de Rijkswe genbelasting in werking zal zijn getreden, en 't lijkt ons daarom wel van belang die vraag in een hoofdartikel van ons blad eens te behandelen. In de maand Juli 1926 richtten zich de Staten van Noordbrabant met een schrij ven tot de Ministers van Financfën en van Waterstaat, waarin zij wezen op de nadeelige gevolgen, welke voor Noordbra bant zouden voortvloeien uit eene onge wijzigde aanneming van het toen bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp van wet tot heffing eener rijkswegenbielastig. In dat ontwerp toch werd aande provincie de bevoegdheid ontnomen provinciaal weg geld te heffen ter zake van het rijden met motorrijtuigen op de provinciale we gen, zoodat aan de provincie een finan- ciëel nadeel zou worden toegebracht, dat te schatten was op plm. f 380,000 's jaars ongerekend nog de jaarlijksche vermeerde- dering, op grond van de ondervinding te verwachten. De Staten wezen de regeering speciaal op de bijzondere omstandigheid waarin Noordbrabant zich bevindt inet betrekking tot haar wegennet. Terwij liiet ontwerp, hetwelk intusschen met enkele aangebrach te wijzigingen wet is geworden, bedoelde aan de "provincies meer inkomsten te ver schaffen voor de reconstructie harer we gen, opende het voor onze provincie niet alleen geen nieuwe bronnen van inkomsten maar zelfs bestaande bronnen (het weg geld voor motorrijtuigen) hielden 9op te vloeien en dat in een tijd, die aan de pro vinciale kas zulke zware eischen stelt door de ter hand genomen reconstructie der provinciale wegen. Na mondeling overleg met de betrokken (Naar het Ergelsch) Van W. G. WATERS. 12) Nathalie stond op en legde haar hand op mijn arm. Gij zijt mij dankbaar voor den dienst dien ik u bewees. Gij hebt medelijden met mij en misschien hebt gij| tn'ij lief, als het zoo is ben ik u dankbaar met ge heel mijn hart. Maar het zou laag van mij zijn, als ik toeliet dat gij uw leven aain het mifiie verbondt, en dat de dochter van een schelm uwe vrouw werd.... Maar ik wist er niets van, ik dacht dat hij aa!n een boek werkte, zooals hij ook aan u zei- de. Die schurk, zijn vertrouweling, zei mij, dat ik alles moest aanwenden om u tot blijven over te halen en iedereen, minder wantrouwend dan gij, zou gelooven dat ik in het komplot was. Maar gij acht mij daar aan niet schuldig, daar ben ik zeker van. Mijn lieveling, even goed kon ik een engel uit den licmel verdenken. Maar zet al die gedachten van u. 'Neen, neen, hervatte zij ontroerd, niets kan die vlek uitwisschjeln. Ik zal u lief hebben en dankbaar zijn mijn leven lang, voor den lichtstraal dien gij over mijn leven geworpen hebt, maar gij moet uws weegs gaan en mij vergeten. Gij hebt een toekomst vooir u en door u aan mij; te ver binden, zoudt gij u zelf ten verderve voe- Cominissie van Voorbereiding uit de Twee de Kamer vulde de Regeering het wets ontwerp aan met eene bepaling, die moest strekken om onze provincie in deze tege moet te komen. Een nieuw artikel werd ingelascht en dit oepaalde dat, indien in een der eerste vijf jaren na die totstand koming van de wet de uitkeering uit het wegenfonds voor Groningen en Noordbra bant (in welke beide provinciën provin ciaal weggeld wordt geheven) lager zou zijn dan het bedrag, dat door elk dezer provinciën in het laatst verloopen belas tingjaar zoude zijn ontvangen als opbrengst van de krachtens provinciale verordening geheven belasting ter zake van het rijden met motorrijtuigen aan genoemde pro- V>- vinciën het verschil uit het wegenfonds zou worden uitgekeerd, zonder dat zulks ten nadeele van andere provinciën zou mo gen komen. De Kamers hebben zich met deze aanvulling vereenigd, zoodat tenge volge van deze bepaling onze provincie in de eerste vijf jaren uit het wegenfonds tenminste zal ontvangen wat zij thans uit haar weggeld voor de motorrijtuigen ge niet. De Regecring beperkte deze „garan- ren. Met een vrouw is het iets anders. Wat is een leven als het mijne waard. De we reld zal geen schade lijden door het verlies er van en ik voor mij verlang het nijgt te verlengen O, Nathalie, spreek zoo niet, ik weet dat ik uw leven gelukkig maken kan, als gij het slechts wilt, maar gij zijt nu over spannen en zenuwachtig. Laat ik u naar uw woning brengen, morgen zullen wij elkander wederzien. Zij vergunde mij haar naar het huis te brengen, waar zij thans woonde en dat zij mij noemde. Ik nam aan de deufr af scheid van haar en beloofde den volgenden morgen terug te komen. Toen begaf ik mij rechtstreeks naar het door den boodschaplooper opgegeven adres en bevond dat dit het kantoor was van den advocaat Charles Romer. Na herhaald schellen werd eindelijk de deur geopend door een oude, brutale dienstbode, die mij zeide, daal haar meester uit was en ik be ter deed 's morgens te komen als ik hem spreken wilde. Een brief of boodschap had hij niet achtergelaten. Ik bracht een schrikkelijke» nacht door. Mijn weinige slaap werd gekweld door schr/kkelijke d roomen en om klokslag ne gen uur bevond ik mij weder aan het kan toor van Mr. Romer. Zoodra deze mijn naam hoorde stelde hij mij een brief ter hand en zeide dat dit liet eenige was wat hij t e doen had. Onmiddellijk scheurde ik de envelopje open en zag dat zij verschillende papie ren bevatte. Een daarvan was een brief aan mij geadresserd, die als volgt luidde: tie*' tot vijf jaren, omdat zïj van meening was dat in dien tijd zal zijn gebleken', dat de uitkeering uit het wegenfonds de opbrengst van het provinciaal weggeld Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten zal overtreffen. Hoewel door het opnemen in de wet van bedoeld artikel het dreigend gevaar voor onze provinciale financiën op het eerste gezicht schijnt afgewend, wordt dooi de bepaling, afgezien nog van den beperk ten duur van vijf jaren, toch geenszins in alle opzichten aan de wenschen der pro vincie Noordbrabant voldaan. Immers uit het bedrag, hetwelk de provincie uit het wegenfonds zal ontvangen al of niet verhoogd met bovengenoemd „verschil" zal zij op hare beurt ingevolge cTe be palingen der wet wederom eene uitkeering hebben te doen aan daarvoor in aanmer king komende lichamen, die tot het onder houd van bepaalde wegen voor het door gaand. verkeer verplicht zijn. Welke li chamen (gemeentebesturen, waterschappen) daarvoor in aanmerking zullen komen en voor welke wegen, is niet te zeggen, zoo lang niet de rijks- en provinciale wegen- plannen en wegenlijsten, in de wet bedoeld, tot stand zullen zijn gekomen. Bestaat bij sommigen de meening, dat de uitkeering, die de provincie eventueel uit d'ezen hoofde zal hebben te doen, niet zoo heel vjeel zal bedragen, anderen daarentegen zijn van gevoelen, dat het bedrag dier uitkeering niet onderschat mag worden. In dit laatste geval zou de thans gegeven hierboven be doelde garantie veel van hare beteekenis verliezen, daar alsdan de netto-uitkeering uit het wegenfonds bij dq baten, tot nog toe uit het weggeld voor de motorrijtuigen genoten, wollicht nog aanzienlijk zoude achterblijven. De toekomst zal derhalve moeten leeren, in hoeverre de gegeven ga rantie voor deze provincie werkelijk be teekenis zal hebben. Bij de openbare behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer werd eene poging aangewend om aan de provin cie Noordbrabant ook te ontnemen de be voegdheid tot het heffen van belasting op het gebruik harer wegen met rijwielen. Eensdeels mag worden betreurd dat die poging schipbreuk heeft geleden, omdat het grootste gedeelte van het provinciale weggeld voor rijwielen wordt opgebracht door de minder gegoede inwoners onzer provincie, maar anderdeels moeten we al dus redeneeren„onze provincie heeft nu Waarde heer Costello, „Gij zult mij toegeven, dat nooit twee briefschrijvers in vreemder verhouding tot elkander stonden dan wij. Toem wij onlangs sèheidden kon ik niet hopen nog eens een 'brief aan u te richten, maar de omstan digheden van dit laatste onderhoud waren pijnlijk. Daarom wil ik er niet langer bij blijven stilstaan en dadelijk tot de zaak- komen. Ik was wat verbaasd toen ik u in de rechtszaal zag en ik stel uw vriende lijkheid op hoogen prijs, dat ge niet als getuige eenige bijzonderheden omtrent on ze ontmoeting hebt medegedeeld. Gij hebt gastvrijheid bij mij genoten en wildet daar om niet tegen mij getuigen. Ik stel dit op prijs, mijnheer Costello, inderdaad, dat doe ik. Gij weet dat ik en mijn vriend, den voormalige» dokter nu voor eenige jaren onder de hoede zijn genomen van den Staat, jaren, naar ik hoop, waarin ik overgaan zal naar een andere sfeer, ver van liet ge woel dezer aarde. Gij moogt dus over ons denken, zooals gij wilt, maar vergeet niet dat zelfbehoud de eerste wiet der na tuur is. In een andere en betere wereld kan men zich zelf voor a nderen opofferen. Hier hebben we alleen te maken met egoïsme. Het is over het meisje, dat voor mij altijd een dochter geweest is, diat ik u sip re ken wil. Zij is jong en hulpbehoevend. En wat ik ook moge zijn, ik ben geen schurk genoeg, om haar hulpeloos te laten. Zij is echter mijn kind niet. Zij is geboren in H. en woonde daar bij hare ouders, die kort na elkander stierven toen zij driie AGENTSCHAP YAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. OHT Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA eenmaal een groot wegencomplex te on derhouden. Hoe het daaraan komt doet niet ter zake, maar zij heeft het. De be- noodigde gelden voor het onderhoud nu moeten er zijn en waar moeten die v'an- daan komen, indien zij niet voor een goed deel gevonden kunnen worden uit een weggeld, dat van rijwielen wordt geheven? Een inwoner van Noordbrabant betaalt in de toekomst voor zijn rijwiel precies hetzelfde aan belasting als hij heden betaalt n.l. f 3,00 in de Rijksbelasting en f 2,50 aan provinciaal weggeld. van G. T. CAMPAGNE Jr. te Culem- borg zijn verkrygbaar in de DROGISTERIJ van Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. SPOORLIJN L. ZWALUWE—MOERDIJK Sedert de vorige week is men op het baanvak Lage-Zwaluwe-Moerdijksche Brug bezig met het aanleggen van een dubbel spoor. Het baanvak loopt hier over een duiker. De g rond is e r erg moerassig en uit voorzorgsmaatregel mogen de treinen voorloopig niet snellér rijden dan 10 K.M. o EMIGRATIE? Het ligt naar de N. R. Ct. meldt in het voornemen van den minister van arbeid, handel en nijverheid, een cont- jaar was. Haar moeder was een verre nicht van mij, en heeft op haar sterfbed verzocht, dat ik het kind tot mij zlon ne men. Ik besteedde het uit bij brave lieden in Crodon, Cullum genaamd en eerst toen zij ouder was, nam ik haar in mijn huis, zonder haar ooit te zeggen dat zij mijn dochter niet was. Op de Provinciale Bank is een som gelds voor haar vastgezet, gij kunt dit gebruiken om haar voort 4e helpen. Ik heb het volste vertrouwen in uwe hulp, na hetgeen tusschcn ons gebeurt is. Ik sluit hierbij in de brieven van de lieden in Crodon, bij wie zij gewoond heeft benevens haar geboorteacte en doopbe wijs". Hoe belangrijk dit schrijven ook wezen mocht, toch kon ik een glimlach niet weer houden over de onverstoorbare kalmte en koelbloedigheid van den schrijver. Ik ver gat dit echter spoedig voor de een(igë gedachte dat Nathalie, niet, zooals ik ge dacht had het kind was van een schurk. Ik snelde zoo haastig ik kon naar de woning van Nathalie om haar het nieuws mede te deel en. Aan haar woning aangekomen vertelde men mij, dat zij hedenmorgen «net kof fers en alles was vertrokken. Men wist niet waarheen. Deze laatste teleurstelling was de wreed ste* van alle. Thans waxen twee leviens verwoest en bestemd om ieder afzonder lijk den zwaren last te torschcn. Moede loos ging ik been, niet wetend waarheen mijn schreden te richten. Werktuigelijk had ik den weg naar de missie in te stellen inzake emigratie van landarbeidersgezinnen naar Frankrijk. Het Tweede Kamerlid v. Rappard heeft verleden jaar bij de bespreking over het werkloosheidsvraagstuk op dë instelling van een dergelijke commissie aangedron gen. EEN DRAMA TE ROTTERDAM. Omstreeks tien uur werd bij de 28-jarige vrouw M. W. Dobber aan de Zwijnenstraat te Rotterdam op de kamerdeur geklopt. Daar zij iemand op bezoek had, opende zij de deur niet, waarop het kloppen werd herhaald. Toen daarop nog niet werd opengedaan, werd plotseling de deur ruw opengedrukt en verscheen er een man. Een woordenwisseling ontstond, waarbij de man plotseling een automatisch pi stool voor den dag haalde en daaruit een schot op de vrouw loste. Daarna liep hij de kamer uit en wist te ontkomen. De op het geluid van het schot toesnel lende buren vonden de vrouw op den grond liggen met een schotwond in de rechterborst. Onmiddellijk werd de Gen. Dienst gewaarschuwd, die haar in loogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis ver voerde. Zij verklaarde in haar aanvaller te hebben herkend den 35-jarigen zie om an C. A. of C. L.. o- KOLENDAMPVERGIFTIGING Omwonenden bemerkten dat des mid dags om twee uur de woning van C. Stolk te Ridderkerk steeds gesloten bleef. Na zich toegang tot de woning verschaf! te hebben, vond men het geheele gezin bestaande uit zeven personen, bewuste loos door k olendamp te bed liggen. Het mocht echter gelukken, hoewel het lang duurde, bij allen de levensgeesten weer op te wekken. dokken ingeslagen omdat ik van den car gadoor indertijd vernomen had dat de pas sagiers met dezelfde plaatsbewijzen welke niet gebruikt waren van de volgende boot konden gebruik maken. Kon het zijn dat Nathalie den wijden Oceaan plaatsen wilde tusschen haar en liet land met zijn schrikkelijke herinnerin gen? Ik vloog meer dan ik liep langs de kaden, tot ik eindelijk kwam bij het schip dat ik zocht. Nog rammelden de kranen en ratelden de kettingen en was hjet dek vol matrozen en dokwerkers. Maar de zwarte rookwolken uit den schoorsteen zeiden mij, dat het oogenblik van vertrek naderde Ik ging aan boord, in de drukte hield mij niemand staande. Ik ging naar den salon en daar zag ik een vrouw in het zwart die zat te schrijven. ik trad op haar toe en slechts enkele schreden was ik van haar af toen zij liet hoofd omwendde. Een kreet van vteugde ontsnapte mij, ik had het gelaat Herkend van die ik liefhad. Nathalie, mijn liefste, zei ik, wat voor brief waart gij aan het schrijven? Ik schreef een afscheidsbrief aan u, zal ik hem voorlezen. Neen mijn lieveling. En ik nam den brief en scheurde hem in snippers en de stukjes papier dwarrel den door de open patrijspoorten naar he neden in het donkere water. Zie, mijn liefste zij drijven weg, ver weg van ons, laten zij alle herinneringen aan ons schrikkelijk verleden met zich nemen. Voor ons begint heden een nieuw leven. BIND E. m ÏJ-t' NIEUWSBLAD vior iet Laid ui Husige n AiteiiajeLaigstraat en Ie Bomielerwaard AB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1