Ëerste Blad Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4674. Woensdag 19 Januari 1927, Itiiitenlaiulsch Overzicht FEUILLETOH. De Kus van Pharao Binnenland '-AND VAN ALTEN# Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Influenza en Griep Sanapirin-tabletten Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, ibonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /4.40. Afzonderlijke aammers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De inzet van het nieuwe jaar is voor de verschillende Amerikaansche Staten en Mexico geenszins van vreedzamen aard. De telegrammen reppen nog voortdurend van opstandige actie's in Brazilië, terwijl de strijd tusschen kerk en staat van Mexico de laatste dagen opnieuw scherper vormen aanneemt, hetgeen blijkt uit de arrestatie van een groot aantal aartsbisschoppen, priesters en niet-geestelijken. Zelfs Ame rikaansche journalisten zijn aangehouden, maar blijkbaar na een Amerikaansch ver toog weer op vrije voeten gelaten. Zelfs hebbèn er in Mexico nu en dan pogingen plaats om revoluties uit te lok ken; met de bedrijvers daarvan wordt gemeenlijk korte metten gemaakt: zij krij gen den kogel en president Calles is evenmin van zins zachtaardiger op te tre den tegen hen, die in den vervolge den bestaanden staat van Mexico het onderst boven willen gooien. Bovendien liet bij het begin des jaars, evenals in het laatst van het verstreken jaar, de verhouding tusschen Amerika en Mexico veel te wenschen over in verband met de Mexicaansche land- en petroleum- wetten, waardoor belangen van Amerika nen in 'tgedrag heeten te raken. De ge spannen toestand tusschen beide landen komt bovendien zeer duidelijk tot uiting in de politiek, welke beide landen onder scheidenlijk ten opzichte van Nicaragua voeren. In laatsgenoemden Midden Amerikaan- schen staat heerschen sedert geruinfen tijd verwarde toestanden. Immers dit land ge niet de twijfelachtige eer er op het oogen- blik twee regeeringen op na te houden; een conservatieve onder leiding van pre sident Diaz en een liberale, aan het hoofd waarvan president Sacasa staat. Beide re- igeeringen bestrijden elkaar fel en het is al meermalen tot bloedige botsingen gekomen. Amerika is bij een en ander geenszins een neutraal toeschouwer gebleven, maar heeft zich in den twist gemengd en prac- tisch de zijde gekozen van president Diaz in tegenstelling met Mexico, dat de regee ring van Sacasa als de wettige erkende. De Amerikaansche belangstelling in den Nicaraguaanschen burgeroorlog blijkt voor al duidelijk hieruit, dat Amerika tal van oorlogsschepen naar Nicaragua heeft ge zonden en een steeds grooter gewapen de macht aan land zet. Het klinkt wfel> door RICHARD GOYNE. 4) HOOFDSTUK I. In het paleis van Pharao Akhnaton te Theben, heersc'hte op een namiddag ruim drieduizend jaar geleden een groote opwinding. Onder de gebiedende commando's van hooge officieren liepen groote, halfnaak te Nub/sche slaven met opmerkelijke haast heen en weer en van de balcons, weikei voor het nieuwsgierige oog van den voor bijganger verborgen waren, staarden schoo- ne Egyptische vrouwen uit over de woes tijn, wijl zij met sterk kloppend hajrt de verrukkelijke lichamen strekten op zachte kussens. Eén dezèr vrouwen, een bekoorlijke en prachtige figuur, scheen zelfs nog onrus tiger, dan haar vriendinnen. De waakzaam heid der lijfknechten, die zwijgend ach ter haar weelderige rustbank stonden, toon den aan, dat zij een vrouw was van hoo- gen rang en invloedrijke positie. Zij droeg een wit, glanzend kleed, dat van haar zachte sierlijke schouders neer viel over haar slanke handen tot op de sandaalen van bleek-rood gazellenleer, Wiel- ke haar beeldige voetjes schoeiden. Haar donkere oogen gingen rusteloos heen en weer en er was een geldige reden voor een weinig belachelijk, waneer men de officieele Amerikaansche verklaringen dien aangaande leest: Amerika, zoo* wordt ge zegd, mengt zich niet in de binnenland- sche aangelegenheden van Nicaragua. De Amerikaansche neutraliteit is echter van zeer zonderlingen aard, temefer daar de Ver. St. in Nicaragua telkens meer. zones onzijdig verklaren, waardoor het aan Sa casa, die de meeste successen in den strijd boekt, onmogelijk wordt gemaakt zijn wie ken naar wensch uit te slaan. M.a.w.; Ame rika belet aan Sacasa af te rekenen mét Diaz, die Amerika's bescherming geniet; dit is al lang geen onzijdigheid meer, maar een directe bemoeienis met de bin- nenlandsche aangelegenheden van Nicar agua en een rechtstreeks partij-kiezen voor één der elkaar bestrijdende regeeringen, In Amerika zelf draagt Amerika's hou ding geenszins de algemeene goedkeuring weg en er zijn al verscheidene stemmen daartegen opgegaan. Vooral heeft zich Bo rah, de Amerikaansche senator, die voor zitter is van de commissie uit den senaat, voor buitenlandsche aangelegenheden, ver zet tegen Amerika's politiek van tusschen- komst, die hij uit den booze acht, omdat er zoo licht een ernstig conflict met Mexico uit kan voortvloeien. Coolidge, en de zijnen gaan voorloopig nog hun gang en het is buiten kijf, dat mocht de toestand zich zoo verscherpen, dat een oorlog het gevolg is van de scherpe te genstellingen. Mexico aan het kortste eind zou trekken als de veel zwakkere. Bovendien ziet laatsgenoemd land zich, gelijk wij in den aanhef opmerkten, zich geplaatst voor allerlei binnenlandsche moei lijkheden. Men mag dan ook verwachten, dat Amerika, het „neutrale" Amerika, de regeering-Diaz aan de overwinning helpt en overal Sacasa, die practisch weinig steun van Mexico zal kunnen verkrijgen, den voet dwars zet. Een hoogen dunk van de Amerikaansche belangenpolitiek krijgt men inmiddels niet. Hengstenkenringen De gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het voorjaar van 1927 zullen worden gehouden voor Noord- Brabant Op 9 Febr. te 's Hertogenbosch, voor hengsten type trekpaard. Op 17 Febr. te Waalwyk, voor hensten type tuigpaard. Op 1 Maart te Zevenbergen, voor heng sten type trekpaard deze schoone vrouw om op dit oogenblik meer opgewonden te zijn, dan de zusters van haar stain, die naast haar te rusten lagen op de overschaduwde balcons van het paieis. Den vorigen avond, bij het ondergaan van de zon, was er van den purpjeren horizon der woestijn een boodschapper gekomen om verheugend nieuws te bren gen. Pharao Akhnaton, koning van ge heel Egypte, die geruimen tijd met zijn leger weg geweest was, had den opstand van de Nubische schatplichtigen onder drukt en was fhans zelfs op den terug weg naar het paleis. Vandaag zou hij terugkomen, omringd door zijn soldaten en vergezeld van dui zenden krijgsgevangenen, die een rijken overdaad van oorlogsbuit zouden torsen. Voor allen, die verblijf hielden binnen de grijze muren van het paleis van The ben, was dit een tijding om verheugd over te zijn. Met den meesten spoed trof tjifen nu alle mogelijke voorbereidingen voor de ontvangst van den koninklijken mees ter. Maar voor haar, die nu in oprechte spanning wachtte, beteekende Pharao's te rugkeer méér. De anderen waren slechts bedienden en slavinnen van den overwin naar, doch zij de schoone koningin Herota was zijn gezellin en iedereen wist, hoe innig zij hem bemindje. Rustig wendde zij zich om en wenkte haar opper-slavin. Charmion, ik bid je, ga naar de wach ters en hoor of er al nieuws is van onzen meester. Haast je, mijn kind, want de twijfel is ondragelijk. De bekoorlijke Charmion een jcmg meisje van slanken en aantrekkelijken li- DE FORENSENBELASTING. Een meer billijke wyziging op komst? Naar de L. K. verneemt is by de re geering een< wyziging der Forensenbelas ting in overweging waarby werkforensen met een inkomen van f 2000 (wellicht wordt dit uitgebreid tot f 2500) belast worden voor eenderde in de forensaal-ge meenten en voor tweederden in de woon- gemeente. Werkforensen met een hooger inkomen zullen aangeslagen worden voor een bedrag van f 2000 (of f 2500) voor eenderde in de forensaal-gemeente en tweoderden in de woongemeente voor het verder gedeelte van hun inkomen voor tweederden in de forensaal- en voor tweederden in de woon gemeente. Heeft een werkforens een inkomen van f 3500 dan wordt hy voor f 2000 (of f 2500) voor eenderde in de forensaal- en voor tweederden in de forensaal- en voor tweeslagen en voor f 1500 (of f 1000) voor tweederden in de forensaal- en voor tweederden in zyn woongemeente. Tot zoover het bericht van de L. K. Van welingelichte zijde vernemen wy dat dit bericht r.iet geheel juist is. Het ligt enkel in de bedoeling der regeering per sonen met een inkomen van hetzy f 2000 hetzij f 2500 slechts voor 3 te belasten in de forensaal gemeente. Personen met een hooger inkomen zullen dus voor f van hun volle inkomen blyven belast. EEN JONGE MAN DOODGESTOKEN In den nacht van Vrijdag op Zaterdag dag, omstreeks twee uur, werd te Oss de 20-jarige M. van Nuland bij een al- gemeenen twist in de woning in de Arend straat zoodanig met een mes in den hals gestoken, dat de slagader werd getrof fen. Toen geneeskundige hulp arriveerde bleek v. Nuland reeds te zijn doodgebloed. Door de politie werden onmiddellijk vier personen aangehouden. Een van hen zekere L. G. wordt als de vermoedelijke dader aangemerkt. Hij blijft evenwel ont kennen. De verslagene, M. v. Nuland was werk zaam op de exportslagerij van den heer Hartog, waar hij Vrijdagavond een ver gadering van het personeel had bijge woond. Na afloop van die bijeenkomst omstreeks tien uur, zou v. Nuland zich begeven hebben naar de Arendstraat, naar het huis der wed. v. Galen, waar giere-i geld bijeenkomsten schijnen plaats te heb- chaamsbouw boog eerbiedig en trok zich terug om haar opdracht over te geven aan een skvin, die eenzaam stond in de schaduw van een gewelfden gang. Vlug verdween de laatste, maar binnen enkele oogenblikken was zij terug en fluisterde in Charmipn's oor. Wel, mijn kind, informeerde Herota scherp, wat voor nieuws? Charmion schudde het hoofd en ant woordde langzaam Niets1 o koningin. Haar meesteres knikte en fronste be denkelijk het voorhoofd. Toen, als wilde zij de woorden van Charmion bestrijden, bracht één der vrouwen bij den uitersten hoek van het balcpn, de hand naar het voorhoofd en streek met haar dunne, geel bruine vingers langs de wenkbrauwen. Eindelijk keerde zij zich om naar de ko ningin met een glimlach om1 de dfunjme lippen. Meesteres, er zijn daar ruiters van d*e woestijn. Ziet, o koningin, hoe zand in wolken opstuift in de verte.... Mij dunkt.... Maar Herota was opgestaan en tuurde nu ook naar den horizon. Ja, fluisterde zij, ik zie ze komen. Charmion, kind, laat ons naar binnen gaan en onze verschijningen verzorgen. Zij gingen naar een kamer in het paleis en toen zij weg waren, kon men talloloze mannen met wagons ontdekken op een afstand, die voor het bloote oog wel het uiterste einde van de woestijn scheen te vormen. Regelmatig groeide de groep, scheen zelfs sneller te gaan en bleef naderen in de richting van Theben. Het duurde niet lang of het geluid van trompetten werd gehoord en de schitteren de wapenrustingen van Pharao's officieren ben van een zekere groep pjersonen. Ten huize der wed. v. Galen waren een twintig personen bijeen. Besloten werd drank te laten halen, waartoe ieder een zeker bedrag aou uitleggen. Van Nuland zou twee kwartjes bijdragen. Daar hij niets bij zich had dan een rijksdaalder, gaf hij dezen, denkende later tw^ee gul den te zullen terugkrijgen. Van Nuland kreeg echter niets terug. Hi(erovjbr ont stond een woordenwisseling. Na eenig gesteggel verliet v. Nuland het huis door de achterdeur. Kort daar op verliet ook L. G., de aangehoudene, de woning door dezelfde deur. Laatst genoemde kwam echter spoedig terug, roe pende tegen vrouw v. Galen: „ach Bet," Koortswerend en genezend zyn waarop Bet antwoordde: „Kom maar op, het geeft niks." Even daarna verliet L. G. weer de woning en toen vond men v. Nuland buiten liggen, stervende. Eenige oogenblikken daarna gaf hij den geest. De keel van den verslagene was bijna geheel doorgesneden. Even moet hij nog om hulp hebben geroepen. Naar men zich zal herinneren heeft een paar jaar geleden in dezelfde buurt een moordaanslag plaats gehad op zeke ren Van Erp. Men heeft toen den dadter niet kunnen achterhalen. o DOOR EEN AUTO GEGREPEN. De wielrijder van V. uit Mierlo, werd op den Mierloschenweg te Helmond, door een auto aangerden, toen hij plotseling naar links uitweek, zonder voorafgaande waarschuwing. V. kwam onder den wagen en werd nog enkele meters meegesleurd. In bewusteloozen toestand, met een ga pende hoofdwonde, werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. o EEN VALSCH BANKBILJET VAN 20 GULDEN. Een winkelier te Kaalheide, nam dezer dagen in goed vertrouwen een bankbiljet van 20 gulden in ontvangst, hem ter be taling aangeboden door een vrouw, oie boodschappen was komen doen. Geruimen tijd later, toen de vrouw reeds lang weg was, constateerde hij dat het biljet valsch was en hij waarschuwde onmiddellijk de werden zichtbaar zooals zij glansden in cle zon. Tenslotte was het groote leger saamge- komen voor het paleis en de ontelbare groepen van slaven, gebukt onder zware kettingen en vrachten aan het einde van de rij soldaten, keken met oogen vol ver wondering naar het enorme indrukwek kende bouwwerk, dat het huis was van hun overwinnaar. De koning zelf, een goed-gebouwde groote man, krijgshaftig uitziende in lijn uniform van schitterend pantser, schreed met groote passen naar het paleis en toen hij door de dikke rijen van schildwachten genaderd was tot de hooge poorten, glim lachte hij voldaan naar zijn protserig op getuigden minister, die diep buigend zijn meester begroette. Het was Hiljah, een onderwerpelijke Nubiër, die tot zijn hooge positie verhe ven was krachtens de gunst van zijn mees ter. Welkom, o Pharao, machtige strijder, overwinnaar en meester van Egypte, riep hij uit en de Pharao legde zijn zware hand op den schouder van zijn minister, vroeg hem, op te staan en voor te willen gaan bij den intocht in het paleis. Het is een heerlijk weerzien, merkte de koning op, toen zij door de groote hal traden. Zij, die het waagden hun handen tegen mij op te heffen, zijn gevallen onder mijn zwaard. Hiljah glimlachte met duivelsch ver maak. Dat is schoon gezegd, 0 Meester, maar er wachten ons nog grootere dingen. Her innert Uj, o koning, dat gij ten strijde ge togen zijt in den naam vafl god Atom., die het succes voor uw legers verzekerd politie. Uit het in beslag genomen biljet bleek, dat het door vrouw H. geheetfcn zelf „vervaardigd" was en samengesteld uitknipsels uit een dagblad, dat de nieuwe biljetten had afgedrukt. De vrouw legde een volledige bekentenis af. -o EEN DRAMA TE AMSTERDAM. Zaterdagavond heeft zich in een per ceel aan de Prinsengracht te Amsterdam een drama afgespeeld. Een 44-jarig reiziger woonde daar met zijn 26-jarige vrouw op kamers. De ver standhouding was niet al te goed en de familie, die kamers verhuurde, had meer malen woordenwisselingen gehoord. Zaterdagmiddag was het tweetal samen uit geweest en onderweg schijnt wleer een menigsverschil te zijn gerjeïen. Even" na zes uur kwamen de man en de vrouw thuis en op de kamer werd de twist voortgezet. De familie hoorde het wel, maar schonk er, omdat het ver schijnsel niet ongewoon was, weinig aan dacht aan. Plotseling evenwel hoorde men een slag, alsof er iets zwaars viel. Op dat gerucht ging de kamerverhuur ster bij hen, in de meening, daft er een ongeluk was gebeurd. Zij vond tot haar ontsteltenis de vrouw, hevig bloedende op den grond liggen. Een groot mes lag er naast. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd. Het bleek dat een slagader was doorgesneden. De vrouw was reeds doodgebloed. Twee agenten arresteerden den reiziger en namen hem mede naar het bupeau Lauriersgracht. De man deed niet de min ste poging zich te verletten. Hij bekende in zijn woede een broodmes te hebben gestoken. Hij was zeer onder den indruk van de noodlottige gevolgen van zijn on bezonnen handelingen. De aangehoudene heeft een blanco-strafregister; het was wel bekend dat hij soms twistte, maar van gewelddadig optreden tegen de vrouw was nooit eerder iets gebleken. Hij is ter beschikking van de Jusitie gesteld. Q INBRAKEN. Te Kleln-Delfgauw is ingebroken ten huize jv an den landbouwer Spierenburg. Als verdacht van dezen diefstal is aan gehouden te Delft de 17-jarige J. M. L. De jongen heeft een bekentenis afgelegd. In de omgeving van Velsen hebben inbrekers een nachtelijken rooftocht ge houden. Verschillende rijwielen en lan taarns zijn ontvreemd. Van de daders geen spoor. heeft. Een trek van eerzucht gleed over het gelaat van den vorst. Het is, zooals gij zegt Hiljah, Tever geefs heeft ons volk god Arnon aangebe den. Hij is valsch en voortaan zal Egypte buigen voor den grooten Aton, den god van de zon, den levensgeest en de vrucht baarheid. Het zal *00 zijn van lieden af; ik, Pharao Akhnaton, heb het gezworen. Het paar was omgekeerd en samen ston den zij nu voor de neerknielende massa van hovelingen en bedienden in de groote hal. Het glinsteren van de bronzen lam pen en versieringen, de verblindende kleu ren van kleedingen en tapijten en die ge weldige groep van edellieden en schoone vrouwen, boden waarlijk een schouw spel dat voor de^ontvangst van een koning zelfs, overdadig mooi was. Rond het groo te voetstuk, waarop de tronen van den Pharao en zijn koninklijke volgelingen wa ren opgesteld, stonden de schildwachten en de dochters van koningin Herota, terwijl de vorstin zelve in een donkerrood kleed en met een hart vol spanning, het oogen blik verbeidde, waarop de koning haar zou omhelzen. De Pharao bleef op den drempel staan om de schare te overzien, wijl een stille lach van triumf zijn donker gelaat ver helderde. De wachtenden rezen op en bogen weer. Heil Koninkrijk Egypte, heil Pharao, machtige strijder!! Koning van Leven en Dood. (Wordt vervolgd.) voer liet Land van Heusdeii br AltenaJeLangstraat ea de Bommelerwaard Wettig beschermd tegen vervalsching By Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1