Und van alten* Eerste Blad Ier Nederlansche Leger. "^'ËEIJlLLSToir De Kus van Pharao GELEGENHEIDSKOOPJES. Ziet in eiaiage mei uiten. C. de Kemp Uitgave; Firma L* J. VEERMAN, Heugden. No. 4676, Woensdag 26 Januari 1927» lUiiiieiilaml. Alle Artikelen worden tegen inkoopsprijs OPGERUIMD. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Yrydagmorgen 9 uur ingewacht. Dezer dagen werd in de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap een debat gehouden ov,er de rede van Luit.-Kolonel P. Donk van 18 December. De eerste debater Kolonel Jhr. W. Ro- ell, der artillerie begom met te zeggen, dat het niet goed is, zelfs in de Vjereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap pen, het geldelijk vraagstuk op de voor grond te stellen. Wel mqet zuinigheid en doelmatigheid van inricihting betracht wor den. De idee, om h(et Zwits/ersche sy steem in te voeren lijkt hem ten eenen- male verkeerd. Want in dit systeem wor den de recruten ge-instrueerd door spe ciale recruten-onderwijziers, wat in ons le ger tot gevolg zou hebbem: verdere hal veering of wellicht zelfs tierceenng van ons beroepspersoneel-vakmantnen. Eén school per regiment waaruit lich ting ploegsgewijze telkens een geheele com pagnie of batterij gevormd wordt, met haar kader en officieren, klinkt buitengewoon' mooi en verlokkelijk, vooral onjdat zoo'n compagnie of batterij dan verder onher roepelijk als eenheid bijeen 'blijft, maar in Zwitserland zelf is het een- mislukking en bij ons zal die mislukking nog g'rooter worden, omdat in het voorgestane systeem toch nog enkele ploeglen om dte andere ver snipperd zullen worden en nog wel de jongste en beste, m;et hun kader, en ten tweede heeft de ondervinding hier te lan de onomstootelijk bewezen, dat in de prak tijk van het bijeenblijven cker lichting zoo wel vóór, als na de eerste oefening, niets overblijft, dit geldt voor officieren, on derofficieren en minderen. Wij hebben als feit te aanvaardende viermindfering van samenhang door uitstel, dat heel dikwijls afstel wordt, opkomst op een andere plaats en dergelijke eit onze aanvangs toestand moet daarmede rekening houden. Verder is het in het Zwitsersche stel sel behoorende groot aantal herhalings oefeningen bij ons onbereikbaar. Voor het active leger zijn er daar 7 voorbeschreven. Bij ons halen wij de voorgeschreven 4 ternauwernood of zelfs; in het geheel niet. En als men bij de kwade kansen van ieen stelsel niet eens de goede kan aanvaarden, is het toch verstandiger het gjeheele stel sel met den meest mogelijken spoed den rug toe te keeren, een stelsel, dat boven dien in. Zwitserland, waarover men (er in door RICHARD OOYNE. 3) ::o Neemt ook het beeld van Amon, gebood vde koning en zoo geschiedde. En nu, gevloekte, ging de koning voort, tnauwelijks in staat zijn woede te beteu gelen. Uw macht is vernietigd voor de oo- van Pharao's hof. Egypte zal hebben afgedaan met u en uw valschen god. Uw tempels zullen tot stof worden gemaakt «n Ai'O" ,de ware god, verbonden aan Pharao «n god van Egypte, zal heerschen. Uw priesterschap zal worden miskend. Uwe a'ltaren zullen worden ontsierd. Uw naam zal worden vervloekt, zooals ■de naam vl^u Amon. Ik vernietig elkeen, die zijn alta betreedt. Ik verlang, dat -tempels zullen' worden opgericht voor de .aanbidding van Aton allen zullen aan *nijn wil gehoor geven. Zldfs bij, Rah Neb, szult knielen vc»or het airaar van Aton. De ruwe lach' van den kpning schalde door de zaal. Thans, o Idwa; ts, wat hebt gij te zeggen Spreekt, aleer ik u Van hier zal tfoen- wég- sleuren. De schoone trekken van den oucfen prie ster hadden een' smartelijke uitdrukking! -aangenomen. Hij was bleek geworden on dier de uitbarsting des konings. Maar _nochtans t rilde de hand, die over den zil- het geheel niet tevreden over is, onom wonden een failure wordt geacht. Boven dien zijn, in het oog van Jhr. Röell de sterke schooleenheden een nadeel zoowél uit paedagogisch, krijgstuchtelijk, als wel uit oefen oogpunt. Verder vindt hij de opleiding van de re cruten door semi-rccruten met halveering van de nog overgebleven kleine kern van beroeps-vakmannen, in combinatie, ten ee- nenmale verwerpelijk en onaanvaardbaar. Het zou onder opzicht van evenveel be- roepspersoaieel als wij thans hebben, even tueel te aanvaarden zijn, doch dan zoudjen er liever nog wat meier vakmannen bij moeten komen, dan er thans zijn. Als Overste Donk zegt, dat hij liet be- roepspersoneel eerst wil wegzenden, als het verlofspersoneel beter is en berekend voor de instructie, dan beteiekent dit; nooit. Zwitserland, immers, van welks stelsel dit systeem de grondslag i!sr, is er al heel slecht over te sprekeni. De Allg. Schweiz. Militar Ztg. noemt de Zwitser sche recrutenschool das grösste milita- rische Kuriosum" en verklaart, dat „slechtis de meester den leerling tot gezel kan op leiden, niet een beetje oudere leerling". Dit lijkt ons volkomen juist en wij ne men het standpunt in dat, moet er in Ne derland een leger zijn, laat dit leger dan zoo goed en zoo doelmatig mogelijk wor den ingericht. Laten wij een leger hebben, dat past bij onzen toestand op econo misch, staatkundig en internationaal ge bied, niet een, dat gebasfeerd is op toe standen in een ander land en op een stelsel dat bovendien nog foutief is. Ziet gij ouder uit dan gij zijt? Maagpiller» Vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN op Woensdag 19 Jan. des nm. half drie. Voorzitter: EdelAchtb. Heer J. H. Snij ders. Afwezig de heeren Leenmans en v. Dijk. veren baard streek, niet het minst. Zijn oogen waren niet van die des konings af geweest en nu trad hij voorwaarts, maak te een lichte buiging en sprak Ik heb vernomen, Pharao. Mijn ooren zijn gepijnigd door uw onrechtvaardige woede. Mijn oogen hebben gebrand om U -- koning van Egypte te moeten zien, zooals gij thans zijt. Gij waart een koning, een groot koning. Maar uw brein is -vergiftigd door leugens ert duivelsche woorden. De glorie is van uw zijde ge weken, o Pharao. Het kwaad beheerscht U. Er zal een ander koning komen, ge boren uit armoedjei en hij zal zitten op uw troon en den naam van Amon zal hij herstellen i n eere. Ik spréék deze woor den van de lippen van Amon, den eeni- gen waarachtigen god van Egypte. Hoort, gij zondige, en uw lafhartige oppassers, ik, Rah Neb, hoogepri,ester van Amon, aangesteld in zijn tempels, voor de uit voering van zijn wil... ik heb gesproken. Zijn gedurfde woorden vervulden de menigte met woede. Pharao scheen een oogenblik te krimpen o. dcr den storm van verwijten. Doch als toh Neb zich omkeerde en statig met zijn p."esters de hal verliet, richtte hij zich op ':i ztijn volle lengte, onderdrukte zijn verlangen om den hoogepriester neer te slaan met zijn zwaard en hief/de rechterhand lang zaam op. Heil, Aton j,schreeuwde hij uit, Heil, Aton. Zonnegod van Leven en Licht. De hovelingen zouden het op dit oogen blik hebben uitgejubeld om bun koning te behagen, als Pharao zich niet had om1- gewend op een zuchten achter zich. Ver schrikt keek hij nu naar de plaats, waar tevoren zijn gemalin gestaan had. hoopt dat deze tot zijn voldoening in het belang der commissie werkzaam zal zijn. Benoeming van leden voor de sternbu- reauv. Als stemlokalen worden dezelfde lokalen aangewezen, die de vorige maal zijn gebruikt. Besloten wordt de leden der stembureaux geen presentiegeld uit keeren. Voor het stembureau tje Dus- sen worden benoemd de heerein J. v. d. Steen en Th. v. d. Pluim, als plaatsver vangende leden de heeren Berm en Mid delkoop. Voor het stembureau in de -pol der worden aangewezen de heeren G. v. d. Koppel als voorzitter en de heeren J. v. Balkom en M. v. d. Pluim als leden, terwijl als plaatsvervangende leden word'en aangewezen de heeren L. v. Drunen en Jac. Leenmans.\Tot leden van het hoofd stembureau worden benoemd de heeren L. v. Drunen, jS v. d. Steen, T. v. d. Pluim en Middelkoop. Als plaatsvervan gende leden de heeren G;. v. d. Koppel, A. Berm en J. v. Balkom. Besloten wordt dat deze stembureaux zitting zullen heb ben voor het tijdvak van vier jaren. Verpachting van perceeltjes bouwland in wijk B. De Voorzitter licht toe dat het de per ceeltjes zijn achter de tipenbarfe school en dat het de bedoeling is, ze Zat'erdag te verpachten. Met algemefene stemmen goedgekeurd. Stichting- Landarbeidersplaatsjes. De heer K. van Sintmaartensdijk ver zoekt een voorschot van f 2250 voor het bouwen van een huisje met den grond, deze laatste beslaat een oppervlakte van 12 are, 49y2 c.a. idem van G. Nieuwenhuizen, die een voorschot vraagt van f 2600, dit per ceeltje is groot 12 are 74 c.a. Met algemeene stemmen wordt besloten de gevraagde voorschotten te verleenen. De heer Berm vraagt of een aanvrager meer dan een perceeltje kan krijgen. De Voorzitter vindt hier niets tegen. Aanvrage stichting R. K. Bijzondere school in wijk B. Hiervoor schorst de Voorzitter de open bare vergadering. Na heropening zegt de Voorzitter dat van het R. K. Kerkbestuur een verzoek is ingekomen om haar de gelegenheid te geven tot het openen van een school voor bijzonder onderwijs voor jongens. Het kerkbestuur vraagt hiervoor aan het gemeentebestjuur een school te bouwen, doch wil ook genoegen nemen met het verstrekken van de openbare school, die het dan gaarne met 1 April in gebruik zou nemen. Over deze kwestie heeft overleg plaats gehad tusschen kerk en gemeentebestuur. Alle vereischtje stuk ken zijn thans aanwezig, behalve de ver- De laatste was bleek geworden bij de woorden van Rah Neb en met angst in de oogen had zij naar den Pharao geke ken. Toen hij nu met dubbele kracht de hernieuwde aanbidding van Aton hacl uitgeschreeuwd, kon de schoone vorstin, vurig vereerster van god Amon als zij was, de vrees niet langer dragen. Met gestrekte armen wees zij beschuldigend naar den koninklijken gebieder. Wee over u, Pharao, gij hebt Maar toen de koning zich naar haar toe keerde, stierven de woorden op hare lippen en machteloos viel zij in de ar men van hare knechten. HOOFDSTUK II. Vijf jaren waren voorbijgegaan ja ren van smart voor Egypte. Het bevel van Pharao Akhnaton was letterlijk op gevolgd door zijn onderdanen. God Amon was vernederd, Rah Neb en zijn priesters waren verstooten en zij hadden een schuil plaats gezocht in den machtigen tempel van Karnak. En de enkelen, die hadden volgehouden de vroegere goden te aan bidden, waren gestraft, gelijk de koning- had gezegd, met de dood. Aton, de zonnegod, heerschte nu in een nieuw gebouwden tempel, welke nog schooner en grootscher was, dan die van Amon. Bij het altaar stond een nieuwe hoogepriester Saket die een hard vochtig rechter was voor allen, die niet naar zijn tempel kwamen. Maar sneller, dan Rah Neb en zijn priesters zich hadden weten te onttrekklen aan de wraak van Pharao; sneller dan de nieuw aangestelde Saket zijn hoogen rang kon innemen, waren de rampen over klaring van den Inspecteur, dat hij met de overgave genoegen neemt, dit is echter geen bezwaar, want genoemde Inspec teur heeft verklaard, geen bezwaar tégen overgave te hebben. B. en W, stjellen daar om voor tot overgave der openbare lagere school in wijk B. te besluiten, mits de bedoelde verklaring van den Inspecteur alsnog wordt overgelegd. Waarschijnlijk zal de school door de 71 leerlingen die er thans opgaan, worden blijven bezocht. De heer v. Drunen vraagt of het kerk bestuur niet moet worden gevraagd, of de gemeente het gebruik over de school mag hebben voor de zitting van het stem bureau. De Voorzitter zegt dat het gemeentebe stuur hieraan heeft /gedacht en het de toezegging heeft gekregen, dat toestem ming hiervoor zal worden verleend, ter wijl steeds welwillende medewerking zal worden verleend als de gemeente de locali- teit noodig heeft. De heer Middelkoop vraagt, of er geen protestantsche kinderen meer op de school gaan, waarop de Voorzitter antwoordt van slechts een. Spr. merkt op, dat men thans in een beteren toestand komt. In een af stand van 10 minuten twee openbare la gere scholen is te dwaas. Spr. juicht het toe, dat deze aanvraag is gekomen. Verkoop onderwijzerswoning in wijk B aan het R. K. kerkbestuur. B. en W. stellen voor aan het R. K. kerkbestuur het schoolhuis te verkoopen, plus den boomgaard achter het huis; het strookje grond waarop het transforma torenhuisje staat, blijft het eigendom dei- gemeente met een sfrook van \1/2 meter breedte er om heen. Hét is de bedoeling van B. en W. huis en boomgaard over te dragen voor een bedrag van f 4500.—. Bovendien blijft het recht van overweg naar de akkertjes achter de school be staan. De raad gaat geheel accoord met het voorstel van B. en W. Hierop wordt de vergadering gesloten. MOORD TE WINSCHOTEN. Een tweetal jongelui B. W. en J. B. te Winschoten verzochten toegang tot de danszaal van I. D. welke hun evenwel werd geweigerd. Gevraagd naar de aanlei ding van deze weigering werd hun mede gedeeld dat het een „afdanshal" was, waar alleen genoodigden toegang hadden. J. B., trapte, ontstemd als hij was, de deur in, doch gi,ng niet naar binnen. Een tweetal bezoekers van het bal liep naar het land gekomen. Noodlot op noodlot trof liet machtige rijk; de glorie van de sterke legers des Pharao's taandie, hun geluk in den strijd sloeg over tot tegenspoed en het cijfer dier gesneuvel den werd 'tv ij tienduizenden verip^nigvól- digd. Slechter dan dit echter was, dat de oogsten van het land mislukten, de vooir- raden graan spoedig waren uitgeput, het vee en de menschen w(erdie.n verzwakt door ziekte en algemeenen nood, die ver en nabij als met doodende vingers om zich greep en het gif van het kwade rondstrooide. Tefergeefs offerde Saket, aan liet hoofd van zijn volgelingen, de rijke geschenken van het volk. Vergeefs bracht Pharao, zijn rijkdommen in den tempel van den zonnegod om ze Aton te wijden. De rust maakte plaats voor angst; Egypte werd geteisterd door alle soorten van ellende en tegenspoed en de groote koning werd dagelijks meer van twijfel vervuld in zijn pogingen om den nieuwen god te winnen voor het rijk. Want elke dag bracht nieu we smart en stemde het volk mistroos- tiger. Aton, schreeuwde hij wel honderd kee ren van zijn troon af, o, gij god van de zon, levensgeest en waarheid, wat heb ben mijne onderdanen u gedaan? Wat hebben zij nagelaten te verrichten, om uwe \g|enadige gunst te verwerven? Ik en al mijn volgelingen hebben het hoofd gebogen voor u, o eeuwige godheid. Wat wenscht gij, dat wij doen zullen om u te behagen? Waarom verdrijft gij de don kere wolken niet, die den hemfel boven mijn rijk verduisteren? Koortsachtig werden er meer en steeds buiten en viel op den man aan. Er ont stond een gevecht van man tegen man, waarin al spoedig de messen werden ge trokken. B. W., die zich in de zaak mengde, kon een gevaarlijken steek nog afweren^ maar werd ernstig gewond aan den pols. J. B. kwam er minder goed af. Hij krepg een steek in den nek, die een zeer diepe wonde veroorzaakte. Enkele oogenblikken later overleed hij. De politie, die aanstonds werd gewaar schuwd, hield de beide mannen, die uit de dansgelegenheid naar buiten waren geko men, onmiddellijk aan. Zij zijn afkomstig uit Blijham en neven van elkaar. WEGENS VERTREK. GOUD, ZILVER en UURWERKEN. Engstraat HEUS DEN. ONGELUKKEN. In de Dominale Mijn te -Kerkrade ge raakte de mijnwerker H., uit Vijlén-Vaals! bekneld tusschen het getimmerte en een wagen. H. werd naar het hospitaal over gebracht, daar werd bekkenbreuk gecon stateerd. Het 3-jarig kindje van A. de H. te St. Michiels Gestel is met het hoofdje tus schen een dorschmachine bekneld geraakt. Deerlijk gewond werd de kleine naar het Gasthuis overgebracht. Op een familiefeestje te Waddingsveen, heeft de 22-jarige chauffeur A. v. d. H.i, een glas lysol gedronken, meenende dat hij zich een glas wijn had ingeschonken. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen doch mocht niet méér baten. Na een uur van hevig lijden is dé onge lukkige, die een vrouw mjet twee jeugdigei kinderen achterlaat, overleden. meer geschenken aangedragen op het al taar van Aton en even koortsachtig groei de het kwaad in den lande, namen de ziekten in hevigheid toe en waarde de dood door Egypte. Het volk jammerde en smeekte om den terugkeer van Amop. In het geheim sprak men de meening uit, dat de woorden wel ke Amon aan Rah Neb had ingegeven, dat een andere koning zou worden gebo ren uit armoede en dat deze Zou h|eer- schen.... woorden waren van waarheid en profetie. Zelfs in het paleis van den Pharao waren er, die schoon minder over tuigd dan het volk den Pharao aanza gen met een blik vol vrees, geboren uit liet geloof, dat een oordeel dier goden den machtigen heerscher en zijn troon zou treffen. En zij vreesden dat ook zij zouden worden benadeeld en g estraft om dat zij hovelingen van den koning waren. Doch al waren Rah Neb en zijn pries- sters op door de verbanning, welke Pha rao had voorgeschreven, toch waren zij nog niet vergeten en hun handen en hersens waren niet zóó machteloos als de goedgeloovige hoogepriester van den nieuwen god wellicht had gemeend. Het was nacht en de verlaten toren, welke de tempel van Karnak was, stond in zwijgende eenzaamheid. Over zijn hoo gen top scheen koel de maan en teekende een staalkratis van goud om de zware steenen. (Wprdt vervolgd.) MEISBLIB trior het Laid sai Hensden en AltaiajeLaiistraat ee le liiitltriur Slechte^ spijsverte ring, verstopping, walen enz., wecken nadeelig op humeur en ge- Foster's Maag- illen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat uw kwaal doet verdwijnen. Alom vi erkrijgba^i r a f 0.65 per flacon. (Vervolg en Slot.) De Voorzitter wenscht den heer v. Bal- kom geluk met zijne herbenoeming en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1