Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. II.U75 woensdag 26 Januari mmmMÈSÊf Jan Geertzen. Parlementair Overzicht flinnenlaiid Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Influenza en Griep Sanapirin-tabletten Vragen op rechtskundig gebied Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Gevolgen o. a. van het Neder- landsch Belgische verdrag. Partygroepeeringsgeruchten. Belangwekkende wetsontwerpen. Een complimenteus Minister. 's Gravenhage, 20 Januari. Zoo het Nederlandsch-Belgische verdrag al door de Eerste Kamer wordt aange nomen vóórstanders twijfelen er geen oogenblik aan, tegenstanders verwachten een verrassing en daardoor Noord en Zuid hereenigd worden door nauwe vriend schapsbanden, zooals het verdrag toch be oogt te doen, binnen onze grenzen dreigt juist een tegenovergesteld resultaat, name lijk een scheuring, tot op zekere hoogte. Dat men het in a. r. kringen onderling niet geheel eens was over dit verdrag in welke party was dit eigenlyk wel het geval bleek indertyd bij de stemming in de Tweede Kamer, toen 10 a, r. vóór stemden en 2 tegen, n.l. de heeren Schouten en Visscher. Hoewel over het algemeen de oneenigheid ten aanzien van deze kwestie by de meeste partijen niet tot ernstige verdeeling heeft geleid, schijnt dit by de a. r. wel het geval te zullen worden. Prof. dr. Hugo Visscher kon het niet eens worden met zyn fractie en daarin moet hy aanleiding hebben gevonden, zich aan te sluiten by een andere groep ontstemden, die nu voornemens is een nieuwe partij in het leven te roepen, n.l. een Hervormd anti-revolutionnaire partij. De aanleiding voor de andere ontstemming is geweest het feit, dat de burgemeester van Veenen- daal, mr. J. J. P. C. van Kuyk, ondanks de voorspraak van Ds. M. JoDgebreur, niet op de groslyst voor de Statenverkiezingen werd geplaatst. Een mötie van afkeuring, met vrijwel algemeene steromen aange nomen door de a. r. kiesvereenigirig te Veenendaal, was er het gevolg van. En reeds moeten in verschillende plaatsen van ons land pogingen worden gedaan voor de oprichting eener hervormde a. r. party, die dan by de komende Statenverkiezingen met eigen lysten zou uitkomen. Zou aldus, zij het ook zijdelings, bet veel besproken verdrag oorzaak zyn van een scheuring in de a. r. party Langzaam schijnt het, alsof de tendenzen naar een nieuwe partygroepeering welke dan tot uitdrukking zou komen bij de nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1929 nadiukkelyker gaan demonstreeren. Zoo was daar bijv. de rede van het lid der Tweede Kamer, mr. P. Arts, inzake de positie der r. k. volks party. Als zyn persoonlijke meening gaf deze te kennen, dat terugkeer van zyn party, tot de r. k, staatsparty niet zou plaats vinden, al zou de beslissing daar omtrent alleen door een partycongres ge nomen worden. Ook de Amsterdamsche afd. van de r. k. v. p. gaf dezer dagen in een ostentatieve motie te kennen, dat de berichten omtrent een toenadering tot de r. k. staatsparty uit de lucht gegrepen waren en slechts ten doel hadden de r. k. kiezers in den waan te brengen, dat de r. k. v, p. van plan zou zijn, zich spoedig op te lossen in de staatsparty. Om nog even op de rede van mr. Arts terug te komen, deze noemde het huidige extra-parlementaire kabinet een faillisse ment van het parlementaire stelsel. De ministers van arbeid en financiën gaven weinig vertrouwen aan de r. k. democraten en de vierjarige periode zou wel voorbijgaan zonder sociale wetgeving, hetgeen de demo craten van alle partyen zou samen voeren. Onder de r. k. in Nederland was een dui- delyk aansturen op een algemeen demo cratisch bloc merkbaar. Volgens zyn voor spelling zouden ten slotte r. k. met s. d. a. p. en v. d. samen moeten gaan, omdat geen andere parlementaire meerderheid met een daarop steunend ministerie te formeeren zou zyn. (Een wetsontwerp, dat waarschynlyk weinig tegenstand in de Kamer zal ont moeten, werd door den minister van Arbeid ingediend, n.l. een suppletoire begrooting voor 1926, waarby het eindcyfer met ruim 6 ton wordt verhoogd. Daarvan is ton bestemd als bydrage voor den weder opbouw van door overstrooming in Maas Jen Waal verwoeste woningen en nogmaals maals zoo'n bedrag als rentelooze voor schotten voor hetzelfde doel. Het Water- isnood-comité had in totaal f 4.500.000 ontvangen en als dat geheel was besteed, zouden er nog fondsen ontbreken voor den herbouw van ongeveer 250 totaal ver woeste woningen. Daarvoor is de regeerings- steun bedoeld. Een wetsontwerp, dat waarschynlyk althans zeker wat de strekking betreft de onverdeelde sypathie zal hebben, is de aanvulling van Wetboek van strafrecht met een bepaling ter bestryding van de z.g. flesschentrekkeiy. De bestaande bepalingen in zake oplichting dekten niet volkomen de fïssschentrekking, zoodat optreden tegen deze parasieten op den middenstand (zooals de minister van Justitie hen karakteriseert) veelal moeilijk was. Het voorgestelde nieuwe artikel luidt»H>j, die een beroep of een gewoonte maakt van het koopen van eenig goed, met het oogmerk om zich of een ander de beschikking over dat goed zonder betaling te verzekeren, wordt ge- strafd met een gevangenisstraf van ten hoogste drie jarenDit artikel moet vooral de harten der vrouwelijke kamer leden veroveren. Want er wordt alleen in gerept van een »Hij«-fle88chentrekker.« »Zij«-fieschentrekkers zijn er dus blykbaar niet. Dit complimentje zal zijn uitwerking niet missen. Ten slotte het wetsontwerp betreffende steunuitkeering aan de z.g. mobilisatie- slachtoffers, waaromtrent geenerlei een stemmigheid in de Tweede Kamer heerschte, hlykens het V. V. Velen waren teleur gesteld, door de beperkingen en de te lage bedragen der jaarlyksche uitkeering in eens, vooral in verband met het betoog der re geering naar aanleiding der motieter Laan (die de wenschelijkheid uitsprak van een wettelijke regeling tot voortdurende uitkeering van een redelyk bedrag aan de genoemde slachtoffers) dat met de denk beelden dier motie rekening zou worden gehouden. Daarentegen vonden vele andere leden het standpunt onjuist, dat er een recht zou bestaan op uitkeering. En de bedragen konden niet hooger zyn, omdat men anders in stryd zou komen of liever een onjuiste verhouding zou krijgen met de pensioenen volgens de pensioen wet van 4902. Een hapje voor de Tweede Kamer dus, waar ze meteen wat aan te kluiven zal krijgen. POLITICUS. AUTOBUS EN SPOORWEGEN Nu het autobusbedrijf van de Nederl. Spoorwegen, hetwelk georganiseerd is in den vorm van een door de Nederl. Spoor wegen gefinancierde naamlooze vennoot schap, de A.T.O., begonnen is met hjet indienen van aanvragen voor het exploi- teeren van autobuslijnen bij dje provin ciale besturen, heeft hét bestuur van den Nederl. Bond van Autobus-Ondernemers nog eens uiteengezet, waarom het volgens zijn meening tegenover de particuliere on dernemingen onbillijk en niet in liet belang van het publiek zou zijn, als deze aanvra gen werden ingewilligd. In den tijd van vijf of zes jaren is het particuliere autobusbedrijf, zoo Zeide het bestuur, ontwikkeld van een klein be drijf, hetwelk uitmuntend in de behoef ten van het publiek voorziet. Tolen eerst zijn de Nederl. Spoorwegen hun pogin gen begonnen om dat bedrijf voor zich gemonopoliseerd te krijgen. o RADEN VAN ARBEID. Door den Raad van Arbeid te Haar lem werd over 1926 een bedrag van f 104,326,685 bij navordering ontvangen, wegens te weinig geplakte zegels inge volge de invaliditeitswet. Wanneer men aanneemt, dat gemiddeld zegels van 50 ets. moesten zijn gieplakt, komt men tot de conclusie, dat meier dan 200,000 zegels niet geplakt werden. Dit betreft slechts één enkelen Raad van Arbeid. Dit. enkele cijfer doet reeds gevoelen, welk een enorm bedrag aan administratie kosten jaar in jaar uit door dit verzuim wordt gevorderd. O WEGEN, WATERLEIDINGEN EN VEREN. Aan het verslag der Commissie van Rapporteurs omtrent het onderzoek door de zes Afdeelingen van de stukken, betref fende de wegen, waterleidingen en veren, ontleencn wij liet navolgende: Betreffende de tariefregeling voor het veer over de Merw.ede tusschen Wer kendam en Hardinxveld werd in eene der Afdeelingen door een der leden de op merking gemaakt, dat voor in dienst rei zende militairen de hielf^ van het veer geld wordt berekend, hetgeen derhalve den Staat ten goede komt. In eene andere afdeeling werd het be zwaar geopperd, dat werklieden, die per rijwiel zich naar hun werk begeven, be halve hun weekabonnement van f 0,60, bo vendien belast zullen worden met eene heffing van 5 of 10 cent voor hun rij wiel. Men achtte het wenschelijk, dat het rijwiel van een houder van een week abonnement werd vrijgesteld. In nog een andere afdeeling werd opge merkt, dat de overzetdienst op Zondag slechts driemaal wordt uitgevoerd, het geen in liet belang van het algemeen ver keer te weinig wordt gjeacht. Behoudens deze opmerkingen werd het ontwerp-besluit, te nemen in vereeniging rnet de Staten van Zuid-Holland, in alle Afdeelingen goedgekeurd. In meerdere Afdeelingen vond men het voorgedragen tarief voor het veerrecht tusschen Qorinchem en De Werken en Sleeuwijk te hoog, achtte men de wiiist uit de exploitatie voor de gemeente Go- rinchem exhorbitant hoog. Dat in alle afdeelingen het ontwerp besluit werd aangenomen, vond dan ook zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het voorgesteld tarief slechts van kracht zal zijn tot 1 Januari 1928. —o BEROOVINO. Indertijd werden mededeelingen gedaan, dat een Nederlander in Zwitserland bet slachtoffer was geworden van een bru tale berooving. Onder mooie voorwendsels wisten ee- nige personen onzen landgenoot te bewe gen geld uit Nederland te laten komen voor een maatschappij, die te Ween|en zou worden opgericht. Toen hij het geld bij zich had, hebben ze hem bedwelmd (en ze zijn toen spoorloos verdwenen met medeneming van f 180,000. De Amsterdamsche recherche heeft, voor zoover het ons land betreft het onderzoek in deze zaak. Naar men verneemt, is te Haarlem een biljet van f 1000 bij een bankinstelling ontvangen, dat afkomstig was van deze berooving. Daarvan is bij de politie aangifte ge daan. Bij informatie bij de Amsterdamsche recherche bleek, dat ook in ejenigie andere Nederlandsche steden bankbiljetten zijn uit gegeven, die afkomstig waren van deZe f 180,000. Tot heden heeft het door de Amsterdamsche recherche ingestelde on derzoek nog geen nader licht in deze zaak kunnen brengen. —o— v j DE KOLEN PRODUCTIE IN '26. Nederland kan zichzelf redden. Volgens een door de Limb. K. ontvangen opgave bedroeg de totale netto-opbrengst der Limburgsche mijnen over het afge- loopen jaar 8,850,041, of 1,733,781 ton meer dan in 1925. Per ondergrondschen arbeider werd in 1925 geproduceerd'bijna 315 ton en in 1926 iets meer dan 366 ton. Het volgende staatje geeft een beeld van de toeneming der jaarproductie. 1913 1,873,079 ton 1914 1,928,540 ton 1915 2,202; 149 ton 1921 3,921,125 ton 1922 3,570,260 ton 1923 5,282,032 ton 1924 6,179,006 ton 1925 7,116,250 ton 1926 8,850,041 ton Tengevolge van de algemeene malaise is het kolenverbruik in ons land afgeno men en daar in 1913 dit verbruik onge veer tien millioen ton bedroeg, mag m,et vrij groote zekerheid worden aangenomen, dat Nederland op het oogenblik zich zelf kan redden, wat de kolenvoorziening be treft. Evenals de productie ste(eg ook het aantal arbeiders. In 1913 waren er boven- en onder gronds 9715 arbeiders in de mijnen werk zaam. Den lsten Jan. 1927 bedroeg het aantal arbeiders der gezamelijke Limburgsche mij nen ondergronds 24179, bovengronds 8870 en in totaal 33049. o HET SPELL1NQSVRAAQSTUK Naar de Tel. van welingelichte zijde verneemt, is vermoedelijk rpeds binnen kort de beslissing te wachten inzake het spellingsvraagstuk. Het is, naar men weet, sedert langen tijd de bedoeling een einde te maken aan den huidigen chaos op het gebied der spelling en tot dit doel een nieuwe spel ling in het leven te roeden en toe te laten. Deze nieuwe regeling.zou dan zijn een compromis tusschen de verschillende stroo mingen nopens het vraagstuk. De officieele spelling De Vries en Te Winkel blijft gehandhaafd, zoodat men dus geheel vrij blijft om hetzij deze of de te wachten nieuwe spelling tc bezigen. rectie van den landbouw er de aandacht op, dat bij het Ned.-Duitsch handelsver drag het invoerrecht op aardappelen na den 15en Febr. is vastgesteld op 1 Mark per 100 K.G. (f 60 per wagon van 10 duizend K.G.) mits de aardappelen ver gezeld gaan van een officieele verkla ring, inhoudende dat zij in Nederland, gegroeid en vóór 1 December van het vorig jaar gerooid zijn. Met de aangifte van deze verklaringen zijn belast het hoofd van den Plaritjen- ziektenkundigen Dienst te Wageningen, alsmede de Rijkslandbouwconsulenten in de onderscheidene provinciën. o DE MOORD TE ROTTERDAM. Onder enorme belangstelling van de zij de van het publiek werd voor de Rotter- damsche rechtbank behandeld de zaak te gen den 38-jarigen caféhouder F. de Ruij- ter, verdacht den 23-jarigen havenarbeider K. Reijngoud in de Achterstraat, waar hij woonde, door revolverschoten te hebben gedood. Er waren achttien getuigen gedagvaard. De hoofdgetuige W. v. S., die den moord had zien geschieden, verklaarde te hebben gezien, dat verdachte naar zijn broekzak greep en meendje ook, dat Reijn goud den caféhouder wilde steken. Enkele politieagenten legden omtrent den verslagene ongunstige en omtrent den ver dachte gunstige verklaringen af. Verdachte zelf verklaarde eenige malen met nadruk niet de bedoeling te hebben gehad, zijn tegenstander te dooden, doch dat deze hem zoo gesard had:, dat hij* niet meer wist, wat hij deed. Het O. M. mr. E. H. Schutter, achtte verzachtende omstandigheden aanwezig en legde daarom de minimumstraf op. Hij eischte tenslotte vijf jaren gevange nisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak, subs, uiterste clementie. o DE INBRAAK TE ROTTERDAM. Het onderzoek in de zaak betreffende o.a. den aangehouden agent van politie Br. te Rotterdam die inmiddels ont slagen is en den al eerder ontslagen agent W., die gelijk bekend ijs, in de wo ning van eerstgenoemde aan het Reiger pad te Rotterdam zijn gearresteerd, toen zij bezig waren een groote partij gouden en zilveren sieraden te verhandelen, welke alle van misdrijf afkomstig bleken te zijn, wordt nog steeds voortgezet. Br., die even als de andere verdachten, in het huis van bewaring is omgesloten, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Verreweg het grootste deel van de in beslag genomen siieradfen is door de wettige eigenaars herk'end. Zijl blijken afkomstig te zijn van drie inbra ken, welke te Hillegersberg zijn gepleegd. Van een te Bloemendaal en van een te Vlaardingen. Van de nog niet herkende voorwerpen zullen foto's in het Algemeen Politieblad worden gepubliceerd. Een jager, in het bezit eener jachtacte, schiet op den openbaren weg staande een haas, die door dryvers uit een griend wordt gejaagd, op dien weg, Is hy daarvoor strafbaar G. J. R. ARROND. RECHTBANK TIEL. Uitspraak 19 Jan. J. v. L. te Zuilichem, mish., f15 of 10 d.K. H. te Zuilichem. mish. van een dier, f30 of 15 d.A. D. H. de G. te Gameren, idem, f 20 ot 10 d. L. H. te idem, idem, idemC. H. te idem, idem, idem D. v. H. te Zuilichem, beleediging van een ambtenaar, fl5 of 5 d.C. v. d. M. te Brakel, eenvoudige beleediging, f 15 of 10 d. POL1TIE-RECHTBANK 's-BOSCH. Het mes. D. B., werkman te Woudrichem, had J. A. de Joode een sny wonde op het hoofd toegebracht. De mishandelde was gevallen en koos zyn heil verder in de vlucht. Verdachte, nog niet gekalmeerd, riep Waar is ie, dat ik hem kapot steek. Een onbenullige oorzaak had aanleiding gegeven tot de messentrekkerij van ver dachte, die als vechtlustig bekend staat. Da eisch luidde 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak f 30 boete subs. 3 weken hechtenisstraf. R. de R., Almkerk, mishandeling, f20 boete subs. 14 dagen hechtenis. P. A, H., Werkendam, mishandeling, f25 boete subs. 44 dagen hechtenis, M. v. B., Haarsteeg, overtr. hondenbe lasting, f 5 subs. 5 digen hechtenis. UITSPRAKEN GERECHTSHOF. A. C. S., sigarenmaker te Waspik, diefstal 5 maanden gevangenisstraf. UITSPRAKEN RECHTBANK. A. M. v. d. B. te Waalwyk, overtr. Jachtwet, hooger beroep van een vonnis Kantongerecht Heusden, vonnis vernietigd, vrijgesproken. J. B. V. te Waalwyk, overtr. Jachtwet, alsvoor vrijgesproken. INVOER VAN AARDAPPELEN IN DUITSCHLAND. In de kringen van den aardappelhan- del schijnt de meening te heerschten, dat met ingang van 15 Febr. a.s. het invoer recht op aardappelen in Duitschland aan zienlijk zal worden verhoogd; sommige berichten noemen zelfs een bedrag van f 1,35 per wagon. Naar aanleiding daarvan vestigt de dt- Koortswerend en genezend zyn Wettig beschermd tegen vervalsching) Bij Apoth, eq/Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct, PROTESTANTISME IN DE MIJN STREEK. Naar we van bevoegde zijde vernemen, neemt het aantal protestanten in de mijn streek geleidelijk toe. Vooral d|en laatsten tijd is de toename meer dan normaal. Het aantal Protestanten wordt op dit oogen blik reeds geschat op 16 a 17000. Vooral in de omgeving van de Staats mijn Maurits onder de gemeente Geleen, gelegen, vermeerdert de Protestantsche be volking wel het meest. Te Lut'teradje b.v. bestaat al behoefte aan het bouwen van een tweede nieuwe Protestantsche kerk, van een andere Protestantsche richting dan de reeds bestaande. Er zal dus ook een tweede predikant beroepen worden. Ten bewijze, hoe sterk de Protestant sche gemeenten zich Uitbreiden, moge als voorbeeld dienen, dat in Kerkradc reeds over de 1600 Protestanten wonen, dot daar voor een paar jaren een prachtige nieuwe Protestantsche kerk le eerste) is gebouwd, terwijl een tiental jaren g<ele-' den nog geen dozijn Protestanten in de ze gemeente woonden. Het Protestantisme wordt op den duur een factor van beteekenis in die mijnstreek. Door royne 'werkgevers, is voor ruim f 42.aan rentezegels geplaktheb ik nu recht op uitkeering, wanneer ik den 65-jarigen leeftijd bereikt heb R. A. De verzekerde, die invalide is, heeft, wanneer hij 150 premiën in rekening kan doen brengen recht op invaliditeitsrente A. indien er geen vooruitzicht bestaat op zoodanige toeneming zyner arbeidskracht dat hy ophoudt invalide te zyn (blyvende invaliditeit) B. indien de invaliditeit onafgebroken een half jaar heeft gedunrd (tijdelyke invaliditeit). Het bedrag van bedoelde rente kan alleen door den Raad van Arbeid worden bepaald na inzending der rentekaarten. HEUSDEN. Geboren: Johanna F., d. v. M. Ouwens eo van M. J. J. van de Braak Geertruda J., d. v. G. Piron en van A. L. van Diem Adrianes C., z. van C. L Meijer en van M. C. Bartels. Ondertrouwd: Karei Lodowijk Hens, 42 j,, met Lamberta Hendrika van Diem, 30 j. Getrouwd: S. Mulder, 27 j,, met M. P. L. Brehm, 23 j. C. Verhoeven, 20 j., met L. A. van Dal, 22 j. WAALWIJK. Bracht de vermakelijk heidsbelasting in het jaar 1925 f 6137.43J op, in het afgeioopen jaar bedroeg dit f 5803.87|. Op het gehouden examen te 's Hage slaagde met gunstig gevolg Mej. Nelly v. d. Water v)or coupeuse. Woensdag 9 Febr. zal de vereen, het Wit Gele Kruis de jaarvergadering houden. Twee vacatures zullen dan aart* gevuld moeten worden, n.l. voor den heer C. Witlox en den heer J, de Graaff, resp, Voorzitter en Secretaris. Mej. Clara Bierlaagh behaalde het diploma Engejsche handelscorrespondentie Mercurius. Zy genoot hare opleiding van Mej. L. van Iersel, alhier. Bezoek |jjj van ouds bekend J§ Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. JaD88traat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. 8L EE WIJK-'8 BOSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5