Eerste Blad GELEGENHEIDSKOOPJES. Ziet in etalage met grijzen. C. de Kemp S. D. LANKHUYZEN Co's BANK VOOR DE VERKOUDHEID LEHIIABLÊTTËÏ ^rDïndemT88 Drogisterij A. verschuur-Baert FEIJILLÏrrON. De Kus van Pharao in lqclqps /f waardQQring. dtz(k& Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4679 Vrijdag 4 Februari 1927. Alle Artikelen worden tegen inkoopsprijs OPGERUIMD. UND VAN Int. Telefoon no. 10. Poetrekening no. A1525. Het Missale van de kerk te Wijk (bij Heusden) en nog iets uit de geschiedenis van Wijk. Voor allen die sukkelen BIGGELAAR'S-TABAK T. BOONSTRA lluitenlaiidsch Overzicht. Wittebroodstraat W 52 HEÜSDEN. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fi.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. WEGENS VERTREE. GOUD, ZILVER en UURWERKEN. Engstraat HEUSDEN. Het is een mooi handschrift uit de 16e eeuw, op perkament, met eenen in houd voor de geschiedenis bijzonder be langrijk n.l. het Missale van de kerk te Wijk bij Heusden, dat thans berust in het archief van het Groot Seminarie te Warmond. Het is in folio foimaat ge schreven in gothiek schrift en versiert met gekleurde hoofdletters, het geheel is nog goed bewaard. Het bevat een heiligenkalender, ge zang text, een uitvoerig memoriale van de kerk en hare goederen, alsmede tal van bijzonderheden over de Heeren der voormalige ambachtsheerlijkheid Wijk. Volgens de overlevering behoorde het Missale van Wijk's kerk aanvankelijk aan de kerk van Almkerk, maar het is bij den St. Elisabeths vloed, welke ook dit dorp moet hebben geteisterd, van met verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zjjn Mijnhartdt's Laxeerta bietten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pyn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. door RICHARD GOYNE. 6) ::o HOOFDSTUK III. Koningin Herota had zich teruggetrok ken in haar eigen vertrekken en rustte thans met' atiemand bij zich, dan haar vertrouwde slavin Charmion. Zooals zij uitgestrekt lag op de met kleeden van kostbare purperen zijde ver sierde rustbank, in haar rijk gewaad, van witte, doorschijnende stof, was de vrouw van den Pharao werkelijk een bloem van schoonheid. Er waren er dan ook vielen in het Paleis die haar aanzagen met oogen vol bewondering; zelfs de vrouwen roem den haar schoonheid openhartig en toen Hiljah van haar gesproken .had als van de edelste van alle edele vrouwen in Egypte had hij niets meer gezegd, dan de zuivere waarheiid. En toch was er tot op zekere hoog te geen mieer geheimzinnige figuur aan het geheele hof, dan juist deze ko ningin Horeta, die door den Pharao be mind werd met een blinde vurige aanhan kelijkheid en wier schoonhefid door het geheele land bekend en vermaard was. Weinigen wisten dat zij in vroeger da gen met haar zuster als gevangjene ont voerd geweest was naar Numedië tijdens die kerk in eene kist of kast te Wijk komen aandrijven. Sporen van vocht, die er zich nog in vertooneu, zouden een gevolg zijn van het water, waardoor het bevochtigd werd. In het Missale staat het wegdrijven van hetzelve aldus beschreven: Doe men screef XIIIIcXX en een Viel Suyt Hollant van den water in [groten ween. Dit missale is comen van a'Alm tot [Wijc, Bi der goede luiden raet en de Willems [van Wijc. Die van den Alm en haddens niet [laten gaen, En had dat inbreken van den dijck [gedaen. Het Missale van de kerk van Wijk bevat veel over het dorp van dien naam en over hen, die daarover oudtijds Heeren waren. Een paar aanteekeningen uit het Missale willen we hier laten volgen In de alleroudste tijden waren de in gezetenen van Aalst in den Bommeler- waard verplicht te Wijk ter kerk te gaan. Dit heeft plaats gehad tot het jaar 1125, toen Andreas, bisschop van Utrecht bij breve aan de inwoners van Aalst vergunde hun godsdienstplichten in eigen kapel te vervullen. De bisschop besloot hiertoe om de moeilijkheden, die de weg van Aalst naar Wijk, aan de kerkgangers bood. Op 13 Augustus 1434 schonk de ridder Willem Janszoon van Wijck, aan de kerk van Wijk eene grondrente van een kroon 'sjaars tot een jaargetijde in die kerk voor de rust van de zielen zijner ouders. Deze ridder is een voornaam lid van het geslacht van Wijck, dat oorspronkelijk Kuyst heette, maar later den naam van Wijck heeft aangenomen. Onder „jaargetijden" hebben we te ver staan gedachtenisvieringen, die jaarlijks moesten gehouden worden en waarvoor zekere erfrenten waren bestemd. Deze erfrenten rustten op boerenhofsteden of op land. In het Missale vinden we ook het volgend rijmpje „O, Wijk gij hebt klagen, Maar ten anderen soo wordt gij wel [geregeert. Maar Veen mag wel doen sijn klagten, Want de Regeerders en Kerkenraat Mogen wel voor haar hart kloppen En seggen: o Heer doen wij niet wel Wil onse sonden versagten" We willen het Missale verder laten een opstand onder de bevolking; dat haar zuster toen was ge fed door een nobelen Egyptenaar, dien zij lief kreeg en huwde en dat uit dit huwelijk een kind geboren was. Niemand anders dan Herota wist, dat haar zuster en haar man samen war|en gedood bij een woiestijnrit en dat zij, Herota, ontvlucht was met het kind. Na ontzettenden strijd en ontbering was zij eindelijk in Egypte teruggekeerd, waar haar verblindende schoonheid haar wel dra aan het hof van Pharao bracht, Spoedig was zij de echtgenoote des ko- nings en regeerde met hem als koningin over het groote Oostersche rijk. Maar over het kind van haar zuster, hetwelk zij gezworen had, te zullen be schermen, had Herota nooit een woord gesproken. Bevreesd voor zijn leven, had zij den kleinen jongen toevertrouwd aan de zorgen van een goedhartigen slaaf. Hij was een beeldschoone jongen, genaamd Toet-Toet. Het bloed van den adel vloei de door zijne aderen en Herota had zorg vuldig het geheim van zijn geboorte in haar hart bewaard. Vandaag echter, had zij een ander deelgenoot gemaakt van dit geheim.... Rah Neb. Herota had den donkeren kwaadaardi- gen Pharao nooit ernstig lief gehad en bovendien was zij een verstokt aanhang ster van god Amon, zoodat, toen Pharao den god van Egypte had miskend om1 de almacht van god Aton tie predikjen, Herota in stilte gezworfen had, trouw te blijven aan Amon. Er zal een andere koning komen, ge boren uit armoede, had de oude Rah Neb gezegd en vandaag in de geheime kamer, onder den tempièl van Ka mak, hadden rusten en nog 't een en ander vermelden, dat Theod. Groen, die in het midden der 17e eeuw Herv. Predikant te Maas tricht was, ons zegt in zijne „Beschrijving der Stad en Lande van Heusden" aan gaande Wijk. „Wijk is een ambagtsheerlijkheid, gelegen op den benedendijk aan den Maaskant. Daar is geen dorp in 't gansche Land van Heusden, dat zulke schoone en groote uiterwaarden heeft als Wijk. Onder anderen is er een, die den inwoonders door den Hertog van Bourgognen geschonken is, dogjaarlijkx door de sterke drift van den stroom zo veel afneemt, dat nu naulijx de helft daarvan overig isdezen uiterwaard is anno 1442 van Dirk van den Merwede weder opgedragen aan die van Heusden, welke ze weder tot een cijns aange nomen hebben als blijkt uit de hand vest des gemelten jaars. de hoogepriesters en zijn volgelingen de openbaring afgewacht, welke door konin gin Herota was gebracht. Een nieuwe koning. Was dit kind, dat zij zoo lief had, niet een zoon van oud- Egyptischen adel? Was'het niet zeer goed mogelijk dat hij was voorbestemd om be schermd te worden tot hij sterk genoeg zou zijn om den troon van Akhnaton om ver te werplen cn daarna, als regeerend vorst over Egypte, de verdrukte aanbid ding van god Amon weder in eere te herstellen? Een uur geleden had zij het paleis verlaten, terwijl zij voorzichtig den klei nen Toet-Toet mét zich had medege voerd, alsmede den papyrus, waarop het geheim van zijn geboorte en afkomst was neergeschreven. Zij had hem aan Rah Neb toevertrouwd en zij wist dat zijn tqekomst zou verzekerd zijn door de bescherming van den hoogepriester. Er zal een andere koning komen.1.. In de schaduw van haar kamer glim lachte zij bij de gedachte aan dezen jon gen, dien zij als een mojeder liefhad en in haar verbeelding zag zij hem reeds op den troon van Egypte met den ko ninklijken mantel afhangend van zijn schou ders en in zijn hand den scepter, welke alleen een monarch mocht dragen. De bekoorlijke Charmion, die thans ook door Herota in groot vertrouwen was ge nomen en door de koningin als de eenige betrouwbare slavin werd beschouwd, zat rustig aan de voeten der vorstin en glim lachte, terwijl zij haar meesteres bij' de de hand vatte. Gij zijt aan het droomen, oh groote schoonheid. Gij denkt aan.... Herota fronste het voorhoofd en pakte telef. No. is RaamsdoiiksYeer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. EBT* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie De toestand in China blijft nog steeds de aandacht trekken en het is vooral de wijze waarop Engeland daar positie kiest, vraagt een groot deel der belang stelling. In het laatst van December heeft Enge land de Chineezien een memorandum ge zonden waarin allerlei consessies werden gedaan. Door de omstandigheid dat de Kantonneezen zich van een groot deel der macht in China hadden meester gemaakt, was Engeland wel gedwongen consessie's te doen. Voor Engeland was het een noodzaak aan de verlangens van China tegemoet te komen. Verschillende onderhandelingen hebben plaats gehad tusschen Tsjen, de Kanton- neeschen minister van buitenlandsche za ken en O'Malley, den Engelschen zaak gelastigde. Voorts heeft Engeland den Chi neezen - Peking zoowel als Kanton nieuwe voorstellen gedaan, die denzelfden geest ademjden als het memorandum van Dec. 1926. Bovendien heeft Engelands mi nister van buitenlandsche zaken, Cham berlain dezer dagen een rede gehouden, waarin hij eveneens liet uitkomen, dat En geland heelemaal geen agressieve politiek tegenover China voerde cn niets liever wilde dan in vriendschap en vrede met een welvarend, krachtig, vrij en vereenigd Chi na te leven. Tevens gaf Chamberlain te kennen, dat Engeland er voor te vinden was speciale rechten te laten varen, mits zijn landgenooten in China slechts ver zekerd konden zijn van de gewone rech ten, die eiken buitenlander in den vreemde den arm der slavin. Stil, mijn kind, zelfs de muren hebben ooren in dit paleis. Wij moetjen niet spre ken.... wij moeten zelfs niet aan den jon gen denken. Latien onze lippen niet verraden, wat onze gedachten verborgen houden. Luister, er komt iemand nader. Ga eens kijken, wie dat kan zijn. Charmion stond op en begaf zich naar de deur. Iemand had buiten behoedzaam op de deur geklopt en het meisje nep vragend wie er was. Ik ben het, klonk de diepe stem van Hiljah terug en Charmion keerde zich tot de koningin met bleeke wangen. Vrouwe, het is de minister, Hiljah. De koningin had het reeds gehoord, en maakte zich al gereed om den willigen, kruiperigen Nubtër te ontvangen, die zoo hoog bij den Pharao in aanzien was en dien zij reeds om deze reden moest res pecteeren. Zij wendde het hoofd naar haar bediende. Het is goed Charmion, open de deur. Ik ben klaar. Het meisje deed ,wat haar verzocht werd en de zware welgemeende figuur van Hiljah trad binnen. Zijn gelaatstrek ken hadden iets in zich, dat deed denken aan een loerenden spion, maar Hiljah zelf beschouwde het, alsof hij vriendelijk glimlachte. Ah .begon hij met zijn diepe over tuigende stem, terwijl hij langzaam op de koningin toetrad, gij zijt hier in deze omgeving als een parel in goud, oh schoo ne juweel van Egypte. Vandaag verblindt uw verrukkelijke schoonheid mij meer dan ooit. Het is goed van u, om te rusten, Herota, want een schoonheid als de uwe vereischt verzorging en aandacht. toekomen. Engeland heeft echter niet alleen voor stellen gedaan aan de Chineezen en met hen onderhandeld, doch tevens militaire maatregelen genomen. Evenals andere lan den heeft het naar de Chineesche wateren oorlogsschepen gedirigeerd en troepenver sterkingen naar China gezonden. Engeland heeft dit bij voortduring voorgesteld als een .defensieve maatregel: de troepen en de oorlogsschepen zouden alleen dienen om lijf en goed der Brjtsche onderdanen te beschermen, met name ook te Sjanghai voor het geval de Kantonneezen ook daal de baas mochten worden. In Engelsche liberale en arbeiderskringen moge men al de bereidheid der regeering-Baldwin toejuichen om door vriendschappelijke on derhandelingen tot een vergelijk te komen met de Chineezen, de militaire maatrege len daarentegen kunnen niet gelijkelijk de goedkeuring wegdragen der oppositiepar tijen. In deze kringen koestert men vrees, dat het zenden van martieme strijdkrach ten en soldaten door de Chineezen als iiI miiiiSLmmw1n grootedooa F0RMAM1NT WYBERTABLETTEN POTTER'S »LINA« MENTHOL PELLETS. Herota poogde te glimlachen en boog langzaam, doch met gratie het hoofd. Het is ^mijn gewoonte, mij vooir een oogenblik rust, terug te trékken op dit uur van den dag, en daaromi is het noodig, dat men mij zooveel mogelijk met rust laat. Wat verlangt gij van mij? Hiljah, aarzelde te spreken, als was hij verschrikt, maar niettemin gaf hij geen enkel teeken van beleedigd te zijn door de woorden der vorstin. Hij wuifde met zijn hand gebiedend naar Charmion. Gaat heen meisje, ik wil uw meesteres alleen spreken. Maar Herota stond op met een glans van toorn in haar oogen. Hoorde ik u een bevel uitspreken tot mijn bediende, minister? Ik zal het op prijs stellen, indien u- voor de toekomst wilt onthouden, dat zulks alleen door mij kan worden gedaan. Intusschen geschiede uw wil, gaat heen, Charmion, laat ons even alleen, ik zal je straks weer laten roepen. Met een lichte buiging verdween het meisje door de groote zware gordijnen, welke een aer balcons voor het oog ver borgen en toen het geluid harer voetstap pen langzaam verstierf, naderde Hiljah nog dichter tot de koningin met een ge vaarlijke schittering in zijn oogen. Gij zijt vriendelijk, geliefde vorstin van Egypte. Wilt gij niet weder plaats nemen? Herota keerde zich om en strekte *ich weder u;it op de rustbank, maar haar blik ving dien van den minister op en zij trachtte een houding van onverschillig heid aan te nemen. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD vnr het Land m Heusden en AltonJeLaiistraat en de BoneUrwaard AB (Wordt vervolgd.) i. yi,: fly.Vi r .1 'vV

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1