Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10,1678 ONS KINDERHOEKJE De Zoeker. Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Najaarszitting der Staten van Noordbrabant BEHOORENDE BIJ HET Bevrijd Uw lichaam van urinezuur I Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnse len te verwaarloozen, zooals rugpijn, urine- stoornissen, blaaskwalen, rheumatische pij nen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duize ligheid en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de ver giften uit uw bloed filtreeren. Het is onverantwoordelijk om de kans te loopen dat zich blaasontsteking, chronische rheu- matiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chroni sche nierziekten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel. In ge heel Nederland is zijn succes bekend. Dui- zende dankbare mannen en vrouwen zeg gen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij knunen ook u gezond ma ken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij* apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 31 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels \an verleden week zijn: 1. Barbier. 2. Slang (of aal of paling) 3. Koevoet. 4. Pier, slanjf, aal. De nieuwe raadsels zijn: 1. Als je met mij u/tgjaat, sla je me altijd met een stok. En dat do,et je nog plezier op den koop toe. Ik vind het niet eens naar. Want ik geef geen kik en ik spring en huppel met je miee. Steeds 'loop je achter mij aan. Hoe hleef ik 2. Mijn geheel is een voorwerp, dat op school en kantoor gebruikt wordt. Het staat op de bovenste riegel van onder staande figuur. Als je de andiere regels ook invult, dan komt het gevraagde woord ook te voorschijn. Namelijk, als je dje eerste letter van ieder woord neemt en van boven naar beneden leest. XXXXXXX Het gevraagde woord Xooooo Een schelpdier X o o o o Iets dat te voorschijn komt, ais je huilt X o o o Iets dat gezongen wordt X o o Een familielid Xo Een groot dier Y Een medeklinker 3„ Welke dieren hebben zich in de volgende zin verborgen: Ko en Piet rie pen Rika toe, dat het eten gereed was.: OOM KAREL. DE LOTGEVALLEN VAN BARENDJE KWIK AAN HET HOF VAN KO- NING SUIKERBUIK. IV. Toen Barendje den volgenden dag wak ker werd stonden er tw;ee heele deftige kamerdienaars van den koning aan zijn bed. Zij maakten een diepe buigiing en ae oudste van de twee zei: Goeden morgen koning Barendje, wat wenscht u voor ontbijt: Roomtaart, Mokkataart, of Aman deltjestaart? Alle drie, riep Barendje. De dienaars bogen en gingen heen. Barendje sprong uit bed. Op den stoel, waarover hij gis teravond zijn blous en zijn broekje had gehangen, lag nu eien kostbaar pak, hee- lemaal van goud- en zilverdraad gewe ven. Dan lag er nog een hermelijnen man tel en.... een gouden kroon. Nadat hij zich gewasschen had, trok hij zijn konings- pak aan, zette den kroon op zijn hoofd en liep naar de zaal waar de koning woon de. Daar stonden de drie taarten, die hij besteld had, al voor hem klaar. Nu, ik behoef je zieker niefrte vertellen, dat er een half uurtje later nog alleen maar wat kruimeltjes over waren. Toen werd er aan de deur geklopt. Dadelijk daarna kwam de dikke generaal binnen. Koning Barendje zeide hij, u is vandaag koning,, dus nu moet U ook regéeren. Wat wil U dus vandaag doen? Barendje dacht even na en 'zei toenGeneraal, loop zoo hard je kan naar het weeshuis en breng alle weesjongens en weesmeisjes hier bij me. Ook ga je naar het huis van vrouw Snip., Barendje fluisterde toen de Generaal nog iets in zijn oor. De generaal kon zijn ooren niet gelooven. Hij aarzelde, treuzel de met heen te gaan en stamelde: Koning Barendje, dat kan ik niet... dat durf ik niet.... Maak dat je wegkomt, generaal, riep Barendje, of ik zal je met je eigen sabel een prik geven. Toen rende de dikke ge neraal heen. Laat nu de kok hier komen, beval Barendje aan een van zijn dienaars. Even later kwam de kok de zaal binnen, met zijn hooge witte muts op ,en zijn soep lepel in zijn hand. Kok, riep Barendje, stook het vuur van je oven go,ed op en ga dan aan het bakken, want ik krijg vi site. Ik moet hebben: Honderd groote taarten, met vruchten ,er op en room en suikeren erwtjes en amandeltjes. En 100 glazen frambozenlimonade. En hond(erd groote zakken met bruidsuikjers. Best, koning Barendje, zei de kok, wan neer wil u dat het klaar is. Ovier een half uur, commandeerde Barendje. En geen ♦SS* BOB EN MOF IN DROOMLAND. IX. »0, laten wy ois haasten,fluisterde Mop, ^misschien is het een slechte droom, die daar aankomst. »Ik probeer het al,® hygde Bob»maar het schynt, dat wy vree- selyk langzaam vooruit komen.« De kinderen liepen zoo hard zy konden, maar zy kwamen byna niet vooruit en de vreemde voetstappen haalden hen spoedig in. Plot seling, by een kromming van den weg, kwam een heel raar, klein mannetje op hen toe. Zyn grappige, ronde gezicht was gerimpeld, zgn jas had hg ten binnenste buiten aan, zyn schoenen hingen aan de veters om zyn hals en zyn voeten waren in een paar rood en zwart gestreepte sokken gestoken. Grommend en mopperend naderde hy de kinderen. »Zoo, zyn jullie daar,® riep hy uit. Jullie hebt my er aardig van laten lusten I Waar is Annemarie (Wordt vervolgd). minuut later. Groote Griet, riep de kok, angstig uit en rende naar de keuken terug. Barendje liet w^er een dienaar komen, en beval hemLaat all.e hooge generaals en edelen en baronnen van het hof hier komen en zeg, dat koning Barendje ze wil spreken. Een oogenblik later gingen de groote deuren van de zaal of\en en daar kwamen al de rijke en deftige heeren van het hof binnen, in 'hun schitterend^ pakken van zijde en goud en zilver, de generaals met hun kraag vol met glinsterend^ sterren en groote veer,en pluimen op hun steek. Hun sabels kletterden, toen ze voor den troon van Barendje kwamen staan en een diepe buiging maakten. De hoogste generaal, die net sprak, of hij een heete aardappel in zijn keel had vroeg: Wat beveelt Ko ning Barendje ons? Dat zal je wel zien, zei Barendje. Hij fluisterde een dienaar wat in het oor. Deze liep hard weg en kwam1 even later terug met een heele stapel witte boezelaars. Hier, riep koning Barendje, jelui moeten allemaal een witte boezelaar aandoen, want ik wil, dat jelui zoo meteen bedient Ik krijg visite van de jongens en de meis jes van het weeshuis. Wat, riep de deftigste generaal uit, ik een boezelaar aandoen? Ja, zei Barendje, en vlug wat, anders neem( ik je je sabel af. (Wordt vervolgd.) Manteltjes voor kleine Meisjes. Alhoewel wij nu langzamerhand door den winter heen gaan geraken als Fe bruari komt, gaat het er al zao'n' beetje op lijken toch hebben wij nog eenige koude dagen in het vooruitzicht en nieuwe manteltjes, die in dezen tijd van het jaar, gekocht worden, moeten nog steeds wor den gekozen zóó, dat aan die koude dagen, op behoorlijke wijze weerstand kan wor den gehoden. Een warm manteltje komt altijd te pas, zelfs in den zomfer kunnen er dagen zijn, dat wij er behoefte aan hebben en dunne manteltjes hebben voor al op reis weinig nut. Kindermanteltjes zijn vrijwel hetzelfde als de onze en er zijn veel van de kleine trekjes in, die de modellen der volwasse nen zoo aantrekkelijk hebben gemaakt. Heel dikwijls zijn zij van een cape voor zien en sommige hebben de taillelijn, even als ..groote" mantels. De hoog aan den hals sluitende scarf-kraag ziet m,en ook op vele der manteltjes, welke dezen win ter verschenen zijn. Dit model, bijvoorbeeld, is afgebeeld onder no. 1258. Dit manteltje wordt ge maakt van biscuit-kleurig laken en de voor naamste reden, waarom het zoo aantrek kelijk is, ligt in den grooten (eenvoud. Het hangt recht af van schouder tot zoom en wordt aan de voorzijde gesloten door mid del van twee knoopen, één in het midden en één boven aan den hoogen kraag met het lange scharfeinde eraan. Dit manteltje kan gedragen worden door meisjes van 4 tot 10 jaar. Knippatronen zijn verkrijg baar onder opgave van no. 1258 en met vermelding van den leeftijd. Kosten 55 cents. Het aardige geheel, afgebeeld onder no. 1257, omvat een manteltje, mutsje en hooge slobkousen, alle gemaakt van heel fijn velours in een zacht blauwe tint. Het manteltje is gesneden met een nauwslui tend lijfje, gez[e/ aan een kort, tamelijk wijd geplooid rokje. Het lijfje wordt bijna geheel bedekt door het breede schouder capeje, dat tot in de taille valt en afgezet is met grijs bont, evenals de manchetten en het leuke kleine mutsje. De slobkousen worden vastgemaakt door middel van knoopjes, die heel dicht bijeengeplaatst zijn. Een en ander kan dienen voor mos jes van 2 tot 6 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van no. 1257 en met vermelding van den leeftijd. Kosten 55 cents. Wat zoekt gij' zwerver, in den nacht Op eenzaam pad in stille wacht? Een ieder slaapt, maar gij waakt voort, O zeg mij wat uw rust zoo stoort. Zie hoe der sferen nachtgewaad, Van allerkostelijkst brokaat, Zijn flonker om u henenspat, En weerschijn schaduwt op uw pad. Of luister hoe door gindschen gaard, Een zacht geruizel henenvaart, Als ware't fluistren van Goas stem En zie hoe alles glanst van Hem Maar zuchtend zet g'uw schreden voort Ach, onvoldoende is het woord Der troostende Natuur, voor't hart Dat in zijn zonden zit verward. Hoe zou natuur ruste bten, Hoe zoudt gij hier de liefde zien Van Hem Die u als zöndaar kent 't Is niet voor u dat Hij dit zendt Is 't niet voor voor wien dan wel? Schudt af dat denkbeeld van de hel, En merk toch hoe een lichtend Kruis Den weg beschijnt naar 't Vaderhuis. Ik weet het wel't is veel te licht Gedacht van 't heilig Godsgericht, Zoo spreekt een stem in u, maar man Wat weet die stem in u daarvan, Góds stem komt tot u in Zijn Woord. Schrik voor géén stem die g'elders hoort, Weet, hoe verzekerd zij ook preekt, 't Is slechts een mensch die tot u spreekt, Laat lós den mensch 't is Gód Die richt, Zijn vrijspraak is er, opgericht Stond daar het Kruis, waaraan Hij leed, Die meer dan gij van zonden weet. Ga slechts tot Hèm, tot Hèm alleen, Al kunt gij niet, ga nochtans heen; „Grijp moed-'', zoo klonk weleer Zijn stem, Grijp moed daarom en gü tot Hem. Als zöndaar wordt ge rein verklaard, Wat kwelt ge u om op deze aard Volmaakt te zijn ge zijt het tóch, Volmaakt in Hèmwie vloekt u nog Al zou en aarde en lucht vergaan, Dit Woord zal eeuwig blijven staan; Al sloten vroom en onvroom sa&m^ Een bondgenootschap in Góds naam, Om *uit te roeien wie zóó stout Op den Gezalfde Gods vertrouwt, God kent hun dolen en hun waan, Raakt geen van deze kleinen aan. J. TIMMERMANS. Veen, 2 November 1926. Vergadering van Donderdag 7 Jannari 1927. Voorzitter: de Commissaris der Konin gin Mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst. Griffier: J. F. A. Wagenaar., De griffier leest de notulen der vorige vergadering. Deze worden ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat bij Kon besluit goedkeuring is verleend aan de Statenbesluiten tot oprichting van het Wa terschap het Noorderafwateringskanaal en tot wijziging van het Waterschap de Maaskant Aangenomen voor kennisgeving. De volgende adressen zijn ingekomen Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het Bestuur der afd. Noordbrabant van het Stamboek voor het Nederlandsche Trek paard, vertegenwoordigende ruim 2000 paardenhouders; Vernomen hebbende, dat door het Col lege van Ged. Staten bij Uwe vergadering een voorstel is ingediend, om de weggeld- yerordening in dien zin te wijzigen, dat in het vervolg van elk landbouwpaard, dat van den provincialen weg geb/uik maakt, op eerste aanmaning van den betrokken ambtenaar een bij dat dier behoorende kaart moet worden vertoond; Echter overtuigd zijnde, dat een der gelijke wijziging tot zeer groote moeilijk heden voor de betrokken paardtenhouders zal aanleiding geven, omdat bij voorbeeld in het najaar bij het bietenrijden, wanneer hei! soms dagen achtereen regent cn alles onder den modder zit, die kaarten telkens beslist onoogelijk en onleesbaar zullen zijn. Bovendien, waar verschillende knechten op één dag met onderscheidene paarden op weg zijn, er in de brandende drukte van het se/zoen niet aan gedacht zal en kan wórden om telkens die kaarten over te geven aan een ander; Evenzoo is dit het geval in de groote drukte van het oogstrijden, wanneer door verschillende rijders de resp. de volle- en ledige wagens aan elkaar onderweg wor den overgegeven; ook dan, wanner het hoofd vol zit van de gedachte om op te schieten en vóór den avond een groot ge deelte binnen tie hebben, zal de kaart meer malen onopzettelijk in het vergeetboek ra ken Redenen waarom w ijons tot Uwie verga dering wenden, met het beleefd, doch drin gend verzoek, het desbetreffend wijzigings voorstel, als zijnde van funesten aard voor de landbouwers, niet aan te nemen. 'tWelk doende enz. Het bestuur voornoemd, (get.) G. Sneep, Voorzitter. A. Bax Gz., Secretaris. Össendrecht, Zevenbergschen Hoek, 22 Jan. 1927. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het Dag. bestuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw; dat het kennis heeft genomen van het voorste/ van Heerien Ged. Staten der Pro vincie aan Uw College om de weggeldver ordening opnieuw vast te stellen en hierbij alle bestuurders van rij- en trekpaarden de verplichting op te leggen om een rij kaart bij zich te hebben teneinde deze op eerste vordering te kunnen vertoonen; dat bij aanneming van dit voorstel hier uit groote bijna onoverkomelijke moeilijk heden voor de landbouwers-paardenhou- der s'zullen voortkomen, wijl een rijkaart b.v. bij het drukke aardappelen-, bieten en pulpvervoer in den herfst, dikwijls niet in het bezit van den besturder zal zijn, niet omdat de eigenaar er geen heeft, doch omdat zij is vergeten, verloren, te goed opgeborgen of anderszins; dat bovendien .wanneer de rijkaart wel in het bezit van den bestuurder wordt aan getroffen, deze dikwijls ontoonbaar en in ieder geval onleesbaar zal zijn, wat uit den, door den bestuurder te verrichten arbeid, zeer verklaarbaar zal zijn; dat het op de groote bedrijven, waar vele paarden worden gebruikt, ook dik wijls voorvalt, dat de paarden onder het werk op den weg, van bestuurder ver wisselen, bij het zoogenaamde tegenbren- gen van graan, hooi, enz.; dat het daarom bij de uitvoering van de landbouwwerkzaamheden voor den landbouw onmogelijk zal zijn, de op te leggen verplichting naar behooren na te komen dat de Commissie van Rapporteurs uit Uwe Staten met het verzoek om bestuur ders van paarden vrij te stellen van de voorgestelde verplichting, omdat zij niet is na te leven, de boven aangehaalde be zwaren goed heeft gevoeld; dat het voor den landbouw van buiten gewoon belang is, wanneer de toestand kan blijven, zooals hij tot dusver was; dat echter, wanneer hieraan onoverko- melijke bezwaren zijn verbonden, op an dere wijze het beoogde doel zeer goed kan worden bereikt, wanneer in den geest der rijwielbelasting, verplichtend wordt gesteld dat ieder rij- of trekdier, dat op den pro vincialen weg wordt aangetroffen, voor zien moet zijn van een penning of plaatje hetwelk in het bezit van den bestuur der moet zijn of zichtbaar moet worden gedragen; dat hierdoor de controle veel eenvou diger zal worden en de naleving dezer verordening den landbouwers-paardenhou- ders veel minder last zal veroorzaken; Redenen, waarom adressante UHoogEd. Gestrenge eerbiedig verzoekt bij de op- nieuwvaststelling der weggeldverordening bestuurders van paarden vrij te stellen van de verplichting voor die dieren rijkaarten bij zich te hebben en desgevorderd te ver toonen, doch mochten hieraan onoverko melijke bezwaren zijn verbonden, dan de rijkaarten af te schaffen en hiervoor het dragen van een penning, of plaatje voor ieder rij- of trekdier, dat op den Provin cialen weg wordt aangetroffen, verplich tend te stellen, 't Welk doende, enz. Het Dag. Best. der N.-Br. Mij van Landbouw, (get.) P. M. Sneep, Voorzitter. G. G. de Jong, Secret. Dinteloord/Almkerk, 20 Jan. '27. De Voorzitter stelt ^tan de orde: HET STROOMGEBIED VAN DEN DOMMEL EN WEL HERZIE NING VAN HET REGLEMENT. De wijzigingen, welke door de Bijzon dere Commissie voor de Waterschappen worden voorgesteld, zijn goeddeels van re- dactioneelen aard. Conform het ontwerp besluit wordt besloten. WATERSCHAP HET STROOM- - GEBIED VAN DE AA. Eveneens herziening van het reglement ojm. stelt het lid v. Beek voor oiw het aan tal bestuursleden te brengen van 14 op 35. Over dit voorstel wordt veel gedis cussieerd, maar tenslotte wordt het aan genomen met 35 tegen 14 stemmen. Ook stelt het lid v. Beek voor om tot zetel van het waterschap aan te wijzen de ge meente Veghel. Dit voorstel wordt aange nomen met 28 tegen 24 stemmen." WIJZIGING WEGGELDVEROR DENING. Brief van Ged. St. ten geleide van een tfntwerp-beslu/t houdende wijziging der verordening tot heffing van weggeld in de provincie Noordbrabant. Bij dit punt worden mede behandeld de beide hiervoor afgedrukte adressen. De voornaamste wijzigingen komen hier op neer: Ged. St. wilden de weggeld verorde ning in haar geheel opnieuw vaststellen. De Comm. v. Rapp. geeft er de voorkeur aan ze alleen te wijzigen. Ged. St. gaan daar mee accoord. De grootst mogelijke meerderheid der v. R. wil het weggeld op de rijwielen handhaven .evenals Ged: St. De minder heid wil het met het jaar 1930 doen ver- Nieuwsblad 'H'I>

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5