Mijnhardt's Geneesmiddelen fabriek onder toezicht van een apotheker. \m mm Buitenland Plaatselijk Nieuws TRAGISCH. Zondagmiddag was het 8-jarig jongetje ven den lieer Wijde ven te Schijndel buiten aan het spelen. Het jongetje geraakte on wel en viel bewusteloos meer. Het kind was spoedig overleden. TeVeghel werd de heer P., gepensi oneerd ladingmeester van de Ned. Spoor wegen door zijn huisgenooten dood te bed gevonden. Een hartverlamming maakte ver moedelijk een einde aan zijn leven. o— DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Zaterdagmorgen om 10 uur is een volge laden vrachtauto van de firma J. de Rui ter, in koloniale wahen, te Veenen$iaal, bij den bewaakten overweg der Staats spoorwegen door een trein midden op den overweg gegrepen en totaal versplinterd. De schok was ontzettend. Honderden meters verder lagen de motordeelen. De inzittende chauffeur werd uit den auto geslingerd en kwam er won'der boven wonder met slechts eenige ontvellingen en den schrik af. De auto was geheel vernield. De overweg was niet door dc af- sluitboomen gesloten. De bewaker, die ver zuimd had de boomen neer te laten, was zoo ontsteld, dat hij niet kon worden ge hoord. SCHANDELIJK. Onder enorme belangstelling werd voor het Swurgericht te Aken behandeld de zaak tegen den mijnwerker Rosen uit Als- dorf ,een Duitsche grensplaats bij Kerk- rade, beschuldigd zijn zoontje, een ventje van ongeveer zeven jaar te hebben dood geslagen. Uit het verhoor der zeer vele getuigen bleek, dat de moeder zich ook dikwijls aan het ventje had vergrepen. De buren hoorden dagelijks het jongetje huilen, dat meer slaag dan eten kreeg. In de hevigste koude werd het ventje bij na geheel ontkleed op zolder opgesloten. Toen de kleine een operatie in het hos pitaal had ondergaan en weer hersteld was, bad en smelekte hij de Eerw. Zusters om niet meer naar zijn ouders behoeven te gaan. Op zekeren dag nam de ontaarde vader een bijl en sloeg daarmede op het kereltje, dat zoo pas nog gezongen had, zooals getuigen verklaarden. Twee uren later was de kleine martelaar dood. Hij had 35 tot 40 slagen gekregen, dit ver klaarde een geneesheer, die het lijkje ge schouwd had. Zoo'n beestachtige mishan deling had de grijze dokter nog nooit ge zien. Rosen werd veroordeeld tot acht jaren tuchthuisstraf en tien jaren eer verlies, zijn vrouw tot 10 maanden ge vangenisstraf. o— DIEFSTAL. Te Eeckeren aan den spoorweg Roo- sendaal-Antwerpen, werd een postzak met 135,000 frank in geld verzonden naar Antwerpen. Toen de zak te Antwerpen geopend werd, bleken er drie kilo oude kranten in te zitten. Het parket en de re cherche deden Zaterdag en Zondag na sporingen. De brievenbesteller te Eecke ren, ,die den postzak naar den trein heeft gebracht, is aangehouden. o SMOKKELAAR AANGESCHOTEN. J. B. uit Oirsbeek is bij een poging om koeien over de grens naar Duitschland te smokkelen, door de Duitsche ambte naren in den knie geschoten. De smokke laars hadden zich tot een bende vereenigd. Zij lieten die 8 koeien in den steek. J. B. de gewonde, werd naar het zie kenhuis overgebracht. Vergadering van den raad der gemeente ANDEL op Vrijdag 4 Febr. des nam. nam. half twee. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. D. v. d. Schans. SecretarisWelEd. Heer B. v. Andel. Tegenwoordig zijn de heeren Verwijs, Kalis, Schouten, Naaijen en v. Houwe lingen. Afwezig de heeren Millenaar en van Vliet. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, de Secretaris leest daarna de no tulen der vorige vergadering die onver anderd worden vastgesteld. B. en W. worden gemachtigd tot liet houden der gewone verkoopingen en ver pachtingen in 1927. Tot leden van het stembureau wor den met algemeene stemmen 'benoemd, de heeren A. Naaijen en v. Houwelingen. Tot plaatsvervangende leden de heeren Kalis, Schouten en v. Vliet. Aanmerking van Ged. Staten op de be groeting 1927. Deze aanmerkingen zijn slechts van formeelen aard. B. en W. wor den gemachtigd de door Ged. St. ge- wenschte Veranderingen aan te brengen. Af- en overschrijving begrooting 1926. Tengevolge van aflossing en rente van f 2000, betrekking hebbende op het tegen-j woordige gemeentehuis, die van het GEB| over zijn gebracht op die gemeente moetj de begrooting gewijzigd worden, deze wij ziging is ook van formeelen aard, B. en W. worden ook tot deze wijziging gemach-| tigd. Het percentage voor de plaatselijke in-' komstenbelasting 1927-1928 wordt even als het vorig jaar vastgesteld op 1 pCU Ingekomen stukken: Een Verzoek van J. v. Wijgerden ge richt tot B. en W. om vrijstelling van schoolgeld. Het gevoelen van den raad wordt over dit verzoek gevraagd. Beslo ten wordt dat B. en W. afwijzend zullen beschikken. Ontheffing kan niet worden verleend, de raad kan alleen oninvorder- baar verklaren. Verzoek van C. v. Andel om van ge meentewege de leiding té doen herstellen die door hém zelf was gelegd en die door het GEB bij den ombouw van het net is vernield. De Voorzitter licht toe, dat toen het bedrijf door de PNEM is omgebouwd van gemeentewege voor de aangeslotenen is omgebouwd de leiding die zij zelf hadden doen aanleggen. Door sommige ingezete nen zoo ook door v. Andel is hunne leiding uitgebreid, dit gedeelte werd niet door de gemeente omgebouwd. Nu schijnt het bij v. Andel nogal een dure geschie- nis te zijn en is de vraag gewettijgd, of het niet billijk is om v. Andiel de kos ten van de leiding die door hem zelf is gelegd terug te betalen. De heer Schouten gelooft dat de Voor zitter in zijn toelichting niet volledig is. Het gedeelte der leidin gdat bij den om bouw er reeds was, had naar spr.'s mee ning ook voor rekening van het bedrijf veranderd moeten worden. Van Andel had dit gedeelte op zijn eigen kosten doen aanleggen toen het bedrijf overging aan de PNEM, voldeed het echter niet aan de door de PNEM 'gestelde eischen, zoodat het alleszins billijk is dat ook dat gedeelte voor rekening van foet bedrijf was om gebouwd. Alleen de uitbreiding, die de aangesloten wenschten tot stand te bren gen tijdens den ombouw móesten ze zelf betalen. Spr. méént dat er vroeger reeds over gesprokén is, de leiding op kosten van het bedrijf te doen herstellen en acht het in 't belang van hét bedrijf dat hier aan zoo spoedig mogelijk gevolg wordt ge geven. De Voorzitter mérkt op, dat juist op voorstel van den heer Schouten is beslo ten het niet te herstellen. De heer v. Houwelingen vraagt of het niet gewpnscht is een beslissing tot de volgende vergadering aan te houden. De. heer Kalis zegt dat hij heeft hooren beweren dat de monteur van het GEB alles bij v. Andel heeft afgebroken en meegenomen, als dat zoo is, dan is het niet in den haak. De heer Schouten vraagt of er meer zijn die op die manier de dupe zijn ge worden. De Secretaris antwoordt van 3. De Voorzitter oppert het idee om de helft der kosten voor het bedrijf te ne men, doch spreker acht het gewenscht, dat de kosten hiervoor eerst eens worden opgenomen. De heer Schouten is er niet voor, om als de menschen verandering wenschen deze verandering uit te stellen tot er in een volgende vergadering over de kosten beslist wordt. Hierop wordt besloten dat B. en W. de kwestie verder zullen afwikkelen, alleen als de kosten buitengewoon hoog zijn en dus tegenvallen zal het oordeel van den raad gehoord worden. Verzoek van het Wit-Gele Kruis om subsidie van f 10 tot f25 wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van den Autobusondernemer A. Bouman te Aalburg om een subsidie van f 40 voor zijn autodienst 's Bosch— Woudrichem. De Voorzitter licht het verzoek toe en' zegt dat de autobusdiensten van de pn> vincie subsidie ontvangen, als de gemeente Andel, Giesen en Rijswijk toonen belang in de ondernemingen te stellen en dit too nen door het verleenen van een subsidie tot een gezamenlijk bedrag van f120, omdat deze gemeenten geen wegen heb ben te onderhouden, waarover de bussen rijden. Aan de Autobusdienst „De Onder neming" zou leien subsidie moeten wor den verleend van f150. De heer Furster heeft ook reeds subsidie gevraagd doch op deze aanvrage is afwijzend beschikt omdat de ondergrond van Ged. St. naar de meening van het gemeentebst. niet juist is. Immers al wordt de wieg niet onderhou den door de gemeente, gebeurt dit toch door liet waterschap en dragen de ingeze tenen toch bij aan dit onderhoud. Spreker vindt het wel jammier dat de ondernemers de subsidie niet krijgen, doch vindt het onbillijk dat deze subsidie afhankelijk wordt gesteld van de subsidie van de ge meente Andel, Giessen en Rijswijk. Het gaat evenwel naar spr.'s meening niet aan, dat de gemeente haar principe prijs geeft en Ged. St. gelijk geven. De heer Schouten zou het iets anders vinden als er een algemeene subsidiere geling kwam voor alle belanghebbende gemeenten dan zou de gemeente Andel zeker niet achterblijven, doch waar de grootste belanghebbende gemeente 's Bosch en ook Woudrichem1 is, al is het dan in geringere mate, géén cent bijdragen, acht spreker het onbillijk dat de minder be langhebbende gemeenten dit wel moeten doen. Immers verschillende diensten loe pen niet eens door tot Andel, zou de ge meente subsidieeren dan zou zij toch ook eenige zeggenschap in de vaststelling der dienstregelingen moeten bezitten en voor waarden ter bescherming van de veiligheid moeten kunnen stellen. De gemeentebe sturen staan reeds voldoende onder het voogdijschap van Ged, Staten. De heer Verwijs zou willen dat de bus sen in het vervolg door de straat reden, dan berijden zij gemeenteweg en behoeft het gemeentebestuur geen subsidie te ver leenen. De Voorzitter zegt dat het hem heeft bevreemd dat de ondernemingen dit niet doen ,het zou hun dienst bevorderen. Spr. zou afwijzend op het verzoek willen be slissen onder bijvoeging evenwel van het motief dezer weigering en de verzekering dat de autobusdiensten wel gewaardeerd worden. De heer Schouten zou dit willen doen in dezen zin dat de gemeente het betreurt, dat de ondernemingen, geen gebruik van de gemeentewegen maken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Door dhr. D. v. Buuren te Meeuwen is met een begeleidend schrijven een adres ingezonden door hem en eenige andere in gezetenen van het Land van Heusden en Altena gericht, aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche^ Zaken. In welk adres wordt gesympatiseert met het plan om te Andel een Lagere Landbouw school op te richten, omdat dan ook de Bommelerwaard van deze school kan pro fiteered Alleen wordt het in het adres betreurd .dat het een Christelijke Land- bouwsch. wordt, waardoor de op gods dienstig gebiea, buitengewoon sterk ver deelde bevolking van deze streek nog sterker verdeeld wordt, zoodat adressant Z.Excell. verzoekt te willen bevorderen dat het een Openbare Lagere Landbouwschool wordt, zoodat jongens van allerlei gezind ten er van kunn,en profiteeren. Dit adres wordt op voorstel van den Voorz/tter voor kennisgeving aangenomen. Daar niemand het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. ^HEUSDEN. Door den heer H. Kuijpers werd op de R. K. Begraafplaats een mei kever uit den grond gehaald. Ons kort bericht, voorkomende in het nummer van j.l. Vrijdag, dat de Heer Reckleben bedankt had voor de functie van Voorzitter der Godshuizen, willen we thans aanvullen. De Heer Reckleben heeft gedurende ruim 18 jaren deel uitgemaakt Van het Bestuur der Godshuizen en 16 jaren heeft hij als Voorzitter gefungeerd. In deze qoaliteit heeft hij getoond geheel en al de rechte man op de rechte plaats te zyn. Werd over de Godshuizen gesproken, dan werd de naam >Reckleben« er steeds by geroemd. Reckleben en de Godshuizen waren één en men kan zich evenmin denken de Gods huizen zonder Reckleben als Reckleben zonder de Godshuizen. Van alles wat de Gods huizen betrof, stelde hy zich op de hoogte en hij wist de kleinste byzouderheden. Hg deed veel meer dan van een Voorzitter mag worden verwacht. Zoo hield hij er verschillende registers op na, waarin hij met bewonderenswaardige accuratesse aller lei aanteekeningen stelde, die een schitterend overzicht gaven van velerlei wat de Gods huizen betrof. Bjjna iederen avond werkte hij voor de Godshuizen en dikwyls zat hy nog laat in den nacht aan zyn registers of correspondentie te arbeiden. En dat voor een man, die de 81 reeds achter den rug beeft I Wel merkwaardig is het, dat zelfs tegen standers van hem getuigen Reckleben was eert eenig Vootzitter en nooit komt er een Voorzitter, die zooveel voor de Godshuizen kan doen als hy deed*. Ons dunkt, dat zoo'n getuigenis boek- deelen spreekt. De Heer Reckleben verdient den dank van alle Heusdenaren, voor het geen hy als Voorzitter van de Godshuizen geheel belangeloos deed en we willen hem dan ook door middel onzer courant hartelgk dank zeggen voor de meer dan uitnemende wyze, waarop hy gedurende ruim 16 jaar het Voorzitterschap van de Regenten over de Godshuizen heeft waargenomen. Wy betreuren zyn besluit tot aftreden. De reden, die hem tot dit besluit heeft geleid en die ongetwijfeld in zgn hoogen ouderdom is te zooken, moeten we respec teeren, al zouden we zoo zeggen, dat hy nog best eenige jaren in functie had kunnen blyven. Gelukkig echter behouden we hem nog als regent, zoodat hy nog niet geheel voor de Godshuizen verloren gaat, al zal hg dan voortaan in mindere mate op den voorgrond treden dan voorheen. Den Heer H. Verhoeven roepen we als opvolger van den Heer Reckleben gaarne een hartelgk welkom toe. Moge het hem gegeven zgn, zgn nieuwe functie tal van jaren met opgewektheid te vervullen en de voetstappen van zgn voorganger te drukken. Zondagavond gaf de R. K. Zang- vereen. alieusdensch Mannenkoor* haar aangekondigd groot concert in het vereen.- Jocaal. De President, de heer Fooy, opende het concert met een korte toespraak, waarin hij de donateurs en aanwezigen 't welkom toeriep, inzonderheid den Be schermheer, den HoogEerw. Heer Deken en den Eere-Voorzitter, EdelAchtb. Heer Burgemeester Van Eggelen. Hierna werd het welvoorziene programma door het Mannenkoor onder de bekwame en eminente leiding van haren Directeur, den Heer C. J. M. Mei kx, op keurige wgze ten gehoore gebracht. De verschillende zangnummers, waaronder een drietal koor nummers, waarvan een tenor-solo, op zeer verdienstelijke wgze gezongen door den heer P. Schiehausen, van eigen compositie van den Directeur, mochten een zeer dank baar en hartelgk applaus en succes oogsten. Ter afwisseling werden door eenige leden der R. K. Tooneelvereen. »Kunst en Ver maak* een drietal komische voordrachten en een duet ten gehoore gebracht. Deze heeren wisten de lachspieren ter dege ir. beweging te brengen en hun ouden roem te handhaven. Na elk nummer mochten zij een luid applaus in ontvangst nemen. Na afloop sprak de HoogEerw. Deken een waardeerend woord tot den Directeur, den Heer C. J. M. Merkx, waarin bij alle hulde bracht voor de toewyding om dit concert zoo schitterend mogelijk te doen slagen, dank bracht voor zijne prachtige eigen compositiën en de wensch uitsprak, dat het »Heusdensch Mannenkoor* steeds moge toenemen in groei en bloei. De President dankte £ijnHoogEerw. voor zyne waardeerende woorden en de leden der R. K. Tooneelvereen, t Kunst en Ver maak* voor hunne medewerking, bracht dank aan Directeur en leden der vereen, en de aanwezigen voor hun flinke opkomst. Moge dit vHeusdensch Mannenkoor*, dat getoond heeft prachtig stemmenmate- riaal te bezitten, onder de hoogst bekwame leiding van haren Directeur ons nog meerdere malen vergasten op zoo'n schitterend ge slaagd concert. Uitslag van de stemming in de R. K. Kiesvereen. voor candidaten der Prov, Staten in den Statenkieskring Heusden. Mr. H. J. M. Loeff, Drunen, 2376 G. R. v. d. Ven, Vlijmen, aftr. 2674 J. M. Smits, Alem, 1005 Chr. A. J. van Herpt, Herpt, 1086 E. C. J. Moonen, Waalwyk, 1346 Mr. P. H. Loefï, 's Bosch, aftr. 3406 De volgorde wordt dus 1. Mr. P. H. Loefï, aftr. 2. G. R. van de Ven, aftr. 3. Mr. H. Loeff. 4. E. C. J. Moonen. 5. Ch. van Herpt. 6. J. H. Smits. Hieronder laten wij eenige uitslagen volgen uit onze omgeving Heusden H. Loeff 79, Van de Ven 145, Smits 47, Van Herpt 56, Moonen 22, P. Loeff 137. ElshoutH. Loeff 130, Van de Ven 62, Smits 3, Van Herpt 80, Moonen 26, P. Loeff 140. Hedikhuizen H. Loeff 6, Van de Ven 71, Smits 8, Van Herpt 64, Moonen 2, P. Loeff 72. HaarsteegH. Loeff 80, Van de Ven, 99, Smits 41, Van Herpt 53, Moonen 5, P. Loeff 97. Drui en H. Loeff 384, Van de Ven 116, Smits 106, Van Herpt 151, Moonen 74, P. Loefl 357. Nieuwkuik H. Loeff 46, Van de Ven 235, Smits 20, Van Herpt 61, Moonen 17, P. Loeff 252. LuttelherptH. Loeff 8, Van de Ven 7, Smits 3, P. Loeff 21. HerptH. Loeff 18, Van de Ven 41, Smits 10, Van Herpt 37, Moonen 1, P. Loeff 49. Van de scheepswerf der firma De Haan Oerlemans, alhier, werd met goed gevolg te water gelaten het stalen Dortmund Emskanaalschip, genaamd Kaethe, gebouwd voor DuitSche rekening, Het schip is zeer gerievelyk en naar de eischen des tgds ingericht. Voor het beffen der ankers is op het voordek een 6 P. K. Ankerliermotor aangebracht. De afmetingen van het schip zgn lang 67 Meter, breed 8.20 Meter en hol 2.31 Meter. Direct na het te waterloopen werd een begin gemaakt met de kiellegging van een soortgelyk schip, eveneens voor Duitsche rekening. Zaterdagavond trad voor het Nut in de zaal van het Hotel »Concordia« als spreker op de WelEd. ZeerGel. Heer Dr, W. G. N. v. d. Sleen uit Haarlem met een causerie over zgn Reis door het berg land van den Himalaxa (Britsch Indië). Nadat de geachte spreker door de Voor zitter van het Nut was ingeleid, verhaalde Dr. v. d. Sleen op zeer boeiende wgze zgn reis, welke vier maanden heeft geduurd. Zyn reisindrukken haalden wjj reeds aan in het nummer van Vrjjdag 21 Januari in het verslag van zyn optreden voor de Volksuniversiteit te Rotterdam. Op zeer onderhoudende en boeiende wijze gaf de spr. een wetenschappelijk overzicht van het land en volk, met zyn gebruiken, klimaat vruchtbaarheid van den bodem, godsdienst, voorkomende planten, verschillende dieren en vogels, alsmede voor landbouw en handel. Deze rede werd toegelicht door lichtbeelden naar foto's door Dr. v. d. Sleen zelf genomen. Schitterende panorama's van de eeuwige sneeuwbergen, kiekje van Hindoefeesten, afgodsbeelden en tempels werden vertoond, waardoor de mooie rede zeer werd ver duidelijkt. Door de toehoorders is volop genoten en aller wensch is ongetwijfeld dat Dr. v. d. Sleen nog meermalen voor het Nut zal optreden. Jammer is het dat niet meerderen van deze aangename en tevens leerzame avon den profiteeren, de opkomst liet zooals dikwgls, weer veel te wenschen over. Men klaagt wel eens dat er in Heusden zoo weinig is te doen, doch aan wie ligt de schuld Aan het slot dankte de Heer Hilwig met een kort woord den begaafden Spr. voor zijn keurige rede en de aanwezigen voor hunne belangstelling. De heer A. van Bladel te Oud- heusden, lid van de »Fanfare der H. Familie* alhier, behaalde op het solistenconcours te Helvoirt, met zjju tuba-solo Morceau de Salon no. 6 een 2e prijs met 100 punten. In de 2e afdeeling duetten, behaalde het duo van dezelfde vereeniging, bestaande uit de heeren A. v. Bladel Kuijpers, tuba, en A. v. Bladel v. Diem, trombone, met Duo de la Norma een 3e prys met 88 punten.. BENEDEN-LANGSTRAAT. Daar de varkensmesterg lang nog een der beste takken in het landbouwbedrijf scheen, echter is thans ook dit niet winstgevend. Men besteedt slechts 60 a 65 ct. per K.G. levend gewicht. Voor jonge biggen wordt f 10 tot f 12 besteed, voor zeer beste f 16. CAPELLE. De Ant. Re". Kiesvereen. »Ned. en Oranje* alhier, hoopt Maandag 14 dezer, des avonds 7 uur in jaarver gadering bijeen te komen. Daar deze ver gadering ditmaal een uiterst belangrijke is, verzoekt het bestuur eiken A.R. kiezer toch wel aanwezig te willen zijn. Deze vergadering zal worden gehouden in het lokaal van den heer Adr. Vos aan de Nieuwstraat. De agenda bevat de volgende punten 1. Opening. 2. Notulen en jaarversla gen. 3. Verkiezing van 2 bestuursleden. 4. Herziening reglement. 5. Benoeming afgevaardigde Kieskring. 6. Pauze. 7. Toespraak voorzitter. 8. Bespreking ver kiezing Prov. Staten. 9. Candidaatstelling gemeenteraad. 10. Aanwijzing wijkcom- missarissen. 11. Propagandamiddelen. 12. Rondvraag en sluiting. By de j.l. Donderdag ten overstaan van Notaris R. Middelkoop alhier in de zaal van den heer L. F. van Dongen ge houden toeslag van de kapitale boerderij van den heer L. Groenewege aan de Nieuwevaart werd deze gekocht door den heer B. B. Timmermans voor f 11.400.— De heer C. Nieuwenhuyzen, lid der biljartclub »Het kalme spel* alhier, be haalde bg het dezer dagen te Raamsdonk gehouden biljartconcours den eersten prgs. DRUNEN. Dieven hebben zich toegang verschaft tot het huis der kinderen Klerks, waarin is gevestigd een winkel in koloniale waren. De dieven zgn binnengekomen door opschuiving van een raam in een zjj^evel. In den winkel hebben ze alles over hoop gehaald en uit de lade, benevens uit een busje, eenig klein geld ontvreemd. Voorts werd nog een kast opengebroken, waaruit sigaren werden meegenomen. Door het raam zyn de dieven weer verdwenen. De bewoners hadden wel gerucht ge» hoord, doch waren niet opgestaan, daar z\j meenden, dat het een hunner was. De politie doet onderzoek naar den dader of de daders. -— De heer Sch. alhier, heeft iets ondervonden, dat niet veel voorkomt. Toen hg in Drunen zgn motor even onbeheerd i had laten staan, kwam een als heer ge kleed persoon naar het vehikel en reed er met een vaartje van 60 K.M. mee vandoor in de richting 's-Bosch. Van dezen brutalen diefstal is aanstonds i aangifte by de politie gedaan. 's GRAVEMOER. Voor de lichting 1928

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2