Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. IQ. 4679 Woensdas 9 Februari PUROL Plaatselijk Nieuws Buitenland Binnenland Schrijnende Handen na het wasschen verzacht men met BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der gemeente WASPIK op 28 Jan. des nam. 5 uur. Aanwezig alle leden uitgezonderd de heer J. de Hond. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Dekkers. Secretaris: WelEd. Heer v. Schijndel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en wenscht de leden met hunne ge zinnen een in alle opzichten gelukkig Nieuwjaar. De heer Brokx dankt den Voorzitter voor zijne wenschen en wenscht hem en Mevrouw ook een gelukkig Nieuwjaar. Verder dankt hij den secretaris en den gemeente-ontvanger voor de diensten door hen in het afgeloopen jaar aan de gemeen te beweren. Speciaal brengt hij een woord van dank aan den heer G. v. Zwol vroeger volontair ter secretarie dezer gemeente, thans ambtenaar ter secretarie van Ginni- kcn, voor de groote diensten die hij geheel belangeloos ruim drie jarjen aan de ge meente Waspik heeft bewezen. Spreker hoopt dat het de heer v. Zwol in zijne nieuwe betrekking goed moge gaan. De notulen der vorige vergadering wor den daarna voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeelingen Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit van 8 Oct. 1926 tot het aangaan eener tijdelijke kasgeld- leening van ten hoogste f 25,000. Schrijven van Ged. St. waarbij zij de beslissing over de begrooting voor het dienstjaar 1927 verdagen. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger en bij den secretaris der Woningbouwver. „Volksbelang" waar bij alles in orde werd bevonden. Proces-verbaal van verpachting van gras gewas langs de weglen en van het viseh- water in de beide havens. De Voorzitter zegt, dat de verpachting voor dje jaren 1927 tot en met 1930 f 370 per jaar be draagt. Schrijven van Ged. Staten, waarbij hun besluit tot toekenning van (ten presentie geld aan de raadsleden wordt ingetrokken. Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor het dienst, jaar 1926. Schrijven van den heer B. de Winter houdende dankbetuiging voor de hem toe gekende verhooging van jaarwedde als ambtenaar ter secretarie. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Aan B. en W. \vordt machtiging ver leend tot het houden van verpachtingen en verkoopingen in 1927. De heer W. C. Klazjen wordt met al- gemeene stemmen herbenoemd als Arm- meester. De Voorz. stelt voor de begrooting van het Burgerl. Armbest. voor 1927 ter visie te leggen. Zij sluit in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 15,945. De heer Pruijssers zegt dat thens wel de begrooting voor 1927 wordt aangebo den, doch de rekening over 1925 is nog niet vastgesteld. Spreker vraagt naar de reden hiervan. De Voorzitter zegt dat de rekening nog niet gereed is, wijl de pachtpenningen over 1925 nog niet zijn geïnd. De heer Pruijssers zegt dat dit geen mo tief is om de rekening niet in te zenden. Blijkbaar is er een achterstand en spr. vreest dat die achterstand over 1926 nog grooter zal worden. Na eenige discussie wordt besloten de begrooting ter visie te leggen en den Secretaris-Penningm. te ver zoeken spoedig de rekening in te zenden. De Voorzitter stelt voor de zekerheids stelling van den Secretaris :van het Burgerl. Armbest. te bepalen op f 2000, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Wijziging Bouwverordening. De wijziging van 18 Sept. 1925 wordt ingetrokken en besloten wordt te bepalen dat iedere woning mo^t worden aangeslo ten op de drinkwaterleiding, indien de woning niet meer dan 25 M. verwijderd is van een hoofdbuis der watterleiding. B. en W. kunnen echtjer van depe bepa ling ontheffing verleenen, nadat voor af de Gezondheidscommissie is gehoord. De Voorzitter leest een schrijven voor van het Centraal Bureau voor verificatie en financiëele adviezen der Vereen, van Ned. Gemeenten, waarbij de kosten wor den opgegeven van het controleeren der administratiën. Die kosten bedragen: a. controle gemeente-ontvanger per jaar f140, woningbouwvereen. f60 en arm bestuur f 80. De Voorzitter hoopt dat de raad het ap- recieerd indien de administratie door voor noemd Bureau voortaan zullen worden ge controleerd Spreker geeft hieraan nog eenige toelichting. De heer Brokx vindt het onnoodig te laten controleeren, wij wjeten dat wij met eerlijke vertrouwde ambtenaren te doen hebben. De heer v. d. Rijken met den heer Brokx van oordeel zijnde dat de reken- plichtige ambtenaren vertrouwde personen zijn, acht het toch wel nuttig indien ge regeld gecontroleerd wordt,, maar ter wille van de groote kosten zou hij dit achter wege willen laten. De Voorzitter zegt dat aan het Arm bestuur een schrijven is giericht, om de kosten van controle van den Spcretaris- Penningm. voor zijne rekening te nemen. Dit schrijven bleef tot heden onbeant woord. Spreker stelt daarom voor eerst antwoord op dien brief af te wachten en in de eerstvolgende raadsvergadering dit onderwerp nader te bespreken. Met algem. stemmen wordt daartoe be sloten. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de begrooting voor het dienstjaar '27. In! de vergadering van 8 Oct. 1.1. werd besloten de gelden van den verkoop van het woonhuis aan het R. K. Schoolbestuut bedragend f 5000, te besteden aan eene buitengewone aflossing van de geldleening aangegaan voor het bouwen van dat woon huis met de daaraan grenzende school. Ged. St. kunnen zich met diezen post op de begrooting niet vereenigen en wenschen het bedrag der buitengewone aflossing te zien teruggebracht op f 1750. Dhr. v. d. Rijken stelt voor, om aan het verzoek van Ged. St. geen gevolg te geven en indien de begrooting door het College niet wordt goedgekeurd, in be roep te gaan bij de Kroon. Met algem.' stemmen wordt daartoe be sloten. Komt aan de orde het verzoekschrift van het Wit-Gele Kruis in het bisdom den Bosch om een subsidie van f 10 tot f 25 Me/ a. s. wordt afwijzend beschikt. Adres van het bestuur der Geertruiden- bergsche Teekenschool om subsidie. Wordt na eenige discussie aangehouden tot de volgende vergadering 'ten einde eerst een onderzoek in te stellen t De Voorzitter leest een schrijven voor van de Waterleiding Mij. Noord-West-Bra bant .waarin wordt medegedeeld dat niet tot uitbreiding van het net kan worden overgegaan, wijl gebleken is dat hierdoor voor de Maatschappij belangrijke schade zou ontstaan. Dhr .v. d. Rijken vindt het zeer unfair van de Waterleiding Mij. om nijgt tot uit breiding over te gaan, wijl door dien vo- rigen Directeur is verklaard, dat die uit breiding plaats zou hebben. Spr. vordert aanteekenig hiervan in de notulen en de Waterleiding Mij. op de grove onbillijk heid te wijzen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten Schrijven van de R. K. Werkliedenver. om eene steunverleening in het leven te roepen. De Voorzittier stelt voor dit schrij ven in eene besloten zitting te behandelen. De raad wil echter dit onderwerp in een openbare zitting behandelen. Na eenige discussie wordt besloten voor eene maand steun te verleenen en dezelfde uitkeering te verleenen die de leden geno ten hebben van de werkloozenkassen. Aan ongeorganiseerden wordt geen steun ver leend. Bij de rondvraag zegt de heer Rijken dat de toestand waarin het Dijkje verkeert zeer slecht is De Voorzitter zegt dat aan verbetering reeds begonnen is. Verschillende wegen eischen noodige verbetering, waarvoor een bedrag van ongeveer 68,000 gulden noodig is. Voor het onderhoud van weglen is op de begrooting een post uitgetrokken van f 1500. Spreker leest voor, wat er in het afgeloopen jaar aan de verbetering dei- wegen is gedaan, Dhr. Verschuren is van oordeel dat het niet noodzakelijk is dat de wegwerker zoo veel te werk wordt gesteld. De Voorzitter bestrijdt zulks. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. 1 IJ-HUB». Verstopping Foster's Maagpillen ALMKERK. De zendingsvereen. hield 30 Jan. 1.1. haar jaarvergadering. Door ontstentenis van den voorz. opende een der leden de bijeenkomst door te laten zingen van P8. 86 5 en 't lezen van Ps. 72. Hierop las de secr, zyn jaarverslag voor, waaruit bleek: le dat 't ledental groeit; 2e dat de welgeslaagde Zendingsdag, dit jaar gehouden, in blyde herinnering voort leeft en plm. f 500 opbracht3e dat echter een bedroevend feit valt te constateeren de opbrengst der giften en contributies was niet zoo hoog als beide vorige jaren. Toch kon nog f 200 aan de zending in onze Oost, f 56 aan de Evangelisatie in N. Br. en Limburg en f 10 aan de Jo- denzending worden afgedragen. De leiding werd thans overgedragen aan Ds. Ubeis van Heemstede, die zyn woord aansloot by Hand. 1 8. Het »Gij zult mijn getuigen zijn.is genomen uit de afscheidgesprekken van Jezus, die gevoerd zyn, tusschen Zyn opstanding en hemel vaart. De disc, hadden Ham gevraagd of Hy in dezen tyd 't koninkrijk oprichten zou. Doch J. beantwoordt hun woorden niet rechtstreeks. Hij wyst hen dan ook terecht. Door de aandacht der disc, te richten op 't getuigen zyn tot de einden der aarde, verheft Hy ze boven 't bekrom pen particularisme, dat hen beheerscht zy wenschten hun Meester als koning te Jeruzalem. Christus is echter de koning der wereld. Door Jezus' woorden wordt den disc, de Zendingstaak opgelegd en in Zijn disc. ons. Zy echter zyn de baanbrelfers, de gang makers van het groote leger van getuigen, dat komen zal. In 't licht nu van dit Zendingsbevel laat Spr. ons nu zien le Hoe en 2e Waar we moeten ge tuigen. Getuigen van Jezu3 is meer, dan enkel spreken't veronderstelt (leilandstem te hebben gehoord, des Middelaars heerlijk heid te hebben gezien. En dan te spreken uit persoonlijke ervaring (Dit laatste wordt in onzen tyd vaak vervalscht). Het Woord is dus 't hoofdwapen in den strijd voor Gods koninkryk. Vleeschelijke wapenen heeft Jezus altijd versmaad en ook wjj moéten geen vleesch tot onzen arm stellen. In het getuigenis moeten we onze kracht zoeken en niet in den redetwist. Christus heeft niet gezegd Wees myn verdedigers, doch wees myn getuigen. Nu zijn er menschen, die 't Evangelie aannemelijk trachten te maken en 't op een accoord willen gooien met de wijsheid der wereld. Zoo echter wordt het Evangelie van zijn kracht beroofd. Moest men Jezus verdedi gers zyn, waar blijven dao de eenvoudiger!, de ongeleerden En deze zijn vaak de beste getuigen. De gesch. der eeuwen leert echter, dat 't krachtig getuigen van Christus bet middel is tot overwinning van 't ongeloof. Niet getuigen echter met bet woord alleen, maar met onze geheele per soonlijkheid. Onze werken moeten onze woorden onderstrepen. Voor feiten heeft de wereld nog wel respect. Het Grieksche woord voor getuigen laat echter ook een andere vertaling toe, n.l. martelaar. Men moet in deze wereld dul- densbereid zijn en niet schromen zyn leven te offeren voor Christus zaak. Niet, dat we de vervolgingstijden terug moeten ver langen, doch vrijwillig 't kruis opnemen en blijmoedig 't geringe offer dat van ons wordt gevergd, brengentijd, geld, be langstelling en gebed. Waar moeten we getuigen Beginnen te Jeruzalem en dan tot de einden der- aarde. Beginnen in ons dorp, onze om geving, onzen kring, ons huisgezin. Dit is 't uitgangspunt en dan volk na volk moet het Evangelie worden verkondigd. Verantwoordelijk zijn we echter eerst, voor hen, die ons 't naast zijn. De bloei van 't Zendingswerk ginds hangt af, of de ge meente hier in levende gemeenschap staat met haar Hoofd. Wees dan Zijn getuigen, ai staat veel u tegen. Hy troost. Zyn Geest gaf Hy ons, en die Geest werkt door met kracht, tot de Groote Dag des Heeren komt. Na 't zingen van Ps. 87 3, 4 en 5 en het uitspreken van het gebed, verliet ieder hoogst voldaan deze vergadering. N1EUWENDIJK. De A. R. Kiesvereen. alhier hoopt op Zaterdag 12 Febr. des avonds zes uur in het Instituut een le denvergadering te houden. Aan de orde is: Jaarverslagen, Bestuursverkiezing,ter wijl een lezing zal worden gehouden door den heer I. J. de Keizer over: „Ontwa pening." i WASPIK. Voor den dienstplicht der lichting 1928 zyn 36 personen ingeschreven. De belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden bracht in het afgeloopen jaar f 360.39 op. MOORDAANSLAGEN In het slot van Nasmiecht in Mofavië is brand uitgebroken. Toen die brandwfeer den brana had gebluscht, vond Zij de in bloed badende lijken van een postdirec teur, zijn vrouw en hun dienstmeisje. Alle drie waren door bijlslagen gedood. De moordenaars hadden de woning leegge roofd en brand gesticht om de sporjen uit te wisschen. De Rechtbank le Maagdenburg heeft den 26-jarigen Fritz Fuhr, die verleden jaar Juli ften vrouw op een buitenweg heeft geworgd en zich van haar rijwiel had meester gemaakt, ter dood veroor deeld. De Rechtbank te Bamberg heeft den boerenarbeider Friedrich Bauer, die een aanslag had gepleegd, om een trein te doen ontsporen, welke aanslag gelukkig tijdig werd verijdeld, tot pen jaar tucht huis en 3 jaar eerverlies veroordeeld. De tweede persoon die werd verdacht van den moord op prof. Rosen te hebben gepleegd Strauss, heeft thans bekend. Het plan om prof. Rosen te vermoorden is volgens Jahn, die het eerst bekend had, door de huishoudster van den vermoorde aan Strauss toevertrouwd. De huishoud ster had Strauss voor het plegen van den moord 3000 Mark beloofd. Strauss schoot in den bepaalden nacht prof. Rosen een kogel door het hoofd. De huishoudster had Jahn en Strauss in de villa binnenge laten. De huisbewaarder Stock was door het schot wakker geworden. Toen hij kwam kijken wat er aan de hand was, doodde Jahn hem met zeven hamerslagen. Omtrent de beweegredenen, die tot de daad hebben geleid, verklaarde Jahn, dat de huishoudster den professor wilde ver hinderen zijn testament ten gunste van zijn familieleden te veranderen. Nadat de misdaad was gepleegd, kon den de daders niet tot plundering van de villa overgaan, zooals oorspronkelijk hun plan was, daar inmiddels de zoon van den vermoorden huisbewaarder met zijn vrouw van een danspartij was thuis- gékomen^ De moordenaars namen de vlucht, terwijl de huishoudster zich naar haar schuilplaats, een konijnenhok begaf, waar zij later werd gevonden. Zij verklaar de toen voor de misdadigers te zijn ge vlucht. o— ONTPLOFFING. Door brand in een brikettenfabriek re Grenoble ontstond een ontploffing, waar bij 2 directeuren en 11 werklieden werden gewond. De schade is zeer groot. o— AANSLAG. Op den sneltrein Dzieditz-Bielitz is een aanslag gepleegd. Even voorbij de Tsjecho- Slowaaksche grens was een zware ketting over de rails gespannen. De machinist kon den trein nog bijtijds tot stilstand brengen Er wordt een onderzoek ingesteld. o DIERENPLAAG. Volgens te Praag ontvangen berichten wordt in de dorpen der Russische Kar paten groote schade aangericht door al lerlei gedierte. De akkers worden niet slechts door tallooze muizen, doch ook door hazen en herten omwoeld. Ook wilde zwijnen richten veel schade aan. Boven dien dringen groote troepen wolven tot in de dorpen door, waar zij veel vee buit maken. o BEROOVING. In het Noordwesten van Berlijn is een wissellooper, die 6000 mark bij zich had, door een drietal personen overvallen, die hem met boksbeugels en een knuppel zoo mishandelden, dat hij zijn bewustzijn ver loor. Het gelukte hun echter niet zich van de geldtasch meester te maken, door dat voorbijgangers te hulp snelden. Zij sloegen op de vlucht en wisten te ontko men. o GOED AFGELOOPEN. In de mijn Nordstern bij Horst Enscher zijn 18 mijnwerkers door het instorten van een gang ingesloten. Na verscheidene uren slaagde men er in allen weer te redden. o SLEEPBOOT VERONGELUKT Bij het binnensleepen van een Ameri- kaansch stoomschip in Bremerhaven is de sleepboot „Sirius" verongelukt. De kapi tein en de stoker verdronken. De machi nist, die vijf uur lang in de bijna geheel volgeloopen machinekamer opgesloten is geweest, werd gered. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duis ter. o HENRY FORD'S VERMOGEN Naar verluidt zou Henry Ford onlangs een bod op zijn fabrieken van een milli ard dollar lachend van de hand gewezen hebben. Norval Hawkins, de vroegere ver koop-agent van Ford, schat zijn vermo gen op 2 milliard dollar, waaronder 400 millioen aan contanten. DE MOORD IN DEN HAAG. Naar de „Resb." uit politioneele krin gen verneemt, wint de overtuiging meer en meer veld, dat de te Brussel aangehou den personen niets met den moord aan het Bezuidenhout hebben uft te steen. Hun uitlevering is tenslotte gevreegt!, wijl het gewenscht is, dat elk spoor, hoe onbelangrijk ©ogenschijnlijk, nauwkeurig is nagegaan, zoodat men tenslotte de zeker heid heeft .allies te hebben gedaan wat mo gelijk was om in deze zaak licht te ont steken. Nog altijd heeft de meening, dat de dader geen onbekende is geweest, de over hand. Met groote Zekerheid kan worden aangenomen, dat het slachtoffer met den misdadiger te voren koffie gedronken heeft. Er is althans kort voor den moord iemand ten huize van de vrouw gfewieest, die daar koffie gedronken Weeft, want cr ston den twee gebruikte kopjes op tafel. Tot nu toe heeft zich niemand aangemeld, als de persoon die tusschpn 10 en 12 uur bij de vrouw koffie gedronken heeft. Uit dit opzettelijk schuilhouden mag ge concludeerd worden, dat deze persoon er meer van weet. De te Brussel aangehoudenen lijn to taal onbekenden van de familie Wijk, en de vrouw zou met dezen zeker geen kof fie hebben gedronken. Alleen zou de mo gelijkheid kunnen bestaan, dat zij door uit te kijken, handlangersdiensten aan den da der bewezen hadden, maar deze mogelijk heid moet als zeer giering worden be schouwd. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat de dader medeplichtigen heeft gehad. Tenslotte is het buitengewoon moeilijk voor de politie, in deze Poolsche familie relaties of betrekkingen met bekenden weg wijs te worden, men staat er telken» voor onoplosbare pu2zles. O— ONGELUKKEN. De knecht van den landbouwer Th. P., te St. Janssteen, d^e in den stal bezig was met werkzaamheden aan een machine, had het ongeluk door het raderwerk van de machine te worden gegrepen. Slechts met de grootste moeite gelukt het den land bouwer den jongen man uit zijn benarde positie te bevrijden. In Zorgwekkenden toestand werd de ongelukkige op medisch advies naar het ziekenhuis overgebracht. Voor de tweede maal is op den nieuwen Bitumenweg, onder Noordwijkprhout, een auto versplinterd. Ditmaal was het een Fordauto van de gebrs. v. d. Brugge uit Leiden, die in botsing kwam m|et een vrachtauto uit Sassenheim. De voerman P. de Vries te Heemskerk, die onlangs op den onbewaaktjen overweg nabij de gemeente, met zijn wagen, be spannen met twee paarden, aangereden werd door een trein, tengevolge waaraan beide diepen gedood werden, kwam in oot- sing met een vrachtauto. Thans sv»rd Zijn wagen geheel vernield. DURE WAARZEGGERIJ. In een heerenmodewinkel in de Lange straat te Amersfoort kwam &en oude vrouw die aan de winkeljuffrouw die toekomst wilde voorspellen. En aangezien de juf frouw nieuwsgierig was te hooren wat de waarzegster haar te vertellen zou heb ben, noodigde zij haar uit in het kantoor te komen. De oude vrouw 2ou haar de toekomst volledig ontsluieren, indien de juffrouw haar drie guldens op de hand zou leggen. Daarna voorspelde zij ook de totekomst van de chefverkoopster. Een en ander ge schiedde met vollie tevredenheid van alle partijen, des avonds ble»ek, dat uit de cassa vier en een halve gulden verdwenen waren. O— RECHTSGEBIED EN ZETELS KANTONGERECHTEN Ingediend is een nota var» wijzigingen op het wetsontwerp tot vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der recht banken en kantongerechten, behoorende tot de gerechtshoven te 's Hertogenbosch, Amsterdam, 's Gravenhagc, Arnhem en Leeuwarden en houdende wettelijke bepa lingen in verband mfet de vaststelling op nieuw van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten. In de toelichting wordt o.a. medege deeld, dat de gemeenten Driel, Hedel en Ammerzoden van het op te heffen kanton Zalt-Bommel worden overgebracht van het kanton Geldermalsen naar het kanton 's Hertogenbosch. De gemeente Hooge- en Lage-Zwaluwe van het op te heffen kanton Oosterhout word/ overgebracht van het kanton Waal wijk naar het kanton Breda. —O— EEN SCHOOLARTS TE EMMEN. Het ligt in de bedoeling van de regee ring in verband met den slechten ge zondheidstoestand in het veengedeelte van Drente, voor die provincie een schooiert» te benoemen, die als standplaats de ge meente Emmen zal krijgen. o— BELEEDIGING. Het Gerechtshof te Arnhem deed uit spraak in de laak tegen E. de G- huis vrouw van H. H. C. te Hedel, die Iemand had uitgescholden en door den Politie rechter te Tiel was veroordeeld wegens beleediging tot f25 boete sub. 10 dagen hechtenis. Dit vonnis werd vernietigd, doch de verdachte opnieuw veroordeeld tot de zelfde straf. —0s— - Jficuwsblad l"N Als gij last hebt van gedruktheid. schele /b') hoofdpijn, het zuur, 5^- prikkelbaarheid, enz.. a's 9evo'9 van vcr' stopping, gebruik dan Foster's Maagpillen. het ideale laxeermid- del. Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5