Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10.4681 Mil Februari ONS KINDERHOEKJE Rubriek van den Arbeid Kinderrubriek. Vrouwenrubriek 1 v. y|ft4 yy*y -ftjÉyy fÉ EEN UITGEBREIDE FAMILIE. De heer Reuben Bland, Robersonville, in Amerika,f afgebeeld *met een achttiental zyner kinderen. Ongelukkig waren de^andere zestien niet thuis; by heeft er namelyk 34 alle uitéén huwelyk. Inder daad een record-aantal I zijn. Om er een daagschen japon van te maken, draagt men er het hesje bij, dat lange mouwen heeft en een kraagje met een picot randje. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 1264. Kosten 55 cents. In den loop van het vorige jaar is door den Algem. Ned. Metaalbond, de organi satie, die verwant is aan de SDAP, bij den Metaalbond (de groote werkgeversorga nisatie in de Metaalindustrie) een con cept C.A.O. ingediend, waarin naast een aantal bijzondere aangelegenheden ge vraagd werd ter invoering van een per soonlijk minimumloon en fabriekscommis- sies om toezicht te houden op de naleving van de sociale wetgeving, het overwerk, de tarieven, enz. De Metaalbond deelde mede, dat een bespreking over een C.A.O. waarin persoonlijke minimumloonen voor kwamen, en de medezeggenschap was ge regeld, als in het ontwerp het geval was, van geenerlei nut werd geacht. Daarna hebben de partijen over en weer elkaar eenige open brieven toegezonden, waarin de arbeidsorganisatie aandrong op de invoering der C.A.O. en in het bijzon der op het daarin vastgelegde persoonlijk minimumloon. Volgens haar voorstel zou den dan voor de verschillende gemeente klassen bepaalde minimumloonen worden vastgesteld en elke arbeider zou, alleen reeds door het feit, dat hij in dienst was genomen, recht op dit minimumloon heb ben. De Metaalbond was echter van oor deel, dat de belooning volgens kennis en bekwaamheid moet worden geregeld en dat iemand, die veel presteert ook veel moet verdienen. Het persoonlijk minimum loon, zooals de arbeidersorganisatie voor stelt, zou de onbekwame en minder vlij tige werklieden hoog beloonen, ten koste van hen, die zich door hun werk onder scheiden. In het systeem van den Metaal bond komen groote loonverschillen voor, doch die wijzen volgens den Metaalbond niet op een chaos, ze zijn een logisch gevolg van het verschil in kennis, be kwaamheid en snelheid van werken dei- verschillende werklieden. Alle menschen zijn nu eenmaal niet gelijk en wanneer men slechte en luie werklieden een hoog loon zou geven, zou dit, waar geen onbe perkt loon kan worden uitbetaald, druk ken op de loon,en der andere werklieden. Tot zoover het standpunt van den Me taalbond. Van de schriftelijke gedachten- wisseling is men reeds gekomen tot mon delinge besprekingen, welke 27 Januari hebben plaats gevonden. Verder hebben de R. K. en Chr. ar beidersorganisaties eveneens voorstellen tot een C.A.O. ingediend. Deze vragen ook een persoonlijk minimumloon, doch dit zou niet aan alle, doch aan 90 pCt. der arbei ders moeten worden gegeven. Zeer zeker mag met belangstelling wor den afgewacht hoe deze kwestie zich zal ontwikkelen. Voor alles is echter te ho pen, dat de vrede, die voor den bloei van het bedrijf zoo zeer noodig 'is, in de Me taalindustrie zal blijven behouden. Voor de welvaart in ons land is fle Metaalindustrie van groote beteekenis. Waar zij echter aan een voortdurende en scherpe buitenlandsche concurrentie bloot staat, moet men jbij de arbeidsvoor waarden rekening houden met die, welke in het buitenland bestaan. Daardoor kan men niet altijd aan de eischen der arbei ders toegeven, en moet men wel eens overglaan tot het nemen van maatregelen, die op het eerste gezicht onbillijk lijken, doch die er ten slotte toe bijdragen de werkgelegenheid uit te breiden en de pro ductie te vermeerderen, hetgeen in laatste instantie wederom aan het geheele Neder- landsche volk ten goede komt. volkomen duidelijk geregeld, en is niette genstaande den uitgeoefenden aandrang door Minister v. Karnebeek in de Tweed# Kamer niet volledig toegelicht. Een Belgisch Kamerlid nu heeft aaa Minister Vandervelde op 16 December j.l. hieromtrent zeer duidelijke vragen gesteld. Doch het verlangen om bet voor België zoo gunstige .verdrag in de wacht te sleepen, deed Minister Vandervelde speu ren naar een middel om aan een stellig antwoord op deze vragen te ontkomen. Gelijk hij ook bij de behandeling in het Parlement dezen lastigen vrager uit dejt weg was gegaan. Dat zou wel zoo makkelijk zjjn. VrouwIk wou, dat je een beetje naar voren ging zitten, Piet, dan kon je meteen de kachel oppoken. Minister Vandervelde heeft zich aan de beantwoording der gestelde vragen ont trokken door van bevriende zijde vragen uit te lokken, die een minder stellig ant woord vereischten. Een Senator werd be reid gevonden, veertien dagen later schijn baar dezelfde vragen te stellen. En fluks werden deze vragen door den Minister met een aalgladde algemeenheid beant woord en naar dit antwoord wondt dan de eerste vragensteller verwezen. Het is inderdaad listig bedacht, maar in Nederland, waar velen met spanning op het antwoord van den Belgischen Minister wachtten, hebben zelfs menschen met niet al te veel onderscheidingsvermogen aich niet laten misleiden door deze poging om met een slimmigheidje de zaak te vertroe belen, Intusschen is de kwestie zelf veel moei lijker geworden, want de vragen, die een onvoorwaardelijk antwoord vroegen, rijn niet beantwoord. Maar één ding beginnen nu ook de weinigte voorstanders van het tractaat te beseffen: dat België vasthoudt aan de aanspraak op het recht van door varen zijner oorlogsschepen. Ondanks alle opzettelijke vertroebtliujf van de zaak. BEHOORENDE BIJ HET Zorg voor een genotvollen ouden dag Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70- jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegenzegge lijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk heb ben ouden van dagen met een jong ge moed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt: „Als gij uw nieren gezond houdt, houden de ze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urine- stoornissen, ischias, spit, rheumatische pij nen en graveel worden dikwijls noode- loos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak om hulp. Zij behoeven de bijlzon- dere versterkende hulp van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermiddel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld; het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnselen der nieraandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lij den, als zij de benoodigde hulp cwider hun bereik hebben? Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij' apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 32 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels \an verleden week zijn: 1. Hoepel. 2. Potlood, (oester, traan, lied, oonr, os, d) 3. Koe, kat, fee. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wie van jullie kent er een graaf, die nooit op een kasteel woont en ook niet van adel is? 2. Wat wordt er wel eens gebakken (meestal door kwajongens), dat toch nooit opgegeten kan worden? En dat meestal voor niemand plezierig of nuttig is? 3. Wie kan van de volgende letters een Hollandsch spreekwoord van vier woorden maken? adeeeghkilnrrstttuuij OOM KA REI DE LOTGEVALLEN VAN BARENDJE KWIK AAN HET HOF VAN KO NING SUIKERBUIK. v. Nu, jelui begrijpt ,dat al die hoogie generaals en graven en baronnen eng sip keken, dat ze over hun prachtige klee- ren, zoo'n witte boezjelaar moesten aan doen. Hun Jip hing op hjet onderste knoops gat, maar ze moesten doch gehoorzamen want Barendje was de koning. Even later kwamen de weeskinderen binnen, honderd jongens en meisjes, ver gezeld van den dikken generaal, die hun gehaald had. Toen de kinderen al die heeren van he< hof zagen staan, met witte boezelaars voor, barstten ze uit in een schaterlach. Maar toen ze Zagen, dat ze onder die witte boezelaars allemaal' schit terende gouden uniformen droegen, hielden ze op eens op met lachen. Ze schrokken ervan, daar hadden ze zoo waar allerlei hooge generaals en edelen uitgelachen. Wat zou er nu wel met hun gebeuren? Maar koning Barendje stapte van zijn troon af, lachte vriendelijk tegen de wees kinderen en zei: Wees maar niet bang, hoor, ze zullen jelui geen kwaad doen, Want ik ben de koning vandaag. Weten jelui wie ik ben? Ja, ja klonk het uit honderd kelen, Barendje Kwik. Leve barendje Kwik, hiep, hiep, hoera. T Mooi, mooi, riep Barendje, ga nu al lemaal maar aan tafel zitten, dan zullen de generaals jelui eens wat lekkers aanbie den Hedaar, roep den kok, en zeg hem dat hij de honderd taarten klaar zet, met de honderd glazen limonade en de honderd zakken bruidsuikers. Onmiddellijk liepen al de deftige hee ren met witte boezelaars voor, naar de keuken om de taarten en het andere lek kers te halen. Toen begon een geloop en gedraaf van je welste. En het duurde niet lang, 'of elke weesjongen en elk wees meisje had een lekkere taart op een gou den bordje voor zich staan en naast dat bordje een zilveren beker met de heer lijkste limonade, die je je denken kunt. Zie zoo, zei Barendje, smul nu maar lijk, dan zal ik onderwijl zorgen, dat jelui iets leuks te zien krijgt_ Gjeneraal, riep hij in u tegen den dikken generaal die de kinderen gehaald had en geen boezelaar vóór had, generaal, nu moet U iets doin om de kinderen te vermaken. Wwwwat, stotterde de dikke generaal, wwwat moet ik doen, koning Barendje, ik kan niets. Ken je niets? vroeg Barendje, waarom ben je dan generaal? Hoor eens, als je het niet kunt, dan moet je h,et toch probee- ren, hoor. Vooruit, ga eens op je hoofd staan. De generaal kreeg een vuurroode kleur, maar hij moest toch gehoorzamen. Hij zet te zijn steek af en... toen schaterden de weeskinderen het uit van de pret, want op het dikke ronde hoofd van den gene raal zat geen enkel haartje. Het was heele- maal kaal en glom als een spiegel. Maar nu moest hij nog op zijn hoofd gaan staan. De dikke generaal zette zijn handen op den grond en steunend en hijgend gooide hij zijn korte, dikke beenen in de lucht. Maar hoe hij ook probeerde, hij kon maar niet blijven staan. Dat was zoo'n koddig gezicht, dat de kinderen gierden en joel den van plezier. Genoeg, genoeg, riep ko ning Barendje eindelijk, houd maar op, ge neraal, je kunt het toch niet, maar we hebben toch plezier gehad, hoor. Eensklaps werd er aan de deur van het paleis geklopt. Och, doe jij eens even open, zei Barendje tegen den hoogsten generaal, je w^eet wel, die altijd sprak, alsof hij een heeten aardappel in Zijn keel had. Schoorvoetend ging die generaal, met Zijn witte boezelaar voor, naar de deur. Een oogenblik later kwam hij terug. Achter hem aan liep, met een bonten boezelaar voor, vrouw Snip. Ze droeg iets, onder haar schort verborgen. Ha, riep Barendje Kwik, is U daar eindelijk? Dat is prachtig. Vlug, roep koning Suikerbuik eens. Vrouw Snip kwam naar den troon van Barendje en maakte een buiging. Daarna haalde ze onder haar schort een pan van daan, lichtte het deksel op en toen... BALJAPONNEN. De avondtoiletten blijven dezen Winter erg aantrekkelijk. Vele volgen de nieuwe overblousende lijn en in het geheel zijn zij veel meer bewerkt, dan de recht-op- en-neer japonnen, welke wij vóór eenige seizoenen droegen. De rok ervan vereischt ook meer attentie. Slechts zelden komt het nog voor, dat die eenvoudig: in den regel zijn zij ingenomen of geplooid of gedrappeerd of zijn gegarneerd door mid del van overrokken, paneeltjes of voor schootjes. Wij schijnen terug te gaan naar een tijdperk van zeer bewerkte toiletten en de ontwerpers der mode schijnen zich, na den tijd van eenvoud, dien wij hebben doorgemaakt, blijkbaar te verheugen in het ontwerpen van een geheel nieuwe mode. De taillelijn schijnt zichzelf van succes te hebben verzekerd, daar de meeste nieuwe modellen er van voorzien zijn en bovendien uit de taillelijn tegenwoordig weder op de juiste plaats ook. Beide toi letten bijvoorbeeld, welke hierboven zijn afgebeeld hebben een geproinonceerde tail lelijn. Het eerste toilet, afgebeeld onder no. 1263, wordt gemaakt van zilverkant over een onderjurk van rose satijn. Het heeft een lijfje, dat lichtelijk overbloust en een tamelijk wijden rok, die aan den onderkant tot spitse punten geknipit is. In de taille worden twee banden van donker roze velvet aangebracht, die aan de linkerzijde versierd zijn door middel van twee groote rozen. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 1263. Kosten 55 cents. Het andere toilet, no. 1264, is een zeer nuttig model, daar het veranderd kan worden in een gewonen daagschen japon door er het speciaal bijgemaakt hesje bij te dragen. Het toilette wordt gemaakt van champagne kleurig georgette en op den schouder wordt een gouden bloem gedra gen als garneering, terwijl de rok en de paneeltjes van een picot randje voorzien De lezer, ongeduldig >Emelie ik dacht, dat ik je gevraagd had de radio uit te schakelen. Daar begint die afschuwelijke opera-ster weer.* Handig vertroebeld. In het verdrag met België van 1839, is ons~~souvereine recht om de doorvaart van vreemde oorlogsschepen op de Schel de te verbieden, niet beperkt. Deze voor de veiligheid van ons land zoo hoogst gewichtige aangelegenheid wordt in het thans aanhangige tractaat niet Mevrouw »Nu, ik wensch geen onaan genaamheden meer met je te hebben. Keukenprinses»Nou, mevrouw, daar Iben ik voor te vinden, maar laat me dan ook geen klachten meer van u te booren krygen.c X. »Wy hebben Annemarie niet gezien,* antwoordden Bob en Mop bedeesd, want zy waren een beetje angstig voor het malle kleine mannetje. »Dan zal ik zelf myn jas moeten naaien,* bromde het mannetje, terwyl hy op een mjjlpaal ging zitten langs den weg, en garen, knoopjes en een naald te voorschyn haalde. Bob en Mop keken met groote oogen toe en wachtten af, wat er nu gebeuren ging. Tot hun groote verrassing stak het mannetje een ellenlangen draad in de naald en logon zyn jasje te naaien. Onderwyl bromde by maar voort, want hy scheëh het geen prettig baantje te vinden, temeer omdat hy niet veel verder kwam, want iederen steek, dien hy legde, trok hy er door. (Wordt vervolgd). - .\V-'VvV'V '•V V uv- X\<- tiyW aflSvlrartPhXi Kienwsblad (Wordt vervolgd.) I m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5