Kloosterbalsem Gesprongen hander De Kus van Pharao spieren en gewrichten FÜOILLETOi. van eiken aard in AKKER's Kloosterbalsem Kloosterbalsem Kloosterbalsem T^pnmruwe huic schrale ippen Vergadering van den raad der gemeente HEDIKHUIZEN pp Dinsdag 8 Febr. des narn. 5 uur. Wegens ongesteldheid van den Burge meester fungeert de heer v. Engelen als oudste wethouder als Voorzitter. Met den Secretaris zijn alle leden, be halve de heer v. d. Heijden tegenwoordig, deze laatste komt tijdens de lezing der no tulen ter vergadering. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de Burgemeester wegens nog niet voldoende herstel deze vergade ring nog niet persoonlijk kan leiden. Hierop leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering die daarna onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Brief van Ged. Staten d.d. 29 Dcc. waar in zij kennis geven, dat zij hunne beslis sing inzake de gemeente-begrooting 1927 verdagen. Bericht van den Commissaris der Ko- nigin dat -de heer I. A. Buijs is benoemd tot lid van het college van Zetters, wegens het niet aannemen van zijn 'benoeming door den heer P. v. d. Brand. Mededeeling van H. v. d. Wiel, dat hij zijn 'benoeming tot lid van het Armbestuur aanneemt. Idem van I. A. Buijs, dat hij zijne be noeming als lid van het stembureau niet aanneemt. Verzoek van het Wit-Gele Kruis om een subsidie. De heer Dobbelsteen wil gaarne het nut van deze vereeniging erkennen, waar er evenwel te Haarsteeg een afdeeling van deze vereeniging bestaat, die reeds subsi die ontvangt, acht spreker het 't beste om zoo noodig deze (bij te staan. De andere heeren gaan hiermede accoord, zoodat het verzoek van het Wit-Gele Kruis voor ken nisgeving wordt aangenomen. Bericht van den Minister v. Binnenland- sche Zaken, waarin mededeeling wordt gedaan dat een kapverbod is ingesteld voor 91 iepeboomjen op den weg Haar steeg naar Herpt. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. zich ingevolge het genomen raadsbesluit in de vorige vergadering nog eens tot de Directie van het Staatsboschbeheer hebben gewend, waarop dit kapverbod is ingeko men. De heer v. Hemert meent, dat men de ingezetenen dan wel mag verzekeren te gen ongelukken, want telkens als het wat hard waait, vallen de boorr(en om. Verzoek van A. v. d. Wensch om 8 meter grond van de gemeente tegen bil lijken prijs te koopen. Aangezien de be doeling van adressant niet duidelijk blijkt, of het n.l. moet dienen voor uitbreiding van zijn woning of voor andere doelein den, wordt het adres tot een volgende ver gadering aangehouden. Naar aanleiding van het raadsbesluit tot opheffing van den „bol" hebben B. en W. getracht, den aanlegsteiger weg te krijgen. De gedachte dat dit gedaan zou worden, zonder dat het de gemeente geld kost, is niet bewaarheid. Twee aanbiedin gen zijn ingekomen, een van den heer Schermers voor f 145 en een van den heer M. Vissers te Drunen voor f 100. Besloten wordt het werk door den laag- sten inschrijver te doen uitvoeren, die de afkomende materialen voor zifch be houdt. Verzoek van de R. K. Houtbewerkers- vereen. om een steunregeling iin het leven te roepen, aangezien er werkloozen zijn, die zijn uitgetrokken. Volgens de voor schriften kan een werklooze slechts 27 dagen op een jaar steun trekken. De heer Dobbelsteen verklaart reeds 2 jaar geleden te hebben jgeweten dat dit ver zoek zou komen. Op de een of andere ma- door RICHARD GOYNE. 8) o Zijn vrees, zijn woede en zijn angst kenden geen grenzen meer 'bij de gedach te aan deze mogelijkheid. Hij stortte zich op den Au'biër en gree phem bij de keel, priemde zijn vingers in diens vleesch, alsof hij hem wilde wurgen. Spreek, vertel Wat schuilt er achter je woorden. Maak je zijden tong los, Hil- jah en wees openhartig. Wat weet gij van dit geheim? Hiljah kon zijn antwoord slechts hij gend uitbrengen. Meester... ik., weet alles... van dit ge heim... alles. Laat Uw dienaar vrij... los... ik smeek U. De Pharao trad achteruit en liet zijn minister plaats nemen op een laag stoeltje. Welnu, haast U. Spreek of het zal U slecht vergaan. Hiljah wachtte niet langer. Bevend van het hoofd tot de voeten antwoordde hij in zenuwachtige haast, ofschoon hij nog slim genoeg was om twde* feiten te ver zwijgen, welke hij niet geschikt achtte om mede te deelen in verhand met zijn eigen verradjelijke plannen om zich meer macht te verschaffen. Ik heb gehoord, oh meester, dat er kan behandeld worden met het van ouds beproefden beroemde wrfjfmiddel. beperkt zijne werking niet tot de oppervlakte der huid, doch wordt door zijne bijzondere samenstelling als 't ware onmiddellijk door de poriën der huid ingezogen. dringt daardoor diep in het inner lijk der weefsels, ontbindt de ver giften die zich daar hebben vast gezet, lost ze op en valt aldus de pijn in den wortel aan, verdrijft door zijn warmte-verwek- kende werking alle beletselen, die de werkzaamheid en werkkracht der spieren belemmeren en geeft ze de verloren lenigheid terug. Dit verklaart het verrassend resultaat bij rheumatiek, jicht, ischias, spit, lendenpijn, spierpijn, stramheid en dergelijke aandoeningen. Probeer en ondervindt het zelf. Per pot 60 cent. nier zal er wel iets gedaan moeten wor- Hebben B. en W. geen voorstel in deze vraagt spreker. De Voorzitter verklaart hiervan niets te weten. De Secretaris licht toe, dat hetzelfde adres ook in de raadsvergadering te Vlij men reeds ter sprake is geweest, daar is een beslissing evenwel aangehouden, zoo dat het naar spr 's oordeel aanbeveling verdient, dit adres ook hier aan te houden en af te wachten, wat de grootere ge meente Vlijmen in deze zal doen. De heer Dobbelsteen kan zich hierme de wel vereenigen doch misschien zijn er die reeds zijn uitgetrokken, wat moet daarmede gebeuren? De lieer v. Hemert meent dat dezen geen steun geweigerd kan worden, doch steun zonder meer, daar is spreker niet voor, hij zou de werkloozen zooveel als mogelijk is willen laten werken. De Secretaris acht de kwestie voor deze gemeente niet zoo urgent, mocht het noo dig blijken dan kan altijd nog een spoed- eischende vergadering worden belegd. De heer Winkel zegt dat indien er al een paar uitgetrokken zijn deze wel te werk gesteld kunnen worden zooals straks zal blijken. Hierop wordt besloten liet adres aan te houden. Schrijven van Ged. Staten inzake gem.- begrooting 1927: De Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, Voorgenomen "de begrooting van plaat selijke inkomsten en uitgaven der Gemeente Hedikhuizen voor het jaar 1927, vastge steld door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van 12 Oct. 1926; een jongen moet zijn, die door den een of anderen volgeling van Rah Neb bij den hoiogepriester is gebracht. Deze jongen is van edele geboorte naar het schijnt, en de duivelsche priester van Amon heeft 'be kend gemaakt, dat deze jongen zal zetelen op Uw troon, dat gij zult vallen onder de hand van dezen knaap en dat, als de tijd daarvoor gekomen is, hij Uw konin krijk zal overwinnen en de aanbidding van god Amon weder in cere zal herstellen. Langen tijd scheen de Pharao niet in staat te spreken. Hij begon d'e kamer op en neer te loopen en bleef eindelijk plot seling staan-voor de ineengedrongen fi guur van Hiljah. 1 Luister naar mijn woorden, slaaf. Ik Pharao spreek. Ga onmiddelijk met een groep soldaten naar de geheime kamers onder den tempel van Kar'nak. Als gij straks terugkeert in mijn palleis zult gij mij brengen, den hoogepriester Rah Neb, den gcheiinzinnigen knaap en voorts alle priesters van God Amon. Laat gelen hun ner ontsnappen; Gaat, morgen zal er een feest zijn en Aton zal den ondergang aan schouwen van hen, die den Pharao dorsten weerstreven... Ik, die heb gezegd, dat Aton de god moet zijn van m'ijn land Ik, koning van Egypte en heerscher van de gcbcele wereld.. Ga.... Het was bijna avond, toen Hiljali te rugkwam om den koning het verslag van zijn tocht over te brengen. De Pharao wachtte op hem, de minister trad naderen sprak zijn meester toe mjet een merkbare aarzeling. Wel Hiljah? vroeg de koning ongedul dig. Zijt gij geweest? Overwegende, dat op de door Purge. meester en Wethouders der Gemeente He dikhuizen opgemaakte ontwerp begrooting voorkwam een post ad f1150, voor a. jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie ad f 500; b, jaarwedde van den Gemeente-bode ad f 650, benevens een post ad f 40 voor toelage voor onderhoud van het rijwiel van de Gemeente-bode; dat de Raad bij de vaststelling der be grooting heeft besloten deze posten te doen vervallen; dat 's Raads besluit ten doel had, Bur gemeester en Wethouders te dwingen ge noemde ambtenaren te ontslaan; dat de Raad zich nader in zijne ver gadering van 21 December heeft ver klaard op onderhavige begrooting alsnog I een bedrag van f 400 uit te trekken als jaarwedde voor de Gemeentebode, onder J voorwaarde dat die bode slechts halve I dagen dienst heeft te doen; dat echter 'bij koninklijk besluit van 1 i September 1925, Nr. 24 beschikkende op i liet beroep i ngesteld door den Raad van Hedikhuizen tegen hun besluit van 25 Maart 1925 G Nr. 332, waarbij goedkeu ring is onthouden aan de begrooting dier gemeente voor het jaar 1925, is beslist dat „aan het ambt van Gemeentebode, waar in blijvend moet worden voorzien, nu de Gemeenteveldwachter geen diensten als Bo de mag verrichten, eene zoodanige bezoldi ging moet verbonden blijven, dat de amb tenaar met zijn ovterige yerdiensten uit ne venbetrekkingen een behoorlijk loon ont vangt" terwijl voorts daarin wordt overwogen, dat met het oog op vervanging bij verlof of ziekte van den secretaris-ontvanger, de betrekking van Ambtenaar (ter Secretarie niet kan worden opgeheven; dat de hierboven uiteengezette omstan digheden zich nog steeds voordoen; dat genoemde ambtenaren behooren tot de plaatselijke ambtenaren, bedoeld in art. 205 sub a der Gemieentewet; dat ingevolge genoemd wetsartikel hun ne belooningen op de begrooting der uit gaven behooren te worden gebracht; dat de Raad in zijne openbare verga dering van 21 Dec 1926 heeft besloten bij zijne weigering, om voornoemde be looningen tot een toereikend bedrag op de begrooting voor 1927 uit te trekken, te volharden; dat mitsdien thans uitvoering behoorde gegeven te worden aan het bepaalde bij art. 212, eerste lid der Gemeentewet; Besluiten: I. aan voorgeschreven begrooting zoo als die aan hun collegje ter goedkeuring is aangeboden hunne goedkeuring te ont houden II. aan die begrooting (Hoofdstuk II) toe te voegen de uitgaaf-posten; Nr. 9: „Jaarwedde van den ambtenaar ter Gemeente-Secretarie, den congierge en boden van het kantoor van dien Gemeente ontvanger ten bedrage van f1150; Nr. 38: „Toelage voor onderhoud rij wiel van den Gemeente-bode ten bedrage van f40;" III., den Raad der gemeente Hedik huizen uit te noodigjen tot dekking dezer uitgaven nieuwe middelen voor te dragen en de aldus gewijzigde begrooting ten spoedigste wederom vast te stellen en aan hunne goedkeuring te onderwerpen; IV. den Raad der Gemeente Hedik huizen mede te deelen, dat, bij weigering zijnerzijds om de sub III bedoelde mid delen tot dekking voor te dragen, hun College alsnog uitvoering te geven aan het bepaalde in het tweede lid van artikel 212 der Gemeentewet. Den Bosch, den 12 Jan. 1927. De Gedeputeerde Staten voornoemd., Langzaam knikte het hoofd van den bleeken Nubi<?r. Zoio is (heit, o lEgypfe. Het is goed, Gij hebt mijn wil uitge voerd. Wij hebben velen gevangen genomen, van de priesters van God Amon, oh mach tige heerschier. Zij liggen in hun cellen onder het paleis. De Pharao fronste zenuwachtig het voor hoofd. - Gij hebt Rah Neb en dien jongen -ook meegebracht? Maar Hiljah zweeg, boog het hoofd en beefde. De koning scheen verbijsterd, doch dan kwam er langzaan] een trek van onhoüd- bare woede op zijn gelaat. Spreek, wat is er gebeurd met Rah Neb en den knaap? Een ondeelbaar oogenblik staarde de Nubiër in de oogen des konings, die toor nend van woede waren. Dan sprak hij fluisterend de waarheid. Het was onfortuinlijk, oh Egypte, oh koning.... Rah Neb was gewaarschuwd voor -onze komst en toen wij aankwamen onder den tempel... waren wij te laat... Hij en de jongen waren weg. HOOFDSTUK IV. Pharao's woede kende geen grenzen meer bij het vernemen van het nieuws der ontvluchting van Rah Neb en zijn bescher meling, den gcheimzinnigen jongen, dien de /aanbidders van Ood Amon hadden voor- besch/'kt om Aklmaton's troon te bestijgeq, Het vuur van wraakzucht in zijn hart, dat zich richtte tegen den vroegeren heer- De heer Dobbelsteen zegt dat de be- grooting al weer niet is goedgekeurd, hij zou nogmaals in beroep willlen gaan bij de Kroon. De heer v. d. Brand merkt op dat de raad al meermalen voorgesteld heeft de Hoofd. Omslag te verlagen, doch Ged. St. wenschen dit niet goed te keuren, die kunnen alleen dwang uitoefenen op een andermans zak. De Voorzitter meent dat het 't beste maar is dat men Ged. St. maar afschaft. De heer Dobbelsteen leest hierop het navolgende adres voor Aan Hare Majesteit De Koningin der Nederlanden, Geeft eerbiedig te kennen, de Raad der Gemeente Hedikhuizen dat hij in beroep wfenscht te komen, tegen het besluit van Ged. Staten van Noordbrabant d.d. 12 Jan. j.l. waarbij de begrooting voor het dienstjaar 1927 niet werd goedgekeurd, omdat onze Raad weigerde daarop te brengen: le. Jaarwedde ambtenaar ter secretarie ad f 500. 2e. Jaarwedde gemeentebode ad f 650 i benevens f 40 toelage voor gebruik rij- wiel dat, wat gemeentebode betreft, onze Raad op zijn besluit is teruggekomen en voor bedoelde functionaris salaris voor halve dagen heeft vastgesteld op f400; dat destijds gemeentebode zeker over tuigd zijnde van de onbillijkheid der te grootte vergoeding voor zijne functie, voor stelde dit met f 100—150 te verminderen; dat verdere motieven, welke onzen Raad aanleiding gaven, salaris gemeentebode op f 400 te brengen, alsmede post voor amb tenaar ter secretarie niet te voteeren, naT der voor Raad van State zullen worden verklaard; dat overigens voor beide functies nog onverzwakt dezelfde motieven gelden, als genoemd in de beroepsschriften, betref fende begrootingen 1925 en 1926; dat weliswaar bij Kon. Besluit van 1 Sept. 1925 No. 24 en 16 Juni 19<2ö No. 57 de beroepen van onzen Raad, ook handelende over bovenstaande punten, ongegrond zijn Verklaard, doch dat onze Raad, gedachtig het spreekwoord: „Alle goede dingen in drieën," deze aangelegen heden nogmaals ter sprake wil brengen. Redenen, waarom onze Raad Uwe Ma jesteit eerbiedig verzoekt, het bestuur Van Ged. Staten van Noordbrabant, waarbij goedkeuring werd onthouden aan de be grooting der gemeente Hedikhuizen, over het dienstjaar 1927 geheel of gedeeltelijk te willen vernietigen. 't Welk doende, De Raad der Gemeente Hedikhuizen. Haarsteeg-Hedikhuizen, 8 Febr. 1927. Alvorens verder te gaan vernam de heer Dobbelsteen gaarne of er nog geen bericht is ingekomen van Ged. St. op het schrij ven van den raad van 26 October j.l. De Secretaris antwoordt ontkennend. De heer Dobbelsteen zou zich dan ter zake tot de Kroon willien wenden met het navolgende adres Haarsteeg 8 Febr. 1927. Aan het College van Ged. Staten van Noordbrabant, Den Bosch. WelEd. Zeer Gestr. Heeren, Tot heden ontvingen we nog geen ant woord op de gestelde vragen in ons schrij ven van 12 Oct. 1926. Indien l5 niet bij machte bent, voor de eerstvolgende raadsvergadering, hierop een afdoend antwoord te geven, zlullen we onderhavige kwesties aan de Kroon ter beoordeeTTng vuoneggw, - i Hoogachtend, De Raad der Gemeen** Hedikhuizen. Dit voc-fytrj wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen de wethouders v. Engelen en Winkel en het lid v. d. Heij den. I Verzoek van het tvestiuw dei Bijzondere Jongensschool om afrekening van de ge meentelijke vergoeding over 1926 $n een voorschot vooi 1927 Over hei vorig jaar heeft het schoolbestuur reeds f813,90 ont vangen. De openbare school te Hedik huizen woidt bezocht door 44 leerlingen, per leerling heeft het orderwijs daar f 8,25 per leerling gekost. Te Haarsteeg gaan 152 leerlingen schoot, de vergoe ding bedraagt dus in totaal f 1258,88, zoo dat over 1926 nog betaald moet worden f 445. Als voorschot op 1927 sal f 1000 worden uitbetaald. Met algemeene stem men wordt aldus besloten Nadere bespreking bouw schoolhuis te Hedikhuizen. De Voorzitter deelt mede dat nadere bespreking heeft plaats gehad tusschen architect en den heer' Fooij' Hoofd der school. Het resultaat is geveest dat men ten slotte let overeenstemming is gekomen) en de bouw waarschijnlijk tusschen de zes a zeven duizend zal b'ljven. Een ge deelte van hel oude gebouw is wel te ge bruiken. B. en W. souden dat wiilen doen afbreken, indien er werkloosen zijn, door werkloozen. Een gedeelte dar steenen Kan worden gebruikt voor de binnenmuren, het andere gedeelte voor het ie bouwen brand spuithuisje. Er wordt besloten iiot oude schoolhuis af te breken, terwijl de plannen verder zullen worden uitgewerkt, voor den bouw van een nieuw schoolhuis, welke plannen den raad nog nadir ter goedkeuring zullen worden aangeboden. Wijziging begrooting 1926. Bij raads besluit van 21 April 1922 is besloten, dat de veld^achteis vrije geneeskundige hulp genieten, thans is e« rekening in gekomen van dr. v. Seters groot f 72,50. Besloten wordt de begrooting voor dit bedrag te wijzigen, Bovendien is nog een rekening ingekomen voor het onderhoud van de torenuurwerken, oo\ hiervoor moet een begrootingswijriging plaats hebben en waartoe eveneens wordt besloten. Tot lid van het boofdstembureau wordt benoemd de heer A. L. v. 4. Heijden, dit ter vervulling der vacature ontstaan door het niet aannemen de*er functie door den heer A. v. Helvoirt. Tot plaatsvervangende ieden van het stembureau te Hedikhuiseu werden geko zen de heeren C. v. Hemert en L. de Wilt, wegen» het ©verlijden van den heer Timmermans en hei niet aannemen der be noeming dour den heer I. A. Buijs. Daar geen der heeren iets voor dt rondvraag he+dl, «'ui< d» Voorzitter d< vergadering scher over zijn rijk, sediert elke nieuwe dag van zijn aanbidding van Atjon werd gewaarmerkt door tegenslag, ontbrandde tot een laaiendjen gloed, welke zelfs den dweepzieken Saket met ontzetting vervul de en afkeer en vrees deed ontstaan in de gemoederen der Egyptcnaren. Als Rah Neb hem ontsnapt was, als de oude priester en zijn beschermeling veilig verborgen waren door de purperen mist en nevelen der woestijn, zouden zijne priesters tenminste het volle tolgeld beta len voor den vrijen doortocht van hun meester Rah Neb. Binnen en buiten het paleis van Pharao werd een grootsch doodefeest gehouden. De gewone menschen van het land wer den gedreigd eer te betoonen aan god Aton, wiens beeld in aanbidding werd opgehouden boven de massa, wijl de pries ters voor de oogen d(er tojeschouwers werden gemarteld en gedood. In Pharao's hof vloeide overdadig de kostbare wijn en Egypte's vorst vierde in beestachtige ongebondenheid den wil van Amon en diens priesters. En terwijl de lichamen der wreed gepijnigden werden tentoongesteld voor de oogen van het volk als een afgrijselijke waarschuwing voor hen, die in hunne harten nog lijefde voor den gevallen god durfden te koesteren, schreeuwde de Pharao tot god Aton Gisteren vergaderde in de onderaardsche gangen van den tempel van Karnztk een bende tuig, met hooge woorden en tar tende houding, betoonden'Cer aan een jon gen, dien zij reeds den naam van koning hadden gegeven. Ik Pharao werd ver doemd. Zijn spottend lachen klonk door de hal. Ik, Egypte, zou ten val moeten [Doos 30'60a90tt. Bij Ap>th.en Drogisten.) worden gebracht, opdat dit kind... de jongen... zou kunnen regeeren op m troon. Heden, eu nu sprak Pharao met zijn waardigheid, die hij oj» dat oogenb tot zijn dienst had, heden h'eb ik Phai, gesproken, tin djatdooi' sullen de lie men der priesters van Amon 'blake; in de hitte van den middsg. I}p stemn mijner onderdaneu verheffen ach met mijne in aanbidding van den god zon. Waar is die knaap, dfe in mijn pl; regeetjen zal? Waar is dfe priester? gisteren nog droomde vea een ande Pharao? Aton, aan XJ rij glorie en atte ma teit. Aan U offeren wij ctrbiedijg de vens van lien, die Uw macht dur weerstreven en opstonden ©ra mij'n te overwinnen. Uw belagers zijn ve derd, Uwe vijanden rijn gedood. Mo zullen mijn soldaten de vluchtenden 1 ken i n de woestijn en wejldra zal bloed vloeien over Uw altaar. Aton, j en Pharao zullen overwinnen. Hoort Egypte, leent het oor aan de u den van uw koningen. Aton en Ph: Met een gebaat van waardigheid Hij de verzamelde hovelingen gade en daarna mei een glimlach van triomif de lippen langzaam terug fin de kuj van zijn zeiei en schreeuwt-: lyjd om wijn.... En toen scheen t;et of üe woorder| den Pharao werkelijk woerden van heid waren. De dagen verlengden to ken, de weken tot maanden, de mai tot jaren en toch regeeMe Aton wijl het rijk van Pharao onaang bleef. fVfamdt vervol)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6