Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10.4681 Mao 11 Februari Plaatselijk Nieuws NERGENS GOEDKOOPER. Gasthuisstraat, Gorinchem. NERGENS BETER. Gedurende de maand Februari zullen wij voor extra lage prijzen verkoopen en U bewijzen, dat U alleen bij ons ZIE DE ETALAGES! het best en goedkoopst Uw inkoopen kunt doen. ZIE DE ETALAGES! Komt en overtuigt U, dat wij werkelijk zijn en blijven in SORTEERING KWALITEIT Gedurende onze reclame-maand geven wij op al onze courante Goederen IO°|0 korting. DOE NU UW VOORDEEL! "WÊ 9ÊT VERGELIJK DE PRIJZEN I Prima Damesmantels 3 60-^3.90—5.90—7.90—9.50—11 60 Prima Dames-Japonnen 6.90-7.90-8 50-9.50 Kindermantels vanaf 98 cent KINDERJURKEN in alle maten tegen zeer goedkoope prijzen. Dameshemden Damespantalons Dames-Nachthemden cent cent 49 cent Dames-Gombinations 119—145 cent Graslinnen 2Vv el breed, voor lakens 39 cent Congolinnen 2>/> el br., voor lakens 39-49 ct. Geel Katoen 2'/« el br., voor lakens 36-42 ct. Extra gelegenheid voor weinig geld de linnenkast bij te vullen. Wit Flanel16-19-24 cent VOORDEELÏGEN PRIJS STEEDS NUMMER EEN BEHOORENDE BIJ HET ANDEL. Jl. Dinsdagmiddag waren ver schillende ingezetenen uit het Land van Heusden en Altena en de Bommelerwaard alhier byeen, om te komen tot oprichting eener schoolvereeniging voor Christelijk lager landbouwonderwijs. Burgemeester v. d. Schans, die de leiding der voorbereidenden arbeid had, presideerde ook deze vergadering. Na opening met gebed, heette Burge- meester v. d. Schans de talrijk aanwezigen hartelyk welkom en hield voor de verga dering een zeer duidelijke uiteenzetting van het doel en streven van deze begonnen actie. Allerwege, zoo begint spr. vernemen we de klacht, dat, hoewel het lager onder wijs uitgebreid is, het de boerenbevolking minder dan voorheen, toen rekening werd gehouden met beroep en toekomst der leerlingen vooral b{j gemis van M.U.L.O. School, voldoet. Vroeger werd de School dikwijls langer bezocht, de eischèn thans gesteld sluiten dit uit, en aansluiting van onze dorps* scholen by het boerenbedrijf gaat geheel te loor. Meerdere ontwikkeling is echter ook voor den boerenstand dringend noodig^ By velen is die nog te gering om een landbouwwintercursus te kunnen volgen. Van hooger hand werd die behoefte ge voeld en het stichten van z.g. lagere land bouwscholen bracht aanmerkelijke verbete ring. De tot stand gekomen scholen vol deden uitstekend, doch de bezuiniging was oorzaak tot stopzetting om meerdere te stichten. De begrooting van 1927 laat weer een post zien voor 10 zulke scholen. Zij kunnen opgericht worden door orga- nisatie's die de bevordering van land* of. tuinbouwonderwjjs beoogen.s Spr. geeft het door den Minister van B. Z. en L. vastgestelde model reglement en leerplan weer. De leerlingen worden zoo weinig mogelyk aan het bedrjjf onttrokken, de lessen worden zoodanig geregeld. Zy die de eerste klassen der Lagere School door- loopen hebben worden tot de le klasse toegelaten. Tot toelating der hoogere klasse beslist het examen. J Door den Minister is een regeling voor schoolgeld vastgesteld, rekening houdend met de draagkracht der ouders. Minvermogenden kunnen worden vrijgesteld. Het Hoofd dat belast is met de administratie, wordt benoemd door het bestuur, na overleg met den Inspecteur. In de eerste klasse moeten minstens 12 leerlingen zijn, gemiddeld moet iedere klasse 7 teilen. De le klasse sluit aan by de" lagere school, vakken als Ned. Taal Reke nen, Aardrijkskunde, Geschiedenis en Staats inrichting, Scheikunde, Natuurkunde, Plant kunde en dierkunde worden behandeld. Vervolgens krygt men in de hoogere klas een meer de vakken die by de praktyk aansluiten, als kennis van den grond, Veeteelt en Zuivelbereiding. Land bouw boekhouden en Bedrijfsleer. Ook kan Godsdienstleer en Maatschappijleer worden gegeven. Deelname is echter niet ver plicht, ook wordt daarvoor geen rijkssubsidie gegeven. Andere kosten worden voor een belangrijk deel door het Rjjk gedekt. Levensvatbaarheid is daarvoir vereischte. Het centrum van een zekere streek met een schaal van hoogstens 10 K. M. is daarvoor aangewezen. Hoogstens kunnen ieder jaar 25 nieuwe leerlingen toetreden. Klasse splitsing bestaat niet. Eenvormigheid der streek strekt tot aanbeveling, de leerstof kan zich daardoor gemakkelijk aanpassen.- Van de 11 be staande scholen zjjn er 2 van den C. B. T. B., dus op Chr. grondslag enkele z. g. neutraal en de rest R. K. Toen Spr. de vraag gesteld werd van welke richting de school in Andel de meeste levensvatbaarheid zou hebben, heeft hy met volle overtuiging gezegd, die op Chr. grondslag. Spr. kent de streek en haar historie, en heeft ondanks critiek van enkelen, zyn persoonlijke meeuing vertolkt, door te zeg gen dat hy met dankbaarheid onder de bevolking nog mocht constateeren het ora et labora Schier overal leeft het afhanke- lykheidsbewustzyn van God nog by de menschen. De opvoeding staat nog op principieel standpunt. Zeker, velen schie ten te kort. toch zien zy hun kinderen niet graag daar, waar het Godsbestuur wordt uitgeschakeld. Dagelijks wordt de Bijbel gelezen, daar om geen leeringen die daarmee in strijd zyn. Het karakter wordt op die school ook gevormd, den leerling ook voorgelegd de eisch van Gods woord. Het ontstaan der dingen vinden wij op de eerste bladzijden van onzen bijbel of in de evolutieleer. De praktyk bewjjst het, helaas maar al te dikwyls Spr. geeft daarvan een voor beeld nog pas ondervonden. Het vertrouwen der ouders wordt daar door geschokt. Wel zyn er nog neutrale inrichtingen waar men met deze theorien niet accoord gaat, neutraliteit op het gebied van onderwijs is echter een paradox. Godsdienstonderwijs wordt, zooals we reeds zeiden, niet gegeven. Er is plaats voor kinderen van allerlei richting. Van den onderwijzer wordt alleen geeischt dat hy de historische waarheid van den bjjbel erkend. Spr. citeert wat de voorzitter van den C. B. T. B. in het «Platteland daar van schreef. «Allereerste eisch, de Chris telijke landbouwschool moet komen, maar ze mag niet zijn een plaats waar men dogma's formuleerd geen plaats tot pro paganda voor kerkeijjke belangen of poli- teike partyen, geen separistische instelling. Maar ze moet zyn een vereenigingspunt van hen die in de H, S. en in de traditiën van ons volksleven zien de grondslagan van maatechappelyke welvaart. Moet vormen een geslacht dat zich niet verliest in het stoffelijke, maar dat als ideaal tegenwenkt een bedrijfsleven gedra gen door de gedachte dat uit en tot God alle dingen zyn. Het boerenleven moet worden doordron gen van den dichtergeest die zong. Al hebt G' o God vermenigvuldigd De gaven van Uw overvloed. Wat baat het waar zich 't hart be schuldigd En sidderend voor krimpen moet Geen dubbel oogst van most en koren Overdrijft de smarten van een ziel. Voor wie de hemel is verloren Omdat z' o Heer van U verviel. Op deze alleszins keurige uiteenzetting, waardoor spr. bewees de stof machtig te zyn, volgde een uitgreide bespreking, waar aan verschillende heeren deelnamen. Menig punt werd nog toegelicht, met het resultaat dat alle aanwezigen toetraden of als lid of als begunstiger der thans opgerichte vereeniging. Het ontwerp-statuten wordt voorgelezen en besproken. Uit de verschillende dorpen worden personen opgegeven, die de leiding op zich nemen, voor verdere dingen, on) op een eerstvolgende vergadering een de finitief bestuur te kiezen, wanneer wellicht nog meerdere personen aanwezig zyn. Reeds een 10 tal leerlingen worden toegezegd. Besloten wordt met allerhande zaken voortgang te maken, en volgende week Dinsdag nam. om 2 uur weer - te vergaderen. De heer Schouten eindigde met dankgebed. Alle personen, die belangstellen in dit nuttig streven, komen a.s. Dinsdag ter vergadering. Laat de pioniers niet in den steek. De vergadering wordt gehouden in de Openb. school. De Muziekvereen. «Andei's Fanfa recorps* hield 28 Jan. j.l, hare gewone jaarvergadering. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen van de vorige vergadering door den Sec retaris worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Met het nazien der boeken van den Penninameester worden door den Voorzitter belast P. de Cloe en H. Verschoon die een en ander in orde bevinden. De inkomsten hebben over 1926 bedra gen f 444,39, de uitgaven f 438.27 zoo dat 1926 sluit met een baiig saldo van f 6.12|. Daarna is aan de orde de vetkiezlng van het bestuur, hetwelk als volgt wordt samengesteldVoorzitter de heer A. G. van Lier, Secretaris, G. Naaijen, Penningm. A. van Andel, le Comm., J. v. Ryswijk en 2e Comm.* S. de Kloe. Nadat nog werd besloten de gewone jaailyksche uit voering op 19 Febr. a.s. te houden wordt de vergadering gesloten. Doordat het paard van een fiets rijder schrok geraakte de winkelier G. de Fyter met zyn wagen van den Hoogen Maasdyk aan het «Boveneinde alhier. De wagen bleef eerst tegen een tak van een notenboom hangen, kantelde vervolgens verschillende malen om en kwam op den z.g. «Ondervoet* terecht. De Fyter die al deze buitelingen mee maakte liep verwondingen op aan hoofd, hand en been, terwyl de wagen beschadigd werd en verschillende artikelen verloren gingen. niet langer onnoodig, doch neem direct I de wereldberoemde Oprechte Win» I sumer Zalf ter baat, w it zij geneest I direct en pijnloos dc hardnekkigste zweren, open wonden, steenpuisten, I bloedvinnen, n^genoogen, dauw-, I baard* en ringwórm, winterhanden en I voeten, fijt, likdoorns en wratten, oude I en verwaarloosde wonden, smetten, I kloven, barsten, aangezichtspuistjes, I uitslag/en huidverschilvering enz. enz. I Prys per bus f0.75. Verkrijgbaar by Apoth, en Drog. 's GRAVENMOER. Dinsdagavond j.l. herdacht de Geref. Jongedochtersvereen. «Dorcas*, onder leiding van hun Ec-re- Voorzitter Abr. Borstlap, hun 5jang be' staan, met leden, begunstigers en afge vaardigden, in het gebouw der Ger. Kerk in zeer gezellige feestelijke vergadering. Te 7 uur opende de Eere-Voorzitter deze vergadering, door te laten zingen Ps. 33:11 en las Ps. 33 en ging voor in gebed. Na een kort openingswoord gaven Secretaris en Penningmeester hun jaar verslag. Verder werd dezen avond recht gezellig doorgebracht door afwisseling van voordracht, zang en tractatie. Te middernacht liet de Voorzitter tot slot zingen Ps. 72:11, waarna de verga dering met dankgebed werd gesloten. SLEEUWIJK. Dinsdag j.l. is de Boer derij Tan d® Wed. T. J. Verhagen en bewoond door A. J. de Bok afgebrand. In de vlammen kwamen ora1 koe, 2 zeugen met 27 biggen, 3 geiten en eeu aantal kippen. De verzekering dekt de schade. WOUDRICHEM. De werkman P. Vi- veen alhier had dezer dagen het ongeluk bij het laden van oud yzer op de sloo- perswerf van A. Benjamins een stukje oud ijzer in het gezicht nabjj zyn oog te krygen. Ter verwjjdering daarvan werd overbrenging naar een oogarts in Dord recht wenschelyk geoordeeld. Op Vrydag 18 Febr., 's vonds 7 uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor de Chr. Jongel.ver. op te treden Ds. C. B. Koolhaas van Utrecht. Daar spr. Hoofdbestuurslid is, worden ook de vrienden uit den omtrek verwacht. In café wed. Van Bergejjk hoopt op Vrydag 18 Febr. a.s. 's avonds 6 uur, de Land- en Tuinb.ver. «Land van Altena* hare jaarvergaderii g te houden. WAALWIJK. Dinsdagmiddag had al hier een brutale diefstal plaats. Uit de vestibule van de stoomschoenfabriek Hol- landia werd een overjas waarin zich een portefeuille met eenig geld bevond, toebe- hoorende aan den beer D. uit Amsterdam, gestolen. Van het geval is aanstonds by de politie aangifte gedaan. WIJK Op Zaterdag 19 Februari a.s. hoopt voor de A. R. Kiesvcreenigieg al hier op te tredende WelEd, Heer C. B. v. d. Wal uit 's-Bosch, met het on derwerp «De groote beteekenis eener Christelijke Staatkunde*. (Zie advertentie). ZALTBOMMEL. Eindelijk zal er dan een begin worden gemaakt aan den bouw van 7 woningen in de Vogelenzang. Da 9 onbewoonbaar-verklaarde panden zyn aangekocht door de Bouwvereeniging «Hulp naar Vermogen*. Wanneer deze kwestie in afzienbaren tjjd een dergelyke oplossing krygt, zal een zeer goed werk verricht zijn in 't belang der volkshuis vesting alhier. 1 M 1 h fl met en zonder bontgarneering in de nieuwste kleuren en modellen Poolboilt voor Schorten 23—29 Cent Theedoeken groote maat 9—16—19 cent llienw^blad Februari-Reclame ■- V ATHMER MARTENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9