Eerste Blad SanaptejG De Kus van Pharao land van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4682 Woensdag 16 Februari 1927. ISuiteiilamlscli Overzicht. FfePILLETOM. Buitenland Hoofdpijn k Kiespijn Binnenland. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In Genève heeft de uitnoodiging der Vereenigde Staten tot het houden eener conferentie voor de ontwapening ter zee levendige belangstelling gewekt en een zieer gunstig onthaal gevonden. Men erkent n.l. te Genève tamelijk openhartig, dat men op den weg, die door de militaire com missie is ingeslagen niet veel voorwaarts komt en in dit verband wordt er op ge wezen, dat ook in bet programma voor de voorbereidende ontwapeningsconferen tie de idee eener partieele ontwaplening reeds is vervat. Als het dus president Coolidge's mee ning is, ciat de groote zeemogendheden op de allereerste plaats op den weg der ont wapening moeten voorgaan, waarbij reeds een aanvang, zij die nog zeer bescheiden, gemaakt is met de begrenzing der bewa pening ter zee, dan is het te begrijpen, dat men te Genève zeer sympathiek staat tegenover dit denkbeeld. En even sympa thiek staat men tegenover het feit, dat de door president Coolidge gewenschte tweede ontwapeningsconferentie binnen het kader van den Volkenbond zal blijven en te Genève gehouden zal worden. Nu spreekt het vanzelf, dat, al zijn der gelijke wenschen en plannen van een ver gaande strekking^ de verwachtingen van het bereiken van positieve resultaten niet te hoog gespannen mogen worden, daar verdere besluiten, als die tenminste van ingrijpenden aard willen zijn, toch uit sluitend in samenhang met bewapening te land en derhalve slechts voorwaardelijk door de conferentie genomen zouden kun nen worden. De nieuwe uitnoodiging der Vereenigde Staten is echter 'ongetwijfeld een groote stap nader op den zeer moeilijken weg naar de ontwapening. In Engeland geven de gezaghebbende kringen hun instemming m'et de voorstel len van president Coolidge te kennen in zake de mariteme bewapening. Natuurlijk wordt er geen in bijzonderheden tredend commentaar gegeven, voordat de voorstel len van Amerika nauwkeurig bekend zijn geworden. Naar uit Tokio vernomen wordt is de Japansche regeering voornemens de voor stellen van president Coolidge aan te ne men, daar Japan zich op het standpunt stelt, dat elke ernstige poging! tot beper:-' door 9) RICHARD GOYNE. Den dag, waarop Pharao's soldaten de onderaardsche kamers onder den tempel van Karnak hadden ontruimd, waren Rail Neb en zijn beschermeling ver in de woes tijn getrokken, door den purperen mist, en de wind hacl hun voletstappen uifge- wischt op de zanderige paden, waardoor Akhnaton begon te vergeten, terwijl het volk in grimmige en onwillig|e stilte den god van de zon bleef aanbidden. De vvein/ge priesters van Amon, die aan het doodenfieest van den koning wa« ren ontsnapt, werden nu gevangen ge houden en de tempel van Karna'k raakte treurig in verval, terwijl binnen zij'n ma ren het beeld van Amon het stempel der verwaarloozing droeg. Maar Rah Neb en de jonge'n waren steeds verder en verder getogen, tot zij eindelijk kwamen bij een onderaardsche grot in de woestijn van Doir el Bahri, waar zij een vreemde en geheimzinnige vrouw aantroffen, de gevreesde leidster der geestenbezweerders, die beroemd was in oud-Egypte door haar wonderbaarlijke macht om de toekomst te lezen en voor spellingen te doen langs magischen weg en geheimen te ontsluieren, welke zij zag in het kristal. Haar naam was Sampi, de toovervrouw king van de bewapening gesteund moet worden en verder, omdat Japan elke ge legenheid benut om zijn uitgaven te ver minderen en ook omdat het gelooft, dat een dergelijke conferentie van belang kan zijn voor den wereldvrede. Toch is men ervan overtuigd dat de Japansche regee ring geen enkel definitief voorstel in de zen zal doen, doch zal afwacht|en wat Coolidge precies wil. Niet alle regeeringen echter staan even sympathiek tegenover het voorstel. De Italiaansche regeering bijvoorbeeld staat er tot nog toe zteer gereserveerd teglen- over en meent, dat het memorandum van Coolidge een algeheele nieuwe beschou wing van de totale aangelegenheid noodza kelijk maakt. Zij behoudt zich haar oor deel voor tot dat het memorandum ten volle bestudeerd zal zijn door den chef van den generalen staf en de marine-ex perts. Dit is een meening zoo goed als iedere andere, doch de wereld in hjet al gemeen zal van de mannen van Mussolini toch minstens evenveel spontaniteit ver wacht hebben als van Engeland en van Japan. Dat Frankrijk niet oogenblikkelijk met enorme animo op het memorandum zou aanvliegen was wel te voorzien, en de pers, die het dezer dagen dan ook had, was verre van gunstig. Frankrijk zjlet op de eerste plaats- het ontwapeningsprobleem als één geheel en het plan van Coolidge zou Frankrijk een beperking lijken van haar recht om lichte kruiers en onderzee ërs te 'bouwen. In ieder geval zijn de ^ver schillende gemoederen eens flink wakker geschud, en wie weet of wij zóó niet eerder tót een wereldvrede zullen konren. Waar Amerika leidt ufo SNEEUW. Men seint uit Marseille, dat de sneeuw storm op Corsika blijft woeden. Op ver-, schillende plaatsen ligt de sneeuw 4 tob 5 M. hoog. Het is dan ook onmogelijk tof nog toe dertien lijken te vinden van Itali aansche houthakkers die nabij St. Laurent ondergesneeuwd zijn. Te Corsaglia, nabij Bastian, zijn drie huizen onder de sneeuw ingestort, oie 6 M. dik kwam liggen. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn. o DE OORLOG IN CHINA. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat op het oogenblik bij Hu Tsjoeang een der bloe digste veldslagen aan den gang is uit de en* zij was eenmaal de schrik geweest van Pharao's groote oppermacht. Sampi was oud en leelijk. Heur dunne haar was geelachtig grij's en haar oogen hadden iets afkeerwekkends door de roo- de bloedlijntjes, welke een netwerk vorm den over het wit. Haar huis was hier, in de smerige grot. Hier had zij haar tempel en haar paleis van geheimen vereenigd en zij ontving den ouden hoogepriester met een bijna dierlijke veruktheid. En Rah Neb ver telde haar het geheim van de geboorte van den knaap, die aan zijn zorgen was toevertrouwd door een schoone vrouw. In haar hart had Sampi geen liefde voor den Pharao. Integendeel, een 'haat had zich in haar gemoed geworteld tegen Akhnaton, een haat welke onrechtvaardig mocht zijn, of terecht. Sampi opende ha«r hart voor niemand anders dan voor de on zichtbare geesten, met wie zij dag en nacht scheen te spreken. Toen zij haar zwarte kunst ging toe passen voor Rah Neb*- ontdekte zij groote gebeurtenissen in de toekomst van den jongen die met dein hoogepriester mee gekomen was om hieil te zoeken in haar grot. Zij voorspelde, evenals de oude Rah Neb gedaan had, den val van Pharao's troon Op zekeren dag vond de oude priester haar, terwijl zij zuchtend neerzat op haar bankje en met bloed doorloopen oogen en stijf opeengeperste lippen in mate- looze ontzetting op den kristallen bal staar de die voor haar lag. Wat ziet gij, Sampi? vroeg Rah Neb, getroffen door de geheimzinnige macht, welke de oude vrouw scheen vast te hou den. Sampi lachte ruw en wees met haar vin geschiedenis der revolutie in China. Er zouden duizenden dooden en ge wonden zijn. De commandant van de 5e divisie Hung-Sjin-Fang maakt een om trekkende beweging om de Kantonneesche troepen in de bergen terug te stooten. O- AANSLAG. Zaterdag n.tn. verzocht een bezoeker van het hotel du Progrès, hoek De Key- serlei en Statieplei[u te Antwerpien den eigenaar een oogenblik op den cour, waar1- aan deze gevolg gaf. De bezoeker, een zekere Daniël O. een Hollander, 29 jaar oud, wonende Callen- straat te Berchem, viel toen den eigenaar langs achter aan en wijde hem een cap sule in den mond duwen. Toen dit niet gelukte, haalde hij plotseling een mes te voorschijn en kwetste den eigenaar aan mond, lippen en handen. Op z'n hulpge roep kwamen bedienden en bezoekers toie- loopen en maakten zich van den brutalen gast meester, die aan de politie werd overgegeven. Men denkt met een zinne- looze te doen te heoben. o VERGIFTIGD. In een dorp in het district Wilna zijn 25 bruiloftsgasten vergiftigd. De boer, die de bruiloft bekostigde, had de benoo- digde jenever uit zuinigheidsoverweging van een handelaar zonder vergunning be trokken en daarbij klaarblijkelijk methyl alcohol ontvangen. Een dag na het feest zijn dertien brui loftsgasten aan de gevolgen van 'het nut tigen van dezen alcohol bezweken, ter wijl van twaalf anderen de toestand hope loos is. o DOOR TOEVAL GERED. Een schijndoode, een koopmansvrouw in een plaatsje bij Lemberg zou worden be- gravejn, maar daar haar dochter niet bij=. tijds ter plaatse kon zijn, werd de begra fenis een dag uitgesteld. Dien morgen ver rees de doodgewaande echter plotselibg van haar doodbed en het bleek, dat zij slechts schijndood was geweest. o GEZONKEN Ter hoogte van Citiva Vecchia is het Italiaansche kustvaartuig Pangiulio in een zware zee vergaan. Zeven matrozen zijn in de golven omgekomen. o ERNSTIG ONGELUK. Bij een schietoefening met scherp door de artillerie-afdeeling Landsberg, die in de Aschauer bergen een winteroefening houdt en die bergkanonnen bad opgesteld, op op tot een man. Zijn figuur was flink en sterk geworden en in zijn hart was de vaste overtuiging, dat hij zooals Rah Neb had voorspeld, eenmaal zou zitten op den troon van Akhnaton. Toen Sampi heenging, wendde hij zich tot den hoogepriester met een frons van verwondering op zijn voorhoofd. Zij spreekt zeer vreemd, oh vader. Zijn stem klonk als muziek. Ontvouwt de toe komst voor haar oogen zich werkelijk zoo, als zij zegt? De oude man knikte langzaam, wendde zich om en legde zijn handen op de schou ders van den jongeling. Haar oogen zien ver, mijn zoon. De woorden van Sampi zijn de woorden dei- waarheid. Hebt gij ze gehoord:? De knaap knikte. Dat deed ik vader. Oij zult het mij ver geven, nietwaar? Toen klonk plotseling de stem van Sam pi, op een afstand, de stem, die kreet, als wilde zij de visioenen van het kristal bekrachtigen. Dood! Dood! Dood! Het was vele dagen later, dad een rui ter uit de wolestijn naar Tlhebes kwam' en het paleis binnentrad met zeer belang rijk nieuws voor den Pharao. Hij wierd spoedig tot den vorst gevoerd en met een diepe buiging sprak hij Oh Egypte, Uw dienaar heeft Uw op dracht volvoerd. Onze tocht is niet tever- geefsch geweest. Negen dagen geledlen zagen wij een reiziger, wiens weg voerde langs de grot, waarin Sampi wotont, de toovervrouw en dienaresse der Zwarte Kunst. Bij haar oh Koning, houden twee vreemdelingen verblijf, wier herkomst U belang zal inboezemen. den z.g.n. Kampenwand, werd het sluit stuk van een kanon door het bevriezen van de remvloeistof onder de bedienings manschappen geslingerd. De stukscomman dant en twee artilleristen werden zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond. INBRAKEN. Te Toulose in Frankrijk zijn inbrekers binnengedrongen in de Capucijnenkerk. Uit het opengebroken tabernakel van het hoofdaltaar zijn een tweetal cibories ontvreemd. In de Universiteit te Weenen is .een groote inbraak gepleegd. De dieven hebber* 8000 schilling in contanten buit gemaakt, benevens den ambtsketen van den rector en 50 ambtsketenen van professoren, die alle van masief goud zijn. o VAN KOUDE GESTORVEN. Uit Bazel wordt gemeld, dat op den Monte B'oglio twee doodgevroren meisjes zijn gevonden, die de vorige week een uitstapje op genoemden berg hadden ge maakt. o WANTOESTANDEN IN EEN GEVAN GENIS. Volgens de Russische sociaal-democra tische afvaardiging in het buitenland beer-, schen er in de gevangenis te Verkne Oer- alsk te Rusland afschuwelijke toestanden. Onlangs weigerde een der gevangenen voedsel tot zich te nemen. Toen bleek, dat de man kunstmatig gevoed werd, sloegen de andere gevangenen, uit protest, den inhoud van hun cellen kort en klein. De politieke militaire politie werd toen naar de gevangen'is gezonden om de orde te handhaven en aan alle gevangenen werd drie dagen zware celstraf opgelegd. Alle. meubelen werden uit de cellen verwijdërd en den gevangenen werden schoenen en kousen uitgetrokken. Zelfs de vrouwen werden aldus behandeld en wie zich ver zette werd bovendien nog mishandeld. De gevangenen hebben daarop drie dagenlang geweigerd te eten. Thans is de toestand zoo, dat de directie van de gevangenis al het mogelijke doet om1 de gevangenen ger naar het kristal. Ik zie de figuur van Akhnaton, stootte zij uit. Ah, Rah Neb was vol aandacht. En zie tgij hem op den troon. Neen, ik zie hem bijna aan den voet van zijn troon. Aan den voet? Hoezoo? Ik begrijp U niet. Sampi keerde zicli om en keek hem aan, haar vingers bewogen zich zenuw achtig, als speelde zij op een onzichtbare harp. Ik zie onzen koning aan den voet van zijn troon, hield zij vol, met een klank van vreugde in haar stem. Hoe ziet gij hem dan? Ziet gij hem zit ten op de treden? Neen, hij ligt, Rah Neb. Fiij ligt op de treden van zijn troon. Er is bloed.... bloed.... bloed.... op zijn gezicht en bloed op zijn koninklijk gewaad en bloed Zij barstte uit in een woest lachen en beefde over haar geheele lichaam. Dood schreeuwde zij, Pharao is dood... ik zie het... bet kristal liegt nooit. Het is de toekomst.... de toekomst. Dood. Ik zie hem en even koud als liet marmer, waarop hij ligt.... dood. Zij stond op en strompelde naar bui ten de grot uit. Dood... Dood.... Haar stem verstierf langzaam toen zij de grot uitkroop over het zand, verlicht door de gouden zon in het zwijgen der woestijn. Dood... Dood... In de schaduwen had de beschermeling van Rah Neb stil neergezeten met een trek van diepe betoovering op zijn ge laat. Deze jongen groeide reeds stevig te tergen en tot muiterij te brengjen. Het kleinste verzet leidt tot lichamelijke tuch tiging. De gevangenen willen opnieuw tot voedselweigering overgaan. o SCHANDELIJK. Onlangs werd te Little Rook in Amerika in een proces wegens valschheid i|n ge schriften een zekere Saunders gearresteerd, Deze heeft thans bekend achttien men- schen te hebben gedood, voornamelijk toen hij als ambtenaar in Oklahama dienstdeed. Deze massa-moordenaar zal zijn gerechte straf niet ontloopen. DIEFSTAL. Verleden week zijn uit een apotheek aan de Zaanstraat te Amsterdam, 12 fles sen vergif en wat kleinigheden gestolen. In verband met dezen diefstal zijn twee ver dachten gearresteerd. Naar het schijnt, heb ben de inbrekers alleen de bedoeling gje- had iets van waarde te vinden, niet om met het vergif ernstiger misdrijven te ple gen. De gearresteerden zijn jongens van 18 en 19 jaar. Het was hun nog niet ge lukt het gestolene te verkoopen. Alles te teruggevonden. Onder de gemeente Etten c.a. worden den laatsten tijd veel boomen uit de bos- schen gestolen. Uit gcmeentebosschen zijn een 50 boomen gestolen. De verdachten C. E. en F. E. uit Prinsenhage zijn aan gehouden en hebben bekend. Out de bos- schen yan Mevr. M. V. zijn ongeveer 200 boomen ontvreemd. Ook J. v. O. uit Prin senhage is aangehouden en heeft bekend. Men schat de ontvreemde boomen op een 1000-tal. Meerdere arrestaties zullen vermoedelijk volgen. o TRAGISCH. Het dochtertje van den heer M. Luij- ben te Vlijmen was in de keuken bezig eenige kleine werkzaamheden te verrich ten. Zij gevoelde op eens hevige hoofdpijn, en terwijl zij zich naar de kamer begaf zakte zij ineen en was cenige uren daarna reeds overleden. DE VERMISTE JACHTOPZIENER Van de vermiste jachtopziener Ch. K. te Berkel-Enschot, die sedert drie weken wordt vermist is nog geen spoor ontdekt. Verschillende geruchten doen de ronde, doch ondanks de uitgebreide nasporingen is men er niet in geslaagd iets naders om trent den vermisten te weten te komen. De één is Rah Neb en de ander... is de jongen, dien de priesters hebben voorbeschikt om plaats te nemen op Uwen koninklijken troon. Uwe spionnen hebben goed gewerkt en uw knechts spoedden zich onmiddellijk naar hier om U dit ver heugend nieuws te brengen. Sampi, zegt men, heeft geheime ver binding met anderen, die, haar wenschen ten uitvoer brengen en dezen trachtten de vernederde aanbidding van Amon weer in eere te herstellen. Wenscht gij, oih' heerscher, dat wij zonder verwijl zullen optrekken naar de grot, waar de toover vrouw woont, en de vluchtenden zullen brengen naar hier, opdat gij Uwe wijze veroordeeling zult kunnen doen nederda len op hunne hoofden. Pharao jubelde bij deze tijding, daar het noodlot van Rah Neb en den knaap ondanks den hoogen prijs, welken hij op hunne hoofden had gesteld, toch steeds een mysterie was gebleven en een onge riefelijke vrees nog steeds bestond in zijn hart. De koning vre(èsde nog, dat elders stil plannen tegen hem werden gesméed teneinde hem eens te overwinnen, Zijne macht te ondermijnen en Zijn troon te over meesteren. Hij gelastte den boodschapper, zich naar Hiljah te spoeden en dezen het nieuws mede te deelen, opdat zijn minister hem zou kunnen voorlichten. Toen begaf hij' zich met een gevoel van opgewondenheid en tevens vreugde naar de kamers van zijn schoone gezellin en vertelde haar, wat de spion zoo juist had aangezegd voor den troon. (Wordt vtrvolgd NIEUWSBLAD tikt let Lsil hi IeisIei ci Altcii,!cUiistrait ci It BiiiElcrvuri stilt men spoedig met Buisjes ,75,40 en Bij Apoth.en Drogisten ~o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1