Plaatselijk Nieuws Rechtzaken. Er is ook geen enkele aanduiding, die aan een misdaad zou kunnen doen denken. o— DE MOORD TE IERSEKE. Inzake den moord te lerseke vernemen we, dat thans meerdere bewijzen zijn ge vonden en dat in verband daarmede de rechter van instructie uit Middelburg Vrij-' dag weer te lerseke vertoefde. Dies mor gens werd onder enorme belangstelling het stoffelijk overschot van het slachtof fer ter a arde besteld. Aan het graf voerde Ds. Kersten, het woord, die zeide, dat het hier een moord uit wraak betrof,, evenals bij Kaïn en Abel. Hij meende, dat bij de Overheid moet worden aangedron gen op wederinvoering van de doodstraf. Te lerseke is een comité opgericht, bestaande uit personen van allerlei rich-1 ting en van alle lagen der bevolking, om een fonds te stichten voor steun aan dei weduwe en de tien kinderen, waarvan het oudste 11 jaar is, van den vermoorden Biersteker. MODERNE MOEDERS. Gast: «Heeft Uw dochtertje ook de mazelen gehad Moderne Moeder: «Werkelyk, ik zou het u niet kunnen zeggen, maar ik zal het wei even aan de kinderjuffrouw vragen als u het weten wilt«. INBRAAK. Te Oosterhout is ingebroken in de si garenfabriek N. V. Lombok., Door ver brijzeling van een ruit verschaften de in brekers zich toegang tot de fabriek waar zij een groote partij sigaren buit maakten, Daar de grond door de vorst zeer hard was, zijn geen voetsporen van de inbre kers gevonden. o „BLAUWE MELK". De kantonrechter te Breda deed Vrijdag uitspraak in de strafzaak contra P. v. B. landbouwer, wonende te Terheijden, die terecht stond wegens het verkoopen van melk, die door toevoeging van water, on deugdelijk was van samenstelling, en ver oordeelde verdachte tot f 75 boete of 75' dagen hechtenis. o VOOR EEN APPEL EN EEN El Een bekend haarden- en kachelmaga zijn te Almelo adverteerde eenige wjeken geleden, dat aldaar „voor een appel en een ei" een kachel te verkrijgen was. Ejen juffrouw verscheen dezer dagen in ge noemd magazijn, deponeerde een appel en een ei op de toonbank en vroeg een kachel te mogen uitzoeken. De winkelier voldeed aan haar wensch, wat voor deze juffrouw- een aardig buitenkansje bcteekende. o—- De wielrijders die 's avonds naar België fietsen, moeten een lantaarn hebben met één rood en één groen zijlicht. Komen ze terug, dan moeten beide glazen kleurloos1 zijn. 't Wordt 1 astig aan de Brabantsch- Belgische grens. —o HET MAAS-WAAL KANAAL. Vrijdag kwam in de haven te Nijmegen het eerste speelconvooi aan, dat gebruik heeft gemaakt van de verbinding tusschen Maas en Waal door het Maas-Waal-ka- naal. Het convooi bestond uit een bag germolen met eenige baggervaartuigen, die Woensdagmiddag waren vertrokken van de pas voltooide overlaadhaven voor steen kolen te Maasbracht en deze reis thans in twee dagen hebben verricht, waarvoor zonder bovengenoemd kanaal ten minste vijf dagen waren noodig geweest. Alhoewel het kanaal nog niet officieel is geopend, blijkt dus deze nieuwe scheep vaartweg reeds practisch voor het verkeer bruikbaar te zijn. o EEN 100-JARIGE. De weduwe Timothea Stilhorst-Heer- schop te Bussum heeft Vrijdag haar 100e verjaardag gevierd. Het heeft dit krasse oudje dien dag niet aan belangstelling ontbroken. o— KOLENDAMPVERGIFTIGING Een 17-jarig meisje te Herzogenrath, grenzende aan Kerkrade, dat bij de kachel zat, is dood op den vloer gevonden, ver moedelijk gestorven aan kolendampvergif tiging. De justitie nam het lijk in beslag. o BRANDEN. Te Leeuwarden is de bovenverdieping van een perceel aan de Westerplantage geheel uitgebrand. Hierin was gevestigd de handel in grutterswaren van den heef Kooistra. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. Het huis van de familie U. onder Leij- enbroek is geheel uitgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse. Deze kon evenwel niets uitrichten, daar wel de waterleiding dicht 'bij was, doch geen brandkraan. De aanwezige putten waren geheel bevroren. Het bluschmate- riaal was ook onvoldoende of defect, zoor dat de brandweer vrijwel onverrichterzake moest terugkeeren. o ONGELUKKEN. In de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade Geleeri is een ongeluk gebeurd bij het schieten, waarbij vier arbeiders min of meer ernstige verwondingen hebben be komen. Een der gewonden heeft 2 vin gers verloren, een andere werd ernstig aan het gelaat getroffen, de twee andere arbeiders bekwamen oppervlakkige ver wondingen en brandwonden. Twee der gewonden moesten naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht wor den, de twee andere konden na verbonden te zijn, naar huis gebracht worden. De fabrieksarbeider P. O. uit Heeswijk had te Veghel het ongeluk onder een sta pel met koek gevulde zakken te geraken. De man brak zijn rechterbeen en liep verder ernstige kwetsuren aan het hoofd op. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het Gasthuis overgebracht. Het drie-jarig dochtertje van den heer D. te Echt bij Roermond had het onge luk een kan kokende koffie over het li chaam te krijgen. De kleine is aan de be komen wonden overleden. Te Muiden is de 14-jarige zoon van den veehouder v. K. zoodanig gevallen dat hij met het hoofd op een steen terecht kwam en een uur daarna overleed. o DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Te Grijpskerke liep een jongen onder een auto bestuurd door den chauffeur, F. De knaap werd tegen den grond ge slingerd, waar hij bewusteloos - bleef lig gen. Onmiddellijk werd de jongen naar zijn woning vervoerd en de inmiddels ontboden geneesheer constateerde hersen schudding. Den chauffeur treft geen schuld, daar het ongeval uitsluitend aan onvoorzichtig heid van den knaap is te wijten. o— EEN GOEDE VANGST. De marechaussées hebben bij een in woner van Roosendaal niet minder dan 1200 mollenvelletjes in beslag genomen. dacht van bedriegelijke bankbreuk aange houden en opgesloten den 46-jarigen J. J. te Haarlem. Twee vrachtauto's melt busgroenten zijn in beslag genomen. o— DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Een wegwerker heeft op de spoorbaan bij den overgang Munterslaan te Heem stede een ernstig verminkt lijk van een; man gevonden. Bij onderzoek door- de politie bleek het slachtoffer te zijn de 37-jarige dr. G. E. p. leeraar aan het Kennemer Lyceum, wonende Leidschevaart te Haarlem. Dr. O. had 's avonds het huis verlaten om een avondwandeling te doen. Vermoe delijk moet hij bij den spoorwegovergang door een trein zijn gegrepen. Volgens bevindingen ter plaatse moet het lijk ongeveer een dertigtal meters mee gesleurd zijn. DOOR DE TRAM OVERREDEN In den Haag is een 22-jarige dienstbode door een motorwagen van de tram gegre pen. Haar beide beenen werden afgetre den. In het ziekenhuis overleed zij weldra. Het meisje had op het laatste oogen- blik de rails overgestoken. o— SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Te Almelo is het negenjarig zoontje van den heer Bruggink door het ijs gezakt en verdronken. O, WAS DAT DE REDEN «Nu zyn de boodschappen, die ik gis teren opgegeven had nog niet bezorgd «O, mevrouw, verschrikkelijk Maar het is ook zoo druk en mijn rechterhand is met een gezwollen voet naar huis I# AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het zesjarig zoontje van v. B., uit Vlij men dat vorige week Vrijdag onder een auto raakte, is zonder tot bewustzijn te; zijn gekomen aan de bekomen verwondin gen overleden. De 51-jarige M. de K. uit Hardinks- veld, die Woensdag aan boord van een baggermolen, van een schoorsteen viel en met ernstige inwendige kneuzingen werd opgenomen in het ziekenhuis te Nijmegen, is aldaar overleden. -o— KIND VERBRAND. Terwijl de vader en moeder afwezig waren zou het 13-jarig dochtertje van P. H. te St. Willebrord voor moeder de wasch koken. Zij stond bij de kachel, toen plotseling haar kleeren vlam vatten.' Hevig ontsteld snelde zij naar buiten. Vreeselijk kermend van pijn werd zij door eenige menschen uit de buurt aan getroffen, die .spoedig met water behulp zaam waren de kleeren te blusschen. Nogj enkele flarden bedekten het lichaam, dat met hevige brandwonden was overladen. 11n deerniswekkenden toestand werd de ongelukkige opgenomen. Haar toestand is hoogst ernstig. o BEDRIEGELIJKE BANKBREUK De Haarlemsche politie heeft als ver «O, vader, kyk eens hoe leuk I Daar zit een man in, die al een heelen tijd kiekeboe met me speelt k VERDUISTERING Dezer dagen is aangifte gedaan, dat een der bestuursleden van de brandstoffen- vereeniging „De Volharding" in Den Haag, een bedrag van f 3000 verduisterd had ten nadeele van de kas. Thans heeft de po litie in verband hiermede zekeren J. Bi. aangehouden. o DE MOORD TE ESBEEK Naar het „Dbl. v. N.-Br." verneemt, heeft de klopjacht op j.l. Zaterdag in de bosschen ten zuiden van Hilvarenbeek-Es- beek, waaraan 70 jonge mannen deelna men, geen enkel resultaat opgeleverd. Van den verdachte, G., werd geen spoor ontdekt. HEUSDEN. Vrjjdag 18 Febr. a.s. nam. 7 uur, hoopt de ring «Heusden en Altena« van Chr. Jongel.-vereen. een ringvergade- ring te houden, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier. Het 2e elftal «Juliana# speelde Zondag een vriendschappelijke wedstrijd te Zalt-Bommel tegen «Dommeclub Ik, welke wedstrijd door «Juliana# werd ge wonnen met 2— 0. ALMKERK. Naar wy vernemen, is voor de Unie-collecte voor de Scholen met den Bijbel in deze gemeente totaal bijeen gebracht de som van f 513.20. De collecte, gehouden in de Herv. Kerk alhier, ten bate voor de Pred. Weduwen- en Weezenlonds, bracht op ruim f31.—. Deze week zal door de leden der Geref. Jonged.vereen. «'t Mosterdzaadje# alhier eene collecte worden gehouden door de gemeente, teneinde gelden in te zamelen voor genoemde vereen. By den heer A. D. werd deze week door Dr. De Vries, alhier, een geval van bloedvergiftiging aan zyn arm gecon stateerd. A.s. Donderdag 17 Febr. nam. 6.30 zal in de zaal van den heer Dekker, alhier, de «Gezinsverpleging# eene leden vergadering houden. ANDEL. Mej. Jo Kalis, volontair aan de Chr. School alhier is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school te Zwingelspaan. Op 8 Maart a.s. zal de Hervorm de Meisjesvereenfging «Tabitha«, alhier, haar 2 jarig bestaan vieren in een lokaal der Chr. School. AALST. Door den heer Heegstra, ac countant te Amsterdam, is een rapport uitgebracht omtrent het onderzoek van de administratie van den gemeente-ontvanger te Poederojjen, waarin hjj mededeelt, dat alles goed in orde is uitgezonderd enkele administratieve fouten. De kosten van dit onderzoek bedragen plro. f 237. BRAKEL, Donderdagavond j.l. werd in de zaal van den Heer C. van Dalen alhier eene lezing gehouden door den Heer van Wyk uit Geldermalsen over de wyze waarop het houden van pluinvee het meest rendabel is te maken. De Heer Van Wjjk zette alles wat betreft de hoen derteelt zeer duidelijk en uitvoerig uiteen aan de zeer talryke bezoekers. Op deze bijeenkomst is tevens besloten eene Onder- afdeeling van den Ned. Eierbond op te richten, waartoe aanvankelijk 15 leden toetraden. GAMEREN. Ds. G. J. Leemans, pre dikant alhier, heeft zyn emeritaat aange vraagd tegen 3 April, na ruim 43 jarigen dienst in de Herv. kerk Geboren in 1857, candidaat in Utrecht in 1883, diende hy de volgende gemeenten Sloten (Fr.) 1883, Barneveld 1885, Staphorst 1887, Overschie 1888, Hoogeveen 1891, Zetten en Andelst 1897, Bennekom 1902, Utrecht 1907, Oosterwolde (Geld.) 1917, Waarder 1921 en Gameren 1922. GIESSEN. Maandagmiddag j.l. had alhier aan de «Gevaarlijke bocht# een aanrijding plaats tusschen een luxe autobus van «De Onderneming« uit Wyk en een vrachtauto van den steenkolenhandelaar Sterk uit Gorinchem. De vooras met wielen werd geheel ondej de auto "uitgereden en de zoon van J. v. Wijngaarden uit Andel, die in de vracht auto was gezeten, werd aan het hoofd door glasscherven gewond. Ook de auto bus was nogal beschadigd, doch kon de reis vervolgen. GORINCHEM. Hier ter stede is door eenige ingezetenen een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt het jaarljjks houden van een Concours voor Harmonie- en Fan fare corpsen, Gemengde-, Kinder-, Dames- en Mannenkoren. In 1927 zal het Concours gehouden worden in de eerste helft van Augustus op een terrein in de onmiddeljjke nabijheid van de stad. De heer E. G. Gaarlandt, burgemeester dezer gemeente, heeft het hem aangeboden Eere-Voorzitterschap, bereids aanvaard. Binnenkort zullen de verschillende ver- eenigingen een uitnoodiging en voorwaar den tot deelname worden toegezonden. Mocht onverhoopt 1 Maart a.s. een uitnoo diging tot deelname aan het Concours, hetwelk twee opeenvolgende dagen zal gehouden .worden, niet ontvangen zijn, dan verzoekt het Comité belangstellenden, deze aan te vragen aan het Algemeen Secre tariaat Concours 1927, p.a. den heer G. M. van Doornen, W. de Vries Robtéweg E 9 f, waarna onmiddellijke toezending volgt. In alle afdeelingen zullen de prijzen worden toegekend, volgens het bekende puntenstelsel der Nationale Concoursen. 's GRAVENMOER. Donderdagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk voor de Leerstoel en Studiefonds voor de Geref. Bond alhier op treden, de WelEerw. Heer Ds. G. J. Koolhaas van Oud-Beierland. Zaterdag overleed alhier de oudste inwoner dezer gemeente in den ouderdom van ruim 87 jaren. NIEUWENDIJK. Vrijdag 25 Febr. a.s. hoopt als 3e spreker voor het Chr. Comité voor Winterlezingen op te treden, Ds. Jansen, predikant bij het leger, met het onderwerpMijn reisindrukken uit Indië. Naar wij vernemen, hoopt het Fanfaregezelschap «Crescendo# begin Maart haar 2e winteruitvoering te geven. POEDEROIJEN. Op 17 Febr. a.s. zal eene openbare raadsvergadering worden gehouden in het lokaal aihier. Op de agenda komen voor Ingekomen stukken Benoeming stembureau* Nota van aan merkingen begrooting 1927 Idem rekening 1925 Voorstel wyziging politieverordening. SPANG. Heden, Woensdagavond 6.30 uur, zal in het Ned. Herv. Kerkgebouw in den Dienst des Woords voorgaan Ds. De Graaf van Ridderkerk. Het 3 jarig zoontje van C. van Dongen had het ongeluk by het spelen te vallen, waardoor het een zyner beenen brak. Dr. Waardenburg achtte opname in het ziekenhuis te 's Bosch noodzakelyk. Naar wy vernemen, zal men trachten in de thans rustende Chr. Zangvereen. «Excelsior«, alhier, weer nieuw leven in te blazen. Zijn wy goed ingelicht, dan zal de heer Christ uit Capelle als directeur optreden. De uitslag van de gehouden biljart wedstrijd, in het café Hofman alhier, ge speeld tusschen het «Kalme Spel# uit Capelle en «Volhouden# alhier, was als volgt De wedstryd werd gehouden over 600 carambolos. Door «Volhoudenwerd behaald 1. H. Mayers 100 2. J. Stokkerman 1003. F. Hofman 934. Krol 100 5. J. de Jong 100 6. De Jong 100. Totaal 593. Het «Kalme Spel# 1. Van Moergestel 73 2. Nieuwenhuizen 933. Treffers 1004. De Jong 74 5. De Bie 87 6. Sterrenburg 55. Totaal 482. VRIJHOEVE CAPELLE. In de Kies kring Heusden zyn door den Democrat. Party candidaat gesteld voor de Prov. Staten A. van Gent, Waalwijk en G. A. J. Vorstenman van Ooyen, alhier. WIJK. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, zal a.s. Donderdagavond een Christelijke winterlezing worden gehouden in het oude schoollokaal aihier. Dinsdagavond j.l. had de timmer man J. van Alphen het ongeluk boven van een met hout beladen auto te vallen. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. K Naar wij vernemen, zal door de Herv. Ger. Staatspartij (II. G. S.) binnen korten tyd een lezing worden gehouden. yC Het verslag over de uitvoering van de Zangvereen. «Con Amora# bereikte ons te laat en zal in het eerstvolgend nummer worden geplaatst. WERKENDAM. Op uitnoodiging van de Herv. Jongelingsvereen. »Maranatha« alhier, hield Ds. B. J. C. Reijnders, zendingsdirector te Rotterdam, Woensdag avond j.l. in de oude school een lezing over het onderwerp «Gebed en Gebeds gemeenschap.# In zyn inleiding wees spr. allereerst op de teerheid van dit onderwerp. Met voor beelden toont spr. aan hoe de behoefte aan een hooger macht bij alle menschen, zelfs bij de primitiefste heidenen wordt gevonden er moot toch iets, er moet toch iemand zyn. De Christen wendt zich in het gebed tot God, als Ti kind tot zyn Vader. Vader weet wat zij van noode hebben eer zij hem bidden. Niet steeds is het gebed een zuiver bidden en evenmin wordt het gebed steeds verhoord. God verhoort het gebed meermalen door het niet- te verhooren, m.a.w. door niet te geven naar wij om vragen meermalen voorkomt God onze bede, en is het gebed verhoort zonder dat zij die verhooring reeds bespeuren. Soms ook wordt de verhooring uitgesteld, opdat het gebed wordt volhard. Wy ontvangen niet op ons gebed, tenzjj wij gelooven, dat wij ontvangen zuilen. God wil gehgden zijn. Grondtoon van het gebed behoort steeds te zyn niet wat ik wil dat is zondig egoïsme maar Heer wat wilt Gij. De zaal was flink bezet, 'n 120 tal aanwezigen volgde met aandacht deze boeiende rede. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een tweetal woonhuizen, een kapschuur en het verbouwen van een landbouwschuur op den Hoogen Polder, is als volgt Baron f 39 550 Bakker, 'Giessendam f 39.276 J. J. v. Loon, Werkendam f 38.850 Mertens, Drorigelen f 38.075 Gflbr. de Later, N'dyk f 37.998 Muis, Giessendam f 37.800 F. W. Kramer, Werkendam f 37.798 Sluis, Hoofddop f 36 600 D. Bakker, Werkendam f 34.995 De gunning is aangehouden. ZUILICHEM. In 1926 zijn totaal in deze gemeente 18 aangiften gedaan we gens 't voorkomen van mond- en klauwzeer. In de vorige week Donderdag ge houden zitting van de Arrondissements- Rechtbank te Tiel werd tegen A. A. K. te Zaltbommel, voorheen baas der steen fabriek alhier, 3 maanden gevangenisstraf geëischt, terzake van verduistering in dienstbetrekking. Voor de lichting 1928 zijn 8 per sonen ingeschreven, van wie waarschijnlijk 6 vrijstelling zullen krijgen wegens broe- derdienst. KANTONGERECHT ZALT-BOMMEL. Uitspraak van Strafvonnissen op 20 en 25 Jan. '27. StrooperyC. v. G. te Well, f 5 of 5 d. h. Arbeidswet 1919 J. H. te Hedel, f 15 of 10 d. h. LeerplichtwetC. W. K. te Nieuwaal f 5 of 5 d. h.J. S., te Gameren, C. A. v. S. te Zalt-Bommel, beiden f 2 of 2 d. h. Jachtwet 1923 W. M., J. L., M. M., allen te Zuilichem, allen f 5 of 5 d. h. H. G. G. W. v. Z. te Delwijnen, f 10 of 10 d. h. MollenwetJ. L. te Zuilichem, f10 of 10 d. h. A. P. V. Zalt-Bommd: W. L. R., C. J., beiden te Zalt-Bommel, f 0.50 of 1 d. h. OngevallenwetH. v. E. te Gameren, f 5 of 5 d. h. Motor- en rywielwetJ. d. K. te Ga meren, f 5 of 2 w. t.J. v. d. H., te Zalt Bommel, G. B., te Zuilichem, J. v. D. te Brakel, J. v. C. te Wyk c.a., C. H. te Gameren, allen f 5 of 5 d. h. Motor- en RijwielreglementA. G. T. te Nieuwaal, f 15 of 10 d. h.E. J. F. te Zuilichem f 2 of 1 w. t.M. S. te Brakel, J. C. de B. te Heusden. W. v. L, C., G, G. S., J. v. d. H., allen te Zalt-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2