Tweede Blad voor het Land van Neusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. MM82 leiisia 1 Felriiari Jan Geertzen Parlementair Overzicht. Ingezonden. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws Vragen op rechtskundig gebied Ruime auto- garage's BEHOORKNDE BIJ HET De Tweede Kamer gaat weer aan den slag. Een gevarieerd pro gramma. Dankbare onderwer pen. Kabinetsschemering. Wetsontwerpen Aan den voor avond. Hec is me/ de vrijheid gedaan. Nog enkele dagen en de Tweede Kamer her vat haar werkzaamheden en we worden weer ondergedompeld in den vloedstroom der welsprekendheid van honderd volks vertegenwoordigers. En we hebben zoo eenige onderwerpen op het voorloopig' programma staan dat de voorzitter aan de Kamer zal voorleggen die er, van het standpunt van den Kroniekschrijver bezien, buitengewoon1 onheilspellend uit zien. Die den kiem voor daverende, lang durige en felle kamerdebatten in zich rond dragen. Daar is dan eindelijk het voorstel Ontwapeningswet van den heer K. ter Laan c.s. Men mag de uitkomst van dit wetsontwerp, gezien de huidige samenstel ling van de Kamer, al biet twijfelachtig oordeelen, dat neemt niet weg, dat hier door een gelegenheid geopend wordt, om alle sluizen der welsprekendheid open te zetten. En dat hiet er hier levendig bij zal toegaan, meenen wij, afgaande op de stemming in parlementaire kringen, wel te kunnen voorspellen. Behalve verschil lende voorstellingen betreffende grenswij zigingen van gemeenten als b.v. Haarlem, Bloemendaal Breda enz., en een wetsont werp betreffende nadere voorzieningen ten aanzien van de heffingen van de vermo gensbelasting, verdedigingsbelasting 1 en de Inkomstenbelasting, is daar nog het ontwerp tot goedkeuring van het Ned.- Duitsche arbitrage en verzoeningsbedrag, met bijbehoorend slotprotocol, waarover men het ook nie/ algemeen eens is. Dan komt er nog een voorstel betreffende de mobilisatie slachtoffers, verder de begroo ting van Suriname, zoodat we een pro gramma krijgen, dat ons wel de nooclige variëteif en menig hartelijk woord brengt. De voorstellen van den heer Schaper, s.cl., tot vorming van minderb. kabinet van katholieken en vrijzinnig democraten met steun der s.d.a.jp., die van alle be trokken partijen een sterk afwijzende ont vangst te verduren hadden, hebben het vraagstuk van een parlementair kabinet weer even voor het voetlicht gebracht. De s.d.ajp. komt nog, bij monde van haar bestuur, nadrukkelijk verklaren, dat de voorstellen van den heer Schaper slechts persoonlijke uitingen waren van hem, dat ae s.d.a/p. slechts de vorming van een parlementair meerderheidskabinet op de- mocratischen grondslag kan bevorderen. Maar van a.r. zijde heeft men de kwestie van een minderheidskabinet doch een ander dan de heer Schaper bedoelde ook bekeken en daar komt men tot de conclusie, dat er voor de a.r. partij op het oogenblik slechts twee denkbare mo gelijkheden zijn, om mede te werken aan de vorming van een minderheidskabinet. Met de Chr. Hist, of met de rJk. Met de c.h. was practisch uitgesloten, door de geringe getalssterkte der fracties; met de r.k., dat zou onvermijdelijk tot verdere afbrokkeling der partij leiden. En veelbe- teekenend klonk verder deze a.r. uitlating: Er behoeft bij de c.h. en de a.'r. niet veel meer af te brokkelen, of de vorming van een christelijk meerderheidskabinet gaat tot de onmogelijkheden behooren. Hetgeen dus nog weinig moed geeft om te gelooven in een spoedige hervatting der rechtsche samenwerking. Ook de r.k. zien de tijd daarvoor nog niiet aangebro ken, waar zij te kennen geven dat zoolang de Chr. Hist. Uni|e het anti-papisme mis bruikt, om de a.r. bij de stembus kiezers af te vangen, zoolang is en blijft hetneen. De opgeroepen beelden van een parle mentair kabinet schijnen dus voorloopig weer een fata morgana te zijn geweest. Van belang was voorts de indiening van drie wetsontwerpen tot wijziging der be grooting van Ned. Indië voor 1927. Zoodat per saldo, met de debatten over het Belgisch verdrag in de Eerste Kinier in het verschiet, een bewogen parlemen taire zittingsperiode voor de deur staat. CHEVROLET HEEFT HAAR DRIE MIL- LIOENSTE AUTOMOBIEL AFGE LEVERD. Wanneer men de productie-cijfers der laatste jaren van de groote Amerikaan- sche automobielconstructeurs leest, zou men geneigd zijn zich af te vragen, of de we reldmarkt daardoor weldra niet overvoerd zal zijnen de fabri,eken, wegens gebrek aan afzet, zich niet genoodzaakt zullen zien, haar productie te beperken. Het tegendeel is echter waar. Van maand tot maand zien wij zelfs in de Vereenigde Sta ten de verkoopcijfers nog voortdurend stij gen, en als men daarbij in aanmerking neemt, dat de groote automobielconstruc teurs door htm overal verspreide succur salen en vertegenwoordigers de geheele wereld van personen en vrachtauto's voor zien, en m<en in de meeste landen en we- relddcelen buiten Amerika nog maar pas begint het practisch nut en de economi sche beteekenis van dit gemakkelijkste en snelste der vervoermiddelen te land op hun völle waarde te schatten en er dus meer en meer algemeen gebruik van te maken, begrijpt men, dat er voor de automobiel industrie en handel nog een uitgestrekt arbeidsveld open ligt, zoodat er voorals nog geen aanleiding bestaat om haar pro ductie in te krimpen. Vooral in den ver koop van wagens, welker prijzen ook voor minder voorziene beurzen geen onover komelijk bezwaar opleveren, en die door hun snelle, betrouwbare en te allen tijde beschikbare diensten den kleinen bedrijfs- en zakenman van onrekenbaar nut zijn om zijn zaken sneller, beter en op groo- tere schaal te behartigen, kunnen wij een* opvallende Stijging waarnemen. Een treffend bewijs hiervan levert de Chevrolet, die de vorige maand haar drie- millioenste wagen voltooide. In de eerste 14 jaar van haar bestaan had Chevrolet twee millioen wagens geconstrueerd, thans 14 maanden later, is reeds het derde mil lioen vol. En de voortdurend stijgende vraag heeft de Chevrolet' Motor Company genoodzaakt, door uitbreiding harer fa brieken, dezer productievermogen, dat tot kort geleden 3000 per dag bedroeg, tot dagelijks 4000 op te voeren, zoodat de veronderstelling niet te gewaagd is, dat nog vóór het eindie van dit jaar de vier- millioenste van deze populaire 4 cylinders de Chevrolet-fabrieken zal verlaten hebben. VERGADERING der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat te Waalwijk, gehouden aldaar op 10 Febr. 1927. Van de afdeeling Grootbedrijf zijn te genwoordig 7 leden, van de afdeeling Kleinbedrijf 5 leden. Voorzitter: Efc Timmermans-Verschure. Secretaris: M. A. J. v. Liempt. De geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid der afdeeling Grootbedrijf C. Vesters te Kaatsheuvel (vacature M. A'. v. Beur den) worden onderzocht, waarna tot toe lating wordt besloten. De Voorzitter richt eenige welkomst woorden tot het nieuwe lid, waarbij hij zijne bijzondere ingenomenheid met deze keuze te kennen geeft, omdat hij uit per soonlijke ervaring weet, dat de heer Ves ters juist die kwaliteiten bezit, waarzoon hij als het ware aangewezen is om in een orgaan als de Kamer van Koophandel het belang van handel en industrie van plaats en streek te dienen. De Voorzitter geeft een beknopt over zicht van den economiischen toestand in het district der Kamjer over 1926. De heer Smits brengt den Voorzitter dank voor zijn werkzaamheden en brengt hem hulde voor de verzorging van dit overzicht. Met algemeene stemmen wordt herkozen tot Algemeien Voorzitter de heer B. Ti!m- mermans-Verschure, tot Voorzitter der af deeling Grootbedrijf de heer A. I. J. Smits te Dongen en tot Voorzitter der Afdeeling Kleinbedrijf de heer M. Bee- rens te Waalwijk. Vervolgens werden in de volgende com missies benoemd Commissie voor liet Handelsregister: F. J. v. d. Reijt, H. Verhieijen, B. Hoe- venaars en C. Vesters. Commissie voor verkeersbelangen P. A. v. Dongen, A*. de Haan en J. B. de Lange. Commissie voor het jaarverslag J. P. Eletnans, G.: v. Loon, en A. I. J. Smits. De volgende besluiten worden o. a. genomen Bij de regeering aan te dringen in de Statistiek van Voortbrenging en Verbruik op te nemten gegevens omtrent de leder industrie. De Nederlandsche organisatie van de Internationale Kamer van Koophandel te verzoeken de regeering te adviseerlen geen stappen te doien tot het treffen van een regeling in den geest van het Belgische ontwerp van wet tot bescherming van den handelseigendom. Het Comité van actie in zake de be strijding van het Cadeaustelsel verder te steunen door het verleenen van een sub sidie van f 25. Te verzoeken de aanmaningen voor de belastingen in briefvorm te doen verzen den. Uitvoerig wordt besproken de conces sie-aanvraag van de Nederlandsche Spoor wegen voor autobusdiensten in het Land van Heusden en Altena in verbinding met Waalwijk en als eindpunt het station Gil- ze-Reijien en wordt besloten te kennen te geven, dat de Kamer het verkenen van consessie zoowel aan de Spoorwegen als aan particuliere exploitanten in het alge meen belang acht. Ten slotte wordt nog besloten bezwaren kenbaar te maken tegen het wetsontwerp tot wijziging der drankwet, o.m. tegen in voering van plaatselijke keuze. DANSENDANSEN Hierboven de historische Sophia-Moskee in Constantinopel, een meesterwerk van architectuur. Deze Moskee werd eenige dagen geleden aangekocht door een (na tuurlijk Amerikaansche) onderneming, die haar zal laten inrichten tot danspaleis. Waar gaat het heen Een jager, in het bezit eener jachlacte, schiet op den openbare weg staande een haas, die doer dryvers uit een griend wordt gejaagd, op dien weg. Is hij daarvoor strafbaar G. J. R. De jager-actehouder is niet strafbaar, indien hij tot het genot van de jacht in den griend gerechtigd is, tenzij er een plaatselijke verordening bestaat, die het schieten op den openbaren weg verbiedt. Alhier werd een wethouder benoemd tot gemeente-ontvanger. Mag een solli citant-wethouder nu zelf meestemmen voor de benoeming S. v. D. Een wethouder, sollicitant naar de be trekking van gemeente-ontvanger, mag gerust medestemmen voor de benoeming. Alleen wanneer hy in herstemming komt moet hy zich onthouden. Een onecht meisje van 17 jaar wil gaan trouwen. Haar moeder leeft nog. Van wie heeft zij nu toestemming voor haar huwelijk noodig W. H. Een onecht meisje van 47 jaar (dat noch door den vader noch door den moeder is erkend) heeft voor een huwelijk toe stemming noodig van voogd en toezienden voogd. Wanneer de moeder, die nog in leven is,/het meisje niet erkend heeft en ook niet tot voogdes of toeziende voogdes is benoemd, heeft deze met het geven van toestemming niets te maken. Ik heb aan iemand een zaal mondeling verhuurd, nu is die persoon zonder opzeg ging stil weg gebleven, met achterblijving van huurschuld. Nu staan er nog enkele stukken van in de zaal, hoe moet ik nu handelen om aan die achterstallige huur te komen en heb ik nog recht op door- loping van huur omrede het niet is opge zegd en ben ik verplicht die stukken welke nog in de zaal bevinden zoo maar af te geven. V. C. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Genderen, 3 Februari 1927. Daar het zich in het begin aan liet zien, dat wy duurder uit zouden zyn nu ons gemeente-bestuur het gemeentelyk electrici- teitsbedrijf aan de P.N E.M. verkocht heeft, valt dit thans buitengewoon mede en be talen de ingezetenen thans evenveel goed- koope als dure stroom, dit wil zeggen, evenveel K.W. voor 25 ct. als voor 45 ct. en voor de maanden Mei, Juni, Juli en Aug., de meesten maar 1 of 2 K.W. voor 45 ct. en de rest voor 25 ct. per K.W. Voorwaar een buitenkansje voor de ge- meentenaren, welks gemeentebestuur het G.E.B. aan de P.N.E.M. heeft verkocht. Een inwoner van Genderen. HEtJSÓEN. Geboren: Maria A., d. v. L. M. v. d. Burg en van A. M. v, d. Velden. Overleden: Aart Vos 8 j. M. v. Diem, echtgen, van H. J. v. Sprang, 81 j.Cornelis v. d. Oever, 21 j. DE WERKEN EN SLEEOWIJK. Geboren: Dirk, z. v. J. H. den Dekker en M. H.-van Arkel. Overleden: Cornelis 2. van Wijk 3 maanden Maria C. van Wijk 53 j. Aria Groêneveld 17 dagen. DUSSEN. Geboren: Wilhelmus G. J, z. v. P. H. van Mierb en A M. W. Heessels Johanna M., d. v. W. J. v. d. Beek en T. A. Borstlap Petronélla M. T., d. v. H. A. v. Honsewijk er. M, P. de Bont Bartholomeus G., z. v. A. Ribbers en E B. v. Biessn Adrianu3 J., z. v. F. A. M. v. Steen en W. J. de BodtJannigja H., d. v. J. Klop en A, M. v. Drunen Hsnricus F., z. v. G. v. Suntenroaartens- dijk en A7 P, van der Pluyai Ludovicus J., z. v. Th. van Dortmont en J. S. van Dijk Bertus B. F., z. v. A. W. Seve- rijnen en A. J. StoopMaria C. W., d. v. A. G. van Gennip en M, H. Wermeiink Getrouwd: A. C. Boom 31 j. met C. H. J. Hanegraaf 25 j.M. H. A. v. d. Glundert 20 j. met F. J. Heerel9j J. A. van Diateren 31 j. met O, J. van Tilburg 24 j. Overleden: J. C. Kuijpe?s 6 d. M. de Wit 10 d. E. J. Verschoor echt- genoote van M. van Tilborg 73 j.W. Roubos 56 j. echtgenoote van J. Boezer J. van der Mast 81 j. weduwe van C. Kouw P. van der Pluijm 85 j. wedunaar Q. van der Pluijm. HERPT, Geboren: Leonardos P. G., z. van Chr. van Herpt—Veroude Jan Johannes, z. van A. Peldersv. d. LeeJohanna Adriana d. v. Th. J. van HovenSprang Peironella Bertha d. van P. J. Verkuijl Kraneveld. POEDEROIJEN. Geboren: Govert. z. van A. Fukkink en C. M. van de Laar Maria d. van J. Hofman en G. van Oudheusden Gijsberi C. z. van G. C. Haasakker en E. van de Werken Rozatta d. van B. van Heivoort en D. Hobo. Getrouwd: Oomke Kruizinga 28 j. rnfet Catharina J. ten Hagen 20 j. Overleden: Govert Fukkir.k, 4 d. Johanna van Giessen 19 j. J Schagen 75 j. wedr. van A. Oostdijk. VEEN. Geboren: Govertjo A., d. v. G. A. Roeland en G. J. Verbeek Geertruida, d. v. J. C. Sonneveld en G. Vos. O v e r 1 e d n Kornelis van Helden, 77 j. weduwnaar van Jansko v. Rijswyk Catharina vari Alphen 74 j. echtgen. v. Johannes Willem van Helden. WASPIK. Geboren: Adriana H., d. van C. van de Werf en D. Kioolwyk II., d. van P. Smits en A. GroenendaaiAriana, d, van II. Onckels en A. M. van Tilborgh Maria P., d. van C. A. H. Langerwerf en C. M. C. van Strien Hendrikus, z. van M. van Ierse! en D. de ReoyJohanna H., d. van J. Hamers en J. H. Meys. Ondertrouwd: O. Fijneman, 24 j. met A. J. Koijten 20 j.A. P. Ver hoeven 26 j. met M. Kerst 35 j.Petrus A. do Meyer 35 j. met P. C. M. de Beer 30 j. Getrouwd: Johannnes A. van Brau- gel, 24 j. met Maria A. Schellekens, 23 j. Overleden: Antonia N. v. Loon, weduwe van Adriaan Blom, 75 j.Mat heus Hoogers echtgenoot van Petronella Meyers, 76 j.Johanna Brouwers weduwe van Johannes F. de Jong, 85 j. WOUDRICHEM. Geboren: Marinus B,, z. v. Evert J. van Andel en C, DaimAdriana G,, d. van J. H. Verhoeven en P. Swart. Getrouwd: W. C. Vriens, 28 j. met M. Klop, 24 j. Overleden: M. B. van Andel 12 d.M. C. van Wyk, 58 j. WERKENDAM. Geboren: Adriana, d. v. M. v. d. Schoot en B. Berchum Hendnka C,, d. v. J. de Keyzer en K. SchmidtNiesje, d. v. A. v. Vugt en L. PottersBarbara R., d. v. C. v. d. Pijl en W. E. v. d. HeuvelClazina, d. v. J. C. Visser en J. Colijn Elisabeth, d. v. C. Hoogendoorn en M. C. Kieboom. Ondertrouwd: B. v. d. Werken, 25 j. met J. J. van Oord, 23, j. Getrouwd: T. Klop, 25 met T. A. v. d. Vliet, 20 j. Overlden: D. C. Hakkers, 76 j. echtgen. van A. van den HeuvelT. A. Ippel 61 j. wedn. van P. de GelderH. H. de Roon, 75 j. echtgen. van M. Vos T. Hakkers, 76 j. wede. van A. Ritmee ster P. de Koning, 77 j. wedn. van W. Holster; G. Bakker, 1 jaar; C. W. v. d. Schuit, 70 j. echtgen. van N. v. d. Assem L. v. Velzen, 60 j. wedn. van M. B. Klop. NEDERHEMERT. Geboren: Jan P., z, v. J. Vos en G. v. d. Vliet. Overleden: A. van Dieën, 75 j., echtgenoote van A. Gybe E. G. de Put ter, 26 j. echtgenoote van J. A. v. d. Meijden P. van Genderen, 78 j. weduwe van J. Vos; A. v. d. Werken, 88 j. wed. van G. Fielen C. van Heusden, 37 j, echtgenoote van D. Keinemans. WERKENDAM. Gedurende de maand Januari is in de Ger. Kerk voor die kerk een extra gift ontvangen van f 50 en voor de Diaconie eveneens een gift van f 50. Donderdag 24 Febr. hoopt voor de Herv. Jong.Ver. »Maranatha« in de oude school op te treden ds. J. Luuring van Hazerswoude met het onderwerpïEen Bijbélsche blik op de natuur. De over het jaar 1926 gehouden collecte vanwege de Zendingscommissie der Ger. Kerk heeft in onze gemeente f 446.58J opgebracht. Onze vroegere dorpsgenoot de heer R. Baggerman, thans te Delft, is benoemd tot onder-directeur van de IJsselcentrale. WELL. Evenals in andere gemeenten in de Bommelerwaard, heeft er ook hier, uitgaande van da Geldermalsensche Eier mijn, een lezing plaats gehad over Pluim veeteelt. Doordat er, helaas, te weinig bekendheid aan was gegeven, hadden slechts weinigen gehoor gegeven aan den oproep. De heer P. Hoynck van Papen- drecht van Ammerzoden, leidde de spre kers in, die op duidelijke wijze een uit eenzetting gaven van de voordeelen, aan pluimveeteelt verbonden, wanneer men de eieren veilt. Een en ander werd nog toegelicht door een serie duidelijke licht beelden. Staande de vergadering, gaven een 9-tal aanwezigen zich als lid op en werd er een voorloopig Bestuur gekozen, bestaande uit de h. b.P. Groeneveld L. Fz., voorzitter, J. E. de Koning, secre taris en H. van Loon Dzn., penningmees ter. We hopen, dat velen zich try een der voorloopige Bestuursleden alsnog als lid zullen opgeven. Later wordt er nog een bijeenkomst gehouden, waarby efen definitief Bestuur gekozen zal worden. ZALTBOMMEL. In opdracht van den gemeenteraad hebben B. en W. den ge meenten-architect opgedragen een onder zoek in te stellen inzake rioleering dezer gemeente. Er zijn nu door dezen ambte naar twee plannen uitgewerkt, welke res pectievelijk f 67.200 en f 108 000 zullen kosten. Een vroeger plan, door den ar chitect ook voor het beste gehouden, komt op f 270 000. ZU1LICHEM. Door den burgemeester werd by publicatie bekend gemaakt, dat er controle gehouden zal worden over da naleving van de Trekhondeuwet. De heer A. Tongerlo, welke lydende was aan griep, doch weer herstelde, zakte Woensdagavond in elkaar en was een lyk. De dokter constateerde hartverlamming. Eenige griep-patiënten van hier worden thans in Utrecht verpleegd, welke oor- en oogaandoeningen hebben gekregen. i Bezoek van ouds bekend j| Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 8 B0SCH- Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O SLEEUWIJK-'s BOSCH fffeflwsMad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5