Vierde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No 1683 Vrijdao 18 Fehrtteri Plaatselijk Nieuws Binnenland BEHOORENDE BIJ HET BUSSEN.- 15 Febr. 1.1. trad de Edel- Achtb. Heer P. Bergmeyer, burgemeester van Almkerk, op voor de A. R. Kiesvereen. alhier. De voorzitter opende de vergadering met te laten zingen Ps. 897, ging voor in gebed, las Gen. 3 en riep voorts alle aanwezigen een hartelyk welkom toe. De Kiesvereen. had 't noodig geoordeeld, aldus de voorz., een spreker te laten op treden, om 't politieke leven aan te wak keren en om nog eens helder te doen inzien, welke plaats men moet innemen in den komenden stembusstrijd, juist, om dat allerlei zaken van praktische» aard er ons toe kunnen brengen onze bakens te verzetten. Hierop werd 't woord gegeven aan den spreker voor dezen avond, die handelen zou over»ln 't Voorportaal van den Ridderhofa. De Ridderhof is 't gebouw, waar de Eerste Kamer vergadert, De leden dezer Kamer worden door de Prov. St. gekozen. Deze laatsten zijn dus 't voorportaal* van den Ridderhof. Voor spr. echter hierbij meer in den breede stilstaat, wil hy de vraag behandelen, of politiek de moeite waard is er tyd aan te besteden. Vele menschen toch, die wij als echte christenen zouden bestempelen, willen niets weten van «politiek gedoe« en richten alle aandacht op »'t verlost-zijoZij gaan uit van den stelregel dat alle politieke worstelingen ons slechts warme hoofden en koude harten bezorgen. Anderen vinden slechts de po litiek ten tijde van Groen en Kuyper een ideaal. En werkelijk, al de bezwaren, die geoppord worden, zijn niet denkheeldig. De politiek leidt vaak de aandacht af van 't allernoodigste en richt dien eenzydig op politieke kwesties. Als christenen echter kunnen en mogen we ons niet onttrekken aan den politieken strijd, omdat God er ons roept, al zouden wij vaak geneigd zijn de politiek stil aan de wereld over te laten. In dezen tyd moeten wij steeds zoeken de eere Gods. En dankbaarheid moet ons hart vervullen, dat we strijden mogen. Zoolang er staten en volken, overheden en onderdanen zjjn, is er aan politiek ge daan. Denk maar terug aan de vrijheids kamp (1568) tegen't overmachtige Spanje, toen deze strijd werd gevoerd met wapenen van geweld. Wij daarentegen genieten 't voorrecht, onzen stryd np meer vreedzame manier te stryden. En hoe bevoorrecht zyn we boven andere landen. Italië b.v. waar Mussolini ieder, die tot zijn partij niet behoort, den mond snoert. Zie naar Rusland, waar ieder zich heeft te schikken naar de bovendrijvende party. Wy echter genieten politieke vrijheidwij behoeven onze stem niet op een bepaalde partij uit te brengen. Met recht mag echter ge klaagd, dat men ged wolgen wordt naar de stembus te gaan en onze party bekampt dat fel. Er is nog meer. Andere volken kennen geen partyen, die een beginselstrijd voeren en de politieke stryd daar raakt de groote massa niet. In dit verband wijst spr. op de verkiezing van de (Indische) Dessahoof- deri. Enkele stellen zich candidaat hiervoor. Daar echter de meeste Inlanders analphabeet zyn, dus lezen noch schryven kunnen, plaat sen ze zich achter den candidaat, dien ze verkiezen. Degene nu, die dus in den letterlijken zin van 't woord, de meeste kiezers achter zich heeft, wordt loerah (dessahoofd vgl. bij ons burgemeester). Later is dit gebruik gaandeweg gewyzigd eji werd de »stemming«; meer geheim, om »wraak aan den keizer« te voorkomen. Onze strijd is hooger en steeds moet ons doel zyn verheerlijking van God. Ook moeten we niet trachten, anderen tot onze p$rty te voeren, om daardoor de glorie onzer partij te vergrooten, want ook in 't maken van propaganda moet den Naam des Heeren worden gediend. De strijd, die aanstaande is, gaat nu over de Prov. St. Onze tyd is democratisch, d.w.z. 't volk mag invloed uitoefenen op de regeering, of wilt ge, ieder, die den daartoe bestemden leeftyd bereikt heeft, mag meespreken over publieke zaken en ter stembus. De regeering van ons land heeft in den loop der tijden groote ver anderingen ondergaan. In den tijd der Republiek berustte 't bestuur bij de regen ten, nog vroeger zwaaide alleen de ridder schap den schepter. Deze tyden zijn voorby. Ieder moet nu, in dezen democratischer! tijd, weten welke vraagstukken aan de orde van den dag zyn. We moeten kennis hebben van de regeering van ons land. Welk schoon werk verricht de' Jongel.ver. ook hier, waar zij ook o.a. ook deze kennis aanbrengt. We spreken van Wetgevend en Uit voerend gezag. Er zyn landen, waar ambte- tenaren aangesteld zyn, die er voorzorgen moeten, dat de wetten worden uitgevoerd. Wy echter mogen zelf aan de uitvoering er van meewerken. Bij ons wordt die uitvoering niet aan ambtenaren, doch aan de Prov. St. en Gemeenteraden opgedragen (recht van zelfbestuur) Wy mogen dus meewerken aan de samenstelling en de uitvoering door onze vertegenwoordigers, decentralisatie dusdus de overheid trekt niet alles aan zich. In de dagen der Republiek was dat anders. De Staten hadden alle macht in handen, terwijl de Staten Generaal heel weinig te zeggen hadden. Dit is zoo een paar eeuwen ge bleven. De inzinking komt in 1795. En als onder Willem 1 't gezag opnieuw ge grondvest wordt, voelt hij wel, dat de al- gemeene overheid meer macht hebben moet. Hy voert dit echter te ver door. Groen en Kuyper klagen er over, dat er te weinig macht aan de Staten is gebleven. Zoo berust in onzen tyd 't wegen en waterschapsvraagstuk by de Prov. St. Eveneens de voorziening in de behoefte aan electrisch licht enz. Velen echter zouden alles willen overdragen aan de overheid, zoodat deze ten slotte had te zorgen voor het geheele leven van den mênsch. De A. R. wil de overheid alleen laten op treden, als 't particulier initiatief ontbreekt. Nu zou men kunnen vragen, wat 2 leden, 2 A.R. beteekeneu in een college met overgroote meerderheid van anders denkenden. Juist door hun klein getal gevoelen ze hun verantwoordelijkheid grooter, Van God ontvingen ze hier hun plaats. Dat ze dan de heerlijkheid van hun be ginsel toor.en I Spr. herinnert dan aan de scherpe wrij ving tusschen Oranje en zeer onverdraag zamer! Petrus Datheen, die a! wat Roomsch was bannen wilde. Wij A.R. staan aan de zijde van den Vader des Vaderlands en willen vrijheid van consiëntie, vrijheid van religie, en de Overheid heeft niet 't recht eimand, omdat hij behoort tot deze of kerk te beoordeelen. Onze strijd is een geheime strijd. Doch God ziet ons en weet of we in den goeden zin van 't woord propaganda voeren willen voor Hem. Dan zal hy zijn zegen gebieden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Met hartelijke woorden dankte de Voorzitter den geachten spreker, waarna deze laatste de bijeenkomst sloot. Men was zeer voldaan I HET STOOMGEMAAL TE KEIZERS VEER De heer Braat, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Wa terstaat de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend dat het stoomgemaal te Keizersveer niet altijd maalt, zelfs niet wanneer de boeren en tuinders te Sprang-Capelle overlast van water hebben dat de belanghebbenden door de vorming vari een hoogheemraadschap, dat den ab- normalen watertoestand het beste zou kunnen regelen, niet belangstelling, doch tot heden tevergeefs tegemoet zien Is de minister bereid te bevorderen, dat daar afdoende maatregelen genomen worden HET DRAMA TE ESBEEK. De Bossche Crt. verneemt uit betrouw bare bron uit Hilvarenbeek dat de berich ten, dat de dader van den moord te Es- beek, G., in de bosschen te Arendonk zie Tweede Blad (volgens andere be richten weer te Hooge Mierde) verhangen zou zyn gevonden, pure fantasie zyn. Er- is nog geen spoor van hem gevonden. Zijn wy wel ingelicht, schrijft het »Hbld.« dan heeft het welslagen van de proef, die in de provincie Noord-Holland uitgezonderd het Gooi) genomen is met belastingbetaling op de postkantoren, geleid tot de ernstige overweging, de gelegenheid daartoe in het geheele land open te stellen van 1 Juli af. DE KERK ALS HUWELIJKSKANTOOR. De Asser Crt.« vertelt het. Een lid der Apostolische Gemeente te Klazinaveen (Dr.) werd weduwnaar en bleef met eenige kleine kinderen in moeiljjkhe- den zitten. Waarschynlyk bezat de man Diet veel intiatief om een nieuwe levensgzellin op te zoeken. De voorganger van de Apostolische Gemeente vroeg thans van zijn spreekge stoelte af of een der huwbare vrouwen bereid was, den arme uit den brand te helpen. Eenige gegadigden hebben zich reeds aangemeld. Of er nog een voordracht zal worden opgemaakt, is nog niet bekend. SLEEUWIJK- Dinsdagmorgen ongeveer 7 uur is de vrachtauto van de fa. Kj. en Zn. bestuurd door A. V. in de fortgracht alhier gereden, doordat de stuurinrichting plotseling defect raakte. Door direct krach tig te remmen wist de chauffeur de auto tot stilstand te brengen, zoodat het wat|er slechts tot de chauffeurszitting kwam te staan. Met den schrik en een nat pak kwam hij er aaf. Woensdagavond hielden de Herv. Jongel. vereen en Knapenvereen. hun jaar feest in de O. L. School alhier. Deze avond had een prettig verloop. Vele af gevaardigden der omliggende gemeenten waren opgekomen en spraken hun wen- schen uit voor beide vereenigingen dat zij mogen groeien en bloeien. Ds. Röth sprak als voorzitter van den Bpnd van Jongel. vereen, van den ring Altena. De bijeenkomst werd met gebed ge opend en met dankzegging gesloten doo: Ds. Feijkes. WOUDRICHEM. De Rijksklerk A. Nieuwkoop van het Kantoor der Dir. bel. enz. alhier is met ingang van 1 Maart overgeplaats naar Amsterdam. WERKENDAM. Dezer dagen is alhier een leesgezelschap opgericht onder den naam van „Chr. Leesgezelschap Werken dam en de_ Werken c.a. Aanvankelijk tra den ruim 30 leden toe. 9 Jtienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 11