Eerste Blad VOOR DE VERKOUDHEID Lti i lBLE iTEi *nc*ftn]ian8 llroyisterij A Mirtrt S. D. LANKRUYZEN Co's BANK De Kus van Pharao isW Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4683 Vrijdag 18 Februari 1927. FEUILLETON, it2 LQders f wciardQGring. J BIGGELAAR'S-TABAK T. BOONSTRA Stófe&f sas! ■--iv£iy&i vs..' I 'I' v/'.V-.:' VSjL," I X?,V - WOViJ/'i'l «P Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 10. Postrekening no 015&5. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën wórden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Autobuslijnen en vrachauto- diensten van de Neder- landsche Spoorwegen. De autobusondernemers beleven ernsti ge tijden nu met' 1 Januari j.l. eene nieuwe wet op de openbare middelen van ver voer is in werking getreden, die de uitoe fening van hun beroep afhankelijk stelt, van de vergunning van Gedeputeerde Sta ten in de provincie, waar zij hu^i diens ten willen exploiteeren. Vóórdien lag dq beslissing practigch in handen van de ge meentebesturen, die aan het verleenen van standplaatsvergunningen eischen konden stellen, die persé moesten worden nage leefd of die aanvragen met het oog op eigen ondernemingen konden weigeren. Het autobusverkeer dreigde hier en daar de gemeentebesturen over het hoofd te groeien. Telkens doken er nieuwe onder nemers op, veelal met heel wat verbe terd materieel. En de oudere exploitan ten waren daardoor ook gedwongen om met betere bussen voor den dag te komen» Lagere wagens met veel meer gemakken verdringen thans de'Fordjes en zoo zagen we reeds Piet met een paar Dodge's, Lam bert met een Bouvy en Adriaan met een White op de baan verschijnen. Toch snor ren er nog vele Fordjes over de wegen, die den strijd niet opgeven. Op vele we gen b.v. op smalle dijken kunnen ze nog niet worden gemist voor en aleer meer luxe bussen van smal type haar intrede» zullen hebben gedaan. Maar wat gebeurt nu? Daar verschijnt de Naamlooze Vennootschap „Algemeene Transport Onderneming (kortweg A.T.O. genoemd,)" welke is opgericht door de naamlooze vennootschappen, die te zamen de Nederlandsche Spoorwegen exploitee ren en die alle aandeelen van de A.T.O. in handen hebben.. Zij wil de z.g.n. „Spoor- bus" in het geheele land laten rijden. Een vreemde eend komt met haar in de bijt. Zij wil een plaats veroveren op de trajecten, die voor haar doel in aan merking komen en welke zijn dat? De aanvoerlijnen voor de stations, zegt de A.T.O. De spoor lijdt verliezen door de bus, die haar het vervoer voor een ge deelte ontneemt en daarom moet de par ticuliere bus er zooveel mogelijk uit. De particuliere autobushouders veree nigen zich. Zij hebben hun bestuur, hun secretaris, die naar alle provinciale hoofd-, door RICHARD QOYNE. 10) o Herota vernam het nieuws en bleef uiterlijk kalm. Doch de woorden, welke Akhnaton zoo verblijd en vol vertrouwen had uitgesproken, sneden haar als een vlijmscherp mes door de ziel, en toen de koning haar omhelsde, waren hare lippen koud, als ijjs. Pharao merkte nu ook hoe bleek zij was en hij liet haar los. Liefste, fluisterde hij, wat deert U? Doet de hitte van Iden dag U geen goed? Oij gevoelt U toch niet krank...? Met een Laatste poging zichzelf te blij ven, trok Herota dien koning naar ai|ch toe en omhelsde hem, wijl haar levenlooze Kppen een kus drwkten op zijn voorhoofd. Neen, sprak zij zacht, het is alleen de warmte. Ik gevoel mij een weinig ver moeid, doch het ie niets van belang.' Laat mij een oogcnblik alleen. Vanavond «al Uw echtgenoote Uw hart verheugen en indien gjj zulks vterlangt, zal ik voor U dansen, eer de zon ondergaat. Zal het zoo zijn, oh Koninklijke meester? Volkomen gerustgesteld, glimlachte Akh naton haar toe en maakte zich gereed tot het vertrek, terwijl hij haar verheerlijkt kuste op de wangen. steden reist-om bij Gedeputeerde Staten op te komen tegen de concessie-aanvragen van de A.T.O. En de spoorbusdirectie in wording, reist mee. Van weerszijden worden pleidooien gehouden, en de com- missie's uit Gedeputeerde Staten, die die pleidooien voor eigen zaak hebben aan te hooren, zwijgen in den regel als moffen. Maar straks zijn Gedeputeer-de Staten aan het woord om over alle lijnen dienstrege lingen vast te stellen. \V— Het gevoelsargument hebben de be staande diensten voor. Zijn zij niet de pionniers geweest en hebben zij nijet tal van plattelandsche gemeenten uit haar iso lement verlost? Hoeveel ondernemers zijn door hun bussen niet platzak geworden? En daar komt nu de spoorbus, met geld van de spoorwegen, het geld van den Staat. Die kan verliezen lijden, en is practisch onkwetsbaar. Als de sporen geld verlie zen, moet de belastingbetaler dokken. En nu de vraag: „Wil de A.T.O. het monopolie op de lijnen, die zij denkt te berijden? Een positief antwoord op deze vraag kunnen we niet geven, maar het 1 hij nooit te voren heeft gevloeid, liefste. En op de muziek van mijn hart, zult gij voor mij dansen. Inderdaad, met zulk. nieuws als ik thans ontvangen heb, is het een dag om te dansen. Ik zal mij een uur bezig houden met mijn minister, lief ste. Rust intusschen hier uit en laat de rozen Uwer schoontijd ook Uwe wan gen weder kleuren, Uw zachte wangen, die ik liefheb boven alles, Herota. Hij boog en verliet de kamer door de donkere gangen. Maar op hetzelfde oo- genblik, dat de zware gordijnen achter hem neervielen, verrees de koningin van haar zetel en wrong de handen in boven matigen angst, trachtend een middel te verzinnen om Rah Neb en het kind te red den voor het lot, dat Pharao hen thans beschoren ha<j. Oh! kreet zij uit, het is teveel! Mijn innig geliefd kind... Toet-Toet, dien ik liefheb, als had mijn lichaam hiem het leven geschonken... hoe kan ik je redden voor de wraak van Akhnaton. Is de macht van god Amon verloren? Neen! Dat kan niet., dat mag niet... ik... Zij wachtte even en klapte in de handen om een harer slaven te wenken. Onmid dellijk trad een gedienstige binnen. Oaat heen, en zoek Rana, mijn dochter, Het is voor een hoogst belangrijke zaak, dat ik haar spreken wil. En het was slechts enkele oogenblik- ken later, dat de gordijnen zijwaarts scho ven en een meisje met de trekken en schoonheid harer moeder, op den drem pel stond. Rana... zij was het derde en zeker het mooiste kind van koningin Herota. Rank als een lelie en even sierlijk van vormen als Herota, haar moedier en de koningin komt ons voor dat zij wel erg graag het monopolie zou willen hebben, doch geen kans ziet om het te krijgen, zoodat het woord „monopolie" maar zoo min moge lijk wordt gebezigd. De A.T.O'. wil het den reizigers ge makkelijk en prettig maken door verwar ming der bussen in den winter, goede binnen-verlichting en het meenemen van bagage achter op de bussen. Zij wi'l pri ma wagens laten loopen. En hoe staan de gemeentebesturen nu tegenover een en ander Hier zegt eene gemeente: „Wij worden goed geholpen. De ondernemer bedient de verbinding met de stad tot onze volle tevredenheid. Aan meerdere verbindingen hebben we absoluut geen behoefte, zoodat de A.T.O. gerust weg mag blijven." Ginds betoogt een burgemeester„Laat de Spoorbus maar komen, want hoemeer concurrentie, des te beter.". En elders pleit een burgemeester vóór den eenen en tegen den anderen particu lieren ondernemer. Men begrijpt wel dat Gedeputeerde Sta ten voor uiterst moeilijke gevallen komen te staan en dat zij heel wat zullen hebben te peinzen en te schipperen vóór zij alïes in gesloten vaten hebben. In sommige provincie's zijn reeds eenige vergunningen verleend, voor particuliere atuobusdiensten maar de A.T.O;. is er nog niet bij. Zal zij beginnen, zoodra de ver gunning op hare eerste aanvrage afkomt? Of zal zij wachten tot al de door haar ge vraagde vergunningen zijn verleend? Als wij onze meening moeten zeggen, dan is het dat wij van harte hopen dat aan de A.T.O. geen vergunningen worden verleend, voor trajecten, die in voldoende mate en met degelijk materieel worden onderhouden, door behoorlijk gecentrali seerde particuliere ondernemingen. Immers zou het in hooge mate onbillijk zijn te genover het particulier bedrijf, hetwelk gedurende de ontwikkeling van den dienst geleidelijk een flink kapitaal in het ma- van Dr. Lamers ct p groote dooa FORM AMI NT WY8ERTABLETTEN POTTER S »LINA« MENTHOL PELLETS. Wittebroodstraat W 52 HEUSOEN. beminde haar het meest, veel meer, dan de beide andere dochters. In het geheim had zij deze dochter opgevoed in den godsdienst van Amon en het meisje was even waarachtig aan den vroegeren god van Egypte verknocht als haar moeder. Rana beminde haar moeder evenzeer, als deze haar, en zij wist van het geheim van Rah Neb en Toet-Toet. Met haar moeder samen verlangde zij naar den dag waarop van grens tot grens van het land, de rnadnt zou komen, die een vuur zou ontsteken, waarvoor alle kwade invloeden van Akhnaton en zijn officieren zouden verschroeien en waar door Egypte een nieuwen koning zou krijgen en een nieuwe toekomst van geluk in de aanbidding en onder de heerschappij van god Amon.... Wat wenscht gij, koninklijke moeder? Zijt gij niet wel? Uwe lieve wangen zijn bleek en Uw handen, oh lieve, wat zijn zij koud... Maar Herota smeekte haar dochter, daar niet verder op te letten. Het is niets, Rana mijn kind. Ik voel mij zeer goed, maar luister. Uw vader is hier geweest enkele oogenblikken geleden, met hét nieuws, dat Rah Neb en de jon gen zich verborgen hebben in de grot van Sampi, de toovervrouw. Eier de zon on dergaat, hedenavond zullen soldaten ver trokken zijn naar de grot in de woestijn en al9 wij niet kunnen verhinderen dat zij de grot bereiken, dan zullen zij, die ons dierbaar zijn, het noodlot ondergaan van de priesters, die drie jaren geleden wer den gemarteld en geslacht binnen de mu ren van dit paleis... Zij hijgde naar adem, doch wist haar ontroering te overwinnen en ging troos- telef. «o is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binven- en Buitenlandsche Wissels, Belast zich met deD aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiön. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SOT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie teriaal heeft gestoken, dat dit door de A.T.O. ten gronde zou worden gericht. Vele particuliere ondernemers, d'.c 4 a 5 jaren lang vele afgelegen dorpen uit hunne afzondering hebben verlost en daar mede uitnemend werk hebben verricht, zouden plotseling, zonder dat zij de bui hadden kuanea zien groeien, aan den dijk worden gezet, want eene concurrentie van hen met de A.T.O,. zal uit den aard der zaak in deu regel ten hunnen nadeele uit vallen, omdat de meeste trajecten voldoende opleveren voor het bestaan van twee ondernemingen. De verschillende autobusondernemingea in het Land van Heusden en Altena 'bic- den reisgelegenheid te over, terwijl haar materieel steeds beter wordt. De drie voor naamste t. v/. de A.L.A.D., de N. V. de Onderneming en Onze Dienst hebben eene gemeenschappelijke dienstregeling samen gesteld, die alle minder gewenschte con currentie uitsluit. Deze zijn dus op den. weg naar centralisatie en daar moet het heen, in het belang van publiek en onder nemers. DIEFSTAL. Twee jongens te Hilversum hebben de auto van dr. Peters, terwijl hij een patiënt bezocht, meegenomen. In de Havenstraat botste de auto tegen een hek, waarbij zij veel schade opliep. De dieven vluchtten daarop, doch werden spoedig door de politie achterhaald. teloos voort: Mijn dochter.... in Uw handen vertrouw ik thans mijn opdracht. Rah Neb en de knaap moeten gewaarschuwd worden. Gij, als de eenige mijner kinderen, waarop ik rekenen kan, moet U haasten naar de grot en het nieuws overbrengen van de komst der soldaten van Pharao. Wanneer gij vliegt, is er nog tijd en bidt Rah Neb dat hij haastig vertrekt. Breng mij spoe-, digst uw antwoord en... ga! Ga, Rana] want in uw handen is thans de redding on zer heil/ge zaak Glimlachend knikte Rana en kuste haar moeder opnieuw. Wacht hier in vrede, oh mijne moeder, alles zal geschieden, zooals gij zegt. Gij1 weet dat ik mijn leven voor U zou geven en voor onze zaak. Rah Ntéb zal tijdig gewaarschuwd worden., en de jongen.... Het is reeds lang geleden, dat hij uit The bes vertrok. Toen ik een kind was, zag ik hem dikwijls, nietwaar? Herinnert gij U, hoe wij samen speelden, toen gij mij meegenomen had naar het huis van den slaaf, waar hij.... Herota kuste haar dochter innig. Rana, kind gij moet Uw hart bewaken, want gij zult den jongen zeer veranderd terugvinden, hij zal nu bijna een man zijn en ik verlang hem) te zien, omdat ik hem liefheb, als was hij mijn zoon. Toen hij nog een kind was, beschermde ik hem voor vele gicvaren en drukte hem aan mijn borst.... Zfj rustte even en een zacht licht kwam in haar schoone oogen. Haast U mijn dochter. Laat ons den tijd niet verspillen met woorden. Charnvion zal je helpen bij alles, en vlugge paarden zullen U voeren naar de grot van Sampi. VERREGAAND VERVUILINCSGEVAL.. Een der huisjes van het Burg. Arm'b. aan de Rozemarijnstraat te Roosendaal was sedert enkele jaren bewoond door deu 60-jarigen K., een ietwat zonderling maa, die overdag niet buitenkwam en 's nadite rondzwierf om zich van voedsel te voor zien. Intusschen begon door verregaande vervuiling, zoowel het huis als zrja bewo ner in zoodanig verval te geraken, dat de overheid zich genoodzaakt zag ia te grijpen» De woning geleek wel een meststal, terwijl de man «iets dan wat vodden om het lijf droeg, öofc zijn aangezicht en vooral zijn baard welden hij steeds met schoensmeer behandelde zagen er bedenkelijk vies uit. Van gemeentewege is de man hu met be hulp van de politic, «aar „Charitas" over gebracht, waar hij tegeu zÉja wil een reinigingükuur ondergaan moest, terwijl j» „woning" door de gemeentereiiriiging on derhanden is genomen. (V AFPERSING EN EEN BAD. Een 38-jarige ruaH te Amsterdam heeft aan de politie kennis gegeven, dat twee hem onbekende personen, die her» va» het Rembrantsplein af waren gevolgd, hem op de Brouwersgracht om geld hadden ge vraagd. Op zijn weigering hadden zij hem in de Brouwersgracht geduwd, waaruit hij inet behulp van een reddingsbaak door twee voorbijgangers was gered. i) HERV. GER. STAATSPARTIJ. De candidatenlijst der Herv. Ger. Staats partij voor geheel Noordbrabant luidt: M. Bom Pzn. te Fijnaart; J. v. d. Pol en G. Timmermans, beiden te Veen. ILMJJBBfe Zij wisselden eenige woorden van vaar wel, innige kussen van toegenegenheid... en Rana was vertrokkjen, haar moeder achterlatend in een staat van vrees ea droefheid. Herota herinnerde zich opnieuw de gra tie cn de schoonheid van den knaap, dien zij bij den ouden Rah N|Cb had gebracht op dien noodlottigen dag, driie jaren ge leden. En zou Rana hem terugvinden? In den loop der jarfen moest hij sterk gegroeid zijn, bijna tot inan. Ach, zuchtte Herota, thans is het 16 jaar geleden, dat mijne zuster ziek terneer lag en wij het kind voor clen eersten keer hoorden huilen. En ho»2 lief was hij toen als kind... En nu... in zoo'n korten tijd een man!! Zij dacht aan de kinderlijke bewondering en aanbidding van Rana, toen zij zieAf nog maar een kle.Vi meisje den klei nen Toet-Toet voor het eerst had gezien. Ach, en waarom niet? Qeen meisje is mooier dan zij en geen meisje zal zoo op recht kunnen liefhebben. Hij zal koning zijn, als de tijd daarvoor rijp is. Een Pharao, een heericher over Egypte. De harten van het volk zullen toegewijd zijn aan Amon. Zij aanbidden Aton slechts met lippen vol vrees. Maar als de jon gen zijn weg gebaand zal hebben... als hij zal zitten op den troon van Egypte.... zal hij een vrouw wënschen, die waardig is aan zijne zijde te gaan? Waarom niet? Zfj zijn beiden kinderen van mijn hart. Hooren schoonheid en liefde niet bij elkaar? Wat is meer waard wat is mooier dan... dan... i rm voor het Land Hedenavond zal de wijn vloeien zooals Jj —O— (Wprdt vervplgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1