Huwelijk. HEUSDEN Hoest* tabletten Ter vtorktaiif faillissement. J ELEKAN, LEONARDO". J. Lambooy, Berewoutstr. 36, 's 80SGH. Eén op tedere vijf Nederlanders Klooster balsem 's-HERTOGENBOSCH, Ingezonden. Binnenland MÜMHARDT'S Marktberichten. Plaatselijk Nieuws Sigarenfabriek Huwelijks-uitzetten. gebruikt Vragen op rechtskundig gebied Doos 50 a Rechtskundig Adviseur HAVENSTRAAT 5 Billijke Conditiën. Mijnheer de Redacteur, Onze tijd kenmerkt zich door groote verdeeldheid. Schier op alle gebied zijn stroomingen waar te nemen, die 'breken met hetgeen was en zelfstandig optreden. Vooral op politiek terrein js de steeds toenemende verbrokkeling oorzaak van ve lerlei misstanden. Niet zelden komt het persoonlijk element bij dergelijk streven sterk naar voren. Maar al te weinijg en het is een euvel van onze dagen wordt gelet op den geest, die een zekere rich ting drijft, het beginsel waaruit wordt geleefd. Het is daarom van groot belang, eens wat meerdere kennis te nemen van de din gen die ook in onze naaste omgeving; gebeuren. Immers dit jaar roept ons weer ter stembus voor den gemeenteraad. Laten wij toch vooral niet onderschat ten welke personen straks weer worden gecandidateerd. Nog steeds, en we constateeren het met blijdschap, hebben onze gemeente's het recht van autonomie. Diit geeft juist zooveel waarde aan onze gemeenteraden in tegenstelling met andere landen waar het centrum regeert en alles van hooger- hand wordt opgelegd. Maar het geeft ieder persoonlijk ook zooveel meer ver plichting. Al te veel heerscht nog de mee ning dat de verkiezing voor-den gemeente raad van ondergeschikt belang is. Blinde lings vertrouwen zonder zich goed bewust te zijn welke handen de teugels van het dorpsbestuur voeren, is oorzaak dat toe standen ontstaan, dien de meer ingewijden met bange zorg voor de toekomst ver vuld. Niet altijd waarborgt de naam eener partij den persoon die wordt afgevaar digd, vooral niet als de organisatie slechts zeer vage teekenen van leven vertoond. Dikwijls, we zien ook hier ter plaatse, wordt dan het beginsel losgelaten, het eigenbelang treedt op den voorgrond en de naam der partij is slechts middel om te komen tot een zetel in den raad. De praktijk bewijst dat het principe te loor gaat en juist uitgedragen wordt, het tegenovergestelde van wat oorspron kelijk is bedoeld. Vooral in dezen tijd van financiëele in zinking, zijn zulke schommelende figuren niet de rechte personen op de rechte plaats. Neen, onzen tijd en met name onze ge meente vraagt mannen die het vertrouwen der burgers hebben en zulks ook toonen waardig te zijn. Mannen die door 'voor zichtig te financiëeren, zonder bijkomsti ge oogmerken, de gemeentebelangen be hartigen. Mannen, die niet alleen voor het heden leven, maar in de toekomst zien, omdat ze voelen dat de draagkracht der burgers minder wordt en de nood der gemeente meerder. Nooit mag tijdelijke belastingverlaging ons verblinden, als daartoe de gemeente schuld grooter wordt. Er moet gestreefd worden naar herstel van financieel even wicht, voordat straks algeheele uitputting, een toestand vormt, die niet meer te red den is. Een toestand die niet alleen van den be zitter financiëele offers vraagt, maar die het meest huurder en werkman treft. Dat ieder persoonlijk zich, daarom in onze gemeente tijdig oriënteere. Laten we vooral niet letten op hen, die door groote beloften in verkiezingsdagen, de burgers trachten te misleiden. Laten we dat over laten aan hen, die den klassenstrijd voe ren en daardoor slechts een deel der burgers omvatten. Velerhanden misstanden vragen verbe tering. Laten we het niet verwachten van hen, die slechts den schijn hebben maar het wezen ten eenmale missen. Laten we eens zeer nauwkeurig toezien, en we weten en vertrouwen dat gij geluk-' kig ook in onze gemeente nog wel zult vinden mannen, die door rustig regeeren toonen hun taak machtig te zijn, die de gemeentebelangen niet opofferen voor ei genbelangen, die de praktische politiek aanpast bij den tijd waarin zij leven. EEN INWONER VAN WIJK EN AALBURG. Wij leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. AKKER's Gij zijt het dus niet alleen, die lijdt aan stijfheid der gewrichten en rheumatische aandoeningen. In ons klimaat van regen, vocht en tocht, heeft één op vijf menschen last van bovengenoemde aandoeningen. AKKBR'a KLOOSTERBALSEM heeft bewezen de eigenschappen te hebben stijve spieren spoedig weder lenig te maken, een gevolg van zijn warmteverwekkend vermogen en de groote doordringende kracht. AKKBR'a KLOOSTERBALSEM, s-avonds aangewend, zet gedurende de slaap zijn verzachtende pijnstillende en genezende werking voort en tien tegen één dat men 's-ochtends ontwaakt zonder pijn. AKKER'a KLOOSTERBALSEM bij voort gezette behandeling geeft immer resultaat Ik heb een machtiging aangevraagd aan den Burgemeester voor het schieten Van schadelijk gevogelte, welke machtiging is verleend. Nu mag ik evenwel niet anders dan musschen schieten. Kraaien, eksters, woudduiven zijn doorgeschrapt, die juist het meeste schade aan den landbouw be zorgen. Kan de Burgemeester hiervoor geen ver gunning verleenen, waar moet ik die dan aanvragen W. G. Het is ons bekend, dat de Burgemeesters door de Regeering zijn uitgenoodigd, alleen vergunningen te verleenen tot het dooden of vangen van die vogels, welke ter plaatse, waarvoor de vergunning gevraagd wordt, schade toebrengen er, alleen gedurende den tijd waarin die schade wordt aange bracht. Voor het verdry ven van eksters wordt zelden vergunning verleend. De woudduif staat in een minder gunstig blaadje. Wordt door de in uwe vraag genoemde vogels inderdaad veel schade teweegge bracht, dan kunt U van de weigering van den Burgemeester in beroep gaan by den Commissaris der Koningin. Om voor drie maanden naar Duitschland te gaan moet ik dan ook een pas hebben Zoo ja, waar moet dat aangevraagd wor den en hoeveel bedragen de kosten daaraan verbonden B. A. Voor het verblyf in Duitschland is nog een buitenlandsch paspoort noodig, dat moet worden aangevraagd by den Burge meester uwer woonplaats. De kosten daarvan hedragen f 6.50, ongerekend het visum, waarvoor, naar wy meenen, ook nog f 6.verschuldigd is. Onvermogende» kunnen gratis een pas poort verkrygen met overlegging eener verklaring van den Burgemeester. Daar de drinkwatersloot vlak voor de woning loopt en verplicht zyn om ons drinkwater daaruit te gebruiken, met deze reden omdat we zelf niet in het bezit eener pomp zijn, en de gemeentepomp daarby 700 M. van onze woning verwydert is. Nu worden we nogal dikwijls verrast door een partytje eenden die het water rumoerig, dus onbruikbaar maken. Nu is myne vraag tot wie ik my moet wenden om in dit geval verandering te krygen G. H. Dat eenden in de door U bedoelde sloot zwemmen, daaraan kan geen autoriteit iets doen. Is de sloot geen afvoer- of afwateringssloot dan zouden wy U raden, eene afzetting van yzerdraad te maken. In een afvoer- of afwateringssloot moogt U geen afrastering van yzerdraad hebben, krachtens het Reglement op de Waterlei dingen in Noordbrabant. Gaarne zou ik willen vernemen in deze rubriek le. Moeten cognossementen door den ontvanger der goederen gezegeld worden en zoo ja, van welke waarde moet dit zegel zyn? (Welk art. der Zegelwet'17). 2e. Moeten creditnota's met een zegel van fO.10 gezegeld zyn? (Welk art. der Zegelwet '17). W. H. HET GROOTE LOT. Een arbeidersgezin uit de Lindenstraat te Amsterdam had verleden week geboft. Een twintigje in de Staatsloterij lootte uit met de honderdduizend. De vreugde in het gezin kende geen grenzen, f 4250 vrij geld. Een som om nooit op te geraken. Zoo dacht de gelukkige winner, maar hij vergat in zijn blijheid, schrij/t het „Hbl." dat er dingen zijn in de wereld, waarover men niet te veel moet spreken. Hij sprak wel, blijkbaar gedachtig aan de woorden, dat gedeelde vreugde dubbelie vreugde is. Vrienden en familileden waren zoo bereidwillig een handje te helpen met het opmaken van den „aap". De huisvader had echter wijselijk eerst voor zichzelf en zijn gezin gezorgd; hij had een nieuw ameublement gekocht en efen nieuw rijwiel besteld. Nadat deze zakelijke aangelegenheden waren geregeld, werd er pret gemaakt; eerst eens lekker gegeten de prijswin- ner, die in gewone omstandigheden toch al niet terugdeinsde voor een vol glaasje, besproeide den maaltijd nu eens bijzonder —en daarna werd met eenige familieleden een bezoek gebracht aan „Tuschinsky". Voor den tocht er heen werden twee auto's gehuurd en de chauffeurs moesten zich heusch niet met een kleine fooi tevredjen stellen. Portier, de meisjes van de ves tiaire en van de programma's, de kellners', zij allen kregen hun deel van den prijs. Een biljet van f 100 bleek niet dadelijk te wisselen. De „man van de honderdduif- zend" stak het papiertje zoolang in een vestzakje. Bij het verlaten van 'het the ater zag hij een armen stakker, die ver telde werkloos te zijn. Zoo ben je werkloos, hier heb je wat. En het biljet van f 100 verwisselde van eigenaar. In tweemaal 24 uren was er zeker al f 2800 doorgejaagd. Een bedrag van f 1300 moest thuis nog in de lin- nenkost liggen. Vrijdagavond na de braspartijen ging de familie dood vermoeid naar bed. Den vol genden ochtend zou vader de nieuwe fietsx gaan halen. Vóór hij op stap ging, kwam moeder de vrouw tot de ontstellende ont dekking dat het geld uit de kast was ver dwenen. De politie werd van het geval in kennis gesteld. De man bleek zoo ongeveer zijn heele familie te verdenken. Zoon, aanstaan de schoondochter, neef, nichtjes, enz. enz. zij allen moesten worden gehoord, maar zij verklaarden zonder uitzondering dood onschuldig te zijn. Was er werkelijk dief stal gepleegd, of had de man in zijn dartele stemming meer uitgegeven, dan hij zelf wist? In elk geval van den prijs is niets meer over en zelfs de nieuwe fiets kon niet eiens meer worden betaald. De bedelaars in den Jordaan hadden intusschen goede da gen gehad. Het schijnt toch niet zoo moeilijk in een oogenblik van tijd er flink wat geld door te jagen. O MOORDAANSLAG TE ARNHEM. Zaterdagmorgen heeft een landarbeider te Schaarsbergen, gemeente Arnhem, leen revolverschot gelost op zijn vrouw, die van hem was weggeloopen en weigerde in de echtelijke woning terug te keeren. De vrouw werd niet getroffen. De dader was ongeveer een jaar gehuwd en woonde bij zijn schoonvader in een arbeiderswoning aan den Amsterdamschen weg, voorbij het pompstation van de Arn- hemsche Waterleiding. De verstandhouding tusschen de echtgenooten liet te wenschen over en ongeveer een maand geledjen liep de vrouw weg en nam intrek bij een fami lielid. De man ging bij zijn ouders in Kootwijkerbroek gemeente Barneveld wo nen. Hij trachtte meermalen zijn vrouw te ontmoeten, en hield zich daartoe in des omgeving van de woning van zijn schoon vader op, waar zijn vrouw later weer was teruggekeerd. Hij heeft zijn vrouw ook gesproken, maar zij gaf te kennen, dat zij niets meer van hem wilde weten. Vrijdag kocht de arbeider te Barneveld een Browning, met 14 scherpe patronen en ging met dat wapen per trein 's avond9 naar Arnhem, wandelde naar Schaarsber gen en zwierf den geheelen nacht in de omgeving van de woning van zijn schoon vader. Zaterdagmorgen omstreeks half 10 ging hij ter zijde van het huis staan bij de regenton en wachtte het oogenblik af', dat zijn vrouw buiten zou komen. Toen zij de deur opende en water wilde scheppen, trad de man achter de ton te voorschijn, ging zijn vrouw tegemoet en verzocht haar bij hem te komen. De vrouw draaide zich om met de be- doeling om het huis weer binnen te gaan en op hetzelfde oogenblik viel een schot. De vrouw vluchtte gillend in huis, terwijl de man zich uit de voeten maakte en' door de bosschen en over de heide naar Wolf- hezen liep. Daar nam hij de trein naar Barneveld. Zaterdagmiddag werd hij op telegrafisch verzoek van de politie van Arnhem aangehouden, in het bezit van de revolver met vijf scherpe patnonen gte- laden. Hij heeft bekend op zijn vrouw te hebben geschoten. Dat de vrouw niet is getroffen, mag een wonder heeten, want het schot werd op zeer korten afstand gelost. j j j De man zegt niet de bedoeling te heb ben gehad, haar te dooden. Hij staat ook overigens gunstig bekend en is nog nooit met de politie in aanraking geweest. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. o HET ESBEEKSCHE DRAMA. De dader beeft zich opgehangen. Nabij Hooge Mierde is de Belgische moordenaar J. Geerts, die vrouw De Kort vermoordde, in de bosschen te Aardenhout bij den Kruisberg gevonden. Hij had zich door ophanging van het leven beroofd. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Nader meldt men nog dat bleek, dat de zelfmoordenaar zich kort te voren pas had opgehangen. o— BOERDERIJ AFGEBRAND. Een vrouw in de vlammen om gekomen. Te Vaassen bij Epe is de boerderij van D. B. afgebrand. Een inwonende 50- jarige vrouw kwam in de vlammen om. Tien stuks vee werden een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. o DOODELIJK ONGEVAL. Een jongeman te Ede, lijdende aan toe vallen, had het ongeluk van een wagen met hout te vallen. Hij werd overreden en is korten tijd na aankomst in de ouder lijke woning overleden. o AUTO-ONGELUKKE/V. De 18-jarige ketelmaker N. C. B. te Rotterdam wilde op den Kree'kweg op een rijdende vrachtauto springen. Hij sprong mis, viel en een achterwiel ging hem in de volle lengte over het li chaam. B. was op slag dood. Onder de gemeente Hoogkerk bij Gro ningen is door onbekende oorzaak een personenauto in het Hoendiep gereden. De bestuurder en een passagier wisten zich met groote moeite redden. Onder Willemstad is een auto van een steilen dijk gestort, Een der inzittenden de heer A. v. d. L., veekoopman te Wil lemstad, brak een been. Het bovengedeelte van de auto werd geheel verbrijzeld. Keelpijntabletten 30 en60ct RIJWIELSTALLING OP STATIONS De Ned. Spoorwegen zullen, naar de „Tel." meldt, alle stations, halten en stop plaatsen voor het in depot nemen van rijwielen openstellen en voor zoover deze niet geschikt zijn, zal men een speciale inrichting maken. Öp deze wijze denkt men vervoer van reizigers te trekken. V|ele halten en stopplaatsen toch liggen ver van de plaatsen af, die zij bedienen moeten Indien nu de reizigers gebruik van hun rijwiel kunnen maken, doordat ze deze op het station, vanwaar de trein vertrekt, tijdelijk in bewaring kunnen geven, zal ongetwijfeld menigeen, die nu van de au tobus gebruik maakt, per trein gaan reizen. f 250—«f 300 kalfvaarzen f 200—f 250 guiste vaarzen f125f 170 pinken f 100 f 150 graskalveren f f nuchtere kalveren f 15f 25, overloopers f 28f 40, biggen f 12f 18, schapen f f lammeren f f De Ketterdamsche eierveiliiig, Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren 1 8.15f 9,20 Idem (klein) f 6,00-^-f 8.10 Eendeieren f 7.05f 7,85 Aanvoer 115.000 stuks. ZALTBOMMEL, 15 Febr. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 17 biggen, prys f 1218. 0 kalveren f a f 62000 eieren, prys p. st. 7 a 8J «t. 880 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.25, boerenb. f 1.20 ANDEL Verschillende iepen in deze gemeente zyn door de iepenziekte aange tast en moeten derhalve worden gerooid. BRAKEL. Donderdagavond j.l. werd in de zaal van den heer C. van Dalen alhier eene lezing gehouden door den heer Van Wyk uit Geldermalsen, over de wyze waarop het houden van pluimvee het meest rendabel is te maken. De heer Van Wyk zette alles, wat betreft de hoenderteelt, zeer duidelyk en uitvoerig uiteen aan de zeer talryke bezoekers. Op deze byeen- komst is tevens besloten eene onderafdee- ling van den Ned. Eierbond op te richten, waartoe aanvankelijk 15 leden toetraden. BRAKEL EN POEDEROIJEN. De voor jaarskeuringen van springstieren zullen voor deze gemeenten o.a. worden gehouden te Zalt-Bommel op 16 Maart, des v.m. 8 u. Zuilichem op 16 Maart, des v.ra. 10 u. Nederhemert op 16 Maart, des v.m. 11 u. Amraerzoden op 16 Maart, 's middags 12 u. Kerkdriel op 16 Maart, n.m. 1.30 u. Heerewaarden op 16 Maart, n.m. 2,30 u. Dreumel op 16 Maart, n.m. 3 u. Wamel op 16 Maart, n.m. 4 u. BENEDEN LANGSTRAAT. Was reeds geruimeo tyd den handel in aardappelen stil, thans herleefd deze weer eenigszins. Men besteed dan ook voor beste eetaard- appelen van f 4.50 tot f 5.00 per 70 K.G. NIEUWENDIJK. Door den architect W. Maarse Jr. werd 12 Febr. j.l. in het café a Do Beurse te Gorinchetn aanbesteed voor den heer W. Jiskoot te Baarn het bouwen van een tweetal woonhuizen, een kapschuur, groot 20 bij 30 M., op »De Hooge Polderalhier. De uitslag luidt als volgt L. Baron Hoornaar f 39.550 H. Bakker, Giessendam f 39.276 J. J. van Loon, Werkendam f 38.850 Mertens en Weterings, R'veer f 38.075 Gebr. de Later, Nieuwendyk f 37,998 E. Muis, Giessendam f 37.800 Fr. Kramer Zn. en Gebr. Verdoorn Werkendam f 37.798 Wed. J. Sluis en Zn., Hoofddorp f 30,600 D. Bakker Cz., Werkendam I 34,995| 's BOSCH, 16 Febr. Op de markt van heden werden aangevoerd 1768 stuks. 1022 stuks hoornvee, 557 biggen, 69 zeugen, 44 schapen lammeren, 76 kalveren. De prijzen waren als volgt: ICalfkoeien f 240 f 375, kalfvaarzen f 225 k f 290, magere ossen en koeien f 125 k f 180, vette ossen en koeien le kw. 47 2e kw. 41 ct. p. p., pinken f90 k f145, zeugen f75 k f 110, biggen fl.75 k f2.25p.w. schapen f 19 f 28, lammeren f 16 a f 24 Handel rundvee stug pryshoudénd. Biggen williger en duurder. ROTTERDAM, 15 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd182 paarden, 12 veulens, 1134 magere runderen, 1068 vette runderen, 289 vette kalveren, 1708 nuchtere kalveren, 91 graskalveren, 147 schapen of lammeren, 107 biggen, 12 bok ken of geiten, 20 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee: melk koeien f230—420, kalfkoeien 1280 425, stieren f120475, pinken f100 130, graskalveren f 50—90, vaarzen f 140260, paarden f 200325, slacht- paarden flOO190, hitten flOO130, veulens f 70100, biggen f 10—18 biggen per week f 1.50f 2.25, overloopers f 22 34, fok-nuchtere kalveren f 1723, slacht- nuchtere kalveren f6—11. GOR1NCHEM, 15 Febr. Op de veemarkt waren aangevoerd 220 runderen, 3 nuch tere kalveren, 140 overloopers, 435 biggen 2 geiten of bokken. De volgende pryzen werden besteed zware kalfkoeien f 340f 380 melkkoeien VAN (nabij het Station) belast zich met de regeling van zaken van debiteuren, die niet in staat zijn hun schuldeischers te betalen. Behandeling van ALLE voorkomende HANZE-BANK aangelegenheden. Rookt het SER1EMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. IIJI DE IDE, Prijs per pot van 20 Gram 60 cent Zéér groote potten A f f 1.75 P—Qh— mm BIJ APOTH. Eli DROGISTEN mm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6