Derde Blad voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is 1683 Vrijdag 18 Februari DAMRUBRIEK. Buitenlandsch Overzicht Plaatselijk Nieuws Ingezonden. BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEEEB, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Vïen wordt verzocht alle correspondentie, ieze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Probleem no. 10. Oploossing Wit: 49-44, 35—30,44-40,26—21. 28—22, 42-37,43-38,34-30, 29X38, 33X11. Zwartalles gedwongen. Goede oplossingen ontvangen van de heeren P. van Krieken, P. G. Wilhelm, S. de Joode Jan., P. H. Bleyenberg A. de Graag te Heusden C. Bax te Hees been R. de Joode te Meeuwen H. Vo gelaar te Andel. UITSLAG. Het maximum puntenaantal in dezen wedstrijd werd behaald door de heeren P. van Krieken i P. G. Wilhelm te Woudrichem S. de Joode Jzn. i A. de Graag te Heusden. H. Vogelaar te Andel. R. de Joode te Meeuwen. C. Bax te Heesbeen. De loting, gehouden by den heer Van Krieken, wees als le prijswinnaar aan P. VAN KRIEKEN te Woudrichem. 2e prijs C. BAX te Heesbeen. Een en ander zal door de Fa. Veerman worden toegezonden. De gebeurtenissen in China, gaan wei meer dan éen Europeesche mogendheid aan, doch het zyn vooral de Britsch- Chineesche tegenstellingen, die vooral de belangstelling vragen. Zooals men zich herinnert, was de anti* vreemdelingen-beweging, die de laatste tjjden in China valt vast te stellen, vooral een tegen Engeland gerichte agitatiedeze ging wel wat luwen door de liberale voor stellen, welke Engeland den Chineezen deed, alsmede door de daaruit voortvloeiende onderhandelingen, maar een sfeer van werkelyke hartelijkheid werd inmiddels nog niet geschapen. De rede, die Cham berlain, de Britsche minister van buiten- landsche zaken, Donderdag j.l. in het Lagerhuis hield, was dan ook van bizonder groot belang, omdat hjj niets minder aan kondigde, dan dat tusschen O'Malley, den Britschen legatieraad en Tsjen, den Kan- tonneeschen minister van buitenlandsche zaken, overeenstemming was bereikt inzake de Engelsche concessie te Hankau. Uit deze mededeeling scheen te kunnen worden afgeleid, dat de Engelsch-Chineesche moeilykheden althans op dit stuk van zaken uit den weg waren geruimd. Ook werd nog uit Japansche bron aan de Louderische ochtendbladen gemeld, dat Tsjen en O'Malley het eens waren gewor den op de basis, die Chamberlain in 't agerhuis aanduiddehet in 't leven roe- en van een gemengd Chineesch-Europeesch emeentebestuur en geljjke belasting voor lie Chineeschen en Engelschen, die binnen |het concessiegebied wonen. Op deze bemoedigende berichten is echter spoedig de ontnuchtering gevolgd. De aatste berichten uit Hankau toch houden n, dat, toen bjjna een accoord tot stand was gekomen, de onderhandelingen tusschen Tsjen en O'Malley plotseling werden afge- iroken. Dit is nu reeds de tweede maal, lat dit geschiedt. Waarschynlyk zullen sommige Engelsche Jaden de oorzaak van deze nieuwe mis- ukking zoeken in bolsjewistische inmenging. )nmoge)yk is dit natuurlyk niet, aangezien e Russen zooveel mogeljjk in de verschil- >nde deelen van het uitgestrekte Britsche jjk een anti-Engelsche propaganda voeren en steeds in de weer zyn om nationalis tische bewegingen, waar ook in de wereld, voor hnn doeleinden te gebruiken. De critiek echter, die van Labourzjjde in 't Lagerhuis is geoefend op de houding der Britsche regeering, kan evenzeer de Chineesche nationalisten ertoe hebben be wogen de toegeeflijkheid tegenover Enge land niet te ver te voeren. Ook moet het niet uitgeslot«n worden geacht, dat het landen van Britsche troepen uit Sjanghai, waartoe is overgegaan, de Chineezen in hun verzet heeft gestjjfd. Wat ook de werkelyke oorzaak moge zyn, uit wat thans gebeurt, bljjkt ondertusschen overduidelijk: dat de toestanden en verhoudingen met betrekking tot China uiterst delicaat zyn en dat, wordt niet met de uiterste mate van tact opgetreden, wrijvingen en inci denten gebeurlijkheden zyn, waarmee ern stig rekening moet worden gehouden. NIEUWENDIJK. Deze week werden aangevoerd 5800 eieren. Men besteede voor kipeieren f 8.50 voor Eenden eieren f 7.30 en voor Ganzen eieren f 15.00 alles per 100 stuks. De Heer M. aannemer te Raams- donksveer bracht in de afgeloopen week een bezoek op den Hoogen polder. By de terugreis kwam hij boven van de ka te vallen met het gevolg dat hij een bloedende hoofdwond kreeg en in de beek terecht kwam. Na veel moeite wist men hem op het droge te brengen en na verbonden te zijn door de dames Pruissen van de Prikwaard, werd de reis zeer gebrekkig voorgezet. De arbeider C. Kant had het on geluk met zijn hand in een zicht te val len, terwyi zyn zoon J. Kant zich zoodanig met de zaag in de hand zaagde, dat hulp noodzakelijk was. Voor het comité van Winterlezio- gen alhier hoopt Vrijdag 25 Febr. op te treden de derde spreker Ds. Jansen uit 's Gravenhage, Leger en vlootpredikant met het onderwerp: Reisindrukken van Indië* in het Instituut. De schipper W. de P. had bet ongeluk terwyi hy over een plank naar zijn schip liep er af te vallen en in de Bakkerskil terecht te komen. Met veel moeite wist men hem op het droge te brengen. Woensdag 16 Febr. herdacht de Heer Jac. Vos brievenbesteller alhier, den dag dat hy voor 25 jaar tot postbeambte werd aangesteld. Het ontbrak den be kwamen en populairen Jubilaris deze dag niet aan belangstelling. SLEEUWIJK. Voor den Dienstplicht 1928 zyn voor deze gemeente ingeschreven 42 personen. Voor deze gemeente zal op Zater dag 28 Febr. a.s. gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herin enting en wel: voor DeWeiken, 's nam. 2 uur in de Openb. school te DeWerken voor Sleeuwyk des nam. 3| uur in de Openb. school te Sieeuwyk, RIJSWIJK. De muziekvereen. »Kunst en Vriendschap* alhier is voornemens op Zaterdag 26 Febr. a.s. met medewerking van het duo Mol uit Gorinchem in de O. L. School een openbare uitvoering te geven, RAAMSDONKSVEER. Tot Predikant by da Gerf. Kerk werd beroepen de Eerw. Heer P. v. Strien, cand. t. d. H. Dienst Terneuzen. Tot Bestuursleden van den C. N. W. Bond werden gekozen de heeren D. J, de Rooy M. J. de Roojj F. J. Schott en C. Sneep. De heer v. Alfen kwam te vallen, brak zyn been en moest in het R. K. ziekenhuis worden opgenomen. De kermis zal dit jaar gehouden worden den laatsten Zondag in Juni en de daarop twee volgende dagen. Door Mevr. Wed. M. G. Heere werd aan de Gemeente een stukje tuin geschonken ter verbetering van den open bare weg. Door het Gemeentebestuur werd besloten de door het Bestuur der Herv. Scholen gevraagde medewerking inzake van aanschaffen nieuwe schoolbanken te ver- leenen. WOUDRICHEM. Door visschers alhier wordt op de Bergsche Maas nog geregeld met een 40-tal schuiten op zalm gevischt. De vangst is gedurende de laatste dagen minder bevredigend. De prys der zalmen bedraagt thans f 1.40 tot f 1,60 per pond. Aan Mej, J. M. van Rjjswjjk, tjjde- Ijjk onderwijzeres aan de le Openbare school alhier is op haar verzoek eervol ontslag verleend. In hare plaats is tot ty- deljjk onderwijzer aangestelde de heer J. N. den Hartog te Schoonrewoerd. WOUDRICHEM. De openbare verga dering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Dinsdag, 22 Februari a.s., des namiddags 7 uur. Aan de orde is: 1Ingekomen stukken. 2. Vaststelling instructie wegwerker en wyziging instructie straatreiniger. 3. Benoeming van een wegwerker. 4. Vaststelling der Verordening op de Gemeentelijke Inkomstenbelasting. 5. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een rekening-courant-over- eenkomst met de Bank van Neder- landsche Gemeenten. 6. Benoeming van leden der Schattings commissie voor de Rijksinkomsten* belasting. 7. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Algemeene Politieverorde ning. 8. Verieenen algemeene machtiging aan B. en W. tot het aangaan van overkomsten houdende burgelijke rechtshandelingen, voortvloeiende uit raadsbesluiten, 9. Wyziging der begrootingen voor 1926 en 1927. Vergadering van den raad der gemeente WIJK op 16 Februari 1927 des voor half elf. Voorzitter: Wethouder v. d. Velden. Secretaris: WelEd. Heer E. Sluijmers. Afwezig de Burgemeester wegens on gesteldheid en de heeren J. v. d. Pol jen B. van Wijk. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het gebed. De Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering die hierop onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Nota van aanmerkingen van Oed. St. op de gemeentebegrooting en de begroo- ting voor het G.E.B. Deze aanmerkingen zijn allen van administratieven aard, met uitzondering van een n.l. de post provin-, ciale subsidie voor armlastige krankzin nigen, deze wenschen Ged. St. van f 340 op f 390, alzoo f 50 hooger te zien ge bracht. De raad besluit aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen en de begroo ting te veranderen, zooals door het college wordt verlangd. Op de begrooting voor het G.E.B. zijn geen aanmerkingen gevallen. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot vaststelling der zekerheids-" stelling voor den administrateur van het G.E.B. Schrijven van den Voorzitter van het Comité voor de actie van het conv.ertee- ren der leeningen bij de Rijksverzekerings bank. In dit schrijven wordt medegedeeld dat de Rijksverzekeringsbank op haar standpunt blijft staan, dat niet tot con versie kan worden overgegaan. De kwes tie is daarna met den Min. v. Arbeid mon deling besproken en met den Min. v. Fi nanciën is hierover een telefonisch gesprek gevoerd en is verzocht de zaak in den Ministerraad te bespreken, om alsnog tot conversie te geraken. Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Arie Thur, chauffeur te Genderen met verzoek om een stukje grond aan den Hoogen Maasdijk nabij de draai brug voor het bouwen van een woning. Aangezien het verzoekschrift op onge zegeld papier is gesteld komt het niet voor behandeling in aanmerking. De Voorzitter zegt al was het verzoek op gezegeld papier gesteld, B. en W. toch niet voor inwilliging van het verzoek zou den kunnen adviseeren. Bericht over de samenstelling van de Commissie voor het behoud van Natuur schoon, met bijvoeging van eene instructie voor deze commissie. Aangenomen voor kennisgeving. Verzoek van het Wit-Gele Kruis om een subsidie wordt voor kennisgeving aan genomen. Bericht dat de geldleening groot f 12,000 uit het Ebsfonds tot conversie eener lee-' ning van het G.E.B. nog niet kan worden aangegaan, wijl dit bedrag: eerst op 31 Dec. 1927 beschikbaar komt. Met con versie moet dus tot dien datum worden gewacht. Verslag van den correspondent voor de Arbeidsbemiddeling over het jaar 1926. Uit di tverslag blijkt dat in de samen stelling der commissie een wijzig;ing is gekomen door de ontslagname als lid van den Raad door den heer R. v. Rijswijk, in zijn plaats is benoemd de heer B. v. Loon. De correspondent heeft meermalen met B. en W. besprekingen gehouden over werkverschaffing. O.a. zijn er 22 aanbie dingen geweest van veldarbeiders, waar van er 20 werden geplaats. 6 grondwerkers, waarvan 5 geplaatst. 10 losse arbeiders, geplaatst werden alle 10. De correspondent heeft zijne werk zaamheden naar behooren verricht. 1 Besluit van Ged. St. d.d. 5 Januari waarbij goedkeuring is gehecht aan de gemeenterekening voor 1925, idem reke ning der Ebbe, idem rekening G.E.B. Wijziging begrooting 1926. Eenige posten zijn overschreden. Klee ding en uitrusting van den veldwachter f 15, aanlegsteiger f250, schoolgebouwen f 60 en nog een paar postjes tot een ge- zamelijk bedrag van f 380, welk bedrag kan worden gevonden iuit den post onvoor zien. Nog is overschreden de post voor den wegwerker voor hulp met f 50, onder-i wijs f 120 voor plaatsvervanging bij ziek te. Arbeidsbemiddeling f 10 en een post groot f185, voor advieskosten voor het accountantsonderzoek overgave G.E.B. To taal f 365 welke posten kunnen worden rovergeschreven uit posten waarbij over is. Met algemeene stemmen wordt tot deze af- en overschrijving besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer G. v. d. Pol de aandacht op het Burgerl. Arm bestuur. Zijn kas is uitgeput, terwijl ver schillende bedragen voor den dienst 1926 nog moeten worden betaald. Spreker wordt als armmeester telkens lastig gevallen en moet de menschen steeds teleurstellen. Gaarne zag hij dat hem al vast een bedrag werd verstrekt ter afdoening van de kleinere bedragen. De Voorzitter zou deze kwestie tot een volgende vergadering willen aanhouden. Het gemeentebestuur kan in deze niets doen, zoolang de begrooting niet is goed gekeurd. De heer G. v. d. Pol zou den Voorzitter willen vragen wat hij heeft gezegd in de kwestie J. Kwetters. Diens vrouw heeft spreker gezegd dat zij een lid van het bestuur heeft gesproken en dezen zou haar hebben gezegd, dat zij niet behoef de te betalen. Het betreft hier een bedrag- van f 65 voor verplegingskosten die het Burgerl. Armbest. heeft voorgeschoten, met de conditie dat dit bedrag zou wor den terugbetaald, wijl de man ruim f 30 per week verdiend. De Voorzitter verklaart niet te hebben gezegd dat Kwetters niet behoefde tie be talen, alleen heeft hij geadviseerd dat dfeze zich zou wenden tot het armbestuur omi met de leden van dit bestuur overleg te plegen over terugbetaling, desnoods in gedeelten. Spreker kan hierin geen bezwaar zien, het bedrag komt dan toch terug. Hij betreurt het evenwel, dat de heer v. d. Pol dergelijke kwesties in een openbare raadsvergadering bespreekt. Niet omdat de ingezetenen dit niet mogen weten, want aan het eind van het jaar ligt alles toch voor een ieder ter inzage, doch alleen omdat deze kwestie's beter onderling geregeld kunnen worden. De heer G. v. d. Pol zou den Voorzitter willen verzoeken zich in het vervolg niet met de aangelegenheden van het Burgerl. Armbestuur te bemoeien, wijl dit slechts tot verwarring lijdt. De Voorzitter betoogt, dat hij zich niet met de aangelegenheden van het Armbest. heeft bemoeid, alleen heeft hij op een vraag advies gegeven naar zijn beste we ten. De heer Roza zou ook nog iets willen zeggen en zou willen beginnen met er zijn spijt over uit te drukkerij, dajt er in den laatsten tijd verschillende geruchten door de gemeente worden verspreid, die niet in het belang zijn van het electrici- teitsbedrijf. Spreker had gehoopt dat zich met ingang van het nieuwe jaar een heele verandering in den toestand ten opzichte van het G.E.B. zou zijn giekomen, doch er wordt zoo enorm veel gepraat ten on gunste van het bedrijf, dat hij op deze plaats in het belang hiervan tegen de praatjes, zoover als het praatjes zijn, wil opkomen. Het betreft twee gevallen. In den laatsten tijd wordt van zekere zijde een hetze gevoerd, over de stroomprijzjen van het bedrijf. Er wordt beweerd dat in een naburige gemeente, waar het bfcdrijf aan de PNEM is overgedaan een enorm prijsverschil is ontstaan, tengevolge van de zoogenaamde vastrechttarieven, diedaar zijn ingevoerd. Nu is spr.'s indruk, dat zij, die de praatjes rondstrooien, geen goe den kijk hebben op de kwestie. Bij de invoering van het vastrechttarief zijn alle huizen geschat en in klassen ingedeeld, en nu d oen zich wel enkele gevallen voor dat een stroomverbruiker van dit vast rechttarief profiteert, doch spreker heeft den indruk gekregen, dat zij die voor dit tarief propaganda maken, zeer eenzijdig zijn ingelicht. Flet geval waarmede pro paganda wordt gemaakt, heb ik onderzocht trouwens ik heb reeds vroeger toen de kwestie van overname ter sprake was, een onderzoek ingesteld naar deze z.g.n, vastrechttarieven. Ik meende als raadslid hiertoe verplicht te zijn," want zou dit voor de ingezetenen werkelijk een prijsverschil van eenige beteekenis hebben gegeven, dan vormde dit een factor van groot belang bij de kwestie van overgave. Ik heb toen evenwel den indruk gekregen, dat dit niet zoo was, naderhand heb ik dit onderzoek herhaald en mijn indruk is daardoor 'be vestigd. Het gevat waarmede wordt ge werkt heb ik ook onderzocht en mij is gebleken dat deze stroomverbruiker over een rondjaar 72 KWU heeft verbruikt. Bij welke klasse hij was ingedeeld kon hij mij niet mededeelen, doch het onder zoek bij anderen gaf mij; den indruk dat hij met een verbruik van 60 KWU te laag was geschat. Dit echter aangenomen, kreeg hij dus 12 K.W.U. tegen den prijs van 25 ct. in plaats van 45, alzoo een verschil van 12 maal 20 of f2,40 op een geheel jaar. *Nu is dit een uitzonderings geval, doch het schijnt voor de propa gandisten tegen ons bedrijf, het geval te zijn, dat den regel bevestigd. Ik heb mij niet tot dit èene geval be perkt, doch ik heb verschillende steekproe ven genomen in verschillende plaatsen waar het bedrijf is overgegeven. Ik ben daarvoor geweest bij arbeiders, bij boeren, bij am bachtslieden, die werkplaatsen hebben en met licht werken en bij eerste klasse in gezetenen. Het resultaat van mijn onder zoek is geweest dat het meerendieel der arbeiders lang niet aan het geschatte ver bruik komen, want de laagste klasse is geschat op een verbruik van 42 KWU en daar komen er zoo goed als geen aan. Bij de bóeren, waaronder ook het zoo even genoemde geval behoort, zijn er en kelen die er iets van profiteeren. Bij een ambachtsman kreeg ik op mijn vraag of hij ook van het goedkoope ta rief profiteerde, ten antwoord, gelukkig niet. Bij den eersten stand waar ik in formeerde, kreeg ik: nu Roza ik dacht dat ik er geen een zou krijgen, toch ten slotte heb ik één KWU gekregen van 25 ets. Nu doen zich bij het vastrecht tarief gevallen voor die heelemaal vretemd zijn. Iedere maand wordt, afzonderlijk ge schat, voor de maand Januari wordt men b.v. geschat op een verbruik van 8, Fe bruari 7 of 6 KWU. en gedurende de zomermaanden slechts voor 1 KWU, zoo dat de meerdere afgenomen K.W.U. wor den berekend tegen 25 ets. Nu doet zich het geval voor dat in de zomermaanden 2 of 3 KWU worden afgenomen van het lage tarief terwijl men in den winter niet San het geschatte bedrag komt. Of nu de PNEM de KWU die gedurende het geheele jaar fa kort zijn gekomen zal aftrekken van de goedkoope in den zomer zoodat de verbruiker per slot nog zal moeten bijpassen is nog niet te zeggen, dit dient men nog af te wachten. Het vastrechttarief geeft dus zoo goed als geen verschil en leidt alleen tot groote ontevre- vredenheid. Ik heb dit willen zeggen om dat bij de propaganda tegen ons bedrijf te veel uit eenzijdige bron wordt geput en' te veel wordt gezegd wat onjuist is en ten nadeele van het bedrijf strekt. Doch ook! door de voorstanders van het bedrijf wordt te veel gepraat, er worden getallen g;e- noemd over meerder stroomverbruik over de maand Januari en er worden bewerin gen geuit, die niet anders dan ten nadeele van het bedrijf werken. Wij zijn ten op zichte van ons bedrijf nog in een begin stadium en al geeft het begin hoop dat het bedrijf zich in gunstige richting wïl gaan verbeteren, moet men daarop niet vooruitloopen. Al vloeien de nieuwe aan sluitingen niet zoo sterk, toch kan spreker] mededeelen üat zich reeds een paar nieu we verbruikers hebben aangemeld. Wanneer in de toekomst het bedrijf zich in gunstige richting blijft bewegen, dan kunnen in het belang van het be drijf zekere gegevens met efenige voor zichtigheid worden gelanceerd. Ten slotte heeft spreker nog een mededfeeling, die ook gunstig kan zijn voor het bedrijf. Hij is gemachtigd tot de mededeeling dat de Minister niet geheel afzijdig staat, te genover het verzoek van de verschillende gemeenten, om de bepaling betreffende de stroomgarantie in het nieuwe contract met de PNEM niét goed te keuren. De kwestie is nog hangende zoodat spreker er verder niets over mag zeggen, allefm dit kan hij zeggen, dat het contract nog niet is goedgekeurd. De Voorzitter spijt het dat de Burge meester en het bedoelde raadslid nijet ter vergadering zijn, want ook hij' had over deze zelfde kwestie wel iets willen zeggfen. Toen Wethouder Roza aantoonde dat in Genderen iemand als groote stroomverbrui ker geen voordeel voor het bedrijf oipile-, verde heeft genoemd raadslid zelf moet,en toegeven dat het geen voordeel was. Hlet is verder iedereen bekend, dat d(e begroo-; ting van de PNEM niet fair was tegenover ons bedrijf. Spreker kan ook niet inzien dat die goedkoope tarieven zoo gunstig zijn, en kele personen mogen er van profiteerlen, dus voor deze is het een persoonlijk kë- lang, doch de meesten profiteeren er niet van, zoodat zij niet in hét belang der ge meente zijn. Spr. zou er nog aan willen toevoegen dat de Burgemeester in biet vervolg geen besprekingen over het GEB meer in geheim comité behoeft te houden, want het is hem officieel bekend, dat be sprekingen uit deze vergaderingen naar buiten worden bekend gemaakt. Het spijt spreker dat de bedoelde persoon niet aan wezig is, zoodat hij zich niet kan ver dedigen, daarom wil hij er verder niets over zeggen. Hij hoopt hierop echter in een volgende vergadering terug te kom|en. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad over in geheim comité. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie Beleefd verzoek ik een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. De Werkliedenvereen. en Ziekenfonds H. E. hield haar driemaandelijksche ver gadering, welke zeer göed was bezocht. Naar aanleiding daarvan neemt het be stuur de vrijheid door haar groote uitgave en vele zieken het verslag daarvan onder de aandacht van de Andelsche burgerij etl (nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9